Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Sağlığı

Cevap Yaz
Eski 07-06-13, 23:34   #1

İstanbul (Anadolu Yakası)
cagazoid Çevrimdışı
Varsayılan Bizim yüzümüzden hayatı karardı!

Merhaba arkadaşlar Kedimiz Pito, 1,5 yaşında 1 doğum yapmış ve kısırlaştırılmış tekir bir kedidir. Sokaktan ölmek üzereyken kurtarmıştık. Şimdi 2 yavrusu var.

Fakat kısırlaştırılmadan sonra hayvanın yüzü hiç gülmedi. Sokağa çıkmasına izin veriyorduk ve o dönem havalar bayağı soğuktu. Ya ondan dolayı yada başka birşeyden dolayı bilmiyorum bir dönem sürekli öksürdü. Vetrinerlere götürdük ve antibiyotik vs. tedaviler yaptılar ve iyileşti. Bizimkilere salmayın diyordum ama hayvanı hep saldılar, özgürlüğünü kısıtlamak istemediler... Kedide gitmek için çok ağlıyordu ( Kapı-pencere açılma sesi duyar duymaz fırlıyor ve her defasında kaçmaya çalışan bir kedi kendisi. 90m kare hayvana yetmiyor sokağa çıkamazsa tüm gün ağlıyor. Ve bugün bile aynısı)). Ve birkaç saat takılıp kendi geri giriyordu. Sonra öksürük tekrar başladı. Seri seri nefes almaya başladı tekrar veterinerlere götürdük ve tedavi oldu.Bu sefer salmadık ama camın önünde yatıp yine hastalandı.

Sonrasında bir kaç hafta sonra aynı semptomlar daha da attı ve hayvan nefes alamaz hale geldi. Bİr gün iyileşiyorsa ertesi gün ya cam önünde unutuyorlar yada yanlışlıkla cam açılınca yada balkona çıkınca kapıyı açık unutup hayvanın kaçmasına mani olamadılar. Bu arada ben akşam 21-22 gibi eve geldiğimden müdahyale etme şansım yok sadece söyleniyorum yapmayın dikkatli olun diyorum sürekli.

Sonra Semptomlar çok fazla arttı ve ağzı açık dili dışarıda nefes alamaz hallere geldi hayvan. Veteriner veteriner götürdük tam teşhis koyamadılar. Ciğerleri su toplamış falan diyip gönderdiler.

Biri antibiyotik kullanın diyor, biri kullanmayın diyor. Biri allah rahmet eylesin diyor.

Hayvan en son ölecekken gece yarısı başka birine götürdük ve astım teşhisi koyup fıs fıs verdiler. Başta iyi geldi sonra ertesi gün oda çare olmamaya başladı. Hayvanın dili morardı bayıldı bilincini yitirdi. Son çare apar topar internette bayağı referansı olan kullanıcılar tarafıdan iyi puan almış bir veteriner hanıma götürdük. Hayvanı solunum küvezine aldılar. Böyle birşey gittiğimiz hiç bir veterinerde yoktu açıkçası ve hayvan çok kötü dili morarmış şekilde dışarıda çok zor nefes alır halde küveze alındı ve yavaş yavaş toparladı.

Bu şekilde 10 gün kafeste ve solunum küvezinde doktor hanım tarafından tedavi edilerek iyileştirildi.

Biz bu süre zarfında yaklaşık 2000 tl gibi bir meblağdan olduk. Sadece son tedavisi 1200 tl tuttu ondan önce de sürekli git gel ve teşhisin tam konana kadar dolaştığımız veterinerlerde bayağı para gitti. En kötüsü de kedinin bu acıları çekmesi ve bizime yaşadığımız vicdan azabını siz hesab edin. Suçu bizimkilere bağlıyorum ama iyi niyetli olmaları ve hayvanın kaçmak için çok ağlaması yüzünden saldılar hep. İyileştiğini düşündüler her defasında özgür olsun istediler.

İşlerimizin bozuk olduğu ve maaş alamadığımız bir döneme geldi bunlar. Ev kirası ödeyemezken taksilerle fellik fellik dolaşıp hayvanı en sonunda doğru düzgün tedavi ettirebildik.

Neyseki herşeye rağmen pito iyileşmişti ve normale dönmüştü tüm bu olanlardan sonra. Artık havalarda çok güzel olduğu için hayvanın sokağa çıkması sorun olmuyordu hiç ve artık akıllandığımız için termometre 25 derece üstü ise salıyorduk sadece... Son tedavsinden 1,5 ay sonra kedimiz pito 2 gün önce yine aynı duruma geri döndü. Dili dışarıda, bilinçsiz, hızlı hızlı nefes almaya çalışır vaziyete döndü. Bunun nedenini bilmiyoruz. Çünkü yinede tam teşhis konamıyor.

Yine soğuktan oldu diye düşünüyorum. Bir kere sabah 5 te annemin camından kaçtı 2 saat sonra geri geldi. Bİr kere de sabaha kadar tellerle kapadığımız cam açık kalmış tam onun önünde uyumuş. O gece de bayağı soğuk çıkmıştı. Ben olayı ona bağlıyorum.

Sonra tekrar aynı doktora götürdük ve bu sefer 2 gün solunum küvezinde kalıp kendine geldi. Bugün eve geri geldi. Sağlığı iyi ama doktor hanım 1-2 ayda bir aynı şekilde atak geçirecek ve bu durumda tekrar getirmeniz gerekecek demiş anneme. Ve her seferinde 150 tl gidiyor. Acayip bir çıkmaza girdik anlayacağınız. Ama ne yapalım bu kediyi yaşatmayı kendime görev bildim.

Ben annem ve abim çocukken, babam tarafından sokağa atıldık, eşyalarımız çingenelere dağıtılıp baltayla benzinle sokağa kovulduk. Sonra babam gidiş o gidiş. Sokaktan bu güne geldik. O yüzden bizim mentalitemizde terk etmek yok. Ne olursa olsun yaşatacağız onu. Ve bu hale gelmesine de biz neden olduk sonuçta!

Bunları niye yazıyorum bilmiyorum içimi dökmek için yazdım. Son zamanlarda ço şey yaşadım. Umarım bizden ders alırsınız ve kedinizin sokağa alışmasına mani olursunuz. Kaç defa köpekten kurtardık. Kaç defa ağaçtan indirdik. Kaç defa diğer kedilerden kurtardık. Ama hastalıktan kurtaramadık malesef.

Bu konu en son " 07-06-13 " tarihinde saat 23:39 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-06-13, 23:49   #2

Pıtırsonic Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Bizim yüzümüzden hayatı karardı!

çok geçmiş olsun. ne kadar güzel bir kalbiniz varmış, maddi manevi hiçbir şeyi bahane etmemişsiniz terk etmek için. bakamıyorum, çok zorlanıyorum diyen arkadaşların yazınızı okumasını şiddetle tavsiye ederim. Pito'ya geçmiş olsun, düzelsin bir an önce. sokağa alıştırmama konusuna sonuna kadar katılıyorum. çevremde de çok tanık oldum köpekler ve arabalar tarafından canlarını yitirmelerine. bazı arkadaşlarım bana kızıyordu, kedimin özgürlüğünü elinden aldığımı söylüyordu. ne kadar suçluluk hissetsem de göze alamadığım için alıştırmadım, alışmadığı için de mutluyum açıkçası. yaşadıklarınızı çok güzel dile getirmişsiniz, benzer durumlardaki arkadaşlara yol gösterecektir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-06-13, 00:01   #3

cagazoid Çevrimdışı

Teşekkür ederiz. En iyisini yapmışsınız ev en güvenli yer onlar için dışarı çıkmak için ağlamyıyorsa çok şanslısınız demekki.

Umarız okuyan insanlara bir faydası olur. Bir kediyi eve aldığınızda sokaklar artık onun için uygun değil bence. Tüm yaşadıklarımız bunu bize öğretti. Umarım benim hatamdan başka kimselerde ders alır. Aynılarını hiç kimse ve hiç bir kedi yaşamasın.

Bu konu en son " 08-06-13 " tarihinde saat 13:34 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-06-13, 10:40   #4

ilayda35 üyesinin avatarı

İzmir
ilayda35 Çevrimdışı

aileniz onun özgürlüğünü kısıtlamamak adına sokağa çıkmasının uygun olduğunu düşünmüşler..bu yüzden ne ailenizi nede kendinizi suçlayın sonuçta elinizden gelenin en iyisiyle bakıyor ve iyileştirmeye çalışıyorsunuz.. artık her yer betonlaştığı ve apartman bahçelerinde dolaşan kedilere bile apartman sakinleri tahammül edemediği için maalesef gezip dolaşacak alanları kalmadı..parklarda malum..ya kedileri taşlayan çocuklar, yada sahipli oldukları halde tasmasız dolaştırılan köpekler var..o yüzden şehir sokaklarının artık güvenli olmadığı konusunda hemfikirim..geçen gün çöp tenekesinden bir kedi çıktı..bunun hiçbir garip tarafı yok..ilginç olan tasmalı bir ev kedisi olmasıydı mikrop kapma ihtimalleri de var sokaktan her şekilde..benim kedimde sizinki gibi pencere önündeki mermerde oturup dışarıyı seyretmeyi seviyor..camdan yada balkondan düşmemesi için nalburlarda satılan fiyatı oldukça makul yeşil renkte karelere bölünmüş tellerden gerdirebilirsiniz benim gibi..mermere kumaş seriyorum böylece üşütme durumu ortadan kalkmış oluyor..soğuk havalar için pencere önü yatağı almayı düşündüm ama gereksiz derecede pahalı bulduğum için basit bir cam önü platformu yaptırdım.. böylece hava soğuk olsa bile pencereden bakmaya devam edebiliyor..Pito.ya geçmiş olsun diyor, en kısa zamanda sağlığına kavuşmasını diliyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-06-13, 11:30   #5

GÜNEŞ-EYLÜL üyesinin avatarı

Van
GÜNEŞ-EYLÜL Çevrimdışı

pito aslında ne kadar şanslı onu bu kadar seven düşünen bir ailesi var sizi tebrik ediyorum keşke bütün can dostları bu kadar düşünceli olabilseler... inşallah pito da kısa sürede iyileşir ve bir daha o atakları geçirmez. rabbim yardımcınız olsun...
bu atakları geçirirken kuyruğu bacakları kramp girmiş gibi sertleşip sabit kalıyormuydu? bizim güneşte bu şekilde ataklar geçiriyordu ve karaciğer yağlanması ve sarılık teşhisi koymuşlardı.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-06-13, 13:27   #6

cagazoid Çevrimdışı

GÜNEŞ-EYLÜL tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
pito aslında ne kadar şanslı onu bu kadar seven düşünen bir ailesi var sizi tebrik ediyorum keşke bütün can dostları bu kadar düşünceli olabilseler... inşallah pito da kısa sürede iyileşir ve bir daha o atakları geçirmez. rabbim yardımcınız olsun...
bu atakları geçirirken kuyruğu bacakları kramp girmiş gibi sertleşip sabit kalıyormuydu? bizim güneşte bu şekilde ataklar geçiriyordu ve karaciğer yağlanması ve sarılık teşhisi koymuşlardı.
Teşekkür ederiz. Bu atakları geçirince patilerini toplayıp kuyruğunu kendine dolayıp karnı üzerine dümdüz uzanıyor. Kafası da dik bir şekilde duruyor. Kafes içinde tedirgin duran kedilerin duruş pozisyonunda. Hiç kuyruğuna ve ayaklarına dikkat edemedim çünkü onlar vucudunun altında kalıyor oturuş pozisyonunda. Size de geçmiş olsun.

ilayda35 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
aileniz onun özgürlüğünü kısıtlamamak adına sokağa çıkmasının uygun olduğunu düşünmüşler..bu yüzden ne ailenizi nede kendinizi suçlayın sonuçta elinizden gelenin en iyisiyle bakıyor ve iyileştirmeye çalışıyorsunuz...
Teşekkür ederiz. Valla "pito" dışarı çıkmak için ağlıyor. Dışarıda da başka bir kızımız "nazlı" var. O da içeri girmek için ağlıyor. Hayat çok acayip ironilerle dolu.

Doktor bronşit astım teşhisi koymuş kediye. Bu şekilde nöbet geçirdikçe hep götüreceğiz artık. Yaşayabildiği kadar yaşayacak. Çok uzun da yaşayabilir diyorlar bu bize yeterli. Her badireden sonra önlemleri 2 katına çıkardık.

Tavsiyeleriniz için ianın çok teşekkürler. O karelere bölünmüş tellerden evin 4 te 3'ünde var. Ama o 4 te1 lik kısımdan kaçmayı başarıyor. Annemin dalgınlıkları yüzünden. Zaten hava 25 derece üstü olunca çıkmasında bir sorun olmuyor. Yani hiç hava sıcakken rahatsızlanmadı. Hep soğukken kaçınca oldu. Veya telli pencere önünde uyuyunca oldu.

Telli pencerede soğuk kapmamasını sağlayan düzeneği tam anlayamadım açıkçası ondan biraz bahsederseniz çok makbule geçicek inanın. Çok teşekkürler tekrardan.

Bu konu en son " 08-06-13 " tarihinde saat 13:30 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-06-13, 14:06   #7

GÜNEŞ-EYLÜL üyesinin avatarı

Van
GÜNEŞ-EYLÜL Çevrimdışı

sizin anlattığınız atak daha değişik rabbim yardımcınız olsun, bırakın içeride bağırsın ağlasın ama dışarı çıkmamasına çok dikkat edin yinede , allah göstermesin dışarda baygınlık geçirse daha kötü olur
umudunuzu hiç yitirmeyin bize hastalığının son aşamasında olduğu en fazla 3-4 ay yaşar demişlerdi ama kızım bunu dediklerinden beri 1,5 yıl geçti ve inanın eskisinden daha sağlıklı ben inanıyorum pitoda bu sevginizle daha uzun yıllar sağlıkla yaşayacaktır...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-06-13, 14:15   #8

İzmir
DicleDicle Çevrimdışı

Geçmiş olsun.Kendinizi suçlamayın lütfen. Pam Johnson'ın 1999'da Kelebek Yayınları'ndan basılan Pisi Pisi Var Mı Senin Gibisi kitabını bulup okumanızı tavsiye ederim.Kedinizin sürekli dışarıya çıkma eğilimi de dahil birçok sorununuz ve sorunuza-sağlık sorunu hariç- çözümler bulabilirsiniz.Satışı yok,ben sahaftan buldum.Bu sitede mi yoksa nette araştırma yaparken mi bu kitap önerisini okudum anımsamıyorum,öneren kişi benden epey dua aldı.İyi haberlerinizi bekliyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-06-13, 10:24   #9

ilayda35 üyesinin avatarı

İzmir
ilayda35 Çevrimdışı

soğuk havalarda pencere dışına çıkmasına izin vermiyorum önlemim bu kalorifer peteğinin üstüne bir platform koydum onun üzerinde dışarıyı seyredebiliyor soğuk havalarda..eğer pencere önünde kalorifer olmasaydı, duvara monte edecektim..sizde bu tip bir şey deneyebilirsiniz kış gelince..bugün nasıl Pito?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-06-13, 13:07   #10

cagazoid Çevrimdışı

Çok teşekkürler, Pito gayet iyi şu anda. Az iştahsızlık var ama solunumu gayet iyi. "Pisi Pisi Var Mı Senin Gibisi" kitabını bulmaya çalışacağım. Sokaklardan vazgeçirmek için bir çare aramaya başlamıştım. Sağolun. İyi dilekleriniz için hepinize çok teşekkürler.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-06-13, 17:40   #11

saudade üyesinin avatarı

saudade Çevrimdışı

Okurken gözlerim doldu, çok duygulandım. Sabrınıza, fedakarlığınıza ve sevgi dolu kalbinize hayran kaldım. Skolyoz hastasıyım, astım krizleri gibi olmasa da zaman zaman benim de kitlenip nefes alamadığım oluyor. Alıştığımı düşünsem de kriz geldiği zaman yine elim ayağıma dolanıyor, panik oluyorum. O yüzden Pito'cuğun çilesini onun kadar bilemesem de bir nebze anlayabilirim. İnanın bana sizin gibi bir ailesi olduğu için çok şanslı. İnşallah tez zamanda tamamen iyileşir.
Bir şey daha söyleyeceğim: Başımıza bir şeyin geleceği varsa, biz kendimizi ondan ne kadar korumaya çalışırsak çalışalım gelir. Siz o kedinin hayatına girmeseydiniz, sokaklarda kalacaktı ve aynı hastalığa yine yakalanacaktı. Üstelik etrafında sizin gibi onu koruyan, kollayan, düşünen insanlar olmayacaktı. Belki daha ilk krizine yakalandığında kimsenin görmediği bir köşede, yahut herkesin gözü önünde çırpına çırpına son nefesini verecekti. Böyle bir zamanınızda çok tatsız şeylerden bahsediyorum ama daha fazla kendinizi suçlayıp vicdan azabınızı katlamayın diye bu parantezi açıyorum.
Şimdi yapacağınız en iyi şey Pito için olabilecek en iyi şeyleri hayal etmek, umalım ki düzenli olarak doktora gidip geldikçe hayvan iyiye gitsin, hastalığının etkileri azalsın, büyüdükçe daha az kriz geçirmeye başlasın.
Son olarak, parasızlıktan kıvranırken son paranızı kediniz için harcamak nedir iyi bilirim, yaptığınızın ne kadar büyük bir fedakarlık olduğunu anlatmaya sözcükler yetmez o yüzden, umarım iyiliğinizin karşılığını bir yerlerde alırsınız, umarım kediniz size bir an önce iyileşerek teşekkür eder.
Sevgiyle kalın.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-06-13, 11:10   #12

cagazoid Çevrimdışı

Gerçekten çok teşekkürler. Ben Karma gibi birşeylerin olduğuna inanıyorum. Geçenlerde çok zor zamanımızda bir ödül kazandım. Giden para aynı şekilde geri geldi. Aynen dediğiniz gibi oldu.

Keşke herkes aynı duyarlılıkta olsa. Size büyük geçmiş olsun. Umarım bir an önce şifa bulursunuz sizde.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-07-13, 23:54   #13

Ankara
Lucasarts Çevrimdışı

Taşıdığınız yüreğe, canlıya karşı gösterdiğiniz duyarlılığa, kısacası hayata duruşunuza saygı duydum. Bir gün çaresiz kalırsanız eğer hiç tanımadığınız biri çareniz olsun.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-07-13, 10:46   #14

cagazoid Çevrimdışı

Çok teşekkür ederim. Bu İyi dilekleriniz en iyi şekilde size geri döner umarım. Teşekkürler tekrardan. Bu arada Pito gayet sağlıklı bir daha yaşamadı aynı şeyleri.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-07-13, 00:52   #15

Nokta-i Süveyda üyesinin avatarı

Limburg,Houthalen oost
Nokta-i Süveyda Çevrimdışı

Pito nun sizin gibi duyarli kisilerin yaninda olmasina çok sevindim..Allah razi olsun sizden..Kediciginizin yanina baska bir kedi alsaniz belki disariyi fazla istemeyecektir.kediler çok sosyal yaratiklar ve yanlizlik onlar için çok can SIKICI..Belki bir arkadas onun disari özlemini bastirir..
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları