Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Sağlığı

Cevap Yaz
Eski 05-07-17, 11:35   #1

Ankara
Hattushil Şu anda çevrimiçi
Varsayılan Geçmeyen İshal.

merhaba,
yaklaşık dört aylık tekir yavrusu kedim sahibiyim.
sahiplendiğimizde iki aylıktı ve iki ayını tamamlayana kadar anne sütü aldı.
sahiplendikten sonra iç/dış parazit tedavisini yaptırdım. herhangi bir sorunumuz yoktu.
aşılarına başlayacağımız gün kan testi yapıldı, plt değeri normalin biraz altında 77 çıktı. bunun için bir hafta süre ile ferro sanol şurup (sabah akşam 0,5 ml) kullandık.
iç/dış parazit tedavisinden yaklaşık iki/üç hafta sonra ishal belirtileri başladı. internneten araştırdığım kadarı ile kullanmakta olduğum acana pacifica kuru mamanın yavrularda ishale neden olabiliyormuş, bu durumdan veterinerime bahsettim onun da tavsiyesi ile hill's yavru kuru mamaya geçtik ama ishali geçer gibi olup yeniden başladığı için veterinerime dışkı örneği ile götürdüm. dışkıda giardina parazit yumurta/larvaları bulundu tedavi olarak iç parazit hapı verildi ve flagyl şurup 125 ml (sabah akşam 1 ml) ve enterogermina (sabah akşam 1 ml) kullandık.
bir sonraki dışkı örneğinde parazite rastlanmadı ama ishali devam etti, tam iyileşecek gibi oluyor sonra tekrar başlıyordu.
bunun üzerinde veterinerim fcov ab hızlı test yaptı, sonuç pozitif çıktı.
bir hafta daha flagyl şurup 125 ml (sabah akşam 1 ml) ve enterogermina (sabah akşam 1 ml) kullandık.
ilacın bitiminde biraz halsizleşme belirtileri gösterdiği ve kustuğu için veterinerime tekrar götürdüm, yaklaşık üç/dört gün orada kaldı, serum tedavisi yapıldı.
eve tekrar geldiğimizde bactrim tablet (sabah akşam 1/4 oranında) ve pankreoflat tablet (sabah akşam 1/4 oranında) kullanmaya başladık. bugün pankreoflat ilacımızın son günü ve dışkısında baya bir toparlanma var ama veterinerimin dediğine göre bactrim kullanmaya yaklaşık bir hafta daha devam edeceğiz.

bu arada kediye hap yutturmayı da öğrendik mecburiyetten.

Bu konu en son " 05-07-17 " tarihinde saat 11:38 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-08-17, 15:57   #2

Cgdmbadem Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Geçmeyen İshal.

Merhaba...
Suanda o kadar uzgunum ki ayni belirtiler bizde de var...
4 yasinda ki kedim hic evden cikmaz ve evimize 3 ay once gelen kedi de ishal yani yumusak ve sarimsi diskilama vardi 1 ay oncede 4 yasindaki kedime gecti.ne probiyotkler kullandik fayda etmedi.
Kaka incelendi giardia negatif ama bakteri cikmis.
Probiyotik deneyelim dedi iyilesir gb oldular ama tekrarliyor.

Bana ne tavsiye edersiniz ne yapmam lazim şastim artik...
Yemeleri icmeleri enerjileri yerinde ama gecmeye yumusak diski problemimiz var...

Sizin ne durumda tedavileri?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-08-17, 16:15   #3

Ankara

En son kullandığımız bactrim ilacından sonra ishalimiz düzeldi, şuan normal.
Hangi mamayı kullanıyorsunuz?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-08-17, 16:24   #4

Cgdmbadem Çevrimdışı

4 yaşindaki erkek kedimde yeni hills c/d ye gectik strivut kristellesme baslamis.
Badem de dişi olan yeni gelen kesimiz pro plan somonluyla royal canin intestinal yiyor.
Yani iyi mamalar oldugunu dusunuyorum.
Biz bademi sahiplenmeden once kedi pansiyonunda bi sure kalmis endisem ordan coronali olmasi ve evdeki kedimede bulastirmasi.
Vet tekrar gaita testi yapalim dedi birde coronaya bakmasini isticem.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-08-17, 16:27   #5

Cgdmbadem Çevrimdışı

Onceden bilgi sahibi olarak vr kafamda somut dusuncelerle veterinere gitmek istiyorum cunku o kadar farkli farkli seyler deniyorlarki artik guvenemiyorum.

O yuzden tecrubelerinize ihtiyacim var.daha onceki yazilarinizda okudum bu arada.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-08-17, 18:41   #6

Ankara

Cgdmbadem tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
4 yaşindaki erkek kedimde yeni hills c/d ye gectik strivut kristellesme baslamis.
Badem de dişi olan yeni gelen kesimiz pro plan somonluyla royal canin intestinal yiyor.
Yani iyi mamalar oldugunu dusunuyorum.
Biz bademi sahiplenmeden once kedi pansiyonunda bi sure kalmis endisem ordan coronali olmasi ve evdeki kedimede bulastirmasi.
Vet tekrar gaita testi yapalim dedi birde coronaya bakmasini isticem.
Tahılsız mamalar bazen ishal yapabiliyormuş, özellikle yavrularda ama sizin kullandığınız mama normal gibi.

corona testini nasıl yaptıracaksınız? hızlı test mi yoksa elisa mı? hızlı test yaptıracaksanız kan ile yapılanı yani ab olanını değil dışkıdan yapılanı yani ag olanını seçin.
ben elisa yaptırmadım,
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-08-17, 20:33   #7

Cgdmbadem Çevrimdışı

Mamalarimiz tahilli bende direk tahilsiz mamalarin ev kedilerimiz icin cok saglikli oldugunu düşünmüyorum.

Coronayi dişki testiyle yaptirmayi istiyorum.

Peki sizin kedinizin dişkisi toparlandi mi ve coronali bir kedinin bakimi normalden ne farki var?

Her an olecekleri korkusuyla mi yasayacağiz?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-08-17, 20:57   #8

Ankara

Dışkısı yaklaşık bir aydır normal.

Corona bağışıklık sistemini etkileyen bir virüs.
O yüzden bağışıklığını güçlendirilmesi gerekiyor, corona taşıyan kedi ölecek diye birşey yok. Corona virüsü taşıyan ve hayatlarını uzun sure devam ettiren kediler var, önemli olan virüsün mutasyona uğramaması. Yani FİB'e çevirmemesi...
Sadece daha dikkatli olmak lazım,
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-08-17, 14:27   #9

Cgdmbadem Çevrimdışı

Merhabalar,
Bu konuyla ilgili gelişmeleri burdan yazmaya devam edecegim.bizim gibi bu problemi tasiyanlara ufak da olsa bir faydasi olur umarim.

Veterinerimiz kan testleri ile biyokimya yi inceledi ve corona testi yapmasina gerek olmadigini soyledi.

Veda vet in acti cat and dog prebiyotik+probiyotigini verdi birde synbiotic diye hayvanlar icin ozel olarak uretilen bir kap verdi bunlari kullanicaz 10 gun.

Bu konuyla ilgili problemimizi burdaki veteriner bolumunede yazmıştım.
Ordan gelen cevapta ayni yonde uzun bir sure probiyotik kullanmaniz lazim dediler.
Bakalim yasayarak demeyimleyecegiz.
Herkese bol saglikli gunler
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-08-17, 15:40   #10

Ankara

ishali ne durumda düzelme var mı?
acti dog&cat'i, kaynatılmış ve sonrasıda ılık hale getirilmiş sütle karıştırılıp 12 saat bekletilirse yoğurt olarakta verebilirsin.
biz hafta da bir ya da iki gün kullanıyoruz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-08-17, 16:28   #11

Cgdmbadem Çevrimdışı

Hattushil tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
ishali ne durumda düzelme var mı?
acti dog&cat'i, kaynatılmış ve sonrasıda ılık hale getirilmiş sütle karıştırılıp 12 saat bekletilirse yoğurt olarakta verebilirsin.
biz hafta da bir ya da iki gün kullanıyoruz.
Evet ama ben içme suyuyla karistirdim cok az 2 ,3 parcada soslu yas mama koydum onum kokusuyla ikiside yaladi yuttu.diger turlu yediremedim.
Onu bize 2 gunluk verdi doktor.daha bu 2.günümüz sabahki kakalari hala yumuşaktı ama sanki kokusu azalmiş toparlanmalari 10 gunu bulur siye düşünuyorum synbiotic bitince..bu synbiotic insanlarda kullanilan reflor un hayvanlar icin versiyonuymuş.

Ben birde bisey sorucam okuyan arkadaşlara.3 ay once gelen minnos ishaldenmidir cok yemesine ragmen kalca kemigi elime geliyor.birazda hareketli kilo alsin istiyorum..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-08-17, 16:37   #12

Ankara

ishaldende olabilir, ishal hele ki uzun süreli ise kedileri baya etkiliyor.
kuru mama ile kilo aldırabilirsiniz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-08-17, 02:30   #13

naughty34 üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
naughty34 Çevrimdışı

Cgdmbadem tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Merhabalar,
Bu konuyla ilgili gelişmeleri burdan yazmaya devam edecegim.bizim gibi bu problemi tasiyanlara ufak da olsa bir faydasi olur umarim.

Veterinerimiz kan testleri ile biyokimya yi inceledi ve corona testi yapmasina gerek olmadigini soyledi.

Veda vet in acti cat and dog prebiyotik+probiyotigini verdi birde synbiotic diye hayvanlar icin ozel olarak uretilen bir kap verdi bunlari kullanicaz 10 gun.

Bu konuyla ilgili problemimizi burdaki veteriner bolumunede yazmıştım.
Ordan gelen cevapta ayni yonde uzun bir sure probiyotik kullanmaniz lazim dediler.
Bakalim yasayarak demeyimleyecegiz.
Herkese bol saglikli gunler
Merhaba kullandığıniz acti cat&dog prebiyotik+ probiyotik = yani synbiotic oluyor. Ayrica size ayni gorevi goren synbiotic d-c kapsül vermiş. Bir tanesi yeterli olurdu diye dusunuyorum farki synbiotic d-c kapsulun her yerde bulunmayip biraz daha pahalı olmasi icerik sayisi olarak daha uzun sure kullanilabilmesi 50 kapsül iceriyor. Acti dog & cat 10 gun kullanilir ama daha iyidir. Reflor ise prebiyotik katkılı ishal ilacidir o da fayda ediyor. Çok eskiden flagyl de kullandım o da fayda etti. Bu ürünleri kullandım sürekli evde bulunduruyorumda. Ayrica nbl prebiyotikler enterogermina filan da var. En son ishal vakasinda reflor ile synbiotic d-c yi aynı anda kullandim. Reflor ishali bir günde kesti devamında 1 hafta synbiotic verdim. Arada sırada da ishal olmasalarda prebiyotikler kullanıyorum. Ayrica tum kedilerim coronali bu durumdan dolayi vete gitsem hemen bactrim antibiyotik veriyorlar. Coronali kedilerde ishal vakası 24 saati aşmasin diyorlardı. Ben reflor ile halletmistim. Baktim iki kardesi daha ishal olmustu hava değişimi kaynaklı usutme vakasiymis. Reflor + synbiotic işe yaradi hepsinde. Kedilerim coronali diye öyle sürekli ishal olmuyorlar hatta daha cok evde kusma vakasi olur. Evde hep gastro mama bulundururum kusan kediye de prebiyotik veririm. Veterinere kalsa o da coronadan. Birinin kedisinin ağız yarası olmuştu onada demişler coronadan. Lütfen coronayi kafanıza takmayın ilk karşılaştığımda bende aşırı stres olup her testi yaptırdım. Beni çok korkutmuslardi. Hatta bir kedim diger kedilerimin içinde öldü onada kuru fib diyorlardı. Interferon filan panikle zamaninda baya seyler kullandık. Suan 8 aylık ila 6 yaş aralığında kedilerim var. En ufak şeyi coronadan biliyorlar. Kedi yiyip iciyorsa tuvaleti normal hareketliyse sağlıklıdır. Kediler bazen hastada olabilir asıl olan mevcut hastalığın tedavisidir. Neden fibe çeviriyor tam olarak bilen yok. Kan testi iyi çıkan kedilerime bile baktılar alb/glob değeri iyi bu kedi belki corona değildir dediler ama corona pozitif çıkıyor. Zaten o testlerde negatif çıkana henuz hiç rastlamadım. Buna gore tüm kediler coronali. Hatta bir veteriner daha ileri gidip disaridan senin araciliginla bile evdeki kedilerine gelebilir bu virus dedi açıkçası çok fazla görüş farklılığı var güncellik yok. Sizin ishaliniz bir usutme vakası olabilir synbioticlerle düzelir inatçı vaka ise dışkı testi yapıp bakteriyi araştırirlar ona gore antibiyotik kullandirabiliyorlar. Benim 3 yasina gelip hic ishal olmamis yada 1 kez ishal olmus kedilerim var coronalilar. 6 yasindaki kedim ise hayatinda 1 kez ishal oldu. Yani bunlar normal yasayabiliyorlar. Peki noldu corona vakasi diye diye kisa surede veterinerlere çok çok yüksek meblaglar bıraktım.

Kedinizin kilo almasını isterseniz protein ve yağ oranı yüksek kuru mamalarla besleyebilirsiniz ve sürekli önünde mama bırakırsanız kilo alıyorlar. Tabi bunu kisirlastirilmis kedilerinize yapmanizi önermem. Birde 4 yasindaki kediniz için yine vedavetin kotervin adındaki bir ilacı var strivut icin onu da arastirabilirsiniz. Umarim kedinizin ishalide düzelir. Sağlıklı günler dilerim. Geçmiş olsun.

Bu konu en son " 19-08-17 " tarihinde saat 02:58 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-08-17, 10:06   #14

Cgdmbadem Çevrimdışı

naughty34 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Merhaba kullandığıniz acti cat&dog prebiyotik+ probiyotik = yani synbiotic oluyor. Ayrica size ayni gorevi goren synbiotic d-c kapsül vermiş. Bir tanesi yeterli olurdu diye dusunuyorum farki synbiotic d-c kapsulun her yerde bulunmayip biraz daha pahalı olmasi icerik sayisi olarak daha uzun sure kullanilabilmesi 50 kapsül iceriyor. Acti dog & cat 10 gun kullanilir ama daha iyidir. Reflor ise prebiyotik katkılı ishal ilacidir o da fayda ediyor. Çok eskiden flagyl de kullandım o da fayda etti. Bu ürünleri kullandım sürekli evde bulunduruyorumda. Ayrica nbl prebiyotikler enterogermina filan da var. En son ishal vakasinda reflor ile synbiotic d-c yi aynı anda kullandim. Reflor ishali bir günde kesti devamında 1 hafta synbiotic verdim. Arada sırada da ishal olmasalarda prebiyotikler kullanıyorum. Ayrica tum kedilerim coronali bu durumdan dolayi vete gitsem hemen bactrim antibiyotik veriyorlar. Coronali kedilerde ishal vakası 24 saati aşmasin diyorlardı. Ben reflor ile halletmistim. Baktim iki kardesi daha ishal olmustu hava değişimi kaynaklı usutme vakasiymis. Reflor + synbiotic işe yaradi hepsinde. Kedilerim coronali diye öyle sürekli ishal olmuyorlar hatta daha cok evde kusma vakasi olur. Evde hep gastro mama bulundururum kusan kediye de prebiyotik veririm. Veterinere kalsa o da coronadan. Birinin kedisinin ağız yarası olmuştu onada demişler coronadan. Lütfen coronayi kafanıza takmayın ilk karşılaştığımda bende aşırı stres olup her testi yaptırdım. Beni çok korkutmuslardi. Hatta bir kedim diger kedilerimin içinde öldü onada kuru fib diyorlardı. Interferon filan panikle zamaninda baya seyler kullandık. Suan 8 aylık ila 6 yaş aralığında kedilerim var. En ufak şeyi coronadan biliyorlar. Kedi yiyip iciyorsa tuvaleti normal hareketliyse sağlıklıdır. Kediler bazen hastada olabilir asıl olan mevcut hastalığın tedavisidir. Neden fibe çeviriyor tam olarak bilen yok. Kan testi iyi çıkan kedilerime bile baktılar alb/glob değeri iyi bu kedi belki corona değildir dediler ama corona pozitif çıkıyor. Zaten o testlerde negatif çıkana henuz hiç rastlamadım. Buna gore tüm kediler coronali. Hatta bir veteriner daha ileri gidip disaridan senin araciliginla bile evdeki kedilerine gelebilir bu virus dedi açıkçası çok fazla görüş farklılığı var güncellik yok. Sizin ishaliniz bir usutme vakası olabilir synbioticlerle düzelir inatçı vaka ise dışkı testi yapıp bakteriyi araştırirlar ona gore antibiyotik kullandirabiliyorlar. Benim 3 yasina gelip hic ishal olmamis yada 1 kez ishal olmus kedilerim var coronalilar. 6 yasindaki kedim ise hayatinda 1 kez ishal oldu. Yani bunlar normal yasayabiliyorlar. Peki noldu corona vakasi diye diye kisa surede veterinerlere çok çok yüksek meblaglar bıraktım.

Kedinizin kilo almasını isterseniz protein ve yağ oranı yüksek kuru mamalarla besleyebilirsiniz ve sürekli önünde mama bırakırsanız kilo alıyorlar. Tabi bunu kisirlastirilmis kedilerinize yapmanizi önermem. Birde 4 yasindaki kediniz için yine vedavetin kotervin adındaki bir ilacı var strivut icin onu da arastirabilirsiniz. Umarim kedinizin ishalide düzelir. Sağlıklı günler dilerim. Geçmiş olsun.

Bu kadar zaman ayirip bu mesaji yazdiginiz icin com tesekkur ederim.
Burda hasta tecrubelerinin cok onemli oldugunu düşünüyorum.

Dediginiz gibi veterinerler arasinda bir cok gorus ayriligi var.
Kaka testinde bakteri cikmasina ragmen vet ısrarla antibiyotik vermiyor.bize surekli probiyotikler yukluyor ama bugun 3.gun hala bir gelisme yok enteresan geliyor.
Ikiside hala ayni.
Bizimde kan degerlerine bakti vet corona testi yapmamiza gerek yok dedi.zaten suna inanıyorum bence bircok kedi coronayi tasiyor fakat
Bagisikligi bunu yeniyor zaten.
Ishalimizin bakteriyel kokenli olduguna ikna oldum cunku 4 yasindaki oglum hep tas gibi dışkılardi son 2 aydir o da ishal.
Kafama gore bactrim kullanmak istemiyorum ama bunu vete sormayi düşünüyorum.

Kotervine basladim bu arada yarin 5.gün. bakalim.
Bir an once duzelmeleri lazm artik popolarini siliyorum kum sesine firliyorum duzelme var mi diye.psikolojik olarak yoruldum maddi anlamda da tabii.

Saglikli günler diliyorum herkese...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-08-17, 10:20   #15

Cgdmbadem Çevrimdışı

Naughty34 size bir sey danisayim.bugun reflor alsam synbiotic ile beraber vermek icin.
Biri 3.2 kg biride 5.5 kg miktarini nasil ayarlamam gerekli.
Cok tesekkur ederim
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları