Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Sağlığı

Cevap Yaz
Eski 16-05-14, 20:19   #1

SanalCan üyesinin avatarı

Samsun
SanalCan Çevrimdışı
Varsayılan kediciğin dili çok az dışarı çıkmış

Selam arkadaşlar,

Sokak kediciğine 2-3 köfte kadar tavuk salam yedirdim. Suyu da vardı. Yemekten sonra her zamanki gibi güneşe yattı ama bir ara fark ettim ki minik pembe dili çok az dışarı çıkmış. Bu kediciği 3 yıldır tanıyorum. Son verdiğim az pişmiş salam hariç 3 aşağı 5 yukarı hep aynı şeyleri yer. Çok yorulacak kadar oyun oynamadık. Ama hava aşırı sıcaktı. Salamı da az pişirp torba içinde su altında tutarak soğutup vermiştim ama içi sıcak kalmış olabilir. Elimle bölüp sıcaklığına baktıysam da kediye sıcak gelmiş olabilir.

Bu soru daha önce defalarca soruldu biliyorum. Bulabildiğim tüm soruları, tüm cevapları okudum. Ama içim rahat etmedi.

Issız bir bölgede yaşayan bir sokak kedisidir bu kedicik. Kendisine düzenli olarak açık kuru mama ve su bırakıyorum. Bazen köfte, döner gibi kendi yediğim yiyeceklerden de yediriyorum. Son haftalarda, haftada 1 kere ziyaretine gittiğimde, kedi için aldığım küp küp kesip dondurucuda sakladığım tavuk salamından, tavada pişirip, soğutup bir avuç yediriyorum.

Yaz aylarında yazlık evimize alışmış bir kedicik bu. Bu kedicik yaz kış etrafta in cin yokken bile yazlık evimizin civarında yaşıyor. Bahçedeki bir ağaç yardımı ile kolaylıkla evin ikinci katındaki balkona çıkıyor. Balkona çok korunaklı bir kedi evi yaptım, içinde yastık da var. Minik bir girişi var, yağmur ve rüzgardan etkilenmeyecek şekilde konuşlandırıldı.

Ben her hafta bu balkona yedikçe dökülen mama kabı ile yaklaşık 2 kg kuru mama bırakıyorum. Aynı şekilde muhabbet kuşu suluğu gibi içtikçe dökülen 2 litrelik su kabını da her hafta taze su ile değiştiriyorum. Ayrıca evin bahçesinde de 2 adet su kabı var. Bunlar da haftada bir değişiyorlar.

Bu güzel kedicik çok alımlı bir dişi. Haliyle bahçemize bol bol damat adayı geliyor. Biz yokken bahçede yanyana yattığı damat adaylarını biz varken sopaya çekiyor yoluyor resmen zavallıları

Bu kedicik çok uysal, kibar hatta eldeki yemeğe bile atlamayan bir kedi. Daha önce kısırlaştırılmış olduğunu düşünüyorum çünkü 3 yıldır yazlığımızda kalıyor ama hiç yavrulamadı.

Bu kediciği veterinere götürüp aşısını, ilacını yaptırmam lazım biliyorum ama şu an aklım orada kaldı. Bu dil olayı kafamı karıştırıp üzdü beni. Çünkü biliyorum ki kedide dil dışarı çıkarsa nefes almasıyla ilgili bir problem mevcut oluyor
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-05-14, 21:13   #2

Pıtırsonic Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: kediciğin dili çok az dışarı çıkmış

devamlı dili dışarıda mı? o kısmı tam anlayamadım. anlık bir şeyse, uyurken vs. gördüyseniz hepsi ara ara o şekilde yatıyorlar. böyle bir durumda paniklemenize gerek yok. devamlı dili dışarıda dolaşıyorsa bir sıkıntısı vardır. solunumun dışında dilinde ya da ağız içinde oluşan bir sıkıntıdan da olabilir; sıcaktan, susuzluktan olabilir. solunum problemi varsa nefes alış hızından veya hırıltısından da az çok belki duyabilirsiniz ama tabii veterinerin görüp muayene etmesi daha iyi olur.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-05-14, 22:17   #3

Samsun
SanalCan Çevrimdışı

cevap için teşekkürler,

kedicik pişirilmiş salam yedikten sonra çimen üstünde güneşlenirken dilini çıkarttı. Bu 3 yıldır ilk defa gördüğüm bir şey. Ben sürekli kedinin yanında durmuyorum ama özellikle yaz aylarında ve hafta sonları yaklaşık 5-6 saat kedinin yanında duruyorum. Daha önce bu dil olayını hiç gözlemlememiştim.

20-30 saniye öyle durdu (ben o kadar gördüm) sonra kedicik filan diyince dikkati bana kaydı dili içeri girdi bir daha da çıkmadı.

salam sıcak veya tuzlu olabilir. Bu gün samsun anormal sıcaktı. öyle ki ben bile arabada fena oldum. Kedicik de bunalmış olabilir. Ama gene de endişe ettim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-05-14, 23:33   #4

Pıtırsonic Çevrimdışı

SanalCan tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
cevap için teşekkürler,

kedicik pişirilmiş salam yedikten sonra çimen üstünde güneşlenirken dilini çıkarttı. Bu 3 yıldır ilk defa gördüğüm bir şey. Ben sürekli kedinin yanında durmuyorum ama özellikle yaz aylarında ve hafta sonları yaklaşık 5-6 saat kedinin yanında duruyorum. Daha önce bu dil olayını hiç gözlemlememiştim.

20-30 saniye öyle durdu (ben o kadar gördüm) sonra kedicik filan diyince dikkati bana kaydı dili içeri girdi bir daha da çıkmadı.

salam sıcak veya tuzlu olabilir. Bu gün samsun anormal sıcaktı. öyle ki ben bile arabada fena oldum. Kedicik de bunalmış olabilir. Ama gene de endişe ettim
sonrasında tekrar normale dönmüş, sıkıntısı olduğunu sanmıyorum. hepsi arada bir dili dışarıda vaziyette durur, özellikle yatarken daha çok görürsünüz; korkmanıza gerek yok. devamlı dili dışarıdaysa, salya akıntısı varsa, nefes alış hızında anormallik varsa o zaman bir problemi var demektir. kediyi devamlı görüyor olsaydınız eminim daha çok karşılaşırdınız bu haliyle, özellikle de yazları. benimkileri çok böyle yakaladım
Eklenmiş Resimler
kediciğin dili çok az dışarı çıkmış-20130822_142553jpg  kediciğin dili çok az dışarı çıkmış-hanimcikjpg  
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-05-14, 00:45   #5

İstanbul (Avrupa Yakası)
AndroidNavy Çevrimdışı

Benim yavru kedilere baktığım yerin yan bahçesinde iki tane çifte kumru var. ( Kedilerden bahsediyorum ) Biri erkek biri dişi hep beraber gezinip birbirlerine sürtünüyorlar sanki evlenmiş gibiler. Bu çift ilgimi çekti yakınlarına gidincr sinip gözünün içine bakıyor ikisi de ve mesafe çok yakınlaşırsa hemen uzaklaşıyorlar. Fakat dişi de dikkat ettim her gördüğümde dili dışarıda çenesinde de pislik mi dersiniz böyle bi acayip buz sarkıtı gibi bir şey olmuş. Yemek yiyor su içiyor fakat sürekli dili dışarıda. Bi an içerde görmedim. Yanına da yaklaştırtmıyor, mamayla da kandıramıyorum illa yere koyucam iki adım geri çıkıcaö hanım efendi ve beyefendi o zaman geliyorlar. Dilin sürekli dışarda olması nelerin belirtisi? Kötü bir şey olabilir mi?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-05-14, 00:55   #6

Pıtırsonic Çevrimdışı

AndroidNavy tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Benim yavru kedilere baktığım yerin yan bahçesinde iki tane çifte kumru var. ( Kedilerden bahsediyorum ) Biri erkek biri dişi hep beraber gezinip birbirlerine sürtünüyorlar sanki evlenmiş gibiler. Bu çift ilgimi çekti yakınlarına gidincr sinip gözünün içine bakıyor ikisi de ve mesafe çok yakınlaşırsa hemen uzaklaşıyorlar. Fakat dişi de dikkat ettim her gördüğümde dili dışarıda çenesinde de pislik mi dersiniz böyle bi acayip buz sarkıtı gibi bir şey olmuş. Yemek yiyor su içiyor fakat sürekli dili dışarıda. Bi an içerde görmedim. Yanına da yaklaştırtmıyor, mamayla da kandıramıyorum illa yere koyucam iki adım geri çıkıcaö hanım efendi ve beyefendi o zaman geliyorlar. Dilin sürekli dışarda olması nelerin belirtisi? Kötü bir şey olabilir mi?
her zaman dilinin dışarıda olması normal değil. nefes alması düzenliyse ağız içinde bir sıkıntı olabilir, veterinere danışmak gerek. belki çenesine darbe alıp kırılma benzeri diş ve çene yapısını bozacak bir problem de yaşamış olabilir. bunun sonucunda dilini içeri sokamıyordur. çenesinde pislik deyince, yara olabilir mi diye de düşündürüyor. tek nedeni olmadığı için bakılıp ona göre bir şey denmesi daha doğru olur ama size yaklaşmıyorsa yakalamak biraz uğraştırır.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-05-14, 01:08   #7

İstanbul (Avrupa Yakası)
AndroidNavy Çevrimdışı

Pıtırsonic tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
her zaman dilinin dışarıda olması normal değil. nefes alması düzenliyse ağız içinde bir sıkıntı olabilir, veterinere danışmak gerek. belki çenesine darbe alıp kırılma benzeri diş ve çene yapısını bozacak bir problem de yaşamış olabilir. bunun sonucunda dilini içeri sokamıyordur. çenesinde pislik deyince, yara olabilir mi diye de düşündürüyor. tek nedeni olmadığı için bakılıp ona göre bir şey denmesi daha doğru olur ama size yaklaşmıyorsa yakalamak biraz uğraştırır.
Biraz değil baya uğraştıracağa benziyor. Adım attığım an kaçıyor. Hadi yakaladım tuttuğum an parçalar beni diye düşünüyorum kurtulmak için. Beyi de saldırırsa iyice ayvayı yerim Korkuyorum açıkçası fakat bana yardımcı olabilecek birini bulursam deniycem. Hiç olmadı hayvan ambulansını ararım fakat onlar da yakalama konusunda uzman değiller. Bilmiyorum nasıl yapıcam.

Birde bir şey daha sormak istiyorum aynı yerde binanın ilk katında(boyum yetiyor cam) beyaz iran kedisi görsüm camda. Gözler masmavi falan. Ama camlar pimpis evin kapısı paslı falan zaten ev dışardan iyi izlenim uyandırmıyorken bir de kedi cama kendini sürterken dikkat ettim arkası ayıptır söylemesi dışkı içindeydi, kurumuştu. Kediye gereken ilgi gösterilmiyor diye düşünüyorum. Şikayet edebileceğim bir yer var mı? Aslında insanları tanımıyorum nasıl ilgilendiklerini bilmiyorum belki bir seferlik birşeydi bu gördüğüm fakat insanların kapılarını çalıp hesap da soramam. Tanımam etmem deli midir nedir bilmem. Ancak bir daha kediyi camda aynı vaziyette görürsem şikayet etmek istiyorum. Bunun için şikayet edebileceğim bir yer arıyorum.

Bu konu en son " 17-05-14 " tarihinde saat 01:14 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-05-14, 01:31   #8

Samsun
SanalCan Çevrimdışı

sonrasında tekrar normale dönmüş, sıkıntısı olduğunu sanmıyorum. hepsi arada bir dili dışarıda vaziyette durur, özellikle yatarken daha çok görürsünüz; korkmanıza gerek yok. devamlı dili dışarıdaysa, salya akıntısı varsa, nefes alış hızında anormallik varsa o zaman bir problemi var demektir. kediyi devamlı görüyor olsaydınız eminim daha çok karşılaşırdınız bu haliyle, özellikle de yazları. benimkileri çok böyle yakaladım
Cevap için çok teşekkürler.
İşte aynen o resimdeki siyah kedicik gibiydi. 10-15 saniye kadar öyle durdu. Sonra dikkatlice ona baktığımı fark edip, bahçeden kalktı, balkona yanıma geldi. Bir daha dili dışarıda görmedim.

Hava dehşet sıcaktı ama hanım kızımız yemekten sonra güneşin altında çimlerin üstüne yatmayı çok seviyor.

Gerek Samsun'da yazlıkta gerekse İstanbul'daki giriş katında olan evime sokak kedilerini alıyorum. Zaten hemen evi sahipleniyorlar Yağmurlu soğuk gecelerde evde uyuyan oluyor. Ama dediğiniz gibi hiç uzun süreli, sürekli kedi sahibi olamadım. Bu nedenle dil olayını fark edemedim. ilk kez görünce de akciğerinde problem mi oldu diye panik oldum.

Şimdi bu açıklamanız ile biraz içim rahatladı. Ama ilk mümkün zamanda kediciği bir şekilde veterinere götürüp aşılarını, ilaçlarını yaptırıcam. Bir de güzel bri tarak alacağım. Kışlık tüyleri hala tam dökülmemiş, bütün üstümü başımı kedi tüyü yapmış bu gün sürtüne sürtüne
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-05-14, 12:54   #9

Pıtırsonic Çevrimdışı

Şimdi bu açıklamanız ile biraz içim rahatladı. Ama ilk mümkün zamanda kediciği bir şekilde veterinere götürüp aşılarını, ilaçlarını yaptırıcam. Bir de güzel bri tarak alacağım. Kışlık tüyleri hala tam dökülmemiş, bütün üstümü başımı kedi tüyü yapmış bu gün sürtüne sürtüne
bu mevsimde tüy dökümleri giderek artıyor, bir sonraki ay daha da artmış olur. benimkiler de düzenli taranmalarına rağmen tüy döküyorlar. bir de hayvan tüylerine alerjim var, gözlerim iki çeşme geziyorum evde.. yine de tarayın tabii, en azından dökülenler üzerinden alınacağı için baya bir rahatlar. veterinere götürmekte fayda var tabii ki. dilinin dışarıda olmasından dolayı bir sorunu yoktur ama farklı bir problemi varsa da genel muayenede anlaşılır. sokakta yaşadığı için sağlık durumunu bilmenin tek yolu veteriner muayenesi. kendisiyle bu kadar ilgilenildiği için de baya şanslı bir kedi ayrıca

AndroidNavy tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Biraz değil baya uğraştıracağa benziyor. Adım attığım an kaçıyor. Hadi yakaladım tuttuğum an parçalar beni diye düşünüyorum kurtulmak için. Beyi de saldırırsa iyice ayvayı yerim Korkuyorum açıkçası fakat bana yardımcı olabilecek birini bulursam deniycem. Hiç olmadı hayvan ambulansını ararım fakat onlar da yakalama konusunda uzman değiller. Bilmiyorum nasıl yapıcam.

Birde bir şey daha sormak istiyorum aynı yerde binanın ilk katında(boyum yetiyor cam) beyaz iran kedisi görsüm camda. Gözler masmavi falan. Ama camlar pimpis evin kapısı paslı falan zaten ev dışardan iyi izlenim uyandırmıyorken bir de kedi cama kendini sürterken dikkat ettim arkası ayıptır söylemesi dışkı içindeydi, kurumuştu. Kediye gereken ilgi gösterilmiyor diye düşünüyorum. Şikayet edebileceğim bir yer var mı? Aslında insanları tanımıyorum nasıl ilgilendiklerini bilmiyorum belki bir seferlik birşeydi bu gördüğüm fakat insanların kapılarını çalıp hesap da soramam. Tanımam etmem deli midir nedir bilmem. Ancak bir daha kediyi camda aynı vaziyette görürsem şikayet etmek istiyorum. Bunun için şikayet edebileceğim bir yer arıyorum.
kediyi kesinlikle elinizle yakalayamazsınız, bu şekilde yakalamaya çalışmayın da. saldırgan bir kediyse ciddi zararlar verebilir ve daha çok ürker. taşıma çantasına mama koyup yemesini bekleyin 1-2 gün. böylelikle o çantadan zarar gelmeyeceğini anlasın. sonrasında giriş tarafından temkinli bir şekilde yaklaşıp kapısını kapatmaya çalışın. ancak taşıma çantasına tam olarak güvensin, bir korkarsa bir daha girmez. 1-2 günden fazla da sürebilir.. başaramazsanız veterinerlerden yardım almakta fayda var. bazı veterinerler yakalama konusunda yardımcı oluyorlar. bir de https://www.facebook.com/groups/haysevacil/?fref=ts sayfasında da kedinin fotoğrafını paylaşıp yakalamak için yardım isterseniz civarda oturan tecrübeli kişiler belki size ulaşıp yardımcı olurlar. şikayet için haytap'la mail ya da telefon yoluyla görüşebilirsiniz, onlar sizi yönlendirirler. maillere de kısa sürede cevap veriyorlar. belediyeye de şikayet edebilirsiniz ama kediye el koyarlarsa sonu barınak olur. kaldığı ev mi barınak mı diye bir kıyaslama yapılırsa hangisi daha kötü bilemiyorum.. bu yüzden haytap daha sağlıklı yönlendirebilir diye düşünüyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-05-14, 15:49   #10

Samsun
SanalCan Çevrimdışı

Bir de her ne kadar uysal da olsa onu 3 yıldır hiç çıkmadığı mekanında alıp veterinere götürmek zor olacak.

Bu forumda okudum, bir taşıma kutusu almam lazım, içinde yemek verip taşıma kutusuna alıştırmam lazım. En az 2-3 gün bu şekilde besleyerek taşıma kutusundan zarar gelmeyeceğini hissettirmem lazım. Ama ya bir şeyler ters giderse diye de endişe etmiyor değilim. İnşallah veterineri tırmıklayıp ısırmaz. Ya da kaçmaz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-05-14, 16:39   #11

Pıtırsonic Çevrimdışı

Bir de her ne kadar uysal da olsa onu 3 yıldır hiç çıkmadığı mekanında alıp veterinere götürmek zor olacak.

Bu forumda okudum, bir taşıma kutusu almam lazım, içinde yemek verip taşıma kutusuna alıştırmam lazım. En az 2-3 gün bu şekilde besleyerek taşıma kutusundan zarar gelmeyeceğini hissettirmem lazım. Ama ya bir şeyler ters giderse diye de endişe etmiyor değilim. İnşallah veterineri tırmıklayıp ısırmaz. Ya da kaçmaz.
kaçmaz, merak etmeyin. sizinki yine size kendini sevdirdiği için ben taşıma çantasına girmesinin uzun süreceğini sanmıyorum. taşıma çantasının kapısını açıp yanaştırırsanız size zaten güvendiği için içinde ne var diye girip bakar. bakmazsa içine bir miktar mama koyup yemek için tamamen girdiği an kapatabilirsiniz. sizden kaçmadığı için 2-3 gün beklemenize gerek yok. veterinere de tırmalayabileceğini belirtin ki kalın eldiven giyip tutsun. muayenehaneler küçük oluyor, kapıyı da kapatıyorlar. bu yüzden kaçsa bile yakalaması kolay oluyor.geri getirdiğinizde de alıştığı yere taşıma çantasını koyup kapağı açık bırakırsınız, o kendiliğinden dışarı çıkar.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-05-14, 21:26   #12

Samsun
SanalCan Çevrimdışı

Öyle deneyeceğim. Bilgi için teşekkür ederim.

Aşılar yapılınca canı yanacak ve kediciğin bana karşı güveni sarsılacak Belki daha sürünmeyecek bile bana.
Ama sağlığı daha önemli. o 4 büyük aşıyı yaptırıp aşı karnesi çıkarttıracağım. Bir de eğer veteriner uygun görürse sokak kedisi de olsa boynuna aşılarını gösteren minik bir tasma yaptırtacağım. Aşılar yenilendikçe değiştireceğim not kısmını. Bunu istanbulda sürekli evime girip uyuyan kedi için de yaptırtacaktım ama istanbuldaki evim Bebek'te, veteriner 4 büyük aşı için 250 TL istemişti, yaptırtmamıştım. Sonra Beşiktaş merkezde veya Arnavutköy'de yaptırırım diye düşündüm ama birden Samsun'a dönmem gerekince o da kaldı...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-05-14, 22:30   #13

Pıtırsonic Çevrimdışı

Öyle deneyeceğim. Bilgi için teşekkür ederim.

Aşılar yapılınca canı yanacak ve kediciğin bana karşı güveni sarsılacak Belki daha sürünmeyecek bile bana.
Ama sağlığı daha önemli. o 4 büyük aşıyı yaptırıp aşı karnesi çıkarttıracağım. Bir de eğer veteriner uygun görürse sokak kedisi de olsa boynuna aşılarını gösteren minik bir tasma yaptırtacağım. Aşılar yenilendikçe değiştireceğim not kısmını. Bunu istanbulda sürekli evime girip uyuyan kedi için de yaptırtacaktım ama istanbuldaki evim Bebek'te, veteriner 4 büyük aşı için 250 TL istemişti, yaptırtmamıştım. Sonra Beşiktaş merkezde veya Arnavutköy'de yaptırırım diye düşündüm ama birden Samsun'a dönmem gerekince o da kaldı...
sokak kedisine tasma tavsiye etmem, etrafa takılıp boğulmasına bile yol açabilir. bu yüzden biraz tehlikeli. sizden başka aşı yaptıracak kimse yoksa civarda, evde bir yere not etmeniz daha iyi olur diye düşünüyorum. büyük ihtimalle size karşı güveni sarsılmaz, sadece veterinerden çok korkar. bir de veterinere gideceğini bileceği için taşıma çantasına girmekte zorluk çıkarır. benim kedilerim her veterinerde ve veteriner dönüşünde bana daha bir yakın davranıyorlar. veterinerde aşı olduktan sonra eve gitmek için kucağıma geliyorlar, dönünce de kucağımdan inmiyorlar ama taşıma çantasına güçlükle giriyorlar tabii..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-05-14, 22:47   #14

Samsun
SanalCan Çevrimdışı

sokak kedisine tasma tavsiye etmem, etrafa takılıp boğulmasına bile yol açabilir. bu yüzden biraz tehlikeli. sizden başka aşı yaptıracak kimse yoksa civarda, evde bir yere not etmeniz daha iyi olur diye düşünüyorum. büyük ihtimalle size karşı güveni sarsılmaz, sadece veterinerden çok korkar. bir de veterinere gideceğini bileceği için taşıma çantasına girmekte zorluk çıkarır. benim kedilerim her veterinerde ve veteriner dönüşünde bana daha bir yakın davranıyorlar. veterinerde aşı olduktan sonra eve gitmek için kucağıma geliyorlar, dönünce de kucağımdan inmiyorlar ama taşıma çantasına güçlükle giriyorlar tabii..
Doğru. özellikle istanbul'daki ev giriş katı ve her yer ferforje dolu. Ferforje desenleri tasma takılmasına çok müsait
Neyse, inşallah şu kedicikleri bir muayene ettirebilirsem içim az daha rahat edecek.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-05-14, 22:50   #15

Pıtırsonic Çevrimdışı

Doğru. özellikle istanbul'daki ev giriş katı ve her yer ferforje dolu. Ferforje desenleri tasma takılmasına çok müsait
Neyse, inşallah şu kedicikleri bir muayene ettirebilirsem içim az daha rahat edecek.
sizi gerçekten duyarlılığınız için tebrik ederim. böyle insanlar olduğunu görmek beni çok sevindiriyor. kimi beş kuruş para çıkacak cebinden diye hasta kedisini veterinere götürmez, kiminin de sokaktaki hastalık belirtisi bile olmayan bir kediyi veterinere götüremedi diye içi rahat etmez..
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları