Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Sağlığı

Cevap Yaz
Eski 27-11-13, 04:50   #1

SanalCan üyesinin avatarı

Samsun
SanalCan Çevrimdışı
Question aşılı olup olmadığı bilinmeyen kediye aşı yaptırılmalı mı?

Merhabalar,

Daha önce aşıları yapılmış mı bilemediğim bir(kaç) kediyi yeniden aşılatırsam zararı olur mu ?
Veteriner hekim bu gibi sokak kedilerine bir aşı karnesi çıkartabilir mi? Bu en azından o an yaptığımız aşıdan sonrasını doğru dürüst kontrol edebilmemi sağlar

Evimin yakınlarında bulunan ve beslediğim, sevdiğim, oynadığım sokak kedileri var. Bu kedilerden bazıları zamanında ev kedisiymiş ve dışarı atılmışlar Dolayısı ile bazı aşıları yapılmış olabilirler. Bunu maalesef bilemiyorum. Evim giriş katında. Bazen pencereden girip evde oynuyorlar. Minderlerde yatıyorlar

Ben bu kedilere imkanlarım el verdiği sürece aşı yaptırmak ve gerekli parazit ilaçlarını almak uygulamak/uygulatmak istiyorum.

Maddi imkanlarım son derece kısıtlı ve tek bir yerde sürekli kalamıyorum. Bir sene içinde pek çok kez çok uzun süreli seyahat etmem gerekiyor. 3 ay gibi bazen 6 ay gibi. Bu nedenlerle kedileri eve alıp alıştırmak sonra da diğer vicdansız insanlar gibi sokağa atmak istemiyorum. Yanımda taşımak da maalesef mümkün değil. Sadece yiyecek, su ve birazcık sevgi verebiliyorum onlara.

Bir de kışın bazı geceler çok soğuk olacak. Hava şimdiden soğumaya başladı bile. Bazı zamanlarda kedileri eve alsam istiyorum ama ya alışıp da vücut dengeleri bozulursa diye çok korkuyorum. Bir de belli değil ki ne zaman gitmem gerekecek. Hayvancağız kışın en soğuk 5 gününde evde kalorifer yanında yatıp da 6. gün sokakta kalırsa ne olacak ?

Bu düşünceler içimi kemiriyor. Hem bu kedicikleri sevmek, hem onlara yuva verememek beni vicdanen rahatsız ediyor.

Yaşadığım muhitte çok duyarlı insanlar var. Kediler için balkonlarında kedi evleri yaptırmış, kediler çıksın diye minicik merdivenler koymuş, sürekli yem su verenler var. Kedilerin bakımlarını, ameliyatlarını bile yaptıran çok harika yürekli insanlar var. Onların yanında benim yaptığım minicik 2 kap yemeğin bir değeri yoktur bile ama gene de elimden bir şey gelecekse yapabilmek istiyorum. Yapabileceğim bir şey varda yapmıyor muyum acaba diye düşünmek beni vicdanen rahatsız ediyor.

Saygılar.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-11-13, 22:08   #2

iskender üyesinin avatarı

iskender Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: aşılı olup olmadığı bilinmeyen kediye aşı yaptırılmalı mı?

ne güzel bir yerde yaşıyorsunuz hayret ettim doğrusu. Bu soğuk havalrda kedileri şayet eve alma imkanınız varsa almanızı tavsıye ederim ya da bünyesi zayıf olanları alın. aşı konusunda da veterinere sorun ama aşı çok önemli. benim sokakta baktığım bazı kediler şu an lösemi hastalığına yakalanmış gözüküyor ve bunlar çok bulaşıcı o yzden aşı konusunu ihmal etmeyin yoksa gözünüzün önünde çürür hayvanlar. veteriner hekimlerde her gittiğiniz hayvana karne çıkartır
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-12-13, 18:02   #3

Samsun
SanalCan Çevrimdışı

Tekrar selamlar.

Kedicikleri eve alsam, gece pencere kapalı olduğunda birden bire dışarı çıkmak isterse bunu belli edebilir mi sizce?

Bir de asıl korkum ev ısısına alışır da, ben il dışına çıktığımda yeniden soğukta kalınca bünyesi zayıf düşüp hastalanacak diye. Hiç alıştırmayıp bünyesini zayıf düşürmesem onlar için daha mı iyi olacak aceba ?

Sabahları eve giriyorlar pencere açıkken, genelde uslu dursalar da bazen yeni yıkanmış çamaşırlara dalmalar yataklara serilmeler koltukları ve tül perdeleri tırmalamalar hoş gördüğüm şeyler. Ama gece ben uyurken evi pislerse diye korkmuyor değilim. Bunların bazıları dışarı atılmış ev kedileri, bazılarında tuvalet eğitimi de vardır. Ama gece tuvalati geldi diye beni uyandırıp "pencereyi aç ihtiyaç gidericem." demez, köşe bir yere pisler gibime geliyor Bir kedi tuvaleti ve kumu mu alsam aceba ? yoksa giriş katında olduğum için pencereden bahçeye çıkıp "her gün yaptıkları gibi" ihtiyaç gidermelerini mi umsam ?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-12-13, 14:44   #4

iskender Çevrimdışı

penceren bahçeye çıkmaları için pencerenizin hep açık durması gerekmez mi bu da sizin evinizi soğutur. bir tane kap birde kum edinin bir kenara koyun daha garanti geliyor bana bu yöntem. birde dediğim gibi çok zayıf bünyeli hayvanlar varsa alın evinize ya da eve almak problemse en azından iyi bir veterinere götürün sağlık problemleri hakkında bilgi edinin ki kim sağlıklı kim dirençsiz bilirsiniz. çünkü bende su sıralarda çok karsılaştığım sokaktaki hayvanların yarısı hasta , en azından siz hasta olmalarından önce önlem alırsınız
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-12-13, 23:57   #5

Samsun
SanalCan Çevrimdışı

Dün akşam hava çok soğuktu. içim elvermedi aldım kediciği eve. Sabah 8'e kadar uyuyamadım başında bekledim bakalım ne yapıyor diye. Usluca uyudu hep. Tuvalet için çıkmak da istemedi. 8 gibi evden çıkarken mecburen kediciği de bahçeye saldım

Bu gün de hava çok soğuk. Eve gelirken bir kedi tuvaleti aldım, kedi kumuyla birlikte. Banyoya koydum. kediciği de içine oturtayım görsün dedim. Lakin ben kumu koyarken zaten yanımda baktı. içine dalıp bir eşeledi. Anlamıştır diye düşünüyorum.

Banyo çok küçük bir yer ama girişinde kiler gibi bir kısım var. Kiler çok sıcak. kedinin yattığı bir yastığı oraya koydum şu anda orada uyuyor. hemen önüne az bir mama ve temiz su koydum gece acıkırsa diye. 2 metre ilerisinde de kapısı açık banyo ve içinde kedi tuvaleti var. o bölge güneş görmeyen kapalı bir bölge ama çok sıcak. Sevdi galiba çünkü şu anda orada yatıyor. Kapısını da kapamayı düşünüyorum geceleyin. inşallah paniklemez.

Evim 1 oda küçük bir yer. Ben çok iri, 100 kilo üzeri bir kişiyim. gece gelir yanıma yatar, kazara ezerim, zarar veririm diye çok korkuyorum o nedenle onu o wc/kiler bölgesinde kapalı tutayım diyorum. Ne dersiniz bu fikre ?

Bu sahipli ama yazın başında sokağa salınmış bir kedicik, daha dışarıda kış görmemiş olduğunu düşünüyorum. 5 yavru yapmıştı yazın yavrularını alıp bir yere götürmüşler sonra kısırlaştırmışlar galiba (bilemiyorum) Çok canayakın bir şey. Gece uyanınca yanına gittim baktım patilerini uzatıp kucak isteyen bebek gibi hareketler yapıyor. insanın içi gidiyor

Sabahları evden çıkarken dışarı salmak evde olduğum akşam vakitlerinde de eve almak istiyorum en azından azılı soğuklarda geceyi evde geçirsin. inşallah işlerim rast gider de istanbul'da kalabilirim.

Sizlere 3 sorum var.

1) Bu kediciğin geceleri ben uyurken küçük bir alana sahip olan kiler/wc bolgesinde kapalı kalmasında bir sakınca var mı? küçük kediyi rahatsız etmeyecek bir aydınlatma var. Su, mama ve kedi tuvaleti var. Oldukça sıcak bir yer. Yatacak minderi de var.

2) Evden çıkarken emrivaki bir şekilde bu kediciği bahçeye salıyorum. Çevrede su ve mama sürekli var. Çok kedi var ve ben dahil diğer insanlar mama koyuyor. Yiyecek sorunu yok ama üşüyecek Kediciği uyandığından dışarı salıncaya kadar adaptasyon sağlaması için yapabileceğim bir şey var mı?

3) Benim yarın istanbul'dan gitmem gerekse bu kedi gene bahçede kalacak. Soğuk günleri dışlarıda geçirecek. Mamasını verirler ama eve giremeyecek. Aceba bu günlerde eve almakla alıştırmakla kötü mü yapıyorum. Dışarıda kalıp adapte olmasını mı sağlamalıyım ?

Bilgiler ve cevaplar için çok teşekkür ederim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-12-13, 20:22   #6

Samsun
SanalCan Çevrimdışı

Bu gün bir veteriner hekim ile görüştüm. Verdiği cevapları yazıyorum ama lütfen bunları referans kabul ederek hareket etmeyiniz. Benzeri bir durumla karşılaşırsanız önce veterinere danışınız ardından karar veriniz.

* Aşı konusunda endişe etmememi, aşılanmış bir kedinin hemen ertesi gün dahi yeniden aşılanabileceğini söyledi. Kuduz, Karma, Lösemi ve ismini unuttuğum bir aşı daha toplam 4 temel aşıdan bahsetti ve ücretin toplam 200 TL civarında olacağını söyledi. Bana biraz yüksek bir rakam gibi geliyor maddi imkanlarım çok yüksek olmadığı için olsa gerek... Bu durumda elime geçirdiğim her kediciği aşılatamayacağım hatta şu an eve aldığım kedicik bile aşı olamayacak sanırım.

* Sokak kedilerini ısınmaları için gece eve alma konusunda da endişe etmememi, kedilerin gece olunca zaten aparman boşluğu, ağaç kovuğu vs gibi kuytu bir yere sığınıp ısındıklarını, eve alındığında da farklı bir durum olmadığını ve dengelerinin bozulmayacağını söyledi.

Dün gece evde kalan kedicik kedi tuvaletini kullanmadı, bu sabah 6:30 gibi pencereyi açtığımda süzülerek çıktı dışarı oyuna daldı, içeri de bir daha girmedi. Şimdi saat akşam 7 gibi yeniden girdi içeri uyudu. Sabaha kadar da böyle uyuyacak muhtemelen. Kedi olmak varmış Veteriner, tuvalet konusunda, dışarıda yapmaya alışmıştır, çıktığında yapıyordur dedi.

Başka da bir şey sormadım, teşekkür edip çıktım.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-12-13, 20:30   #7

canancan Çevrimdışı

kediler kapalı kalmaktan hoşlanmazlar.hatta bir süre sonra sizinle uyumak isteyecektir ve uyku sırasında bir kedinin ezilmesi mümkün değildir.her hareket edişinizde uyanıp kendini garantiye alır
hem evde hem dışarıda yaşadığı için dışarda olmaya adapte zaten.ekstra birşey yapmanıza gerek yok ama çok soğuk olduğunda eve girmek için kapınızda yada pencerenizde bekleyecektir.
kedi kendi evinize girmek isterse girsin.isterse çıkar.eğer ilerde şehirden gitmeniz gerekecekse bahçenize kedi evi yapın orada yaşasın.hasta olanları tedavi süresince misafir edebilirsiniz.
belediyeler sokak kedilerini ücretsiz aşılıyor ve kısırlaştırıyor aklınızda olsun.bağlı olduğunuz ilçenin belediyesini arayıp bilgi alabilirsiniz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-12-13, 23:36   #8

iskender Çevrimdışı

200 tl gercekten cok normalde ben dediginiz asilarin birine 15 tl veriyorum en fazla 60 tl tutar 200 tl de neymis baska veterinere götürun bence bazilari gercekten soyuyor bende karsilasmistim cnku 5 luralik hapı aylarca 15 liraya almistim. Kediye gelince evinizn kucuk oldgnu soylednz o yuzden bir bakima gunduz cikmasi iyi ama havalarda cok soguk umarim hasta olmaz kedicik
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-12-13, 02:56   #9

Samsun
SanalCan Çevrimdışı

Oturduğum muhit maalesef lüks sayılan bir yer. Buradaki en anlayışlı veterinerden aldım o fiyatı. Kediyi başka bir yere taşıyacak imkan, cesaret ve tecrübem de yok. Bir çözüm yolu düşünüyorum hala.

Ev küçük 1 oda (mutfak oturma odası aynı odda) Yatak odasını kapalı tutuyorum ama ben zaten orada yatmıyorum, ailem ziyarete geldiği zaman kullanıyorlar. Kedicik şu an kapısı açık bir şekilde banyo/kiler kısmında uyuyor. 2 yatağı var birisi güneş alan oturma odasında cam kenarı (kalorifer yanı) diğeri de kilerde kalorifer altı Kedi tuvaleti ve kumu aldım ama henüz kullanmadı.

Son 4 gündür sabahları kedi dışarı çıkıncaya kadar kendim uyumadım. Ne yapıyor ne ediyor görmek istedim, biraz da huzursuz oldum tabi. Saat 6-9 arasında pencere açıp yokluyorum. Kendisi dışarı çıkıyor genelde. Pencereyi bir müddet açık bırakıyorum ki donup da geri atlamak isterse diye. Ama o diğer kedileri buluyor takılıyorlar kafalarına göre. Sonra ben yatıp öğleden sonra uyanıyorum haliyle Saat 10'a kadar çoktan uyanık olup da yatak keyfi yaptığı seferde de kendim alıp koyuyorum dışarı

Sokağa saldıktan sonra ben de çıkıyorum ama peşimden koşuyor... ezilecek diye geri dönüyorum. biraz mama ile kandırıp gizlice kaçıyorum olay mahallinden.

Şunun aşılarını bir yaptırabilsem, bir de sokağa salan sahibi geceleri olsun evine geri alsa... Ama pek umudum yok. Bakalım ne olacak...
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları