Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Sağlığı

Cevap Yaz
Eski 09-10-15, 09:38   #76

İstanbul (Avrupa Yakası)
wiski Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: FIP Hastalığı Lütfen Okuyun.Çok Önemli

Merhaba,
Bugün 5.günümüz..her geçen gün beni biraz daha umutsuzlaştıran bir süreçteyiz.bundan iki hafta kadar önce wiski öksürükle öğürme arası bir ses çıkardı..ben tüy çıkartmak istediğini düşündüm..enerjisinde iştahında herhangi bir problemi yoktu..taki cumartesi gecesi vücudunun biraz sıcak olduğunu fark edene kdar..pazar günü apar topar bulduğumuz herhAngi bir veterinere gittik.ateş 39,5 du..kendi veterinerini aradım sabah getirmemizi istedi (1 yaşındayken panktreatit operasyonu geçirmişti) benim korkum gene pankreasta sorun olduğu yönünde idi..pazartesi acil kan alındı bağışıklık düşmüştü..iğne tedavisine başladık.ertesi gün iğne için gittiğimizde bu sefer ateş 37,5 du ve virütik bir tablo olabileceğini düşündü doktorumuz..röntgenle bakmaya karar verdi..sonuçları çıktığında iki doktorun çok sessiz bir şekilde konuştuklarını gördüm..daha önce wiskiyi kontrole götürdüğümüzde başka hastalar için bu şekilde davranırlar ben boşta bulduğumda sorardım nesi var diye..hep durumu iyi değil derdi..işte o anı şimdi ben yaşayacaktım..yüzüme baktı ve ıslak fip dedi..hastalığı bir iki gece önceden içime doğmuş olacak okuyordum..beynimden vuruldum..solunuma yerleşmişti ciğerleri nerdeyse kapanmak üzere idi..acil serum bağlandı ..eşim ve ben beklemeye başladık..oğlum eşimin bana hediyesi 3 yıldır bizimle yaşıyor..sevgi delisi tırmalama bilmez ısırma bilmez..tek istediği onu kaşıyalım toslaşalım sadece ve sadece çok sevelim..4 saat serum takılı kaldı eşim ağzını bile açamadı ne zaman arabaya bindik hıçkıra hıçkıra ağlamaya başladık..ve hala 5 gündür hiç durmadan oğlumun olmadığı odalarda ağlama nöbetleri geçiriyoruz.gündüz veterinerde gece evde ben öğrendim serumun nasıl uygulanacağını ben yapıyorum..ağzına lokma koymuyor..yalanması sıfır..sürekli şırınga ile a/d uyguluyoruz..içine gncden aldığımız lysine ekliyoruz..sürekli vucüttan su attırıvı serum uygulanıyor..ben şırınga ile çekilmesini istmedim..dün röntgen çekildi bir tarafta açılma olduğunu gördük..ama tabii ki bu yeterli değil hala koku alamıyor alamadığı içinde birşey yemiyor.eğer ki suyu tamamen kurutur isek bu sefer de tekrar dolmaması gereken bir sürece gireceğiz..okuduğum tüm yazılar nerdeyse umutsuz...oğlum sanırım bize veda etmek üzere..dünden beri ona şarkılar söylüyorum serumdayken ...bir küçücük wiskicik varmış..kırlarda koşar oynarmış..annesi onu pek çok severmiş..sen benim canımsın dermiş128546;
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-10-15, 14:22   #77

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

Çok Çok üzüldüm yazacak kelime bulamıyorum. İnşallah sağlığına kavuşur sizin de onun da Allah yardımcısı oldun.Dualarım sizinle...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-10-15, 16:55   #78

İstanbul (Avrupa Yakası)
wiski Çevrimdışı

Teşekkür ederiz..oğluma bugün şekerli serum verildi ona ragmen yine de hiçbir şey yemedi..o yemedikçe ben kahroluyorum..serum yerken sıkılmasın diye bacağında serum ben elimde bütün gün serum taşıyorum nereye gitmek isterse gitsin diye..ikimiz içinde çok zor bir süreç..yarın kan tahlilleri ve röntgen yenilenecek belki bir umut :....((
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-10-15, 22:17   #79

Selin_Gümüş üyesinin avatarı

Ankara
Selin_Gümüş Çevrimdışı

Ben beraber büyüdüğüm kardeşimi yeri geldiğinde annem gibi beni koruyan yeri geldiğinde biri kılına zarar verse yaşına bakmadan ağzıma geleni söylediğim biricik kızımı kaybettim benim gibi bir sürü insan var evet siz yine de pes etmeyin
. fip ile yıllarca yaşayan kedilerde var yaşının genç olması ve erken teşhisi önemli. evet ölümcül ve zor bir hastalık (ıslak fip özellikle) tedavisi de ilaç olarak olmayan bir hastalık verilen her şey bağışıklık sistemini güçlendirme amaçlı bu kedinizin vereceği bir savaş. Siz elinizden geleni yapıyorsunuz 3-4 senedir yaşayan kedi biliyorum fip teşhisi konulsada. A/D mama diyince siz karnıma ağrılar girdi çok kötü hissettim. Umutsuzluk hem kediniz hem sizin için yıpratıcı olur. Kediniz bunu hisseder öyle düşünmeyin. Söylemeye dilim varmasa da çocukluk arkadaşımı kaybedince benim gibi tamamen olumlu düşündüğüm için boşluğa düşüp kendinizi soyutlamayın dünyadan. Böyle bir durumun olabileceğini de aklınızdan çıkarmayın onunla her an son anmış gibi zaman geçirin allah korusun bir şey olduğu zaman kendinize lanet okuyorsunuz onu bırakıp okula işe gidip erken dönemediğiniz için... Okurken her satırı yaşadım neredeyse göz yaşlarımı tutamadım acil şifa diliyorum umarım bu savaşı can dostunuz kazanır..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-10-15, 22:31   #80

GÜNEŞ-EYLÜL üyesinin avatarı

Van
GÜNEŞ-EYLÜL Çevrimdışı

Çok çok geçmiş olsun Rabbim yardımcınız olsun dualarımız sizinle .
Çok önceleri bi forumda bu hastalık başından geçen birisinin Paylaşımını okumuştum yabancı siteleride deli gibi araştırıp yurt dışındaki hekimlerle görüşmüşler fikir almışlar ve bitkisel tedaviyede başlamışlardı bir kedi dışında Diğerlerini kurtarmışlar diye hatırlıyorum Şimdi o linki bulmaya çalışıcam bulur bulmaz sizinle paylaşıcam belki işinize yarar
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-10-15, 22:40   #81

Van
GÜNEŞ-EYLÜL Çevrimdışı

Cumartesi SABAH - 6 Ekim 2007, Cumartesi - Kediniz her şeye rağmen yaşayabilir
Bı haberde dediğim kişinin röportajı var ama o tam yazısınıda bulmaya çalışıcam
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-10-15, 22:43   #82

Van
GÜNEŞ-EYLÜL Çevrimdışı

Sayfa şuan açılmıyor ama yazının bir kısmını başka birşeyde buldum buraya kopyalıyorum inşallah işinize yarar

Alıntıdır.

Kaynak: http://www.kedimveben.com/fip/cito.htm

"Böylesi bir durumda siz ne yapardınız?

Tıbbın çare üretemediği ve elinizde gecelerinizi gündüzlerinizi aynı yastıkta geçirdiğiniz kedileriniz hırıltılar içinde inlerken ne yapardınız? Ve size onların bir kaç ay içinde ölecekleri söylenirse...

Alternatif tıbba yöneldik. Zira bu hikayenin "ölümle biteceğine" öylesine inanmıştık ki. Doğacı veteriner hekimlere danıştık. Onlar bize antibiyotik uygulamasını kesmememizi önerdiler. Biz de öyle yaptık. Sadece Çito'ya değil tüm kedilerimize yoğun bir şekilde bitkisel preparatlar vermeye başladık.

İçeriklerinde şunlar vardı: Keten tohum yağı, balık yağı, zeytin yağı, echinecea, chlorella (deniz yosunu), bira mayası, arı poleni, gin-seng. Ayrıca yoğun bir C vitamini uygulamasına da başladık. İlaçları iğneleri çıkarılmış şırıngalar ile hazırlayıp ağızdan vermeye başladık.

Tüm üzüntümüze karşın bu dönemi onlar için son derece sakin ve sevgi dolu geçirmeye çalıştık. 24 saat boyunca dinlendirici ve sakinleştirici New Age müzikler çaldık ve kedilerimize sınırlı park gezisini sınırsıza çevirdik. Eğer öleceklerse onların özgürlüğüne daha fazla sınır koymak istemiyorduk. Oysa bu durumdaki bir çok kedi ya bir odaya kapatılıp dış dünya ile iletişimi kesiliyor ya da bir kliniğe terk ediliyordu. Biz bunu yapmayı reddettik.

Beslenme düzeneğimizi de değiştirdik. Hem bir yandan su kayıplarını önlemek için yaş mama hem de bir yandan çiğ et vermeye başladık. Aynı zamanda her sabah bir tatlı kaşığı elma sirkesi ile karıştırılmış su içirdik. Elma sirkesinin dehidrasyonu önlediği yurtdışındaki doğacı veteriner hekimlerce önerilmişti. Çito beslenmeyi reddettiği için ona her iki üç satte bir mikser ve parçalıyıcı ile öğütüp krema yaptığımız yüksek besin değerleri olan yiyecekleri iğnesi çıkarılmış şırınga ile veriyorduk.

Her ne kadar ticaret amaçlı kedi üretimini hoş görmesek de, bu grubun bir üyesi olan bir kedi çiftliği sahibi bize Lysine uygulamamızı önerdi (Allah ondan razı olsun). Lysine'nin ne olduğunu bilmiyorduk. Hemen öğrendik bir amino asitti ve doğal ilaçların satıldığı GNC, Solgar gibi mağazalarda bulunabiliyordu (Pahalı da değil).

Lysine et tadındaydı ve Herpes Virüs'ün neredeyse tek ilacıydı. Bazen Herpes Virüs'ün de bu tür rahatsızlıklara sebep olduğu ve FIP'e benzer belirtiler ortaya çıkardığı söylendi bize. Lysine'i kedilerimizin sularına karıştırdık, iki kaşık arasında ezerek mayonezle karıştırıp ağız yolu ile de verdik.

Kedilerimiz bir iki hafta içinde nezleyi, ateşi yendiler ve eski hallerine geri döndüler. O günlerden bugüne neredeyse bir yıl geçti. Takviye edici uygulamaları kesmedik. Ama eskisi kadar yoğun uygulamıyoruz.

Ev ortamında kedilerimiz için stres olabilecek şeyler için olabildiğinde önlem aldık, stres kaynaklarını azalttık. (Özellikle elektrik süpürgesinin gürültüsü, ciddi bir korku ve stres kaynağı idi)..."

Bu konu en son " 09-10-15 " tarihinde saat 22:49 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-10-15, 23:41   #83

İstanbul (Avrupa Yakası)
wiski Çevrimdışı

Hastalığı ilk öğrendiğimiz gün dahil bugüne kadar nette ne bulduysam okudum hangi vaka -sonuçta yerleştiği bölge farklı oluyor biliyorsunuz- hepsinin tepkilerini yaşadıkları süreçleri tek tek araştırdım..yayınladığınız yazıyı da okudum hatta aktardan eczaneden ne gerekiyorsa aldım.inanın o kadar canım acıyor ki eşim tutarken ben ağzından mama akıtırken.. Şuan oğlum benden nefret ediyor biliyorum çünkü bütün iğneleri benim elimde yapılıyor serumunu ben takıyorum ..evden yanından bir sniye bile ayrılmıyorum...yemek yemesi için ben yakalıyorum..ama umrumda değil ..varsın nefret etsin hiç önemli değil yeterki yanımda olsun sevgili selin gümüş ,güneş eylül çok teşekkür ederim.. Bazen acılar paylaşıldıkça azalıyor...iyi ki yazdınız destek oldunuz..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-10-15, 00:33   #84

Van
GÜNEŞ-EYLÜL Çevrimdışı

Keşke elimden destek dışındada birşey gelse.
Bilmezmiyim ne kadar zor OLDUĞUNU benşm güneşim bi ara çok rahatsızlanmıştı veteriner son aşaması gibi görünüyor biz elimizden geleni yapıcaz ama Allahtan umut kesilmez diyince annemle birlikte yapıştık Güneş'e ağla Ağla bi hal olmuştum ama Şükürler olsunki düzeldi yıllardır bizimle. Inşallah sizinkide dayanacak çünkü iyi olan kedi Örnekleri var siz Nie olmayasınız. Dediğiniz gibi varsın sizden nefret etsin iyi olsunda gerisi boş . Wiski sizin gibi bi ailesi olduğu için çok Şanslı. Rabbim yardımcınız olsun
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-10-15, 16:55   #85

Ankara
Selin_Gümüş Çevrimdışı

Benim kedimde solunuma yerleşmedi bizde kemik iliği (oluşan alyuvarları parçalayıp kansızlığa sebep oldu) böbrek göz ve karaciğere yerleşti sağ gözü kör oldu birde belden aşağısı felç oldu tekerlekli sandalye yapacaktım sonradan iflas ettiğini öğrendik beni tanımadığı için saldırdı ellerimi dikilecek derecede parçaladı 7 kilo kediyi 2.5 kiloyken uyutulmasına izin verdim ama unutulmaması için dövmesini taşıyorum.. Ama bahsettiğim kedilerde de solunuma yerleşmiş durumda yaşıyorlar o yüzden yazma ihtiyacı duydum bizim pek şansımız yoktu geç farkedildi. Sizin hem genç hemde anında götürmüşsünüz. bizde mesela depresyon hali vardı da evden bi süre ayrı kaldığımdan küstüğünü sanmıştım... Umudunuzu kaybetmeyin arkadaşlarla iletişime geçebilirsem yönlendireceğim size. Sizden nefret edemeyecek kadar çok seviyorlar endişeniz olmasın aynı şeyleri bende yaptım beni unutana kadar canını yaksam da bana sokulmaktan ellerimi yalamaktan asla vazgeçmedi.. Bol şans diliyorum birini daha kaybetmeyelim şu iğrenç hastalığa biz kazanamadık yaşlıydık geç farkettik bütün kalbimle sizin kazanmanızı diliyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-10-15, 21:42   #86

İstanbul (Avrupa Yakası)
wiski Çevrimdışı

Çok teşekkür ederim..bugün tahlillerimiz çıktı kan değerleri ve röntgen çekildi tekrar.ilerleme yok şükürler olsun.gerileme de yok ama ilerlememiş olması bizim için küçücük bir şans.ağızdan mama takviyesine devam ediyoruz..hala hiçbir şey yememekte ısrar ediyor bizde yedirme konusunda ısrarcıyız.az önce kemik kaynattım belki yer diye ama kafayı çevirdi serum tedavisine iki gün ara verdik gözlemleyebilmek adına.anjiokatı çıkardık birazcık stresi azaldı sanki..eşimle apayrı bir iletişimi var özellikle o ,sürekli sevgi veriyoruz..sizlerden gelen umut verici mesajları ona güzel enerji olarak yansıtıyoruz..çok teşekkürler..iyi ki varsınız..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-10-15, 21:46   #87

İstanbul (Avrupa Yakası)
wiski Çevrimdışı

Ayrıca Sizin acınızı da çok iyi anlıyorum..hep inanmışımdır cennetin çok güzel bir bahçesi var ve onlar orda bize yol göstermek için bekliyor olacaklar.küçük meleğiniz inanın bizim de meleğimiz artık..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-10-15, 23:40   #88

Ankara
Selin_Gümüş Çevrimdışı

Yine gelişme sayılır savaşıyor demektir A/d mama bütün ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde yemiyor diye zayıf düşecekmiş gibi hissetmeyin biliyorum şırınganın içinde azıcık durunca bu bunun neyine yeter diyorsunuz ama normalde de lezzetli bi karışımdır siz yinede şırıngaları arka arkaya vermeyin bazen midesini bulandırabiliyor. ilerleyen zamanlarda umarım ihtiyacınız kalmaz tabi ki çok sevindim duraksamasına bundan sonra da geriye gider diye umuyorum. kendimi bildiğimden beri benimleydi açıkcası cenneti değiştiririm onun hayatına. Birde benim ailem alt tarafı kedi diye hastalığın masrafına destek olmadılar cici bebe yiyerek sınavlarıma girdiğimi biliyorum harçlığımı veterinere yatırabilmek için çünkü ben barınağa yardıma gittiğimde eve ben getirdim o virüsü biliyorum... çok zor bir süreç en erken zamanda aşısının bulunmasını umuyorum viskinin de en erken zamanda ayaklanıp ortalığı dağıtmasını diliyoruz kızımla..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-10-15, 22:07   #89

İstanbul (Avrupa Yakası)
wiski Çevrimdışı

Merhabalar,
Sizi o kadar iyi anlıyorum ki..özellikle tedavi masraflarının ne kadar ağır olduğunu biliyorum.yine de gösterdiğiniz özveri takdire şayan..bizde küçük bir gelişme söz konusu..geçen pazartesi günü artık kas erimesi öyle bir noktaya gelmişti ki viski kafasını tutamaz haldeydi.ne zaman ve nasıl aramızdan ayrılacak diye eşimle konuşmaya başladık..o gün ikimizde ilk defa onun yanında saatlerce ağladık bizi bırakmaması için resmen yalvardık..ertesi gün veterinerimize gittik..serum yedi..eve geldik bende evde alması gereken serumu bağladım..serum biter bitmez mama yer mi diye burnuna dayadım ..ve mucizee tam 20 gün sonra yemek yemeye başladı..6 gündür her saat başı yemek yediriyorum eski keyifli haline döndü..bu arada bağışıklık sistemi güçlendirici uygulandı..kediler için lysine vermeye başladım..şimdilik su toplanması durdu..ciğerlerinin bir tanesi tam açık diğeri kısmi..son durumumuz bu şekilde..dualarınız için teşekkür ederiz..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-10-15, 22:08   #90

İstanbul (Avrupa Yakası)
wiski Çevrimdışı

Merhabalar,
Sizi o kadar iyi anlıyorum ki..özellikle tedavi masraflarının ne kadar ağır olduğunu biliyorum.yine de gösterdiğiniz özveri takdire şayan..bizde küçük bir gelişme söz konusu..geçen pazartesi günü artık kas erimesi öyle bir noktaya gelmişti ki viski kafasını tutamaz haldeydi.ne zaman ve nasıl aramızdan ayrılacak diye eşimle konuşmaya başladık..o gün ikimizde ilk defa onun yanında saatlerce ağladık bizi bırakmaması için resmen yalvardık..ertesi gün veterinerimize gittik..serum yedi..eve geldik bende evde alması gereken serumu bağladım..serum biter bitmez mama yer mi diye burnuna dayadım ..ve mucizee tam 20 gün sonra yemek yemeye başladı..6 gündür her saat başı yemek yediriyorum eski keyifli haline döndü..bu arada bağışıklık sistemi güçlendirici uygulandı..kediler için lysine vermeye başladım..şimdilik su toplanması durdu..ciğerlerinin bir tanesi tam açık diğeri kısmi..son durumumuz bu şekilde..dualarınız için teşekkür ederiz..
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları