Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Sağlığı

Cevap Yaz
Eski 14-10-15, 02:25   #1

medkir Çevrimdışı
Varsayılan Evime Misafir Bir Kedi Geldi Çok Hasta

5 aylık bir kedim var. Adı Şeftali. Yeni yeni kedilere bakmayı öğreniyorum.
Dün sabah çok fazla yağmur yağdı. (Erzurum'dayım). Öğlene doğru evimin penceresinden bir kedi girdi. (Öğrencilik Bodrum kattayız). Önce kediyi geri dışarı koyacaktım ama elime aldığımda karnının çok şiş olduğunu ve dokununca rahatsızlandığını fark ettim.

Evde dolaşacağı için hemen bir güzel yıkadım. Kuruladım. Evin küçük odasının peteklerini açıp kombiyi en son ayarda çalıştırdım. Sıcak biraz iyi geldi. Ama karnı hala şişti. Zamanında şeftalinin tüy yumağı problemi olmuştu. Veteriner onun için hint yağı vermişti. Aklıma o geldi ve misafir kedimize hint yağı verdim. Yarım saat sonra midesinde ne var ne yok kustu. Midesinin şişi indi. Biraz rahatladı.

Sabah olduğunda yine halsizleştiğini farkettim. Biraz ateşide vardı. Dün ev arkadaşım kendisini nane limon yapmıştı. Bi umut iyi gelir diye verdim. Onda da rahatladı. Sonra şeftalinin aşı günü geldiğini fark edince aldım bizim misafiride götürdüm veterinere. Muhtemelen iç parazit var dedi bir hap verdi ağzına. Ancak bizim misafir eve geldikten 1 saat sonra tekrar kustu.

Ensesinden tutunca deliye dönüyor. Sürekli uyuyor. Ve eğer önünden yemi almaz isem sürekli yiyor . Tuvaletini de bi süre karnına masaj yaptıktan sonra yapıyor.
Merak ettiğim birkaç husus var. Yardımcı olursanız sevinirim. Bu kediyi sağlığına kavuşturmak istiyorum. Onca ev varken benim evime boşu boşuna girmiş olamaz sonuçta.

1 - Hapı aldıktan 1,5 saat sonra kustu. Bu ilacın bi faydası olmuş mudur?
2 - Veteriner 5 gün içinde geçmezse gel şurup vereceğim dedi. Bu kediyi ilaçlar dışında bitkisel olarak tedavisine yardımcı kullanabileceğimiz bir şey var mı?
3 - Evde bulunması bana ve kedime zararlı mı ?
4 - Tüm bunların dışında önerileriniz nelerdir?

Uzun bir yazı oldu. Kusura bakmayın.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-10-15, 12:28   #2

calypso üyesinin avatarı

calypso Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Evime Misafir Bir Kedi Geldi Çok Hasta

1,5 saate ilacın etki etmeyeceğini düşünüyorum. Veterineriniz daha detaylı bir muayene etseydi keşke. Misafir dişi mi hamile olmasın? Tuvaleti nasıl normal mi kabız gibi mi? Solunumu nasıl? Kesin parazittendir diye düşünürsek enseye damlatılan iç parazit ilaçlarını deneyin. Kusmaz o şekilde ya da aşı yaptırın.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-10-15, 14:49   #3

medkir Çevrimdışı

calypso tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
1,5 saate ilacın etki etmeyeceğini düşünüyorum. Veterineriniz daha detaylı bir muayene etseydi keşke. Misafir dişi mi hamile olmasın? Tuvaleti nasıl normal mi kabız gibi mi? Solunumu nasıl? Kesin parazittendir diye düşünürsek enseye damlatılan iç parazit ilaçlarını deneyin. Kusmaz o şekilde ya da aşı yaptırın.
Aşı hastalığı önleme amaçlı değil mi? Tuvaleti normalden biraz daha cıvık. Bugün sanki dışkısında beyaz bir şey vardı. Ne olduğunu tam anlayamadım.

Erkek ama ya 1,5 aylık falan olmalı. Solunumu normal ama nefesi felaket kokuyor. Bu gecenin sonunda da aynı olursa tekrar götüreceğim veterinere :s

Cabucak iyileştirmek istiyorum. Çünkü onun evde olması benim kızımı(şeftali) çok huzursuz ediyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-10-15, 15:12   #4

calypso üyesinin avatarı

calypso Çevrimdışı

Parazit için de aşı var (: küçükmüş daha. ne yediriyorsunuz? ağız kokusu ya mamadandır ya diş/ağız sağlığındandır dicem de küçük kedi dişleri de yeni çıkmıştır tartar vs olmaz o yaşta. iltihap olabilir ama ağzında çiğ bişeyler yemişse ondan da olabilir. Benim kız eve ilk geldiğinde ilk birkaç gün whiskas yedirdik mecburen hem ağzı hem dışkısı kokuyordu baya. Şimdi evde yaptığım mamayı veriyorum koku falan yok mis
Bence de siz iyice bir muayine ettirin ağzına falan baksın iyice,parazit için de damla uygulasın veya aşı yapsın.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-10-15, 17:11   #5

Basit üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
Basit Çevrimdışı

Ağız kokusu da iç parazitten olabiliyor. Dışkısında gördükleriniz de parazit zaten
Calypso'nun da dediği gibi büyük ihtimal iç parazit karın şişliği tuvalet sorunları ağız kokusu... Siz ve kediniz çok az risk altındasınız ama o kadar da sorun olacağını sanmıyorum. Şöyle ki bir an önce iç parazit tedavisini yaptırın yoksa solunum yoluyla tüylerindeki iç parazitleri alırsanız akciğerlerde kist oluşabiliyor. Böyle vakalar var ancak düşük bir ihtimal. Bir de tuvaletini temizlerken mümkün olduğunca eldiven maske kullanın. Ayrıca eski kedinize de iç parazit tekrarlayın aynı tuvaleti kullanıyorlarsa veya aynı ortamda bulunuyorlarsa bulaşabilir. 1.5 saatte hap biraz etkili olmuştur ancak daha detaylı bir tedavi şart gibi görünüyor geçmiş olsun
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-10-15, 17:45   #6

medkir Çevrimdışı

Parazit için de aşı var (: küçükmüş daha. ne yediriyorsunuz? ağız kokusu ya mamadandır ya diş/ağız sağlığındandır dicem de küçük kedi dişleri de yeni çıkmıştır tartar vs olmaz o yaşta. iltihap olabilir ama ağzında çiğ bişeyler yemişse ondan da olabilir. Benim kız eve ilk geldiğinde ilk birkaç gün whiskas yedirdik mecburen hem ağzı hem dışkısı kokuyordu baya. Şimdi evde yaptığım mamayı veriyorum koku falan yok mis
Bence de siz iyice bir muayine ettirin ağzına falan baksın iyice,parazit için de damla uygulasın veya aşı yapsın.
Basit tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Ağız kokusu da iç parazitten olabiliyor. Dışkısında gördükleriniz de parazit zaten
Calypso'nun da dediği gibi büyük ihtimal iç parazit karın şişliği tuvalet sorunları ağız kokusu... Siz ve kediniz çok az risk altındasınız ama o kadar da sorun olacağını sanmıyorum. Şöyle ki bir an önce iç parazit tedavisini yaptırın yoksa solunum yoluyla tüylerindeki iç parazitleri alırsanız akciğerlerde kist oluşabiliyor. Böyle vakalar var ancak düşük bir ihtimal. Bir de tuvaletini temizlerken mümkün olduğunca eldiven maske kullanın. Ayrıca eski kedinize de iç parazit tekrarlayın aynı tuvaleti kullanıyorlarsa veya aynı ortamda bulunuyorlarsa bulaşabilir. 1.5 saatte hap biraz etkili olmuştur ancak daha detaylı bir tedavi şart gibi görünüyor geçmiş olsun
Az önce evden kaçtı. Ev arkadaşım camı açık unutmuş İnşallah iyileşme aşamasındadır. Dışarıda baya da aradım

Tamda alışmışlardı. 2 saat önce bu şekilde yakaladım

Arkadan sarılan Miss Şeftali

Bu konu en son " 14-10-15 " tarihinde saat 17:50 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-10-15, 17:46   #7

medkir Çevrimdışı

Yaptığınız mamayı tarif edebilir misiniz ?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-10-15, 18:40   #8

barisdragon Çevrimdışı

Bariz parazit var hap tekrarı yapın, parazit aşısı olmaz iğnesi olur ama hap daha iyidir. parazit dökmüş vet 1 hafta sonra hapı tekrarlasın kakasına çıplak elle dokunmadıkça bişey olmaz. Benim sokaktan aldığım her kedi kurt döktü.

Bu konu en son " 14-10-15 " tarihinde saat 18:43 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-10-15, 20:11   #9

calypso üyesinin avatarı

calypso Çevrimdışı

Şeftali çabuk kabullenmiş Belki geri döner.
medkir tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Yaptığınız mamayı tarif edebilir misiniz ?
özelden attım.
barisdragon tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Bariz parazit var hap tekrarı yapın, parazit aşısı olmaz iğnesi olur ama hap daha iyidir. parazit dökmüş vet 1 hafta sonra hapı tekrarlasın kakasına çıplak elle dokunmadıkça bişey olmaz. Benim sokaktan aldığım her kedi kurt döktü.
iğne evet aşı değil benim hatam (: hapı kustuğu için damla veya iğne yapılmalı diye düşündüm.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-10-15, 21:06   #10

medkir Çevrimdışı

Şeftali çabuk kabullenmiş Belki geri döner.

özelden attım.

iğne evet aşı değil benim hatam (: hapı kustuğu için damla veya iğne yapılmalı diye düşündüm.
Özelden attığınız mesaj için tekrar teşekkür ederim
İğnede artık geri dönerse. Camın önüne biraz mama koydum. Belki gelir
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-10-15, 02:25   #11

Alice123 Çevrimdışı

İyi günler özelden görüp geldim konuya şimdi yaklaşık 10 yıldır evimde kedi eksik olmaz köpekte eksik olmaz özellikle kedi kedinin iç paraziti olabilme olasılığı çok yüksek fakat yoksada birdiğer şey zehirlenmiş karnı ağrıyordur bitkisel yöntem olarak şunu söyleyebilirimki çimen yesin eğer bir hayvan otlanırsa yani çimen yerde kedi veya köpek bilinki karnı ağrıyodur çimen koparın biraz ve yedirin yada buda olmazsa ikinci denememiz şu şekilde olmalıdırki yoğurt yedirin hep yoğurt yesin miğdesini rahatlatır )
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-10-15, 14:00   #12

Basit üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
Basit Çevrimdışı

Ne güzel alışmışlar ya belki geri döner Baya da benziyorlar gerçekten görüntü süpermiş
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-10-15, 18:32   #13

Paşa_Ceren Çevrimdışı

Hap iyi gelmiştir. Eğer sorun oluyorsa minik kediyi sahiplendirebilirsin. Aşılarını yaptırdıktan sonra ( iç ve dış parazit aşısı ve sayre..) sen ve kedine bir zarar gelmiyecektir. Mamayı önünden almadığın sürece yemesi doğal çünkü bir kere yedikçe mide genişliyor ve daha fazla acıkıyor ( en azından veterinerimiz öyle demişti) eğer alıştılarsa besle iki kediden fazla zarar gelmez. Ayrıca mama konusunda sana önerdiklerim:
Proplan, Royal Canin & Whiskas
Önerdiğim mamalar gayet sağlıklı mamalar ( ben öyle düşünüyorum) diyebilece fazla bir şeyim yok. Umarım minik kedi sıcak bir yuvada yaşayabilir..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-10-15, 23:20   #14

medkir Çevrimdışı

Basit tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Ne güzel alışmışlar ya belki geri döner Baya da benziyorlar gerçekten görüntü süpermiş
Evet zaten misafiri ilk gördüğümde şoka girdim. Şeftaliye ne olmuş diye İnşallah geri döner. Yem falan koydum camın önüne.

Alice123 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
İyi günler özelden görüp geldim konuya şimdi yaklaşık 10 yıldır evimde kedi eksik olmaz köpekte eksik olmaz özellikle kedi kedinin iç paraziti olabilme olasılığı çok yüksek fakat yoksada birdiğer şey zehirlenmiş karnı ağrıyordur bitkisel yöntem olarak şunu söyleyebilirimki çimen yesin eğer bir hayvan otlanırsa yani çimen yerde kedi veya köpek bilinki karnı ağrıyodur çimen koparın biraz ve yedirin yada buda olmazsa ikinci den ememiz şu şekilde olmalıdırki yoğurt yedirin hep yoğurt yesin miğdesini rahatlatır )
Geri dönerse benim için bi sıkıntı yok zaten kalsın evimde İnşallah iyileşmiştir aklım sürekli onda Kaçmayaydı iyiydi.

Paşa_Ceren tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Hap iyi gelmiştir. Eğer sorun oluyorsa minik kediyi sahiplendirebilirsin. Aşılarını yaptırdıktan sonra ( iç ve dış parazit aşısı ve sayre..) sen ve kedine bir zarar gelmiyecektir. Mamayı önünden almadığın sürece yemesi doğal çünkü bir kere yedikçe mide genişliyor ve daha fazla acıkıyor ( en azından veterinerimiz öyle demişti) eğer alıştılarsa besle iki kediden fazla zarar gelmez. Ayrıca mama konusunda sana önerdiklerim:
Proplan, Royal Canin & Whiskas
Önerdiğim mamalar gayet sağlıklı mamalar ( ben öyle düşünüyorum) diyebilece fazla bir şeyim yok. Umarım minik kedi sıcak bir yuvada yaşayabilir..
Geri gelirse ya ben bakıcam. Ya da iyi bakacağından emin olduğum birine vericem. Whiskas iyi değil diye duydum ama ben ?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-10-15, 23:52   #15

Basit üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
Basit Çevrimdışı

Whiskas proplan royal canin hiçbiri iyi değildir. Bakın bunların hepsi tahıl içeren mamalar ve lütfen buradaki mama forumuna bakın. Acana orijen N&D gibi mamalar varken bunları almanızı hiç tavsiye etmem. İmkanınız varsa dediklerime bakın yoksa da temizmama tavsiye ederim özellikle de bonacibo markası whiskas ve royal caninden kat kat iyi..

Belki döner birkaç güne dediğiniz gibi. Büyük ihtimal evde toparlamıştır zaten biraz sıkıntı olacağını sanmıyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları