Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Sağlığı

Cevap Yaz
Eski 05-09-14, 18:12   #1

sofy üyesinin avatarı

İzmir
sofy Çevrimdışı
Varsayılan dişi kedimde sistit

merhabalar, 3,5 yaşındaki kedim sofy 2 gün önce sabahtan evdeki bitkiyi yedi ve arka arkaya kusmaya başladı, önce tüy yumağı zannettik, ama 24 saatten fazla sürünce ve hiç yemek yemeyince dün veterinerin yolunu tuttuk, muayene ettik, elime gelen böbrekse pek iyi değil gibi dedi, neyse hemen rontgen, ultrason masrafına sokmak istemiyorum, mide koruyucu yapıp yollayalım ve hillsin özel yaş mamasından verin dedi, yarın haberleşmeyi söyledi, malt aldık eve geldik, yaş mamayı azcık yedi maltı da öyle, kusması durdu ama, içine kapandı, ve hiç yemek yemedi, bugun yine yemek yemedi dışkılaması yoktu, korkup götürdük, önce tıkanıklık olabileceğinden şüphelendi doktorumuz, hemen rontgen çekildi ve bağırsaklar temiz dendi, idrar kesesi çok şişmiş, çişini yapamıyor mu dedi,hiç çiş yaparken miyavlaması yok halbuki, ayrıca arka tarafından böyle ayak kokusu gibi bir kokusu vardı, veteriner poposunu kokladı ve böbrek problemi olduğunu söyledi, ultrason çekildi, mesanede taş çıkmadı, 3 seçenek var, ya kum, ya enfeksiyon ya da tümör olabileceğini söyledi, masajla çişini yaptırdı, mesaneyi boşaltı, hafif kanlı gibiydi, mikroskopla baktı ve kristaller gördü, hatta bana da gösterdi çok azdı ama kristaller vardı, neyse antibiyotik iğne vurdu 7 gün devam edilecek, özel mama verdi hillsin prescription diet serisi c/d multicare urinary tract health, temizmama kullandığımı söyledim ah bu temizmama dedi

şimdi anlayamadığım daha genç bir kedi 3,5 yaşında ve dişi, ayrıca doğduğundan beri farmina cimiao, britcare bunlarla besledim, son bi yıldır kuzu etli bonocibo kullanıyordum, burdaki yazılanlardan dolayı, mama konusunda kafam cok karısık, sürekli bu mamayı kullanacak dedi, bu kadar kısa sürede böbrek sorunu vermesi normal mi? kendime kızıyorum mama konusunda, paradan kısıcam diye veterinere bayıldım 300 lira bile bile lades yapar mı insan? parayı geçtim, yavrumun üzüntüsü stresi yetti bana, hills, proplan ve rc hakkında yazılanları da okuyorum, o parayı hak etmedikleri, yazılıp duruyor burda, bu verdiği de mi böyle acaba, çok kafam karıştı çok
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-09-14, 16:40   #2

Pıtırsonic Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: dişi kedimde sistit

öncelikle çok geçmiş olsun, umarım sofy bir an önce sağlığına kavuşur. bonacibo'nun içeriği market mamalarından iyi olsa da içerik olarak yeterli bir mama değil. ek besin takviyesi de vermediyseniz, kuru mama ağırlıklı beslendiyse bunlar da kedinizin rahatsızlanmasında etkili olmuş olabilir. bunun dışında su tüketimi azsa eğer o da neden olmuştur. hill's, proplan ya da rc'nin herhangi bir rahatsızlık olmadan normalde kullanılan mamalarının içeriği, ödenen paraları kesinlikle hak etmiyor ama böyle bir rahatsızlık durumunda bence düzelene kadar hill's in hekiminizin önerdiği mamasından kullanıp sonrasında kaliteli bir mamaya geçiş yapabilirsiniz. su tüketimini arttırıp evden hazırlayacağınız gıda takviyeleriyle birlikte sorununuzun tekrarlamayacağını düşünüyorum, tabii düzelse de su tüketimini ve idrar durumunu devamlı gözlemlemenizde fayda var.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-09-14, 17:15   #3

sofy üyesinin avatarı

İzmir
sofy Çevrimdışı

Teşekkür ederim, inanır mısınız, kusması olasaya kadar hiç farkedilmedi, hani az su içmez, arada yaş mama veririm, en önemlisi de sık çişe gitmezdi hiç acı acı miyavlamazdı sistit genelde belirti vermez mi? Bugun 2. Antibiyotikli iğnesini vuruldu 7 gün vurulcak hatta tecrübeli diğer veterinerimiz 14 güne bile çıkarabiliriz dedi, bir süre hillsin veteriner maması c/ d kullanıcak böbrekteki mesanedeki kumları döküyormuş bu mama, sonrasında da kısır kedi kısırlaştırışmış mama kullanıcak hep dedi, kilosu 4,3 ama evde yaşıyor ve şu sıralar baya uslu bir kedi oldu acaba hareketsizlikten mi kaynaklı, mikroskopta çok yoğun kristal yoktu, bir de nette araştırdığıma göre protein içeriği yüksek mamalar kullanamazmış böbrek rahatısızlığına meğilli kediler inanın kafam çöplük oldu mama konusunda
3 gündür gittik vete bugun iyice hırçınlaştı inanılmaz titriyor, hap verdi yarın yutturcam ama nasıl yutturcam kara kara düşünüyorum, önerileriniz var mı
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-09-14, 17:39   #4

Pıtırsonic Çevrimdışı

Sokakkedisi.net >> Beslenme >> Beslenme ve İdrar Yolu Taşları
bir okuyun isterseniz, mama seçimi ve beslenme düzeni oluşturma konusunda faydası olacağını düşünüyorum.

sistitin bildiğim kadarıyla dışarıdan görülecek belirgin belirtisi yok. insanlarda da idrarını yaparken zorlanma, yanma gibi belirtileri var. bunu da kedilerde gözlemlemek biraz zor. belki zorlanıyordu ama yanma yoktu, bilemiyorum. iltihap olduğunda da kusma ve ateş yapabiliyor, hatta ben de benzer bir rahatsızlıktan yıllar önce tedavi görmüştüm. bende de zorlanma, yanma vb. belirtiler yoktu, kusma ve mide ağrısı şikayetiyle gittim. bu yüzden tamamen mide rahatsızlıklarına hatta apandisite yoğunlaştılar ve bir süre ne olduğunu testlere rağmen anlayamadılar. en sonunda idrar yollarından olduğu anlaşıldı.

protein miktarı az olsun derseniz tahılsız mamalar yerine düşük tahıllı mamaları bir araştırın derim, n&d'nin düşük tahıllı serisinin içeriği de oldukça güzel. bir de yaş mama yerine kendiniz hazırlamaya çalışın. ben yaş mamaların hangi marka olursa olsun evde hazırlanmış mamalar kadar sağlıklı olmayacağını düşünüyorum, konserve hiçbir zaman tazesinin yerini tutmaz. bir de direkt et olmuyor içlerinde, mutlaka takviye ekliyorlar. bu yüzden taze balık ya da tavuğu az suda haşlayıp suyuyla verirseniz hem tükettiği su artar hem de çok daha sağlıklı olur. ızgara da yapabilirsiniz ama su tüketimi için haşlama daha iyi olacaktır. hatta balık seçiminde fosfor bakımından zengin olduğu için bulursanız zarganayı öneririm böbrek rahatsızlıklarında mamanın yanında en önemlisi su miktarı, bu yüzden mamayı değiştirirken tükettiği su miktarını da mutlaka arttırmalısınız. gün içinde gözlemlerseniz az tüketiyorsa su kabı değişimi, suya yönlendirme, gerekirse su pınarı alarak ve haşladığınız yiyecekleri suyuyla vererek (hem de daha faydalı olur) tüketimini daha da arttırabilirsiniz.

hapı direkt yutturmak biraz zor. hekiminize sorun, yiyecekle verilmesinde sakınca yoksa sevdiği bir yiyeceğin içine saklayarak verebilirsiniz. bazıları böyle de tükürüyor ama genelde anlamayıp yiyorlar.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-09-14, 19:15   #5

sofy üyesinin avatarı

İzmir
sofy Çevrimdışı

Çok teşekkür ederim pıtırsonic gerçekten bilgilendirdin rahatlattın beni, idrar çıkışı rahat demişti veteriner taş ve tıkanıklık olduğunda bağırıyorlar demekki ben kendimizle kıyasladım zira sistit beter birşeydir yaşadığım için biliyorum, her gün su kabını doldururum ağzına kadar ve hep azaltır demekkş yetmiyormuş su pınarını araştırcam daha çok severek içer, yaş mamaya gelince evde hazırlama konusunda inan vaktim yok 22 aylık hiç durmayan bir oğlum var ama önümüz kış her hafta balık alırız bol bol nasiplenir artık sofym
Hap konusunda ya eritip ağzına şırınga ile sıkıcaz veya yoğurtla karıştırabilirsin dedi veteriner ama şu sıralar iştah yok yiyeceğini sanmıyorum, tadı kötü değilmiş ama ve bu hapı kusmuyorlar çok fazla
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-09-14, 20:06   #6

Pıtırsonic Çevrimdışı

umarım hapı rahat içirebilirsiniz. oğlunuzun fotoğraflarını paylaştığınızda görmüştüm, kocaman olmuştur o da ikisine de nazar değmesin, tek nazar bu olmuş olsun.
aslında evde mama hazırlamak hiç vakit almıyor. sofrayı kurarken balığı az suya koyup ocağa koyun, çok kısa sürede haşlanıyor. yemek yerken bile bir yandan kılçıklarını ayıklayabilirsiniz. soğuyunca da verirsiniz ki yine çok kısa sürede soğuyor. bir de ayıklanmış alırsanız hiçbir zorluğu olmaz. tavukta kılçık problemi olmadığından daha rahat hazırlarsınız, 10 dk.nızı almaz. biz çok sık balık tükettiğimizden kendimize yaparken bir yanda onlara da pişiriyoruz, bizimkiler olmadan kedilerinki hazır oluyor. hem de yemek yerken sofraya dadanmıyorlar bir deneyin derim, alıştıktan sonra çok pratik geliyor.
tekrar çok geçmiş olsun, bir an önce eski sağlığına kavuşmasını dilerim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-09-14, 21:56   #7

sofy üyesinin avatarı

İzmir
sofy Çevrimdışı

teşekkür ederim yazın balık pek tüketmediğimiz için yapamıyoruz, tavuk biz yerken veriyoruz zaten, genelde yağsız haşlama yaparım, tuz katmam pek ondan kendi yemeğimizden veririz keyfi iyi şu an bugun gittiğimizde çiş yapmadığını söyledim muayenede idrar kesesi iyi, dolu değil dedi, çok su içmiyor hastalığından beri, az evvel az yoğurt bol sulu ayran yaptım içti, demin çişe gitti malesef çok az yaptı ve kırmızıydı sanırım kum döküyor, çünkü bu hillsin c/d 14 gün içinde kumları dökermiş, inşallah daha iyi olacak
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-09-14, 22:21   #8

mighty Çevrimdışı

Cok gecmis olsun kedinize insanin cani gibi oluyorlar ondan cok uzuntu yasiyor sahipler...
Normal mamalari o markalarin iyi degil arkadasinda dedigi gibi ancak ozel problemlere yonelik olan ve sadece veterinerlerde bulunan mamalar tedaviye yonelik yapiliyor ayrica hilssin o mamalarinin min. 2 haftada sonuc verecegini bende duymustum..o cisini yaparken aci duydugu icin suyu bu sebeptende kismis olabilir icince tuvaletini yapacagini ve aci hissedecegini biliyordur sonucta cok akilli canlilar ama mutlaka suyu bi sekilde icirmeniz lazim..
Temizmama nin bir cok urunune oturup baktim icerik karsilastirdim evet en alinabilitesi olan mama kuzulu ama kendim n&d kullaniyorum birde onla baktm karsilastirdim arada dag degil oknayuslar var..icinde cok az et var koklatmislar yani kedinizin bunyesi hassassa 1 yildada cikabilir ortaya 1 aydada ...mesela ben bilincsizce royal canin aldim 1 haftada agzi kulagi bacagi yara oldu tahil bombasiymis mama sonra ogrendim...genede sansim var kisa surede sinyal verdi vucudu yavrumun yoksa daha buyuk sorunda cikabilirdi...mama tercihi ek besinler cok onemli ...hapi eritmeden vermeniz daha iyi olur hatta bilirsiniz bazi haplarin ezilmemesi bile gerek cunku siz ezince direk bunyeye aliyor ama normal butun yutsaniz onun bunyeye yayilma zamani var..
Sevdigi bir yiyecegin icine gizleyin derim ezip siringayla ezerseniz direk vucudu alicak hap olayi cok zor allah yardimciniz olsun ve cok gecmis olsun
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-09-14, 22:25   #9

mighty Çevrimdışı

Ayrica kafaniza takmayin o cok iyi olacak sevgi herseyin ustesinden gelir
Kedim dustu felc oldu belki yurur belki 1 ayagi sakat kalir dediler suan 1 ay oldu ve kosuyor bunu hep soyluyorum olayi anlatiyorum ki kimse umudunu kaybetmesin tek ihtiyaclari olan sey sevgi gerisi halloluyor unutuluyor siz gene onla eglenmeye devam ediyorsunuz )))) opuyorum onu cok
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-09-14, 23:46   #10

sofy üyesinin avatarı

İzmir
sofy Çevrimdışı

sevginin gücüne çok inanıyorum, zaten sofy ben, annem ve kardeşlerim tarafından sevgi delisi olmuştur, yine de insan üzülüyor işte, bir an önce iyi olsun diyor,
nd tahılsız gerçekten %44 protein diyor içeriği, ama işte bu kadar yüksek protein içeriği de endişelendiriyor beni, sonuçta kedim ev kedisi ve kısır, avlanmıyor, atlayıp zıplamıyor, yılda iki kere çiftleşip çocuk doğurmuyor, bu kadar protein ona yük olmaz mı? menepozda olan dişi bir kedi kilo almaya müsait olur + benim kedim atletik değildir çok atlayıp zıplamaz, böbrekleri sorun çıkarmaya müsait kedilere az proteinli mamalar öneriyorlar, o yüzden mama konusunda çıldırmak üzereyim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-09-14, 23:57   #11

mighty Çevrimdışı

Ben su mama bu mama diye birsey diyemem kotu mamalari kullanmayin diyebilirim sadece belkide hillse devam etmesi gerekebilir onu veterineriniz soyler zaten bu canlari beslemekten cok ne yesin ne yemesin diye insan inanilmaz bir efor harciyor
Eger veterineriniz baska bir mama yiyebilir derse dusuk tahilli tercihi yapabilirsiniz protein orani ayni marka mamada dusuk tahillida %28
Iyi olur sonucta o sevdigi sevgi gordugu evde suan veterinere gitmesi onu biraz yipratiyor onu mutlu edebilcek bazi seyler yapabilirsiniz...sevdigi yiyecek gibi hatta odul mamasi yiyebilirmi diye sorun veterinere verebilirsiniz derse odul mamasi kurabiyesi verebilirsiniz bunlarla cok mutlu oluyorlar tabi dedigim gibi yemesinde bir sikinti olmicaksa
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-09-14, 09:31   #12

omar üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
omar Çevrimdışı

Merhaba öncelikle çok geçmiş olsun. Umarım kediniz en kısa sürede sağlığına kavuşur. Kediler hastalıklarını gizlemede son derece ustadır. Bu nedenle artık saklayamayacakları bir evreye geldiği anda biz problemi fark ediyoruz ve geç kalmış olabiliyoruz. Kedimin hiçbir şeyi yok, çok sağlıklı diyenlerin bile aslında 6 ayda bir veterinere götürüp kan testleri ile check up gibi bir bakım yaptırması önemli, hele 2 yaşını doldurmuşsa.

Siz aslında kedinizi Brit Care ve Farmina gibi iyi mamalarla beslemişsiniz ama Bonacibo'nun kuzulusu sokaktaki canlar için iyi de olsa ev kedileri için yeterli değil. 1 senede bu kadar hasar verebilir mi bilemiyorum. Belki kediniz genetik olarak zaten bu hastalığa yatkındı, yeni mama da bu süreci hızlandırdı. Kedisini çok kötü besleyen ama 5-6 yaşına kadar problem yaşamayanlar da olabiliyor. Kedilerin de insanlar gibi farklı genetik yapıları ve bağışıklık sistemleri var sonuçta.

Şimdi veterinerinizin önerdiği mamayı kullanmalı ve kedinizin değerleri düzeldiğinde yine veterinerinizin tavsiyesiyle kaliteli bir mamaya geçmelisiniz. Benim de burada sıkça önerdiğim Acana, Orijen ve N&D gibi tahılsız kaliteli mamalar sadece sağlıklı ve böbreklerinde, idrar yollarında problem olmayan kediler için kullanılmalı. Sağlık sorunları olan kediler için veterinerin önerdiği mamalar kullanılmalı ama bu da sorgulanmalı, neden bu mama diye? Veteriner de tatminkar bir cevap verebilmeli. Mesela kısırlaştırılmış özellikle erkek kediler için tahılsız mamalar değil, düşük tahıllı daha dengeli mamalar kullanılmalı.

Siz de bundan sonra doğal koruyucularla korunan içeriği daha dengeli Hills veya N&D'nin düşük tahıllı serisinden kullanabilirsiniz bence.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-09-14, 11:22   #13

sofy üyesinin avatarı

İzmir
sofy Çevrimdışı

ilginiz için teşekkür ederim, aslında kısır erkek kedilerde görülen taş tıkanıklık probleminden değil bu durum, nitekim ultrasonda taş görülmedi, mesane duvarında kalınlaşma vardı ki bu sistitin belirtisidir, enfeksiyona bağlı bir durum mevcut, kan tahli yapılmadı, veterinerimiz çok maliyetli olacağını söyledi, aslında kreatin üreye bakılsa fena olmazdı ama genel durumuna göre hareket ediyoruz, çünkü ultrasonda sistitin açık belirtileri var, hani Allah korusun böbrek yetmezliği gibi bir durum yoktur diye düşünüyoruz çünkü genç kedi dedi, mikrosoptaki kristal de çok çok azdı bana da gösterdi hatta, antibiyotiklere devam edicez bugun hap ezip vericem zira hem veteriner kapalı hem de her gün her gün iğne çok yıprandı, c/d ye devam edicem bir süre varsa kum falan döktürüyormuş, yaş mama da sanırım c/d vericez, ondan sonra da yaa nd nin düşük tahıllıyı kullanıcaz ki veteriner kısırlaştırılmış kedi maması dedi, olmazsa farmina matisse kısırlaştırılmış alıcam, içeriği nd kadar iyi olmasa da en azından dediğiniz gibi o da doğal koruyucularla korunuyor, bildiğim kadarıyla cimio serisini kaldırmış farmina onun yerine daha iyisi olan ndyi çıkarmış, ben cimio kittenla beslemişti gerçtekn cimio serisi de çok iyiydi
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-09-14, 11:28   #14

mighty Çevrimdışı

Kan tahlili cok maliyetli birsey degil diye biliyorum kaziklayanlar disinda kendim yaklasik tam hatirlayamadigim icin tarihi 2005_2007 yillari arasinda 250 TL odeyerek kaziklandigimi bu yil idrak edebildim 50 ila 120 TL arasinda degisiyor diye biliyorum hatta bakiyim bir daha emin olmak icin bir yazi bulmustum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-09-14, 11:32   #15

sofy üyesinin avatarı

İzmir
sofy Çevrimdışı

mighty kan tahlili yapamıyorum keşke imkanım olsa dedi veterinerimiz, elinde sanırım cihaz yok, alıp gönderiz kanını dedi, zaten ultrason rontgen, muayene, 7 günlük tedavisi ve hills c/d mamasına 300 lira verdik, önceden de kusmasının durması için yapılan iğneye 50 lira vermiştik, bilmem pahalı mı?
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları