Petkod ile En iyi dostunu kaybetme!
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Sağlığı

Cevap Yaz
Eski 11-12-11, 17:25   #1

Bursa
MİNİMİNİŞ Çevrimdışı
Varsayılan kedi aşısı hakkında!

merhabalar..bundan 1 hafta önce 2 aylık bir sokak kedisini evime aldım hemen veterinere götürdüm.iç parazit şurubu verdi onu kullandık 1 hafta sonra karma aşı için getirmemi söylediler ama öğrenci olduğumdan malum durumlar belli aşı ücretini bu ay karşılayamayacağım.onu hiç bırakmak da istemiyorum sizlere sorum ne zamana kadar aşısız gider?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-12-11, 22:22   #2

İstanbul (Avrupa Yakası)
fisun Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: kedi aşısı hakkında!

aşıları zamanında tarihini geçirmeden yaptırmak en doğrusu.çünkü dostlarımızı iç parazitlerden çoğu hastalıklardan korumanın yolu onları düzenli bir şekilde aksatmadan aşılatmaktır..örneğin en basitinden bir pire damlası 2 ayda bir yapılmadığı zaman zamanla iç parazitlere sebep oluyor hiçbirimiz istemeyiz o içparazitlerin dostumuzun içini kemirmesini..o yüzden düzenli olarak aşılatıp 2 ayda birde pire damlalarını damlatmamız gerekli..pire damlası için illa pirelerin gözükmesini beklemememiz gerek..belediyelerin veterinerlik hizmetlerini araştır belki daha uygun bir fiyata aşılatabilirsin.yani olabildiğince zamanında aşılat..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-12-11, 12:14   #3

Bursa
MİNİMİNİŞ Çevrimdışı

belediyeleri araştırdım fakat hiç biri veteriner fakültesinden daha aşağı da bir fiyat vermedi ve görüştüklerimden birisi kediniz 2 aylıksa şuan aşıyı kaldıramaz dedi ama 2 aylıkken karma aşı olabileceğini söylemişlerdi kafam çok karışık şuan.dediğiniz pire damlasını şuan alsam olur mu?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-12-11, 00:33   #4

Bursa
MİNİMİNİŞ Çevrimdışı

yardımcı olabilecek kimse yok mu acaba?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-12-11, 01:32   #5

Üzüm üyesinin avatarı

Üzüm Çevrimdışı

Ben kedimin aşılarını -parazit aşısı da dahil- yaptırmaya 3 aylık iken başlamıştım bana 2,5 aylık olunca yapalım daha küçükken kaldıramaz demişlerdi içim el vermedi 15 gün de ben kattım bu süreye. Bekle bir ay daha olmadı tekrardan bir parazit aşısı yaptırırsın. En iyi çözüm şu ki veterinere bir danış.Veterinere gidemiyorsan bile iyi bir veterineri telefondan arayıp bilgi alabilirsin olmadı bu sitedeki veterinerimize sorun bölümünden soruna yanıt alabilirsin.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-12-11, 11:50   #6
ERO

ERO Çevrimdışı

Ben de aşılarına 2,5-3 aylık gibi başlamıştım.

Size verilen fiyat nedir?

Parazit aşısı için ne kadar istediler? Diğer aşılar için ne kadar istediler?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-12-11, 14:00   #7

Bursa
MİNİMİNİŞ Çevrimdışı

Bende 1 ay daha bekleyim diyorum karma aşı için.hem sokaktan aldığım için biraz kendisini toparlayım.parazit aşısı değil de bana veteriner şurup verdi iç parazit için 3 gün onu kullandık.aşı olmadı.aşı içinde veteriner fakültesi karma için 40 istedi belediye de 30 istedi ücretsiz çok aradım ama yapan hiç bir yer bulamadım öğrenci olunca tek başına bu işlerin üstesinden gelmekte zor oluyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-12-11, 15:01   #8
ERO

ERO Çevrimdışı

MİNİMİNİŞ tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Bende 1 ay daha bekleyim diyorum karma aşı için.hem sokaktan aldığım için biraz kendisini toparlayım.parazit aşısı değil de bana veteriner şurup verdi iç parazit için 3 gün onu kullandık.aşı olmadı.aşı içinde veteriner fakültesi karma için 40 istedi belediye de 30 istedi ücretsiz çok aradım ama yapan hiç bir yer bulamadım öğrenci olunca tek başına bu işlerin üstesinden gelmekte zor oluyor.
Bilmem mi o zorlu öğrenci günlerini... Bu zorlu günlerde bile yiyeceğinizi, içeceğinizi o yavrucakla paylaşıyorsunuz ki bu bile çok büyük bir şey.

1 ay beklemek için bence ne birilerinden etkilenin ne de tek başınıza karar alın. Bunu gidin bir veterinere de onaylatın. Eğer o bekleyebilirsin derse bekleyin.

Şimdi ben 2,5-3 aylıkken aşısına başladım dedim, içime dert oldu. Siz bana bakmayın Çünkü benim kedimin aşı takviminde o kadar saçma işler yapılmıştı ki, çıldırmıştım. Daha parazit aşıları yapılmadan karma aşısına falan başlamışlardı! Biz de o zaman bilgisizdik, ne demişse veteriner yaptırmıştık.

Bakın son söyleyeceğim ilk söyleyeyim... Kedilerde aşı çok ama çok gereklidir. Bununla birlikte hayati bir anlam da ifade etmez. Bu demek değildir ki yaptırmayın. Yaptırın. Bunu sadece sizi rahatlatmak için söylüyorum Sonuçta sokakları gözlemlediğimiz zaman kedilerin aşısız olduğunu ve hayatlarının devam edebildiğini görürüz.

Ama aşısız bir kedi mikrop kaptığında da işte bu işin altından da kalkamazsınız. Hem maddi olarak başınıza büyük meblalar açılır (tedavi masrafları) hem de kedinizin ciddi anlamda hayati tehlikesi olur.

Aşısı yapılan bir kedinin vücut direncide yükseliyor ve hastalıklar bu kadar ağır izler bırakmıyor.

Ayrıca bu sizin sağlığınız için de gerekli. Düşünsenize zamanında insanlar kuduzdan, kistten nasıl da olumsuz etkileniyordu... Aşılarla bunun önüne geçtiler.

Siz Uludağ Üniversitesinde misiniz? Orada veteriner fakültesi var. Oradaki öğrencilerle konuşsanıza. Hani veterinerler size ücret konusunda yardımcı olmayabilirler ama orada okuyan öğrenciler size belki yardımcı olabilirler.Hani bildiğimden bir şey demiyorum ama aklıma da bu geldi. Çünkü ellerine belki ilaç firmalarından gelen ücretsiz aşılar olabilir.

Ya da siz aşısını alırsınız (ki bunun ücreti kesinlikle 30 TL nin altındadır) oradaki öğrencilerden rica edersiniz onlar da yapabilirler aşısını. (Tabi bu iş için yine vakültedeki öğrencilerle görüşmeniz gerekiyor, ben çok iyi bilmiyorum, ama bildiğim kadarıyla devlet kuduz aşısını zorunlu kılıyor diğerlerini zorunlu kılmıyordu. Yani kuduz aşısını illa karnesine işletmek gerekiyordu. O zaman da bir veterinerde, belediyede ya da fakülte de yaptırmanız gerekiyor.Gerçi daha kuduz aşısına var...)

Hani ilk etapta aklıma bunlar geldi.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-12-11, 21:38   #9

sekerguzel80 üyesinin avatarı

çapa
sekerguzel80 Çevrimdışı

miniminiş yavru kedi aşıdan önce 2 aylıkken parazit şurubu değil de hapı verilmeli şurup bazen hayvanın vucuduna yaramaz bilinçli vet şurup vermez sitrax ve siropar sakıncalı dendi siropar dan dan bi arkadaşın yavru kedisi öldü bağırsağı parcalamış şurup,zehir çünkü o ,eski yavru ekdime belediye veti hemen şurup veriyordu kadın çok kızmıştım ,verdirmedim arkadaşım mağdurdu çünkü parazit şurubundan kadın tamam dedi vermedi DAHA DA ORAYA GÖTÜRMEDİM .ben hap veriyorum yada vetim Birkan hanım hap veriyor yarısını sen 15 gun sonra ver diyor vetden alıyorum adı combiped tablet 2-3 aylık kadar yeni yavru kediye 1/4 ü yutturlur ya da yaş mama içine göm yesın ama yediğinden emin ol 15 gun sonra yıne aynı miktar verilir ve parazit tedavısı 2 ayda bi yapılır sürekli hap miktarı artıcak ama vet bilir aşıya gelince aşı için ben 3 aylıkken başladım karma aşıyla ve 21 gun sonra tekrar karma yapılır .karma aşı seneye yani aynı zaman da tekrar edilir kuduzu yaptırmadım ama gerekli oda senede 1 .ve kist aşısı yokmuş vet dedi aynısı hap demek yani combiped tablet demekmiş kist aşısı 20 tl daha pahalı yani ticarettenmiş amaç para koparmak yani sadece ,kaç vet dedi teki de değil aşının 3 aya kadar yolu var çünkü hastalanabilir kedin ve kedi ufaksa 2 aylıkta karma yapılıyormuş bence yaptır ve özele götür aşı 30 tlydi neden mi özel çünkü belediye hast. yapılan aşı pek iyi değil pfizerin aşısı guzel arkadaşım vet onu öneriyor hep kedin aksırıyorsa halsizse ishalse aşı yapılmaz başka zaman yaptır ona kuru mama al yavru kedi için başka şey yeme se de bu yeterli çok ufaksa 2 aylıktan daha küçükse kedi sütü satılıyor toz ondan vermelisin pet shopta var yavru ekdi bakımı bilinç ister en buyuk sorunu üşütme ve ishal buna dikkat et karnı şiş mi bak gözlerini incele akıyor mu canlı mı hayvan karnı şiş se parazit vardır dediğim gibi ona daha şurup verdirme hap daha çok uygun önce parazit tedavisi hap combiped yani (kist aşısıyla aynı parazit hapı)sonra aşılar yani aşı takvimine netten bakabilirsin google dan kedi aşıları yaz çıkar hemen

Bu konu en son " 13-12-11 " tarihinde saat 21:47 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-12-11, 15:24   #10

Bursa
MİNİMİNİŞ Çevrimdışı

Evet uludağ üniversitesinde okuyorum haklı olabilirsiniz öğrencilerle konuşmak işe yarayabilir.eve aldım ama kendimiz yemedik ona yedirdik zorladı bizi epey ama o her şeye değerocak da yaptırırım zaten kesin benim de içim rahat etmiyor böyle ve anladığım kadarıyla önce parazit aşısı varmış ama veteriner bana ondan hiç söz etmedi önce karma olacak dedi.
kedim 2.5 aylık ilk geldiği hafta süt veriyordum ishal oldu kuru mamaya geçtik şimdi 3 günde sitrax kullandı 21 gün sonra tekrar 3 gün ver dedi ama parazitler düştü mü ne zaman düşer bilemiyorum en yakın zamanda gitsem iyi olacak.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-12-11, 18:12   #11
ERO

ERO Çevrimdışı

Kesinlikle ilk başta parazit yaptır ondan sonra karma ve diğer aşılara geç. Çünkü eğer vücutta parazit varsa yapılan diğer aşılar hiç bir işe yaramayacaktır.

Ama siz parazit şurubu içirmişsiniz... Bunun ne olduğunu ben bilmiyorum... Mesela parazit hapları oluyor. O hapı içtiği zaman parazit iğnesi olmasına gerek kalmıyor. Acaba şurup da böyle bir şey mi ki?

Gerçi yine de dış parazit için damla damlatılması gerekiyor...

(Size verilen fiyatlara hem iç parazit hem de dış parazit dahildir. Yani hem iğnenin hem de damlanın ücreti. İşte bazen bu iğne yerine hap yutturtabiliyorlar. Sanırım sizin kullandığınız şurupta böyle bir şey).

Eğer bir kedinin paraziti yoksa siz parazit aşısı/şurubu yaptırdıktan sonra o parazit dökmez. Bu sadece kediye parazit geçmemesi için bir önlemdir. Kimi veteriner parazit aşılarını 2 ayda bir yaptırır. Çoğu veteriner de 3 ayda bir yaptırır. Ben 3 ayda bir yaptırıyorum.

Süt vermeyin. Kedilerin sütü sevdiği bir yanılgıdır. Hem isal yaparlar hem de gaz ağrıları yapıp kedilerin canını yakarlar.

Siz beni dinleyin ve fakültede okuyan öğrencilere sorun Onlar hem halden anlarlar hem de bir çözüm üretebilirler.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-12-11, 21:01   #12

Bursa
MİNİMİNİŞ Çevrimdışı

Ama ilk dışkısını götürdüğümde parazit var dediler onun üzerine şurubu verdiler fakat kedi parazit dökmedi 21 gün sonra tekrar 3 gün daha kullanacağız belki o zaman döker bilmiyorum.En kısa zamanda vet fakültesine gidip bu konuyu halletmem,öğrenmem lazım.Umarım öğrenci arkaşlarım da dediğiniz gibi yardımcı olur Teşekkürler ilgilendiğiniz için
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-07-13, 13:13   #13

kenanak Çevrimdışı

Ya Kardesım ıyı Guzelde. Forumda Her Soruya Bır Cevap, Her Sıkıntıya Bır Cozum Uretmıssınız. Benım Asıl Sorum Su.
Kedı 3 Aylık Olunca Yok Pire Tasması, Yok Parazıt Aşısı, Yok Bilmem Ne Aşısı, Yok Karma Aşısı Diyorsunuz. Yoksa Kedi ölür, Sakat Kalır Vs Olur Diyorsunuz.
Sokaga çıkıp Baktıgınızda Binlerce Kedinin çöplükte Dogdugunu, Ordan Beslendiklerini, Envaye çeşit Pisligin Içine Girdigini Ve Evde Besledigimiz Kedilerden Daha Sert Daha Yırtıcı Ve Daha Saglıklı Oldugunu Görüyoruz.
şimdi Ortada Bir çelişki Oluşuyor.ya Veterinerler Bizi Yiyor, Yada Biz Saf Gibi Birşeylere Inanma Ihtiyacı Duyuyoruz.
Işin Aslı Ben Inanmıyorum Arkadaş. Kedi Düşe Kalka Büyür. Hasta Olur, Atlatır. çünkü Yaradan Ona Bu Gücü Ve Savunma Mekanizmasını Dogdugu An Vermiştir. Dümnyadaki Her Kedinin Başında Bir Bakıcı Ve Aşı Yaptırıcak Veteriner Yok.
Bence Bu Aşı Vs Işleri Entellerin Ortaya Attıgı Safsatadan Başka Birşey Degil.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-07-13, 13:25   #14
bsk

bsk üyesinin avatarı

Ankara
bsk Çevrimdışı

mesajına çok güldüm.
peki sokaktaki kedilerin en fazla 5 yada 6 yaşına gelebildiğini de biliyor musun entel olmayan arkadaş.
kimse entel olmak için kedisine aşı yaptırmaz. onlar dünya çapında araştırılıp yapılmasına karar verilen ilaçlar. kedimizin uzun sağlıklı bir ömür sürebilmesi için düzenli olarak aşılanması gerekmektedir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-07-13, 14:16   #15

Pıtırsonic üyesinin avatarı

İstanbul (Anadolu Yakası)
Pıtırsonic Çevrimdışı

düzenli olarak aşılanması gerekmemektedir, ilk aşıları yaptırılıp gerekli durumlarda hemen müdahale edilmesi gerekmektedir. düzenli olarak aşılamak, kediye boşuna kimyasal yükleyip bağışıklığını düşürür ki düzenli yapılan aşılardan kasıt; kuduz ve iç/dış parazitlerdir. parazit uygulamaları da zaten aşı değildir, tedavi amaçlıdır. kuduz da yıllardır ülkemizde görülmemekte, evden çıkmayan kediler için oldukça gereksiz bir aşıdır. sokak kedilerinin yaş ortalaması dediğiniz gibi düşük. bunun en büyük sebebi, hastalandıklarında müdahalede bulunulamaması, sağlıksız beslenme, mevsim ve arabalar, insanlar gibi çevresel faktörler. kedisine ne kadar aralıklarla aşı ya da parazit uygulamaları yaptırmak herkesin kendi bileceği şey ama bunlar zorunluymuş gibi davranarak yanlış yönlendirmeleri doğru bulmuyorum. çoğu ülkede parazit min. 6 ayda bir yapılır, hatta yılda 1 yapılır. ülkemizdeki bu kalıplaşmış "3 ayda bir parazit uygulaması yapılmalı" söyleminden dolayı hayvanlarınıza devamlı kimyasal yüklüyorsunuz. 2 kedime 5 yıldır, diğer kedime 4 yıldır, bir diğerine de 1 yıldır parazit uygulaması yaptırmadım. hiçbiri şimdiye dek iç parazit olmadı. dış parazit 7 yılda yalnızca 1 kez balkona gelen kediden dolayı oldu ve hemen müdahalede bulunduk. ilaç yüklemek yerine düzenli tüy-dışkı kontrolünü daha sağlıklı buluyorum. böylece parazit olduğu an müdahale edip kurtulunabilir. bunlar benim şahsi fikrimdir, kimse yönlendirme olarak alıp araştırmadan uygulamasın.
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları