Petkod ile En iyi dostunu kaybetme!
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Sağlığı

Cevap Yaz
Eski 06-10-16, 11:16   #1

yaciman Çevrimdışı
Varsayılan Corona Virüs /FİB

Herkese merhaba,
6 köpeğimiz, 2 Macaw papağanımız, 2 baykuşumuz, 1 martımız ve 100 tavuğumuz ile Nuh'un gemisini andıran bir evimiz var, kurtarılmış canlar ile de nüfusumuzun sayısı devamlı değişiyor. En son 2 adet 15 günlük kedimiz olmuştu 15 Mayısta, anneleri getirip 2 yavruyu 6 köpeğin içine depomuza bırakıp gitti, sarı-beyaz olan oğlumuz "Fors" daha zayıf bir yavru idi, kapkara olan kızımız "Thyke" ise oldukça kuvvertli idi, şuan 5 aylılklar, 5 gündür kabus gibi günler geçirdik. Gecelerce süren yerli yabancı kaynak araştırmaları neticesinde bu hastalığa gereken önemi vermediğimiz kanaatine vardım ve benim gibi kabus yaşayan hayvan dostlarına belki bir faydam olur diye yazmaya karar verdim.
Fors 5 gun once bir anda ortadan kayboldu önce üzerinde durmadım ama birkaç saat geçince evin en ücra köşesinde yarı baygın yatarken buldum, vücut ısısı yüksekmiş gibi geldi hemen ölçtüm 41,3 ateşi vardı, gece olduğu için en yakın 7/24 açık veteriner kliniğine gittik hemen serum takıldı, ateş düşürücüler c vitaminleri mide koruyucular derken serum sonunda ateşi 41,9 a çıktı busefer panikle buz ve alkol kompresleri vs, ateşi düştü gözlerini açtı eve getirdik, ertesi sabah hemen veterinerimize gittik kan değerleri normal, enfeksiyon yok anemi yok sadece monosit değerleri düşük çıktı, bağışıklık seviyesinde zaafiyet vardı, seruma devam edildi o akşam tekrar ateşi 39,6 ya çıkıp halsizleşince hemen hekimimize koştuk tekrar serum ateş düşürücü derken akut şekilde çıkan ateş iştahsızlık halsizlik yüzünden bu FİB denen hastalığı telaffuz etmeye başladık ve ben de araştırmaya başaldım. Dün Elysa testinin sonuçları geldi Corona pozitif çıktı.
Hekimler bu konuda kesin konuşuyor ama teşhisi ancak otopsi ile konan bir illet bu o nedenle lütfen hemen paniklemeyin. size yapılan testler sonucunda Corona virüs pozitif çıkarsa benim kedim FİB oldu demeyin, acımasızca uyutma tekliflerine kulak asmayın lütfen sakin olun çünkü yapılacak şeyler var... !!!
Dünya Üzerindeki kedilerin yarısına yakını CORONA Virüsünü zaten taşıyor, bir çoğu basit rahatsızlıklar ile bu virüsü yeniyor ve hayatlarına normal şekilde devam ediyorlar, şöyle açıklayalım 100 kediden 50si corona + bunların yaklaşık 46 tanesi normal hayatlarına devam ediyor 4 tanesinde Corona virüsü BİLİNMEYEN sebepler ile mutasyona uğrayarak FİB e dönüşüyor, 2 formu var ıslak ve kuru form, ıslak formu maalesef çok kısa zamanda ölüm ile sonuçlanıyor çünkü virüsler kan damarlarının çeperlerini çatlatarak vücut boşluklarını su ile dolduruyor akciğerler mahvoluyor vs ( Kuru formu biraz daha uzun sürüyor semptomları daha belirsiz oluyor ama ikisi de maalesef ölümcül(
Bizim Fors'umuz 2 günlük ateşin sonunda 2 gündür yemek yemeye başladı, hatta kardeşi ile koşup oyun bile oynuyor ama hala tetikteyiz ve korkuyoruz ilerleyen günlerde inşallah güzel haberleri tekrar yazacağım.
Kedilerinizde iştahsızlık, akut ateş, durgunluk, elinize gelen lenf büyümesi (Bence kontrol etmeyi hekiminizden rica edin size öğretsin) diş etlerinde kırmızı çizgi, gözlerinde akıntı vs, denge sorunları, ishal, karında şişlik görürseniz hemen doktorunuza götürün, FİB hastalığının sebebi bilinmediği için belki de sadece corona virüsün ya da başka bir hastalığın varlığı kedinizin bağışıklık sistemini çökertip o çok korktuğumuz şeye dönüşüyor ama müdahale edilir bağışıklığı kuvvetlendirilirse belki bunu önleyebiliriz.
Gelelim korunmak için neler yapabiliriz?
1. Bilinçli ve bilgili olmamız gerekiyor, hastalık ile ilgili akademik makaleleri takip edelim, birbirimize yazalım,
2. Kedilerimizi çeşitli ve mümkün olduğunca kaliteli mamalar ile besleyelim.
3. En ÖNEMLİSİ hijyene dikkat edelim çünkü dışkıları ile aktif oluyor virüs, haftada bir tuvalet kaplarını kaynar su ile yıkayıp mümkünse kumlarını değiştirelim,
4. Dönem dönem İMMUNEX verebiliriz, (hekiminize danışın)
5. stresten uzak tutmaya çaşalım çünkü otoriteler stresin virüsün mutasyonunda etkili olduğunu tahmin ediyor.
6. İkincil enfeksiyonlar ve hastalıklar kedimizin bağışıklık sistemini zayıflatacağı için onlara çok iyi bakıp düzenli kontrollerini yaptıralım
7. LYSİNE diye bir amino asit (vücudun dışarıdan aldığı) var bağışıklık sistemini için çok faydalı VETRİ Science firması bunu kediler için üretiyor ama Türkiye de yok, imkanı olanlar mutlaka yurtdışından aldırsın olmayanlar solgar'ınkini kullanmak için konudan haberdar hekimlere danışabilir

Fors'un antibiyotik tedavisi bugün bitiyor, İnterferon'a başlıyoruz, önlem olarak, umarım herşey yolunda gider.

Her türlü konuda elimden geldiğince yardıma açığım

Umarım hepimiz hayvan dostlarımız ile birlikte sağlıklı bir yaşam süreriz
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-10-16, 15:56   #2

Fatmanur ilhan üyesinin avatarı

Manisa
Fatmanur ilhan Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Corona Virüs /FİB

Yaciman yazın çok iyi aydınlatıcı teşekkürler
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-10-16, 15:59   #3

ecegok Çevrimdışı

eminim hayat kalitesini yükseltecek ve rahat etmesini sağlayacak şeyler vardır, bu hastalığı eminim ki sevgiyle yenecek, kalbim sizinle. bu rahatsızlığı engelleyecek birşeyler, aşı vs. yok mu
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-10-16, 16:09   #4

onelunacat Çevrimdışı

bende kızım Lunayı bu hastalık sebebiyle 10 gün önce kaybettim...
çok acı bir durum hala acısı yüreğimde çünkü bir anda oldu ve elimizden geleni yapsak da kurtaramadık.
sinsi bir hastalık ve nerdeyse çoğu kedi taşıyıcı ancak sizin de söylediğiniz gibi tam net olmasada bazı sebeplerden mutasyona uğruyor ve fip'e dönüşüyor.
kuru fip tanısıyla baslayıp 24 saat içinde ıslaga dönüştü ve 30 saat içinde kaybettik kızımı.
her kedi sahibinin yavrusuna bu testi yaptırması bence önemli çünkü eğer pozitifse mutasyon riskini azaltmak için önlemler alınabilir.(bağışıklıgı güçlendirici ek besin ve ilaçlar).

umarım kurtulur...
geçmiş olsun.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-10-16, 18:32   #5

yaciman Çevrimdışı

Herkese çok teşekkürler, şuan için gidişatımız iyi

Maalesef etkin ve güvenilir bir aşı henüz yok, bir aşı üretilmiş bu hastalık için ama oldukça şaibeli, kimileri işe yaradığını, kimileri yaramadığını, kimileri de corona + olan hayvanda süreci hızlandırıp virüsün FİP e dönmesine neden olduğunu savunuyor. Yani zaten Türkiyede yok ama bence yine de uzak durmak lazım.

Bazı araştırmacılar corona + hayvanlara rutin aşılarının yapılmaması gerektiği yönünde kanaat bildiriyor, çünkü aşılar da sonuçta gücü kırılmış virüsler, dolayısıyla yapılan aşıların bağışıklık sistemini negatif etkileyebileceği belirtiliyor.

Ben de kediler zaten evden çıkmadıkları için rutin aşılarını yaptırmayacağım, mümkün olduğunca iyi ve hijyenik bakıp hastalanmalarını önlemeye çalışacağım. Yeterki şu günleri sağlıkla atlatalım

Herkese tekrar teşekkürler
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-10-16, 18:38   #6

yaciman Çevrimdışı

onelunacat tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
bende kızım Lunayı bu hastalık sebebiyle 10 gün önce kaybettim...
çok acı bir durum hala acısı yüreğimde çünkü bir anda oldu ve elimizden geleni yapsak da kurtaramadık.
sinsi bir hastalık ve nerdeyse çoğu kedi taşıyıcı ancak sizin de söylediğiniz gibi tam net olmasada bazı sebeplerden mutasyona uğruyor ve fip'e dönüşüyor.
kuru fip tanısıyla baslayıp 24 saat içinde ıslaga dönüştü ve 30 saat içinde kaybettik kızımı.
her kedi sahibinin yavrusuna bu testi yaptırması bence önemli çünkü eğer pozitifse mutasyon riskini azaltmak için önlemler alınabilir.(bağışıklıgı güçlendirici ek besin ve ilaçlar).

umarım kurtulur...
geçmiş olsun.
İnanın acınızı tüm kalbimle paylaşıyorum çünkü özellikle hayatınızı paylaşıp evinizi ve kalbinizi açtığınız bir canlıyı hemde ani şekilde kaybetmenin ne demek olduğunu, acısını ve ağırlığını çok çok iyi biliyorum. Şunu söyleyebilirm acısı geçmiyor ama zaman hafifletiyor

Size kesinlikle katılıyorum bilinçlenip gerekli testleri yaptırıp, özellikle yavrular corona + ise belki de rutin aşı bile yaptırmadan bağışıklıklarını kuvvetlendirmeye yönelik adımlar atmak gerekiyor. Ama maalesef çoğu veteriner hekim konu hakkında gerekli bilgiye sahip değiller araştırmıyorlar bile. O nedenle hayvan sahiplerine daha da fazla iş düşüyor.

Tekrar teşekkürler
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-10-16, 11:51   #7

Janbergk üyesinin avatarı

Janbergk Çevrimdışı

Benim kedimde de sanirim cigerlerinde su birikmis ve karni sismis bile kurtulma sansi var midir bundan sonra su an yürüyemiyormus bile zaten yemek de yemiyor
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-10-16, 22:46   #8

yaciman Çevrimdışı

Janbergk tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Benim kedimde de sanirim cigerlerinde su birikmis ve karni sismis bile kurtulma sansi var midir bundan sonra su an yürüyemiyormus bile zaten yemek de yemiyor
Merhaba,
Umarım Fib değildir, sadece belirtileri benziyordur ve ilaçlar ile tedavi başarılı olur.Hemen en kötüsünü düşünmeyin ama göz ardı da etmeyin. Bence hemen test yaptırın buarada da zaten doktor tedaviye de başlar. Umarım bir an önce iyileşir, çok geçmiş olsun
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-10-16, 14:17   #9

onelunacat Çevrimdışı

umarım iyileşir.. ancak ıslak fib'e çevirdiyse veterinerler genellikle kendinizi her şeye hazırlayın diyorlar..
mutlaka iyi bir kliniğe götürün.
geçmiş olsun
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-10-16, 15:47   #10

Janbergk üyesinin avatarı

Janbergk Çevrimdışı

Dün baska bir veterineri aradik belirtileri tam olarak uyusmuyor gibi geldi bize yarin getirin demistiler bugün gittiginde orda dediler ki belirtileri benzeyen agir bir enfeksiyondan dolayi bu haldeymis antibiyotik tedavisine basladilar 5 gün boyunca igne olacak önceki veterinere kalsaydi bugün uyutacakti kedimi son derece de emindi fip oldugundan ama arastirdigimda belirtilerde atesi cikar dedigi icin ve kedimin atesi cikmadigi icin süphelendik iyi ki de süphelenmisiz öldürüyodu kücücük kedimi
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-10-16, 10:41   #11

İzmir
konti Çevrimdışı

bulaşma yolları tam olarak bilinmiyor mu?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-10-16, 10:50   #12

onelunacat Çevrimdışı

kediden kediye doğrudan temas yada dışkı yoluyla.İnsana bulaşmıyor.Çoklu kedinin yasadıgı ortamlarda risk daha yüksek.
fib testini bazen quick test gibi yapıyorlar ancak bu güvenilir değil.Ayrıca uyutmak son noktadır böyle bir şeyi tam teşhis koymadan vermek gerçekten inanılacak şey değil.Umarım en kısa zamanda iyileşir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-10-16, 16:58   #13

yaciman Çevrimdışı

konti tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
bulaşma yolları tam olarak bilinmiyor mu?
merhaba,

kusura bakmayın, ancak fırsat bulabildim, fip teşhisi konan kedim şuan gayet iyi koşuyor oynuyor, atlattık tahminimce ama tabiki bundan sonra bağışıklık sistemini kuvvetlendirip kesinlikle aşı yapmayacağız

Bulaşma yollarına gelince, en kesin bulaşma yolu dışkı ile temas!!! ısırık, çiftleşme ile de bulaşıyor, aynı mama kabının kullanımı ile bulaştığını idda edenler de var hatta solunum ile bile bulaştığı söyleniyor yani çok bulaşıcı bir virüs, temizlik maddelerine karşı dirençsiz yani çamaşır suyu ile kolayca ölüyor o nedenle kedi tuvalet kaplarının her hafta sıcak su ve çamaşır suyu ile iyice yıkanmasına çok dikkat edin derim.

Herkese hastalıksız günler diliyorum
sevgiler
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-10-16, 17:03   #14

yaciman Çevrimdışı

onelunacat tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
kediden kediye doğrudan temas yada dışkı yoluyla.İnsana bulaşmıyor.Çoklu kedinin yasadıgı ortamlarda risk daha yüksek.
fib testini bazen quick test gibi yapıyorlar ancak bu güvenilir değil.Ayrıca uyutmak son noktadır böyle bir şeyi tam teşhis koymadan vermek gerçekten inanılacak şey değil.Umarım en kısa zamanda iyileşir.
merhaba,

dediğniz gibi rapid testler hiç güvenilir değil, elysa testi bile yanlış sonuç verebiliyor zaten yapılan testler corona + olup olmadğı ile ilgili, hastalığın fip olup olmadığının teşhisi maalesef hayvan yaşarken mümkün değil, ancak ölünce otopsi ile kesinleşiyor o nedenle benzer semptomlar gösteren hastalıklara dikkat! veterinerler de maalesef çok bilgili değil o nedenle uyutma tekliflerine lütfen kimse sıcak bakmasın kesin fip denen kedim iyileşti, şuan gayet iyi, büyük ihtimalle fip değildi yine de şuan interferon ve immunex kullanıyoruz, aşıları bıraktık, fip olan hayvan zaten maalesef çok kısa sürede hayatını kaybediyor o nedenle sevgili kedi severler uyutma tekliflerini ciddiye almayın ve mutlaka hastalık hakkında bilgi sahibi bir hekime danışın.

sevgiler
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-10-16, 17:06   #15

yaciman Çevrimdışı

Janbergk tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Dün baska bir veterineri aradik belirtileri tam olarak uyusmuyor gibi geldi bize yarin getirin demistiler bugün gittiginde orda dediler ki belirtileri benzeyen agir bir enfeksiyondan dolayi bu haldeymis antibiyotik tedavisine basladilar 5 gün boyunca igne olacak önceki veterinere kalsaydi bugün uyutacakti kedimi son derece de emindi fip oldugundan ama arastirdigimda belirtilerde atesi cikar dedigi icin ve kedimin atesi cikmadigi icin süphelendik iyi ki de süphelenmisiz öldürüyodu kücücük kedimi
merhaba,

çok sevindim kedinizin iyi olmasına benim ki de iyileşti, bana da kesin fip demişlerdi, mmalesef hekimler çok bilgisiz

gerçekten çok sevindim
hastalıksız günler diliyorum
sevgiler
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları