Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Makaleleri

Cevap Yaz
Eski 24-03-14, 19:04   #16

lunatic üyesinin avatarı

Ankara
lunatic Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedilerin Sahiplenilmesi ve Kısırlaştırılması Doğru Mu?

Neden her düşünene filozof edasıyla söylem yaptıklarınızı iddia ediyorsunuz. Düşünmeden kesip biçmek kasaplık olmuyor mu peki? İnsan düşünen varlıktır. Düşünün ki doğruyu bulasınız. Yoksa at gözlüğü takıp tek yolun kısırlaştırılmak olduğunu sanmak da akıllıca olmaz. Tabiatta hayvanlar açlıktan susuzluktan ölmüyor mu. Yırtıcı hayvanların diğerlerini nasıl öldürdüğünü görmediniz mi? Sırtlanların avlarını veya düşmanlarını canlı canlı yediğini veya azar azar parçalayarak öldürdüğünü görmediniz mi? Mısır çöllerinde hayatın çok mu kolay olduğunu zannediyorsunuz ki, kediler için şehir adapte edilmiş yaşam alanı olmasın. Varsayın insan kılığında bir sürü sırtlan gezen bir ortamdalar. Yanlış anlamayın bunlar istedikleri gibi öldürsünler demiyorum. Bir denge içinde birlikte yaşayabiliriz diyorum. Ama yine en iyisini biz insanlar biliriz edasıyla yanlışları başka yanlışlarla düzeltmeye çalıştıkça sonuç hüsran olacaktır. Veballeri de boynunuza.
Tekrar aslanla kediyi benzetiyorsunuz demeden söylemek istediğim doğada da aynı şeyler farklı şekillerde oluyor. Sadece oradakileri görmüyorsunuz ve gönül katlanıyor. Burada ise her gün görüyorsunuz ve insandaki merhamet duygusu ile yardım etmek istiyorsunuz. Ama bunu sonucunda da kısırlaştırma hakkını kendinizde bulmamalısınız. Ta ki bir kediye tercihini sorup cevabını alana kadar.

Bu konu en son " 24-03-14 " tarihinde saat 19:29 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-03-14, 19:34   #17

İzmir
nazlipisi Çevrimdışı

bakın sizinle daha açık konuşacağım. bende önceden hayvanlara sadece uzaktan bakıp, doğayı, çiçekleri, böcekleri uzaktan seyrederken kısırlaştırma fikrine karşıydım. ne zaman bu hayvanlar için bir şeyler yapmaya başladım o zaman kısırlaştırmanın doğru bir karar olduğuna kanaat getirdim.

sizi ya da hayvanlar için neler yaptığınızı bilmeden ahkam kesmek istemem ama kısırlaştırma karşıtı bir çok insan uzaktan bakarak bir şeylere yorum yapıyor. hayatınızda kaç tane annesiz kedi yavrusu büyütmeye çalıştınız?,kaç tane kaza geçirmiş bir hayvanı tedavi ettirdiniz, insanların şiddetine maruz kalmış kaç tane hayvanla karşılaştınız bilemiyorum ama ben fazlasıyla karşılaştım. şu an bir barınağa gönüllü olarak yardımcı oluyorum, hasta olanları tedavi ettirip tedavi süreleri boyunca evimde misafir ediyorum, annelerinden ayrılmış kedi yavrularını biberonla beslemeye çalışıyorum. evim hiç boş kalmıyor desem yeridir. bunun bir insan için kaldırılması ne kadar ağır bir yük olduğunu tahmin edebilirsiniz.

barınaktaki o hasta, aç, sakat hayvanların, eğer yaşamak denilse buna bu şartlar altında hayatta kalma mücadelesine tanıklık etmenin yükü gerçekten çok ağır. hem maddi hem de manevi yönden çok ağır. lütfen yanlış anlamayınız bütün bunları, samimiyetime inanın kendimi övmek için anlatmıyorum zaten diğer mesajımda da belirttiğim gibi bunu yükümlülük olarak görüyorum.. inanın bana bunun bir sonu yok. buna katlanabilmek için ya çok duyarsız olacaksınız , ya da fazlasıyla güçlü. ben ikisi de değilim. kendi imkanlarımla bu hayvanlara bir şeyler yapmaya çalışıyorum ve doğaları bu ne olursa olsun diyemiyorum.

sokaklarda, barınaklarda yaşayan hayvanlar çok ta mutlu değiller. nerede yaşıyorsunuz göremiyor musunuz bu hayvanların halini? neden ısrarla doğal yaşam la sokakları kıyaslıyorsunuz? doğal yaşam yok, unutun onu.

emin olun şimdiye kadar kısırlaştırdığım hayvanları sırf hobi olsun diye kısırlaştırmadım. sadece kötü koşullarda yaşan hayvan sayısına yenilerini eklememek için yaptım bunu.

bir kez barınak dolaşmanızı tavsiye ederim size, bu hayvanlara ne devlet el atıyor ne de insanlar. kendimin yardımcı olduğum barınakta 65 yaşında bir teyze 150 kadar kediye sadece kendi ve gönüllülerin imkanıyla bakmaya çalışıyor. her gün onlarca insan bahçesindeki, sokağındaki kedilerden rahatsız olup bu hayvanları getirip barınağa atıyor. hayvanların hiç birinin aşısı yok, salgın hastalık dolu. her gün birkaç tanesi ölüyor ama sayı hiç eksilmiyor çünkü yenileri geliyor.
belediyenin barınağı değil burası hoş öyle olsa bile onlarında hali içler acısı.

tekrardan yineliyorum hiç birimiz zevk olsun diye bu işlemi yapmıyoruz, bir yerde düzen bizi buna itiyor, elimiz kolumuz bağlı yapabileceğimiz bundan iyi bir şey olsa emin olun onu yaparız. ama yok işte.

kısırlaştırarak barınaklara düşecek hayvan sayılarını azaltmayı hedefliyoruz, kalanlara da daha sağlıklı koşullar sunmak. bunun nesi kötü, ayıp, günah vebal??
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-03-14, 18:01   #18

lunatic üyesinin avatarı

Ankara
lunatic Çevrimdışı

Maalesef aynı yerde dönüp duruyoruz. Tahmin ettiğim gibi ne kadar çok bu işlerle haşır neşir olunursa o kadar duygusallaşılıyor ve bu da gerçekleri görmeye engel oluyor. Bahsettiğiniz köpeğe belki doğal ortamında araba çarpmazdı. Ama ayağına batan bir dikenin çıkmaması durumunda avlanamaması veya bir düşmanı veya kendi cinsinden başka bir hayvan tarafından yaralanması, ayrıca yaralı olması nedeniyle grubu tarafından dışarlanması sonucu kendi kendine beslenemeyen bir sürü hayvan gibi doğal ortamında açlık ve suzusluk sonucu ölebilecekti. Daha dün emzirdiği, yalayıp temizlediği yavrusunu kendi başının çaresine bakıp bakamayacağını umursamadan kendinden döverek uzaklaştıran (sütten kesen) anne kediyi de anlamamız zordur. Çünkü sosyal yaratıklardan olan insan böyle yapmaz. Yardıma muhtaca yardım eder, çoluğu çocuğu büyüse de hala korur gözetir. Sadece kendi cinslerine karşı da değil. Diğer canlılara da aynını yapar. En azından bazıları yapar. Bir kısmı dünyayı kurtarmaya çalışırken diğeri mahvetmekle uğraşır. Böyle de garip bir yapımız var. Ancak sizin artık yardım etmeye gücünüzün veya imkanınızın yetmemesinin ya da olup bitene tahammül etmeye ruhsal olarak katlanamamanızın diğer canlıların üreme ihtiyacıyla bir ilgisi de yoktur. Her ne pahasına olursa olsun içlerinden neslini sürdürecek birinin çıkması umuduyla (iç güdüsüyle) yeniden yeniden çocuk yaparlar. Durum böyle iken biz neden olmaması için uğraşıyoruz? Keşke düzgün bir memlekette yaşasak da o konserve kutuları geri dönüşüme ayrılsa ya da en azından hayvanı bırakın çöp toplayan veya ayıranların eline zarar gelmesin diye kenarları düzeltilip çöpe atılsa. Keşke sürücüler yol kenarlarını ve trafiği gözlemleseler olabilecek durumları önceden anlayıp önlem alsalar. E bunu insan için bile yapmayanlardan hayvan için yapmalarını beklemek de olmuyor.
Sakat hayvanları doğal ortamına bıraksanız da şehir de kalsalar da değişen birşey olmaz. Dolayısıyla size doğal ortam göstermem de sonucu değiştirmeyecek. Neticede ölecekler. Hatta doğal ortamlarında bu daha bile hızlı olacaktır. Kurtarılabilen kurtarılır kurtarılamayacak olanı yaşatmaya çalışmak da hayvana eziyet etmek olacaktır. Size duygusuz gelebilirim ama değilim. Sadece gerçekleri kabul etmekte daha başarılıyım diyelim. Ölenin arkasından gözyaşı dökerim bir çocuk gibi ancak bunun aklımı saptırmasına da izin vermem. Kimse sizi kaldırabileceğinizden fazla yük taşıyamadığınız için suçlayamaz. Elinizden geleni yaparsınız. Bu hayvanlar kimisi için ceza kimisi için bir bağışlanma aracı olarak vazifesini tamamlayıp tekrar toprak olacaklar. Durum bundan ibaret. Ancak yardım edeyim derken hayvanlara yapılmaması gerekeni yaparak diğer guruba girmenizi istemem. Ameller niyetlere göredir ancak duygularınızın aklınızın üstüne çıkmasına izin verir kimseyi de dinlemezseniz sorumlu olursunuz. İster felsefi açıdan yaklaşın isterseniz dini, ahlaki farketmeyecek. Hayvanların üremesine engel olmaya hakkımız yoktur.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-03-14, 01:59   #19

İzmir
nazlipisi Çevrimdışı

sevgili lunatic köpeklerin doğal ortamı diye bir şey yoktur. bu gün sokaklarda gördüğümüz köpekler binlerce yıl evvel vahşi köpeklerden evcilleştirilmiş hayvanlardır. dolayısıyla avlanamazlar. doğada vahşi köpekler (kurt, sırtlan, tilki, çakal vb) dışında ki köpekler avlanma yeteneklerini kaybetmiştir. bu gün kediler bir takım fiziki avantajları sayesinde köpeklerden bir nebze de olsa daha üstün konumdadır.

nedir bu fiziki avantajları;

-yüksek yerlere sıçrayabilmeleri
-ağaçlara tırmanabilmeleri
-hala canlı kalabilen avlanma güdüleri
-temkinli davranmaları
-ebatlarının küçük olması ve örgütlenememeleri

köpekler ise insan eliyle beslenmediği sürece yiyecek bulamaz. insana dost yaklaşımı ve güven duyması sonucu kısa sürede kötü niyetli insanların hedefi olur. örgütlenerek sürü halinde yaşamaları sonucu çevrede rahatsızlık hissi uyandırır. saldırganlaşabilecekleri için insanların korkularının hedefi haline gelir. yani günümüzde köpeklerin durumu kedilere kıyasla daha da içler acısı haldedir.

her gün binlerce köpek belediyeler ve halk tarafında toplu katliamlara kurban gider. pompalı tüfeklerle vurulur, zehirlenir, barınaklara tıkılır, ormanlara sürgün edilir.
sokaklarda kalanlar ise itilir kakılır, dövülür, tecavüze uğrar, açlıktan kemikleri çıkar.

işte gerçekler bunlar. bence romantik ve duygusal olan sizsiniz. gerçekçi olan ise bu hayvanların insani yollarla ( öldürülmeden, barınaklara kapatılmadan, ormanlara sürgün edilmeden) nüfus planlamasının yapılmasıdır.
yani 'uzaylılarında gelip insanları kısırlaştırması' gibi fantastik, empati sınırlarını zorlayan düşüncelerle bu gerçek geçiştirilemez.

hem siz yukarıda örneğinizde ne güzel söylemişsiniz daha dün emzirdiği, yaladığı yavrusunu kendisinden uzaklaştıran kedinin annelik duygusuyla insanın annelik duygusunun kıyaslanamayacağını. çünkü bizlerde annelik duygusu vardır hayvanlarda annelik iç güdüsü. bu annelik iç güdüsü de yavruları olmadığı sürece açığa çıkmaz. yani kısırlaştırılan hiç bir hayvan üreme kabiliyeti dışında bir şey kaybetmez.

o yüzden ne dini açıdan ( ki menfi olan durumlarda hayvanların kısırlaştırılması caizdir), ne ahlaki açıdan ( artan nüfusu kontrol amacıyla ve hayvanlara daha yaşanılır ortam sunmak için) hayvanların kısırlaştırılmasında beis yoktur.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-03-14, 01:25   #20

lunatic üyesinin avatarı

Ankara
lunatic Çevrimdışı

Kac yasinda kisilerle muhattap oldugumu bilmiyorum ancak artik tartisacak olgunluga sahip kisilerle muhattap olmadigim kanisina varmaya basladim. Dogal ortam diye tutturan sizlersiniz. Bense yasadiklari yerin onlar icin artik dogal ortam oldugunu soyluyorum. Dogal ortama (sizin gozunuzdeki) salsaniz da yasamayacaklarini soyluyorum (hem de yarali ve sakat olarak sanki dogal ortam onlari kurtaracak gibi) sonra donup ne dogal ortamindan bahsediyorsun diyorsunuz. Kedinin yavrusunu uzaklastirmasini ele aliyorum. Onlarin insandan farki oldugunu anlatmak icin, Bak sen de soyluyorsun onlar insan gibi degil onlarinki icgudu diyorsunuz. Halbuki "..hayvanlarda annelik duygusu olduğuna katılıyorum ancak bu duygu yavruları olduğunda açığa çıkar ve yavrularından ayrıldığında,yavruları kaybolduğunda ve atıldığında acı çeker bilirim. kısırlaştırılan kedilerde de bu annelik duygusu hiç gün yüzüne çıkmaz." derken buna annelik duygusu diyordunuz. Kedilerden insan gibi davranmalarini mi bekliyordunuz? Aslanlar sadece erkekleri uzaklastirir, filler de oyle. Maymunlar hep beraber yasarlar yoksa onlar insan mi? Aaa bak su kediye yavruyu atiyor bak senin yaptigin annelik degil ic gudu. Gel senin o ic gudunu alivereyim. Bu nasil bir mantiktir anlamiyorum. Guya benim argumanlarimi bosa cikaracaksiniz ama siz cuvalliyorsunuz. Kedi, ya da genel olarak her hayvan, yaratilisi uzerine davranir. Onlardan baska birsey bekleyemezsiniz. Yaratilisini duzeltmek (hasa) sizin uhtenizde degil.
Menfi derken bu insanlar icin menfi olmasin sakin. Kisirlastirmaktan yana olanlar ya kisirlastirilmamis bir hayvan beslemenin zorluguna katlanamayan, ya olacak cocuklarin mesuliyetini yuklenemeyenler, ya da gercekler karsisinda duygusal bitkinlik yasayip isi kokunden halletmeye kalkanlardir (bunlari da diger mesajlarda itiraf eden ben degilim). Lutfen bana onlarin iyiligi icin masalini anlatmayin. Oyle olsa onu yaratan sizden daha iyi bilirdi elbette. Eger bir balik (ismini hatirlayamadigim) surusu tek erkegini kaybettiginde disi bir balik full fonksiyonel olarak yerini alip vazifesini yapabiliyor, orijinal erkek bulundugunda tekrar disi haline donebiliyorsa, bunu o sekilde yaratan elbette dogal ortamlarindan uzaklastirilan hayvanlarin kisir dogabilmesi icin de bir tabiat kurali icat ederdi. Cevaz verme konusunda kalifikasyonunuz nedir bilmiyorum ama muhtemelen internette dolasan ve kes kopyala usulu ile yayilan yuvarlak ifadeden (onlarin iyiligi icin gibi) bunun sizin olmadigini dusunuyorum. Bastan da cevaz isine girer ve burada aklini kullanarak sonuca ulasmak yerine baskalarin goruslerini birbirine karsi kullanabilirdik. Madem oraya geldik buyurun bunu da dinleyin. Prof. Dr. Cevat Akşit - Hayvanları Kısırlaştırmak Köpek kedi - YouTube.
Sonucunu desteklemek icin verdiginiz sebepleri baska mesajda kendinizin bertaraf ettiginizi donup okuyunca (ancak sadece cevap vermek icin degil anlamak icin okuyunca) siz de goreceksiniz ve bunu hayvanlarin degil kendi mutlulugunuz icin yaptiginizi anlayacaksiniz (muhtemelen degil ama ihtimal dahilinde). Duygusal olmadigimi soylemedim. Tekrar okursaniz aksini soyledim. Ancak aklimin onune gecmesine imkan vermedigimi soyledim. Sonra donup bana sanki farkli birsey soylemisim gibi esas duygusal ve romantik (?) sensin diyorsunuz. Size sert gelebilir ama okudugunuzu anlamadan cevap vererek beni ilkokul gunlerime goturdunuz. Bu nedenle burada daha fazla yazmanin verimli olmadigini dusunuyorum. Zaten elektriklerin kesilmesiyle epey bir kayip yasadim. Bu nedenle ing. Klavyede yazdigim yazimi, kimi zaman oto duzeltmenin kelimelerimi anlasilmaz yapmasina ragmen geri donup duzeltmedim kusura bakmayin. Ayrica siz derken her zaman bizatihi sizi kastetmedim. Cogu zaman geneldi veya sizin dusuncenizdekilerdi. Yoksa ne yaptigini bilmedigim kisilere niye soyle yapmiyorsun vs. Diyeyim. Siz derken sizi kastetmedigimi anlayacaginizi ummustum. Edilgen (pasif) cumleler kurmak bana sıkıcı gelmistir. Hepsi bukadar.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-03-14, 01:58   #21

İzmir
nazlipisi Çevrimdışı

bende tartışmayı uzatma taraftarı değilim çünkü farklı düşüncelere kapalı olduğunuzu görüyorum. meseleyi sürekli doğal hayata ve yaratılışa getiren sizsiniz. Allah insana akıl fikir vermiş ki kendi yarattığı sorunları çözebilsin diye.

size göre kısırlaştırmak doğaya müdahale o halde nesli tükenme tehlikesinde olan hayvanları koruma altına almakta doğaya müdahale olmalı. bence değil. her ikisinde de insanın yarattığı sorunları yine insanın çözmesi için geliştirdiği bir yöntem.

son olarak önceki mesajınızda ' kısırlaştırma hakkını kendinizde bulmamalısınız. Ta ki bir kediye tercihini sorup cevabını alana kadar.' demişsiniz. lütfen sizde bu soruyu tükettiğiniz etlerin sahibine sorun olur mu?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-03-14, 17:15   #22

çakıl38 üyesinin avatarı

Ankara
çakıl38 Çevrimdışı

yahu allah aşkına bırakın da isteyen kısırlaştırsın istemeyen de kısırlaştırmasın. biraz ileri görüşlü olmak fazlasıyla önemli hem insanlık hem de huzurlu ve mutlu yaşamak adına. belki bir gün allahın bizlere verdiği akılla, beyinle düşünür de neden kısırlaştırın dediğimizi anlarsınız. belki bir gün...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-05-14, 19:52   #23

Mırnaw üyesinin avatarı

Mırnaw Çevrimdışı

awel,şeker ve lunatic cok tesekkür ederim.son zamanlarda rastladıgım en zekice, en insanca,en mantıklı ve en hayvansever fikirler.
insanoglu asıl degistirmesi gerekeni degistirmek yerine kısırlastırıp sorunu kökten halledecegini sanıyor ve de bunu merhamet (?) adına yapıyor.
gerek barınakta gerek sokakta evde cok sayıda hayvan beslemis biri olarak kısırlastırılan hayvanların asla eski mırmır,eski pıtır,eski tomy,eski boncuk olmadıgını biliyoruz. cünkü hayvan "eksiltiliyor".
sokakta cok sayıda kedi var diye evimdeki kedi miyavlıyor diye onun vücuduna organlarına dogasına nicin müdahale edeyim? bu soruna daha büyük sorun ekleyeyim?

lunatic tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Kısırlaştırılmalarını düşünenlerin argumanlarının en azından birinci mesajdaki argümanlara yakın olmasını beklerdim ama en gezer.
İnsanoğlu zaten hep sorun yaratır. Sonra sorunun kaynağını bulup ortadan kaldırmak yerine yeni çıkan durumları bertaraf etmek üzere yeni bir müdahalede bulunur. Bu müdahale sonucu ortaya daha çok problem çıkar ve bu sarmal sürer gider. Tıpkı geçmişte olmuş bir şeyi değiştirmek için zamanda geriye giden ancak yaptığı değişiklik sonucu işleri daha da karıştıran adamın hikayesi gibi (butterfly effect).
Acaba vahşi hayat foroğrafçısı olsanız ne yapardınız merak ediyorum. Aslanın o güzelim ceylan yavrusunu yakalayıp yemesine izin mi verirdiniz yoksa aslana engel mi olurdunuz? Ya da aslanı açlığa mahkum eder sonra da yavruyu zaten bir aslanın yakalayacağını ve parçalanarak ölmektense insancıl bir şekilde siz mi öldürürdünüz? Peki mandalara ne demeli? Yavru aslanları öldüren o mandalara. Onları da kısırlaştırsak mı acaba? Bütün argümanlarınız ya insancıl olması ya da hayvanın iyiliği (?) etrafında dönüp durur. Vicdanı ve aklı arasında sıkışıp çıkarlarını düşünen insanoğlunun sonu. Bunu tıpkı ruhban sınıfının haline benzetiyorum. Allahın helal kıldığı eşleri kendilerine haram kıldılar. Sonra tabiiatlarına aykırı olan bu durum karşısında her nasılsa dinlerinin haram kıldığına alternatif olarak ya homoseksüelliği daldılar ya sübyancılara. Peki karşı cinsten bir eş seçmeyi yasaklayan din ile bunu nasıl bağdaştırdılar? Ya da müslüman olup Allah'tan korkan kişi nasıl olur da rüşveti dininde helal kılar? Bu insanın kendini (şeytanın da yardımıyla) aldatmasından başka birşey değildir. Çıkarı olunca eğriler doğru, doğrular eğri gözükür. İnsanlıktan da nasibini almamışsa kendine göre sebepler bulur doğruluğunu ispat etmek için.
Peki ayşe teyzenin, trafik canavarlarının, magandaların, hayvan sevgisi edinmemiş ebeveynden türemiş çocuğun cezasını niye hayvanlar çekmek zorunda? Neden sorunun kaynağını tesbit edip (ki bunu zaten etmişsiniz) bunu düzelteceğinize başka sorunlar çıkaracak şekilde farklı bir yöntem izliyorsunuz? Çünkü gücünüz buna yetiyor, ya da zaten siz de bahsettiğim guruptan insanlardansınız ve işinize gelmiyor. Yabancı anlayışlarıyla edinilmiş bir eğitim sisteminden çıkan insanlardan veterinerlerden de başka birşey beklenemezdi.
Kalçası kırık bir kediyi başlangıç noktası olarak alıp sonra dışardaki bütün kedileri ona benzetiyorsunuz. Şimdi çıkış noktanızı ortadan kaldırsak ve kedinizin kalçasının kırık olmadığını sağlıklı olduğunu düşünsek ne olacak? Birşey farketmeyecek çünkü size göre zaten dışardaki bütün kediler zor durumda. Yani mantığınızın çıkış noktası ve sonuç birbirleriyle uyuşmuyor bile. Öyle bir durumdayız ki hiçbir felsefenin ve ahlaki kuralların geçerli olmadığı bir ortamda yaşıyoruz. E millet hırsız parayı götürüyor, sağda solda masu insanlar öldürülüyor. Ben niye din ahlak deyip masum insan olayım, gideyim ben de çalayım, trafikte ben de ezeyim, zaten millet zina yapıyor ben de tecavüz edeyim. Eğer yukarıdaki zihniyet gibi bir zihniyet yaygınsa sokağa çıkmak bile bizim için tehlikeli. Zaten dünyanın çivisi çıkmış ne ahlakı ne felsefesi diye düşünen kişilerle karanlık bir köşede karşılaşmak istemem doğrusu. Mantığınızdaki hastalığın farkına varsaydınız önce kendi beyninizi hadım ettirirdiniz buna emin olun.
Biz hayvanlara yaşayacak ortam bırakmadık diye yaşayacak olanları da kısırlaştırıpğ köklerine kirbit suyu dökmenin alemi ne? Biz kendimize de yaşayacak doğal ortam bırakmadık, yediklerimizden kanser olma olasılığımız çok yüksek. Peki niye böyle bir dünyaya çocuk getirelim. Gidelim kendimizi kısırlaştıralım. Doğal yiyecek yiyebilenler varsa üreme hakları da onların olsun.
Trafikte yaya geçidinde öğrencilere yol verdim diye (ki 4'leri bile yakmıştım taa uzaktan gelen araçları görünce ki nasıl bir insan kaynağımız olduğunu çok iyi bildiğimden ve yapacaklarını tahmin ettiğimden) hızla gelip nerdeyse bana çarpacak olan benimle yanındaki araç arasına sıkışıp korna çalan ve zorla öğrencilerin arasına sanki koyun sürüsü gibi dalıp kendine yol açan, onu görerek aynısını yapan diğer sürücüye de şikayet yoluyla birşey yapılamayan bu ülkede hayvanların ezilmesine şaşırmak, ezilmesinler diye böyle sürücüleri kısırlaştırmayı bırakın ceza bile kestiremeyip husumeti masum hayvanlara yöneltmek ne kadar insanca bir yaklaşım!!!
Sizin çöpten yemek zorunda kaldıkları için kısırlaştırmaya çalıştığınız hayvan bence bulunduğu şartlara sizden daha iyi adapte olmuştur. Leş yemeyen bir aslan bile yeri geldiğinde leş yer ve bu onun için eziyet değildir. Avcı olmak her zaman tok olacağın hergün av yakalayacağın anlamına da gelmez. Doğa şartları sizin düşündüğünüzden daha çetindir. Küçük bir yara bile vahçi bir hayvanın ölümüne yol açabilir. Ama bu ortama doğal diyip ses çıkarmayacaksınız, şehir hayatına adapte olmuş belki de doğal yaşam sürelerinden daha uzun yaşayan kedilerin sersefil olduğunu ve kısırlaştırılmasını düşüneceksiniz.
Eğer mantığınız doğru olsa ABD'de etrafta kediler köpekler cirit atıyor olurdu. Çoğu yerde şehir ve orman içi içi. Neden hayvanlar serbestçe yaşamıyor bu doğal ortamda. O kadar ki geyik, tavşan, tilki vs. bir sürü yabani hayvan görmek mümkün. Orada insanın üstüne sürmeyi bırakın 50 mt öteden yolda yılan geçiyor olsa dibine bile sokulmadan trafik durur. Yani hayvanların kaza geçirme tehlikesi de yok. Peki niye sokak hayvanı yok. Olanlar yakalanıyor, barınakta bakılıyor, sahiplendirilemezse insani müdahalede (?) bulunuluyor? Sizin öne sürdüğünüz hiçbir gayri-doğal duruma maruz kalmadıkları halde.
Peki Türkiye'de atılan milyonlarca ekmekle beslenen bu kadar kuş varken ve tok kediler bile içgüdüsel olarak kuş avlayabilirken neden kedilere bu fırsatı vermeyelim? Hem o arabanızın üstünü, balkonu çatıyı kirleten kuşların da nüfusunu kontrol eltına almış olursunuz. Çöpe attığını yiyecekleri ayırıp neden hayvanların yiyebileceği bir yere koymuyorsunuz (ayşe teyzenize rağmen)? Parayla mama almanıza bile gerek kalmaz. Çünkü bunlar zor işler. İşin kolayı kısırlaştırmak.
Dediğiniz mantıkla gidersek, ABD'deki zencilerin artık bu ülkeye faydaları olmadığı (çünkü makineler icat oldu) ve zaten doğal ortamlarında da bulunmadıklarında yola çıkıp, üremedeki marifetleri de gözönüne alınırsa neden kısırlaştırılmasınlar ki? Farkları insan olmak mı? Peki üstün olanları bazı hakları varken olmayanların yoksa buna göre ben erkeğim sen kadınsın, o çocuk ben büyüğüm, o aptal ben akıllıyım, o fakir ben zenginim, o işsiz ben makam mevki sahibiyim vs. diyerek kendine ekstra hak çıkaranlar doğru mu yapıyor. Ya da uzaydan bizden çok akıllı yaratıklar gelse, baksalar ki biz birbirimizi öldürüyoruyoruz, hayvanları öldürüyoruz, doğayı tahrip ediyoruz, deseler ki biz bunları kısırlaştıralım zaten çok ürüyorlar, bir kısmı da açlıktan ölüyor, sıraya geçen ilk siz mi olurdunuz acaba kısırlaştırılmak için?
Çevremiz bizim aynamızdır. Eğer aynada gördüğümüz bize yamuk geliyorsa hatayı kendimizde bulmalı ve çözümü de tabiiki kendimizde aramalıyız. Yoksa güzelim flotal aynaya içbükey ayna muamelesi yapıp aynayı düzeltmeye çalışırsak elimizde kırık bir ayna olur. Bu kırıkları da kendimizi düzgün gösterecek şekilde bir araya getirdiğimizde artık bizim önümüzde bir engel kalmaz. Çünkü hatayı düzeltmişizdir istediğimiz yaparız ve yanlışı göremeyiz. Eğer hiçbirşey yapamıyorsak bari aynayı kendimize göre düzeltmeye çalışmayalım. Ola ki kral çıplak diyen biri bulunur da yanlışlar gerçekten düzeltilmeye çalışılır. Çarpık bir sistemde bile bir süre sonra denge oluşur. Ama sistem çarpık diye düzgün kısmı da çarpığa göre ayarlamaya kalkarsak halimiz nice olur?
Bu ayna bize herşeyden önce insan olduğumuzu öğreten (dini saymazsak) yegane araç. İslam olmadan önce insan olmak lazım zira İslam da insan için. İnsan olmayanın İslam olması imkansız. o yolda gördüğünüz ezikmiş kedi belki de sizin çocukları üzecektir ancak ilerde aynı şeyi yapmamasını sağlayacaktır. Gördüğü bir kedi yavrusunu besleyen çocuk en temel olan hayvan sevgisini edinecektir. İlerde bir ayşe teyze ya da kedisine eziyet eden bir pisikopat olamayacaktır.
Bir de etrafta doşalan yazılarda kedilerin annelik yapmadığı aslında içgüdüsel davrandığı argümanına yer verilmiş. Peki yavrusunu korumak için ölümü göze alan, onu beslemek için çabalayan bu anneninki annelik olmuyor içgüdü oluyorsa, insan annelik duygusunu sonradan mı öğreniyor. Kız ve erkek çocuğun önlerine oyuncak araba ve bebek konsa, daha öğrenmemiş bu kız çocuğu bebeği mi seçer arabayı mı. Yoksa bu içgüdü dediğiniz aslında Allah vergisi bir annelik duygusu mu? Peki bunun olmadığı durumda yani Allah'ın annelik hisi vermediği bir insan annelik yapabilir mi? Yapamadığını bir öğretmen olacak kadar aklı olduğu halde evde yeni doğanını bırakıp bayram tatiline giden örnekten de anlıyoruz.
Peki doğru yola nasıl ulaşacağız?
1- Empati kurmak. Yani kendini karşıdakinin yerine koymak. Peki karşıdaki bir insanken ve aynı şeyleri düşünürken hissederken empati kuramayanlar kendini bir hayvanın yerine nasıl koyar. Kendini insan olarak düşünüp çöplükten yemek yediğini düşünür ve tabii ki yanlış sonuca ulaşır. Öncelikler kıçını yalayarak temizlik yapan bir canlı olduğunuzu düşünmek belki yardımcı olabilir. Ama çıkarlar, tembellikler vs. elbette empati kurmaya engel olacaktır.
2- Elinizi vicdanınıza koymak. Eğer varsa, o size doğruyu söyleyecektir.
Neyse yazacak çok şey var ama, anlayana zaten sivrisinek saz, anlamayana da Allah anlama kabiliyeti versin ne diyim.
Bu arada sokakta beslediğim bir kedi yine erkek başka bir kedi ile kapışmış. Daha önce de incitmişti ayağını. Veterinere görütmüştüm. Antibiyotikle tedavi etmiştik. Bu sefer daha hafifti durumu. yine antibiyotik içirerek sistemini bozmamak için dışardan kırem sürerek bakıyordum ki, bayanın biri almış götürmüş. 2 hafta veteriner alıkoymuş. Aman şöyle kötüydü böyle kötüydü diye durumu bana anlatıyor. Eve almak istediğini söyledi. Dedim sokak kedisidir, evde zorluk çıkarır işer mişer. Yok biliyorum kısırlaştırdım mı yapmaz. Bunu yapmaması gerektiğini, geri dönüşünün olmadığını anlatmaya çalıştım. Napsaymış kediyi tekrar bırakıp ayanının incinmesine izin mi verseymiş. Kısırlaştırmadan denemesini istedim öncelikle ama nekadar ikna ettim bilmiyorum. Kedidir. Kavga da eder yaralanır ölür de. Ama nasıl eve almak istenip bunu da kendi kuralları çerçevesinde yapılmak istenir anlamıyorum. Kedinin dışarda yaşamakla bir sorunu da yok. Arada bir güvercin bile avlayıp yiyor. Önceleri sadece destek olacak şekilde yemek verirken ben de dayanamayıp sabah akşam beslemeye başlamıştım. Ama kedi de nasıl bir kedi. Mivalamıyor miyaklıyor. Öyle bir ses çıkarıyor ki ağlar gibi. Bayanı da bu kandırmış olmalı. Bana da o gün çok ağladığını söylemişti. Halbuki kedinin tarzı hep öyle. Gel de anlat anlatabilirsen. veterinerin bile "eğer sürekli beslediğiniz bir kedi ise kısırlaştırın. testestaron yüzünden kavga ediyor" dediğini gözönüne alırsak sıradan vatandaşın ilk aklına gelenin kısırlaştırmak olmasını yadırgamamak lazım. Kendi kafasıyla düşünen, yanlışa yanlış, doğruya doğru demekten uzaklaşmış bir toplum olmuşuz. diploma almak, dr, prof ünvanı kazanmak için ne derlerse doğru deyip yok kardeşim ben öyle düşünmüyorum yiyemeyen bir milletle uğraşıyoruz. Bana burada insan olarak bile yaşamak zor geliyor hayvanlar napsın. Ama ben kendimi gidip kısırlaştırmıyorum, kedileri de öyle. Yoksa bu dünya diğer hayvanlara kalırdı.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-05-14, 20:27   #24

Bursa
NISAN Çevrimdışı

Kafam karıştı.Benim erkek kedim var ama daha küçük.İleride ne yaparım yaşayıp göreceğim
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları