Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Sağlığı

Cevap Yaz
Eski 14-07-11, 00:06   #1

yoncachasez Çevrimdışı
Unhappy Ben artık delireceğim yok kalmadım artık bittim ben =(

Arkadaşlar kedim iyice kötü oldu 1 hafta şehir dışına çıkmak zorunda kaldım kedimin yalanması hala geçmemiş ve sırtını yalamaktan komple yara yapmış kabuk içinde çok kötü tüy falan yok götürmediğim yer kalmadı yapılmadık test kalmadı kan testleri hormon testleri neden yok yok parazit iğneleri iç dış herşey herşeyi yaptım zayıfladıkça zayıfladı ben ne yapacağım onu gözümün önünde erimesi beni öldürüyor! Dişi kedim desen ayrı bir dert meme kanseri dediler onu tedavi ettireceğim şimdi onun hadi çözümü belli. ama erkek kedim çok kötü iştahı da az. poposu da şişmiş birde kafasını sallayıp duruyor ben artık tükendim inanın benim psikolojim bozuldu durumu iyi olan hayvan sever birini bulsam ona vereceğim o baksın çünkü ben tükendim onları böyle gördükçe perişan oluyorum... =((((((((
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-07-11, 01:20   #2
Shn

Shn Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Ben artık delireceğim yok kalmadım artık bittim ben =(

Peki erkek kediniz neden bu kadar zayıfladı beslenmesiyle ilgili bir sorunmu var.
Kedilerinize ne yediriyorsunuz nasıl besleniyorlar ?
İştahının açılmasına yardımcı olarak B vitamini tableti yutturabilirsiniz.
Ayrıca kilo alması için veteriner hekim steroid'de uygulayabilir ama bu kadar zayıf olmasının nedenini bulmak daha önemli bence.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-07-11, 02:06   #3

yoncachasez Çevrimdışı

Ya iştahına sıcaklardan ve kızışma dönemindeydi ondan diyorlar. Bir de araştırma yaptım bu tüy meselesi büyük ihtimal psikolojik çünkü benm erkek kedim çok korkak bir tek bana geliyor başkası dokundumu çıldırıyor çok veterinere götürdüm çok stres yaşadı 2 kere bayıltıldı dişinde rahatsızlık vardı ona bakıldı edildi kan almak iççin tüyleri kazındı falan ondan sonra başladı bu tüy dökme aydına hastaneye götürdüm cildine bakıldı birşey yok psikolojik olabilir dediler ama tam bir teşhis konulmadı internetten araştırdım ve belirtiler aynı resimdeki dökülme şekli yaralar aynı bakalım yarın veteriner ile görüşeceğim tekrar yeme şeklide psikolojik galiba yiyor ama az az sık sık yiyor. Vitamin verdiler ama pek veremiyorum zorlanıyorum bakalım yarın tekrar koşturmaca başlıyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-07-11, 04:03   #4
Yönetici

ASRIN üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
ASRIN Çevrimdışı

Psikolojik demişler sorun için, sizin de 1 hafta uzaklaşmış olmanız en büyük etkendir tabii...

Her iki kedinizin de kısa zamanda iyileşmesini dilerim, kendi psikolojinizin ne durumda olduğunu çok iyi anlayabiliyorum, zor günler... Umarım çabuk geçer...

Çok geçmiş olsun...

Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-07-11, 06:16   #5

Hawai üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
Hawai Çevrimdışı

Kuru mama veriyorsanız onu değiştirebilirsiniz. Kedilerin daha çok sevdiği şeyler. Ciğer, tavuk, balık, süt.. Hatta Siz kedinizi hangi mama ile besliyorsunuz? sayfanın en son mesajında london20 arkadaşımızın yaptığı mama var onu deneyin isterseniz. Çok çok geçmiş olsun inşallah düzelir
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-07-11, 19:22   #6
Shn

Shn Çevrimdışı

Hawai tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Kuru mama veriyorsanız onu değiştirebilirsiniz. Kedilerin daha çok sevdiği şeyler. Ciğer, tavuk, balık, süt.. Hatta Siz kedinizi hangi mama ile besliyorsunuz? sayfanın en son mesajında london20 arkadaşımızın yaptığı mama var onu deneyin isterseniz. Çok çok geçmiş olsun inşallah düzelir
Kaliteli mamalarla beslenen kedilerde tüy dökülmesi sorunu genelde olmaz. ev yemekleriyle beslenen kedilerde tüy sorunu daha fazla olabiliyor çünki gerçek anlamda dengeli bir içerik oluşturmak çok zor.
Çiğ balık kediler için oldukça tehlikeldir. çiğ balıktaki tiaminaz enzimi vitamin eksikliğine neden olup farkına varılmaz ve zamanında tedavi edilmezse kedinin ölümüne yol açabilir.
Ev yemeklerinden ziyade royal canin, pro plan gibi kaliteli bir kuru mama sağlığı ve bağışıklık sistemi açısından daha iyi olaktır.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-07-11, 19:30   #7
Shn

Shn Çevrimdışı

yoncachasez tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Ya iştahına sıcaklardan ve kızışma dönemindeydi ondan diyorlar. Bir de araştırma yaptım bu tüy meselesi büyük ihtimal psikolojik çünkü benm erkek kedim çok korkak bir tek bana geliyor başkası dokundumu çıldırıyor çok veterinere götürdüm çok stres yaşadı 2 kere bayıltıldı dişinde rahatsızlık vardı ona bakıldı edildi kan almak iççin tüyleri kazındı falan ondan sonra başladı bu tüy dökme aydına hastaneye götürdüm cildine bakıldı birşey yok psikolojik olabilir dediler ama tam bir teşhis konulmadı internetten araştırdım ve belirtiler aynı resimdeki dökülme şekli yaralar aynı bakalım yarın veteriner ile görüşeceğim tekrar yeme şeklide psikolojik galiba yiyor ama az az sık sık yiyor. Vitamin verdiler ama pek veremiyorum zorlanıyorum bakalım yarın tekrar koşturmaca başlıyor.
Tüy sorunu ya beslenme, ya hastalık yada mevsim dolayısıyla olur.
Deride söylediğiniz cinsten bozukluklar daha çok hastalık, kaşıntı yada mevsim nedeniyle olabilir.
Bazı kediler yaz aylarında çok tüy dökerler bu aylarda tüy dökülmesi normaldir.
B kompleks vitaminleri bazı cilt ve deri yaralarını iyileştirebilir.
Eğer tablet yutturmakta zorlanıyorsanız şurup olacak verebilir yada tableti iyice ezip konverve mamanın içine karıştırarak verebilirsiniz.
Doğru vitamini verdiğinizden emin olduktan sonra bir iki hafta deneyebilirsiniz. B gurubu vitaminlerin zararları ve yan etkileri genelde azdır. İyi tolere edilip fazlası vücuttan atıldığından kedilerde rahatlıkla kullanılabilir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-07-11, 19:46   #8

xpaşax üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
xpaşax Çevrimdışı

offff çok üzücü tüy dökmesi yarası iştahı bi yana hayvancağız neden kafasını iki yana sallıyor onu hiiiiççç anlamadım acaba yaşadığı hastalkık beynini mi etkilemeye başladı ben çok üzüldüm şu anda yaşadığınız stresi üzüntüyü çok iyi anlıyorum acaba yavrunun nesi var kan tahlilleri normalse cildiyle ilgili bir rahatsızlığı olabilirmi acaba ne bileyim cilt kanseri olur ya da cilt hastalığı olur hayvanlarda da insanlarda olan bi çok rahatsızlık oluyor sanırım istanbulda değilsiniz öyle olsaydı fakülteye getirirdiniz bir de orada bakılsa iyi olurdu ayrıca yatılı olarak tedavi süresince orada da bırakabilirdiniz
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-07-11, 21:26   #9

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

Çok büyük geçmiş olsun kedilerinize gerçekten çok üzüldüm.Stres bu kadar olumsuz etkiler mi bilemiyorum ,başını sallaması da garip gerçekten çok üzücü.Keşke Ankara'da veya yakın illerde yaşıyor olsaydınız.A.Ü. Veterinerlik fakültesinin çok iyi olduğunu duymuştum.İyi bir veteriner hekim de bulmaya çalışırdık size.Tekrar geçmiş olsun ve kolay gelsin.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-07-11, 22:48   #10

İstanbul (Avrupa Yakası)
fisun Çevrimdışı

çok üzüldüm sizin adınıza am en çokta tükendim durumu iyi olan birine vereceğim cümlenize üzüldüm..haklısınız zor bir süreç ama onu başkasına vererek onu dahada üzersiniz size ihtiyacı var sizin sevginize..en en en zor günlerinde onu başkasına vermeniz durumu çözmez.asıl şimdi size ihtiyacı var bırakmayın nolur..bırakırsanız o çok daha üzülür.gerçekten güvenebileceğiniz bir veteriner bulmakla işe başlayın derim.yanında olun onu sevin gerçekten çok sevin konuşun ayrılmayın..iyileşeceğine inanın.allah yardımcın olsun..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-07-11, 02:06   #11

london20 üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
london20 Çevrimdışı

Kan ve idrar testinde herhangi bir hastalık çıkmadıysa psikolojik nedenlerin incelenmesinde fayda var.Eve alınan yeni eşyalar,eve gelen kişiler mesela sosyal bir kedi değilse çok misafir gelmeside etkiler cünkü farklı kokulardan tedirgin olur.Diğer kediniz eğer baskın karakterliyse evde yaşam alanı kısıtlanmıştır.Zaten kedilerde aşırı yalanma davranış bozukluğu olarak adlandırılır.1 hafta gibi bir süre sizi göremediğindede terkedildiğini düşünmüş olabilir.Belliki size bağlı bir kedi.Böyle uzun ayrılıklarda giyilmiş kıyafetlerinizi onun yatağına veya evin belli yerlerine yerleştirinki böyle ayrılık durumlarında sizin kokunuzu alsın.Evinizde cd çalar varsa bir cdye sesinizi kaydedin sakin bir ses tonuyla konuşun hatta şarkı hatta ninni bile söyleyebilirsiniz.Siz gittikten sonra evde onlara bakan kişi günün belirli aralıklarında onlara sesinizi dinletsin.Bu yöntem sizden ayrı kaldığı zamanlarda kedinizin stresini azaltıcaktır.Ayrıca çözüm için psikoloji konusunda uzman biriyle görüşmeniz gerekir. İÜ Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları ve Psikoloji Uzmanı Prof. Dr. Tamer Dodurka konunun uzmanıdır onun için iyi yorumlar duymuştum fakat istanbulda nerede oturduğunuzu bilmiyorum ama getirme şansınız varsa bence bir deneyin.Olmadı telefonla görüşmeyi deneyin.Fakulte telefonu Santral -0212) 473 70 70 İç Hastalıkları poliklinik:17285 İnş hemen iyileşir kediniz çok geçmiş olsun
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-07-11, 09:45   #12

Hawai üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
Hawai Çevrimdışı

Shn tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Kaliteli mamalarla beslenen kedilerde tüy dökülmesi sorunu genelde olmaz. ev yemekleriyle beslenen kedilerde tüy sorunu daha fazla olabiliyor çünki gerçek anlamda dengeli bir içerik oluşturmak çok zor.
Çiğ balık kediler için oldukça tehlikeldir. çiğ balıktaki tiaminaz enzimi vitamin eksikliğine neden olup farkına varılmaz ve zamanında tedavi edilmezse kedinin ölümüne yol açabilir.
Ev yemeklerinden ziyade royal canin, pro plan gibi kaliteli bir kuru mama sağlığı ve bağışıklık sistemi açısından daha iyi olaktır.
Ezberletilmiş gibi sürekli Royal Canin, ProPlan, Hills.. Royal Canin de ProPlan da kullandım ve tüy dökülmesi hala var. BARF diyetiyle beslenip şu an 30 yaşını geçen kedi var. Benim kedim artık kuru mama sevmiyor, çok da iyi ediyor bence. İçinde ne olduğu belirsiz, katkı maddesi dolu ürünleri ben de kedime vermek istemiyorum. Ona özel mama hazırlayacağım, o da severek yiyecek, çok doğal beslenecek ve çok da sağlıklı olacak inşallah. Bu arada BARF diyetinde balık da var, şu ana kadar öleninin görmedim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-07-11, 12:47   #13

yoncachasez Çevrimdışı

Kafa sallaması kaşıntıdan diye düşünüyorum kulakları temiz dişleri iyi durumda. Bir tek cilt problemi var oda ya psikolojik ya da mantar elimden gelen herşeyi ama herşeyi yapıyorum birine vermeyi düşündüm çünkü bende hasta oldum artık çünkü hayvanları taparcasına seviyorum ve maddi imkanım bitti tükendim artık 1 ayda tam 800 tl para harcadım ama sonuç yok yok benden daha ii bakabilecek biri olursa düşündüm ama ne olursa olsun vermem veremem. Mamaların en iisini propalnın konservesini royalin de kuru maması ile besliyorum kumlarını bile kristal alıyorum herşeyin en iisini yapmaya çalışıyorum. Yan besin olarak haslanmış tavuk ve ciger veriyorum. Peynir süt de veriyorum ama erkek olan yemiyor dişi de ne olursa yiyor onunda iştahı arttı ama halsiz offf çok kötü durumdayım. Aydına veterinerlik fakültesine götürdüm iyi diye birşey çıkmadı daha ne yapabilirim bilmiyorum hayvan ilaç yüklemesinden birşey olacak diye korkuyorum. Biraz rahat bırakacağım belki kendine gelir. 2 gündürde miyavlamaya başladı. Veterinere götürüyorum yok birşeyi diyor. Yalanması biraz azaldı ama yara bölgesini kaşıdıkça engellemeye çalışıyorum. Sürekli seviyorum yanımdan ayırmıyorum oyun oynatmaya çalışıyorum. Elimden gelen herşeyi yapıyorum. Artık tek çarem dua etmek ona birşey olur diye aklım çıkıyor eğer ölecekse de inşallah acı çekmeden olur inanın o yemek yemedikçe bende yemiyorum o kadar bağlıyım onlara. prof. dr. tamer beyi de arayacağım ondan da yardım isteyeceğim çok teşekkürler arkadaşlar ilginize B vitaminini de deneyeceğim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-07-11, 14:52   #14

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

Çok büyük geçmiş olsun sizin için de kedileriniz içinde çok üzüldüm ama diş problemini atlattı diyorsunuz eminim diğerlerini de atlatıcaktır.Benim veterinerimin bana bir önerisi olmuştu kısırlaştırma sonrası eve getirdiğim zaman ameliyat sonrası tam anlamıyla toparlanması bir iki gün sürer doğal davranın hiçbir şey yokmuş gibi hareket edin takip edicekseniz de çok hissettirmeyin demişti.Bunlar çok akıllı canlıllar duygu sömürüsü yapmayı iyi bilirler demişti.Belki hepsi için geçerli değil ama benim bazı yaşadıklarım bunu doğru olduğunu anlattı.Sizin kediniz zorlu bir süreçten geçti üstelik yakınında hasta başka bir kedi var.Bu onun psikolojisini olumsuz etkilemiş olabilir.Biraz rahat bırakmakla doğru bir karar vermişsiniz sadece sevginizi eksik etmeyin.Benim kedim proplan veya Royal canin ile besleniyor.Mamasını sevmiyor bazen tafra yapıyor ve kabını devirip döküyor mutfaktan nerdeyse hiç vermediğim halde hatta mutfak kapısı kapalı olduğu halde ordan istiyor.Çok zekiler buzdolabının kapısın açıyorum koşarak geliyor.İlk günler döktüğü mamasını topluyor mama kabına koyuyordum hatta aç diye üzülüyor arada haşlanmış tavuk veriyordum.Şimdi vermiyorum diet mama veriyorum asla toplamıyorum inanın tek tek toplayıp yiyiyor hatta dökmeyide bıraktı.Mamasını da severek yiyiyor.Sizin ki de acıkınca yiyecektir .Son olarak bazı hayvanlarda elizabet başlığı diyorlar kaşınmasını deriyi tahriş etmesini engelliyebilir.Kedilere takılıyor mu onu bilmiyorum veterinerinize bir sorun isterseniz.Sizin sevginiz onu iyleştirir buna inanın kolay gelsin
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-07-11, 15:26   #15

yoncachasez Çevrimdışı

Teşekkür ederim bende sevgimi herşeyimi onlara veriyorum buna emin olun asla aksatmıyorum onları biraz rahat bırakayım ki o da çok sıkıldı çok ii anlıyorum onu. Elizabet takmayı denedim ama delirmiş gibi herşeyere çarpıyor o daha çok mahvetti onu oyüzden çıkarttım çünkü kendine zarar verecek alışması için bekledim ama deli gibi miyavlıyor daha da saldırgan yaptı o yüsden takip ediyorum yalanmaya başladığı anda gandhi deyip oyun oynatmaya ilgisini başka yöne çekmeye çalışıyorum bakalım inşallah bunu da atlatacağız...
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları

Saat 21:14.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198