Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Sağlığı

Cevap Yaz
Eski 15-09-13, 11:58   #46

Pıtırsonic Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Bulduğum yavrunun ayakları sakat/Ve Kaç aylık?

hastayken bile sevimliliğinden bir şey kaybetmemiş artık evine gelsin de oynarken çekilmiş fotoğraflarına bakıp orada olup mıncıklayamadığımız için kıskanalım sizi neyse ki zor kısmı atlattı. tekrar çok geçmiş olsun..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-09-13, 15:00   #47

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı

Cok sükür iyi görünüyor. Canim benim kafasinada o huniden takmislar, basina neler geliyor hic anlamiyordur, bu insanlar benimle neden ugrasiyorlar diyordur kesin.

Okadar masum cikmiski, insanin icini eritiyor.
Insallah evdeki oyun oynarkenki hallerinide görmek kismet olur.
Dualarimiz sekerle, cabucak sagligina kavussun insallah...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-09-13, 16:10   #48

catpet Çevrimdışı

kuzum benim ya ehehe çok seviml.geçmiş olsun çok çok
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-09-13, 20:20   #49

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

Şeker adı gibi şeker fotoğrafta da çok masum çıkmış .En kısa zamanda iyileşip özlenilen o yaramazlıklara dönmesini diliyoruz. Şeker şanslı kedilerden bu şansı hiç bitmesin tekrar geçmiş olsun
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-09-13, 20:25   #50

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

Şeker- tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Belki de zamanlama çok iyiydi. Dünyadan ümidimizi kestiğimiz an, karşımıza minik bir can çıkıyor ve herşey değişiyor. Avuç kadar haliyle neşe kaynağı, sevgi menbaı oluyor

Bu o kadar doğru ki insanın karşısına hiç düşünmediği bir anda çıkıyor ve gerçekten pozitif enerjisiyle geliyor. Minicik boyuyla hayatımızın bir parçası olup çıkıyor .İyi ki varlar...Bütün kedi sahiplerine hep birlikte uzun yıllar diliyorum...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-09-13, 00:13   #51

Üzüm üyesinin avatarı

Üzüm Çevrimdışı

Çok geçmiş olsun. Sonunda atlattı demek ameliyatı. Bundan sonra birlikte hayatınız çok güzel olur umarım.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-09-13, 23:15   #52

Şeker- üyesinin avatarı

Ankara
Şeker- Çevrimdışı

hulya tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Bu o kadar doğru ki insanın karşısına hiç düşünmediği bir anda çıkıyor ve gerçekten pozitif enerjisiyle geliyor. Minicik boyuyla hayatımızın bir parçası olup çıkıyor .İyi ki varlar...Bütün kedi sahiplerine hep birlikte uzun yıllar diliyorum...
Ve biz de biz onlara bakıyoruz sanıyoruz. Onlar bize bakıyor. Onlar bize terapi oluyor.
Bu yavru karşıma çıktığında 300-500 gramlık haliyle aşık etti kendisine. Tam da ona ihtiyacım olduğu anda...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-09-13, 23:41   #53

Şeker- üyesinin avatarı

Ankara
Şeker- Çevrimdışı

Geçmiş olsun dilekleri için teşekkürler arkadaşlar varolun...
Evet, acı çekerken bile sevimli yavrum.
Ameliyattan bu yana 6 gün geçti. Ameliyat günü haricinde her gün ziyaretine gittim. İlk gittiğimde (yani ameliyatın ertesi günü) durumu sanki daha iyiydi.Bakışları fotoda göründüğü gibi canlı, az da olsa ayağına basabiliyordu. Son üç ziyaretimde hiç basamıyordu ve ayağa kalkmaya çalışınca düşüyordu, biraz da halsizdi..

Her gün gittiğimde elimle yemek yediriyorum (yumurta, balık vs yediriyorum. elimden yemeyi seviyor diye sırf moral için yediriyorum. Yoksa tabi orda devamlı kabında kuru mama var. ) yemek yerken hafifçe ayağa kalkıyor parmaklarımdan zevkle alıp yiyor, uzun uzun elimi, parmaklarımı yalıyor, başını ve yüzünü sevmemi istiyor seviyorum... bu esnada ayakta duramıyor, sık sık düşüyor. Ben onu minderin olduğu yere doğru çekiyorum düştüğünde orda kalsın diye.. Az dinleniyor, geri kalkmaya çalışıyor. En az yarım saat elimi ve parmağımı yalama faslımız oluyor, sonra mola veriyoruz, kapısını kapatıyorum, ellerimi yıkayıp bahçeye çıkıp 10 dak çay içiyorum, tekrar yavrumun odasına çıkıyorum, bi 15-20 dakika daha elimi parmaklarımı yalıyor, sonra vedalaşıyoruz. Kapısnı kapatınca arkamdan uzun uzun miyavlıyor, hızla merdivenden iniyorum.
5. günden sonra daha iyi olur, ayağını az da olsa kullanabilir sanıyordum ama öyle değil. Veterinerimiz 5 gün daha kalsın dedi, inşallah Pazar günü taburcu olacak yavrum.
Böylece 10 gün orda kalmış olacak.
Yuvasında morali daha iyi olur , daha hızlı iyileşir tamam, ama bu halde alıp eve getiremem. Zaten her gün iğnesi var yavrunun Ümitköy'e her gün götürüp işkence çektiremem..Üstelik acil bir durum olmasından korkarım, getiremem.
Acaba ben mi acele ediyorum bir an önce koşup oynasın diye?
10 günün sonunu bekleyim değil mi?

Bu ameliyat, kalça çıkığı ameliyatı değil, normal kol-bacak kırığı da değil. Kalça kemiğini bacağa bağlayan kemik kesilip çıkarıldı, kalça kemiğine bacak kemiği kaslarla bağlandı.. Sonuçta kemik kesisi var. İyileşme süreci de uzun olur diye kendimi ikna ediyorum ama sonra da ee 5 gün oldu, niyedaha yürüyemiyor diyorum..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-09-13, 00:06   #54

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

Bence hemen yürümesini beklemeyin dişi bir kedinin kısırlaştırma ameliyatından sonra nerdeyse bu zamanı veriyorlar ki sizin ki daha ağır bir ameliyat kısırlaştırma ameliyat sonrası yürüyebiliyor belki ama iyileşme süresi uzun oluyor. Ben zamana ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Ayağa kalkamaması konusunda veterinerin yorumu ne oldu ? Şekerin şimdi morali bozuktur bulunduğu yerde mutsuz bir şeylerin farklı gittiğinin farkındadır halsiz görünmesi mutsuzluğundandır .Pazardan sonra her şey düzelir eminim tekrar geçmiş olsun
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-09-13, 00:56   #55

Şeker- üyesinin avatarı

Ankara
Şeker- Çevrimdışı

Veterinerimiz herşeyin beklendiği gibi yolunda gittiğini, iyileşme sürecinin kişiden kişiye değişeceğini, Şeker'in durumunun gayet iyi olduğunu söylüyor. Ama ilk başta 5 gün kalacaktı ya, bunun 10 güne çıkarılmasını sordum. Burda gözetimimizde kalması daha iyi olur,dikişler alınana kadar kalsın dedi. Heralde iyice ayağına basacak hâle gelmeden vermek istemiyor. Veterinere güveniyorum, ( Allah'ın izniyle) o konuda tereddütüm,vesvesem,şüphem yok. Şeker'imin yavaş iyileşeceğini düşünüyorum. ( Buna inanmak istiyorum)
Şu anki hâli, onu ilk bulduğum günkü hâlinin benzeri, biraz daha kötüsü. Sokakta bulduğumda ilk 10 gün yürüyemediğinden, sağ bacağına basamadığından ve yaklaşık 10 gün sonra aksayarak yürüdüğünden ve sonraki günler kalçayı sola atarak da olsa hızla koşup oynadığından bahsetmiştim ya. İşte ilk 10 günkü hâli gibi. Demek ki bulduğumda o gün darbeyi almıştı. O gün birşey çarpmış veya bir yerden düşmüş ve kalça kırılmıştı , bu yüzden sokakta kaçamayıp benimle karşılaşmıştı. Ordaki ağrılı süreci atlatma süresi de 10 gün olduğuna göre heralde bu zaman dilimi onun standartıdır diyerek 10-15 günü gözüme kestiriyorum...

Bazen şunu düşünüyorum: Şeker'in kalçası kırılmasaydı belki ben onunla karşılaşmayacaktım?
Etrafına çocuklar doluşmuş bakıyorlardı yerde köşeye sinmiş miniğe.
O gün koşabilseydi kaçardı ve sokakta önümüzden koşarak geçen, kaçan herhangi kediden biri oldurdu. "Herhangi bir kedi" derken kastım yanlış anlaşılmasın. sokaktaki bütün kedilerin özel olduğunu düşünüyorum. Her biri "keşfedilememiş birer hazine" . Çoğu da gizli hazine olarak kısa bir ömür yaşayıp ölüyor. Aslında sizin de tabirinizle keşfedilmemiş, sahiplenilmemiş bu kedilerden mahrum kalanlar aslında evlerdir, insanlardır.
Sadece Kediler yuvadan mahrum kalmıyor; yuvalar da kediden mahrum kalmakla büyük bir eksiklik yaşıyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-09-13, 01:18   #56

Mırni Çevrimdışı

Bıraz sabır edın ıyı olucak emın ellerde zaten bır sıkıntınız olmasın...
beri yandan kolay bır amelıyat geçırmedı yavaş yavaş iyileşecek bızım bıle elımız burkulsa 1 ayda geçıyor bu yavrucak ameliyat oldu.... dedığım gıbı sabırlı olun onu zıyarete devam edın bır bakmışsınız herşey duzelmış
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-09-13, 01:50   #57

Şeker- üyesinin avatarı

Ankara
Şeker- Çevrimdışı

Ama Sevgili Mırni; ben bir an önce eve gelip ordan oraya koşmasını, bir yerlere saklanmasını,örtüleri ordan oraya fırlatmasını,paspasları kemirmesini,eskisi gibi omzuma çıkıp orda uyumasını istiyorum. Hele bir gelsin, onunla lazer oynayacağım, onu da aldım : ) Hemen değil tabii..

Kum kabını gayretle eşelerken çıkardığı sesleri özledim.
Ben yemek yaparken sandalyeye çıkıp patileriyle beni dürtmesini özledim.

Geri döndüğünde ev ortamını ve beni unutmasından korkuyorum. Herşeyi hatırlayacaktır inş.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-09-13, 23:33   #58

Şeker- üyesinin avatarı

Ankara
Şeker- Çevrimdışı

vetcevik tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Merhabalar,
Ameliyatın kapsamına ve bireysel dirence bağlı olarak değişir. Yavru kediden bahsediyoruz, kaslarının da zayıf olduğunu göz önünde bulundurmalıyız. Yani süreciniz bir kaç ayı bulabilir. Mutlaka ağrısı oluyordur ancak hekiminiz uygun görmediği sürece ağrı kesici vermeyiniz.
Birkaç ay ?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-09-13, 23:40   #59

Şeker- üyesinin avatarı

Ankara
Şeker- Çevrimdışı

Canımın içi bugün taburcu oldu.
Durumu harika. Adeta düz duvara tırmanıyor : ) Kısa zamanda bu kadar iyileşmeyi beklemiyordum. Ameliyatlı kalçanın bulunduğu bacağa çok az bir aksamayla rahatça basıyor, yürüyor, koşuyor, yakalayana aşkolsun, koltuklara-perdelere çıkıyor. Bir saniyede 2-3 kere yer değiştiriyor Hareket kısıtlaması imkansız gibi. Hani biraz durgun olur da kısıtlarsın. Nereye koysam çıkacak veya çıkmaya çabalayıp kendini yıpratacak gibi görünüyor. Veterinerimize "yapmam veya yapmamam gereken birşey var mı?" diye sordum. "Herşey serbest, koşup zıplayabilir, herşey yolunda, çok başarılı bir tedavi oldu" dedi.
Çok şükür... Gerçekten başta hocamız, hekimlerin tamamı sevgiyle ve ciddiyetle işlerini yaptılar, kuzuma iyi baktılar.
Dikişler alınmış, boyunluk çıkarılmış ve biraz da kilo almış olarak teslim aldım yavrumu. 10 gün hareketsizlik kilo aldırmış. Eve gelir gelmez adeta hareketsizliğin acısını çıkarmaya çalıştı.
Onu getirmeden önce herşeyini ( yemek, kum kabı, minderleri vs..) eski yerine koydum ki eve girince korku ve yabancılık hissetmesin diye. En çok da bundan ve beni-bizi tanıyamamasından ya da küsmesinden korkuyordum. Korktuğum olmadı. Herşeye kaldığı yerden devam edecekmişiz gibi görünüyor. Tabi henüz geleli birkaç saat oldu, yeni huylar edindi mi henüz anlaşılmıyor ama sevecenliği,oyun merakı, sürekli kucağımıza gelişi, bazı tipik özel komik hareketleri aynen devam..
Bir tek tırmalama huyu öğrenmiş ekstra... eskiden yoktu. Heralde kapalı ortamda durmaktan orda hep kapıları tırmalıyordu kuzum.

Ancak birşey dikkatimi çekti, genelde 2 saat uyur, 1-2 saat oynardı, tekrar uyurdu. Geldi geleli 7 saattir gözünü kırpmıyor. Bazen gözü kapanır gibi oluyor belli ki uykusu var ama sanki beynini zorluyor uyumamak için, ayık durmak için. Hep yanımda kucağımda,dizimin dibinde oturmak ya da oynamak istiyor,kucağımdayken ben uyumuş gibi yapıyorum ki o da uyusun diye, cin gibi duruyor,sıkı sıkı tutunuyor bana. Heralde uyuyup kontrolü kaybederse onu hastaneye geri götürürüm diye korkuyor. Gerçi bu kaygıyı düşünecek zihin yapısına sahip olup olmadığını bilmiyorum. Tam gözleri kapanıyor , tamam uyudu diyorum, aniden açıp etrafı izliyor, yanında olup olmadığımı kontrol ediyor.
Bütün hasta canlılara, insanlara, kedi-köpeklere şifa diliyorum. Burada moral ve tecrübe desteğiyle yanımızda olanlara teşekkür ediyorum.

Bu fotoyu az önce çektim. Uyuyacak göz var mı şunda : )
Eklenmiş Resimler
Bulduğum yavrunun ayakları sakat/Ve Kaç aylık?-imagejpg  
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-09-13, 23:56   #60

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

Canım ya çok şeker maşallah diyelim her şeyin yolunda gitmesine sevindim. Çok sıkılmış şekercik orada sizleri ve evini çok özlemiş belli ki çok da seviyor. Halini gözlerimin önüne getiriyorum çok komik gerçekten. Tekrar kaybetmek korkusu da yaşıyor olmalı uykuyla savaş verdiğine göre .Veteriner koşup oynasın diyorsa hiç sorun yok ama siz yinede çok yüksek yerlere çıkmasına izin vermemeye çalışın tabi ne kadar başarılı olursunuz bilemiyorum. Ayrıca büyümüş güzel kız fotoğraflarda onu farkettim cin gibi de bakıyor ufaklık . Tekrar geçmiş olsun hep birlikte sağlıklı ve uzun bir ömür diliyorum. İnşallah benzer şeyler tekrar yaşamazsınız. Hiç kimse de yaşamasın
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları