Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Sağlığı

Cevap Yaz
Eski 01-06-14, 06:18   #1

Jokernes üyesinin avatarı

Bursa
Jokernes Çevrimdışı
Varsayılan Kedi almak istiyorum ama korkuyorum

Merhaba arkadaşlar. Kendimi bildim bileli kedi almak istemiştim. Annem izin vermediğinden alamamıştım. Şimdi kendi ailem oldu 33oldum. Ve almak istiyorum. Ama korkuyorum da. Kedi kitapları aldım. Okuyorum. Maddi problem de olmaz inşallah araştırıp hazırladım kendimi. Geçen sene tavşanım vardı o öldü(dış parazit vardı. İnsanların bana gülmesine rağmen veterinere götürdüm. Adam da elinde yok diye kedi için kullanılan iç dış parazit ilacını az ölçekli olarak yaptı. 1-2 gün içinde hiçbirsey yemedi. Yandan beslemeyi denedim....) 1aylık balığımdan da birkaçını kaybettim acayip özen gösteririm. Çok mu sakınıyorum çöp batıyor anlamadım. Sormak istediğim kedilerin sağlıkları çok problemli oluyor mu? Yoksa 9can doğru mu?(9 tane bile olsa birini bile kaybetmek istemem o ayrı)
Çok istiyorum. Hayalim benim. Alırken nelere dikkat etmek lazım??
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-06-14, 10:22   #2

canancan Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedi almak istiyorum ama korkuyorum

33 yaşındasınız kendi evinizde olmuş ne güzel kedi almanız için hiçbir problem kalmamış.peki kedilerin 15 yıl yaşadıklarınıda hesaba kattınızmı?bekarsanız evlendiğinizde eşiniz istemeyebilir.evliyseniz çocuğunuz olduğunda akraba baskısına dayanabilecekmisiniz? bu forumda birçok saçma soruyla karşılaştım ama soranlar 10-19 yaş arası çocuk kitlesi.siz 33 yaşındaysanız kedilerin sağlık problemleri çok oluyormu gibi komik ve mantık dışı bir soru soruyorsunuz.insanlar veterinere gitmenizden fazla bu soruya daha çok gülerler aklınızda olsun.çocuğunuz doğmadan lösemimi,kalp hastasımı yada sakatmı önceden bilinebilir mi yada ilerde hangi hastalıklara yakalanacağı net olarak bilinebilirmi?bu nasıl imkansızsa sahipleneceğiniz yavrununda sağlık problemi olmaz, olamaz diyemeyiz.2 yaşına kadar sağlıklı yaşayıp daha sonra hastalanırsa ne olacak? bazı rahatsızlıklar her canlıda olduğu gibi kedidede zorlu, sizin demenizle problemli olabilir.anlaşılan istediğiniz kedi ömürboyu sağlıklı masraf çıkarmayacak tüy dökmeyecek söz dinleyecek gibi sipariş üzerine birşeyi nasıl bulurum diye soruyorsunuz.mükemmel insan olmadığı gibi mükemmel kedide yok olamazda zaten.öyle bir hastalığı çıkarki 1500 tl masraf çıkar neyapacaksınız çoğunluğun yaptığı gibi kaderinemi terkedeceksiniz? 33 yaşında hala masallara yani 9 canlı olduğuna inanıyorsunuz demek.çizgifilmler işte bu yüzden tehlikeli.insanlar büyüsede uçurumdan atlayan bir kedinin yaşamaya devam edip sadece joker canlarından birini kaybettiğini düşünebiliyorlar.ne 9 canı böyle birşey mümkünmü olabilirmi biraz mantık.kediler sokakta sık sık yüksekten atlama ve düşme kazası geçirirler.kendilerini havada çevirip dört ayak üzerine düşebildikleri yani şanslılarsa çoğu böyle durumdan yara almaksızın kurtulabildikleri için halk arasında dokuz canlı diye tabir edilir.yani her hastalandığında nasılsa dokuz canı var onlardan kullanır diye düşünecekseniz kediye yazık olur.
kedi kitapları okuyorum demişsinizde böyle saçma şeyleri hangi kedi kitabı yazıyor? canlı bir hayvanla 15 yıl hayatınızı paylaşacaksanız şunu kafanıza yerleştirin.her canlı hastanabilir tedavisi uzun ve masraflı olabilir.tüy döker.eşyaları tırmalar.üç ayda bir rutin aşıları vardır.ilk yıl aşı programı masraflıdır.maması paradır.kumu paradır.pencereden balkondan düşmemesi için önlem alınması gerekir sanıldığı gibi 9 canlı değildir.sizin kedi sahiplenmenizden bende korktum.kedinin ruh ve beden sağlığından endişeliyim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-06-14, 00:22   #3

Bursa
Jokernes Çevrimdışı

Beni tamamen yanlış anlamışsınız. Ben 1500 tl lik masrafı çıksa bile fark etmez kendi gelirim var. 2 çocuğum var onlar da istiyor. 9 can olduğunu tabii sanmıyorum. Sadece dayanıklıdırlar umarım dedim. Ne kalkıp havalara fırlatma ne de sert davranma niyetim var. Kızlarım da sert çocuk değillerdir. Aşı falan kaçıramam hatta veterinerde bile seçiciyim 2 kişi var. Dikkat ettiyseniz tavşanımı da götürmüştüm(yazlıkta idik yakında tanıdık veteriner yoktu. Çoğu kişi tavşan da veterinere mi götürülürmüş dedi). Hoş salak adam ölümüne neden oldu. Ben elimden geldiğince uygun ortam sağlayacağım o ayrı ama sadece ben vicdan azabı çekerim bir şey olursa ona o açıdan demiştim. Hoş doğru saçma bir soru olmuş. Burada kedi sahibi birçok kişiden çok daha hassas olduğumu da düşünüyorum. Ama "masraftan korkuyorum" muamelesi yapmışsınız. Masraf dert değil. Beni o sokağa salan insanlarla bir tutmuşsunuz ne diim??? O kadar basit bir olay görsem ben 15-20 yıla kadar sürebilecek bir dostluğu bu konuda bu kadar uzun beklemezdim. Alırdım . Ben bütün ortamı hazırladım sadece birkaç japon balığımı kaybettim diye üzgündüm. Zaten evde yaşayacak oradan buradan düşeceğini de zannetmem. Zaten çocuklar için kontrollü açıyorum camı. Çok ters yaklaşmışsınız. Salak yerine de koymuşsunuz. Çok güzel.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-06-14, 03:06   #4

İstanbul (Avrupa Yakası)
AndroidNavy Çevrimdışı

Sorunuz çok açık ve net aslında. Neden bahsetmek istediğiniz de açık. 9 canlı derken bunu gerçek anlamıyla değil mecazi olarak kullandığınız belli. Asıl sormak istediğiniz hastalığa karşı ve ya hastaşıklara savaşmaya karşı güçlüler mi? Ben kedi besleyen birisi değilim ondan kesin bir şeyler söyleyemem. Ancak okuduklarımdan yola çıkarak ve mantığı hesaba katarak cevap verebilirim. Şöyle ki tavşan, balık gibi canlıların hastalıklarını falan bilmiyorum. O yüzden kedi daha sağlamdır demek yanlış olur. Ama genel olarak kediler hastalık konusundaki dirençleri iyi. Kedinizi hasta edecek şeyleri yapmazsanız (mesela sık sık yıkamak, yıkamaktan sonra kurutmamak gibi) o zaman hassaslar hastalanırlar.Genetik olarak ise cins kediler de daha fazla olduğu görülüyor. Kırma (ilk akla tekir gelir ) kediler cinslere göre çok daha sağlıklılar.O yüzden kırma bir kedi sahiplenmeniz daha iyi olur. Kediniz yaşayacağı ömür boyunca elbet hastalanır. Aslında iyileşip iyileşmemesi sizin veteriner terchinize bağlı. Her konuda donanımlı tecrübeli bir vet bulmalısınız. Ciddi hastalıklarda yanlış teşhis koyup iğne vuran ve sonucu ölüme kadar giden durumlar var, yazıyorlar hep forumlarda. Kısaca hastalanmaması için elinizden geleni yapacaksınız, hastalandığında ise güvenilir veteriner hekime teslim edeceksiniz. Ayrıca veterinere her 2 3 ayda bir iç dış parazit için gidilir. Bu veterinere gitme işi de aksatılmazsa güzel bir ömür geçirirsiniz diye düşünüyorum

Bu arada kediler yaşladıkça sorunları artar insanlardaki gibi. Daha fazla tüy dökmeler görme de duymada azalmalar hastalıklara daha kolay yakalanabilme gibi.(Yaşlılık dönemi yetişkinlikten sonra gelen ve genelde 10 -12 yıllarından sonra başlayan dönem diye buldum internetten.)

Bu konu en son " 02-06-14 " tarihinde saat 03:16 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-06-14, 03:24   #5

Bursa
Jokernes Çevrimdışı

AndroidNavy tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Sorunuz çok açık ve net aslında. Neden bahsetmek istediğiniz de açık. 9 canlı derken bunu gerçek anlamıyla değil mecazi olarak kullandığınız belli. Asıl sormak istediğiniz hastalığa karşı ve ya hastaşıklara savaşmaya karşı güçlüler mi? Ben kedi besleyen birisi değilim ondan kesin bir şeyler söyleyemem. Ancak okuduklarımdan yola çıkarak ve mantığı hesaba katarak cevap verebilirim. Şöyle ki tavşan, balık gibi canlıların hastalıklarını falan bilmiyorum. O yüzden kedi daha sağlamdır demek yanlış olur. Ama genel olarak kediler hastalık konusundaki dirençleri iyi. Kedinizi hasta edecek şeyleri yapmazsanız (mesela sık sık yıkamak, yıkamaktan sonra kurutmamak gibi) o zaman hassaslar hastalanırlar.Genetik olarak ise cins kediler de daha fazla olduğu görülüyor. Kırma (ilk akla tekir gelir ) kediler cinslere göre çok daha sağlıklılar.O yüzden kırma bir kedi sahiplenmeniz daha iyi olur. Kediniz yaşayacağı ömür boyunca elbet hastalanır. Aslında iyileşip iyileşmemesi sizin veteriner terchinize bağlı. Her konuda donanımlı tecrübeli bir vet bulmalısınız. Ciddi hastalıklarda yanlış teşhis koyup iğne vuran ve sonucu ölüme kadar giden durumlar var, yazıyorlar hep forumlarda. Kısaca hastalanmaması için elinizden geleni yapacaksınız, hastalandığında ise güvenilir veteriner hekime teslim edeceksiniz. Ayrıca veterinere her 2 3 ayda bir iç dış parazit için gidilir. Bu veterinere gitme işi de aksatılmazsa güzel bir ömür geçirirsiniz diye düşünüyorum

Bu arada kediler yaşladıkça sorunları artar insanlardaki gibi. Daha fazla tüy dökmeler görme de duymada azalmalar hastalıklara daha kolay yakalanabilme gibi.(Yaşlılık dönemi yetişkinlikten sonra gelen ve genelde 10 -12 yıllarından sonra başlayan dönem diye buldum internetten.)
Teşekkür ederim. Evet sormak istediğim aslında; ben bakımını iyi yapıp iyi bir veterinere götürdüğüm takdirde (ki kuzenimin yaklaşık 10-15 yıldır kedi ve köpeğini götürdüğü veteriner var) sudan nem kapan hayvanlar mıdır?(yine mecaz kullandım bazıları anlamıyor ama)) idi.
İlginiz için teşekkürler
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-06-14, 03:30   #6

İstanbul (Avrupa Yakası)
AndroidNavy Çevrimdışı

Jokernes tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Teşekkür ederim. Evet sormak istediğim aslında; ben bakımını iyi yapıp iyi bir veterinere götürdüğüm takdirde (ki kuzenimin yaklaşık 10-15 yıldır kedi ve köpeğini götürdüğü veteriner var) sudan nem kapan hayvanlar mıdır?(yine mecaz kullandım bazıları anlamıyor ama)) idi.
İlginiz için teşekkürler
Rica ederim. Tabii dediğim gibi ben sadece okuduğum kadsr biliyorum. Asıl tecrübeli arkadaşlar daha da yardımcı olur umarım. Aslında kuzeninizle konuşmanız da iyi olur sonuçta hem kedi hem köpek beslemiş
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-06-14, 10:18   #7
bsk

bsk üyesinin avatarı

Ankara
bsk Çevrimdışı

Masrafları sorun olmayacak demişsiniz. ne güzel çünkü gerçekten belli bir külfeti olan hayvanlar. ilk aşıları özellikle yorucu olabiliyor. mama masraflarıda ama bu konuları geçiyorum. elbette ki kediden kediye hasta olmasıklığı değişkenlik gösterir. nasıl insanlar arasındaki farklılık gösterirse. kimi insan çabuk hasta olur kime geç. ama genel kanaatimi söylersem, aşılarını iç dış parazitlerini düzenli yapıp, kaliteli bir mama ile beslerseniz ve özellikle annesinin yanından çok erken (petshoplar yavrular sevimliyken (!yavruların sevimliliği nasıl oluyorsa artık) annelerinin yanından ayırırlar) ayrıldıkları için yeterince anne sütü almazlar hasta olma ihtimalleri artar. mesela kedilere tuzlu şekerli şeyler verilmez bu tür bilgileri bilmeniz kedinizin ömrünü uzatır.
Bilmenizde fayda var;
- kediler büyüyorlar hızlı bir şekilde.
- kediler tırmalar koltukları sandalyeleri elinizi
- kediler oyuncudur atlar zıplar tırmanır. sonra kedim delirdi demeyin
- kediler dengeli hayvanlardır ama balkondan düşebilirler.
- ve kediler kızgınlığa girerler vakti gelince kısılaştırmmak gerekir.
aynı zamanda sevimlidirler, insanlara tekrar sevmeyi öğretirler, mutlu ederler, gerçekten zeki hayvanlar. umarım sokaktan bir kedicik edinirsiniz. şimdiden kediciğinizle mutluluklar
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-06-14, 12:52   #8

Bursa
Jokernes Çevrimdışı

Çok teşekkür ederim. Her yeni mesajda yeni bir şeylere dikkat etmem gerektiğini öğreniyorum. Zaten istediğim de bu. 3 mama adı var zaten Hills, proplan bir de royal canin. Kiminle konuştuysam ortak fikir. Allah büyük ben elimden geleni yapacağım sonra da tevekkel olmam lazım sanırım.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-06-14, 13:27   #9

Bursa
Jokernes Çevrimdışı

AndroidNavy tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Rica ederim. Tabii dediğim gibi ben sadece okuduğum kadsr biliyorum. Asıl tecrübeli arkadaşlar daha da yardımcı olur umarım. Aslında kuzeninizle konuşmanız da iyi olur sonuçta hem kedi hem köpek beslemiş
Hala da besliyor. 2 kedisi 3 köpeği var şuan.(iran, siyam ama iran bir arkadaşında şuan,2 köpek golden, bahçede de sanırım kangal kırmasıydı)
Uzun seneler boyu çok problemleri olmadı. Son günlerde birkaç şey atlatıyorlar. Geçende anne goldenın kuyruğunda kanser yakalandı ama yayılmamış alındı kurtuldu. Kediler de kısırlaştırıldı. Biri zorunlu olarak(yumurtalıklarının alınması gerekmiş) bahçedeki köpek de devamlı ilaç alıyormuş sara hastası çünkü. Yani bana ters çıkan o arkadaş kadar bilgisiz değilim. Tabii ki can bu hastalanır. Hoş demek istediğimi anlayan insan çoğunlukta şükür ki

Bu konu en son " 02-06-14 " tarihinde saat 13:32 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-06-14, 00:15   #10

Ankara
voss Çevrimdışı

merhabalar
aklınızdaki soruları cok iyi anladıgımı dusunuyorum
ben de ilk kedimi sahiplenmeden önce benzer sorular yuzunden korkuyor ve surekli arastırma yapıyordum
hatta ilk baktıgım ortalama olarak kac yasına kadar yasadıklarıydı
ortalama 15 yasına kadar yasadıklarını ögrenince kesin olarak sahiplenmeye karar vermiştim
kedimi sahiplenmeden önce kanarya beslemiştik ve cok hassas hayvanlar olduklarınadan kısa surmüştü ömurleri
onların ölmelerine cok uzuldugum için ben de sizin gibi uzun yıllar dost edinebilecegim bir canlıyı sahiplenmek istemiştim buyuzden korkuyordum
sorunuzun cevabına gelecek olursak
kesinlikle sokaktan, barınaktan, veterinerden bir kedi sahiplenmelisiniz
bir canlıya sıcak bir yuva kazandırmıs olacaksınız ama sahiplendiginiz canlının hasta olma olasılıgını asla aklınızdan cıkarmayın siz almadan önce hastalıgı kapmış olabilir yada aldıktan sonra da kapabilir
örn kedi sahiplenmeye karar verdigimde bir hayvan sever vasıtasıyla veterinerden 45 gunluk bir kedi sahiplenmiştim eve geldikten bir hafta sonra öldu
o hafta surekli veterinerdeydim hatta 2 gece veterinerde nobetci hekimle beraber sabahladım ama kurtaramdık minigi. cok uzuldum haliyle. veterinerim bu acıyı baska bir canlıyı daha kurtarmaya calısarak atlatabilecegimi söyledi kafama yattıgı için yin 45 gunluk civarı yavru bir kedi daha sahiplendim suan 2.5 yasında ve masallah hic bir saglık problemi yok
ona bir arkadas getirdik simdi ikitaneler ama ikinci gelen kedinin daha gelmeden önce gözleri hastaydı veteriner ilerlerse kör olabilecegini söylemişti onunlada cok fazla veterienere gittik gözunun ilerlemesi durdu yine cok saglıklı değil ama kör de olmayacak diye umit ediyoruz
yalnız tam iyileştikten 7 ay flan sonra tekrar gözunde bugu oldu yine veterinere gittigimizde erkek kedimle oynarken yapmıs olabileceginiz yada kendi kasırken yapmıs olabilecegini soyledi
ben girişin ustunde oturuyorum sokaklar guvenli olsa pencereleri acmamda hic sorun yok
ama sokaklara guvenmedigim icin dısarı cıkmalarına izin vermiyorum özel cıkarılabilen tel yaptırdım buyuzden
ama gecenlerde pencere tam kapanmamıs ve dişi olan gözleri cok saglıklı olmayan kedim dısarı kactı tum gun boyunca aramadıgımız yer kalmadı
aksam kendisi geldi. çocugunuz oldugu için zaten gözunuzu dort acmayı biliyorsunuzdur zaten ama kediler insanlar gibi akıllı değiller buyuzden cok daha dikkatli olmak gerekiyor.
biraz uzattım ama kedi kopek sahiplenmek ( hiç köpek beslemedim ama tahmin ediyorum aynıdır ) hiç bitmeyecek sorumlulukların omuzlarınızda oldugu anlamına geliyor
mesela ayakkabılarınızla oynayabilir ve ayakkabınıza bulasan camurdan bakteri, parazit kapabilirler
yukarıda diger arkadaslar yazmıslar ama
eger kararlıysanız cok zor gunlerin sizi bekledigini kabul etmeniz gerekmektedir
mesela buyuk ihtimal misafire kızıp wc egitimi ilk geldigi gunden beri olmasına ragmen yatagıma pislemişti hayyam
yada özellikle mevsim degişikliklerinde tuy dökmeleri artacak koyu kıyafet giydiginizde mutlaka her dısarı cıktıgınızda temizlemeniz gerekecek ( evdeyken umursamaz oluyorsunuz )
yada belki tırmalama huyu olacak hayyam ilk geldiginde surekli elimize kolumuza atlıyordu oyun oynamak icin o oyun oynuyordu ama bizim ellerimiz yara içinde kalıyordu ( şimdi bıraktı cok sukur )

bunlar ve bunlara benzer sorunlarıyla basa cıkabileceginizi gercekten sabırlı olabileceginizi dusunuyorsanız hic dusunmeden bir canlıyı kurtarın. amacım gözunuzu korkutmak degil ama barınaklar ve sokaklar sahiplenilip bırakılan hayvanlarla dolu oldugu için karsılasabileceginiz sorunları önceden bilmeniz gerektigini dusunuyorum sonradan vaz gecmektense öncesinde karar vermek daha kolay olur.
sürç-i lisan ettiysek affola...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-06-14, 09:14   #11

Bursa
Jokernes Çevrimdışı

Teşekkürler voss. Beni iyi anlamışsınız ve de benziyoruz sanırım. Ben araştırmalarım dahilinde 3. farklı veterinere gittiğimde bana "kızım daha küçük olduğu için zorlanacağımı. Kızım kediye sevgi ile yaklaşmasına rağmen kediyi bunaltabileceğinden kedinin muhakkak tırmalayacağını" söyledi "bence 6-7 yaşına gelip kediye nasıl davranacağını bilene kadar almayın" dedi. Eninde sonunda almak istiyorum hayalim. Dün total ige testi yaptırdım ufaklığa(Rahatsızlanmıştı hazır kan alınacaktı ige bakılmasını istedim.deri testinde hiçbir şeye alerji çıkmamıştı)120 civarı bir şey çıktı. 100 üstü alerjik deniyormuş. Bir de şimdi bu çıktı. Ama kuzenimde falan (bol kedi köpek var)hiç bir kötü etkisi olmuyor. Çocuk iyi. Hayırlısı olsun inşallah. Şimdilik 1-2 yıl ertelemeliyim galiba
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-06-14, 12:26   #12

İstanbul (Avrupa Yakası)
AndroidNavy Çevrimdışı

Bu kedinin tırmalama olayı kedinin katakterinden karakterine değişir. Internette görmüyor musunuz bebek kedinin kuyruğunu ısırıyor da bir şey yapmıyor. Gıkı çıkmıyor kedinin.Ya da her öğlen kedi vr çocuğun uyku saati var annesi fotolarını paylaşıyordu falan.Bir başka video da ise çocuk kediye vuruyo kedi tırnak çıkarmadan çocuğa vuruyor çocuk buna bi daha vurunca kdi üzerine atlayıp çocuğu yere düşürüyor. Ben yine de çocuğun hayvanlar büyümesi taraftarıyım. Çocuğunuz ilk zamanlar heves olarak sıkabilir ama siz müdahale edip anlatırsanız çok sorun olacağını düşünmüyorum. Veterinerler bu konuda ancak yorum yapabilir ama emin olun okuduğu için demiyor bunları. Bunun okumayla da alakası yok. Aşıları tam iç dış parazit aşısı olan bir kedi isterse kolunuzu kanlar içinde bıraksın yine de bir sorun teşkil etmez. Isırsada aynı şekilde. Bence sokaktan bir can kurtmak için bi kaç sene daha beklemeyin. He çocuğunuzla herhangi bir sorun yaşarsa büyük ihtimal kediyi geri vermeyi düşünürsünüz ki böyle düşünecekseniz bekleyin o zaman.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-01-15, 03:37   #13

Bursa
Jokernes Çevrimdışı

Merhabalar. Korkularımı yendim kedişimi aldım. Mutluyum. Arada tırmalama(bizim çocuklara yanlışlıkla ve ellerinden kaçmak isterken) oldu. Ama şükür hemen geçiyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları