Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Sağlığı

Cevap Yaz
Eski 25-08-13, 04:50   #1

Şeker- üyesinin avatarı

Ankara
Şeker- Çevrimdışı
Varsayılan Ankara Ün.Vet.Fak.izlenimlerim/Kedi Kalça kırığı/Kediye aşı olmaz mış??

Bir başlıkta 3 ayrı cümle birden yazdım,bu yüzden başlık anlamsız gibi oldu kusura bakmayın.
Bir ay önce sokakta bulduğum 2-3 aylık kedimin arka ayaklarındaki sorundan bahsetmiştim,farklı bir şehirde olduğum için getirememiştim, şimdi getirdim ve hem izlenimlerimi paylaşmak hem de birkaç konuda tecrübeli arkadaşlardan ve aramızda veteriner varsa veterinerlerden bilgi/öneri almak istiyorum.

Kediciği Ankara Ün Veterinerlik Fakültesi'ne sıcakta çok zor şartlarda götürdüm. Ordaki Ortamı gören birisi günlerce yemek yiyemez. Muhakkak biliyorsunuzdur,kampüste başvuru yeri, dahiliye, cerrahi,röntgen bölümlerini,koridorlarını vs gördüm. Dayanılmaz bir koku var. Yerler kanlı pamuklar, ilaç ve batikon sürülmüş bezler, tıbbi atıklar, hayvan pislikleri,tüyleri ve kusmukları dolu. Sadece diğer bölümlerin muayene yerleri değil,cerrahi ve röntgen bölümlerinin içi ,koridorları, banklar, bekleme yerleri dahi tubbi atık ve kan revan içinde. Kediciği muayene masasına koyarken elim varmadı, koymak istemedim. Çünkü o metal masanın üzerinde iğrenç atıklar vardı. Dr'a kediyi buraya koyamayacağımı söyledim,sağolsun genç biriydi eliyle silmeye çalıştı masayı : (
Neyse, kedicik muayene oldu, röntgen istendi,röntgende benim Şeker'im çok korktuğu için biraz uğraştırdı ama sonunda başardık, röntgen çekildi ve sağ kalçada ciddi bir kırık tesbit edildi, kırık öyle büyük ve öyle ayrık duruyor ki canım benim nasıl dayanıyor. Dr kedilerin acı eşiğinin yüksek olduğunu, bu kırığın acı verdiğini ve batmaya da sebebiyet verdiğini ancak şu an ameliyatı kaldıramayacağını, anestezi riski olduğunu, 3-4 ay sonra gelip ameliyat olabileceğini söyledi.

** Aşıyı sorduğumda Kedi sokağa çıkmayacaksa hiç bir aşıya gerek yok dedi
** Vezneye hem müracaata, dahiliye,röntgen vs vs.. gerekli bölümlere benden istenen ücretleri hep yatırdım ancak ben sanıyordum ki kedicik için köpeklerde olduğu gibi bir kimlik kartı, aşı kartı vs oluşturulur, böyle birşey oluşturulmadı
** Ben kedinin sadece kalçası değil genel durumunu da öğrenmek,yapmam veya yapmamam gerekenleri de bilmek isterdim hiç bilgilendirilmedi. (Beslenme,temizlik,bakım ,genel sağlık vs ..)

Vaterinerlik fakültesinin çalışma tarzı mı bu? Bu işte bir tuhaflık yok mu?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-08-13, 05:20   #2

Şeker- üyesinin avatarı

Ankara
Şeker- Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Ankara Ün.Vet.Fak.izlenimlerim/Kedi Kalça kırığı/Kediye aşı olmaz mış??

Ayrıca şunu ekleyim, tek bir dr muayene etti zaten cerrahi'deki dr çok genç cici iyi biriydi,ilgiliydi,kediciği çok sevdi,uyuşturmadan,hırpalamadan röntgen çekmeyi başardı,hatta tekrar geldiğimizde kendisine ulaşabileceğimi vs söyledi. Hastaneden şikayetçi olurken Hekimi, hekimleri şikayet ediyor izlenimi vermek istemem. Bu durumu dekanlığa, sağlık bakanlığına, hatta gazete ve tv'lere dahi taşımak gerekir. Hem insanların hem can dostlarımızın hayatını tehdit eden bir durum ve aşırı ilgisizlik var. Bölümler arasında kopukluk var. Hâlâ kedimin kaç aylık olduğunu dahi bilmiyorum İlk müracaatta bir dr olup kediciği ön kontrolü yapıp kimlik bilgilerini kaydetmeliydi. Daha sonra diğer bölümlere gönderilmeliydi. Her yerin ücretini almayı biliyorlar,devamlı vezneye gönderip makbuz alıp veriyorlar ama ortada bişey yok.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-08-13, 11:40   #3

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Ankara Ün.Vet.Fak.izlenimlerim/Kedi Kalça kırığı/Kediye aşı olmaz mış??

Çok geçmiş olsun yaşadıklarınıza ayrıca çok üzüldüm. Devlet büyüklerimiz Avrupa birliğine girmeye çalışıyor Avrupalıyız diyor ve benim bildiğim Avrupa'da dahi iyi bir fakülte sayılan A.Ü. Veterinerlik fakültesinin durumu içler acısı ne söylemeliyim ,yazıklar olsun... Benim evim Altınpark'a yakın Ankara'da yaşayan bir çok kişi bilir parkı.Sabahları yürüyüşe giderdim kedi ve köpekler olurdu köpekleri kediler oradaki işletmeler besliyordu.Geçtiğimiz hafta sonu tekrar gittim hayvanlardan eser yok anladım ki toplamışlar.Parkın halini görmeliydiniz pislik içerisinde yerler çekirdek banklarda oturmuşlar önlerinde çekirdek tepecikleri oluşmuş çimlere oturdukları heryere de çekirdek kuru yemiş pisliği...Havuz oldukça büyük içinde naylon poşet pet şişe dondurma kabı ne buldularsa atmışlar o kadar üzüldüm ki anlatamam...İnsanlar gelmiş ortalığı batırmış orada kimseye zararı olmayan birkaç minik canı ise toplamışlar. Konuyla alakasız ama çok üzüldüm paylaşmak istedim.
Kedicik konusunda benim size tavsiyem bir özel veterinere götürün .Elinizde filmlerinizde olsun ve karne mutlaka çıkarsın. Genel muayene yaptırın , aşı takvimi , beslenme ve yaşı konusunda bilgi alın. Aşı şart özellikle ilk yıllar ve içi dış parazit çok önemli yine lösemi kuduz karma nasıl gerek yok dedi anlamadım. Ameliyat yine fakülte de yaptırabilirsiniz özel biraz maliyetli olur ama uygunsa özelde de yaptırabilirsiniz. Götürmeye karar verirseniz Fakülteye yakın sayılacak bir yerde ulaşımı da kolay kendi veterinerimi önerebilirim.20 yıllık deneyimli hekim ve bizim burada senelerdir var ayrıca çok temiz bir klinik ben buna çok önem veririm.İsterseniz bilgi veririm benim adımı kedimin adını da verebilirsiniz. Yeter ki kedicik emin ellerde olsun .Aşılar sizin sağlığınız için de önemli nasıl gerek yok dedi anlayamadım...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-08-13, 01:36   #4

Şeker- üyesinin avatarı

Ankara
Şeker- Çevrimdışı

İlginiz için çok teşekkürler Hülya Hanım. İyi ki buraya uğramışım
Bahsettiğiniz konu alakasız değil. İnsanlar güya insan için doğayı hayvanlardan arındırıyorlar. Üstelik doğada çözünmeyecek atıklarla can dostlarımızla ortak alanımızı kirleterek.

Önereceğiniz veteriner eminim harikadır. Ancak anlaşılan aşı ve tedavi için yavrumu sık götürmem gerekecek. Bunun için Çankaya taraflarında olması daha iyi olur benim için. Sık taksiye bineceğim belki bazen otobüsle gideceğim... Nette Başkent Hayvan Hastanesi ve Kedi Hastanesi'ne rastladım. İkisi de Ayrancı'da. Sizce buralar iyi mi? Hangisi daha iyi ? Ya da bu istikamette önereceğiniz bir yer var mı? Eğer emin değilseniz bu iki seçeneği de çıkarayım, başka yerler düşüneyim artık uzak da olsa naapayım..

Bu arada röntgeni elime vermediler ama ben de röntgenin çok net birkaç fotoğrafını çektim. Röntgendeki her detay görünüyor. Yavrumun kalçası bacağından öyle ayrık ki : ((
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-08-13, 18:04   #5

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

Şeker- tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
İlginiz için çok teşekkürler Hülya Hanım. İyi ki buraya uğramışım
Bahsettiğiniz konu alakasız değil. İnsanlar güya insan için doğayı hayvanlardan arındırıyorlar. Üstelik doğada çözünmeyecek atıklarla can dostlarımızla ortak alanımızı kirleterek.

Önereceğiniz veteriner eminim harikadır. Ancak anlaşılan aşı ve tedavi için yavrumu sık götürmem gerekecek. Bunun için Çankaya taraflarında olması daha iyi olur benim için. Sık taksiye bineceğim belki bazen otobüsle gideceğim... Nette Başkent Hayvan Hastanesi ve Kedi Hastanesi'ne rastladım. İkisi de Ayrancı'da. Sizce buralar iyi mi? Hangisi daha iyi ? Ya da bu istikamette önereceğiniz bir yer var mı? Eğer emin değilseniz bu iki seçeneği de çıkarayım, başka yerler düşüneyim artık uzak da olsa naapayım..

Bu arada röntgeni elime vermediler ama ben de röntgenin çok net birkaç fotoğrafını çektim. Röntgendeki her detay görünüyor. Yavrumun kalçası bacağından öyle ayrık ki : ((

Rica ederim ne demek veteriner işi zor gerçekten bazıları işini severek hakkını vererek yapıyor. Bazıları ise tam tersi. Benim veteriner kliniğim küçük bir klinik ama çok temiz ve ne zaman ne sorsam detaylı bilgi verir. Kedim erkek aynı yerde kısırlaştırdım komşum üç dişi kedi kısırlaştırdı hiç sorun yaşamadı .Bunlardan dolayı kendisine güvenirim. Size ters haklısınız aslında Atakule'nin karşısından 413 Türkiş bloklarına bindiğinizde kliniğin önünde inersiniz yine de biraz uzak her zaman kolay ulaşım sağlayamazsınız. Sormuş olduğunuz yerlere gelince Hayvan hastanesi kuzgun sokakta olan kedimi götürmedim ama mama almaya gittim. Temiz bir yer bir komşum ile birlikte sokakta patisi yaralı bir kediyi belediye götürmüştük orada film çekemeyecekleri söylediler o da kediyi alıp hayvan hastanesine götürmüştü o zaman çok memnunum
dedi çok ilgililer demişti Y.Ayrancı Kuzgun sok. olan Hayvan hastanesi öneriyorlar genelde duyumlarım iyi. Kedi hastanesi ise sanırım A. ayrancı da olan oradan da mama aldım kedimi götürmedim ama çok iyi şeyler duymadım gidenler memnun değildi.Kuzgun sokakta olan Başket hayvan hastanesine götürebilirsiniz...Kolaylıklar diliyorum

Bu konu en son " 26-08-13 " tarihinde saat 18:22 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-08-13, 23:49   #6

Şeker- üyesinin avatarı

Ankara
Şeker- Çevrimdışı

Bu mesajınız iyi oldu. Çünkü bugün Kedi Hastanesi'ne götürmeye niyetlenmiştim, bir taraf sizden haber bekliyordum, saat 11'den 15'e kadar uyuyordu kedicik,kıyamadım uyandırmaya,sonra da geç oldu diye vazgeçtim. Yarın götüreyim demiştim. Yarın Başkent Hayvan Hastanesindeyim inş. Aşılar,genel muayene vs.. Zaten daha ameliyata birkaç ay var, bu süreçte orayı tanımış olurum. Çok teşekkür ederim. Kalpler ve patiler Şeker'den : )
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-08-13, 00:08   #7

Şeker- üyesinin avatarı

Ankara
Şeker- Çevrimdışı

Bir de şu hocayı önerdiler. Prof Dr Hasan Bilgili.
Ümitköy'de kedi-köpek ortopedi cerrahı. Gerçi aşırı uzak ama madem anestezi riskli, sırf ameliyatı bu hocaya yaptırmak üzere belki birkaç ay sonra buraya gidebilirim. Prof. Dr. Hasan Bilgili - Kişisel Web Sayfası

Diğer kontrolleri,aşısı,kimliği,genel sağlık durumuyla ilgili de Yukarı Ayrancı'daki Başkent Hastanesi'ne giderim. Hem böylece birkaç hekimin birden fikrini almış olurum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-08-13, 11:41   #8

Üzüm üyesinin avatarı

Üzüm Çevrimdışı

Diğer konunuzda da yazmıştım hazır Hülya Hanım da buradayken ben de bir daha sorayım. Gazi Mahallesi yakınında var mı bilgiğiniz iyi bir veteriner. Ben Ankara'yı pek bilmiyorum nereye nasıl gidilir tam bir muamma benim için. Ayrıca belediye otobüslerine kedi almıyorlar sanırım ben bir kere havaalanından gelirken soktum çok kalabalıktı şöför kafese bir baktı ama o kadar kalabalıktı ki göremedi. Altındağ nerede tek arabayla gidilir mi? En iyisi ben bunun için bir konu açayım.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-08-13, 12:02   #9

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

Üzüm tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Diğer konunuzda da yazmıştım hazır Hülya Hanım da buradayken ben de bir daha sorayım. Gazi Mahallesi yakınında var mı bilgiğiniz iyi bir veteriner. Ben Ankara'yı pek bilmiyorum nereye nasıl gidilir tam bir muamma benim için. Ayrıca belediye otobüslerine kedi almıyorlar sanırım ben bir kere havaalanından gelirken soktum çok kalabalıktı şöför kafese bir baktı ama o kadar kalabalıktı ki göremedi. Altındağ nerede tek arabayla gidilir mi? En iyisi ben bunun için bir konu açayım.
Gazi mah. bildiğim bir yer yok. Altındağ ise oraya ters sayılır 2 araç kullanırsınız .Çünkü ilk Kızılay veya Ulus'a gitmelisiniz. Gazi mah. neresinde oturuyorsunuz ? üniversiteye yakın ise Bahçelievler Emek size yakın sayılır oralarda benim gitmediğim bir yakınımın önerdiği 8. cad bir klinik var onun adresini alabilirim.. Altındağ niye orada veteriner mi önerdiler ? Kızılay Ulus'a gittikten sonra her yere ulaşırsanız
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-08-13, 12:11   #10

Üzüm üyesinin avatarı

Üzüm Çevrimdışı

hulya tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Gazi mah. bildiğim bir yer yok. Altındağ ise oraya ters sayılır 2 araç kullanırsınız .Çünkü ilk Kızılay veya Ulus'a gitmelisiniz. Gazi mah. neresinde oturuyorsunuz ? üniversiteye yakın ise Bahçelievler Emek size yakın sayılır oralarda benim gitmediğim bir yakınımın önerdiği 8. cad bir klinik var onun adresini alabilirim.. Altındağ niye orada veteriner mi önerdiler ? Kızılay Ulus'a gittikten sonra her yere ulaşırsanız
Altınpark'ı Altındağ yapmışım. Üniversitenin hemen yanında oturuyorum. Ama Bahçelievle're hangi araçla gidilir hiç bilmiyorum veterinerin adresini alırsanız çok sevinirim. Hiç gitmedim oralara ben. Ben zaten memleketimde yıllık aşılarını yaptırıyorum ama yılımın çoğu Ankara'da geçiyor acil bir durum olduğunda hiçbir yer bilmiyorum o yüzden işini iyi bilen bir veteriner bakıyorum ihtimallere karşı.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-08-13, 13:11   #11

Pıtırsonic Çevrimdışı

Belediye otobusleri kedi aliyor. ben kac kere goturdum hem ankara'da, hem de istanbul'da. tasima cantasinda tasirsaniz problem olmaz. metro ve ankaray ile de goturebilirsiniz.

Ankara uni.de daha once yavru kedinin kalcadaki kirigi icin operasyon yaptirmistik. o da cok ufakti, sizinkini niye ameliyata almadilar ki? Biz gittigimizde cok temizdi, orasi da bozmus demek.. umarim iyi bir yer bulursunuz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-08-13, 15:25   #12

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

Altınpark'ı Altındağ yapmışım. Üniversitenin hemen yanında oturuyorum. Ama Bahçelievle're hangi araçla gidilir hiç bilmiyorum veterinerin adresini alırsanız çok sevinirim. Hiç gitmedim oralara ben. Ben zaten memleketimde yıllık aşılarını yaptırıyorum ama yılımın çoğu Ankara'da geçiyor acil bir durum olduğunda hiçbir yer bilmiyorum o yüzden işini iyi bilen bir veteriner bakıyorum ihtimallere karşı.
Emek te olan veteriner kliniğine ben götürmedim bir yakınım götürmüş memnun kalmıştı. Kendisi Ankara dışına çıkmış bana tam adres veremedim adını söyledi ama ben internette bulamadım İsimde ekler varsa bulunmuyor ama yerini tarif etti tarifle bulabilirmisiniz ? İsterseniz tarifi ettiği adresi özelden yazarım. Tam adresi almam için dönmesini beklemek zorundayız.Eğer bulamazsanız benim veterinere bir kez getirin 2 araç ama ulaşımı kolaydır .Ondan o çevrede önerebileceği bir veteriner sorarız sonra ona devam edersiniz. Benim götürdüğüm klinik küçük bir klinik daha büyük bir klinik olsun derseniz siz de Y.Ayrancı Kuzgun sok. olan kliniğe götürün sonuçta her ikisin de de ikinci bir araca bineceksiniz.Şeker dün o kliniğe gidecekti yorumlarını istemiştim yorum yazsın ona göre hareket edin.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-08-13, 19:29   #13

Şeker- üyesinin avatarı

Ankara
Şeker- Çevrimdışı

Sevgili Üzüm; Aslında Altınpark Dışkapı'ya yakın sayılır. Ankara Ün Vererinerlik Fak. Dışkapı'da. Ancak ordaki izlenimlerimden bahsetmiştim.
Değerli Pırırsonic; aynen öyle, eski hâlini bilmiyorum ama şu an orası berbat durumda. Belki teşhisi-tanısı-tedavisi hâlâ iyidir ama o karmaşayı ve pisliği görünce insanın güveni sarsılıyor.
Sevgili Hülya, tamam, Hayvan Hastanesi izlenimlerimi yazıyorum şimdi

Ayrancı Kuzgun Sokak'taki Hayvan Hastanesi'ne yavrucuğumu dün götürdüm.
Taksiyle gittim,yol üstü ,merkezî bir yer. Tabi özel olduğundandır diye düşünüyorum gideni kapıda karşışıyorlar : )
Temiz bir ortam, her çeşit hayvana bakılıyor. Yapılan işlemlerin peşpeşe yapılması avantaj. Kedicik uzun uzun bekleyip bunalmadı.
Yavrum 2,5 aylıkmış, öncelikle bunu öğrendim : )
Bir dişi kırılmış veya ben bulduğumda kırıkmış yeni farkettik ama süt dişiymiş tekrar çıkacakmış şükür.
Öncelikle hastaya (müşteriye) yapılacak tedavi ve kontrol süreci hakkında detaylı bilgi veriliyor. Bu iyi. İki dr birden muayene etti. Ankara Ün'de çekilen röntgenin telefonumdakî fotoğrafını gösterdim, kalçadaki kırığın kesinlikle ameliyat edilmesi gerektiği , ameliyat sonrası o bacağın biraz kısalacağı, çok hafif aksayabileceği ama yaşam kalitesinin şimdikinden daha iyi olacağı söylendi. Ancak ameliyatın ne zaman yapılacağı, anestezi riski vs bunun için Cumartesi gelin ortopedi doktoruyla yeniden değerlendirelim dediler.

İç parazit hapı yutturuldu, dış parazit için enseye ilaç damlatıldı, bir de bağışıklık güçlendirici bir aşı yapıldı.
İç paraziti 3 gün boyunca kontrol etmem söylendi ama rastlamadım , pek de bakamıyorum ..
Beslenme konusunda benim epeyce sorularım oldu. Tek tek cevaplandı.
Ben hayvansal protein ağırlıklı beslediğimi ama bunun dışında hangi bitkileri verebileceğimi ve vermemem gerekenleri sordum.

Domates,salça, baharatlı, tuzlu,soğan,sarımsak yasak. Kendi yaptığm ciğerli ziyafetleri haftada bir verebilirmişim. Kuru mamada ise yavrular için olanı tercih etmeliymişim. ( Ordan proplam junior diye bir mama aldım bayıldı ama sık vermeyeceğim, çünkü çok aşırı sevdi: )) Bağımlı kalmasını istemiyorum. Arada veriyorum. Keyif oluyor.
Onun güvenliği ve sağlığı için dışarıya hiç çıkarma dediler. Zaten ev kızı oldu yavrum sadece pencereden bakıyor.

Bu konu en son " 28-08-13 " tarihinde saat 20:57 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-08-13, 20:34   #14

Mırni Çevrimdışı

Üzüldum sızın adınıza...İstanbuldaki vet fakultesı gayet nezıh temız ve her bakımdan donanımlı bır yer Ankaradakı nıye boyle berbat acaba yazık gerçekten....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-08-13, 20:45   #15

Şeker- üyesinin avatarı

Ankara
Şeker- Çevrimdışı

Veteriner aşıyı yaparken bir de şu konu üzerinde durdu. Kediden insana iç parazit dışında bir hastalık bulaşmaz, ( bildiğim kadarıyla kuduz da dahil) bunun da ilacı aşısı yapıldıktan sonra kedi hastalık bulaştırmaz, tam tersi insandan kediye hastalık bulaşır, kediyi korumak gerekir dedi.
Evinde kedi beslemekte tereddüt edenlere duyrulur
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları