Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Sağlığı

Cevap Yaz
Eski 30-04-13, 19:08   #1

Hemeraa üyesinin avatarı

Üsküdar
Hemeraa Çevrimdışı
Varsayılan Hamilelik Dönemi hakında bilgi istiyorum

Arkadaşlar evimde 1 dişi, 1 erkek, 2 kedim var..
Merak ettiği şey dişi kedimin hamile olup olmadığı?
Bilindiği üzere hayvanlarda hamileliğin anlaşılması için ilk evre memelerinin büyümesi sonra karnının belirginleşmesi ve psikolojisinin daha da duygusallaşma aşamasına gelmesidir. (Ben böyle biliyorum..)
Kızımın memeleri büyüdü ve biraz kilo aldı karnı hafiften büyüdü..Ekte bir resmini paylaşacağım..Şuanda anca bu kadar çekebildim fotoğraf çekmemi istemiyor.Akşam kendini sevdirdiğinde bir kaç resim daha çekip buraya vereceğim..

1- Şimdi size ilk sorum şu olacak acaba kızım hamilemi.?
Veterinerimi aradım belirtileri söyledim Verdiğim bilgilere göre hamile olabilir dedi fakat hayvanlarda da yalancı gebelik olabiliyor dedi ve muayeneye getirmemi istedi tabi ki götüreceğim ama şimdi değil..Çünkü kızımı tek başıma zapt edemiyorum eşiminde hekime gittiğimde yanımda olması lazım..

Asıl kafamı karıştıran şey şuydu ben sanırım yanlış biliyormuşum..Dişi kediler kızgınlık dönemi haricinde çiftleşemezler diye biliyordum fakat oluyormuş..
Erkek kedimde sürekli bir çiftleşme isteği var dişi kediyi hiç rahat bırakmıyor dişi kedim şubat ayında evime geldi ve şubattan bu yana erkek kedim sürekli peşinde hergün muhakkak çiftleşiyorlar bu bana çok garip geliyor..Çünkü ben sadece dişiler kızgınlıkta oldukları zaman çiftleşiyorlar diye biliyordum.

2-Dişi kedim eğer hamileyse (%90 bana göre hamile) erkek kedinin sürekli peşinde olması hamilelik sürecinde çiftleşmeleri dişi kedinin ve bebeklerinin sağlığını etkilermi..? Çünkü erkek kedi dişi kedinin üstüne çıktığında biraz karnını eziyor ve dişi kedi bundan rahatsız oluyor canı acıyor gibi viyaktayıp erkek kediyi dövüyor
Kızgınlık döneminde çiftleştiklerinde dişi kedi hiçbirşey demezken kızgınlık dönemi haricinde çiftleştiklerinde dişi kedi canı acıyor sanırım çok bağırıyor.

Dişi kedimin psikolojisi de değişti normal de kendini pek sevdirmezdi hele ki kucağıma alıp sevdiğimde aşırı derecede kızan kızım şimdi kendisi geliyor ve sürekli kendini sevdiriyor çok duygusallaştı ve karnını sevmek istediğimde biraz tedirgin bir şekilde istemiyor ve patileriyle ellerimi uzaklaştırıyor karnından.

Benim bu hamilelik sürecinde kızıma nasıl bakmam gerekir?

Tecrubeli arkadaşlar bana yukarıda yazdıklarım hakkında bilgi verebilirmi
Eklenmiş Resimler
Hamilelik Dönemi hakında bilgi istiyorum-30042013822jpg  
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-05-13, 09:56   #2

ilayda35 üyesinin avatarı

İzmir
ilayda35 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Hamilelik Dönemi hakında bilgi istiyorum

erkek kedilerin çiftleşme isteği duymaları için illa kızgınlık döneminde olmaları gerekmez..her dişi kokusu aldıklarında çiftleşmeye hazırdırlar..dolayısıyla evde sürekli dişi kedi kokusu alan bir kedinin sürekli istemesi normal..kediniz doğumdan hemen sonra tekrar hamile kalabilir..kedinizin yavrularına güvenilir yuva bulmak bir tarafa, süreki doğuran kedinizin ömründen zaman çalınacak..ayrıca dişi kedinin isteyip istememesi, erkek kedilerin umurlarında olmaz çoğu zaman..yerinizde olsaydım her ikisini de kısırlaştırır, onlara daha sağlıklı bir ömür sunardım..umarım kediniz hamileliğini sorunsuz atlatır.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-05-13, 16:03   #3

Hemeraa üyesinin avatarı

Üsküdar
Hemeraa Çevrimdışı

ilayda35 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
erkek kedilerin çiftleşme isteği duymaları için illa kızgınlık döneminde olmaları gerekmez..her dişi kokusu aldıklarında çiftleşmeye hazırdırlar..dolayısıyla evde sürekli dişi kedi kokusu alan bir kedinin sürekli istemesi normal..kediniz doğumdan hemen sonra tekrar hamile kalabilir..kedinizin yavrularına güvenilir yuva bulmak bir tarafa, süreki doğuran kedinizin ömründen zaman çalınacak..ayrıca dişi kedinin isteyip istememesi, erkek kedilerin umurlarında olmaz çoğu zaman..yerinizde olsaydım her ikisini de kısırlaştırır, onlara daha sağlıklı bir ömür sunardım..umarım kediniz hamileliğini sorunsuz atlatır.
Öncelikle teşekkür ederim.
Erkek kedilerin durumunu az çok tahmin edebiliyordum ama
dişi kedilerin ben kızgınlık dönemi haricinde çiftleşemeyeceklerini sanıyordum.
hamilelikte bunun olması zarar verirmi sağlığına asıl benim merak ettiğim o..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-05-13, 16:17   #4

Pıtırsonic Çevrimdışı

sokaktaki hamile kediler de kızgınlıkta olmadıkları için istemedikleri halde erkek kedilerden dolayı çiftleşmek durumunda kalıyorlar. zarar göreceğini zannetmiyorum, özellikle hamileliğin başlarında. ama ben yerinizde olsaydım ayrı tutardım. sonuçta istemiyor ve bu durumdan rahatsızlık duyuyor, bunun için de bana istemediği duruma maruz bırakılmaları doğru gelmiyor. ayrıca size tavsiyem, erkek kedinizin kızgınlığı geçtikten sonra kısırlaştırmanız. hem doğan yavrulara daha çabuk alışır böylelikle, hem de dişi kediniz devamlı hamile kalmaz. yavrular sütten kesilince anneyi de kısırlaştırırsınız.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-05-13, 18:13   #5

drusilla üyesinin avatarı

İstanbul
drusilla Çevrimdışı

İlk önce erkek olanı kısırlaştırmaya bakın bence.Yavrulara da zarar verebilir ve bebekler çok küçükken anne tekrar hamile kalabilir.Dişi kediler kızgınlık harici çifleşmek istemezler normalde ama evdeki erkek kediye karşı çıkmıyor olabilir. Büyük ihtimal hamiledir dişi olanda ama 1.ayına kadar pek anlaşılmıyor hamile olup olmadığı sadece iştahları baya bir artıyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-05-13, 18:51   #6

Hemeraa üyesinin avatarı

Üsküdar
Hemeraa Çevrimdışı

drusilla tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
İlk önce erkek olanı kısırlaştırmaya bakın bence.Yavrulara da zarar verebilir ve bebekler çok küçükken anne tekrar hamile kalabilir.Dişi kediler kızgınlık harici çifleşmek istemezler normalde ama evdeki erkek kediye karşı çıkmıyor olabilir. Büyük ihtimal hamiledir dişi olanda ama 1.ayına kadar pek anlaşılmıyor hamile olup olmadığı sadece iştahları baya bir artıyor.
Sayın Durusilla;
SAnırım 1 ay oldu çünkü bariz görülür bir ölçüde dişi kedinin memeleri büyüdü, iştahı artmadı zaten hep iştahlı bir kedicikti yine aynı ekstra bir artış olmadı ve dişi kedim kendini sevdirmeyi hele hele kucağa alınıp sevilmeye tam anlamıyla uyuz olan bir kediydi,şimdi tam tersi kendisi gelip kucağıma oturuyor sev beni diye...

Bazen dişi kedi kendisi çağırıyor erkek kedimi, kendisi çağırınca dokunmuyorum ayırmıyorum ama Bazen de bizim haylaz dişinin tepesine çıkıyor, dişinin istemediğini gördüğüm zaman onları ayırıyorum ayrı odalara koyuyorum..
Erkek kedim oldukça uysal zarar vermeyen bir kedidir bebeciklerine zarar vereceğini düşünmüyorum ama dişi kediyi rahatsız ettiği kesin.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-05-13, 19:07   #7

Hemeraa üyesinin avatarı

Üsküdar
Hemeraa Çevrimdışı

Pıtırsonic tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
sokaktaki hamile kediler de kızgınlıkta olmadıkları için istemedikleri halde erkek kedilerden dolayı çiftleşmek durumunda kalıyorlar. zarar göreceğini zannetmiyorum, özellikle hamileliğin başlarında. ama ben yerinizde olsaydım ayrı tutardım. sonuçta istemiyor ve bu durumdan rahatsızlık duyuyor, bunun için de bana istemediği duruma maruz bırakılmaları doğru gelmiyor. ayrıca size tavsiyem, erkek kedinizin kızgınlığı geçtikten sonra kısırlaştırmanız. hem doğan yavrulara daha çabuk alışır böylelikle, hem de dişi kediniz devamlı hamile kalmaz. yavrular sütten kesilince anneyi de kısırlaştırırsınız.
Dişi kedi kızgınlıkta olmadığı halde bazen erkek kedimi çağırıyor o zaman karşı çıkmıyorum ama erkek kedim dişiyi isteği dışında rahatsız edince ayırıyorum onları odalarını ayrı tutuyorum..İstemediği bir durumla pek fazla karşı karşıya kalmıyor..Ama ev hali temizliğe başladığımda bazen göremeyebiliyorum tabi ki.Gündüzleri sürekli tepelerindeyim.

Sorunda bura da zaten ben oğlumun bilindik bir kızgınlık dönemini doğru dürüst görmedim desem yeridir.sürekli bir çiftleşme isteği içerisinde bir türlü bitmedi.bu dişi bize şubat ayında geldi ama ondan öncede bahçedeki dişi,erkek kedileri görüyordu oğlum.Evin camları açık oluyor mesela arka bahçede kedilerim var beslediğim onları görüyor.(dışarıya asla çıkamaz çünkü camlarımın hepsinde tel sineklik var)
Erkek kedim oldukça uysal kimseye zarar vermeyen bir kedidir.yavrularına zarar vermeyeceğine eminim o konuda şüphem yok..Ama şimdi hamileyken bazen gözden kaçırıpta görmediğim zaman çiftleştiklerini dişinin bağırmasını duyduğumda rahatsız olmuştum onun sağlığından endişe duymuştum özellikle de hamileyken bu durum dişi kedimi nasıl etkiler merak ettiğim için bu konuyu açtım..Veterinerim de ayrı tutmamı dişi kedinin strese girebileceğini söyledi..sizin yorumlarınızda aşağı yukarı aynı boyutta zaten..Bundan sonra dişi kedimi ayrı bir koruyacağım demektir.

Kısırlaştırma konusunda benim düşüncelerim farklı..5 parmağın 5 i bile bir değilken her insanın düşüncelerinin farklı olması farklı görüşlerde olması da çok doğal..
Yorum yapan arkadaşlara çok teşekkür ederim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-05-13, 19:36   #8

Pıtırsonic Çevrimdışı

erkek kedinizin kızgınlığının düzensiz olması, devamlı dişi kedi kokusu almasıyla alakalı. koku aldıkça da devam eder kızgınlığı ve dişi kedinizle çiftleşir. kısırlaştırmak tabii ki sizin tercihiniz, ben dişi kedinizin olası hastalıklara yakalanmaması ve fiziksel olarak da devamlı doğum yapması sonucu çökmemesi için bu tavsiyeyi verdim. elbette ki herkesin kendi seçimi.
bir de dişi kediniz hamileyse eğer, erkek kedinizi çiftleşmek için çağırmaz. hamile kediler kızgınlığa girmiyor yanılmıyorsam eğer. yavrular konusunda da erkek bir şey yapmayacak olsa dahi, anne kedi yavrularını koruma içgüdüsüyle erkek kedinize saldırabilir. bu konuda gözünüz üzerlerinde olsun. sağlıklı doğumlar dilerim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-05-13, 20:40   #9

Hemeraa üyesinin avatarı

Üsküdar
Hemeraa Çevrimdışı

Pıtırsonic tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
......
bir de dişi kediniz hamileyse eğer, erkek kedinizi çiftleşmek için çağırmaz. hamile kediler kızgınlığa girmiyor yanılmıyorsam eğer. ...
Güzel dilekleriniz için teşekkür ederim...Dişi kedi hamileyse çiftleşmek için çağırmaz demişsiniz inanın bende öyle sanıyordum..Gördükçe şaşırıyorum oğlum uyuyor yanına gidiyor uyandırıyor çiftleşme pozisyonunu alıyor..Ama bunu yaparken kızgınlık döneminde değil üstelikte hamile inanın bende çok şaşırıyorum bu duruma...Garip bir durum..Gün içinde sürekli izlediğim için durum bu...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-05-13, 21:18   #10

Pıtırsonic Çevrimdışı

yalancı gebelik olması durumunda kızgınlığa giriyorlar diye biliyorum, veterinerinize danıştınız mı hamileliği ve kızgınlığı konusunu? bir sorun olmadığı sürece gerisi mühim değil ama danıştıysanız veya daha sonra danışacaksanız sonucu yazarsanız, biz de bilgi edinmiş oluruz. merak ettim, daha önce hiç karşılaşmamıştım gerçekten ilginç.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-05-13, 23:04   #11

Hemeraa üyesinin avatarı

Üsküdar
Hemeraa Çevrimdışı

Kendi veterinerime danıştım ama bu kadar detaylı anlatamadım zira kendisi bir kısırlaştırma operasyonu yapıyordu vakti yoktu..Yardımcısına biraz anlattım o da durumdan şüphelendi yalancı gebelik olabilir dedi...eşimde yoğun çalışıyor bende tek başıma zapt edemiyorum kızımı eşim hafta sonuna kadar sanırım uygun olur o zaman götürücez veterinere..Gerçi kendimde cesaret edersem götürücem cidden çok tuhafıma geliyor bu durumu..Oğlumu tek başıma zapt ediyorum o çünkü 1 yıldır yanımda her tepkisini adım gibi biliyorum o yüzden kolay oluyor oğlumu tek başıma veterinere götürebiliyorum..Ama kızım şubat ayından beri yanımda tam olarak çözemedim huylarını bir cesaret kendimi zorlarsam götürürüm
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları