Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Sağlığı


Cevap Yaz
Eski 11-09-08, 22:37   #1
 
pisicik üyesinin avatarı
 
İstanbul (Anadolu Yakası)
Üyelik Tarihi: Ağu 2008
Yaş: 21
Mesajlar: 637
pisicik Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 13
Thumbs up Kedi sağlığı

Kediler doğal olarak kişilikleri bakımından kendilerini temizleyen ve temiz tutmaya çalışan hayvanlardır. Uyanık oldukları zamanın üçte birinde kendilerini temizlemeye adamalarına rağmen temizlik alışkanlıklarına yardım etmemiz kedilerimizin sağlığı açısından çok önemlidir. Devamlı tüylerini fırçalamamız tüy ve deri sağlığı açısından mükemmel bir sağlık sağlayacaktır. Kedilerin yalanma huyları tüylerindeki ölü kıllardan ve topaklardan temizlenmesini sağlar ve kürklerinin hava almasını sağlayarak vücut ısılarının korunmasında yardımcı olur. Sıcak günlerde kedilerin daha fazla yalanması tükürüklerindeki uçucu sıvıyla serinlemesine yardım eder.

BANYO
Kedimize banyo yaptırmak hem kedimiz için hemde bizler için tam bir işkence durumundadır. "Kedilerimize banyo yaptıracağımız zamanları veteriner hekiminize danışmalısınız "
Banyo sırasında kendimizi kedimizin pençelerinden korumaya çalışırken kedimizde dayanılmaz bir işkence çekiyormuşçasına kaçmaya çalışacaktır. Bir kaç ufak ipucuyla bu durumu ortadan kaldırabiliriz. Kedimizi yıkamadan önce fırçalayarak ölü tüylerden arındıralım - Kedinizi banyo yaptıracağınız yerin üzerine bir sopa koyun - Kediniz banyo sırasında sudan kaçmak için size değil bu sopaya tırmanacaktır - kedinizin altına kaymayı önleyici bir nesne koyun - suyun sıcak olmasından kaçının - kullandığınız şampuanı gözlerden sakının - banyo sonrası kedinizi havluyla kurulayıp gerekirse saç kurutma makinasıyla ılık ayarında kurulama işlemini tamamlayın.

TÜY BAKIMI
Kısa tüylü kedilerin bakımı uzun tüylü kedilere göre çok daha kolaydır. Kısa tüylü kedinizi fırçalamak için basit bir elbise fırçasıyla haftada bir fırçalamanız yeterli olacaktır. Kedinizin tüyleri orta uzunlukta ise yine basit bir elbise fırçasıyla haftada birkaç kez fırçalamanız kedinizin kürk sağlığı için yeterli olacaktır. Uzun tüylü bir kediniz varsa işiniz biraz daha zorlaşacaktır. Kediniz için bu sefer kediler için tasarlanmış özel fırçalardan kullanmalısınız. Kedinizi her gün taramalı ve gerekirse geniş aralıklı bir tarakla tüylerinin içlerindeki topakları açmalısınız. Uzun tüylü bir kediniz varsa kuaför becerilerinizi geliştireceğinize şüphe yoktur.
"Kedinizin cinsi önemli olmadan küçük yaşlarda taranma alışkanlığını kazandırmalısınız. "
Uzun tüylü kedilerde görülen en büyük sorun tüy keçeleşmesidir. Özellikle kulak arkalarında, karın kısmında ve kalça bölgesinde sıkça görülür. Keçeleri açmak önemli ve çok dikkat edilmesi gereken bir işlemdir. Keçeleri açarken kedinizin canı yanabilir. Keçeleri keserken kedinize zarar verebilirsiniz.

TIRNAK KESİMİ
Tırnak kesimi evde yaşayan kediniz için önemli olmasada sizler ve evde yaşayan diğer hayvanlar için önemli olabilir. Kediler kendileri korumak için pençelerine başvurabilirler ve buda istenmeyen kazalara yol açabilir. Kedinizin tırnağını keserken giyotin tipi hayvanlar için yapılmış tırnak makaslarından kullanın. Tırnağın sivri kısmı sedece keratindir, diğer kısmı ise hassas dokudur. Tırnağı fazla kesmek kedinizin canını yakabilir. Yine de veterinere kestirmek en iyisidir.

AĞIZ BAKIMI
Çoğunlukla kedinizin ağız kokusundan şikayetçi olabilirsiniz. Kedinin ağız kokusu diş ve dişeti problemlerinden olabilir. Kediniz yavruyken düzenli olarak diş fırçalama alışkanlığı edinin. Kediniz günlük yaşantısına diş fırçalamayıda rutin bir iş olarak koysun. Kedinizin dişlerini en ufak boyda bir diş fırçası kullanarak bir iki saniye fırçalamanız eğitimin başında yeterli olacaktır. Daha sonra süreyi kademeli olarak arttırın.

GÖZ VE KULAK BAKIMI
İran kedileri gibi basık suratlı kedilerde genellikle göz akması ile oluşan çapaklanma sıklıkla gözükmektedir. Bu durum kedi için oldukça rahatsız edici bir durum oluşturur. Çapaklar kuruyarak göz çevresinde sert bir tabaka olarak kalırlar. Hafif ılık, temiz bir pamukla yavaşça bu çapakları temizleyiniz.
kedinizin kulaklarındaki koku genellikle kulaklarının akması ile oluşur. Veterinerinize danışarak durumu düzeltebilirsiniz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-09-08, 22:57   #2
 
pisicik üyesinin avatarı
 
İstanbul (Anadolu Yakası)
Üyelik Tarihi: Ağu 2008
Yaş: 21
Mesajlar: 637
pisicik Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 13
Thumbs up Kedi sağlığı

Kedinizin sağlığını eminim ki kendi sağlığınız kadar düşünmektesiniz ancak kedinizin sağlık problemlerine bilinçli bir yaklaşım yapabiliyor musunuz? Kedi sahiplerinin en büyük problemlerinden biri olan kedilerin sağlık sorunlarına yaklaşımları ve kedilerinin sağlık problemlerini bilmemeleri istenmeyen sonuçlar doğurmaktadır. Veteriner seçiminden kedilerinin veterinere götürülmesine kadar geçen sürede bile bir çok yanlışlar yapıp kedilerine istemeden de olsa zarar verebilmektedirler.
Kediniz için doğru veteriner seçimi yaparken veterinerinizin doğru ekipmanlarla donanımlı bir muayeneye sahip olduğundan emin olun. Fiyatları yüksek, tam donanımlı bir veteriner hastanesi bile kediniz için doğru bir sağlık yeri olmayabilir. Unutmayın kedinizi pahalı ekipmanlar iyileştirmeyecek, bilgi, beceri ve her konuya hakim bir veteriner hekim sizin için doğru bir adres olacaktır. Seçtiğiniz veteriner hekim adayınız ile ilgili diğer kedi sahiplerinin referanslarına ihtiyaç duyun. Veteriner hekim adayınıza kediniz ile ilgili sorular sormaktan kaçınmayın. Veteriner hekiminizin bilgisini bu yolla sınayabilirsiniz. Veteriner hekim adayınızın muayenesini ziyaret edin, ameliyatların yapıldığı ortamı görmek istediğinizi belirtin, kedilerin ve diğer hayvanların kaldığı yerleri görün. Burada en önem vereceğiniz nokta düzen, tertip yerine sterillik olmalıdır. Acil durumlarda veteriner hekim adayınıza günün her saati ulaşabileceğinizden emin olun ve sözlü bir teminat isteyin. Hatta hiç çekinmeden gece yarısı veteriner hekim adayınızı arayıp basit bir bahaneyle deneyebilirsiniz.

KEDİNİZE MUAYENE
Kediniz daha yavruyken belli alışkanlıkları ona öğretebilirsiniz. Taranma, tırnak kesimi ve basit temizlik işlemleri gibi...
kediniz için evinizde hassas bir tartı kedinizin kilo problemlerini görmeniz için önemli olabilir. Hastalanan bir kedi siz farkında olmadan hızla kilo kaybedebilir. Düzenli kilo kontrolü kedinizi bazı hastalıklardan erken teşhisle kurtarabilir. Kedinizin dış görünüşündeki değişiklikler hastalıkları anlamanıza yardımcı olacaktır. Unutmayın sağlıklı bir kedinin tüyleri parlak, gözleri parlak ve meraklı, etrafa karşı ilgili, kulakları kokusuz vb ...
Bir kedinin vücut sıcaklığı 38 - 39 derece arasındadır. Kedinizin vücut sıcaklığı yükselmişse hastalık, heyecan veya korkudan olabilir. Kedinizin ateşini ölçmek için cam ve civalı bir derece kullanın, kaygan bir jelle ıslatıp rektumuna 2,5 cm kadar sokup 90 saniye bekleyin. Kedinizin ateşini ağızdan ölçmekten kaçının, sinirlenen kedi dereceği ısırarak kırabilir. Kedinizin ateşi beklenenden farklıysa veteriner hekiminize danışınız.

Aşağıdaki şu durumlarda kedinizi veteriner hekiminize götürebilirsiniz:
- Başını eğik tutmak
- Kalkmakta ve oturmakta zorluk çekmek
- Sendelemek ve kendi etrafında daireler çizmek
- Ani huzursuzluklar
- Karın bölgesinde şişkinlik
- Tuhaf vücut hareketleri
- Kasılmalar
- Vücudunun bir yerinde şişmeler
- Sebepsiz yere inleme ve ağlama

KEDİNİZİN SAĞLIĞI
Gözler: Canlı ve parlak olmalı. Bulanıklık olmamalıdır. Göz çevresinde çapaklanma varsa ılık suyla ve temiz bir bezle temizleyebilirsiniz.

Ağız: Diş etleri pembe renkte olmalıdır. Diş köklerinde kızarıklık ve şişkinlik olmamalıdır. Dudaklar düzgün görünmelidir.

Kulaklar: Akıntı ve koku olmamalıdır. Yavru kedilerin kulakları çok hassas olduğundan dolayı kırılabilir, dikkatli olunmalıdır.

Burun: Akıntıdan arınmış, temiz ve nemli olmalıdır. Yaralar olmamalıdır.

Tüyleri ve Vücudu: Sık ve parlak bir tüy yapısına sahip olmalıdır. Şişkinliklere, yaralara ve kenelere karşı dikkatli olunmalıdır. Tüy dökülmesi ile oluşan kelliklere dikkat edilmelidir.

Anüs: şişkinliklerden ve parazitlerden arınmış olmalıdır.

HASTALIĞA KARŞI
Kedinizi bazı hastalıklara karşı hasta olmadan önce koruyabilirsiniz. Aşı takvimine uygun tüm aşılarını zamanında yaparak bazı hastalıkların önüne geçmek mümkündür. Aşılarla tüm hastalıkların önüne geçmek mümkün olmasa da kedinizin sağlığı için kesinlikle kedinizin aşılarını tam olarak yaptırınız. Kediler mutlu, huzurlu ve rahat bir ortamda sağlıklı ve dirençli olacakları için bazı ufak hastalıklara karşı dirençleri daha yüksek olacaktır. Kedinizin hastalıklardan uzak durması kedinizin mutluluğu ile doğru orantıdadır.
kedinizi ev içinde kontrol altında tutmanız önerilir. Kedinizin ulaşabileceği yerlere sinek ilacı, tıbbı ilaçlar ve benzeri maddeler koymayınız.

İLAÇ NASIL VERİLİR
Veteriner hekiminiz tarafından verilen ilaçları kedinize verebilmek bazı ufak kurallar doğrultusunda mümkün olabilmektedir. Bilinçsiz ve öğrenilmeden bir kediye ilaç içirmek ciddi sorunlara neden olabilir. Kendinize zarar verebilirsiniz veya ilacı kedinizin soluk borusuna kaçırıp ciddi bir probleme yol açabilirsiniz. Bir kediye ilaç içirmek oldukça zorlu bir iş olduğundan dolayı bu işte ustalaşıncaya kadar veteriner hekiminizden yardım alınız.

İLK YARDIM
Kediler oldukça atletik ve oyuncu hayvanlar olduklarından dolayı başlarına bazı ufak kazalar seyrekte olsa gelebilmektedir. Kaza sonrasında kedimize yapacağımız ufak ilk yardım uygulamaları kedinizin hayatını kurtarmasında önemli bir rol oynamaktadır.
Kaza Sonrasında: yavaşça kedinizi korkutmadan yaklaşın, göz temasından kaçınarak sizi tanıması için alçak bir sesle konuşun - havlu gibi bir şeyle kedinizi yavaşça sarın - kedinizin başını çenesinin altında tutun - dirseğinizle yavaşça kedinize bastırıp elinizle kedinizi yoklamaya başlayın - havluyu kedinizin boynuna sarıp bir tek başını açıkta bırakın - kediniz sakinleyinceye kadar bekleyin...
Normal halde bir kedi dakikada 30 kez soluk alıp verir. Kedinizin soluğunu 15 saniye izleyip çıkan rakamı 4 ile çarparak kedinizin soluğunu hesaplayabilirsiniz.
normal halde bir kedinin nabzı dakikada 120 kez atar. Heyecan ve korkuda bu sayı 200' e kadar çıkabilir. Yavru kedilerde ise nabız 200 ve üzeri olabilir. Kedinizin nabzını ölçmek için kedinizin göğsünü dirseklerinin altından iki yandan hafifçe bastırarak kalp atışlarını sayabilirsiniz.

KEDİ HASTALIKLARI
Feline Distemper: Bu hastalık genellikle yavru kedilerde öldürücü olarak ortaya çıkmaktadır. Hava yolu ile yayılan ve çok bulaşıcı bir hastalıktır.
Belirtileri: ishal, kusma, sıvı kaybı, yüksek ateş ve ölüm
Korunma: 6 haftadan itibaren yapılan aşılarla önüne geçilir.

Feline Leukemia Virus: enfeksiyondan ölümcül bir hastalıktır. Bağışıklık sitemini durdurur ve kedinin farklı türde kanserlerle, kronik hastalıklara yol açar. Bu hastalığa yol açan virüs salyada, idrarda ve diğer sıvı salgılarda bulunur.
Belirtileri: depresyon, ateş ve iştah kaybı, anemi, çene ve karındaki bezlerin şişmesi
Korunma: seri aşılama ile önüne geçilebilir. Yavru kedinizi diğer kedilerden uzak tutmalısınız

Üst Solunum Yolu Hastalığı: yüksek bulaşıcılığa sahip viral hastalıklardır. Bazen öldürücü olabilir.
belirtileri: hapşırık, burun ve göz akması ve yüksek ateş. Bazen dudakta, dilde ve boğazda ülserlere sebep olur.
Korunma: 6 haftadan itibaren yapılan aşılarla önüne geçilir.

Kuduz: öldürücü sinir sistemi enfeksiyonudur. Genellikle ısırıkla bulaşır. Sinir dokularını tahrip edip felç ve ölüme yol açar.
Belirtiler: aşırı heyecan ve agrasiflik.
Korunma: 3 ve 4. Aylarda uygulanan aşılarla önüne geçilebilir.

Felini İnfectious Peritonitis: yavru kedinizin bağışıklık sitemine giren virütik bir hastalıktır. Doğumdan önce anne karnında bile hastalık bulaşabilir bulaşma genellikle dışkı veya idrarla bulaşmaktadır.
Belirtileri: tüy yapısındaki sertlik, yüksek ateş, iştah kaybı ve karın bölgesindeki şişlik
Korunma: 10. ve 12. Haftadan itibaren başlanan aşılarla korunma sağlanabilir.

Feline Lower Urinary Tract Disease: yavru kedilerde görülür. bir dizi rahatsızlıklarla birlikte hastalık görünür. İdrar kesesi, üretra ve alt üriner sistemde ortaya çıkar.
Belirtileri: idrarda kan ve sık idrar yapma
Korunma: tam olarak nedeni bilinmediğinden dolayı tam bir korunma yolu yoktur. Yavru kedinizi asidik idrar oluşturan mamalarla besleyebilirsiniz.

Felini Immunodeficiency Virus: yavru kedilerin bağışıklık sitemini güçsüzleştirir. İnsanlarda görülen AIDS hastalığının kediler için olanı diyebiliriz.
Belirtileri: HIV virüsüne benzer belirtileri vardır. İnsana bulaştığına dair bir kanıt yoktur.
Korunma: bilinmiyor

ZEHİLENME
Kedinize verdiğiniz aspirin ve parasetamol gibi insan ilaçları kedinizi zehirleyebilirler. Köpekler için yapılmış pire ilaçları kedinize zarar verir. Duvar sarmaşığı, ev çiçekleri ve zehirlenmiş haşereler kedinizi zehirleyebilir. Kedinizi temizlemek için asla kediler için üretilmiş malzemeler dışında bir şey kullanmayınız. Kedinizin tüylerine asla temel yağlar sürmeyiniz. Temel yağlar kediniz için kesinlikle ölümcül bir maddedir.
Kediler için tehlikeli bitkiler:
- Hintyağı
- Isırgan otu
- Tatula
- Her tür soğan
- Müge
- Ökseotu
- Ravent
- Açelya
- Taflan ağacı
- Baldıran
- Orman gülü
- Morsalkım
- Porsukağacı
- Sarmaşık

AŞI TAKVİMİ
Kedinin Yaşı
7-9. Hafta ---> Karma aşı
11-12. Hafta ---> Karma aşı * Tekrarı: 1 yıl sonra
13. Hata ---> Lösemi
16. Hafta ---> Lösemi * Tekrarı: 1 yıl sonra
18. Hafta ---> Kuduz * Tekrarı: 1 yıl sonra
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-09-08, 13:27   #3
 
semram94 üyesinin avatarı
 
İstanbul (Avrupa Yakası)
Üyelik Tarihi: Ağu 2008
Yaş: 23
Mesajlar: 193
semram94 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedi sağlığı

çok güzel ve faydalı bir bilgi paylaşım için teşekkürler...
  Alıntı Yaparak Cevapla


Cevap Yaz

Konu Araçları

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kediler ve Kedi Otu :) >Ferik ve Bulut< Kedi Beslenmesi 18 15-04-17 17:22
Kedi NezLesi кöקüк Kedi Sağlığı 26 17-01-15 18:20
Kedi Sözlüğü merveminnoss Kediler 4 29-06-12 16:12
Kedi nezlesi pisicik Kedi Sağlığı 3 07-08-11 17:21
kedi ve çocuklarımız sudehan Kediler 0 06-04-09 16:08Saat 07:31.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203