Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Sağlığı

Cevap Yaz
Eski 25-11-15, 13:00   #1

TipAdam üyesinin avatarı

Aydın
TipAdam Çevrimdışı
Unhappy Çıldırmak üzereyim bana akıl verin! (İshal, Gaz, Isırma...)

Selamlar arkadaşlar,

Yaklaşık 2 hafta önce veteriner bir abimden dünya tatlısı bir kedicik aldım. Sanıyorum ki 2-3 aylık bir şey. Aşırı tatlı ve beni de bayağı seviyor. Erkek olur kendileri ayrıca. Veterinerin dediğine göre tüm aşıları yapılmış, gayet sağlıklı durumda. Bahçelerinde besliyormuş. Annemiz 15-20 tane doğurmuş sanırım, bu da onlardan biriydi. Neyse evde tek başıma kalıyorum. 1 yatak odam, 1 oturma odam, 1 de mutfağım var işte. Evim öğrenci için tatlı bir ev yani, kedim de beğendi gibi duruyor. Her yeri adı gibi biliyor artık zaten

İlk başlarda her şey mükemmeldi. Kedimi akşam aldığım için kumunu, yemeğini, kabını, mamasını her şeyi Migros'tan aldım. Whiskas'ın kuru mamasını, yaş mamasını, konservesini falan aldım. Ayrıca kumunu vs. de aldım işte. Neyse, ilk 2-3 gün her şey güzeldi ancak aldığımdan beri yaşadığımız bazı sorunlar var, özellikle son 1 haftada bu durum tavan yaptı.

Sürekli gaz çıkartıyor. Ama öyle böyle değil, zahir gibi yani anlatamam. Kucağımda uyumak istiyor sürekli mesela, güzel güzel uzanmışken bırakıyor birden. Buna çözüm bulamadım. Normal bir şey sanıyordum ama çoğu arkadaşımın kedisinde bu sorun yokmuş. Benim Büdü'de ise olaylar olaylar yani... Ayrıca tuvaletten sonra eskiden kumuyla kakasını kapatıyordu. Son 1-2 gündür kapatmıyor. Kakasını yapıp iniyor. Bazen üstüne bile basıyor. Sürekli temizliyorum da kumunu ama neden böyle yapıyor aklım almıyor. Ayrıca belki inanmayacaksınız ama son 1-2 gündür kakasını kapatmıyor dedim ya hani, aynı şekilde ayakta kakasını yapmaya başladı! Yani ön patiler kabın köşesinde, vücut havada. Aşağı doğru bırakıyor kakasını. Bugün sabah okula gitmeden önce fark ettim ki ishal olmuş Neden ishal olduğunu da anlamış değilim.

Sosis, salam, tavuk, tavuk çorbası. Kendime bu tarz yiyecekler yaptığımda, mutlaka kendisine de kendi yediğim şekilde sunuyorum. Çiğ falan değil yani, ben nasıl yiyorsam o da öyle yiyor ve bayağı da seviyor. Bu durumu da abartmıyorum. İlk hafta kuru mamasını yiyordu mesela, artık yemiyor. Dün sadece kuru mama bıraktım, açlıktan ölecekti ama yine yemedi. Sürekli ayağımın altındaydı, mecburen yine ıslak mamadan verdim. Hunharca saldırdı. Böyle bir şey yok yani.

Şu da var ki, altına kaçırmaya başladı son 1-2 günde. Etrafta kurumuş kaka ya da şansıma evdeysem ıslak kaka görüyorum ufak ufak. İshal diye sanırım ama delirmek üzereyim. Ona ne kadar iyi bakarsam bakayım, daha da garipleşiyor her şey. Diş Hekimliği okuduğum için gerçekten çok çalışmam gerekiyor. Haliyle eğer uyumuyorsa ve benimde çalışmam gerekiyorsa odamın kapısını kapatıyorum ama deliriyor. Kapıyı tırmalıyor, kapının altından patisini sokup bana gösteriyor. Sonrada ağlamaya başlıyor, dayanamayıp yanıma alıyorum Çok seviyorum şapşiği ama ne yapmam gerektiğini bilmiyorum.

Kanepeleri mahvetti zaten. Tırnaklarını kesmiştik ilk aldığımda, şu anda tüm kanepeleri çiziyor. İplerini söküyor, deri kollarını çiziyor. Perdelerimi söküyor. Halıyı patileriyle çekiyor. Beni zaten sürekli ısırıyor. İlk başta çok masum ısırıyordu, eğleniyorduk falan. Şu anda dehşet ısırıyor. Kopartacak utanmasa

Ayrıca benim yanımdayken sürekli mırrrlıyor. Kuyruğunu sallıyor falan. Yani benden memnun, evden memnun, her şey süper; peki neden bu kadar sorunu var? Olay nedir sizce? Veteriner 15 Aralık'ta bekliyordu bizi, erkenden mi gitmeliyim sizce? 1-2 aşı olacak işte gittiğimizde. Bana akıl verin lütfen.

Bu arada ilk 5-6 gün su ile karışık süt vermiştim ama sonradan bayağı araştırınca ''ne olur ne olmaz'' deyip sadece su vermeye başladım. Zaten ondan sonra tüm bu sorunlar başladı aslında...

Bu konu en son " 25-11-15 " tarihinde saat 13:04 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-11-15, 13:09   #2

Sakarya
Gamze atlı Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Çıldırmak üzereyim bana akıl verin! (İshal, Gaz, Isırma...)

Valla sen bence koşarak o veteriner abine git büdüyü alıp. Çok küçükse sadece kuru mama ver ve asla süt verme. Veterinerin mikrobik mi yoksa yeme içme sebebiyle mi ishal olduğunu anlaması için bu önemli bence.artı kedinin kuyruğunu sallaması bi sinir ifadesi diye biliyorum ben. Durmadan homurduyorsa herşey yolundadır ama diğer o ısırmalar diş çıkardığı için olabilir. Benimki 3 aylık yalayıp yalayıp ısırıyor ama can acıtacak şekilde değil. Acil şifalar diliyorum. Bizi de bilgilendirirken Mutlu olurum . Ama hemen veterinere git sen bekleme çocuk daha da hasta olmadan.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-11-15, 13:17   #3

TipAdam üyesinin avatarı

Aydın
TipAdam Çevrimdışı

Gamze atlı tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Valla sen bence koşarak o veteriner abine git büdüyü alıp. Çok küçükse sadece kuru mama ver ve asla süt verme. Veterinerin mikrobik mi yoksa yeme içme sebebiyle mi ishal olduğunu anlaması için bu önemli bence.artı kedinin kuyruğunu sallaması bi sinir ifadesi diye biliyorum ben. Durmadan homurduyorsa herşey yolundadır ama diğer o ısırmalar diş çıkardığı için olabilir. Benimki 3 aylık yalayıp yalayıp ısırıyor ama can acıtacak şekilde değil. Acil şifalar diliyorum. Bizi de bilgilendirirken Mutlu olurum . Ama hemen veterinere git sen bekleme çocuk daha da hasta olmadan.
Yani bebek değil ama minnoş bi şey yani. 2-3 aylık bir şey olduğunu tahmin ediyorum. 3 ay muhtemelen. İnternetteki fotoğraflarla kıyaslamıştım çünkü. Ya şöyle bir şey var, kuru mama yemez oldu. Yani dedim ya, zorladım kendisini; 1 tabak kuru mama verdim hemde en güzelinden. Yani bana öyle dediler ama yok yani. Eve geldiğimde baktım hiç yememiş ve aç gözlerle bana bakıyordu. Haliyle yine o ıslak mamasından koydum, hunharca yedi. Kuru mamaya nasıl alıştıracağım kendisini? Ayrıca sütü de su ile karıştırıyordum ama ilk 5-6 gün verdim, sonradan vermez oldum. Sadece su veriyorum.

Yanımdayken sürekli mırrrlıyor. Kendisiyle oynamasam bile kucağıma geldiğinde bana bakıp mırlama başlıyor. Oynamaya başlayınca her şey süper zaten. Hemen ters dönüyor, patileriyle kavga ediyor benimle Kaşıyorum, öpüyorum falan. Kuyruğunu da sallıyor ama mutluyken yapıyor diye biliyordum bunu. Haa ilk hafta dediğim gibi yalayıp yalayıp ısırıyordu zaten, acı falan da yoktu. Eğlenceliydi her şey. Ama şu son 2-3 günde ne olduysa sertçe ısırıyor ve bırakmıyor. Ama oyun oynadığını sanıyor, sanırım dişlerle ilgili bir problem dediğiniz gibi.

Bugün gitmemin imkanı yok, sınavlarım var ve 17:00'ye kadar okuldayım. Neden böyle oldu ya of Cevap için de çook teşekkürler...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-11-15, 14:03   #4

Sakarya
Gamze atlı Çevrimdışı

anladım rica ederim ne demek fotoğraf da koy da bakayım şu tipsize. Ama anladIğım kadarıyla seni seviyo baya karnını dönüyorsa sana herşey yolundadır. Eğer ısırdığında elini çekiyorsan senin elin onun için yakalanması gereken bir ava dönüşüyor. Bırak biraz ısırsın ki cazibesi kalmasın elinin ) ayrıca mamasını üç kez önüne koy günde, yemek yemesi gereken saatler olduğunu ve yemezse aç kalacağını bilsin. Emin ol o kuru mamayı yiyecek. Ama istersen ılık suyla biraz ıslat kuru mamayı bi de öyle dene . Dene cevap yaz bize de merak ederim ben sınavlarda başarılar
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-11-15, 14:31   #5

calypso üyesinin avatarı

calypso Çevrimdışı

Whiskas vermemenizi öneririm kalitesiz bir mamadır (Acana, Hills, Proplan, N&D, Orijen, Royal Canin vs alabilirsiniz) Süt verdiğiniz için ishal olmuştur büyük ihtimal, kediler ishal olduklarında gaz sorunları da olur. İshalini durdurmanız lazım önce. Yavru kedilerde uzun süreli ishal dehidrasyona sebep olur. Temiz su bulundurun hep içmesi için. Türkiyedeki eczanelerde varmı bilmiyorum ama smekta diye rus yapımı bir ilaç var, benim kedimin ishalini bir o kesmişti. Bulamazsanız veterinerden ishal için ilaç isteyin. Pirinç lapası yedirebilirsiniz ishale iyi gelir. Kedinize sosis salam vermeyin, pişmiş halini de vermeyin. Tavuğun baharatsız ve yağsız tarafından verin. Kuru mamayı ılık suyla ezip lapa haline getirip öyle verebilirsiniz, içine biraz da yaş mamasından katın git gide azaltıp tamamen kuru mamaya geçersiniz.
Siz yokken oyalanacağı birşeyler olması lazım evde. Oyuncaklar alın top, kedi oltası filan. Bide kabuklu fındık verin oynasın ceviz de olur. Haraketli anında oyun oynayıp yorun zaten 10-15 dk sonra yoruluyorlar çok zamanınızı almaz. Bizim koltuklar deri olmadığı için o tür sorunlarımız yok neyseki. Perdeleri yırtıyor ama sorun etmiyoruz. Kediler için soft paws diye bir ürün var, plastik tırnak gibi yapıştırıcıyla tırnağına geçiriyorsunuz mobilyalara filan zarar veremiyor, durumunuz varsa alabilirsiniz. İpli şeyleri sökme durumunun bir çaresi yok malesef ya o ipleri saklayacaksanız alta falan dikeceksiniz yada keseceksiniz. Elinizi ısırmasına izin vermeyin. Hayır demeye alıştırın. Elinizle oyun oynatmayın oyuncak verin onunla oynasın.
Kediler mutlu olduklarında kuyruklarını sallamaz. Oyunbaz veya rahatsız olduklarında sallarlar. Hani bazen yürürken kuyrukları dik durur ya ucu da hafif kıvrılmış işte o mutluluk göstergesi. Onun dışında kedinizi severken hafif hafif kuyruğunu sallıyorsa "ısıracağım şimdi" demek, sevmeyi kesin.
Sizin sorun dediklerinizde de ben sorun göremiyorum, süt vermişsiniz ishal olmuş kakasını kapatamıyor yada kumuna yetişemeyip yere yapıyor, ishali durunca bu durum düzelir. Eşyalara zarar verme huyu da bütün kedilerde var. Büyüyünce daha da sakinleşir yavrular biraz fazla yaramaz oluyorlar. Bide kaşıyorum dediniz neresini kaşıyorsunuz karnını mı? öyleyse bir daha yapmayın, kediler köpekler gibi değildir karınlarına dokunulmasından hoşlanmazlar.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-11-15, 14:38   #6

İsot üyesinin avatarı

Ordu
İsot Çevrimdışı

Ya da kuru mamayi yas mamaya karistir yas mamayi yavas yavas azalt kuru mama kalsin. Bak kuru mama yemeyen kediler icin olan kuru mamalar var onlardan al onlari istahla yer istah acicilardan cok yas mama verme karaciger yaglanmasi yapiyor cok tombik oluyorlar. O gaz sorunu whiskasdan kaynaklaniyor soyleyeyim de size bizde ilk sizin gibi migrostan almistik o gaz sorununu cok yasadim. İsirmasina sakin alistirmayin gercekten dis cikiyor diye yapiyor ama alistirinca buyudugunde sizi cok sorun bekliyor sinirlendikce isiriyor istedigi olmadikca isiriyor ve buyudugu icin zarar veriyor. Onun önlemini cocukken alin. Bol su icirin eger ishal olmussa. Bi de haslanmis pirinc yedirmeye calisin kessin ishalini. Kaka yaptigi yerleri de sirkeli su ile silin de kokusu ciksin bir daha yapmasin oralara yalniz kalmakla ilgili sorunlari var bu kedilerin kapi kapaninca cildiriyorlar sizi cok iyi anliyorum resmen anlattiklarinizi yasadim 1 bucuk yildirda yasiyorum simarik bir oglunuz var ama sut vermeyin ishale o ve mama sebep olmustur buyuk ihtimal ay merak ettik fotografta koyun
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-11-15, 14:38   #7

karakedi17 üyesinin avatarı

Çanakkale
karakedi17 Çevrimdışı

yaş mama ve verdiğiniz salam sosis ishal yapmış olabilir. bir kaç gün kesinlikle ek gıda vermeyin. yemezse yemesin hemen kuru mamayı. ishaline de iyi geliyor hem kısa süreli açlık. sadece kuru mama yemeye başlamadan ek hiç bir şey vermeyin. birde wiskas pek iyi değildir derler. veterinere de 15 aralığı beklemeden gidin ve ishalin beslenmeden kaynaklı olup olmadığından emin olun. eğer beslenmedense o size kısa sürede düzeltecek bir mama da önerebilir. kedinizi elinizle oynatmayın sakın elinize alacağınız bir oyuncak ile oynatırsanız ısırma sorunu ortadan kalkacaktır.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-11-15, 17:25   #8

Sakarya
Gamze atlı Çevrimdışı

Ben senin için veteriner hekim ile görüştüm Tip adam ishal için en kısa Zamanda veterinere gidiyorsunuz , ısırıklar ile ilgili de şunu söyledi bak aynen yazıyorum .Elinizi ısırdığı an ona kızın sesinizi yukseltin, arkanizi dönün yada ceza köşesine koyun..Belli bir sure sonra algılayacaktır,Oynayacagi farklı seyler verin. Aynen böyle dedi. Bana da kapak olsun bu ))
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-11-15, 17:44   #9

İsot üyesinin avatarı

Ordu
İsot Çevrimdışı

Gamze atlı tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Ben senin için veteriner hekim ile görüştüm Tip adam ishal için en kısa Zamanda veterinere gidiyorsunuz , ısırıklar ile ilgili de şunu söyledi bak aynen yazıyorum .Elinizi ısırdığı an ona kızın sesinizi yukseltin, arkanizi dönün yada ceza köşesine koyun..Belli bir sure sonra algılayacaktır,Oynayacagi farklı seyler verin. Aynen böyle dedi. Bana da kapak olsun bu ))
Ay yok niye kapak olsun ) bunlari kedisine alistiran az )) hele ben amaan oynuyor isirsin sanki nolcak diye diye puma yaptim iste hayvani
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-11-15, 17:49   #10

Sakarya
Gamze atlı Çevrimdışı

Hahhaa isot çok güzel dedin valla , biz de direkten döndük demek ki bak bu fotoğraf zaten anlatıyor herşeyi aslında https://instagram.com/p/-KVi16Djm-/
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-11-15, 18:32   #11

elifey Çevrimdışı

Bir fikir de ben vereyim size eğer kuru mamayı tüketmiyorsa bir miktar suyla ıslatıp verebilirsiniz. Zaman içinde azaltarak alıştırmış olursunuz belki. Benimki de kuru mama yemiyordu ama suyla ıslatıp vermeye başladım sonra alıştı. Isırma huyunu ben de çözemedim kendisi 20 günlükten 8 aylık oldu hala ısırıyor
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-11-15, 18:47   #12

gofretgofret üyesinin avatarı

İstanbul (Anadolu Yakası)
gofretgofret Çevrimdışı

2-3 aylıksa butun asılarını olmamıstır yahu eksıgı vardır mutlak. kucuk daha Sosis, salam, kesinlikle verme. tavukda haslanmıs olsun.Yas mamada yavruyken verme bence. ben hıc vermedım yavruyken. sosıs salam mutlaka ıshal yapıyor hatta kanlı ıshaşl. sütte verme sakın. onları vermeye devam edersen ıc parazıt ıgnelerı bosuna gıder. veterıner tekrarlanmak durumunda kalır. ben 2 aylıktan berı proplan yavru kedıler ıcın olandan kullandım. hıc sorun yasamadım whıskas onerılmıyor onu degıstırmekle basla bence.
Tuvalet sorunu heer kedıde var. benım kedım1bucuk ysında o bıle ara ara sacma seyler yapabılıyor oyun oynarken ısırmaya alısmasın yoksa o huy hep uzerınde kalır ısırınca hemen oynamayı bırak. kızmaktan hayırdan anlamıyor ufaklıklar. uzerıne gıttıgındede daha cok ofkelenıyorlar bırde buyuduklerınde o mınık çivi dişler, o kucucuk çene oyle kuvvetlenıyorkı ısırdıgında aklını alıyor . o donemler bıraz sıkıntılı olabılıyor. buyudukce rahatlarsın sabır en onemlı sey.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-11-15, 20:11   #13

TipAdam üyesinin avatarı

Aydın
TipAdam Çevrimdışı

Herkese cevap verdiğim uzun bir mesaj atıyorum. Yazmam 1.5 saatimi aldı ama yayınlandıktan sonra siliniyor. Modlar mı siliyor acaba? Yanlış bir şeyde yok mesajda. Sebebini anlamadım Mesajı kaydetmiştim, ne olur ne olmaz diye. Tekrar atsam sorun olur mu? Yetkili biri yazsa keşke, o kadar da yazdım ya of

Bu konu en son " 25-11-15 " tarihinde saat 20:16 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-11-15, 20:18   #14

calypso üyesinin avatarı

calypso Çevrimdışı

TipAdam tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Herkese cevap verdiğim uzun bir mesaj atıyorum. Yazmam 1.5 saatimi aldı ama yayınlandıktan sonra siliniyor. Modlar mı siliyor acaba? Yanlış bir şeyde yok mesajda. Sebebini anlamadım Mesajı kaydetmiştim, ne olur ne olmaz diye. Tekrar atsam sorun olur mu? Yetkili biri yazsa keşke, o kadar da yazdım ya of
Zann etmiyorum yöneticilerin sildiğini. Mesajı 2 yere bölüp öyle atın belki karakter yetmiyordur.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-11-15, 20:24   #15

TipAdam üyesinin avatarı

Aydın
TipAdam Çevrimdışı

calypso tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Zann etmiyorum yöneticilerin sildiğini. Mesajı 2 yere bölüp öyle atın belki karakter yetmiyordur.
Mesaj yayınlanıyor ama kısa bir süre sonra siliniyor. Yani az önce böyle oldu. Dediğiniz gibi 2 parça halinde atmayı deniyim o halde. Umarım yayınlanır bu defa

Edit: İlk parçayı ekledim şimdi, yine kaldırıldı. Neden böyle oluyor yahu?

Edit 2: Yorumumu sonunda paylaşabildim ama resimleri yorumdan kaldırmam gerekti. 1 tane dahi resim eklersem yoruma, otomatik siliniyor maalesef. Resim eklemek için ne yapmalıyım o halde, yardımcı olabilir misiniz?

Bu konu en son " 25-11-15 " tarihinde saat 22:25 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları