Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Sağlığı

Cevap Yaz
Eski 24-10-15, 22:28   #91

GÜNEŞ-EYLÜL üyesinin avatarı

Van
GÜNEŞ-EYLÜL Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: FIP Hastalığı Lütfen Okuyun.Çok Önemli

Oooo süper bu ilk Başlıkta yeni mesaj yazılığını görünce Bismillah inşallah iyi haberdir diye açtım ))
Gerçekten çok sevindim ya inşallah hep böyle devam eder Allah'ın izniyle
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-11-15, 16:46   #92

serkanf Çevrimdışı

Merhabalar. Kedimiz kuki yaklaşık 1 haftadır cok halsizdi ve kilo kaybına uğradı. Hiç yemek yemiyordu neredeyse. Sadece su içiyordu. Bu sabah veterinere götürdük kan testi yapıldı. Doktor kan değerleri üzerine %90 fip dedi. Kesin emin olabilmek icin Bir test varmış. Yarin da onu yapacaklar. Doktor cok umutsuz konuştu 1 haftaya hazır olun gibi birşeyler söyledi. Su an cok kotu durumdayız. Karnından biraz sıvı aldılar ve serum verdiler. Aksam birkez daha serum verecekler ve antibiyotik yapicak heralde. Kukiyi eve getirdik. Cok az su içti ve sadece yatıyor.

Ne yapabilirim su an bilmiyorum. Ağlamaktan başka elimden ne gelir. Tecrübelerinize dayanarak soruyorum. Elimden ne gelir?

Bu illete bulaşmış herkese acil şifalar diliyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-11-15, 17:02   #93

Eccebrcn Çevrimdışı

Merhaba,
Kediniz icin cok uzuldum, benim oglum waffle'da gecen hafta hastalandi ve veterinerdeki testler sonucunda fib virusu oldugunu ogrendik.
Hastaligin tedavisi olmadigini yaziyor bircok site ve forum ancak bir yandanda bu hastalik bagisiklik sistemi ile ilgili oldugu icin iyi bir bakimin yasam kalitesini arttiracagi ve yasam surecini uzatacagida yaziyor.
Basgisiklik arttirici ilaclar ( ben immuneks aldim bebekler icin olan versiyonundan henuz antibiotik kullandigimiz icin baslamadik ama) c vitamininin ise yaratacagini, iyi bir kuru mama ile ( immun destekli olanlar hatta ) duzgun beslenme saglanacagini soyluyorlar. Simdilik iki veteriner gorduk ancak bir haftadir antibiotik kullanmamiza ragmen kanindaki lokosit orani zaten yuksekken dahada yuksege cikti (26'dan 40'a) cikti. Ancak dis gorunusu ve hareketleri tamamen iyilesmis gibi.

Lutfen neler yaptiginizi kedinizin durumunu bizimle paylasirmisiniz nasil gidiyor durumu nasil?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-11-15, 22:18   #94

PonçikSahibi üyesinin avatarı

Beşiktaş
PonçikSahibi Çevrimdışı

Yorumların hepsini okumadım ama umarım FİP'in tedavisi yakın zamanda bulunur (
Hiç yaşamadım Allah göstermesin görenlerin başı saolsun Allah yardımcınız olsun
Bilgiler için de teşekkürler Fipi duymuştum ne bilmiyordum ama şimdi az çok öğrendim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-12-15, 18:24   #95

tubakumbara Çevrimdışı
Exclamation Cvp: FIP Hastalığı Lütfen Okuyun.Çok Önemli

Herkese Merhaba,
Ben tecrübeli arkadaşlardan çok acil bilgi almak istiyorum. Ve belki de yol göstermenizi rica edeceğim.
Uzun zamandır sokakta beslediğimiz bir kedi var. Normalde zayıf bir kedidir.
Ancak son zamanlarda oldukça durgun ve iştahsız olduğunu görünce dayanamadık ve en yakın bir veterinere götürdük.
Karnında da hafif şişlik olduğu için büyük ihtimalle fip olduğunu söylediler. Kan testi yapıldı ve fip pozitif teşhisi kondu.
1 hafta bir serum, antibiyotik, vitamin vs.. tedavisi gördükten sonra şu anda veterinerde pansiyonda kalıyor. Ben tedavisinin sonrasında hemen sokağa bırakmak istemedim. Bir şekilde biraz güçlensin toparlansın istedim.
Bize söylenen durumunun gayet iyi olduğu. Yani karnında öyle aman aman bir sıvı birikmesi yok .Kusması yok. İshal yok. Yemesi, içmesi normal..Hareketli olduğu söyleniyor. Ben hayvanı oldukça zayıf buluyorum. Gerçi yapısı zaten öyleydi yavruluğundan beri.
Şimdi ben bu aşamadan sonra ne yapmam gerektğini bilemiyorum.
Herşeyden önce kedinin gerçekten fip olup olmadığını bilmiyorum ve bunu nasıl anlamamız gerektiğini de bilmiyorum.
Ne kadar doğrudur bilmiyorum ama internetten de çok araştırma yaptım, baktım.
Fip hastalığı sadece otopside anlaşılır gibi birşey de okudum.
Titrasyon (nedir bilmiyorum) testi yapılması gerektiğini de okudum.
Gerçekten kafam çok karışık.
Öncelikle tam olarak ne olduğunu bilsek ona göre birşeyler yapacağız belki.
Kedinin iyi bir bakıma ihtiyacı olduğunu biliyorum ama bunu ne şekilde sağlayacağımı da bilmiyorum.
Benim evde 2 adet kedim var. Şimdi bu kediyi alsam eve getirsem benimkilere bulaştırır mı (ki hastaysa gerçekten) onu da bilmiyorum.
Kapalı balkonum olacak. Oraya yerleştirsem bu kediyi, bu da bir çözüm olur mu? Benim kedilere bulaşma riski var mıdır?
Bu aşamdan sonra sizden ricam bana yol göstermeniz. Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum.
Sadece bakımla düzelme şansı varsa bu kediyi sokağa bırakarak bu şansı yok etmek de istemiyorum.
Ne yapmam gerektiği konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim.
Şimdiden teşekkür ederim.

İyi günler diliyorum...
Eklenmiş Resimler
FIP Hastalığı Lütfen Okuyun.Çok Önemli-img_4090jpg  FIP Hastalığı Lütfen Okuyun.Çok Önemli-img_4087jpg  
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-12-15, 21:52   #96

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

tubakumbara tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Herkese Merhaba,
Ben tecrübeli arkadaşlardan çok acil bilgi almak istiyorum. Ve belki de yol göstermenizi rica edeceğim.
Ancak son zamanlarda oldukça durgun ve iştahsız olduğunu görünce dayanamadık ve en yakın bir veterinere götürdük.
Karnında da hafif şişlik olduğu için büyük ihtimalle fip olduğunu söylediler. Kan testi yapıldı ve fip pozitif teşhisi kondu.
1 hafta bir serum, antibiyotik, vitamin vs.. tedavisi gördükten sonra şu anda veterinerde pansiyonda kalıyor. Ben tedavisinin sonrasında hemen sokağa bırakmak istemedim. Bir şekilde biraz güçlensin toparlansın istedim.
Bize söylenen durumunun gayet iyi olduğu. Yani karnında öyle aman aman bir sıvı birikmesi yok .Kusması yok. İshal yok. Yemesi, içmesi normal..Hareketli olduğu söyleniyor. Ben hayvanı oldukça zayıf buluyorum. Gerçi yapısı zaten öyleydi yavruluğundan beri.
Herşeyden önce kedinin gerçekten fip olup olmadığını bilmiyorum ve bunu nasıl anlamamız gerektiğini de bilmiyorum.
Kedinin iyi bir bakıma ihtiyacı olduğunu biliyorum ama bunu ne şekilde sağlayacağımı da bilmiyorum.
Benim evde 2 adet kedim var. Şimdi bu kediyi alsam eve getirsem benimkilere bulaştırır mı (ki hastaysa gerçekten) onu da bilmiyorum.
Kapalı balkonum olacak. Oraya yerleştirsem bu kediyi, bu da bir çözüm olur mu? Benim kedilere bulaşma riski var mıdır?
Bu aşamdan sonra sizden ricam bana yol göstermeniz. Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum.
Sadece bakımla düzelme şansı varsa bu kediyi sokağa bırakarak bu şansı yok etmek de istemiyorum.

İyi günler diliyorum...

Öncelikle geçmiş olsun .. Umarım kedicik fip değildir ama fip ise evinize almayın diğer kedilerinize farklı odalarda olsa bile bulaşma riski yüksek. Fip otopsi de anlaşılır diyorlar ama benim bildiğim büyük klinik ve fakültelerde bunun testi yapılıyor ve fip olup olmadığı hatta yaş ve kur iki tip diyorlar o da tespit edilebiliyor. Benim sahiplendirdiğim bir kedi de karnında su toplandı fip ten şüphelendiler fakat karında su toplama ciğer ve kalp hastalıklarında da olabiliyormuş emin olmak için test yapıldı ve negatif çıktı.
Size fip demişler bu kesin mi? çünkü fip tespiti için alınan kan sonucu hemen çıkmıyor .Anlatmış olduğum kedinin tahlili fakültede yapıldı yanlış bilmiyorsam eğer kan ve alınan sıvı inceleniyor Bir de size ne tip fip dediler. Kuru fip iyi bakımla uzun yıllar yaşayabiliyor ıslak fip ne yazık ki öyle değil.
Benim önerim bir fakülteye götürün ve eğer fip ise hiç kedisi olmayan bir eve geçici yuva olarak yuvalandırın bakımı orada yapılsın.

Bu arada kedicik çok güzel dualarımız onunla ...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-12-15, 10:44   #97

pirpiz ve duman üyesinin avatarı

Baki
pirpiz ve duman Çevrimdışı

tubakumbara tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Herkese Merhaba,

İyi günler diliyorum...
masallah kedinizde cok tatliymis insallah iyilesir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-01-16, 17:53   #98

İstanbul (Avrupa Yakası)
wiski Çevrimdışı

4 ay yaşatabildim..bu arada veterinere giderken yolda çok paniklediği için iğne yapmayı serum vermeyi hepsini öğrendim ancak 4 gün içinde ani atakla kollarımda ölmesine mani olamadım..tek diyeceğim içim acıyor.çok acıyor...hepsi bu..seni çok seviyorum düdklü tencerem...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-01-16, 20:52   #99

Van
GÜNEŞ-EYLÜL Çevrimdışı

Başınız sağolsun Rabbim sabır versin size acınız çok büyük elinizden geleni yaptınız ama ömrü bu kadarmış demekki sizden razı gitti melek
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-01-16, 17:35   #100

İstanbul (Avrupa Yakası)
wiski Çevrimdışı

Teşekkür ederim ..bu yokluk ne zaman bitecek bu acı nasıl geçecek bilmiyorum..inşallah razıdır..ben onunla birlikte olabildiğim için kendimi şanslı hissediyorum..umarım birgün tekrar başka bir yerde benimle olur...tekrar teşekkürler55357;56866;
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-01-16, 17:48   #101

Van
GÜNEŞ-EYLÜL Çevrimdışı

O yokluk ne yazıkki geçmiyor ama acısı azalıyor zamanla hele birde başka bir can hayatınıza girince acı daha çabuk azalıyor. Ben melek olan canlarımızla yine karşılaşacağımıza inanıyorum .r Rabbim acınızı dindirsin inşallah
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-01-16, 02:54   #102

Cookiepasa üyesinin avatarı

Konya
Cookiepasa Çevrimdışı

wiski tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
4 ay yaşatabildim..bu arada veterinere giderken yolda çok paniklediği için iğne yapmayı serum vermeyi hepsini öğrendim ancak 4 gün içinde ani atakla kollarımda ölmesine mani olamadım..tek diyeceğim içim acıyor.çok acıyor...hepsi bu..seni çok seviyorum düdklü tencerem...
Basiniz sagolsun allah yardimciniz olsun. Bende ayni sekilde 4 ay yasatabildim oglumu o acimasiz hastalik aldi elimden yavrumu. Icinizin acimasi hic bir zaman gecmiyor ama bir nebze rahatliyorsunuz onun aci cekmedigini bildiginiz icin. Biliyoruz ki o hastalik canlarini cok yakiyordu
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-02-16, 12:54   #103

rockybalboa üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
rockybalboa Çevrimdışı

merhaba hastalık ıslak form mu ? yani sıvı birikmesi oluyor muydu ?
nasıl bir tedavi uyguladılar ?
bağısıklık kan değerleri neydi <*
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-02-16, 13:03   #104

rockybalboa üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
rockybalboa Çevrimdışı

merhaba bende satece 39.4 ateş ve istahsızlık ile gittim bende fıp dediler ama rocky iyi üç gündür iğneye gidiyor testler 750 iğneler 5 kere 100 yani 500 sonra yine tahliller vs... rocky ye ben mi kondurmuyorum yoksa iyi mi ilmiyorum evet bize de testler yapıldı ama fip parasdan ziyade üzüntü veriyor. yani bu hayvan iyi yemek yiyor kosuyoor oynuyor sıvı yok allahtan. ıslak form değil yani.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-06-16, 02:01   #105

Ağrı
Bayvet Çevrimdışı

Fip için herhangi bir aşı var mı?
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları