Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Sağlığı

Cevap Yaz
Eski 01-03-16, 21:18   #1

Artvin
SerhatURAL Çevrimdışı
Unhappy FIP Hastalığı (karın şişliği,iştahsızlık ve ani ayrılık)

Merhabalar. Bunu yazmak benim için gerçekten çok zor olacak. Ama başka kedi sahiplerinin veya kedi edinmeyi düşünecek kişilerin de bu konu hakkında bilgi sahibi olmasını istediğim ve aklıma takılan bir soru olduğu için yazmak istiyorum.
Evde sadece annem ve ben yaşıyoruz. Annem daha önceleri kedi beslemiş birisi. Ve sürekli anlatırdı bana eski kedisini. En son zorlaya zorlaya birgün ikna ettim kedi almaya ve british shorthair cinsi 2 aylık dişi bir kedi aldık ankara dan. Aldığımız yer ile yaşadığımız sorunları es geçiyorum. Kedim otobüs ile yolcu koltuğunda uzun bir yolculuktan sonra sabah 5.30 da geldi. Garaj da öyle büyük bir heyecanla bekliyordum ki. Hemen eve geldik. Başından ayrılamaz oldum.10 dakika içmesem kafayı yediğim sigarayı bile aramaz oldum. Geceleri yatağımda binbir türlü nazla yatırıp saatlerce oynuyordum. Çok keyifliydik. Mama olarak royal canin in 1 ile 4 aylık kediler için olan mamasını almıştım severek yesin diye. Canı sıkılır diye farklı farklı onlarca çeşit yaş mamalar, değişik yemek ve su kapları, ödül kurabiyeleri, farklı çeşit kumlar ve aklınıza ne gelebilirse aldım. Herşey çok güzel ve hoştu. Birkaç gün önce eve geldiğimde her zamanki gibi kapıda beni karşıladı, biraz oyun yemek derken gözünden akan bir sıvı olduğunu fark ettim. Hemen temizleyip veteriner e götürdüm. Antibiyotikli bir göz kremi verdi. Ertesi gün gözündeki iltihaplanma geçmişti. Yine neşeliydi minnoş. Tabiki ben ve annem de. Cumartesi günü olduğunda ise minnoşun pek keyfi yoktu. Saatler geçtikçe huzursuz olmaya başladım bende. Yanımdan hiç ayırmıyordum. Kuru mama canı istemedi. Değişik bir yaş mama verdim. Biraz yedi ve yanıma oturdu. Kalkamıyordu sanki ayağa. Çok halsizdi. Sürekli uyumak istiyordu. Uyurken nefes alışverişinin düzensiz ve sesli olduğunu fark ettim. Ve o an hasta olduğunu anladım. Hemen yola çıktık ve sabaha karşı kedimi başka bir ildeki yoğun bakım ünitesi olan bir veterinere götürdüm. Veteriner bey de sağolsun kırmadı ve geldi. Minnoşu muayene ettiğinde tahmin etti bu lanet hastalık olduğunu. O an gözgöze geldik. Hiçbir şey söylemesine gerek yoktu. Anlamıştım ben anlayacağımı. Hemen damar yolu açtı patisinden. Damar yolu açılırken bile canının yanması içimi yaktı eritti resmen. Serum ve başka destekleyici ilaçlar ile sabaha kadar aralıksız uğraştı. Yoğun bakım ünitesinde sürekli ilgilendi. Sabaha karşı annem ile bir otele gittik. Birkaç saat uyuduktan sonra tekrar veterinerin yoluna. Durumun kötü olduğunu fark ettim. Son bir kez daha sevdik minnoşu. Annemi oradan götürmek istedim.İkimiz de o kadar çok sevdiğimiz kedimizin gözlerimizin önünde onun ölmesini kaldıramazdık. Birkaç saat sonra telefon çaldı. Arayan veteriner di. Telefonu açmak istemedim. Çünkü bu kadar süre içerisinde aramasının tek bir sebebi olabileceğini tahmin ediyordum. Telefonu açtığımda "Maalesef kedinizi kaybettik." dedi. O an tutamadım kendimi. Kedi beslemeyen insanların asla anlayamayacağı ve akıl erdiremeyeceği o acı. Yaktı resmen içimi. Daha minnoş bize geleli 10 gün olmuştu belki ama sanki 10 yıldır birlikteymişiz gibi bağlanmıştık. Size diyeceğim o ki; Biraz araştırdığımda bu fip denilen lanet hastalığın corona virüsünün mutasyon geçirmesi sonucu oluştuğunu, corona virüsünün her iki kediden birisinde olduğunu, ıslak ve kuru fip olarak iki çeşidinin olduğunu, ıslak fipin çok hızlı bir şekilde(muhtemelen aynı gün) , kuru fipin ise yavaş yavaş öldürdüğünü, bu hastalığın tedavisi veya aşısı olmadığını öğrendim. Yani sonuç o ki, ne erken teşhis, ne iyi tedavi, nede başka bir yöntem yok kediniz bu hastalığa yakalandıktan sonra. Sadece acı bir süreç var. Ve bu süreç ne kadar uzun olursa o kadar da yıpratıcı diye tahmin ediyorum. FİP'e mutasyon da bulaşıcılığı da had safhada yüksek. Soracağım iki soru var ; 1- Bu hastalığa kedisi yakalanıp da (tahmin değil sonuçları pozitif çıkıp) daha sonra kedisi iyileşen var mı hiç aramızda ?
2- Evde tekrar kedi beslemek için evin tamamen dezenfekte edilmesi ve en iyi ihtimalle 6 ay - 1 yıl süre geçmesi gerekiyormuş virüsün yok olması için. Yoksa yeni alacağım kedide de aynı hastalığın tekrarı olabilir ve kaybedebilirmişim. Böyle bir durum yaşayıp da sonradan tekrar kedi edinen oldu mu acaba ?
Şimdiden herşey için teşekkür ederim. Umarım hiç kimse böyle bir problem yaşamaz. Ve umarım artık bu lanet hastalığın aşısı veya tedavisi bulunabilir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-03-16, 22:23   #2

karakedi17 üyesinin avatarı

Çanakkale
karakedi17 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: FIP Hastalığı (karın şişliği,iştahsızlık ve ani ayrılık)

başınız sağ olsun üzücü bir durum. şimdiye kadar 1 günde ölen fip teşhisli bir kedi hiç duymadım. daha tecrübeli arkadaşlar vardır sanırım.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-03-16, 23:52   #3

Artvin
SerhatURAL Çevrimdışı

karakedi17 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
başınız sağ olsun üzücü bir durum. şimdiye kadar 1 günde ölen fip teşhisli bir kedi hiç duymadım. daha tecrübeli arkadaşlar vardır sanırım.
Teşekkür ederim. Islak fip olması durumunda belirtiler bir günde ortaya çıkıp ölüme yol açıyor maalesef. Birçok kaynakta okumuştum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-03-16, 00:55   #4

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

Başınız sağ olsun gerçekten çok üzücü. Allah kimseye yaşatmasın. Benim merak ettiğim fip olduğuna Nasıl bu kadar hızlı öğrendiler. Fip kan tahlili hemen çıkmıyor diye biliyorum. Kendisi veterinerlik fakültesinde son sınıf öğrencisi bir yakınımın da kedisinde fip ten şüphelenilir ve aynı okulda öğrenci olduğu halde bir kaç gün sonra çıktı diye biliyorum. Fip ile burada bir kaç konu var ne yazık ki kedilerini kaybettiler. Yaşadıkları süreci anlatıyorlar isterseniz konuları okuyun. Benim bildiğim kadarıyla da dezenfekte çok önemli. İlk önce eski kedinizin tüm eşyalarını atın. Sanırım 6 ay da beklemek gerekiyor. Birde az anne sütü almış kedilerin bağışıklık sistemi çok zayıf oluyor. En küçük bir rahatsızlık ta hatta stres ,korku da bağışıklık sistemi çöküyor ve fip çıkabiliyor. Belki sahiplenirken buna da dikkat gerekiyor. Ne olursa olsun yavrular anneden erken ayrılmamalı bizlerde buna izin vermemeliyiz Tekrar başınız sağ olsun çok üzüldüm

Bu konu en son " 02-03-16 " tarihinde saat 00:58 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-03-16, 02:09   #5

Artvin
SerhatURAL Çevrimdışı

hulya tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Başınız sağ olsun gerçekten çok üzücü. Allah kimseye yaşatmasın. Benim merak ettiğim fip olduğuna Nasıl bu kadar hızlı öğrendiler. Fip kan tahlili hemen çıkmıyor diye biliyorum. Kendisi veterinerlik fakültesinde son sınıf öğrencisi bir yakınımın da kedisinde fip ten şüphelenilir ve aynı okulda öğrenci olduğu halde bir kaç gün sonra çıktı diye biliyorum. Fip ile burada bir kaç konu var ne yazık ki kedilerini kaybettiler. Yaşadıkları süreci anlatıyorlar isterseniz konuları okuyun. Benim bildiğim kadarıyla da dezenfekte çok önemli. İlk önce eski kedinizin tüm eşyalarını atın. Sanırım 6 ay da beklemek gerekiyor. Birde az anne sütü almış kedilerin bağışıklık sistemi çok zayıf oluyor. En küçük bir rahatsızlık ta hatta stres ,korku da bağışıklık sistemi çöküyor ve fip çıkabiliyor. Belki sahiplenirken buna da dikkat gerekiyor. Ne olursa olsun yavrular anneden erken ayrılmamalı bizlerde buna izin vermemeliyiz Tekrar başınız sağ olsun çok üzüldüm
Fip için kesin teşhis kedimi kaybettikten sonra yapılan testler sonucu konuldu. Nasıl konulduğu konusunda bilgim yok ama veterinerimiz gayet emindi. Maalesef tüm belirtiler de yaklaşık 2-3 saat içerisinde ortaya çıktı. Verdiğiniz bilgiler için ayrıca teşekkür ederim. Asıl endişem ne kadar dezenfekte edersek edelim virüsün bir yerlerde kalabileceği. Ve eğer kalırsa başka masum bir canın benim yüzümden zarar görebileceği. Öyle bir durum olursa kaldıramam. Bir daha da kedi sahiplenirsem anne sütü konusundaki tavsiyelerinize kesinlikle uyacağım. Minnoş tam 9 haftalıkken annesinden ayrıldı. Bir dahaki sefere en az 6-7 aylık bir kedi düşüneceğim sanırım.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-03-16, 15:12   #6

İstanbul (Anadolu Yakası)
AllyNewt Çevrimdışı

Otopsi yapıldıysa teşhis konmuş olabilir. Birde üzgünüm ama petshoplarda, kalabalık ve birlikte yaşanılan nonsteril ortamlarda corono viriüs'ün yayılışı bayağı hızlı. Yavruların buna direnebilecek şansları yok çünkü erkenden anneden ayırıyorlar. Corono virüs taşıyısı olan kediler ancak o virüsle ve dikkatli bakımla yaşıyorlar. Ancak hastalık onlarda olduğundan eve ziayrete gelen kediye de bulaşabilme ihtimali var. Virüs'ün FIB'e çevirip çevirmeyeceği tıpkı sizin HIV virüsü taşıyıcısı olup bunun AIDS'e yol açıp açmayacağı gibi...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-03-16, 13:44   #7

Artvin
SerhatURAL Çevrimdışı

AllyNewt tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Otopsi yapıldıysa teşhis konmuş olabilir. Birde üzgünüm ama petshoplarda, kalabalık ve birlikte yaşanılan nonsteril ortamlarda corono viriüs'ün yayılışı bayağı hızlı. Yavruların buna direnebilecek şansları yok çünkü erkenden anneden ayırıyorlar. Corono virüs taşıyısı olan kediler ancak o virüsle ve dikkatli bakımla yaşıyorlar. Ancak hastalık onlarda olduğundan eve ziayrete gelen kediye de bulaşabilme ihtimali var. Virüs'ün FIB'e çevirip çevirmeyeceği tıpkı sizin HIV virüsü taşıyıcısı olup bunun AIDS'e yol açıp açmayacağı gibi...
Kedi edinebilecegim ne bir barınak nede bir tanıdık var. Çaresiz petshop ile anlasmistim. Bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim. Hala içimiz yanıyor. İnşallah bir çözüm bulunur ilerisi için.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-03-16, 19:11   #8

kozanibo üyesinin avatarı

Kayseri
kozanibo Çevrimdışı

benim kedim annesini 8 ay emdi. annesi bıkıp usanmıştı artık :/ şimdi çok sağlıklı. geçmiş olsun diyeyim.

virüs ile ilgili bilgilerime dayanarak, evi komple dezenfekte etmeniz işe yaramayabilir. çünkü virüs, hücre dışında kristalleşir ve grip dahil hiç bir virüsün tedavisi yoktur. yapılan grip aşıları örneğin, o sene işe yaramayabilir çünkü virüs genetik değişikliğe uğramış olabilir. kedinizin ölme sebebi tamamıyle bağışıklık sisteminin zayıf olmasından kaynaklı. gelecek defa annesini iyi emmiş bir sokak kedisi alın evinize. bu piyasaya ortak olmayın. tekrar geçmiş olsun.

ayrıca yoğun bakım ücreti ne kadar tuttu ?=
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-03-16, 00:43   #9

Artvin
SerhatURAL Çevrimdışı

kozanibo tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
benim kedim annesini 8 ay emdi. annesi bıkıp usanmıştı artık :/ şimdi çok sağlıklı. geçmiş olsun diyeyim.

virüs ile ilgili bilgilerime dayanarak, evi komple dezenfekte etmeniz işe yaramayabilir. çünkü virüs, hücre dışında kristalleşir ve grip dahil hiç bir virüsün tedavisi yoktur. yapılan grip aşıları örneğin, o sene işe yaramayabilir çünkü virüs genetik değişikliğe uğramış olabilir. kedinizin ölme sebebi tamamıyle bağışıklık sisteminin zayıf olmasından kaynaklı. gelecek defa annesini iyi emmiş bir sokak kedisi alın evinize. bu piyasaya ortak olmayın. tekrar geçmiş olsun.

ayrıca yoğun bakım ücreti ne kadar tuttu ?=
Yoğun bakım ücreti nin bir önemi yok. minnoşu kaybettikten sonra maddi boyutunun gözümde bir anlamı olmadı. Piyasaya ortak olmak deyiminizi ise çok kaba ve gereksiz buluyorum. Sonuçta herkesin imkanları dahilinde kendi tercihidir nasıl bir kedi beslemek istediği. Her ırk kedinin malumunuz farklı karakteristik özellikleri mevcut. Ek olarak virüs ile ilgili bilgilerinizi bir daha araştırmanızı öneririm. Maalesef ki fip fazlasıyla bulaşıcı da bir virüs. Aldığım pet shop kediyi bir aileden aldığını söylemişti. Yani tahminimce bu hastalık pet shop dükkanında bulaştı. Ve dediğiniz gibi virüs ün yok edilmesi mümkün değil. Yani bağışıklık sistemi güçlü de olsa güçsüz de olsa ıslak fip için kaçınılmaz son belli ne yazıkki.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-03-16, 21:55   #10

Kayseri
kozanibo Çevrimdışı

görünen köy kılavuz istemez.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-03-16, 22:17   #11

Kayseri
kozanibo Çevrimdışı

Herkesin imkanları dahilinde. Paranızla herşeyi satın alabileceğinizi zannediyorsunuz. Öyleyse ölen kendinizi geri getiriniz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-03-16, 16:39   #12

Artvin
SerhatURAL Çevrimdışı

Herkesin imkanları dahilinde. Paranızla herşeyi satın alabileceğinizi zannediyorsunuz. Öyleyse ölen kendinizi geri getiriniz.
Yazdıklarımdan sadece bunu anlayabiliyorsanız diyebileceğim birşey yok Ölen kedimi her ne kadar geri getiremesem de yeni bir kedi edineceğim. Paramla herşeyi satın alabilirim tarzında da bir ithamım olmadı. Yazdığım yazı tam olarak " Sonuçta herkesin imkanları dahilinde kendi tercihidir nasıl bir kedi beslemek istediği. Her ırk kedinin malumunuz farklı karakteristik özellikleri mevcut". İmkanlar derken maddiyatı kast ettiğimi de nereden çıkarttınız acaba ? Her kedi davranış ve ihtiyaç olarak bir değil malumunuz. Ağır bir eziklik psikolojisi ile cevap verdiğinizi düşünüyorum. Hayatınızda başarılar.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-03-16, 01:09   #13

Kayseri
kozanibo Çevrimdışı

aylık dişi bir kedi aldık ankara dan. Aldığımız yer ile yaşadığımız sorunları es geçiyorum. Kedim otobüs ile yolcu koltuğunda uzun bir yolculuktan sonra sabah 5.30 da g
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-03-16, 22:19   #14

calypso üyesinin avatarı

calypso Çevrimdışı

Öncelikle başınız sağ olsun. Hastalık bu, kedinin nereden geldiğinin önemi yok. Petshoptan alınan hasta olur, sokaktan/barınaktan alınan sağlıklı olur diye bir şey de yok. Kedilerin toplu yaşadığı her yerde tehlike vardır. Birden fazla kedili evler de buna dahil. Sokaktaki/barınaktaki kedi de risk altındadır. Hayvan ticaretine ortak olmamak iyi hoş tamam da, konu hastalık olunca konuşmak anlamsız. Anne sütünün ise gerek insanda gerek hayvanlarda aşırı abartıldığını düşünüyorum, bağışıklığa iyi yönde mutlaka katkısı vardır ama 100% yeteri kadar süt içmeyen zayıftır, içen sağlıklıdır şeklinde bir durum söz konusu değil. Genel olarak belirli bir süre yavru kedinin anne sütü içmesinde fayda var.

1. Fip kesin teşhisi sadece otopsi ile konulabilen bir hastalıktır. Kedi hayattayken yapılan testler corona virus taşıyıcısı olup/olmadığını gösterir. Ancak öldükten sonra 100% fipden ölmüş şeklinde yorum yapılabilir. Yani Fip diye teşhis edilip de iyileştiği iddia edilen kedinin gerçekte fip olup da mı iyileştiği yoksa benzer bir hastalık geçirip de mi iyileştiği bilinmez. Islak formu neyse de kuru formundaki belirtiler başka hastalıklarla benzerlik göstere bilir. Genel olarak ben bugüne kadar Fipli kedinin yaşadığını duymadım. İyi bakımla ömrüne birkaç ay daha katılabilir ancak.
2. Benzer bir konuya yazdığım yorum, sizinkine de cevap olur. Evi iyi dezenfekte ettikten ve 2 ay bekledikten sonra sorun yaşayacağınızı zann etmiyorum. Yabancı forumlarda bu şekilde yeni kedi sahiplenenler olmuştu. Yetişkin kedi sahiplenmenizde fayda var, yeni kediyi eve getirmeden önce Corona virus testi yaptırırdım yerinizde olsam. Ayrıca durumunuz varsa aşı yapılmasını da konuşa bilirsiniz veterinerinizle. Türkiyede varmı bilmiyorum gerçi.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-03-16, 01:16   #15

Artvin
SerhatURAL Çevrimdışı

Daha bağışıklık sistemi gelişmemiş yavruyu git tekrar satın al. Onu da öldüreceksin.

Kargolarda sürünsün hayvanlar. Sen de burda psikologluk yapmaya devam et.
Yaptığınız yorumu cehaletinize veriyorum. Emin olun bütün kedilere en az sizin kadar değer veriyorum. Daha önce hiçbir kedi yavrusu benim yüzümden ölmedi. Kendi kedimin hasta olduğunu hissettiğim anda gecenin 1 inde 3 saat yol gittim. Sadece kedimi veterinere yetiştireyim, yoğun bakımlı bir klinikte en iyi şekilde bakılsın diye. Günlerce gözyaşı döktüm. Ama kalkıp şunu diyebilirim ki; Yapılabilecek herşeyi yaptım, benim içim rahat. Lütfen konuma mantıklı yorum yapmayacaksanız hiç yapmayın. Sizin gibi insanlarla uğraşmak için vaktim yok benim.
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları