Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Sağlığı


Cevap Yaz
Eski 06-05-15, 22:42   #1
 
Üyelik Tarihi: Oca 2015
Mesajlar: 384
sanon Çevrimdışı
Varsayılan Doğru Veteriner Nasıl Bulunur?

Aşağıda bold olarak alıntıladığım bölümde Amerika için yazılmış olsa da herkesin faydalanabileceği bazı bilgiler var...
Bunların dışında Türkiye'ye özel olarak ben şunları düşünüyorum:

- Ülkemizde üniversite eğitim kalitesi çok değişken olduğu için daha köklü üniversitelerden ve puanı yüksek olan veterinerlik fakültelerinden mezun olmuş vet.lere öncelikle bakmak.

- Yurtdışında (Batı ülkelerinde) akademik tecrübe ve uygulama tecrübesi edinmiş veterinerlere öncelikle bakmak.

- Zorunlu olarak veterinere gitmeniz gereken bir durum oluşmadan bu konudaki araştırmayı yapmak ve seçilebileceği düşünülen vet.lerle mutlaka görüşme randevusu alıp tanışmak, sorular sormak, muayenehanesini gezdirmesini ve ekipmanıyla ilgili bilgi vermesini istemek. (Mesleki pratiği ve özgeçmişiyle ilgili soru sorduğunuz bir vet. bundan hoşlanmıyorsa orada zaten bir problem var demektir. İşine önem veren biri olsa olsa bu tür soruların sorulmasından memnuniyet duyar...)

- Arkadaştan, tanıdıktan duyacağımız "bizim veterinerimiz çok iyi valla, ona gidebilirsiniz" tarzındaki cümleleri olduğu gibi kabul etmemek ve neden iyi olduğunu düşündüklerini ayrıntılı bir şekilde anlatmalarını istemek; gerekçeleri tatmin edici mi iyi değerlendirmek.
Dayanaklı olsun olmasın insanların bu tür konularda kendi ilişkide oldukları kişileri, kurumları övmeye çok meyilli oldukları bir kültürde yaşıyoruz. Çok iyi diye tavsiye edilen bir veteriner aslında çok rahat gayet kötü bir veteriner olabilir.

[ https://www.aspca.org/pet-care/dog-care/find-right-vet ]

Doğru Veteriner Nasıl Seçilir?

Bir pet ebeveyni olarak vereceğiniz en önemli kararlardan biri, kürklü arkadaşınız için kaliteli bir sağlık profesyoneli bulmaktır. Doğru vet.'i seçmek kişisel bir karardır fakat mevcut en yüksek stadartta hizmeti sunabilen bir veteriner seçmeyi istersiniz.

Ne zaman bir veteriner aramalıyım?
Yeni bir sahiplenme ya da taşınma, mevcut vet.'in kalitesine yönelik endişeler ya da spesifik bir sağlık probleminin tedavisi gibi nedenlerden dolayı veliler yeni bir veteriner arayabilir.

Nasıl veteriner bulurum?
Amerikan Hayvan Hastaneleri Kurumu (AAHA) veterinerleri, muayenehane-çalışan-ekipman-hasta bakımı kalitesine bağlı olarak değerlendirir. Veterinerin web sayfasını healthypet.com adresindeki akredite veterinerler arasında arayın.

Köpeğim için hangi vet.'in doğru olduğuna nasıl karar veririm?
Veteriner seçerken hesaba katılacak birkaç konu:
- Köpeğiniz olmaksızın veterinerle görüşmek için bir randevu alın ve muayenehanesinin genel olarak nasıl bir yer olduğunu anlayın.
- Randevu sırasında etrafa bakın ve ortamın temiz, modern ve iyi düzenlenmiş mi inceleyin.
- Kaç vet olduğunu sorun. Birçok muayenehanede veterinerler hastaların sorumluluğunu bölüşür ve tatil vb. zamanlarda birbirlerinin yerine bakarlar.
- Veterinerle frekansınız tuttu mu? Etkili iletişim, sağlıkla ilgili tüm ilişkilerde esastır.
- Sorular sorun! Utangaç olmayın; veterinerlerin çoğu, müşterilerinin petlerinin bakımıyla ilgilenmelerini takdir eder.

Veteriner seçerken hangi soruları sormalıyım?
- AAHA (Amerikan Hayvan Hastaneleri Kurumu) lisansı var mı?
- Gece kalacak hastalar nasıl takip ediliyor?
- Ne tip bir ekipman kullanıyorlar?
- Veteriner hastaları uzmanlara yönlendiriyor mu?
- Anestezi ve cerrahi öncesi hastalar nasıl değerlendiriliyor?
- Ağrı kontrolüyle ilgili protokolleri nedir?

Veterinerimle problem yaşıyorsam ne olacak? Değiştirebilir miyim?
Bakım kalitesi konusunda endişeniz varsa güncel vet.'inizi değiştirmekten çekinmeyin. Çoğu veteriner, çoğu işte olduğu gibi müşterilerin gelip gitmesini bekler. Ayrılmadan, köpeğinizin oradaki sağlık kaydının tam bir kopyasının, size ya da yeni veterinerize emaillenmesini ya da fakslanmasını istemeyi unutmayın.

Bu konu en son " 05-07-17 " tarihinde saat 18:21 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-05-15, 23:32   #2
 
mervegulistnbl üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Ara 2013
Mesajlar: 755
mervegulistnbl Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Doğru Veteriner Nasıl Bulunur?

Söylememe gerek kalmadan ayrıntılı muayene ediyorsa(kulakları,dişleri) o veteriner işinde iyidir bence.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-05-15, 06:43   #3
 
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Mesajlar: 217
rody Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Doğru Veteriner Nasıl Bulunur?

Süper konu. Benim de kendi tecrübelerimden eklemek istediklerim:

-Rockstar edasıyla dolanmayacak ortada bir kere. Soru soruyorsun mesela, ''sonra konuşuruz bunları'' deyip iplememezlik yapmayacak. Ulaşılmazları oynamayacak. Mütevazi olacak. Gerekirse en saçma soruları bile sabırla yanıtlayacak. Öyle 3 dakika sahneye çıkıp kaybolmayacak.

-Kediyi muayene etmeden önce teknikere ''tut keselim tırnaklarını'' deyip kediyi daha dakika bir gol bir strese sokmayacak. (tecrübeyle yaşanmıştır, daha yeni muayeneye gelmişiz, tırnağı kesili mi diye sormadan, sağlığını sormadan bizim eski vet aman elleri çizilmesin derdindeydi.)

-Mama satmayacak. Zorla şu markayı alın demeyecek eğer ortada ciddi hastalık yoksa. Bazılarında öyle bir dil var ki bir mağazada satış temsilcisi olsa sırıtmaz.

-Piyasadaki yeni çıkan mamaları bir zahmet takip edip bilgi edinecek. Acana-orijen denilince bön bön bakmayacak. Hill's, pro plan, rc fanıysa neden onları almamız gerektiğini ayrıntılı şekilde bize anlatacak. Kalitesiz içeriklerini sorduğumda ''öyle çok okumanıza gerek yok içerikleri'' gibi saçma bir cevap vermeyecek. (Bu cümleyi duyunca bir daha önünden geçmedim.)

-Beslenme konusunda kendini ekstra eğitecek. Ufkunu genişletecek. Sektördeki para hırsı nedeniyle nasıl malzemeden çalındığını, kalitesiz malzeme kullandıklarını, çin'den ihraç edilen vitaminleri,şu anda dava açılan markaları vs bunlar hakkında bilgisi olacak. Yoksa herhangi bir petshop çalışanı da ''bu marka çok iyi abi'' diyor. Evde kendi hazırladığı mamayı vermek isteyen kişiye ''sofra artığı vermeyin'' diye ezbere cevap vermeyecek. Kendini o konuda da eğitecek ve gerekirse dengeli bir kedi maması evde nasıl hazırlanır anlatacak. Ya da uzman bir kişiye yönlendirecek. Kuru mamasporlu olmayacak. Yaş mama deyince kaliteli, insan tüketimine uygun malzemeden yapılmış, doğal korunmuş yaş mama markalarının da olduğunu bilecek ve tavsiye edecek.

-Dünyadaki gelişmeleri yakından takip edecek. Kendini sürekli geliştirecek. ABD de, Japonya da, Almanya da veterinerlikte ne gibi gelişmeler oluyor, kimin hangi makalesi yayınlanmış, hangi doğru bilinen şeylerin artık yanlış olduğu kanıtlanmış vs bunları bilecek.

-Kazandığı paraları kliniğine ya da hastanesine yatırım için harcayacak. En son teknolojiyle kliniğini donatacak.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-05-15, 15:14   #4
 
mervegulistnbl üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Ara 2013
Mesajlar: 755
mervegulistnbl Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Doğru Veteriner Nasıl Bulunur?

@rody yazdıklarınıza katılıyorum yanlız mama satma kısmı hariç.bilinen üzere reçeteli tabir edilen mamalar sadece veterinerlerde satılıyor.mama satma hekimin vasat olduğunun göstergesi olamaz bence.
Ek olarak klinik temizliği çok önemli.birde sokak hayvanlarını besliyorlarsa daha ne olsun
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-05-15, 01:48   #5
 
Üyelik Tarihi: Oca 2015
Mesajlar: 384
sanon Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Doğru Veteriner Nasıl Bulunur?

Başka bir kaynak... Pam Johnson-Bennett'in sayfasından

How to Choose a Veterinarian
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-05-15, 03:13   #6
 
Üyelik Tarihi: Haz 2014
Mesajlar: 2.221
mighty Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Doğru Veteriner Nasıl Bulunur?

Her şeye aynı ilacı,kremi,pomadı,damlayı vermeyecek.Mümkünse gözetim odası olacak.Bir de aşı yapınca muayene parası almayan ama muayene edince yani bir atesine bakarak 30-40 TL almayacak olmasi lazim.Her sey para degil.Her daim oraya gidiyorsam bir zahmet bunlari tolere etmesi gerek.TIrnak konusu demisken mighty dustugu zaman cocugum can cekisiyor beyinsiz bana tut bizi parcalar yabani diyor.Boyle kisiliksiz insan halinden anlamayanlar da yok degil çok.Bir de oranin ekipmani coktu ama kuveze bile kendi koymadi bana koydurttu elleyemedi niyeyse ve kediimi çiş içinde aldim onun ekipmani olsa ne olur olmasa ne olur bir daha oraya allah dusurmesin
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-05-15, 19:12   #7
 
Üyelik Tarihi: Oca 2015
Mesajlar: 384
sanon Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Doğru Veteriner Nasıl Bulunur?

mighty tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
TIrnak konusu demisken mighty dustugu zaman cocugum can cekisiyor beyinsiz bana tut bizi parcalar yabani diyor.Boyle kisiliksiz insan halinden anlamayanlar da yok degil çok.Bir de oranin ekipmani coktu ama kuveze bile kendi koymadi bana koydurttu elleyemedi niyeyse ve kediimi çiş içinde aldim onun ekipmani olsa ne olur olmasa ne olur bir daha oraya allah dusurmesin
Bu kişinin lisansının elinden alınması gerekebilir anlattıklarınız düzenli olarak bu şekildeyse... (yani doğru düzgün bir ülkede öyle olurdu muhtemelen.) Size hiçbir şey yaptırtmaması lazım. Pis diye sizden tutmanızı istemesi falan olacak işler değil bence. Yanlış meslekte olduğu açık.
Hatta spesifik bir işlem gerçekleştirirken (iğne yapmak vb.) tutmak istediğinizde kabul etmemesi ve kendi teknisyeninden, çalışanından yardım istemesi lazım. Eğer bu vb. gözle görülür hataları çok varsa resmi yerlere şikayet ederdim yerinizde olsam. Böyle bir kişinin eksiklikleri yüzünden birçok hayvanın ve bakıcısının aleyhine birçok durum gerçekleşiyordur o yerde.

Bu konu en son " 16-05-15 " tarihinde saat 19:17 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-05-15, 01:46   #8
 
Üyelik Tarihi: Haz 2014
Mesajlar: 2.221
mighty Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Doğru Veteriner Nasıl Bulunur?

Maalesef bazı şeyler canımm ulkemde mumkun olmuyor.Asıl sahibine şikayet ettik ama bir şey çıkmadı zaten bir daha da gitmedim Allah düşürmesin
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-07-15, 17:10   #9
 
Üyelik Tarihi: Tem 2015
Yaş: 43
Mesajlar: 1
patidostları Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Doğru Veteriner Nasıl Bulunur?

Doğru Veteriner Nasıl Bulunur Sorusuna Direk Cevap Vermek Istiyorum. Yorumları Yazışmaları Okumadım.. Doğru Ve Vijdanlı, Yeminine Sadık Veteriner Bir Parmağın Sayısı Kadar Az. çoğu Para Delisi Kasap Olmuş..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-07-15, 20:22   #10
 
Üyelik Tarihi: Tem 2014
Mesajlar: 1.027
lulajale Şu anda çevrimiçi
Varsayılan Cvp: Doğru Veteriner Nasıl Bulunur?

Bence doğru veteriner biraz tavsiye birazda deneyim olursa olur şahsen ben kedimi veterinere götürmeden önce bir çok internet sitesinden yorum alırım arkadaşlarıma sorarım tavsiye ediyolarsa giderim eğer gidip memnun kalmassam gitmem ama herkesin kendi fikri.
  Alıntı Yaparak Cevapla


Cevap Yaz

Konu Araçları

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Dışkapı Veteriner Merkezi Veteriner Melih İpek!!!! Aslimon Kediler 0 15-10-14 13:35
Bu nasıl Veteriner len_74 Kediler 12 12-02-14 21:41
Köpekleri Mutlu Etmenin 40 Yolu... ASRIN Köpek Makaleleri 0 06-09-13 00:48
Kedi sağlığı pisicik Kedi Sağlığı 2 13-09-08 13:27
İyi Bir Eğitmen Nasıl Seçilir? simirlas Köpek Eğitimi ve Psikolojisi 4 12-07-08 12:50Saat 09:54.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203