Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Sağlığı

Cevap Yaz
Eski 15-09-14, 23:10   #1

sarıyer
lovecatsss Çevrimdışı
Question Dişi kedimi kısırlaştırdım ama yemek yemiyor.

Merhaba Arkadaşlar. Yardımıza çok ihtiyacım var. Öncelikle babam aktif veterinerlik yapmamış bir veteriner. Kedimi 4 gün önce kısırlaştırdım. İlk geldiğinde veterinerimizin verdiği diyet yaş mamadan biraz yedi. Daha sonra 1 gün yemeyince babam ve ben onu veterinere götürdük. Veterine deri altına bir vitamin yaptı. Cİnsinden dolayı böyle olduğunu söylediler. Hassasmış. Yemek konusuna gelince biliyorsunuz diyet yaş mamalar daha sulu oluyor. 3 gündür sabah akşam 5 ml'lik şırıngalara 4 tane yediriyoruz. Ama kızım yine gidip kuru mamasını yemiyor. Böyle yemeye de alışmasını hiç istemem. 3 gündür sabah bir yere yatıyor bakıyorum akşam yine aynı yerde. Su bazen içiyor bazen içmiyor. Açlıktan ölmesinden korkuyorum. Kızımı da kaybetmek istemiyorum. Bu arada dikiş sayısı 5. Ve operasyon karından gerçekleşti. Üzerine yerleştirilen bezi kopardı maalesef. Sonra veterinere götürdük yakalığı olabildiğince takmamız gerektiğini söyledi. Lütfen bilgisi veya bu konuda tecrübesi olanlar bana yardımcı olabilir mi?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-09-14, 23:18   #2

Antalya
Northstar Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Dişi kedimi kısırlaştırdım ama yemek yemiyor.

Keske kisirlastirmasaydiniz. Size gore hayr olan o hayvana gore şer oldugundan yaradanın yarattığının fıtratını bozduğunuz icin nasilki hayvanlara zulüm edildiği zaman o konusamayan can bu yapılan kisirlastirma işleminin de hesabını sorucak yaşayan ölü yapmayın hayvanları...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-09-14, 06:23   #3

İstanbul (Anadolu Yakası)
Conservator Çevrimdışı

Northstar tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Keske kisirlastirmasaydiniz. Size gore hayr olan o hayvana gore şer oldugundan yaradanın yarattığının fıtratını bozduğunuz icin nasilki hayvanlara zulüm edildiği zaman o konusamayan can bu yapılan kisirlastirma işleminin de hesabını sorucak yaşayan ölü yapmayın hayvanları...
Hep aynı şeyleri anlattırmayın millete. Sokakta hayvan ürüyor, bir kısmı ya barınağa gidip orada sefalet içerisinde hapis hayatı yaşıyor ya barınakta yer olmadığından bir süre sonra öldürülüyor ya da sokaktan direkt uçsuz bucaksız ormanlara düşüp açlık çekip mikrop kaparak hastalanarak yavaş yavaş ölüyorlar, birbirlerini açlıktan parçalaya parçalaya ve yemek zorunda bırakılarak. Önce bu kısırlaştırma işleminin ne sebeple yapılıyor olduğunu bir zahmet derinine inerek araştırın. Size uzaktan konuşması kolay. Kimse keyfi için yapmıyor bu işi. Eğer hayvanı evde besleyeceksen, bunu hem evdeki uyum için yapmalısın hem de hayvan için. Hayvanınız özel ırksa ve kısır değilse size geçmiş olsun, çünkü bilinçsiz birilerin eline geçerse size geri vermezler. Ya başkalarına satarlar ya üretim için kullanılırlar. Ve kısır olmayan kedilerin 5. kızgınlık döneminde sinekliği parçalayıp 5. kattan atladığı görülmüştür, köpekler ise dışarıda kaybolabilir ve geri gelmekte zorlanabilir. Köpekler daha uzak mesafelere gidebildiği ve her insanın peşine takılabildiği için geri dönmesi de bulunması da bir o kadar zordur. Kediler aşırı uzağa gitmese bile birileri tarafından alınabilir ve sığınarak kendisini uzun süre gizleyebilir. Sokaktaki hayvanlar da belediye tarafından kısırlaştırılmıştır, barınaklarda bulunan hayvanlar da kısırdır. Öyle olmasaydı yemeklerine, nüfuslarına, yapılan işkencelere ve ölümlerine yetişebilecek miydiniz? Bence siz hayvanları uzaktan sevenlerdensiniz, zira aksi olsaydı yakından biliyor olurdunuz bu konuları. Önce araştırın. Böyle basit ve akılda kalabilecek şeyleri insanlara bin kez anlattırmayın. Kedi operasyon geçirmiş, peki siz biliyor musunuz dişilerde kısırlaştırmanın nasıl olduğunu? Hayır. O zaman "sshh.."

Kendi veteriner hekiminize güvenmiyorsanız başka bir veteriner kliniğine götürün veya telefon açarak sorun, babanız kendi çevresine sorsun ve bu forum sitesinin veteriner hekimlere soru sorduğunuz bir kısmı var, oraya da yazabilirsiniz. Ben normal olduğunu düşünüyorum. Ağrısı, sızısı var. 1 haftaya düzelir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-09-14, 06:54   #4

Mırni Çevrimdışı

6 aylıktan sonra dışı kedıler doğurmaya başlıyor yılda 2-3 defa doğuruyorlar 12 yavru yapıyorlar her doğurduklarında omurlerınden ne kadar gıdıyor haberınız varmı?
Evden çiftleşmek ıçın kacıp yaralan ölen ne kadar kedı var haberınız varmı???
çıftleşırken kaptıkları hastalıklardan haberınız varmı? pekı o doğan yavruların kaç tanesı ne kadar yaşıyor haberınız varmı?
kaç tanesı sakat veya kör olarak 2-3 sene yaşııyor haberınız varmı?
kaç tanesı araba altında kalarak fecı şekılde can verıyor haberınız varmı?
daha yazayımmı???
hıç bırınden haberınız yok goy goy yapıyorsunuz burda..
bu hayvanlar ormanda doğal ortamlarında guvende rahat rahat yasar bız onları alırız kısırlaştırırız gelıp yazarsınız bu tıp işler lakın onların butun yasam alanlarını heder etmışız onları araba altlarında yaşayıp çöplerden karınlarını doyurmaya mecbur etmışız ustune yasadığımız ulkede bu canlılara sahıp çıkan onlara saygı gösteren toplumun sadece %20 lık bır kısmıyken onları bırakalım çiftleşsınler uresınler dımı...
saçma sapan mantıksız şeyler yazıp ınsanların kafasını karıştırmayın burada...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-09-14, 07:12   #5

omar üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
omar Çevrimdışı

Öncelikle kısırlaştırarak doğru bir şey yapmışsınız, umarım kızınız en kısa sürede eski sağlığına kavuşur. Bazen kedilerin protesto niyetine yemek yemediğini ve trip yaptığını duymuştum ama bu biraz uzun sürmüş gibi. Operasyonda bir şeyler ters gitmiş olabilir mi acaba?

Sevdiği bir ödül maması vs. varsa ondan yiyor mu? Gimpet ve Beaphar'ın ödül çerezlerinden veya multivitaminlerinden verip aslında iştahının olup olmadığını test edin. Marketten Whiskas alıp başka bir kapla önüne koyup tepkisini gözlemleyin. İştahı varsa sorun mamada veya kabındadır. İştahı yoksa gerçekten bir problem var demektir.

Ben vakit kaybetmeden başka bir veterinere de gösterip fikir almanız gerektiğini düşünüyorum. Çok geçmiş olsun, iyi haberlerinizi bekliyoruz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-09-14, 13:39   #6

Antalya
Northstar Çevrimdışı

Mırni tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
6 aylıktan sonra dışı kedıler doğurmaya başlıyor yılda 2-3 defa doğuruyorlar 12 yavru yapıyorlar her doğurduklarında omurlerınden ne kadar gıdıyor haberınız varmı?
Evden çiftleşmek ıçın kacıp yaralan ölen ne kadar kedı var haberınız varmı???
çıftleşırken kaptıkları hastalıklardan haberınız varmı? pekı o doğan yavruların kaç tanesı ne kadar yaşıyor haberınız varmı?
kaç tanesı sakat veya kör olarak 2-3 sene yaşııyor haberınız varmı?
kaç tanesı araba altında kalarak fecı şekılde can verıyor haberınız varmı?
daha yazayımmı???
hıç bırınden haberınız yok goy goy yapıyorsunuz burda..
bu hayvanlar ormanda doğal ortamlarında guvende rahat rahat yasar bız onları alırız kısırlaştırırız gelıp yazarsınız bu tıp işler lakın onların butun yasam alanlarını heder etmışız onları araba altlarında yaşayıp çöplerden karınlarını doyurmaya mecbur etmışız ustune yasadığımız ulkede bu canlılara sahıp çıkan onlara saygı gösteren toplumun sadece %20 lık bır kısmıyken onları bırakalım çiftleşsınler uresınler dımı...
saçma sapan mantıksız şeyler yazıp ınsanların kafasını karıştırmayın burada...

SöyLediğin tehLikeLerin hepsi insanLar içinde geçerLi birisi sizi kısırLaştırsa yada hadım etse ne yapardınız çok merak ediyorum.. Ah onLarın diLi yokki şöyLe bi Laf söyLesin size. ''Zan'' da buLunmaktan başka yapıLan bişey yok ya şöyLe oLursa ya böyLe oLursa... Bide o kediye köpeğe sor bakaLım o bundan razı oLucakmı? Hoşunamı gidiyor? Sana göre iyi oLan bişey ona göre kötü ve zuLme uğrayan bunun hesabını sorar eLbet. Ama inançsız insanLara da maLesef bişey anLatamazsın... ÖnyargıLarı yıkmak atomu parçaLamaktan zordur diye boşuna dememişLer.

Bu konu en son " 16-09-14 " tarihinde saat 13:48 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-09-14, 13:43   #7

Antalya
Northstar Çevrimdışı

Conservator tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Hep aynı şeyleri anlattırmayın millete. Sokakta hayvan ürüyor, bir kısmı ya barınağa gidip orada sefalet içerisinde hapis hayatı yaşıyor ya barınakta yer olmadığından bir süre sonra öldürülüyor ya da sokaktan direkt uçsuz bucaksız ormanlara düşüp açlık çekip mikrop kaparak hastalanarak yavaş yavaş ölüyorlar, birbirlerini açlıktan parçalaya parçalaya ve yemek zorunda bırakılarak. Önce bu kısırlaştırma işleminin ne sebeple yapılıyor olduğunu bir zahmet derinine inerek araştırın. Size uzaktan konuşması kolay. Kimse keyfi için yapmıyor bu işi. Eğer hayvanı evde besleyeceksen, bunu hem evdeki uyum için yapmalısın hem de hayvan için. Hayvanınız özel ırksa ve kısır değilse size geçmiş olsun, çünkü bilinçsiz birilerin eline geçerse size geri vermezler. Ya başkalarına satarlar ya üretim için kullanılırlar. Ve kısır olmayan kedilerin 5. kızgınlık döneminde sinekliği parçalayıp 5. kattan atladığı görülmüştür, köpekler ise dışarıda kaybolabilir ve geri gelmekte zorlanabilir. Köpekler daha uzak mesafelere gidebildiği ve her insanın peşine takılabildiği için geri dönmesi de bulunması da bir o kadar zordur. Kediler aşırı uzağa gitmese bile birileri tarafından alınabilir ve sığınarak kendisini uzun süre gizleyebilir. Sokaktaki hayvanlar da belediye tarafından kısırlaştırılmıştır, barınaklarda bulunan hayvanlar da kısırdır. Öyle olmasaydı yemeklerine, nüfuslarına, yapılan işkencelere ve ölümlerine yetişebilecek miydiniz? Bence siz hayvanları uzaktan sevenlerdensiniz, zira aksi olsaydı yakından biliyor olurdunuz bu konuları. Önce araştırın. Böyle basit ve akılda kalabilecek şeyleri insanlara bin kez anlattırmayın. Kedi operasyon geçirmiş, peki siz biliyor musunuz dişilerde kısırlaştırmanın nasıl olduğunu? Hayır. O zaman "sshh.."

Kendi veteriner hekiminize güvenmiyorsanız başka bir veteriner kliniğine götürün veya telefon açarak sorun, babanız kendi çevresine sorsun ve bu forum sitesinin veteriner hekimlere soru sorduğunuz bir kısmı var, oraya da yazabilirsiniz. Ben normal olduğunu düşünüyorum. Ağrısı, sızısı var. 1 haftaya düzelir.
Bu doğanın kanunu bırakta o kararı kendin vermeyi onLarı yaratan versin. 2 tane köpek evimizde besLiyoruz dişi oLan 7 yaşında ve dediğiniz gibi probLemLerLe karşıLaşmadık. Zaten kaçıp gidiyorsa gidebiLir hiç bir hayvanı esir aLmak gibi bi derdimiz yok doğal hayatta. VarsayımLarLa hayvanLarı ruhsuzLaştırmayın.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-09-14, 13:46   #8

Antalya
Northstar Çevrimdışı

Bu işi iLLegaL yoLLarLa yapanLara veya çiftLeştirerek bu işLerden para kazanan insanLarLa uğraşsanız eminim daha çok önüne geçmiş oLursunuz. Çünkü maLesef bu şekiLde bir yere varamıyorsunuz sadece tartışmaktan öteye gitmiyor. Onun yerine daha faydaLı işLer yapabiLirsiniz. Burdan kLavye başından bana Laf yetiştirmekten başka...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-09-14, 14:07   #9

Pıtırsonic Çevrimdışı

lovecatsss tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Merhaba Arkadaşlar. Yardımıza çok ihtiyacım var. Öncelikle babam aktif veterinerlik yapmamış bir veteriner. Kedimi 4 gün önce kısırlaştırdım. İlk geldiğinde veterinerimizin verdiği diyet yaş mamadan biraz yedi. Daha sonra 1 gün yemeyince babam ve ben onu veterinere götürdük. Veterine deri altına bir vitamin yaptı. Cİnsinden dolayı böyle olduğunu söylediler. Hassasmış. Yemek konusuna gelince biliyorsunuz diyet yaş mamalar daha sulu oluyor. 3 gündür sabah akşam 5 ml'lik şırıngalara 4 tane yediriyoruz. Ama kızım yine gidip kuru mamasını yemiyor. Böyle yemeye de alışmasını hiç istemem. 3 gündür sabah bir yere yatıyor bakıyorum akşam yine aynı yerde. Su bazen içiyor bazen içmiyor. Açlıktan ölmesinden korkuyorum. Kızımı da kaybetmek istemiyorum. Bu arada dikiş sayısı 5. Ve operasyon karından gerçekleşti. Üzerine yerleştirilen bezi kopardı maalesef. Sonra veterinere götürdük yakalığı olabildiğince takmamız gerektiğini söyledi. Lütfen bilgisi veya bu konuda tecrübesi olanlar bana yardımcı olabilir mi?
çok geçmiş olsun. öncelikle karından kısırlaştırma işlemini yapan veteriner pek yok aslında, çünkü iyileşme süreci çok daha uzun sürüyor ve dikiş sayısı da daha fazla, dikişlerin açılma ihtimali daha yüksek. bu yüzden çoğu veteriner yıllardır yandan kısırlaştırma yapıyor, operasyon yaptıracakların aklında bulunsun. kediniz kendisi yemiyorsa siz şırıngayla yedirmeye ve su içirmeye gayret gösterin, suyu şırıngayla değil pamukla verin. yaş mamadan su ihtiyacını da bir nebze karşılar zaten. bunun yanında vitaminlerle desteklemeye çalışın ve düzelmezse başka bir hekime mutlaka danışın. dikişleriyle oynuyorsa yakalığı takmalısınız.

kısırlaştırma ile ilgili ben böyle bir dünyada aynı risklere biz de sahip olduğumuz için 20 çocuk sahibi olmayı düşünmediğim gibi kontrolsüz nüfus artışından ve şehirleşmeden dolayı kedilerin sakat kalmasını ya da ölmesini de vicdanıma yediremiyorum. bu yüzden yöntemin iyiliğini savunmamakla birlikte şuan var olan yöntemler içinde en uygulanabilir olan kısırlaştırma operasyonunu yaptırma taraftarıyım, umarım operasyon gerektirmeyecek daha iyi bir yöntem bulunur ya da doğal yaşam alanları oluşturulabilir.. ayrıca kısırlaştırarak hayvanların kalmayan doğasıyla oynadığımızı söyleyen insanların korunma yöntemlerine de sıcak bakmadıklarını, 10-20 çocuk sahibi olduklarını varsayıyorum. çünkü her canlı gibi bizim doğamız da üreme içgüdüsü üzerine kurulu, bunu önlemek de doğamıza ve yaratılışımıza aykırı davranmaktır. hayvanlara gelince "kısırlaştırmayın" deyip hayatı boyunca 2-3 çocuğu olan insanları tamamen iki yüzlü olarak görüyorum. 10-20 çocuğunuz varsa seçiminize katılmasam da, bana mantıksız da gelse seçiminize saygı duyar, bu kadar çocukla baş etme konusunda kolaylıklar dilerim..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-09-14, 14:45   #10

Conservator Çevrimdışı

Bu doğanın kanunu bırakta o kararı kendin vermeyi onLarı yaratan versin. 2 tane köpek evimizde besLiyoruz dişi oLan 7 yaşında ve dediğiniz gibi probLemLerLe karşıLaşmadık. Zaten kaçıp gidiyorsa gidebiLir hiç bir hayvanı esir aLmak gibi bi derdimiz yok doğal hayatta. VarsayımLarLa hayvanLarı ruhsuzLaştırmayın.
Bunlar "varsayım" değil, "yaşananlar". Yazık ki 7 senedir köpek sahibi olmanıza rağmen hiç bilgilenememişsiniz bu konu hakkında. Algı mekanizmanız bayağı dar olduğu için ufkunuzu açmak için daha fazla kendi zamanımdan size vermeyeceğim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-09-14, 14:47   #11

Conservator Çevrimdışı

Bu işi iLLegaL yoLLarLa yapanLara veya çiftLeştirerek bu işLerden para kazanan insanLarLa uğraşsanız eminim daha çok önüne geçmiş oLursunuz. Çünkü maLesef bu şekiLde bir yere varamıyorsunuz sadece tartışmaktan öteye gitmiyor. Onun yerine daha faydaLı işLer yapabiLirsiniz. Burdan kLavye başından bana Laf yetiştirmekten başka...
Siz rezil bir insansınız ve umuyorum ki ileride kendi cehaletinizden ötürü yüzyıllar boyu utanç içinde yaşarsınız.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-09-14, 15:16   #12

Antalya
Northstar Çevrimdışı

HayvanLarı kısırLaştırmak yerine insanLarı biLgiLendirin bence... İnsanLarı biLgiLendirmek zor geLiyor ben uğraşamam deyip hayvanLarı kısırLaştırmanın hesabını nasıL zuLmeden vericekse onLarın haz aLma duygusunu eLinden aLdığınız için bunun bedeLini ödiceksiniz. Bu mesaj dan sonra bundan sorumLusunuz. Ahirette bir süpriz oLmasın biLin istedim...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-09-14, 16:40   #13

Mırni Çevrimdışı

SöyLediğin tehLikeLerin hepsi insanLar içinde geçerLi birisi sizi kısırLaştırsa yada hadım etse ne yapardınız çok merak ediyorum.. Ah onLarın diLi yokki şöyLe bi Laf söyLesin size. ''Zan'' da buLunmaktan başka yapıLan bişey yok ya şöyLe oLursa ya böyLe oLursa... Bide o kediye köpeğe sor bakaLım o bundan razı oLucakmı? Hoşunamı gidiyor? Sana göre iyi oLan bişey ona göre kötü ve zuLme uğrayan bunun hesabını sorar eLbet. Ama inançsız insanLara da maLesef bişey anLatamazsın... ÖnyargıLarı yıkmak atomu parçaLamaktan zordur diye boşuna dememişLer.
Anlattıklarım anlayabıleceklerınızle sınırlıdır elımden başka birşey gelmez fazla kasmıyacan bu nedenle..

bıraz okuyun bılgılenın cehalet en kotu şey..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-09-14, 16:47   #14

Antalya
Northstar Çevrimdışı

Mırni tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Anlattıklarım anlayabıleceklerınızle sınırlıdır elımden başka birşey gelmez fazla kasmıyacan bu nedenle..

bıraz okuyun bılgılenın cehalet en kotu şey..
ÇoğunLuğa göre değiL vicdanıma göre hareket ettiğim için okumama gerek yok okuduğum kitapta bunu söyLüyor sizede nasip oLur inşaAllah...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-09-14, 17:08   #15

İstanbul (Avrupa Yakası)
ezgigoksen Çevrimdışı

HayvanLarı kısırLaştırmak yerine insanLarı biLgiLendirin bence... İnsanLarı biLgiLendirmek zor geLiyor ben uğraşamam deyip hayvanLarı kısırLaştırmanın hesabını nasıL zuLmeden vericekse onLarın haz aLma duygusunu eLinden aLdığınız için bunun bedeLini ödiceksiniz. Bu mesaj dan sonra bundan sorumLusunuz. Ahirette bir süpriz oLmasın biLin istedim...

O insanların çoğu üreticilerle mücadele ediyor zaten. Haz alma duygusunu alıyormuşuz bedel ödeyecekmişiz. Ne saçma söylemler! Bıktım sizin gibilere laf yetiştirmekten. Susayım diyorum olmuyor. Her gün yüzlerce hayvan kamyon altında kalıyor, işkenceye tecavüze uğruyor, barınaklarda çürüyüp gidiyor. Yasa yok bi şey yok. Bu hayvanları zalimlerden koruyacak hiçbir şey yok. Kısırlaştırma deyince hemen haz gelir tabi sizin aklınıza. Sokakta içi dışına çıkmış hayvanlar umrunuzda değil çünkü. Oturun önce kısırlaştırma operasyonunun yararını zararını öğrenin. Bilimsel yönüyle öğrenin ama!
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları