Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Sağlığı

Cevap Yaz
Eski 13-09-13, 17:21   #31

Şeker- üyesinin avatarı

Ankara
Şeker- Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Bulduğum yavrunun ayakları sakat/Ve Kaç aylık?

Pıtırsonic tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
ameliyatın iyi geçmesine çok sevindim döndüğünde de geçmiş olsun ödüllerini alacak ne güzel umarım bir daha böyle sağlık problemleri yaşamazsınız, hiçbirimiz yaşamayız..
Ödüller hazır. İstediği kadar nazlanıp trip yapabilir, özgür.. Artık o minder senin bu koltuk benim zıplayıp dursun Gerçi bir süre (10-15 gün) hareketsiz kafes tarzı bir ortam oluşturacakmışım evde ama bunu nasıl yapacağım konusunda fikriniz var mı?
Sizin kediciklerinize de sizinle birlikte sağlık ve huzur diliyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-09-13, 17:28   #32

Şeker- üyesinin avatarı

Ankara
Şeker- Çevrimdışı

Kedicik 5 gün sonra eve geldikten sonra Yaklaşık 2 hafta boyunca evde hareket kısıtlamasını nasıl yapacağıma dair fikri olan var mı? Taşıma çantası tarzı çok ufak bir kafese koyup bunaltmak istemiyorum. Veterinerin o camlı 1 metrekarelik odası gibi bir yer lazım. Büyükçe bir karton kutu ayarlasam kutuyu devirir devamlı durmaz ki. Sabit bir platform oluşturmak gerekir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-09-13, 17:32   #33

Pıtırsonic Çevrimdışı

iyi dilekleriniz için teşekkürler petshoplarda biraz büyükçe olan kafeslerden satılıyor ama acaba kiralıyorlar mı diye bir sorsanız? dezenfekte ederek bu süre içinde kullanabilirsiniz ama satın almaya kalkarsanız 15 gün için biraz pahalı olabilir. eğer olmazsa odanın bir köşesine çengeller yardımıyla ağ gerebilirsiniz ya da çevrenizde bebeği olan biri varsa bebekler için olan oyun alanlarından da varsa onu ödünç isteyebilirsiniz. taşıma kafesinde kalması imkansız, tuvaleti ve maması zaten sığmaz. bu yüzden biraz daha büyük olan alanlar oluşturmanız gerek.. netten bebek oyun alanlarını aratın. basit bir şekilde belki evde kendiniz de yapabilirsiniz. TAWŞİ'NÄ°N DÃ339;NYASI (TawÅ376;i's World): TAVŞANLAR Ä°Ã8225;Ä°N EVDE OYUN ALANI buradaki kafesler belki size fikir verebilir. benim kızım 3 aylık civarındayken fıtık ameliyatı olmuştu, onun da aynı şekilde hareket etmemesi gerekiyordu göbek fıtığı olduğu için. dikişlerinin açılması hayati risk taşıyordu. evde 4 kedi olduğundan biz onu veterinerinde bırakmıştık 15 gün kadar, riski göze alamadık. eğer hiçbir yol bulamazsanız kafes ücretini vererek veterinerde bırakabilirsiniz ama umarım başka bir yol bulursunuz..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-09-13, 19:08   #34

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

Şeker- tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Kedicik 5 gün sonra eve geldikten sonra Yaklaşık 2 hafta boyunca evde hareket kısıtlamasını nasıl yapacağıma dair fikri olan var mı? Taşıma çantası tarzı çok ufak bir kafese koyup bunaltmak istemiyorum. Veterinerin o camlı 1 metrekarelik odası gibi bir yer lazım. Büyükçe bir karton kutu ayarlasam kutuyu devirir devamlı durmaz ki. Sabit bir platform oluşturmak gerekir.
Çok büyük geçmiş olsun iyi olmasına kazasız belasız atlatmasına sevindim. Pıtırsonic kafes önerisi bence en güzel olanı. Ben hatırlıyorum öyle büyükçe bir kafesi bir yakınım küçük bir kedi bakımı için almıştı. İçine minder ve küçük bir kutuda kum dahi koymuştu. Yanlış hatırlamıyorsam 200 lira civarıydı ama onlar pahalı bir yerden aldı.. Daha sonra ben ulusa ta halin arkasında bu tip ürünleri tavşan bakımı için falan diyorlar ve daha uygun fiyatta satıldığını gördüm .Oralara bir sorun derim yada klinikte belki 2 haftalığına size verebilecekleri yada kiralayabilecekleri kafesler vardır onlara da sorun .Ben açıkçası bu süreyi klinikte geçirmenizi tavsiye etmem rakam kafesle aynı fiyata gelir ya da sorun karşılaştırma yapın. Tekrar geçmiş olsun...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-09-13, 12:47   #35

Şeker- üyesinin avatarı

Ankara
Şeker- Çevrimdışı

Pıtırsonic tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
iyi dilekleriniz için teşekkürler petshoplarda biraz büyükçe olan kafeslerden satılıyor ama acaba kiralıyorlar mı diye bir sorsanız? dezenfekte ederek bu süre içinde kullanabilirsiniz ama satın almaya kalkarsanız 15 gün için biraz pahalı olabilir. eğer olmazsa odanın bir köşesine çengeller yardımıyla ağ gerebilirsiniz ya da çevrenizde bebeği olan biri varsa bebekler için olan oyun alanlarından da varsa onu ödünç isteyebilirsiniz. taşıma kafesinde kalması imkansız, tuvaleti ve maması zaten sığmaz. bu yüzden biraz daha büyük olan alanlar oluşturmanız gerek.. netten bebek oyun alanlarını aratın. basit bir şekilde belki evde kendiniz de yapabilirsiniz. TAWŞİ'NÄ°N DÃ339;NYASI (TawÅ376;i's World): TAVŞANLAR Ä°Ã8225;Ä°N EVDE OYUN ALANI buradaki kafesler belki size fikir verebilir. benim kızım 3 aylık civarındayken fıtık ameliyatı olmuştu, onun da aynı şekilde hareket etmemesi gerekiyordu göbek fıtığı olduğu için. dikişlerinin açılması hayati risk taşıyordu. evde 4 kedi olduğundan biz onu veterinerinde bırakmıştık 15 gün kadar, riski göze alamadık. eğer hiçbir yol bulamazsanız kafes ücretini vererek veterinerde bırakabilirsiniz ama umarım başka bir yol bulursunuz..
Bu mesajınız bana çok ilham verdi. " Evin köşesine çengeller yardımıyla .."
Dışardan birşey getirdiğimde evde tepki olacak ve minik bir kedi için koca kulübe/kafes getirip evi daralttığım söylenecek,eminim : ( Banyoda çamaşır makinesi-duvar-duş kabini Üçü de yan yana U şeklinde bir alanda. Duş kabiniyle makine arası 1,5 metre. İkisi arasında duvar var. Yani U şeklinde alanın bir kenarı boş, o boş yere de ordaki dolabı koyacağım sadece hafif dolabın yerini değiştirip bir dört kenarı kapalı bir alan oluşturacağım. Tabi meşhur minderlerimizden de koyacağım. Gerektiğinde o dolabı kenara çekerek kucağıma alıp diğer odalara getirip sevip çişini yaptırıp yemek yedirip sonra oraya geri koyacağım. Dolap aşırı yüksek olmayacak,gerektiğinde bizi görecek. Her an banyonun kapısı açık olur. Zaten gözünün kesmediği yükseğe zıplamıyor. . Ama her an odalarda koltuk kanepelere zıplama ihtimali var, kontrol edemediğim zamanlarda yürüme koşma ihtimali var. Bu yüzden hareket kısıtlaması için ufak bir alan oluşturulması şart. Ancak tuvalet ve yemek kabını da mı oraya koysam yoksa ihtiyacı oldukça kendim kucaklayıp yedirip çiş yaptırıp geri mi yerine koysam onu düşünüyorum şimdi.. Çünkü veterinerin söylediği kadarıyla bir süre hiç basmayacak yürümeyecek.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-09-13, 12:51   #36

Pıtırsonic Çevrimdışı

tuvalet ve mama kabını da zıt köşelere denk gelecek şekilde oraya koyun. tuvaletini tutmasın, istediği zaman da su içebilsin. havalar da sıcak zaten.. en fazla mamayı 3-4 öğün verebilirsiniz tuvaletiyle fazla temas olmasın diye ama su ve kum kabı mutlaka erişebileceği yerde olmalı. kum kabını karton koli içine koyup gireceği yere oyuk açın. öyle bir paylaşım da vardı ama bulamadım şuan. bu şekilde fazla kum da sıçramaz ve mamasıyla suyuna temas etmez. bence hepsi erişebileceği alanda dursun.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-09-13, 13:26   #37

Şeker- üyesinin avatarı

Ankara
Şeker- Çevrimdışı

Hmmm.. Suyu ne zaman içeceği,ne zaman susayacağı hiç belli olmaz. Buna ben karar verip ayarlayıp kontrol edemem doğru. Ama yemek işini 3-4 öğün sadece yiyeceği zaman önüne koyarım, aynı düşünüyorum. Tuvaletini belli eder kendim kucaklayıp götürürüm diye düşünmüştüm ama her zaman belli etmeyebilir de, farketmeyebilirim veya aniden gelir, işte olabilirim evdekilerin gözünden kaçar. Strese girer, tutmak zorunda kalır, yatağına yapar üzülür vs... Yattığı yere çok yakın olmamak şartıyla o 1,5 metrelik alanın en uzak noktasına da tuvalet kabını koyarım. Kap konusunu hallederim, deneme-yanılma yoluyla hem girişi kolay hem kum sıçratmayan birşey ayarlarım. Zaten kuzum memleketteyken kumsuz yapmaya da alışıktı, orda kum bulamamıştım, gazeteye yapıyordu hep akıllı kızım.
Ufak da olsa serdiğim bir gazeteden 1 cm bile dışarı yapmıyordu. Hatta bir ara beyninde gazete-çiş şartlanması oluştu, gördüğü gazeteye işeme eğilimi vardı : ) çok çabuk öğreniyor, hiç inatlaşmıyor tuvalet, yemek ve sevgi gösterisi konusunda ( maşallah )

Bu arada "sokak kedilerini eğitemem, eğitimi zor olur,en iyisi petshop'tan satın alayım" diyenlere bu konu da duyrulur. Eve geldiği gün tuvalet ve yemek yerini bir gün bile şaşırmadı. Eğitime çok müsait, çok uyumlu, çabuk öğreniyorlar
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-09-13, 20:10   #38

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı

Konuyu yeni okudum cok cok gecmis olsun.
Ne kadar iyi yüreklisiniz, cok mutlu oldum yazilanlari okudugumda. Size denk gelmesine ve yürüme kosma sansinin olmasina cok sevindim.

Insallah kisa zamanda ayaga kalkip kosmaya baslar. Cokda sevimli bir kedi, (her kedi gibi), cok tatli.
Burnununda iyilesmesi ayrica mutlu etti beni, o burundan yerime öpün lütfen.

Rabbim bir daha hic saglik sorunu yasatmasin, hep saglikli mutlu huzurlu olsun insallah...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-09-13, 02:10   #39

Şeker- üyesinin avatarı

Ankara
Şeker- Çevrimdışı

hulya tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Çok büyük geçmiş olsun iyi olmasına kazasız belasız atlatmasına sevindim. Pıtırsonic kafes önerisi bence en güzel olanı. Ben hatırlıyorum öyle büyükçe bir kafesi bir yakınım küçük bir kedi bakımı için almıştı. İçine minder ve küçük bir kutuda kum dahi koymuştu. Yanlış hatırlamıyorsam 200 lira civarıydı ama onlar pahalı bir yerden aldı.. Daha sonra ben ulusa ta halin arkasında bu tip ürünleri tavşan bakımı için falan diyorlar ve daha uygun fiyatta satıldığını gördüm .Oralara bir sorun derim yada klinikte belki 2 haftalığına size verebilecekleri yada kiralayabilecekleri kafesler vardır onlara da sorun .Ben açıkçası bu süreyi klinikte geçirmenizi tavsiye etmem rakam kafesle aynı fiyata gelir ya da sorun karşılaştırma yapın. Tekrar geçmiş olsun...
Çok teşekkür ederim. Atlattık şükür. Ameliyat sonrası uslu durma aşamasını da atlatırsak iyi.
Uzun süre klinikte kalmasına ben de taraftar değilim. Aslında şimdi olsa eve getireceğim ama her gün iğneleri var, taa Çankaya'dan Ümitköy'e eziyet etmiş olurum her gün. Üstelik ani birşey olur, müdahale edemem Allah korusun.
Büyük bir Kafes almak çok sorun değil de evde koyacağım yer konusunda çok eleştiri alacağım,bu yüzden başka yollar bulmaya çalışıyorum. Bir taraftan da "kediciği abarttığım" eleştirisiyle uğraşıyorum : (
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-09-13, 02:14   #40

Şeker- üyesinin avatarı

Ankara
Şeker- Çevrimdışı

Benelif, teşekkür ederim. Allah senin kuzucuklarınla sana da sağlık ve afiyet versin.
Aslında benim iyi yürekliliğim değil, Şeker'in sevimliliğinde marifet.
Şanslı olan benim, bu yavruyu kim görse kapardı
Burun fotoğrafları çok cici değil mi : )) İlk işim sizin yerinize de öpmek olacak.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-09-13, 02:25   #41

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı

Benelif, teşekkür ederim. Allah senin kuzucuklarınla sana da sağlık ve afiyet versin.
Aslında benim iyi yürekliliğim değil, Şeker'in sevimliliğinde marifet.
Şanslı olan benim, bu yavruyu kim görse kapardı
Burun fotoğrafları çok cici değil mi : )) İlk işim sizin yerinize de öpmek olacak.
Yok yok, sizin yüreginizdeki o merhamet duygusu olmasaydi, gözünüzede okadar sevimli gelmeyecekdi.
Hep sizin gibi insanlarin artmasini diliyorum rabbimden.

Seker cok ama cok cici, sahibinin sicak ve güvenli kucaginda uzun bir ömrü olacak insallah.
Sizin gibi arkadaslar oldugu sürece bu dünya cekilir bir hale geliyor, cok sükür.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-09-13, 02:30   #42

Şeker- üyesinin avatarı

Ankara
Şeker- Çevrimdışı

Belki de zamanlama çok iyiydi. Dünyadan ümidimizi kestiğimiz an, karşımıza minik bir can çıkıyor ve herşey değişiyor. Avuç kadar haliyle neşe kaynağı, sevgi menbaı oluyor
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-09-13, 02:35   #43

Şeker- üyesinin avatarı

Ankara
Şeker- Çevrimdışı

Bugün ziyaretine gittim Şeker'imin. Ciğerli yemek,minder ve yoğurt götürdüm. Limon kolonyası götüremedim ama Catnip bulup Catnip kolonyası götürseydim keşke : )
Bakışlar beklediğimden daha canlı. Artist gibi yine sol kalçanın üzerine yatarak poz vermiş
Ameliyat sağ kalçadan oldu.
Eklenmiş Resimler
Bulduğum yavrunun ayakları sakat/Ve Kaç aylık?-imagejpg  

Bu konu en son " 15-09-13 " tarihinde saat 03:29 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-09-13, 03:08   #44

Şeker- üyesinin avatarı

Ankara
Şeker- Çevrimdışı

3 ayrı yere gittiğimde üçünden de ameliyat olması gerektiğini söylemesi ve üçünün de operasyon usulünün aynı olması kararımı netleştirmeme neden oldu. Sadece operasyon zamanına karar veremiyordum yavru olduğu için.
Femur başının kesilmesi .. Yani kalça ile bacağı birbirine bağlayan o dairesel eklem kemik parçası kesilip alındı .. Çünkü kemik tam ordan kırılmış. Ve kırıldıktan sonra o parçayla uzun bacak parçası ayrılmış ,arada boşluk var yani et var, yumuşak dokular var,o dokulara kırık parça uçları battıkça acı çekiyor)
Yahu minik Şeker; benimle karşılaşmadan önce nerdeydin? Ne yapıyordun? Nasıl kırdın orayı öyle? Kimden kaçıyordun? Sokaklarda seni kimler kovalıyordu? Minicik vücudunla yemek mi arıyordun? Merdivenden mi düştün? Mahallenin çocukları sevimliliğine dayanamayıp severken mi hırpaladılar?
Şu an yavrumdan uzak 3. gecemiz. Şeker evdeyken vaktimi hep onunla geçitiyordum, foruma fazla takılamıyordum. Bu sayfa "sevgili günlük" gibi oldu : )
Eklenmiş Resimler
Bulduğum yavrunun ayakları sakat/Ve Kaç aylık?-imagejpg  
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-09-13, 06:26   #45

Mırni Çevrimdışı

Bugün ziyaretine gittim Şeker'imin. Ciğerli yemek,minder ve yoğurt götürdüm. Limon kolonyası götüremedim ama Catnip bulup Catnip kolonyası götürseydim keşke : )
Bakışlar beklediğimden daha canlı. Artist gibi yine sol kalçanın üzerine yatarak poz vermiş
Ameliyat sağ kalçadan oldu.
İyiymiş maşallah
Böyle ziyaretler onlar ıçın çok ıyı oluyor terkedildiklerı hıssıne kapılıyorlar bazen sonra yemeden ıçmeden kesılıyorlar... berı yandan bızım ıçın sıkıntı oluyor çok yaptım bu ziyaretlerden ayrılmak onu orda bırakmak çok zor gelıyor ama yapacak bır şey yok....
herşey guzel olur bundan sonra sızın ıçın ınşallah...
tekrardan geçmış olsun...

Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları