Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Sağlığı


Cevap Yaz
Eski 11-12-14, 15:43   #1
 
Üyelik Tarihi: Nis 2013
Mesajlar: 1.818
Pıtırsonic Çevrimdışı
Varsayılan görme engelli kedi bakımı

Metin'i bulduğumuzda ilk defa görme engelli bir kediye bakacağımız için ne yapmamız gerektiğini araştırmak istedik ancak detaylı anlatım bulamadık. aynı durumda olan insanlar için 5 ay boyunca deneyimlediğimiz şeyleri paylaşmamın yararlı olacağını düşünüyorum. umarım kronik rahatsızlığı bulunan ya da farklı engelleri olan hayvanların sahipleri de tecrübelerini paylaşır, aynı durumla karşılaşan insanlara yol gösterirler.

İstanbul'da olanlar için veteriner hekim olarak (vetgöz) Murat Şaroğlu'nu kesinlikle tavsiye ederim, hayvanlar için göz üzerine kurulmuş tek klinik ve gerekli teçhizatlar sadece burada var. farklı şehirler için konu altına hekim tavsiyesinde de bulunulursa çok iyi olur.

özellikle enfeksiyona bağlı görme engelli bir kedinin bakımını üstlenen kişinin ilk yapması gereken şey göz konusunda bilgi ve tecrübe sahibi bir hekime kediyi muayene ettirmek olmalı. çünkü göz, iltihaplanmaya çok müsaittir ve iltihap geçirilmedikçe vücuda yayılır. bu yüzden hemen tedaviye başlanması gerekir. kedide göz akıntısı dışında hapşırık, burun akıntısı gibi belirtiler görüyorsanız iltihap solunum yollarına yayılmış demektir ve antibiyotik kullanılmadan iltihabın geçmesi çok zordur. bu yüzden bu belirtileri hekime mutlaka belirtmelisiniz ki uygun antibiyotiği versin.

sık antibiyotik kullanımının ardından bağışıklık düşer. bu yüzden vitamin desteği dışında bağışıklık güçlendirici de kullanmanız gerekir. aksi halde bağışıklık düşünce en ufak etkende soğuk algınlığı ile birlikte iltihap da tekrarlar. bu sefer tekrar antibiyotik kullanmanız gerekir.. biz hekim tavsiyesiyle imuneks kapsül kullanıyoruz, uygun dozajı kilosuna göre hekimimiz belirliyor. üst üste antibiyotik kullanan kişilere hekimlerine danışarak vermelerini tavsiye ederim, kullandıktan sonra iltihabı tekrarlamadı. yine iltihaba bağlı olarak burun tıkanıklığı oluşabilir. açmak için bize hekimimizin önerisi, iğnesiz şırınga ile serumu (serum fizyolojik) burnuna sıkmak oldu ki hiç hoşlandıkları bir uygulama değil. tıkanıklık açıldıktan sonra devam etmeye gerek yok ancak tıkalıyken koku alamadıkları için yön duygularını kaybettiklerinden bir an önce açmakta fayda var. dozunu ve kullanımını hekiminize danışmalısınız.

enfeksiyona bağlı körlüklerde iltihap geçse bile gözde çapaklanma olabiliyor. çapakların temizlenmesinde losyon kullanılmamalı. en iyi temizleyici kaynatılıp oda sıcaklığına getirilmiş su veya serum fizyolojik.

rahatsızlığı sırasında kullanılacak damlalar veya antibiyotikler mutlaka hekime danışarak verilmeli. iltihap oluşumundan sonra bünye zayıfladığı için vitamin takviyesi şart. vitaminlerin yanında haşlanmış tavuk, balık gibi yiyecekler (az suda haşlayıp suyuyla birlikte verilmeli) mamanın yanında takviye verilmeli.

kedi eve ilk getirildiğinde öncelikle tek odaya alıştırılmalı. tüm evin eşyalarını öğrenmek özellikle yeni kör olmuş bir kedi için hiç kolay olmayacaktır. koltuk, yatak gibi yüksek eşyaların yanına basamaklar oluşturulmalı. eşyalara tırmanarak çıktıkları için rahatlıkla çıkacak ancak yüksekliğini kestiremeyecekleri için inemeyeceklerdir. eşyalardan inerken bıyıklarıyla hissedebilmek için önce kafalarını aşağı uzatıyorlar, erişemezlerse patileriyle yeri yokluyorlar, yine erişemezlerse bağırarak birinin indirmesini bekliyorlar. dolayısıyla oluşturduğunuz basamaklar patisiyle dokunabileceği mesafede olmalı ki güven içinde insin. bir hafta gibi bir sürede yüksekliği algıladığı için basamakları kullanmadan çıkıp inecektir, sonrasında basamakları kaldırabilirsiniz. kutu, çanta, kitap, aklınıza ne geliyorsa bunlarla basamak yapabilirsiniz. uzun zamandır kör olan bir kedi için çıktığı yerin yüksekliğini algılayabildiğinden gerekli olmayabilir ama görme yetisini yeni kaybetmiş bir kedi için ihtiyaç duyabilirsiniz.

kum, mama ve su kapları başlangıçta sabit durmalı ve ilk olarak kediye kumun yeri gösterilip evi kum kabından itibaren kendisinin koklayarak tanımasına müsaade edilmelidir. kum kabını birkaç kez şaşırıp etrafa tuvaletlerini yaparlar gibi yanlış bir kanı var, aksine kum kabının yeri gösterildikten sonra tıpkı görebilen kediler gibi görme engelli kediler de etrafa tuvaletlerini yapmaz. Metin ilk geldiği andan itibaren bir kez dahi kum kabı dışına tuvaletini yapmadı. eğer etrafa tuvaletini yapıyorsa mutlaka başka bir şeyden kaynaklanıyordur. yalnız kakasını kapatırken kakasına basabilir. kum kabının önüne paspas koyarak pati altında kalırsa temizlenmesini sağlayabilirsiniz. kapalı kum kabına kakasına ara sıra basabildiği için geçemiyoruz, basmamak için kenarlardan atlıyor. onda atlayamayacağından basması kaçınılmaz olacak. bu yüzden boyut olarak büyük, açık ve çerçeveli kum kaplarını tavsiye ederim.

bulunduğu odayı iyice tanıdıktan ve eşyalara çıkıp inebildikten sonra diğer odalara erişimi sağlanabilir. eşyalar tanıdık olmadığından oralarda da basamaklar gerekebilir. ilerleyen zamanlarda yeni taşındığınız bir evde bile basamaklara ihtiyaç duymayacaksınız, engeline alışmış bir kedi yüksekliği algılayabildiğinden atladığı yerlerden kendi inebilir hale gelecektir.

kediyi kucağınıza alıp uzun süre havada tutmamalısınız, patileri yere basmadığı için panik olacaktır ve inmek isteyecektir. başlarda Metin'i bir yerden bir yere koymamız gerektiğinde koltuk altından tutup arka patileri mutlaka yere değecek şekilde yürüterek götürüyorduk. fazla değil 4 ay geçmesine rağmen şimdi kucağımda uzun süre tutabiliyorum ve inmek istediğinde kucağımdan kendisi atlayabiliyor. kucağınızda taşıyıp başka odaya bıraksanız dahi duruma alışıp eşyaları tanıdıktan sonra nereye bırakıldığını çok rahat algılayacaktır. Metin bulduğumuzda yeni görme yetisini kaybetmişti, bundan 1 ay sonra evin içinde koşabilecek kadar duruma alıştı.

oyuncak olarak mutlaka ses çıkaran oyuncakları ya da sabit duran oyuncakları tercih etmelisiniz. biz evdeki çoğu oyuncağı bağladık, kaybettiği zaman ipi takip ederek rahatlıkla bulabiliyor. içinde zil ya da boncuk olan toplarının birkaçı rahatlıkla peşinde koşsun diye bağlanmadan duruyor.

yazdıklarımın tümü enfeksiyona bağlı iki gözü de görme engelli olan Metin üzerinden deneyimlediklerimden yola çıkıldı, tüm görme engelli kediler bu şekildedir gibi bir çıkarım yapılmamalı. Metin'i 2 aylıkken bulduk ve bulduğumuzda en fazla 1 haftadır bu durumdaydı. dolayısıyla yeni görme yetisini kaybetmiş bir kediden yola çıkarak bu yorumu yapıyorum, duruma alışmış görme engelli bir kedi görebilen kedilerden pek farklı olmayacaktır. 5 aydır bu durumda olmasına rağmen Metin'le tanışanlar başta görmediğine inanmıyorlar. görme engelli kedilerin gören kedilerden tek farkı, dikkat edilmesi gereken noktalar. yoksa günlük yaşamları arasında hiçbir farkları yok, hatta diğer duyuları çok daha fazla gelişmiş. görme engelli kedi sahiplenmek isteyip tereddüt edenler bir an bile düşünmemeli, onların hayata bağlılıklarını izleyebilecek olmak bile sahiplenmek için yeterli bir neden.

ek olarak lütfen çantanızda gentagut, tobrased gibi antibiyotikli damlalar taşıyın; gözleri enfeksiyonlu ya da yoğun çapaklı kediler gördüğünüzde veterinere götüremiyorsanız bile damla damlatın. bu damlaların fiyatları çok düşük. kedilerin kör olmasının nedeni enfeksiyondan çok duyarsız insanlar.

sahiplenirken önceliğiniz, yuvaya en çok ihtiyaç duyan onlar oldukları için engelli hayvanlar olmalı.

not: imuneks veya serum fizyolojiği kullanırken mutlaka hekime danışın. yan etkileri yok, ilaç değiller ve bazı hekimler hastalığa odaklanarak sadece göz için damla yazıp yolluyor. siz sormadan söylemeyi es geçebiliyorlar. bu yüzden açık açık isimlerini yazıyorum ancak hekiminize danışmadan kullanmayın, dozunu hekiminiz kedinizin durumuna göre verecektir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-12-14, 17:57   #2
 
enessari35 üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Ara 2014
Mesajlar: 19
enessari35 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: görme engelli kedi bakımı

hocam valla çok iyi bi rehber hazırlamışsın tebrik ederim. 4 ay oldu oğlum veysel benimle. kör olmasına rağmen evde crit atıyor bir sağa bir sola mübarek nazar değmesin. tek sorunu var çok ilgi istiyor sabahları çok miyavlıyor oyna benimle diye o sorunu nasıl halledicem bilemiyorum :/
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-12-14, 18:03   #3
 
Üyelik Tarihi: Nis 2013
Mesajlar: 1.818
Pıtırsonic Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: görme engelli kedi bakımı

Metin de enerjisi bol ve görmemesine rağmen evde koşturup dört dönen bir kedi, bu yüzden etrafa çok sayıda oyuncak bırakıyoruz. yürürken denk geldiğine sarıp oynamaya başlıyor. aynı şekilde, ilgi görmediği zaman etrafta dolaşıp miyavlıyor ya da bir şey varmış gibi zıplayıp dikkat çekmeye çalışıyor. bence bunu bir sorun olarak görmeyin, saatlerce hiçbirimiz ilgi gösteremeyiz ama böyle davrandığında temas etmeden ismini söyleyip onunla konuşursanız yardımı olur. görme engelli olmayan kedilerimden Pıtır da ilgi çekmek için devamlı bağırır, bir de sesi erken doğumla dünyaya geldiği için tiz ve fare sesi gibidir onunla da aynı şekilde oynayamasam bile onunla ilgilendiğimi gösterir şekilde konuşarak ya da kendi kendine oynayabileceği naylondan toplar hazırlayarak bağırmasını engelliyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-11-16, 21:32   #4
 
sekerguzel80 üyesinin avatarı
 
çapa
Üyelik Tarihi: Ağu 2010
Yaş: 37
Mesajlar: 620
sekerguzel80 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: görme engelli kedi bakımı

Bendede 2 kör kedi var biri duman diğeri sevinç
  Alıntı Yaparak Cevapla


Cevap Yaz

Konu Araçları

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Yavru Kediler ve Yavru Kedi Bakımı witty Kedi Makaleleri 14 03-01-18 11:00
Kedi buldum,bakımını nasıl yapıcam ? ASPARTAM Kayıp Kedi Buldum 74 03-09-15 03:47
Kedi NezLesi кöקüк Kedi Sağlığı 26 17-01-15 18:20
Kedilerin İnsan Psikolojisindeki Olumlu Etkileri Hailey Kedi Makaleleri 12 01-11-13 07:40
Kedi Irkları Ve Özellikleri +Kökenleri. Hailey Kedi Irkları 3 10-10-12 07:25Saat 07:40.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203