Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Sağlığı

Cevap Yaz
Eski 28-08-13, 20:49   #16

Üzüm üyesinin avatarı

Üzüm Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Ankara Ün.Vet.Fak.izlenimlerim/Kedi Kalça kırığı/Kediye aşı olmaz mış??

hulya tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Emek te olan veteriner kliniğine ben götürmedim bir yakınım götürmüş memnun kalmıştı. Kendisi Ankara dışına çıkmış bana tam adres veremedim adını söyledi ama ben internette bulamadım İsimde ekler varsa bulunmuyor ama yerini tarif etti tarifle bulabilirmisiniz ? İsterseniz tarifi ettiği adresi özelden yazarım. Tam adresi almam için dönmesini beklemek zorundayız.Eğer bulamazsanız benim veterinere bir kez getirin 2 araç ama ulaşımı kolaydır .Ondan o çevrede önerebileceği bir veteriner sorarız sonra ona devam edersiniz. Benim götürdüğüm klinik küçük bir klinik daha büyük bir klinik olsun derseniz siz de Y.Ayrancı Kuzgun sok. olan kliniğe götürün sonuçta her ikisin de de ikinci bir araca bineceksiniz.Şeker dün o kliniğe gidecekti yorumlarını istemiştim yorum yazsın ona göre hareket edin.
İlginiz için sağolun Hülya hanım. Veteriner bana zaten şu anda lazım değil henüz Ankara'da değilim. Yani adresi bekleyebilirim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-08-13, 20:53   #17

Şeker- üyesinin avatarı

Ankara
Şeker- Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Ankara Ün.Vet.Fak.izlenimlerim/Kedi Kalça kırığı/Kediye aşı olmaz mış??

Mırni tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Üzüldum sızın adınıza...İstanbuldaki vet fakultesı gayet nezıh temız ve her bakımdan donanımlı bır yer Ankaradakı nıye boyle berbat acaba yazık gerçekten....
Maalesef Hem muayene yerleri hem de koridorlar dediğim gibi pislik ve koku içinde. Özellikle tıbbi atıklar bu sıcakta çok tehlikeli ortalıkta duruyor. Elinizi bir yere süremiyorsunuz, yavruyu röntgene veya muayene tezgahına koymaya cesaret edemiyorsunuz, ben yüzümü, burnumu flarla, mendille sürekli örttüm hem kendimi bir nebze korumak hem de kokuya tahammül edebilmek için.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-08-13, 22:06   #18

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

Şeker- tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle

Ayrancı Kuzgun Sokak'taki Hayvan Hastanesi'ne yavrucuğumu dün götürdüm.
Taksiyle gittim,yol üstü ,merkezî bir yer. Tabi özel olduğundandır diye düşünüyorum gideni kapıda karşışıyorlar : )
Temiz bir ortam, her çeşit hayvana bakılıyor. Yapılan işlemlerin peşpeşe yapılması avantaj. Kedicik uzun uzun bekleyip bunalmadı.
Yavrum 2,5 aylıkmış, öncelikle bunu öğrendim : )
Bir dişi kırılmış veya ben bulduğumda kırıkmış yeni farkettik ama süt dişiymiş tekrar çıkacakmış şükür.
Öncelikle hastaya (müşteriye) yapılacak tedavi ve kontrol süreci hakkında detaylı bilgi veriliyor. Bu iyi. İki dr birden muayene etti. Ankara Ün'de çekilen röntgenin telefonumdakî fotoğrafını gösterdim, kalçadaki kırığın kesinlikle ameliyat edilmesi gerektiği , ameliyat sonrası o bacağın biraz kısalacağı, çok hafif aksayabileceği ama yaşam kalitesinin şimdikinden daha iyi olacağı söylendi. Ancak ameliyatın ne zaman yapılacağı, anestezi riski vs bunun için Cumartesi gelin ortopedi doktoruyla yeniden değerlendirelim dediler.

İç parazit hapı yutturuldu, dış parazit için enseye ilaç damlatıldı, bir de bağışıklık güçlendirici bir aşı yapıldı.
İç paraziti 3 gün boyunca kontrol etmem söylendi ama rastlamadım , pek de bakamıyorum ..
Beslenme konusunda benim epeyce sorularım oldu. Tek tek cevaplandı.
Ben hayvansal protein ağırlıklı beslediğimi ama bunun dışında hangi bitkileri verebileceğimi ve vermemem gerekenleri sordum.

Domates,salça, baharatlı, tuzlu,soğan,sarımsak yasak. Kendi yaptığm ciğerli ziyafetleri haftada bir verebilirmişim. Kuru mamada ise yavrular için olanı tercih etmeliymişim. ( Ordan proplam junior diye bir mama aldım bayıldı ama sık vermeyeceğim, çünkü çok aşırı sevdi: )) Bağımlı kalmasını istemiyorum. Arada veriyorum. Keyif oluyor.
Onun güvenliği ve sağlığı için dışarıya hiç çıkarma dediler. Zaten ev kızı oldu yavrum sadece pencereden bakıyor.
Hastaneyle ilgili anlattıklarınız güven verici. Yapılması gerekenleri yapmışlar ilk kez biz götürdüğümüzde de başka bir klinikti aynısın yaptılar. Dış ve iç parazit için aynılarını yapmışlardı. fakülte de bunları yapmalıydı ama yapmamışlar. İç parazit dışında geçen hastalık yok gibi ama bildiğim mantar ve sanırım kuduz yaralı bir yerinize salya ve tükürük bulaştırır kanatacak şekilde tırmalar veya ısırırsa bulaştırır .Yinede çok emin değilim kendi veterinerime de sorarım.
Dişleri gelince ablası 3- 4 aydan sonra evde minik minik dişler bulursun Ben ilk buldum panik oldum hemen veterineri aramıştım Benim veterinerde benden çok çekti yani
Mama evet doğru olan karışık vermek ama ev yemeğine alışınca mutfaktan çıkması zor olur yinede onların sağlığı için hangisi uygunsa onu yapmalı.Son olarak kedi çimi vardır haberiniz var mı bilmiyorum ama kısaca yazayım .Kediler yalanarak temizlendikleri için tüy yutarlar ve bu miğdelerinde de kalırsa kist oluştururmuş. Kusarak ya da dışkı yoluyla atmalı çim o işe yarıyor kedi çimi olarak satılıyor ve evde ekip büyütüyorsunuz kedi onun yiyince en azından minnoş öyle kusuyor ve tüy yumaklarını çıkartıyor. Bunun için mama ve malt paste diye macun kıvamında bir şey var arada ondan veriliyor bunlarla da dışkı yoluyla atıyor. Sanırım sizin ki için daha erken ne zaman verilmesi gerekiyorsa veterinere sorun isterseniz. Küçük bir tavsiye kedinize tasma takacaksanız bu boyun tasması veya yürüyüş için olabilir arada bahçeye çıkarmak isterseniz belki bir de taramaya küçükken alıştırın sonra zor alışıyorlar. Miniğin yeni fotolarını bekliyoruz..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-09-13, 03:02   #19

Şeker- üyesinin avatarı

Ankara
Şeker- Çevrimdışı

Pıtırsonic tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Belediye otobusleri kedi aliyor. ben kac kere goturdum hem ankara'da, hem de istanbul'da. tasima cantasinda tasirsaniz problem olmaz. metro ve ankaray ile de goturebilirsiniz.

Ankara uni.de daha once yavru kedinin kalcadaki kirigi icin operasyon yaptirmistik. o da cok ufakti, sizinkini niye ameliyata almadilar ki? Biz gittigimizde cok temizdi, orasi da bozmus demek.. umarim iyi bir yer bulursunuz.
Değerli Pıtırsonic; Bizimkini ameliyata almama sebebi henüz küçük olması, anesteziye dayanamayacak olması. Ama hatırlıyorum, diğer konuda siz 3 aylık bir kediye benzer bir operasyon yaptırdığınızı söylemiştiniz... Bugün Hayvan Hastanesi ortopedi dr'u inceledi, ameliyatın bir an evvel yapılmasının toparlanmasını çabuklaştıracağını daha iyi olacağını vs söyledi. Şimdi tereddütte kaldım. Derhal ameliyata alınırsa yavru anesteziden kalkamazsa buna dayanamam.. En azından 2 ay daha büyüse mi diyorum. Şu an hareketlerinde ciddi bir sorun yok, acı çekmiyormuş gibi görünüyor, acıyı benimsemiş. Hayatından memnun oynayıp duruyor. Bana kalsa hiç yaptırmayacağım, hatta bacağının aksamasına da razıyım yeter ki acı çekmesin ama ilerleyen yaşlarda kırık kemik ete battıkça acı çekermiş, ayrıca kemik tümörlerî, kıkırdak doku hasarı , eklem hastalıkları vs olurmuş. Yani sonuçta yapılacak bu ameliyat ama nerde ve be zaman??
Bir taraftan da Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fak. sonuçta üniversitedir, daha iyidir, ortam pek temiz olmasa da ameliyathane temizdir, gerektiğinde hocalar var diyorum..
Bu konuda maddi hiç bir şeyi esirgemeden en doğru yeri ve zamanı seçmek istiyorum.
Sonuçta onu sokaktan eve getiren benim. Kırık kalçayla sokakta 5 yıl yaşayacaksa ve benim doğru tercihlerim bunu 15-20 yıl yaşatacaksa bundan mutlu olurum. Ama yanlış bir tercihle yavrumun kısa da olsa 5 yılını elinden almaya sebebiyet verirsem bu acıya dayanamam, onunla beraber benim de gözlerim kapanır...
Galiba biraz büyümesini beklemek en iyisi..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-09-13, 22:22   #20

Pıtırsonic Çevrimdışı

Şeker- tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Değerli Pıtırsonic; Bizimkini ameliyata almama sebebi henüz küçük olması, anesteziye dayanamayacak olması. Ama hatırlıyorum, diğer konuda siz 3 aylık bir kediye benzer bir operasyon yaptırdığınızı söylemiştiniz... Bugün Hayvan Hastanesi ortopedi dr'u inceledi, ameliyatın bir an evvel yapılmasının toparlanmasını çabuklaştıracağını daha iyi olacağını vs söyledi. Şimdi tereddütte kaldım. Derhal ameliyata alınırsa yavru anesteziden kalkamazsa buna dayanamam.. En azından 2 ay daha büyüse mi diyorum. Şu an hareketlerinde ciddi bir sorun yok, acı çekmiyormuş gibi görünüyor, acıyı benimsemiş. Hayatından memnun oynayıp duruyor. Bana kalsa hiç yaptırmayacağım, hatta bacağının aksamasına da razıyım yeter ki acı çekmesin ama ilerleyen yaşlarda kırık kemik ete battıkça acı çekermiş, ayrıca kemik tümörlerî, kıkırdak doku hasarı , eklem hastalıkları vs olurmuş. Yani sonuçta yapılacak bu ameliyat ama nerde ve be zaman??
Bir taraftan da Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fak. sonuçta üniversitedir, daha iyidir, ortam pek temiz olmasa da ameliyathane temizdir, gerektiğinde hocalar var diyorum..
Bu konuda maddi hiç bir şeyi esirgemeden en doğru yeri ve zamanı seçmek istiyorum.
Sonuçta onu sokaktan eve getiren benim. Kırık kalçayla sokakta 5 yıl yaşayacaksa ve benim doğru tercihlerim bunu 15-20 yıl yaşatacaksa bundan mutlu olurum. Ama yanlış bir tercihle yavrumun kısa da olsa 5 yılını elinden almaya sebebiyet verirsem bu acıya dayanamam, onunla beraber benim de gözlerim kapanır...
Galiba biraz büyümesini beklemek en iyisi..
geç cevap yazdığım için kusura bakmayın. ben size ameliyatı yaptırın ya da yaptırmayın diye asla söyleyemem ama dediğim gibi, benzer durumdaki yaklaşık 3 aylık bir kediyi ameliyat ettirdik Ankara Üni. Vet. Fakültesi'nde. hatta sonrasında arkadaşım sahiplendi ve hala daha onunla birlikte. yalnız sizinkinin durumuyla birebir aynı olmayabilir. belki kırığın şekli ya da boyutu daha ağırdır sizde. yaklaşık 1 buçuk yıl kadar önceydi yanlış hatırlamıyorsam ve Ank. Üni. hakkındaki izlenimlerim de o dönem için oldukça olumlu. acil müdahale odasına ben girdim çünkü, başka kedilere yapılan muameleleri de görmüştüm. bu yüzden fakültenin durumunu anlattığınızda kötüleşmesine üzüldüm.. belki yaz dönemi diye bu şekildedir, kalabalık olmadığı için. angarya işlerin çoğunu öğrenciler yapıyor gibi görünüyordu çünkü. farklı yerlere de gösterin. bu tür operasyonlarda açıkçası özel veterinerlerden önce fakültelere güveniyorum. bu hafta yaşadığımız kırık olayında da yine en güvenilir cevabı buradaki (Avcılar) fakültede bulabildik.

sizin durumunuzla benzer kediyi Ank. Üni.'ye gösterdiğimizde en az 4 kişi baktı ve sonrasında hocaları da inceledi. öncesinde özel veterinerlere götürmüştük ve 2 vet. de damak yarığını bile göremedi, fakültede fark ettiler. ama eğer ki içinize sinmediyse orada yaptırmayın. devamlı farklı hocalar ve asistanlar orada oluyor. belki bizim şansımız yaver gitti, iyilerine denk geldik, bilemiyorum. bu yüzden de yönlendirecek bir şey söylemek istemiyorum. çünkü olumlu izlenimleri olanlar kadar olumsuz izlenimler edinenler de var, bakan kişiler devamlı değiştiği için. burada en zor kararı siz vereceksiniz yine. dilerseniz fakültede farklı bir hocaya gösterin ya da yine tavsiye edilen veterinerlere danışın. en çok söylenen neyse o yönde hareket edin. umarım bir an önce çözüm bulursunuz, çok geçmiş olsun.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-09-13, 02:08   #21

Şeker- üyesinin avatarı

Ankara
Şeker- Çevrimdışı

Estağfrullah, cevabınız için teşekkür ederim. Evet, dönem dönem doktorların değişmesi ve yaz tatiline denk gelmesi olumsuz izlenimlere neden oldu. Şu an Veterinerlik fakültesinde hoca olan bir prof'un özel kliniğini gözüme kestirdim. Ya o kliniği ya da direk veterinerlik fakültesini seçeceğim gibi görünüyor.
Bir taraftan da yavrumun en çok oyun oynadığı bu neşeli dönemleri ameliyatla geçirmek de istemiyorum. Madem 2-3 ay zamanımız var, faydalı şeyler yedirip iyice besleyip direnç kazanmasını sağlayacağım. Devamlı kemik haşlıyorum, özel yemekler yapıyorum, tipik bir Türk adeti Annem kelle paça kemiklere iyi gelir diyor : ))
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları