Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Sağlığı

Cevap Yaz
Eski 25-11-15, 22:22   #16

TipAdam üyesinin avatarı

Aydın
TipAdam Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Çıldırmak üzereyim bana akıl verin! (İshal, Gaz, Isırma...)

Gamze atlı tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
anladım rica ederim ne demek fotoğraf da koy da bakayım şu tipsize. Ama anladIğım kadarıyla seni seviyo baya karnını dönüyorsa sana herşey yolundadır. Eğer ısırdığında elini çekiyorsan senin elin onun için yakalanması gereken bir ava dönüşüyor. Bırak biraz ısırsın ki cazibesi kalmasın elinin ) ayrıca mamasını üç kez önüne koy günde, yemek yemesi gereken saatler olduğunu ve yemezse aç kalacağını bilsin. Emin ol o kuru mamayı yiyecek. Ama istersen ılık suyla biraz ıslat kuru mamayı bi de öyle dene . Dene cevap yaz bize de merak ederim ben sınavlarda başarılar
Diğer yazan arkadaşlar kesinlikle izin verme demiş ısırmasına ama ellerime ve ayaklarıma enteresan bir ilgisi var Yani ısırmasına izin vermesem boşluğa düşecek sanki Büdü, öyle bir tipi var. Yemek konusunda da, mamasını maalesef ki öğün halinde sunamıyorum. Okulum 08:15'te başlayıp akşam 17:00'de bitiyor. Haliyle yemeği ve suyu sürekli yerde, kumunun orada oluyor. Alıştı zaten artık, bir şey olduğunda oraya koşuyor hemen. Sabah yemeğini koyuyorum, dolduruyorum işte tabağı. Akşam geldiğimde sulu olanlar yenmiş, kurular bekliyor tabi. Bana da aç gözlerle bakıyor Bu arada kuru mamayı ılık su ile ıslat demiştin ya hani, az önce eve girer girmez yaptım bunu. Enteresan bir şekilde kuru mamayı yemeğe başladı, hiçte şaşırmadı yani. Aşırı mutlu oldum, o konuda çook teşekkürler

calypso tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Whiskas vermemenizi öneririm kalitesiz bir mamadır (Acana, Hills, Proplan, N&D, Orijen, Royal Canin vs alabilirsiniz) Süt verdiğiniz için ishal olmuştur büyük ihtimal, kediler ishal olduklarında gaz sorunları da olur. İshalini durdurmanız lazım önce. Yavru kedilerde uzun süreli ishal dehidrasyona sebep olur. Temiz su bulundurun hep içmesi için. Türkiyedeki eczanelerde varmı bilmiyorum ama smekta diye rus yapımı bir ilaç var, benim kedimin ishalini bir o kesmişti. Bulamazsanız veterinerden ishal için ilaç isteyin. Pirinç lapası yedirebilirsiniz ishale iyi gelir. Kedinize sosis salam vermeyin, pişmiş halini de vermeyin. Tavuğun baharatsız ve yağsız tarafından verin. Kuru mamayı ılık suyla ezip lapa haline getirip öyle verebilirsiniz, içine biraz da yaş mamasından katın git gide azaltıp tamamen kuru mamaya geçersiniz.
Siz yokken oyalanacağı birşeyler olması lazım evde. Oyuncaklar alın top, kedi oltası filan. Bide kabuklu fındık verin oynasın ceviz de olur. Haraketli anında oyun oynayıp yorun zaten 10-15 dk sonra yoruluyorlar çok zamanınızı almaz. Bizim koltuklar deri olmadığı için o tür sorunlarımız yok neyseki. Perdeleri yırtıyor ama sorun etmiyoruz. Kediler için soft paws diye bir ürün var, plastik tırnak gibi yapıştırıcıyla tırnağına geçiriyorsunuz mobilyalara filan zarar veremiyor, durumunuz varsa alabilirsiniz. İpli şeyleri sökme durumunun bir çaresi yok malesef ya o ipleri saklayacaksanız alta falan dikeceksiniz yada keseceksiniz. Elinizi ısırmasına izin vermeyin. Hayır demeye alıştırın. Elinizle oyun oynatmayın oyuncak verin onunla oynasın.
Kediler mutlu olduklarında kuyruklarını sallamaz. Oyunbaz veya rahatsız olduklarında sallarlar. Hani bazen yürürken kuyrukları dik durur ya ucu da hafif kıvrılmış işte o mutluluk göstergesi. Onun dışında kedinizi severken hafif hafif kuyruğunu sallıyorsa "ısıracağım şimdi" demek, sevmeyi kesin.
Sizin sorun dediklerinizde de ben sorun göremiyorum, süt vermişsiniz ishal olmuş kakasını kapatamıyor yada kumuna yetişemeyip yere yapıyor, ishali durunca bu durum düzelir. Eşyalara zarar verme huyu da bütün kedilerde var. Büyüyünce daha da sakinleşir yavrular biraz fazla yaramaz oluyorlar. Bide kaşıyorum dediniz neresini kaşıyorsunuz karnını mı? öyleyse bir daha yapmayın, kediler köpekler gibi değildir karınlarına dokunulmasından hoşlanmazlar.
Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Aslında gaz sorunu ishalinden önce de vardı. Hep vardı yani ama önerilerinizi dikkate alacağım. Sütü de direk vermemiştim zaten, su ile karıştırmıştım. Ama 5-6 günden sonra onu da kestim, ilk defa kedi sahibi oldum; haliyle titiz davranmaya çalışıyorum. Whiskas'ı da kedi sahibi kız arkadaşlarım önerdi, en iyi mama dediler; şansıma da Migros'a girebiliyordum sadece. Orada da yine Whiskas'ı önerdiler. Ama yeni mamalarını sizin dediğiniz markalardan alabilirim. Öğrenciyim falan ama sorun değil, en sağlıklısı hangisiyse onu almak istiyorum. Aydın'da okuyorum, bu söyledikleriniz Migros ya da Kipa'da mevcut mudur acaba? Ya da veterinerlerde var mıdır? Ona göre yarın alayım mutlaka. Bu arada beni protesto mu ediyor bilmiyorum ama az önce ilk defa tuvaletini kumu dışında bir yere yaptı. Baktım ortalıkta yok bi de ağlayarak miyavlıyor (kapıyı kapattığımda yapar bunu). Onu ararken bir baktım banyoda. Klozetin yanında durmuş bana bakıyor. Ne yapıyorsun demeye zaman kalmadan tuvaletini yapmaya başladı. Şok geçirdim zaten, dokunamadım. Tüm kakasını klozetin hemen yanına yaptı. Hiç beklemiyordum bunu, ilk defa yaptı böyle bir şey. Hemen ayaklarını ve poposunu temizledim ıslak bez ile. Tabi bağırdım iyice, burada yanlış bir şey yaparsa bağır demişsiniz; öyle yaptım. Bayağı üzüldü, kanepeye oturup başını eğdi. Banyoyu temizledim iyice. Kumunun tamamını döktüm, kabı temizledim iyice ve yeni kum doldurdum. Ayrıca halısını da çamaşır makinesine attım. Orayı da kaka yapmış patisiyle Yarın sabah kesin götüreceğim veterinere, her şeyi anlatacağım.

Yani benimle oynarken sorun yok, aşırı da eğleniyor. Yemeğini de veriyorum. Neden böyle yapıyor anlamış değilim. Şimdi bunları yazmak için oturdum PC başına, karşı kanepeden kalkıp arkamdaki kanepeye geldi. Oradan da sandalyeme atlayıp kucağıma kuruldu. Kanepeye tekrar koyuyorum, git burdan konuşmuyorum seninle diyorum ama tekrar tekrar geliyor kucağıma. Anlamadım bu işi. Bu arada şu göbeği kaşıma işini de hiç bilmiyordum, uyardığınız için çok teşekkürler. Patileriyle ellerime saldırıyordu zaten. Sadece sırtını ve kafa bölgesini mi kaşımamız hoşlarına gidiyor acaba? Ona göre iyi davranıyım şapşiğe. Gerçi bugün cezalı, kesinlikle muhatap olmayacağım kendisiyle. Çok kızdırdı beni

İsot tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Ya da kuru mamayi yas mamaya karistir yas mamayi yavas yavas azalt kuru mama kalsin. Bak kuru mama yemeyen kediler icin olan kuru mamalar var onlardan al onlari istahla yer istah acicilardan cok yas mama verme karaciger yaglanmasi yapiyor cok tombik oluyorlar. O gaz sorunu whiskasdan kaynaklaniyor soyleyeyim de size bizde ilk sizin gibi migrostan almistik o gaz sorununu cok yasadim. İsirmasina sakin alistirmayin gercekten dis cikiyor diye yapiyor ama alistirinca buyudugunde sizi cok sorun bekliyor sinirlendikce isiriyor istedigi olmadikca isiriyor ve buyudugu icin zarar veriyor. Onun önlemini cocukken alin. Bol su icirin eger ishal olmussa. Bi de haslanmis pirinc yedirmeye calisin kessin ishalini. Kaka yaptigi yerleri de sirkeli su ile silin de kokusu ciksin bir daha yapmasin oralara yalniz kalmakla ilgili sorunlari var bu kedilerin kapi kapaninca cildiriyorlar sizi cok iyi anliyorum resmen anlattiklarinizi yasadim 1 bucuk yildirda yasiyorum simarik bir oglunuz var ama sut vermeyin ishale o ve mama sebep olmustur buyuk ihtimal ay merak ettik fotografta koyun
Kuru mamasına yaş mamayı ekleyince, sadece yaş mamayı yiyor. Tam bir üçkağıtçı. Ama öğrendim olayı, ılık su ile ıslatıyorum iyice kuru mamayı ve yumuşatıp kendisine sunuyorum. Az önce yaptım, yemeğe başladı Whiskas dışında ne önerirsiniz acaba ve marketlerde satılıyor mu? Kipa ya da Migros olabilir? Yarın sabah götüreceğim muhtemelen veterinere, ısırma olayını da soracağım. Belki oyuncak falan alırım kendisine. Çok fena ısırmaya başladı çünkü. Anlatılmaz, yaşanır resmen... Sirkem yok bu arada, öğrenci evi malum. Ama deli gibi temizliyorum kendimce, yapmaz umarım bir daha Aslında aşırı şapşik bir tip ama ben geldiğimde yanımdan ayrılmıyor. İlk başta tek başına uyuyabiliyordu ama artık kucağımda uyumak istiyor sürekli Mesela içeride uyutup, odama geçiyorum. Sabah gözlerimi açtığımda kucağımda ya da yanı başımda oluyor yatağımın içinde. Hiç fark ettirmiyor bile

karakedi17 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
yaş mama ve verdiğiniz salam sosis ishal yapmış olabilir. bir kaç gün kesinlikle ek gıda vermeyin. yemezse yemesin hemen kuru mamayı. ishaline de iyi geliyor hem kısa süreli açlık. sadece kuru mama yemeye başlamadan ek hiç bir şey vermeyin. birde wiskas pek iyi değildir derler. veterinere de 15 aralığı beklemeden gidin ve ishalin beslenmeden kaynaklı olup olmadığından emin olun. eğer beslenmedense o size kısa sürede düzeltecek bir mama da önerebilir. kedinizi elinizle oynatmayın sakın elinize alacağınız bir oyuncak ile oynatırsanız ısırma sorunu ortadan kalkacaktır.
Veterinere yarın gitmeyi planlıyorum. Hocalarıma durumu anlattım, sabah için tolerans tanıyacaklarını söylediler. Umarım halledebilirim hepsini. Bu arada Whiskas dışında hangi markayı önerirsiniz ve veterinerden mi almalıyım direk? Salam ile sosise de bayılıyor. Haşlayıp öyle yediriyordum, kendim nasıl yiyorsam ona da öyle yani. Ama madem sağlıksız, bir daha yedirmem

Ben senin için veteriner hekim ile görüştüm Tip adam ishal için en kısa Zamanda veterinere gidiyorsunuz , ısırıklar ile ilgili de şunu söyledi bak aynen yazıyorum .Elinizi ısırdığı an ona kızın sesinizi yukseltin, arkanizi dönün yada ceza köşesine koyun..Belli bir sure sonra algılayacaktır,Oynayacagi farklı seyler verin. Aynen böyle dedi. Bana da kapak olsun bu ))
Çoook teşekkür ediyorum, gerçekten harikasınız. Yarın sabah mutlaka veterinere gideceğim. Henüz kendisine gezmek için kafes falan almadım ama kucağımda gelir herhalde, yani dikkat ederek götüreceğim kendisini Isırıklar konusunda da önerileriniz doğrultusunda hareket ediyorum artık. Ellerimi hep kaçırıyorum. Gerçi ayaklarıma saldırıyor artık ama olsun

elifey tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Bir fikir de ben vereyim size eğer kuru mamayı tüketmiyorsa bir miktar suyla ıslatıp verebilirsiniz. Zaman içinde azaltarak alıştırmış olursunuz belki. Benimki de kuru mama yemiyordu ama suyla ıslatıp vermeye başladım sonra alıştı. Isırma huyunu ben de çözemedim kendisi 20 günlükten 8 aylık oldu hala ısırıyor
Ellerimi ısırmaması için oyuncaklar alacağım yarın kendisine. Belki onlarla oyalanıp, beni unutur Gerçi elleri kaçırsam bile ayaklarıma saldırıyor, çorapları da bayağı seviyor ama olsun şansımı deneyeceğim. O kuru mama tavsiyesini de az önce uyguladım, gerçekten de yedi yemeğini. Artık ıslatıp vereceğim, çok teşekkür ederim

gofretgofret tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
2-3 aylıksa butun asılarını olmamıstır yahu eksıgı vardır mutlak. kucuk daha Sosis, salam, kesinlikle verme. tavukda haslanmıs olsun.Yas mamada yavruyken verme bence. ben hıc vermedım yavruyken. sosıs salam mutlaka ıshal yapıyor hatta kanlı ıshaşl. sütte verme sakın. onları vermeye devam edersen ıc parazıt ıgnelerı bosuna gıder. veterıner tekrarlanmak durumunda kalır. ben 2 aylıktan berı proplan yavru kedıler ıcın olandan kullandım. hıc sorun yasamadım whıskas onerılmıyor onu degıstırmekle basla bence.
Tuvalet sorunu heer kedıde var. benım kedım1bucuk ysında o bıle ara ara sacma seyler yapabılıyor oyun oynarken ısırmaya alısmasın yoksa o huy hep uzerınde kalır ısırınca hemen oynamayı bırak. kızmaktan hayırdan anlamıyor ufaklıklar. uzerıne gıttıgındede daha cok ofkelenıyorlar bırde buyuduklerınde o mınık çivi dişler, o kucucuk çene oyle kuvvetlenıyorkı ısırdıgında aklını alıyor . o donemler bıraz sıkıntılı olabılıyor. buyudukce rahatlarsın sabır en onemlı sey.
Yok yok tüm aşılarını olmamış zaten. Şu ana kadar olması gereken tüm aşıları oldu dedi veteriner. Ama 15 Aralık tarihine randevu verdi mesela. 1 ya da 2 tane aşı olacak yine o tarihlerde. Gereken neyse yapacağım artık, iyi olsun da Sütü su ile karıştırıp veriyordum, kedisi olan kız arkadaşlarım önermişti sağolsunlar. Whiskas'ı da onlar önerdi zaten aaah ahh... Ama 5-6 gün verdim, sonrasında kestim. Sadece su içiyor artık Salam ve sosisi de çiğ vermiyordum aslında, benim yediğim şekilde yiyordu ama o yüzden şu an ishal olabilir. Bir daha asla yemek yok. Delirse de vermicem Isırığı da şimdiden çok fena ama dikkat ediyorum artık. Bu akşam hiç izin vermedim mesela. Sinirlendi gibi ama olsun, ayaklarıma saldırdı Ondan da uzak tutamıyorum. İttirdiğim de daha da fena saldırıyor üçkağıtçı Whiskas yerine hangi mamayı önerirsiniz ve veterinerden mi alayım acaba? Yarın sabah götüreceğim zaten. Az önce kakasını klozetin yanına yaptı. Hayal kırıklığına uğrattı beni... Bi de miyavlayıp yanına çağırdı görmem için, sabrımı zorluyor Büdü'm benim..

NOT: Yoruma resim eklediğim zaman yorumum otomatik olarak siliniyor. Büdü'nün fotoğraflarını paylaşmak istiyorum ama sıkıntı oluyor. Bu yorumu atmak için kaç saat uğraştım ama resimlerden dolayı kabul etmiyormuş. Sorun uzunluk falan da değil çünkü sadece ilk yoruma attığım cevabı yazıp sonuna 2 resim ekledim, yine anında silindi yorumum. O konuda ne yapabiliriz acaba? Cevapların altına bizim şapşiğin fotolarını eklemiştim ne güzel

Bu konu en son " 25-11-15 " tarihinde saat 22:24 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-11-15, 22:29   #17

calypso üyesinin avatarı

calypso Çevrimdışı

Bu konu en son " 25-11-15 " tarihinde saat 22:31 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-11-15, 22:29   #18

calypso üyesinin avatarı

calypso Çevrimdışı

Bu konu en son " 25-11-15 " tarihinde saat 22:32 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-11-15, 22:31   #19

TipAdam üyesinin avatarı

Aydın
TipAdam Çevrimdışı

Oooo harikasınız değerli üstadım @calypso Yaklaşık 4 saattir şu resimler için uğraşıyorum Sanırım resim paylaşabilmek için belli bir mesaj sınırı falan var? Çünkü size gönderdiğim şekilde paylaşmışsınız ve olmuş. Ben bir türlü başaramadım bunu, ısrarla silindi mesajlarım...

Bu konu en son " 25-11-15 " tarihinde saat 22:36 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-11-15, 23:02   #20

karakedi17 üyesinin avatarı

Çanakkale
karakedi17 Çevrimdışı

mama önerisi yapabilir misiniz, illa ki veterinerden mi almalıyım demişsiniz. veteriner için söylediğim şu; eğer beslenmeden kaynaklı bir ishal varsa sadece veterinerlerde satılan reçeteli mamalar var belki böyle bir mama tavsiye edebilir veterineriniz. bu bir süreliğine kullanılan mamadır zaten. bunun dışında istediğiniz yerden bütçenize ve kedinize uygun mamayı deneyerek bulacaksınız. ama genelde market mamaları tavsiye edilmez. benim tavsiye vermem mümkün değil. çünkü bahçede 6 evde 2 nüfus var aylık bütçeme göre hangisini alabiliyorsam onu alıyorum. tek kedi kolay olur. birde 2 aylık aşıları bitmiş olamaz. 3 aylık şuan ve daha aşılar devam ediyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-11-15, 23:22   #21

TipAdam üyesinin avatarı

Aydın
TipAdam Çevrimdışı

karakedi17 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
mama önerisi yapabilir misiniz, illa ki veterinerden mi almalıyım demişsiniz. veteriner için söylediğim şu; eğer beslenmeden kaynaklı bir ishal varsa sadece veterinerlerde satılan reçeteli mamalar var belki böyle bir mama tavsiye edebilir veterineriniz. bu bir süreliğine kullanılan mamadır zaten. bunun dışında istediğiniz yerden bütçenize ve kedinize uygun mamayı deneyerek bulacaksınız. ama genelde market mamaları tavsiye edilmez. benim tavsiye vermem mümkün değil. çünkü bahçede 6 evde 2 nüfus var aylık bütçeme göre hangisini alabiliyorsam onu alıyorum. tek kedi kolay olur. birde 2 aylık aşıları bitmiş olamaz. 3 aylık şuan ve daha aşılar devam ediyor.
Hayır hayır, asla aşıları bitti demedim zaten. Önceki yorumlarımda da belirttim. Şu ana kadarki tüm aşılarının yapıldığını ve gayet sağlıklı olduğunu söylemişti veteriner abimiz. Diğer aşısı için de 15 Aralık tarihine randevu verdi işte. Sanırım 3 aylık bizimkisi, tam emin değilim ama öyle tahmin ediyorum Reçeteli mama sonrası için de öneri alabilseydim iyi olurdu aslında. Mama masrafı aylık 50 lirayı geçer mi sizce? Ona göre bütçe ayıracağım, öğrenciyim de hesap yaparak ayarlıyorum her şeyi sürekli
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-11-15, 23:41   #22

İsot üyesinin avatarı

Ordu
İsot Çevrimdışı

Ay bende ogrenciyim ve mamasi kumu bana 1.5 2 ayda bir 100 liraya filan patliyor cunku mamayi ve kumu internetten aliyorum ve aldigimda 3 kilo mama 10 kilo kum aliyorum 2 aya yakin gidiyor tabi malt macunu (tuy yumagi onlemek icin kullanilan bi macun. Kaka yolu ile cikariyor kumu) ve odul mamasi (gimpetin odul mamalari bi harika dostum) aldigim zaman 110-120 filan oluyor tabi onlari her ay almiyorum haliyle ben cok orta halli mamalari bilmiyorum ama benim sipa bebikken royal canin kitten yiyordu simdi proplan yiyor ve cok sukur memnunum kum da ince taneli benefit kum kullaniyorum ondan da memnunum yalniz sana ne dicem bildigim kadariyla kedilerin tuvaleti ve mamalari birbirinden uzak olmali. Belki o yuzden kumuna yapmiyordur. Yerlerini degistirsene mamanin. Yani bizim diger evde brbirine yakin oldugu halde mama yemiyordu cook sonra anladim bu sebepten oldugunu ama zayiflamisti baya ya bi de bu ne muhtesem bir sey tam bir tuy yumagi
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-11-15, 23:43   #23

calypso üyesinin avatarı

calypso Çevrimdışı

Gaz sorunu olduğuna göre genel bir hazım sorunu yaşıyor büyük ihtimal, smekta benim kedinin gaz sorununa da çare olmuştu. Bir sordurun biriniz şu ilacı varmı Türkiyede diye sonra deyin bana da herkese öneriyorum varmı yokmu eczanelerde kimse demiyor Olsun siz yinede devam edin süt vermemeye, sulandırılmış yoğurt olabilir çok az ama bir çay kaşığı yeter. Mümkün mertebe iyi bir mama alın dediklerimden. Olmazsa bonacibo da olur hani ucuz ama whiskas dan iyidir internetden sipariş ediliyor yanlız bildiğim kadarıyla türk yapımı. Mamaları veterinerden alabilirsiniz, petshopta da vardır herhalde tam bilmiyorum Türkiyedeki durumu, netten de sipariş ede bilirsiniz.
Kakasını niye klozetin yanına yapmış bilmiyorum ishal yüzündendir büyük ihtimal. Hayır ben bağır demedim kimse de diyemez zaten kedilere bağırılmaz. Biraz yüksek sesle ve anlaşılır biçimde Hayır denilir, bağırılmaz. Siz şimdi ona bağırdınız ya o tuvaletini klozetin yanına yaptığı için değil tuvaletini yaptığı için bağırdınız zann etmiştir. Tuvalet eğitiminde asla bağırılmaz Hayır bile denmez. Cezalandırılmaması gereken nadir durumlardandır tuvalet eğitimi. Sirke alın, kum dışına yaptığı yerleri sirke ile silin. Çamaşır suyu kullanmayın. Tuvalet eğitimi kazanması süresinde sabırlı olun ve asla kızmayın başka yere yaptığında. Bidahaki sefere gözünüzün önünde yapmaya kalkışırsa tutup hemen kumuna koyun.
Severken başını, kullaklarının arkasını, yanaklarını sevebilirsiniz. Git-gide sırta doğru ilerleyin çok ilerlemeyin kuyruğa yakın durun. İzin verirse çenesini de seve bilirsiniz. Patilerinden, göbeğinden, ayaklarından, kuyruğundan uzak durun.
Kedilerin özellikle de yavruların ısırması normaldir. Elinizle ayağınızla oyun oynatmayın yeterli. Kedi oltası alın el/ayağınızdan uzak durmuş olur. Bir iki tane de yumuşak küçük oyuncak alın çocuk için olanlardan da olabilir (üstünde boncuk/düğme vs olmasın) Elinizi ısırmaya kalktığında oyuncağı verin onu ısırsın.
Kedinizi kucağınızda götürmeyin veterinere mümkünse kafes alın, sokaktaki seslerden korkup kaçmaya çalışabilir size de bir-iki tırmık atar.

Bu arada resim ekleyememe sorununuz için Kontrol panelim/Forum Ayarları/Konu gösterim ayarları/Mesajlarda neler gösterilsin? kısmındaki 3 şıkkta da tık olduğundan emin olun. Yoksa siz tıklayın değişiklikleri kayd edin.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-11-15, 23:53   #24

Sakarya
Gamze atlı Çevrimdışı

Harika ya herkes ne kadar samimi büdü akıllanacak babası . Tipe bak ya maşallah ) veterinerin dediklerini yazarsan seviniriz. Akıl akıldan üstündür, belki farklı önerileri olur onun da.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-11-15, 00:00   #25

Çankırı
esszra Çevrimdışı

Bende öğrenciyim ve pet shoptan açık mama satın alıyorum, Royal Canin hassas sindirimi kilosu 26 lira(Eskişehir). Yerine göri değişiyor tabi fiyatlar. Ankara kızılaydan pro plan yavru kedi mamasını kilosu 30 liraya alıyordum, yine aynı ürünü Ankara'da Yenimahalle'de 21 liraya. Açık mama nedir diye belki sorabilirsiniz, pet shop çalışanları toptan aldıkları mamalarnı bir kısmını açıyorlar ve o bir paketi kiloyla satıyorlar. Tek dezavantajı ise bayat olma ihtimali. Eğer ki merkezi bir yerde oturmuyorsanız veya pet shop merkezi bir yerde değilse mama daha az alınacaktır ve açılan mama satış azlığından dolayı orada bekleyecek, tazeliği gitmeye başlayacaktır. Daha küçük olduğu için kediniz 1 kilo mama 1 aydan fazla gidebilir bende öyleydi en azından. Tabi bu söylediğim biraz daha kaliteli mamalar için geçerli.Mama tavsiyeleri için şöyle söyleyebilirim , ben hills ile başladım ve ağır geldi oğluma bunu ise dışkısından anladım, o kokuyu size anlatamam. Hills gayette pahalı bir ürün yani fiyata aldanmamak lazım, daha sonra Pro plana geçtim ve kakada olan o ağır koku hala devam ediyordu ve en sonunda hassas sindirimi buldum Royal Canin'in ve çokta memnunum. Diyeceğim o ki bir çok kişinin dediği gibi deneyerek oluyor bunlar. Royal Canin veya Pro Plan ile başlamanı öneririm. Isırmaları için sizi olan önerimi lütfen dikkate alın çünkü bunu en ağır bir şekilde yaşayan benim. Küçükken haşin bir şekilde oynamanın acısını vücudum çekiyor şuanda. Çok pahalı oyuncaklar alma , lazer oyunu yormak için birbir (gözüne gelmeyecek şekilde) kağıttan toplar yapabilirsin. Eğer ki benim gibiysen yani pet shopa girince oradan 3 4 tane oyuncak alcak kadar kendini kontrol edemeyen biri o zaman sana tavsiyem kedi oltası , mağazaya sorarsan gösterirler. KESİNLİKLE ELİNE OYNATMA! Rica ediyorum bu dediğimi dikkate al. Ayaklarına saldırır çünkü hareket ediyor ve dikkatini çekiyor , bunun için ve yapmasını istemediğin her hareket için şşş diye ses çıkar ve parmağını salla ki buna alışsın Yoğurt ishali keser veterinerim bana söylemişti ve bende küçükken uyguladım bir zararı yok 2-3 gün ver zaten bayılarak yiyecektir. Etrafa yapmasının sebebi ishalden , bilmiyor ki yavrum ne zaman gelecek , geldiğinde o ağrıdan gazdan nereye gidecek. İshal iç parazitten olmuştur eğer iç parazit yoksa veya mama dışında yediği başka şeylerden. Benim oğlumda kakasını kapatmakta pek uzman sayılmaz daha doğrusu pek umursamıyor herhalde kediciği kapının dışında tutmak bir işe yaramaz boşuna yorma yavruyu. Bunda şöyle bir tecrübem var, ilk aldığımda yatakta benimle yatmaya alışmasın dedim 1 gece anca dayanabildim ağlamasına sonra yanıma aldım mecburen, benimle mışıl mışıl uyudu. Şuanda ise evimde kapılar kapalı durmaz çünkü beyfendi orada bir şey var sanıyor ve illa ki girip bakacak o odaya. Umarım yardımcı olmuşumdur.

Bu konu en son " 26-11-15 " tarihinde saat 00:28 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-11-15, 10:19   #26

gofretgofret üyesinin avatarı

İstanbul (Anadolu Yakası)
gofretgofret Çevrimdışı

TipAdam tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Diğer yazan arkadaşlar kesinlikle izin verme demiş ısırmasına ama ellerime ve ayaklarıma enteresan bir ilgisi var Yani ısırmasına izin vermesem boşluğa düşecek sanki Büdü, öyle bir tipi var. Yemek konusunda da, mamasını maalesef ki öğün halinde sunamıyorum. Okulum 08:15'te başlayıp akşam 17:00'de bitiyor. Haliyle yemeği ve suyu sürekli yerde, kumunun orada oluyor. Alıştı zaten artık, bir şey olduğunda oraya koşuyor hemen. Sabah yemeğini koyuyorum, dolduruyorum işte tabağı. Akşam geldiğimde sulu olanlar yenmiş, kurular bekliyor tabi. Bana da aç gözlerle bakıyor Bu arada kuru mamayı ılık su ile ıslat demiştin ya hani, az önce eve girer girmez yaptım bunu. Enteresan bir şekilde kuru mamayı yemeğe başladı, hiçte şaşırmadı yani. Aşırı mutlu oldum, o konuda çook teşekkürler

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Aslında gaz sorunu ishalinden önce de vardı. Hep vardı yani ama önerilerinizi dikkate alacağım. Sütü de direk vermemiştim zaten, su ile karıştırmıştım. Ama 5-6 günden sonra onu da kestim, ilk defa kedi sahibi oldum; haliyle titiz davranmaya çalışıyorum. Whiskas'ı da kedi sahibi kız arkadaşlarım önerdi, en iyi mama dediler; şansıma da Migros'a girebiliyordum sadece. Orada da yine Whiskas'ı önerdiler. Ama yeni mamalarını sizin dediğiniz markalardan alabilirim. Öğrenciyim falan ama sorun değil, en sağlıklısı hangisiyse onu almak istiyorum. Aydın'da okuyorum, bu söyledikleriniz Migros ya da Kipa'da mevcut mudur acaba? Ya da veterinerlerde var mıdır? Ona göre yarın alayım mutlaka. Bu arada beni protesto mu ediyor bilmiyorum ama az önce ilk defa tuvaletini kumu dışında bir yere yaptı. Baktım ortalıkta yok bi de ağlayarak miyavlıyor (kapıyı kapattığımda yapar bunu). Onu ararken bir baktım banyoda. Klozetin yanında durmuş bana bakıyor. Ne yapıyorsun demeye zaman kalmadan tuvaletini yapmaya başladı. Şok geçirdim zaten, dokunamadım. Tüm kakasını klozetin hemen yanına yaptı. Hiç beklemiyordum bunu, ilk defa yaptı böyle bir şey. Hemen ayaklarını ve poposunu temizledim ıslak bez ile. Tabi bağırdım iyice, burada yanlış bir şey yaparsa bağır demişsiniz; öyle yaptım. Bayağı üzüldü, kanepeye oturup başını eğdi. Banyoyu temizledim iyice. Kumunun tamamını döktüm, kabı temizledim iyice ve yeni kum doldurdum. Ayrıca halısını da çamaşır makinesine attım. Orayı da kaka yapmış patisiyle Yarın sabah kesin götüreceğim veterinere, her şeyi anlatacağım.

Yani benimle oynarken sorun yok, aşırı da eğleniyor. Yemeğini de veriyorum. Neden böyle yapıyor anlamış değilim. Şimdi bunları yazmak için oturdum PC başına, karşı kanepeden kalkıp arkamdaki kanepeye geldi. Oradan da sandalyeme atlayıp kucağıma kuruldu. Kanepeye tekrar koyuyorum, git burdan konuşmuyorum seninle diyorum ama tekrar tekrar geliyor kucağıma. Anlamadım bu işi. Bu arada şu göbeği kaşıma işini de hiç bilmiyordum, uyardığınız için çok teşekkürler. Patileriyle ellerime saldırıyordu zaten. Sadece sırtını ve kafa bölgesini mi kaşımamız hoşlarına gidiyor acaba? Ona göre iyi davranıyım şapşiğe. Gerçi bugün cezalı, kesinlikle muhatap olmayacağım kendisiyle. Çok kızdırdı beni

Kuru mamasına yaş mamayı ekleyince, sadece yaş mamayı yiyor. Tam bir üçkağıtçı. Ama öğrendim olayı, ılık su ile ıslatıyorum iyice kuru mamayı ve yumuşatıp kendisine sunuyorum. Az önce yaptım, yemeğe başladı Whiskas dışında ne önerirsiniz acaba ve marketlerde satılıyor mu? Kipa ya da Migros olabilir? Yarın sabah götüreceğim muhtemelen veterinere, ısırma olayını da soracağım. Belki oyuncak falan alırım kendisine. Çok fena ısırmaya başladı çünkü. Anlatılmaz, yaşanır resmen... Sirkem yok bu arada, öğrenci evi malum. Ama deli gibi temizliyorum kendimce, yapmaz umarım bir daha Aslında aşırı şapşik bir tip ama ben geldiğimde yanımdan ayrılmıyor. İlk başta tek başına uyuyabiliyordu ama artık kucağımda uyumak istiyor sürekli Mesela içeride uyutup, odama geçiyorum. Sabah gözlerimi açtığımda kucağımda ya da yanı başımda oluyor yatağımın içinde. Hiç fark ettirmiyor bile

Veterinere yarın gitmeyi planlıyorum. Hocalarıma durumu anlattım, sabah için tolerans tanıyacaklarını söylediler. Umarım halledebilirim hepsini. Bu arada Whiskas dışında hangi markayı önerirsiniz ve veterinerden mi almalıyım direk? Salam ile sosise de bayılıyor. Haşlayıp öyle yediriyordum, kendim nasıl yiyorsam ona da öyle yani. Ama madem sağlıksız, bir daha yedirmem

Çoook teşekkür ediyorum, gerçekten harikasınız. Yarın sabah mutlaka veterinere gideceğim. Henüz kendisine gezmek için kafes falan almadım ama kucağımda gelir herhalde, yani dikkat ederek götüreceğim kendisini Isırıklar konusunda da önerileriniz doğrultusunda hareket ediyorum artık. Ellerimi hep kaçırıyorum. Gerçi ayaklarıma saldırıyor artık ama olsun

Ellerimi ısırmaması için oyuncaklar alacağım yarın kendisine. Belki onlarla oyalanıp, beni unutur Gerçi elleri kaçırsam bile ayaklarıma saldırıyor, çorapları da bayağı seviyor ama olsun şansımı deneyeceğim. O kuru mama tavsiyesini de az önce uyguladım, gerçekten de yedi yemeğini. Artık ıslatıp vereceğim, çok teşekkür ederim

Yok yok tüm aşılarını olmamış zaten. Şu ana kadar olması gereken tüm aşıları oldu dedi veteriner. Ama 15 Aralık tarihine randevu verdi mesela. 1 ya da 2 tane aşı olacak yine o tarihlerde. Gereken neyse yapacağım artık, iyi olsun da Sütü su ile karıştırıp veriyordum, kedisi olan kız arkadaşlarım önermişti sağolsunlar. Whiskas'ı da onlar önerdi zaten aaah ahh... Ama 5-6 gün verdim, sonrasında kestim. Sadece su içiyor artık Salam ve sosisi de çiğ vermiyordum aslında, benim yediğim şekilde yiyordu ama o yüzden şu an ishal olabilir. Bir daha asla yemek yok. Delirse de vermicem Isırığı da şimdiden çok fena ama dikkat ediyorum artık. Bu akşam hiç izin vermedim mesela. Sinirlendi gibi ama olsun, ayaklarıma saldırdı Ondan da uzak tutamıyorum. İttirdiğim de daha da fena saldırıyor üçkağıtçı Whiskas yerine hangi mamayı önerirsiniz ve veterinerden mi alayım acaba? Yarın sabah götüreceğim zaten. Az önce kakasını klozetin yanına yaptı. Hayal kırıklığına uğrattı beni... Bi de miyavlayıp yanına çağırdı görmem için, sabrımı zorluyor Büdü'm benim..

NOT: Yoruma resim eklediğim zaman yorumum otomatik olarak siliniyor. Büdü'nün fotoğraflarını paylaşmak istiyorum ama sıkıntı oluyor. Bu yorumu atmak için kaç saat uğraştım ama resimlerden dolayı kabul etmiyormuş. Sorun uzunluk falan da değil çünkü sadece ilk yoruma attığım cevabı yazıp sonuna 2 resim ekledim, yine anında silindi yorumum. O konuda ne yapabiliriz acaba? Cevapların altına bizim şapşiğin fotolarını eklemiştim ne güzel

Veterineriniz iyi ise olabilir ama onlar genelde en pahalı olanı kakalamanın derdındeler.proplan onerırım bır zararını gormedım. kızım severek yedi bu zamana kadar
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-11-15, 11:13   #27

TipAdam üyesinin avatarı

Aydın
TipAdam Çevrimdışı

İsot tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Ay bende ogrenciyim ve mamasi kumu bana 1.5 2 ayda bir 100 liraya filan patliyor cunku mamayi ve kumu internetten aliyorum ve aldigimda 3 kilo mama 10 kilo kum aliyorum 2 aya yakin gidiyor tabi malt macunu (tuy yumagi onlemek icin kullanilan bi macun. Kaka yolu ile cikariyor kumu) ve odul mamasi (gimpetin odul mamalari bi harika dostum) aldigim zaman 110-120 filan oluyor tabi onlari her ay almiyorum haliyle ben cok orta halli mamalari bilmiyorum ama benim sipa bebikken royal canin kitten yiyordu simdi proplan yiyor ve cok sukur memnunum kum da ince taneli benefit kum kullaniyorum ondan da memnunum yalniz sana ne dicem bildigim kadariyla kedilerin tuvaleti ve mamalari birbirinden uzak olmali. Belki o yuzden kumuna yapmiyordur. Yerlerini degistirsene mamanin. Yani bizim diger evde brbirine yakin oldugu halde mama yemiyordu cook sonra anladim bu sebepten oldugunu ama zayiflamisti baya ya bi de bu ne muhtesem bir sey tam bir tuy yumagi
Öneriler sonrası Proplan alıp denemeye karar verdim Bende internetten sipariş vereceğim ama kararsız kaldım. Benim Büdü'm yavru kategorisine mi giriyor? Yani alırken yavru için mi yoksa normal mi almalıyım? Sanırım 3 aylık falan benimki ama emin değilim Öneriniz nedir? Alttaki 2 link arasında kararsız kaldım, hangisi sizce?

Pro Plan Junior Tavuklu ve Pirinçli Yavru Kedi Maması 1,5 Kg

Pro Plan Sterilised Somonlu ve Ton Balıklı Kedi Maması 1,5 Kg

Mamasını yiyor bu arada. Kuru mamaya ıslatarak veriyorum, gayette yiyor artık. Bayağı samimiyiz dün geceden beri Isırma huyu dışında sorunumuz yok şu an için. Kakası da düzeliyor gibi. Teşekkürler ayrıca, tam bi şapşik gerçekten

calypso tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Gaz sorunu olduğuna göre genel bir hazım sorunu yaşıyor büyük ihtimal, smekta benim kedinin gaz sorununa da çare olmuştu. Bir sordurun biriniz şu ilacı varmı Türkiyede diye sonra deyin bana da herkese öneriyorum varmı yokmu eczanelerde kimse demiyor Olsun siz yinede devam edin süt vermemeye, sulandırılmış yoğurt olabilir çok az ama bir çay kaşığı yeter. Mümkün mertebe iyi bir mama alın dediklerimden. Olmazsa bonacibo da olur hani ucuz ama whiskas dan iyidir internetden sipariş ediliyor yanlız bildiğim kadarıyla türk yapımı. Mamaları veterinerden alabilirsiniz, petshopta da vardır herhalde tam bilmiyorum Türkiyedeki durumu, netten de sipariş ede bilirsiniz.
Kakasını niye klozetin yanına yapmış bilmiyorum ishal yüzündendir büyük ihtimal. Hayır ben bağır demedim kimse de diyemez zaten kedilere bağırılmaz. Biraz yüksek sesle ve anlaşılır biçimde Hayır denilir, bağırılmaz. Siz şimdi ona bağırdınız ya o tuvaletini klozetin yanına yaptığı için değil tuvaletini yaptığı için bağırdınız zann etmiştir. Tuvalet eğitiminde asla bağırılmaz Hayır bile denmez. Cezalandırılmaması gereken nadir durumlardandır tuvalet eğitimi. Sirke alın, kum dışına yaptığı yerleri sirke ile silin. Çamaşır suyu kullanmayın. Tuvalet eğitimi kazanması süresinde sabırlı olun ve asla kızmayın başka yere yaptığında. Bidahaki sefere gözünüzün önünde yapmaya kalkışırsa tutup hemen kumuna koyun.
Severken başını, kullaklarının arkasını, yanaklarını sevebilirsiniz. Git-gide sırta doğru ilerleyin çok ilerlemeyin kuyruğa yakın durun. İzin verirse çenesini de seve bilirsiniz. Patilerinden, göbeğinden, ayaklarından, kuyruğundan uzak durun.
Kedilerin özellikle de yavruların ısırması normaldir. Elinizle ayağınızla oyun oynatmayın yeterli. Kedi oltası alın el/ayağınızdan uzak durmuş olur. Bir iki tane de yumuşak küçük oyuncak alın çocuk için olanlardan da olabilir (üstünde boncuk/düğme vs olmasın) Elinizi ısırmaya kalktığında oyuncağı verin onu ısırsın.
Kedinizi kucağınızda götürmeyin veterinere mümkünse kafes alın, sokaktaki seslerden korkup kaçmaya çalışabilir size de bir-iki tırmık atar.

Bu arada resim ekleyememe sorununuz için Kontrol panelim/Forum Ayarları/Konu gösterim ayarları/Mesajlarda neler gösterilsin? kısmındaki 3 şıkkta da tık olduğundan emin olun. Yoksa siz tıklayın değişiklikleri kayd edin.
Benim veterinerim Whiskas kullanın, sorun olmaz güzel bir mamadır diyor. Gerçekten kafamı karıştırdı. Ama tabi benden de alabilirsin, fark etmez falan dedi. Acaba kediyi ondan aldığım için yanlış anlamamamı falan mı istiyor; hani ondan almak zorunda olmadığımı mı göstermeye çalışıyor anlamadım. Bir süre proplan kullanmayı düşünüyorum. Birazdan internetten sipariş vereceğim. Kakası daha iyi durumda şu an. O gaz problemi de 1 haftaya kadar geçmezse, sizin önerdiğiniz ilacı bulacağım bir şekilde mutlaka. Ayrıca sizin önerilerinizi uygulamaya başladığımdan beri aramız daha da samimi oldu Sıkıntısı yok şu anda hiç. Kuru mamasını da yiyor bir güzel. Tuvaletini yaptıktan sonra aşırı dikkat ediyor ve iyice kapatıyor. Ayrıca artık poposunu, kuyruğunu ve patilerini de tuvaletinden sonra kum üzerinde uzunca bir şeyler yaparak temizliyor iyice. Aşırı şaşırtıyor beni. 1 günde nasıl bu hale geldi bu çocuk, kızdım diye mi yani çok enteresan ya ama memnunum hani halimden

Sirkeyi de en yakın zamanda temin edip, o kakasını kaçırdığı yerlere dökeceğim. Sevme olayını da tamamen belirttiğiniz gibi yapıyorum. Isırmasına da izin vermiyorum. Birazdan mamayla birlikte oyuncağı olsun diye olta siparişi de vereceğim Hepsi birlikte gelsin. Resim ekleyememe sorununu da aşamadım maalesef, dediğiniz yere baktım ama 3 kutu da işaretliydi. Sanırım belli bir mesaj sınırını geçmemiş gerekiyor. Yani umarım öyledir...

Harika ya herkes ne kadar samimi büdü akıllanacak babası . Tipe bak ya maşallah ) veterinerin dediklerini yazarsan seviniriz. Akıl akıldan üstündür, belki farklı önerileri olur onun da.
Akıllanıyor gibi zaten, 1 günde bayağı yol katettik Nasıl olduğunu bende bilmiyorum ama mutlu ediyor şu anda beni. Bakalım artık, mamasını da değiştireceğim. Sipariş veriyorum birazdan, proplan alacağım. Oyuncaklar falan, her şey güzel olacak inşallah

esszra tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Bende öğrenciyim ve pet shoptan açık mama satın alıyorum, Royal Canin hassas sindirimi kilosu 26 lira(Eskişehir). Yerine göri değişiyor tabi fiyatlar. Ankara kızılaydan pro plan yavru kedi mamasını kilosu 30 liraya alıyordum, yine aynı ürünü Ankara'da Yenimahalle'de 21 liraya. Açık mama nedir diye belki sorabilirsiniz, pet shop çalışanları toptan aldıkları mamalarnı bir kısmını açıyorlar ve o bir paketi kiloyla satıyorlar. Tek dezavantajı ise bayat olma ihtimali. Eğer ki merkezi bir yerde oturmuyorsanız veya pet shop merkezi bir yerde değilse mama daha az alınacaktır ve açılan mama satış azlığından dolayı orada bekleyecek, tazeliği gitmeye başlayacaktır. Daha küçük olduğu için kediniz 1 kilo mama 1 aydan fazla gidebilir bende öyleydi en azından. Tabi bu söylediğim biraz daha kaliteli mamalar için geçerli.Mama tavsiyeleri için şöyle söyleyebilirim , ben hills ile başladım ve ağır geldi oğluma bunu ise dışkısından anladım, o kokuyu size anlatamam. Hills gayette pahalı bir ürün yani fiyata aldanmamak lazım, daha sonra Pro plana geçtim ve kakada olan o ağır koku hala devam ediyordu ve en sonunda hassas sindirimi buldum Royal Canin'in ve çokta memnunum. Diyeceğim o ki bir çok kişinin dediği gibi deneyerek oluyor bunlar. Royal Canin veya Pro Plan ile başlamanı öneririm. Isırmaları için sizi olan önerimi lütfen dikkate alın çünkü bunu en ağır bir şekilde yaşayan benim. Küçükken haşin bir şekilde oynamanın acısını vücudum çekiyor şuanda. Çok pahalı oyuncaklar alma , lazer oyunu yormak için birbir (gözüne gelmeyecek şekilde) kağıttan toplar yapabilirsin. Eğer ki benim gibiysen yani pet shopa girince oradan 3 4 tane oyuncak alcak kadar kendini kontrol edemeyen biri o zaman sana tavsiyem kedi oltası , mağazaya sorarsan gösterirler. KESİNLİKLE ELİNE OYNATMA! Rica ediyorum bu dediğimi dikkate al. Ayaklarına saldırır çünkü hareket ediyor ve dikkatini çekiyor , bunun için ve yapmasını istemediğin her hareket için şşş diye ses çıkar ve parmağını salla ki buna alışsın Yoğurt ishali keser veterinerim bana söylemişti ve bende küçükken uyguladım bir zararı yok 2-3 gün ver zaten bayılarak yiyecektir. Etrafa yapmasının sebebi ishalden , bilmiyor ki yavrum ne zaman gelecek , geldiğinde o ağrıdan gazdan nereye gidecek. İshal iç parazitten olmuştur eğer iç parazit yoksa veya mama dışında yediği başka şeylerden. Benim oğlumda kakasını kapatmakta pek uzman sayılmaz daha doğrusu pek umursamıyor herhalde kediciği kapının dışında tutmak bir işe yaramaz boşuna yorma yavruyu. Bunda şöyle bir tecrübem var, ilk aldığımda yatakta benimle yatmaya alışmasın dedim 1 gece anca dayanabildim ağlamasına sonra yanıma aldım mecburen, benimle mışıl mışıl uyudu. Şuanda ise evimde kapılar kapalı durmaz çünkü beyfendi orada bir şey var sanıyor ve illa ki girip bakacak o odaya. Umarım yardımcı olmuşumdur.
Sizin öneriniz sonrası Proplan ve Royal Canin'den birini düşünmeye başladım ama proplan daha ağır bastı. İnternetten de araştırdım, altta size 2 link vereceğim; bu konuda benden çoook daha bilgilisiniz, yardımcı olabilirseniz sevinirim. Hangisini almalıyım sizce? Yavru için ve standart var. Tabi içeriği de değişiyor ama olsun. Bizimki sanırım 3 aylık ama emin değilim, fotoğraflarını görünüz zaten Hangisini önerirsiniz, ona göre sipariş vereceğim bugün.

Pro Plan Junior Tavuklu ve Pirinçli Yavru Kedi Maması 1,5 Kg

Pro Plan Sterilised Somonlu ve Ton Balıklı Kedi Maması 1,5 Kg

Mama siparişiyle birlikte kedi oltası da sipariş edeceğim. Bi tane oyuncağı olsun bari, hoşuna gider belki Elimle de oynatmıyorum artık. Sürekli elime saldırıyor, anında sırt üstü uzanıp oyun pozisyonuna giriyor ama ellerimi ısırmasına izin vermiyor. İzin vermedikçe daha da saldırganlaşıyor ama çözeceğiz zamanla bu sorunu İshali de iyileşiyor gibi, daha rahattı bu sabah. Yine de yoğurt önerisini dikkate alacağım. Hatta bu akşam okuldan dönerken alayım diyorum. Hazır yoğurdu tabağına döktükten sonra, üstüne su da ekliyim mi? Sulandırıyım mı yani yoğurdu iyice? Maksat yanlış bir şey yapmamak. Aman amaaan...

Bu arada yatak ve oda paylaşımı durumlarımız tamamen aynı. Ödevlerimi birlikte yapıyoruz, birlikte ders çalışıyoruz ve birlikte uyuyoruz. Ben yoksam deliriyor. Onu çözemeyeceğim sanırım ama, alıştı artık yapacak bir şey yok

gofretgofret tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Veterineriniz iyi ise olabilir ama onlar genelde en pahalı olanı kakalamanın derdındeler.proplan onerırım bır zararını gormedım. kızım severek yedi bu zamana kadar
Benim veterinerim aşırı iyi ya. Kedimi ondan aldığım için mama satmıyor resmen bana. Whiskas iyidir iyi diyor Ama proplan sipariş edeceğim birazdan, önerilerinizi dikkate alıyorum yani. Umarım bizim Büdü de severek yer
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-11-15, 12:00   #28

dumiş üyesinin avatarı

dumiş Çevrimdışı

@TipAdam Whiskas vermemenizi öneririm ben de çok katkı maddesi içeriyor.

Kum konusunda kumunun yerini beğenmemiş olabilir. Mesela mamanın yanındaysa hemen yerini değiştirin. Ya da kumuyla ilgili herhangi bir değişiklik oldu mu? Markasını, çeşidini, vs. değiştirdiniz mi? Ya da bunla alakalı olmayan, normal yaşamında bir değişiklik oldu mu?

Kedinize sosis salam asla vermeyin. Gaz çıkartma da bununla ilgili olabilir. İç paraziti yapılmadıysa ve üzerine bunları verdiyseniz ishal de bundandır. Ama yediği mamadan veya veterinerde farklı mama yemişse mama değişikliğinden olabilir.

Kuru mama yememesi de verdiğiniz tavuk, tavuk çorbası gibi ekstra besinlerdendir. Sadece arada verin ve yaş mamayla desteklemeyi unutmayın. Ama yaş mamayı haftada ortalama 2-3 konserve tüketmesi yeterli. Eğer diğer ek besinlerden vereceksiniz o hafta 1 konserve vermeyin. Yani kuru mama dışındakileri dengelemek önemli bence. Kuru mama yemesi için yaş mamayla karıştırarak verin, her verdiğinizde yaş mama miktarını azaltın ve sonunda kesin. Ama bu durumda kuru mamanın markası önemli! Ben bizim kedimiz küçükken günde üç öğün halinde azar azar veriyordum. Çünkü çok beklerse kokusu gidiyor ve yemiyor. Ve hep tabağı dol olsun yavruyken mantığına da karşıyım. Islatabilirsiniz ama ıslatınca her kedi yemiyor.

Kaçırma konusunda her kaka bulduğunuzda kuma koyun ve kum kapalıysa açık bırakın. Ayrıca her kaçırdığında kuma götürün ve kazma hareketi yaptırın.

Tırmalama tahtası eğer dışarı çıkmıyorsa özellikle mutlaka gerekli diye düşünüyorum. Ama ona alıştırmak da zor olabiliyor, tepesine asılan oyuncaklardan kullanarak alıştırabilirsiniz. Perdeleri tırmaladığında su sıkıldığını okumuştum bir yerde, bırakıyormuş tırmalamayı.

Isırması için diş kaşıma oyuncakları alabilirsiniz eğer çok sorun yaratıyorsa.

Hills, Proplan ve Royal Canin veterinerlerde vardır ama Acana, Orijen ve N&D yok. Proplan dışında hiç biri bu marketlerde de yok sanırım. İnternetten sipariş edebilirsiniz, ben Acana, Orijen veya N&D öneririm.

Ben kedimin sadece kafasını ve boynunu kaşıyorum normal zamanlarda, sırtını bile zor elletiyor

Veterinere kucağınızda götürmek risli olabilir, eğer çok uslu bir kedi değilse. Kaçarsa sokağın ortasında, kaybolur bulamazsınız. Bazı veterinerlerde kiralık ucuza taşıma kabı veriyorlar.

Çok şekermiş bu arada şapşik)

Mama masrafı aylık 1 kg yese 30-40 TL bandında olur yaklaşık. Yaş mamaların konservesini 2-3 TL olarak düşünürseniz 10-15 TL de ödül/vitamin (onlar her ay değil) 50 olur herhalde. Arada peynir ve yoğurt da verebilirsiniz. Yoğurdu sulandırmaya gerek yok.

Sizinki yavru kategorisine giriyor ama gönderdiğiniz 2. link kısırlaştırılmış değil mi? Onu kısırlaştırdıktan sonra verirsiniz (her ne kadar Proplan önermesem de).

Bu konu en son " 26-11-15 " tarihinde saat 12:24 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-11-15, 14:40   #29

gofretgofret üyesinin avatarı

İstanbul (Anadolu Yakası)
gofretgofret Çevrimdışı

2-3 aylık ıcın proplan yavru kedı maması kullanabılırsınız. 9-10 aydan sonra yetıskın maması verılebılır diye dusunmekteyım
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-11-15, 14:57   #30

İsot üyesinin avatarı

Ordu
İsot Çevrimdışı

Sterilised olani ben kisirlastirdiktan sonra vermeye basladim yavru kedi icin olani tercih edin siz o yaramaza hadi bakalim insallah butun sorunlari halledersiniz iste yavas yavas ) daha minik sonucta daha o kabadayi olacak buyuyup
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları