Petkod ile En iyi dostunu kaybetme!
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Sağlığı

Cevap Yaz
Eski 02-09-08, 18:22   #1

semram94 üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
semram94 Çevrimdışı
Unhappy FIP Hastalığı Lütfen Okuyun.Çok Önemli

FIP, bir bağışıklık sistemi hastalığı.. Kedilerin bağışıklık sistemince farkedilmeyen virüs tüm
bedeni ele geçirmeye yöneliyor. Ama biliyor musunuz bu virüsün bağışıklık sistemini yenmesinin en önemli sebeplerinden biri de stres. Kediler stres altında bağışıklık sistemlerini, koruma duvarlarını düşürüyorlar. Adeta depresyonun etkisi ile herşeye bedenleri boş veriyor. Kedilerimizin yaşam alanlarını sınırladığımızda, onlara evde gezecek alanları yasaklarla iyice daralttığımızda, onlarla yeterince oyun oynamayıp ilgisiz davrandığımızda, kızıp sert tavırlar gösterdiğimizde aslında kedilerimizin FIP'e yakalanmasına biraz daha zemin sağlamış oluyoruz. Mutlaka stres FIP'in tek sebebi değil, ama oldukça önemli bir sebep. Oysa rahatlatıcı davranışlarımız, güzel ve dinledirici müzikler, apartman yaşamında ne kadar zor olsa da kedilerin ara ara dışarıya çıkmalarının sağlanması ve sevgi dolu bir iletişim, kedilerin stres düzeyini ciddi ölçüde azaltıyor. Bu arada kedimizin yaşadığı ortamın çok temiz olması tabii ki önemli. Ama aşırı sterilizasyon da aslında amaçlanın tersine sebep olabiliyor. Zira aşırı steril ortamlarda kediler virüslerle karşılaşıp savaşarak ve savaşmayı öğrenmeleri güçleşiyor. Beslenme de FIP de önemli bir diğer faktör. Kedinizin sadece hazır mama ile beslenmesi doğru bir uygulama değil. Aynı zamanda ona ev yapımı yiyecekler hazırlamanız bağışıklığı arttırıyor. Hatta doğacı veteriner hekimler çiğ yiyecekleri öğütlüyor. Kedinizin her hastalandığında yoğun antibiyotiklerle tedavi edilmesi de bağışıklık sisteminin zayıflamasında bir etken olarak gösteriliyor. Hastalıklarla mücadelede ilaçlar tabii ki önemli ama aşırı ve bilinçsiz ilaç kullanımı da kedilerin savunma sistemlerinde gedikler açıyor. FIP gibi rahatsızlıkların nüksetmesinde geçici konaklama yapılan mekanlar da hastalığın kapılmasına kapı açabiliyor. En temiz klinik pansiyonlarında bile konaklayan kedilerden her ne kadar aşı karnesi istense de unutmayın ki FIP hastalığı aslında şu an için hiç bir test ile kesin olarak tespit edilemeyen bir hastalık. FIP teşhisi kesin olarak ancak vefat eden kediye yapılan otopsi sonrasında konulabiliyor. Hayat iyi ya da kötü mesajlarla dolu. Aslında FIP hastalığının da bir mesajı var. Bir anlamda kedilerin doğal yaşamlarından uzaklaşmasının sonucu olan bu hastalıkla sanki kedilerimiz bizlere o muhteşem doğalarının aslında neyi istediğini bir manifesto şeklinde söylüyorlar.

Kedinize eğer FIP teşhisi kondu ise lütfen acısını dindirmek için hemen onu uyutmayı düşünmeyin.
FIP'le ilgili bir çok farklı test uygulanıyor ve testlerde yanılma payı olabilir.FIP şu an itibariyle kesin olarakancak otopsi sonucu teşhis edilen bir hastalık!

FIP Nedir?

Feline infectious peritonitis (FIP) hem ev kedilerinde hem de vahşi kedilerde görülen bulaşıcı viral bir hastalıktır. Bağışıklık sistemine yerleşir ve feline coronavirus ile sistematik bir hastalığa sebep olur. Hastalık hızlı ilerler ve kliniksel olarak yaş form (effusive, serositis, wet) ya da kuru form (noneffusive, granulomatous, dry) olarak kendini gösterir. Kuru FIP formunun kliniksel olarak farklı bir formu da sadece gözü ya da beyni (ya da her ikisini) etkileyerek ortaya çıkar.

Kedilerde görülen FIP hastalığının aslında bilimsel tanısı 1914'lere kadar uzansa da ilk olarak 1963 yılında Dr. Jean Holzworth tarafından rapor edildi. Ne yazık ki bu kadar zaman geçmesine rağmen FIP hastalığına hala kalıcı bir çözüm ya da tedavi yolu bulunamadı. Konuyla ilgili bilim adamlarının çalışmaları yoğun bir şekilde devam ediyor.

FIP'yi teşhis etmek de hiç de kolay değil. FIP kesin olarak otopsi ile tespit edilebilen bir hastalık ve bir çok yerde yapılan testler sadece FIP'e sebep olan virüsün kökenin dayandığı corona virüsü hakkında bilgi veriyor FIP şüphesine işaret ediyor. Testlerin tek başına ürettiği kanıt bugün ABD'de ve Batı Avrupa'da yeterli sayılmıyor ve başka bulgular ile teşhis desteklenmeye çalışılıyor.

Kedinizin ağır bir hastalık geçiriyor olması ve yapılan testin FIP pozitif sonuç üretmesi illa da kedinizin FIP olduğu anlamına gelmeyebilir.

FIP aslında kedilerde çok sık rastlanılan bir hastalık da değil. Ev kedilerinde görülme oranı % 1-3 arasında. Bu oranın düşüklüğüne karşın son derece ölümcül bir hastalık.

Hastalığın tedavisi konusunda da "yerleşik veteriner hekimlik" ile "doğacı veteriner hekimlik" arasında ciddi bir yaklaşım farkı var. Hangisinin doğru ya da yanlış olduğunu söyleyebilecek bir uzmanlığa sahip değiliz. Ama her ikisinin de uyguladığı yöntemler belki birlikte düşünülebilir.

İlaçlı tedaviden yana olan "yerleşik veteriner hekimliğin", şifacı yöntemlerle (hasta kedinin psikolojisini iyileştirmeye ve enerjisini arttırmaya yönelik uygulamalar) desteklenmesi iyi bir kombinasyon sağlayabiliyor.

FIP İçin Umut?

FIP sorunu çözümü, hayvan, hayvan dostu ve veteriner hekim üçgeninde Bu siteyi hazırlarken bu üçlüyü zedelemeyi asla amaçlamadık.Ama bu sorunu yazmalıyız, bu bizim sorunumuz ve birlikte çözmeliyiz. Bunları konuşmalıyız. Bunları suçlama olarak değil geliştirmemiz gereken yönler olarak konuşmalıyız. Bir olayı inceleyerek dersler almalı ve benzer olaylarda bu derslerden sonuçlar çıkarabilmiş olmalıyız.

Ne yazık ki ülkemizde FIP hastalığı kedi dostlarının hemen hemen hiç bilmediği bir hastalık. İşin daha üzücü olan yanı ise veteriner hekimler arasında da hastalık hakkında temel bilgiler dışında kapsamlı bilgiye sahip olanlar azınlıkta. FIP hakkında yayınlanmış Türkçe bilimsel makale sayısı da oldukça sınırlı. (Kedilerimizin hastalığı sırasında bu durumu bizzat tecrübe ettik.) Tabii ki bir veteriner hekimin bilgisini bizim sınamız söz konusu olamaz ama yabancı dildeki tıp kaynaklarından öğrendiklerimizi tartışmak istediğimizde bir çok veteriner hekimin bu konuda kapsamlı bilgi edinme ihtiyacı duyduklarını da bizzat kendilerinden işittik. Bunu veteriner hekimlerimize bir eleştiri olarak söylemiyoruz. FIP hakkında çok az şey bilinen bir hastalık olmakla birlikte hastalık hakkındaki detaylı bilgiler neredeyse tamamıyla yabancı dilde yazılmış kaynaklarda. Ülkemizdeki profesyonellerin yabancı dil bilgi eksikliği bu noktada da üzülerek de olsa belimizi büküyor. Zira FIP alanında her gün yeni bir makale yayınlanıyor ve bu bilimsel makaleleri izleyebilmek için iyi derece yabancı dil bilgisi ister istemez gerekiyor. Bu sitenin kuruluşunun bir amacı da bu. Her ne kadar bir hekim kadar bu bilgileri aktaramasak da veteriner hekimlerimizin FIP konusundaki bilgi alma ihtiyaçlarına küçük de olsa bir katkı yapmak istiyoruz.

Sitedeki yazıların hepsi bilimsel kaynaklardan alındı. Bu bilimsel makalelerin altındaki kaynakçalar ve site içerisinde link verilen çeşitli bilim kurumları da FIP ile ilgili bilgi dağarcığının gelişiminde eminiz faydalı olacaktır.

Sevgili Çito'muzu FIP'nin gölgesinde kaybettik. FIP miydi değil miydi bunu sanırım bilemeyeceğiz. Ama ne olursa olsun, Çito'muzun rahatsızlığı ile önemli bir hastalığı öğrenmiş olduk ve öğrendiklerimizi, yaşadıklarımızı da bu sitede yazmaya karar verdik.

Bizim çektiğimiz acıları belki başka kedi dostları da ne yazık ki çekecek ama, umudumuz bu sitede yer alan kapsamlı bilgiler sayesinde, hastalığın başında bilgi almak için bizim olduğumuz kadar perişan olmayacaklardır
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-09-09, 02:43   #2

tekirbiskuvi Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: FIP Hastalığı...Lütfen Okuyun.Çok Önemli

verdiğiniz bilgiler için gönülden teşekkürler..
bir kaç haftalıkken feci bir durumda bulup aldığımız ve çok ama çok bağlandığımız 4 aylık kırpık'ın fip'e yakalanmış olabileceğini öğreneli bir kaç saat oluyor. hastalık hakkında hiçbir fikrimiz, bilgimiz yoktu. yabancı bir nesne yutmuş olabileceği korkusuyla gittiğimiz veterinerimizin, gaz ve enfeksiyon tanısıyla uyguladığı bir kaç günlük yoğun antibiyotik küründen sonra bugün ufaklığı alıp eve getirdik. fakat tuhaf bir biçimde karnında şişkinlik olduğunu ve halsizliğinin, ateşinin giderek arttığını gördük, bir saat sonra yeniden götürdüğümüzde karın boşluğunda sıvı toplandığı bulgulandı. hastalığı böylece öğrendik. tabii henüz testler vs.. yapılacak, haberleri beklenecek vs.. ama hekimimiz %99 emin olduğunu söyledi. tahmin edersiniz ki, son bir kaç saati hayalet gibi geçirdik. internette epey dolaştım, hastalık çok şüpheli, tuhaf bir şey. bazı sitelerde ancak otopsiyle anlaşılabileceği, bazılarındaysa karşılıklı testlerle bulgulanabileceği yazıyor. çoğunda ümit yok deniliyor fakat bazılarında atlatılabilir diye not düşülmüş. ne düşüneceğimizi, ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız. üstelik ondan bir kaç ay büyük bir kedimiz daha var. sitelerde yazanlara göre ona da bulaşmış olma olasılığı neredeyse yüzde yüz. yarın ikinci bir görüş için başka bir veterenire götüreceğiz ama yarın olmuyor bir türlü.
bu hastalık konusunda önerileri olanlar varsa bilmeyi çok isterim. umarım kimsenin başına gelmez.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-07-10, 16:10   #3

kısmet Çevrimdışı

Kedim yaklaşık 3 yaşında ve yaklaşık 6 gündür çok hasta ne yapıcağımı bilmiyorum hatta veterinerimde bilmiyor.epileps krizi gibi kriizler geçiriyor ilk yapılan tahlillerde değerleri normal çıktı ama 5 gün sonra yapılanlarda şeker 600 ve karaciğer değeride yüksek fip olmasında şüpheleniyoruz bu gün doktorum test yapıcak ama burda yapılan testlerin doğru sonuçları vermeyebiliceği söyleniyor.Ateşi 41 kadar çıktı napım ben bir akıl verin lütfen kızım eridi bitti
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-07-10, 18:39   #4

dogadoga Çevrimdışı

veterinerinizin yapacagı testler corona virus hakkında bilgi verecektir. kesin tanı kan tahlilleriyle desteklenmelidir. b hastalıgın ıslak formunda röntgen bulgularıda işe yarar.

şifalar dilerim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-05-11, 17:42   #5

xpaşax üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
xpaşax Çevrimdışı

benim kediminde yüzde 90 fip olabileceği söylendi bu hastalığı yaşayıp tecrübelerini paylaşacak başka kimse yokmu
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-06-11, 22:14   #6

Dori üyesinin avatarı

Ankara
Dori Çevrimdışı

tekirbiskuvi tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
tahmin edersiniz ki, son bir kaç saati hayalet gibi geçirdik. internette epey dolaştım, hastalık çok şüpheli, tuhaf bir şey. bazı sitelerde ancak otopsiyle anlaşılabileceği, bazılarındaysa karşılıklı testlerle bulgulanabileceği yazıyor. çoğunda ümit yok deniliyor fakat bazılarında atlatılabilir diye not düşülmüş. ne düşüneceğimizi, ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız. üstelik ondan bir kaç ay büyük bir kedimiz daha var. sitelerde yazanlara göre ona da bulaşmış olma olasılığı neredeyse yüzde yüz. yarın ikinci bir görüş için başka bir veterenire götüreceğiz ama yarın olmuyor bir türlü.
bu hastalık konusunda önerileri olanlar varsa bilmeyi çok isterim. umarım kimsenin başına gelmez.
Bizim Dori'mizi FIP tüzünden kaybettik. Aslında önümüzdeki hafta otopsi raporuyla %100 kesinleşecek. Bizde aynen sizin gibi hayalet gibiyiz... Çünkü karnı şişmeye başladıktan ve iştahı tamamen kesildikten 2 gün sonra öldü. Bunda 2 gün önce, veterinerin şiş karnına ve halsizliğine rağmen Dori'ye leukemia aşısı yapmış olmasının büyük katkısı var sanıyorum... Otopsi raporunu bekliyoruz......
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-07-11, 12:28   #7

İstanbul (Anadolu Yakası)
Maklinn Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: FIP Hastalığı Lütfen Okuyun.Çok Önemli

( Benim bal bakışlı kedim Eddy ,de çok hasta (FIP)kan testlerinden çıkan sonuç. 35.gündeyiz ilaç tedavisinde iştahı hıç yok halsiz karnıda şişiyor,bugün seron takılacak beslenmesi için. Endişeli ve çaresizim çokta mutsuz,Eddy 11 aylık erkek. Bana tavsiyeniz varsa ,Eddy nasıl daha iyi bakarım, bilğilerinizden yararlanmak istiyorum sevgi sayğılarımla iyi günler diliyorum herkese...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-07-11, 13:17   #8

Dori üyesinin avatarı

Ankara
Dori Çevrimdışı

Kan testlerinden FİP olduğu tespit edilemez diyor birçok kaynak. Ancak otopsiyle yapılabilecek doku tetkiklerinden tam FİP teşhisi konulabilirmiş. Kediler iyileşebiliyormuş da kimi FİP vakalarında.
Taze tavuğu haşlayıp minik parçalara ayırın, ya da suyuna ekmek ıslatın. Bizim Dori bile buna hayır diyememişti o halinde... Çok geçmiş olsun, dualarımız sizinle.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-07-11, 00:48   #9

Maklinn Çevrimdışı
Unhappy Cvp: FIP Hastalığı Lütfen Okuyun.Çok Önemli

(((Canım EDDY Bugün 6 günü seron ilaç yoğun bakımda ,ne yazıkki ilaçlar cevap vermedi. hastalığın son evresinde. Kalbine zarar vermiş fenalaşmış bilinci yarım kapalıymış. Bal gözlüm EDDY Veteriner kiliniğinde yaşam mucadelesi veriyor EDDY ye şans ve dua,larınızı esirgemeyin ,lütfen,iyi geceler herkese...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-07-11, 15:36   #10

xpaşax üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
xpaşax Çevrimdışı

offfff çok üzüldüm keşke bir mucize olsa ve iyileşse ama ne yazıkki bu pis hastalık böyle götürüyo yavruları
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-07-11, 03:04   #11

Maklinn Çevrimdışı

Canım Olum Kedim Eddy Hastalığına Yenik Düştü, Kaybettik Neyazıkki((((((((((((((((.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-07-11, 12:39   #12

xpaşax üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
xpaşax Çevrimdışı

Maklinn tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Canım Olum Kedim Eddy Hastalığına Yenik Düştü, Kaybettik Neyazıkki((((((((((((((((.
sevgili arkadaşım başın sağolsun seni çok iyi anlıyorum çünküüü benim paşama da fip olma olasılığı yüzde 90 dediler ödemi vardı solunum güçlüğü çekiyordu o zaman nette araştırmıştım bu hastalığı ve oğlumun bu şekilde kaybedeceğimi düşünüyordum çok kötü günler yaşamıştım ama şimdi sağlıklı bir sorunu yok keşke edyy de yaşasaydı ama ömrü o kadarmış başınız sağolsun çok kötü çok ölmesinden de kötü olan tarafı böyle hastalık yüzünden yorgun bitkin hallerini görmek
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-07-11, 23:30   #13

Maklinn Çevrimdışı

Teşekkür ederim sevgili arkadaşım,,, Sağolsun veteriner bana cansız halini göstermedi, bir arkadaşına gömdürttü ,,, 2 tip (HIP) varmış çok çabuk ilerliyen,,,birde uzun yıllar ara sıra nöbet geçirip, ama yıllarca yaşarmış...EDDY bal gözlüme yapılması gerekenler yapıldı, sevgiyle kucağımda geçirdi son günlerini bu bana teselli kaldı...Lanet bir hastalık çok bulaşıcıymış "Allâhım butün sessiz dostumuz olan canlıları korusun ızdırap çektirmesin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-07-11, 00:23   #14

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Şu anda çevrimiçi

Maklinn tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Teşekkür ederim sevgili arkadaşım,,, Sağolsun veteriner bana cansız halini göstermedi, bir arkadaşına gömdürttü ,,, 2 tip (HIP) varmış çok çabuk ilerliyen,,,birde uzun yıllar ara sıra nöbet geçirip, ama yıllarca yaşarmış...EDDY bal gözlüme yapılması gerekenler yapıldı, sevgiyle kucağımda geçirdi son günlerini bu bana teselli kaldı...Lanet bir hastalık çok bulaşıcıymış "Allâhım butün sessiz dostumuz olan canlıları korusun ızdırap çektirmesin...

Çok ama çok üzüldüm başınız sağ olsun gerçekten çok üzücü bir durum.İnsanın sevdiği bu sessiz dostları sonsuza kadar kaybetmesi gerçekten çok acı.Birde böyle pis bir hastalıktan zamanından önce olursa Allah kimseye bu acıyı göstermesin
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-07-11, 18:36   #15

xpaşax üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
xpaşax Çevrimdışı

hulya tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Çok ama çok üzüldüm başınız sağ olsun gerçekten çok üzücü bir durum.İnsanın sevdiği bu sessiz dostları sonsuza kadar kaybetmesi gerçekten çok acı.Birde böyle pis bir hastalıktan zamanından önce olursa Allah kimseye bu acıyı göstermesin
aminnnnnnnnnn
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları