Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Sağlığı

Cevap Yaz
Eski 12-08-13, 04:18   #1

Şeker- üyesinin avatarı

Ankara
Şeker- Çevrimdışı
Smile Bulduğum yavrunun ayakları sakat/Ve Kaç aylık?

Herkese selam ve sevgiler..

Ramazan dolayısıyle memlekete gelmiştim, sokakta bir yavru kedi buldum,çocuklar kediyle oynuyordu, yanına yaklaştım benden kaçacağını düşündüm ama hiç kaçmadı, çocuklara kedinin ailesi olup olmadığını sordum, olmadığını söylediler. Bunun ailesi artık benim dedim ve eve getirdim. Annem normalde kabul etmez ama görünce çok sevdi ve gözleri parlayarak tamam dedi.
Eve getirdikten sonra arka 2 ayağının sakat olduğunu farkettim ( getirmeden önce farketseydim yine getirirdim, o her haliyle kabulümdür. Meğer yürüyemediği için kaçmamış)
Eve getireli 10 gün oldu, ilk 5 gün hiç yürüyemedi,bazen topallayarak yürüdü,çok ürkekti,keyifsizdi, son 5 gündür ise hızlı yürüyor, hatta koşuyor,neşe içinde zıplıyor, aşırı oyun oynuyor.. nasıl oldu anlayamadım. ama tabi yürürken ve koşarken kalçası dışarı çıkıyor ve ayak tabanında zorlanıyor. Sol Kalça dışarı doğru atıyor, sağ ayak tabanına ise basamıyor.

Veterinere götürdüm, kalçada ve ayakta sorun olduğunu, bu şehirde hiç bir veterinerin röntgeni dahi olmadığını,sadece büyükbaş hayvanlardan anladığını ve sorunun ne olduğunu bilmediğini söyledi. Parazit ilacı verip gönderdi.

İlk defa bir kedi ile karşı karşıyayım. On gündür onu sevmek dışında hiç birşey bilmiyorum , şu an internetten birşeyler öğrenmeye ve bilhassa beslenmesine dikkat etmeye çalışıyorum.
Veterinerler ( 2 veteriner) kedimin kaç haftalık- aylık olduğunu dahi bilemediler

2-3 gün sonra asıl yaşadığım şehre, Ankara'ya gideceğim, orda tedavi ettireceğim.

Tecrübeli arkadaşlara BİRKAÇ SORUM VAR

SORU 1- Kediciğin sol kalça çıkığı ve sağ ayak tabanında veya bileğinde kırık olabilir. ( veya olabilir mi? ). Yürürken kalça dışarı çıkıyor sanki çap çap. Diğer taraftan da ne zaman dokunsam severken sağ ayak acıyor, oraya dokundurrtmuyor,

SORU 2- Kedim Şeker resimlere göre sizce kaç haftalık? /Aylık

SORU 3- Kediciği bulup eve getirdiğim gün karnı aşırı şiş vaziyetteydi, sırt üstü yattığında tek tarafta büyük bir şişlik vardı, şimdi çoğu geçti, neydi acaba?

Soru 4- Beslenmesiyle ilgili önerilerinizi, diğer forum konu başlıklarında sizlere soracağım, yardımcı olursanız sevinirim.

Bu arada ben 10 gündür bu cici şeye çok alıştım. İNANILMAZ SEVİYORUM, BEBEĞİM EVLADIM GİBİ...Sakatlığına bakmadan öyle çok oynuyor öyle çok kendini sevdiriyor ki anlatamam. Sürekli peşimde... Kucağımda uyuyor devamlı.
Namaz kılarken hep oturacağım anı kolluyor ve Ettehiyyatu'de mutlaka kucağıma oturuyor

ŞEKER KIZ
Eklenmiş Resimler
Bulduğum yavrunun ayakları sakat/Ve Kaç aylık?-sekerkizjpg  
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-08-13, 04:30   #2

Mırni Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Bulduğum yavrunun ayakları sakat/Ve Kaç aylık?

Çok guzelmış maşallah...

Fızıkı sıkıntıları ıçın fazla ahkam kesemıyecem en ıyısını Ankara gıttığınız zaman ordakı vetler sıze soyler ve gerekenı yaparlar....belkı araba altında faalan kalmıştır...
dığer sorularınıza elımdem geldığı kadar cevap vereyım...
karnının şiş olduğunu soyledınız..dışkısını kontrol ettınızmı? yada edın çunku yavrularda karın şişlığının sebebı iç parazıt yuzunden oluyor genelde....
muhtemelen 1.5-2 aylık bu bebek...

beslenmesı çok onemlı bu safhada...
normal sut kesınlıkle vermeyın ınek sutunu kedıler hazmedemez gaz yapar sındırım sıkıntısı yaşarlar çunku ınek sutunde laktoz vardır...illa vereceksenız yarı yarı sulandırın verın yada keçı sutu verın....
yumurta kaynatın sarısını verın...haşlanmış tavuk etı beyaz peynir(tuzsuz) ılık yoğurt verebılırsınız...sanırım bulunduğunuz yerde yavru maması bulamazsınız...
çiğ ette vermeyın bu arada...

İnşallah mınık dostunuz ıyıleşır bırlıkte mutlu uzun bır hayat surersınız...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-08-13, 11:54   #3

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

Minik kızınızla birlikte sağlıklı ve uzun bir ömür diliyorum çok tatlı maşallah. Karın şişliği parazitten olabilir. Veteriner büyük baş hayvana bakıyor olsa bile en azından parazit hapı vermeliydi. .Buradaki veterinere sorun belki parazit hapı konusunda yardımcı olabilir pire de vardır belki ... internetten falan isteyebilirsiniz eğer orda kalma süreniz uzayacaksa tabi. Ayağı için deneyimli bir hekim görmeli ...İnşallah iyileşir ....Çok geç kalmamış olursunuz
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-08-13, 14:09   #4

Pıtırsonic Çevrimdışı

öncelikle kediniz hayırlı olsun. sizi de sokaktan bir canı kurtarmayı seçtiğiniz için tebrik ederim. ikinize de uzun, mutlu ömürler diliyorum.

1- çıkık veya kırık olabilir. kendi kendine kaynamış ve dolayısıyla doğru kaynamamış da olabilir. ankara'da ank. üni. vet. fakültesi'nde kalça kırığı ameliyatı yaptırmıştık bir kediye ve sorunsuz iyileşti kedicik. fakülteye göstermenizi tavsiye ederim.

2- kediniz yaklaşık 2 aylık civarı görünüyor ama tabii fotoğraflardan boyutu tam anlaşılamadığı için aşağı yukarı tahminim bu şekilde.

3- yukarıda da yazıldığı gibi iç parazit olabilir. dışkısına ve poposuna bakın. minik beyazımsı kurtçuklar görürseniz kesin parazittir. veterinere götürdüğünüzde ona da bakarlar ve karne çıkarıp iç parazitini yaparlar.

4- beslenmesiyle ilgili olarak 1 kabak - 1 havuç ve 200-250 gr tavuğu haşlayın. blenderdan geçirerek verin veya sebzeleri ayrı yerde haşlayıp blenderdan geçirip, haşlanmış tavuğu bu karışımın üzerine didikleyebilirsiniz. et suyundan da ekleyin, bebek maması kıvamında olsun. blenderdan geçirmeden önce çiğ yıkanmış maydanoz ekleyebilirsiniz. bu tariften yaklaşım 4 porsiyon çıkıyor. 3 gün içinde tüketilmeyecekse bölüp buzlukta saklayın, vereceğiniz zaman oda sıcaklığında yedirin ama başka mama yemeyeceği için muhtemelen tüketir. dolayısıyla buzdolabının normal kısmında saklayabilirsiniz. yumurta koyarsanız iyi haşlanmasına ve kedinizin hemen bitirmesine özen gösterin, havalardan dolayı çok çabuk bozuluyor. bu yüzden mamanın içine katmadan, ayrı küçük bir tabağa koyarak verin. tavuk yerine kılçıkları ayıklanmış haşlanmış balık da kullanabilirsiniz. her gün bir tatlı kaşığı kadar oda sıcaklığında yoğurt ya da kefir vermenizi de tavsiye ederim. ben mamaya ekleyerek veriyorum. kılçık ve kemikleri sakın vermeyin. afiyet olsun miniğe
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-08-13, 17:38   #5

Şeker- üyesinin avatarı

Ankara
Şeker- Çevrimdışı

Öneri ve yorumlar için çok teşekkür ediyorum.

Sevgili Mırni, dışkısınıı kontrol edemiyorum henüz cesaretim yok : ( Ama bahsettiğiniz gibi şişlik parazittendir o zaman.. Evet çiğ et asla vermiyorum. Eti tavada kızartarak veriyordum şu an bunun ağır olduğunu anladım, niye kızarttım ki ben de şimdi şaşırıyorum kendime... haşlamalıydım...
Hmmm, 1,5-2 aylık diyorsunuz. Ben daha ufak sanıyordum. Beslenme konusundaki önerilerinizi dikkate alacağım. Çok teşekkürler. Size de huzurlu bir ömür diliyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-08-13, 17:41   #6

Şeker- üyesinin avatarı

Ankara
Şeker- Çevrimdışı

Sevgili Hülya, güzel dilekleriniz ve önerileriniz için teşekkür ederim. Size de miniğinizle mutlu huzurlu bir ömür diliyorum.
Evet veteriner parazit hapı verdi zaten derhal içirdim, sanırım şişliğin azalması da ondandır, şimdi anladım zaten meseleyi. Minik yavru hamile olamayacağına göre karnında UR var sanmıştım meğer parazitmiş.
Ayağı ve kalçası için yapılacak tedaviyi/muhtemel bir ameliyatı henüz kaldıramayacağını düşündüğüm için geç kalmamış olmayı temenni ediyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-08-13, 17:45   #7

Şeker- üyesinin avatarı

Ankara
Şeker- Çevrimdışı

Sevgili Pıtırsonic,
Aynen, sokaktan yavru edinmek, insanın karşısına plansız çıkan bir sürpriz. O yavru acaba eve getirilmeseydi kaç gün daha sokakta o sakat haliyle yemek aramaya devam edip kaç gün daha yaşayacaktı : (
Hep kendimi yokluyorum, acaba merhametimden mi aldım yoksa onun sevimliliğinden mi diye... Her ne sebeple olursa olsun sonuçta şu an mutlu olduğunu hissediyorum. En azından keyifli oynayışları ve mırıldamaları bunu gösteriyor.
Size de mutlu huzurlu ömürler diliyorum.

Kırık çıkık konusunda sizce 2 aylık olması gecikilmiş sayılır mı? Ankara'ya gittiğimde ilk işim zaten Ankara Ün Vet Fak gitmek olacak.
Sizin kalça kırığı ameliyatı yaptırdığınız kedi kaç aylıktı?
Kalça sorunu yüzünden denge sorunu da yaşıyor zavallı. Yerinde durmuyor bir koltuğa çıkmaya çalışıyor, dengesini kaybediyor. Başında durmasam düşecek iyice kötü olacak.
Bir şeyi merak ediyorum. Her iki tarafta problem olmasına rağmen sanki hiç ağrısı acısı yokmuş gibi keyifle oynuyor. Yani hiç acı çekmiyor mu acaba yoksa çektiği acıyı umursamıyor mu?
Ağrısı olsa inlemez mi? Miyavlamaz mı? Belli etmez mi?

Dediğiniz gibi kalça yanlış kaynadıysa heralde acısı da olmaz. Ama sağ ayakta acısı var belli çünkü arka sağ tabanı patileri yere tam basamıyor ve ben dokununca inliyor. Dururken bişey yok.

Beslenme önerilerinizi aynen uygulayacağım. Kedi eti sever diye her gün ciğer, ton balığı vs çok yediriyorum, bunun yavru olduğunu unutuyorum Maşallah o da yemem demiyor. Daha dikkatli olacağım inş
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-08-13, 18:32   #8

Pıtırsonic Çevrimdışı

her gün ciğer vermeyin ve ton balığı da vermeyin. ciğeri haftada 1'den fazla vermeniz zararlı. ton balığı da yağlı olduğu için bunun yerine haşlama balığı tercih edin. bizim götürdüğümüz kedi de en fazla 3 aylıktı. dediğiniz gibi ağrısı yokmuş gibi davranıyordu, dokununca canı yanıyordu. bu yüzden kalça kırığı olabilir diye düşünüyorum. kalçası zaten doğduğundan beri böyle değildir. olasılıkla darbe almış ya da düşmüştür. dolayısıyla geç kalınıp kalınmadığını gittiğinizde öğreneceksiniz ama operasyonla düzelir diye tahmin ediyorum. yanlış kaynayan yerlerde bile müdahale şansı olduğunda düzeltiyorlar. umarım sizin kediniz de iyileşir, çok geçmiş olsun.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-08-13, 20:54   #9

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

Minik adı gibi şeker sarı kedileri ayrı bir severim. Ton balığı konusunda bir şey eklemek istedim verdiğiniz ton balığını light olandan verin onunda yağını süzün en güzel evde haşlayıp vermek. Son bir şey kesinlikle aspirin vermeyin aspirin zehirleme yapıyor. Tekrar güle güle büyütün. Bize fakülteden sonra gelişmleri yazarsanız seviniriz...

Bu konu en son " 12-08-13 " tarihinde saat 23:38 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-08-13, 02:00   #10

Şeker- üyesinin avatarı

Ankara
Şeker- Çevrimdışı

Değerli Pıtırsonic, uyarınızda çok haklıymışsınız. Bir de işin alışma boyutu var. Çünkü ben ilk günler hep çok cansız olduğu için ton balığı ve ciğerle, tavukla besledim, gerçi çok iyi pişirip didikledim zaten 2 tane belli belirsiz dişi vardı, bu sefer alıştı et ürünlerine , her şeyi yiyorken şimdi etsiz birşey yemek istemiyor. Ben de haşlanmış patates, zeytin ve havuçla burda yukarda arkadaşların tariflerini uyguluyorum şimdi. Onun için Yaptığım bir yemeğe et ekleyip o kokuyla yedirmeye çalışıyorum. Tek taraflı beslemek istemiyorum.
İlk defa bir evcil sahibi oluyorum. Ben ve ailem evde hayvan beslenmez söylemiyle yetiştik. Ancak sokak kedilerine hep uzaktan bir ilgim vardı. Kısmet bu günlereymiş...

Hazır kuru mama yedirmeyi şu an kendime hazırcılık olarak görüyorum, tatildeyim, çalışmıyorum, tatil bitene kadar kendi ellerimle pişirip yedireceğim. Böyle kendimi daha iyi hissediyorum. Hazır mamada tek bir damak tadı alacak ve hep ona şartlanacak. Oysa yavrumun lezzet hissi oluşsun ve şu yalan dünyanın tadını çıkarsın istiyorum.

.........
Kemikte yanlış kaynama ihtimali konusunda her geçen gün gecikiyorum. Cenazemiz vardı, Ankara'ya ancak yeni gelebildik Üstelik veterinere götürmek için sipariş ettiğim taşıma çantası henüz gelmedi. İnşallah gecikmiş olmam. Ama kediciğin mutluluğunu ve oyunlarını gördükçe biraz iyi hissediyorum kendimi. Tabi ihmal etmeyeceğim.

Bu arada yeni fotoğraflarını ekleyeyim
İlginiz için çok teşekkür ederim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-08-13, 02:03   #11

Şeker- üyesinin avatarı

Ankara
Şeker- Çevrimdışı

Sevgili Hülya, bu balık, ciğer et konusunu keşke kediciği ilk bulduğum gün düşünseydim. Çünkü kedicik pek cansız ve halsiz diyerek çok yedirdim galiba şimdi hep o tür şeyler istiyor uyanık. Ama kontrolü tekrar ele aldım. Dediğiniz gibi haşlama konusuna dikkat ediyorum. Evet pek şeker. Sizin kedicik de çok ciddi ve asil duruyor, Allah bağışlasın.
Aspirin zaten vermedim, bir bilene danışmadan vermem de.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-08-13, 02:39   #12

Şeker- üyesinin avatarı

Ankara
Şeker- Çevrimdışı
Smile Cvp: Bulduğum yavrunun ayakları sakat/Ve Kaç aylık?

Şimdi bu sayfayı takip eden, fikrleriyle yardımcı olan tüm arkadaşlar şu fotoğrafa dikkatlice bakar mısınız?
İlk fotoğraftaki korkak, ürkek, cansız, halsiz , acı çeken bakışların yerini ne almış ?

Bir 10-15 günlük farkla şu bakışlardaki cinliğe bakın Evi talan etme teşebbüsünde bulunan bir cadı izlenimi vermiyor mu?

Üstelik o fotoğrafta karnındaki şişlik bariz belliydi, şimdi şiş değil. Ama tabi sırtındaki kambur maalesef devam ediyor, sanırım kalça omurga arasında veya kaburga kemikleri civarında birşey var Artık Ankara'dayım.Yarın ilk işim veterinerlik fak.
Eklenmiş Resimler
Bulduğum yavrunun ayakları sakat/Ve Kaç aylık?-seker2jpg  
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-08-13, 02:45   #13

Şeker- üyesinin avatarı

Ankara
Şeker- Çevrimdışı

İnternetten birkaç alışveriş yapayım, geldiğimde hazır olsun dedim. bir siteden aldığım ürünler hemen geldi. Ama Türkiye039;nin yeni alışveriş merkezi | Perange.com 'dan kedi kumu, kedi oltası, oyun topları, kedi tuvaleti, ödül mamaları vs.. pek çok siparişim ve ödemem ve kargo ücreti krdei kartından alındı ama 10 gün olacak kargo henüz gelmedi. İstanbuldan Ankaraya bu kadar mı zor? Telefonlara cevap verilmiyor. Muhatap bulamıyorum. Bir sahtekarlıkla karşı karşıya olduğumu düşünmeye başladım. Bir e mail geldi, ofis taşıyoruz diye, ee ofis taşıyorsanız kredi kartımdan ödeme kabul etmeyi beceriyorsunuz ama ?
Bu siteyi tanıyor musunuz? Sizce siparişlerim gelir mi? Burdan hiç alışveriş yapan var mı?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-08-13, 10:02   #14

Mırni Çevrimdışı

Şeker- tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
İnternetten birkaç alışveriş yapayım, geldiğimde hazır olsun dedim. bir siteden aldığım ürünler hemen geldi. Ama Türkiye'nin yeni alıÅ376;veriÅ376; merkezi | Perange.com 'dan kedi kumu, kedi oltası, oyun topları, kedi tuvaleti, ödül mamaları vs.. pek çok siparişim ve ödemem ve kargo ücreti krdei kartından alındı ama 10 gün olacak kargo henüz gelmedi. İstanbuldan Ankaraya bu kadar mı zor? Telefonlara cevap verilmiyor. Muhatap bulamıyorum. Bir sahtekarlıkla karşı karşıya olduğumu düşünmeye başladım. Bir e mail geldi, ofis taşıyoruz diye, ee ofis taşıyorsanız kredi kartımdan ödeme kabul etmeyi beceriyorsunuz ama ?
Bu siteyi tanıyor musunuz? Sizce siparişlerim gelir mi? Burdan hiç alışveriş yapan var mı?
Normal şartlarda en geç 2 gunde gelır bellıkı bır sıkıntı var...
alışverışlerınızı bu işlerı yapan profesyonel yerlerden yapın bundan sonra...
keşke sorsaydınız yapmadan önce....

http://www.canpet.net/
ArkadaÅ376; Pet - Pet Shop ve Kedi Köpek Malzemeleri

tavsiye edeceğim yerler...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-08-13, 04:55   #15

Şeker- üyesinin avatarı

Ankara
Şeker- Çevrimdışı

Haklısınız Mırni. Tavsiye ettiğiniz yerlerden yeni siparişlerde bulundum, diğerlerinden haber yok henüz. Üstelik 2 ayrı siteden..
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları