Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Sağlığı

Cevap Yaz
Eski 22-06-15, 22:02   #61

basaricioglu Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: FIP Hastalığı Lütfen Okuyun.Çok Önemli

bu belirtilerin oldugu kedim vardı serum tedavisi yapılıyordu malesef bugun hayata gözlerini yumdu.cok cok uzgunum aglamaktan bi hal oldum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-06-15, 00:15   #62

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

basaricioglu tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
bu belirtilerin oldugu kedim vardı serum tedavisi yapılıyordu malesef bugun hayata gözlerini yumdu.cok cok uzgunum aglamaktan bi hal oldum.

Çok üzüldüm başınız sağ olsun .Ne yazık ki tedavisi yok ve sonucu yaşadığınız gibi oluyor. Allahım tüm dostlarımızı bu kötü hastalıktan korusun
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-08-15, 02:09   #63

Aysglaltprmk Çevrimdışı

Kedime dıs parazit icin biyotoks uyguladim ilacli su ile yikadm anca bi bes dk cok bagirdi ordan oraya attı kndini sonra havluya sardim sakinlesti yemek yemesi tuvaleti normal ama cok korktum suan bi halsizligi var onun disinda bisi olmadi bisi olurmu korkuyrm lutfen yardm edin 128532;128532;128532;
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-09-15, 00:34   #64

asli b.d. Çevrimdışı

ilkin tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Merhabalar, öncelikle bu kötü hastalığa kedisini kaybedenlere başınız sağolsun demek istiyorum. Benim iki kedim var ve ikisi de corona virüsü taşıyıcısı. Bu konuda o kadar çok araştırma ve veteriner gezdik ki anlatamam ve gerçekten malesef türkiyede veterinerler bu konuda çok bilgisiz. Kızımızın hastalığı kısırlaştırma ameliyatına girmeden doktorun ona röntgen çektiğinde ciğerlerinin su dolu olduğunu gördüğünde şüphelenip yaptığı test sonucu ortaya çıktı. Ancak bu kişi bizi yanlış bilgilendirerek bunun ıslak fip olduğunu ve elimizden gelen tek şeyin ömrünü uzatmak olduğunu söyledi. Biz tabi ne yapacağımızı şaşırdık. Kızımızın nefesinde sıkıntı vardı evet ama böyle ciddi bir şey olduğunu düşünmedik. Daha sonra düzenli olarak gittiğimiz aşı veterinerine götürdük kızımızı ve orda yanlış teşhiş konulduğunu bunun bronşit olduğu söyledi ve 30 gün antibiyotik tedavisi gördü kızımız. BU kişinin adını açıklamaktan da çekinmem çünkü bir çok yanlış uygulamasını gördüm yeşilköyde greenpet. Daha sonra tabi biz bir iyileşme görmediğimiz için iyice huzursuzlanmaya başladık ve tavsiye üzerine yine yeşilköyde beyaz pati veteriner kliniğine götürdük. Oradaki Sedat bey bu fip ve corona konusunda oldukça bilgili bir insan ve bizi bu konuda da bilgilendirdi. Kedimizin ıslak fip olmadığını ve illa coronanın fipe çevirmeyeceğini söyledi. Yapmamız gerekenin kedimizin bağışıklık sistemini desteklemek ve ciğerlerindeki sorunu bulmaktı. Yapılan bir iki test sonucu kedimizin ciğerlerinde sorunun coronadan değil mantar kaynaklı olduğunu öğrendik ve hem mantar tedavisine hem de İNTERFERON tedavisine başlandı. Hayvanlar için interferon yurtdışından getirtiliyor bizde bi tanıdık aracıyla getirttik ve 15-20 günde bir 5 günlük periyotlarla kedimize bu aşıları yaptırıyoruz. Şu anda oldukça iyileşme gösteren kızımız diğer kedimizle anlaşamama dışında bir sorunu yok umarız daha da iyi olacak.

Hikayemi size belki bir yararı olur diye anlatıyorum çünkü başka bir veteriner kliniğnde aynı şekilde kedisi hasta bir bayan görmüştüm ve o zamanlar bu bildiklerimi bilmiyordum. Onu bilgilendirebilmeyi çok isterdim gerçekten. Bu yüzden kedinizi sağlığına kavuşturabilmek için ya da biraz daha uzun yaşaması için bu bilgileri paylaşmak gerektiğini düşünüyorum çünkü gerçekten veterinerler çok bilgisiz.
Merhaba,
Kedime FİP teşhisi kondu ve veteriner bu konuda tedavi ediyor. Fakat teşhisin doğruluğu konusunda şüphelerim var. 1yıldan fazla öksürük benzeri bir şikayetimiz vardı ve gittikçe nefes alışını etkiliyordu şiddetlenip. İlk veterinerimiz inatla bağırsak sorunu yüzünden o hareketi yapıyor dedi bir sürü tetkik yapıldı bişi çıkmadı biz de veteriner değiştirdik. Diğer veteriner ilk gittiğimiz gibi ciğerlerinde sorun var dedi dinlediği gibi röntgenler falan ciğerleri dolu dedi. Kan tahlili yaptı.Tedaviler uyguladı gözetim altında sonra eve aldik 1hafta sonraki kontrolde tam iyileşmemiş dedi gene gözetim altında tedavi etti. Alerjik astım teşhisi koydu. Alerjeni bulamadığınız müddetce arada kötüleyecek aynı insanlardaki gibi biz onu rahatlatacağz burada ventolinli hava vererek dedi. 2ay önce şehir değişikliği nedeniyle (İstanbul'dan İzmir'e taşındık) yeni bir veteriner araştırıp bulduk. O hızlı kan test kiplerinden yaptı ve FİP dedi. Ateşi de yüksekti. Hemen tedaviye başladı çok ağır ve bayağa maliyetli bir tedavi. 3hafta boyunca 3-4 günde bir gittik. Veterinere tedavisi için fırsat tanısam da içim bir türlü rahat etmedi. Bu kedi madem FİP idi 1seneyi aşkın süredir nasıl ölmedi ya da başka belirtiler göstermedi? İştahı çok yerinde, hareketlerinde sıkıntı yok,kusma,dışkılama sıkıntısı yok... Biraz kendimizi FİP li kedi sahibi tam söğüşlenecek cinsten gibi bir durumda hissetmeye başladık.Sürekli bilmem neyin zamanı gelmiş yap iğneleri serumları. Okuduklarıma göre o kit sadece corona virüsünü tesbit edermiş. Acaba bizim kedimizde sizinkiler gibi taşıyıcımı sadece?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-09-15, 03:36   #65

Cookiepasa üyesinin avatarı

Konya
Cookiepasa Çevrimdışı

asli b.d. tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Merhaba,
Kedime FİP teşhisi kondu ve veteriner bu konuda tedavi ediyor. Fakat teşhisin doğruluğu konusunda şüphelerim var. 1yıldan fazla öksürük benzeri bir şikayetimiz vardı ve gittikçe nefes alışını etkiliyordu şiddetlenip. İlk veterinerimiz inatla bağırsak sorunu yüzünden o hareketi yapıyor dedi bir sürü tetkik yapıldı bişi çıkmadı biz de veteriner değiştirdik. Diğer veteriner ilk gittiğimiz gibi ciğerlerinde sorun var dedi dinlediği gibi röntgenler falan ciğerleri dolu dedi. Kan tahlili yaptı.Tedaviler uyguladı gözetim altında sonra eve aldik 1hafta sonraki kontrolde tam iyileşmemiş dedi gene gözetim altında tedavi etti. Alerjik astım teşhisi koydu. Alerjeni bulamadığınız müddetce arada kötüleyecek aynı insanlardaki gibi biz onu rahatlatacağz burada ventolinli hava vererek dedi. 2ay önce şehir değişikliği nedeniyle (İstanbul'dan İzmir'e taşındık) yeni bir veteriner araştırıp bulduk. O hızlı kan test kiplerinden yaptı ve FİP dedi. Ateşi de yüksekti. Hemen tedaviye başladı çok ağır ve bayağa maliyetli bir tedavi. 3hafta boyunca 3-4 günde bir gittik. Veterinere tedavisi için fırsat tanısam da içim bir türlü rahat etmedi. Bu kedi madem FİP idi 1seneyi aşkın süredir nasıl ölmedi ya da başka belirtiler göstermedi? İştahı çok yerinde, hareketlerinde sıkıntı yok,kusma,dışkılama sıkıntısı yok... Biraz kendimizi FİP li kedi sahibi tam söğüşlenecek cinsten gibi bir durumda hissetmeye başladık.Sürekli bilmem neyin zamanı gelmiş yap iğneleri serumları. Okuduklarıma göre o kit sadece corona virüsünü tesbit edermiş. Acaba bizim kedimizde sizinkiler gibi taşıyıcımı sadece?
Merhaba, benim pasam da da fip suphesi varmis ama yavrumum ne öksürüğü var ne ishali sadece karnin da sivi birikintisi var siz de varmis sislik oglum nefes alamiyor karninin sisliginden
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-09-15, 02:46   #66

asli b.d. Çevrimdışı

Cookiepasa tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Merhaba, benim pasam da da fip suphesi varmis ama yavrumum ne öksürüğü var ne ishali sadece karnin da sivi birikintisi var siz de varmis sislik oglum nefes alamiyor karninin sisliginden
Yok şu an için gözle görülür bir şişlik yok bizde.Ama veteriner hiç bir tahlil yapmadığı için emin de olamıyorum. Zaten biraz da oradan kafama tedavinin doğruluğu. Siz de birikinti nasıl tespit edildi?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-09-15, 05:43   #67

Konya
Cookiepasa Çevrimdışı

asli b.d. tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Yok şu an için gözle görülür bir şişlik yok bizde.Ama veteriner hiç bir tahlil yapmadığı için emin de olamıyorum. Zaten biraz da oradan kafama tedavinin doğruluğu. Siz de birikinti nasıl tespit edildi?
oglumun karni cok sis ultrasonla bakildi ve 150 ml sivi cekildi karnindan
Eklenmiş Resimler
FIP Hastalığı Lütfen Okuyun.Çok Önemli-20150905_165133-1jpg  FIP Hastalığı Lütfen Okuyun.Çok Önemli-20150905_165127jpg  
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-09-15, 04:36   #68

Alaska the kitty üyesinin avatarı

Beylikdüzü
Alaska the kitty Çevrimdışı

Cookiepasa tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
oglumun karni cok sis ultrasonla bakildi ve 150 ml sivi cekildi karnindan
KıyAmam yavrum nasıl da yatıyor hangi şehirdesiniz? Veterinerinizden memnun musunuz?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-09-15, 17:56   #69

Konya
Cookiepasa Çevrimdışı

Alaska the kitty tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
KıyAmam yavrum nasıl da yatıyor hangi şehirdesiniz? Veterinerinizden memnun musunuz?
Konyadayiz ben veterinerlik fakultesinde bi sonuc buldum acikcsi. Cok ilgili bir veteriner degil malesef ama bu hastaligini hic duymadi , duysa daha cok yardim edermiydi bilemiyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-09-15, 00:58   #70

Selin_Gümüş üyesinin avatarı

Ankara
Selin_Gümüş Çevrimdışı

Bende kendi kızımı fipten kaybettim ancak ben karnının bayağı şişmesine izin vermezdim ondan sonrası kedi için çok acılı bir süreç. zaten karnı tam şişmeden karaciğer böbrek iflası tek gözde görme kaybı ve belden aşağısı felç olmuştu uyutulmasından başka çare kalmamıştı.. 1 sene kadar önce oluyor bu olay interferon hiçbir işe yaramadı diyebilirim. kansızık depresyon halı hakimdi sürekli zaten ıslak fip e geçiş olduktan sonra yaşama ihtimalleri çok çok çok düşüyor yabancı kitapları araştırmıştım zamanında yaşayan bilir bu durumla karşı karşıya olan herkese sabır ve şans diliyorum..
benim sormak istediğim bir konu var ben tekrardan kedi sahipleneceğim bu hafta 1 yıl sonra tekrar.. korktuğum bir konu var.. ilk kedim hastayken halıya kaka çiş yaptı kustu vs vs şeyler yaşadık şimdi bir bebek gelecek eve fipin cinsel yol dışkı ve tükürükle bulaştığını biliyorum virüslerinde uzun yıllar yaşadığını biliyorum 1 yıl sonra bu hafta eve gelecek kediye geçme ihtimali var mıdır evden bilen biri var mı?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-09-15, 19:27   #71

karakedi17 üyesinin avatarı

Çanakkale
karakedi17 Çevrimdışı

Selin_Gümüş tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Bende kendi kızımı fipten kaybettim ancak ben karnının bayağı şişmesine izin vermezdim ondan sonrası kedi için çok acılı bir süreç. zaten karnı tam şişmeden karaciğer böbrek iflası tek gözde görme kaybı ve belden aşağısı felç olmuştu uyutulmasından başka çare kalmamıştı.. 1 sene kadar önce oluyor bu olay interferon hiçbir işe yaramadı diyebilirim. kansızık depresyon halı hakimdi sürekli zaten ıslak fip e geçiş olduktan sonra yaşama ihtimalleri çok çok çok düşüyor yabancı kitapları araştırmıştım zamanında yaşayan bilir bu durumla karşı karşıya olan herkese sabır ve şans diliyorum..
benim sormak istediğim bir konu var ben tekrardan kedi sahipleneceğim bu hafta 1 yıl sonra tekrar.. korktuğum bir konu var.. ilk kedim hastayken halıya kaka çiş yaptı kustu vs vs şeyler yaşadık şimdi bir bebek gelecek eve fipin cinsel yol dışkı ve tükürükle bulaştığını biliyorum virüslerinde uzun yıllar yaşadığını biliyorum 1 yıl sonra bu hafta eve gelecek kediye geçme ihtimali var mıdır evden bilen biri var mı?
corona virüs dış ortamda 4-6 hafta yaşıyor. temizlik malzemelerine karşı da dirençsiz. şimdiye kadar çoktan yok olmuştur evden.bu virüs %2-%10 oranlarında FIP e dönüşüyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-09-15, 20:36   #72

Ankara
Selin_Gümüş Çevrimdışı

Fip virüsü coronanın mutasyona uğramış hali diye biliyorum da fipe döndükten sonra da o virüs 4-6 hafta mı yaşayabiliyor evde bir yavrum var şu an çünkü. corona zaten neredeyse tüm kedilerde olan mutasyona uğramadığı sürece zararsız bi virüsmüş diye biliyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-09-15, 17:04   #73

karakedi17 üyesinin avatarı

Çanakkale
karakedi17 Çevrimdışı

doğrudan fıp e dönüşmüş virüsün dış ortamda yaşama süresi ile ilgili bir bilgim yok maalesef. benim kedim corona taşıyıcısı. evet mutasyon riski %2-%10 yani her virüs taşıyıcısı fıp olacak diye bir kaide yok. tabi her rahatsızlığında ilk aklımıza bu geliyor. hamile olduğunda bile ultrasonda umarım bebektir diye dua etmiştik. şimdi 5 bebek var daha 1 aylıklar biraz daha büyüsünler hepsine test yaptırıp anneyi kısırlaştıracağız.(evden kaçıp hamile kaldı, bizde doğuma izin verdik)
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-09-15, 19:29   #74

Ankara
Selin_Gümüş Çevrimdışı

Anladım teşekkür ederim ilginiz için canınızı sıkmayın bağışıklıkları yüksek olduğu sürece bir şeycik olmaz bebeciklere yurtdışında yapılmış bir teste göre çoğu kedide var corona o dönüşmediği sürece dert edilecek bir virüs değil uzun ömürler dilerim patilerinize
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-10-15, 09:37   #75

İstanbul (Avrupa Yakası)
wiski Çevrimdışı

Merhaba,
Bugün 5.günümüz..her geçen gün beni biraz daha umutsuzlaştıran bir süreçteyiz.bundan iki hafta kadar önce wiski öksürükle öğürme arası bir ses çıkardı..ben tüy çıkartmak istediğini düşündüm..enerjisinde iştahında herhangi bir problemi yoktu..taki cumartesi gecesi vücudunun biraz sıcak olduğunu fark edene kdar..pazar günü apar topar bulduğumuz herhAngi bir veterinere gittik.ateş 39,5 du..kendi veterinerini aradım sabah getirmemizi istedi (1 yaşındayken panktreatit operasyonu geçirmişti) benim korkum gene pankreasta sorun olduğu yönünde idi..pazartesi acil kan alındı bağışıklık düşmüştü..iğne tedavisine başladık.ertesi gün iğne için gittiğimizde bu sefer ateş 37,5 du ve virütik bir tablo olabileceğini düşündü doktorumuz..röntgenle bakmaya karar verdi..sonuçları çıktığında iki doktorun çok sessiz bir şekilde konuştuklarını gördüm..daha önce wiskiyi kontrole götürdüğümüzde başka hastalar için bu şekilde davranırlar ben boşta bulduğumda sorardım nesi var diye..hep durumu iyi değil derdi..işte o anı şimdi ben yaşayacaktım..yüzüme baktı ve ıslak fip dedi..hastalığı bir iki gece önceden içime doğmuş olacak okuyordum..beynimden vuruldum..solunuma yerleşmişti ciğerleri nerdeyse kapanmak üzere idi..acil serum bağlandı ..eşim ve ben beklemeye başladık..oğlum eşimin bana hediyesi 3 yıldır bizimle yaşıyor..sevgi delisi tırmalama bilmez ısırma bilmez..tek istediği onu kaşıyalım toslaşalım sadece ve sadece çok sevelim..4 saat serum takılı kaldı eşim ağzını bile açamadı ne zaman arabaya bindik hıçkıra hıçkıra ağlamaya başladık..ve hala 5 gündür hiç durmadan oğlumun olmadığı odalarda ağlama nöbetleri geçiriyoruz.gündüz veterinerde gece evde ben öğrendim serumun nasıl uygulanacağını ben yapıyorum..ağzına lokma koymuyor..yalanması sıfır..sürekli şırınga ile a/d uyguluyoruz..içine gncden aldığımız lysine ekliyoruz..sürekli vucüttan su attırıvı serum uygulanıyor..ben şırınga ile çekilmesini istmedim..dün röntgen çekildi bir tarafta açılma olduğunu gördük..ama tabii ki bu yeterli değil hala koku alamıyor alamadığı içinde birşey yemiyor.eğer ki suyu tamamen kurutur isek bu sefer de tekrar dolmaması gereken bir sürece gireceğiz..okuduğum tüm yazılar nerdeyse umutsuz...oğlum sanırım bize veda etmek üzere..dünden beri ona şarkılar söylüyorum serumdayken ...bir küçücük wiskicik varmış..kırlarda koşar oynarmış..annesi onu pek çok severmiş..sen benim canımsın dermiş55357;56866;
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları