Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Makaleleri


Cevap Yaz
Eski 24-10-13, 16:07   #1
 
Hailey üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Eki 2012
Mesajlar: 351
Hailey Çevrimdışı
Varsayılan Kedilerin İnsan Psikolojisindeki Olumlu Etkileri

Kedilerin İnsan Psikolojisindeki Olumlu Etkileri...


Mırıltılarını dinledikçe bizi mutlu eden kedilerimiz, duygusal dengemizi korumamıza yardımcı olurlar. Yorgun ve sıkıntılı bir günün sonunda hangimiz kedisine sarılıp tüylerini okşamak istemez ki? İnsan psikolojisini etkileyen kediler, aynı zamanda bizi eğitebilirler de. Özellikle çocukların küçük yaşlarda hayvan sevgisini öğrenmeleri paylaşım, saygı duyma, kendinden başka canlıları farkında olma ve empati kurma açısından çok önemlidir. Ancak bazı çocukların hayvanlara vahşice davrandıklarına tanık oluyoruz. Burada ailenin rolü nedir? İleriki yıllarda çocuktaki bu davranış kendini ne şekilde gösterir? Kedileri köpekleri her gördüğünde 'Yaklaşma, ısırır' şeklinde uyarı alan çocuklar ileride hayvan sevebilir mi?
Psikiyatrist Doktor Mükerrem Güven ile yapılan röportajda Mükerrem Hanım ile kedi ile yaşamanın psikolojik yararlarını, fobileri ve ailelerin çocuklara hayvan konusundaki yaklaşımlarını konuştuk

Biraz sizi tanıyabilir miyiz?
Kedili kadınlarından ilham aldığım Komet gibi Çorum'luyum. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra aynı üniversitede ruh sağlığı ve hastalıkları dalında uzmanlaştım. Uzmanlık tezimin ön hazırlıklarını Londra'da örnek hizmet veren bir klinikte tamamladıkran sonra "şizofreni hastalarının yaşam kalitesini artırmak" üzerinde çalıştım. Halen aynı üniversitenin Sağlık Kültür ve Spor Dairesinde görev yapmaktayım. Ayrıca özel kuruluşlara iş psikolojisi konusunda danışmanlık hizmeti veriyor, motivasyon grupları düzenliyorum.

Kofi nasıl hayatınıza girdi?
Kedilerle zaman geçirmekten büyük zevk alsam da, bağışıklık sistemimde sorun olduğu için bahçemizde yaşayan kedilerle yetinmek zorundaydım. Ta ki, Kofi ile tanışana dek... İki yıl önce sağ arka bacağı kırık kara bir kedi yavrusu buldum. İsteseydi kendini kimseye göstermeden bir köşede ölebilirdi, o yaşamayı seçti... Oğlum ismini ''Paramparça Aşklar, Köpekler'' filminde izlediğim, barışçı bir ''rottweiller'dan aldı. Kofi ürkek bir kedidir, ama ben yanındayken aslan kesilir. Şişman sayılmasa da, iyi bir aşçı olup olmadığınızı kokunuzdan anlar, o bir gurmedir. Oyuncak bulmak onun için kolay; kukla oynamak, yatağa ceviz taşımak, balkonda serçe avlamak hobileri arasındadır.


Evcil hayvanlar arasında özellikle kedi sevmenin, okşamanın stres attırdığı söylenir. Evde genel anlamda evcil hayvan beslemenin insan psikolojisine katkısı nelerdir?
İnsanlar hoşlandıkları bir işle uğraşırken dinlenirler. Evcil hayvanlarla etkileşim gündelik hayatın olumsuzluklarına karşı koruyucu kalkanımızdır:
Eve hayvan girişine izin vermek sizi özel biri yapar. Ev denen mekanda kabul görmek evcil hayvanlar için de bir ayrıcalıktır. Bir canlının ihtiyaçlarını karşılarken aranızda duygusal bir alışveriş vardır. Bu sorumluluğu sürdürebilmekse insanı yeniler. Bir hayvanı yakından tanırken kendinizi de daha iyi tanıdığınızı fark edersiniz. Kendini iyi tanıyanların stresle baş etmek kolaylaşır.

Kedi okşamaya gelince: Bedensel açıdan dengede kalmak gibi duyusal açıdan da dengede kalmaya ihtiyacımız vardır. Hayatın hızla akışı içinde kendimize has duyusal dengemizi koruyamayabiliriz. Bazen fazla bazen de az uyarana maruz kalırız. Kedilerin bedenlerini kullanırken denge cambazı oldukları gibi, duyusal dengelerini korumakta da sihirbaz gibidirler.

Kedi diğer evcil hayvanlardan ayrıcalıklı olarak, ne kadar uyarana maruz kalacağını kendi belirler. İstediği zaman, istediği kadar dokunabilirsiniz, sizinle oynamak isterse oynar. Gün boyu evde yalnız kalmış, sizi özlemişken çıkageldiğinizde; stresinizi almaya yetecek enerjiyi toplamış olan kediniz tarafından sabırsızlıkla bekleniyorsunuzdur.

Kediniz duyusal dengenizi koruyabilmek için nasıl davranacağını bilir, bilgeliği de bundandır.


Bazı çocukların hayvanlara karşı aşırı derecede vahşi olduğunu görüyoruz. Oyun olsun diye hayvanlara çeşitli işkenceler yapıyorlar. Bu davranışların gelişmesinde ailelerin rolu nedir? Bir çocuğun evcil hayvan ile büyümesinin yararları neler olabilir?
Çocuklar oynayarak öğrenirler. Her birimiz hayvan sever olarak doğarız, hayvanlarla oynama onlarla birlikte büyüme şansını sahip olan çocukların kolay ve iyi iletişim kurabilen, barışçıl, sevecen, dışadönük, yumuşak başlı olmalarını beklerim.

Ebeveynlerin eksik oldukları konularda hayvanların daha donanımlı olduğunu varsayarak, çocukların büyürken daha az sorun yaşayacağını söyleyebilirim.
Bu yaşların sağlıklı tepkisini Piyale Madra ne güzel anlatmış: o yaşlarda kovalayabildiğim tek şey kedilerdi, ben de kovalardım.

Oyun çoşkusuyla hayvanlara eziyet etmek ise daha çok erkek çocuklarda güç gösterisi olarak ortaya çıkmaktadır ki; onaylanması düşünülemez. Okula başlama yaşlarında, hemcinslerle dayanışma, sosyal ilişkiler de önem kazanır. Somut düşünce yapısı hakim olan gruplarda kabul görmek için cesaret, güç gösterisi isterler. Soyut düşünce yeni yeni gelişmektedir, karşıdaki ne hissediyor anlamaya (empati kurma) başlanır. Oyunlarda çocuklar birbirlerine canlı cansız ayrımını, gerçek hayal arasındaki farkları öğretirler.

Hayvanlara işkence yapanlar grup dışında kalmamak için bu davranıştan vazgeçerler. Ben merkezciyken empati yapabilir hale gelmekte hayvan sevgisi önemli bir rol oynar. Bir canlının sorumluluğunu almak çocuk için büyümekle eş anlamlıdır. Hayvan sevgisi eksik olan bir ailede yetişen çocuklar bu açıdan şanssızdır.

Kendinden güçsüz hayvanlara eziyet eden çocuk, başta yaptığının bilincinde değilken ağır cezalar uygulamak bu davranışı pekiştirebilir. Ayrıca ailede şiddet varsa, güçlü güçsüze eziyet ediyorsa, çocuğun bu davranışları benimsemesi ve ciddi davranış bozuklukları geliştirmesi beklenir.

Anne babanın, "Köpeğe sakın yaklaşma, ısırır, kediye yaklaşma, tırmalar..." şeklindeki korkutmaları ileride ne gibi sorunlar çıkarabilir?
Hayvanlara karşı tutumumuzu yakın çevremiz belirler. Çünkü insan yavrusu canlı cansız herşeyi kendi uzantısı sandığı ilk yaşlarında hayvanlarla tanışır. Canlı ya da oyuncak olsun hayvanlarla oynarken büyüklerinden aldığı tepkiler onun hayvanlara karşı nasıl bir tutum geliştireceğini belirler.

Çocuk bir kediye elini uzatırken annesi çocuğu koruma içgüdüsü ile bağırırsa, kedi korkup çocuğu yaralayabilir. Böyle olmasa dahi duygusal açıdan örselenebilir, hayvanlardan kaçınmaya başlar. Bu olumsuz koşullanmadan sonra "sakın yaklaşma, ısırır, tırmalar..." şeklindeki korkutmalar devam etmezse, çocuğun hayvanlarla ilgili kaygısı giderek azalacak, bu olumsuzlu yaşantı etkisini kaybedecektir. Aksi takdirde, çocuğun kalan yaşamında kedi, köpek, örümcek korkusu gibi özgül fobiler, hastalık takıntıları, hayvanlara işkence yapma şeklinde davranış problemleri gibi ruhsal ve sosyal sorunlarının olması mümkündür.

Bir kediyle ilişki kurmak sizce ne demektir?
Bir kediyle ilişki kurmak hiç büyümeyecek bir çocuğa sahip olmak demektir. Kediniz size bağlandıktan sonra onu yarı yolda bırakmanız hayvan severliğe sığmaz. Çocuğunuza duyduğunuz aşkta olduğu gibi, asla büyümeyen kedinize koşulsuz sevgi ve bakım verirsiniz. Kedi istemezse özverinize rağmen sizinle yaşamaz. Eğer sizinle yaşamayı seçerse, bağlılığınız ödüldür.
Evde kedi beslemekle herhangi bir hayvanı beslemek arasında sizce fark var mıdır?
Evet ufak tefek farklar vardır:
Siz değil kediniz sizi seçer; kaplumbağanızın sizi tercih etme şansı var mıdır? Sizi kapılarda karşılar; balığınız size hoş geldin diyebilir mi?
Yemeğinin bir kısmını yemeyip sonraya saklayabilen çelik irade kedinizden başka hangi ev hayvanında var, tavşan da mı, kuşta mı?
Sonsuz oyunculuk yeteneği başka kim de var, hamsterde mi?
Kedi inadına temizdir. Muhabbet kuşuna tuvalet terbiyesi verebilir misiniz?
Birisinden hoşlanmazsa, ilgisiz kalarak tepkisini belli eder, köpekler böyle bir durumda basar yaygarayı. Hangi cins köpek bir sokak kedisi kadar bilge olabilir? Siz hastayken ayak ucunuzda sessizce bekleyen kediniz, kendi hasta olduğunda size hastalık bulaşmasın diye gizlenir. Hangi evcil hayvan sizin ruh ve beden sağlığınıza böyle özen gösterir?

Kedinizin kişiliğinizden etkilendiğini düşünüyor musunuz ya da siz kedinizden etkileniyor musunuz?

Kedim bana hayran, ben de ona... Birbirimize çok benziyoruz. Onu şımarttıkça ödülümü fazlasıyla alıyorum; bir şey isterken söylemesi gereken sihirli sözcüğü öğrendi, bana annnnemm diye seslenmeyi...

Yalnızca bir konuda kişilik çatışmamız var: ben uzun yürüyüşlerden hoşlanırım, o da evde yalnız kalmaktan hoşlanmaz. Çözüm birlikte dolaşmakta bulduk. Çıkacağımızı fark edince çaresiz teslim olur. İstemeye istemeye kangurusuna girer, tasmasını bağlarız; patileriyle sıkı sıkı belime sarılır, gözlerimin içine bakar, "ben hazırım" der. Etrafı merakla izler olağan dışı bir şey yoksa rahatlar, gerçi kucağımda olmaktan her koşulda memnundur. Onun için yürüyüşü kısa tutarım, arabayla şehir turu atarken keyiflenir. Arabada güvendedir artık; yorgun patileri gevşer, huşu içinde şehri koklarız.


Hayvan fobisi olan ya da kediden korkan insanların bu korku hayatlarını etkiliyor. Bunun nedeni ne olabilir? Bu korkuyu yenmek için ne gibi yöntemler önerilebilir? Eve kedi alıp beslemeye başlamanın dışında bir yol var mıdır?
Kediden korkanların Türkiye'de işleri zor. Çünkü; bu ülkede kediler diğer evcil hayvanlardan daha çok seviliyor, çoğunlukla evde kedi tercih ediliyor. Hayatınız etkileniyorsa korku hastalık düzeyindedir ve tedavi edilmelidir. Örneğin; fareyle sık sık karşılaşmıyorsanız, fare korkusu tedavi edilmeden kalabilir, ama kediyle hemen her gün karşılaşırız. Kedi ile karşılaşma olasılığı olan yerlere gitmemekle başlayan kişinin yaşam alanındaki daralma, sosyal yaşantıları sınırlandırır. Bu duruma izin vermeden korkunun üzerine gidilmelidir. Terapist önce hastanın kedi resimlerine bakabilmesine, ardından dokunmasına yardımcı olur. Bu aşama başarıldıktan sonra, bir süre kedi ile aynı ortamda kalmaları sağlanır. Terapist önce kediye dokunarak hastayı kediye dokunma konusunda yüreklendirir, kediye rahatça dokunabilen birey artık hasta değildir. Evde kedi beslemeye gelince artık tercih meselesidir. Tedavi amaçlı eve kedi almak, yerine, bir terapistten fikir alın derim.

Kedi insanlarda aşırı takıntı haline gelebilir mi? Bunun boyutu nereye ulaşırsa tehlikeli olabilir?
Zaman zaman hayvanları insanlardan daha çok seviyorum demeyen, hayatın ağır sorumluluklarından yakınmayan yoktur. İnsanlararası ilişkileri bozuk olanlar hayvan sevgisi ile yalnızlıklarını olumlamaya çalışırlar. Şiddet (kedilere zarar veren köpekleri öldürme gibi), birincil sorumlulukların ihmali (eşin çocukların ihmali, onlar açken sokak kedilerini besleme), çökkünlük hali (kendine bakımının bozulması, halsizlik, isteksizlik hali) sosyal ilişkilerde gerileme (içe kapanma) varsa bir uzmana danışın.


Psikiyatride tedavi amaçlı hayvanlar kullanılıyor mu? Kedinin bu tedavilerde bir rolu var mı?

Otistik çocukların tedavisinde yunuslar, özgül fobilerde korkulan hayvanlarla ilgili görüntüler kullanılmaktadır. Kediyi tedavi edici olarak özgül fobilerde kullanmaktayım.

Sizce kedilerle telepati kurulabilir mi?
Kedilerin sezgileri güçlüdür. Sahipleri ile aralarındaki bağ o denli güçlüdür ki, aynı anda aynı şeyleri hissetmeleri olasıdır. Sizi geliş saatinizde kapıda bekler sizi özler... Neden daha fazlası olmasın? Telepati denilen bağ da iki kişi arasında kurulmaz mı?

Kedilerin işitme duyularının hassasiyetini biliyoruz. Bir Kızılderilinin New York'ta kaç blok ötedeki cırcır böceğinin sesini duymasında olduğu gibi algıda seçicilik de önemlidir. Kedilerin keskin işitme duyuları algıda seçicilikleriyle güçlenir.

Kedim kaybolduğunda şartlı tepki oluşturmak için; her gün aynı saatte belli bir yere mamasını bıraktım ve bekledim. Yaralı halde sürünerek ölmeden önce bana ulaştı. Onu beklediğimi, hala istediğimi bir şekilde hissetti ve belli ki doğa üstü çaba sergiledi. Seslere olan duyarlılıkları ve gelişmiş yön duyguları ile bu ileri yaratıklar gizemlerini ve vahşi özelliklerini koruyorlar.

Alıntı:KEDIGEN.COM ALAN ADI SATILIKTIR!
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-10-13, 23:54   #2
Yaz
 
Yaz üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Haz 2013
Mesajlar: 524
Yaz Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedi Beslemenin İnsan Psikolojisindeki Olumlu Etkileri

Paylasim icin cok tesekkurler.

Sheba 5 ayda benim hayatimda cok sey degistirdi. Bir cocuk nasil degistirirse aynen oyle desem abartmamis olurum sanirim.

Bunun yaninda inanilmaz bir hayvan sevgisi asiladi ve ben sheba hayatima girdikten sonra vejetaryen oldum.

Bir hayvani boylesine severken onun nasil bir karateri oldugunu gorunce baska hayvanlari yemege devam edemezdim.

Vejetaryenlik bizim ulkemizde cok on yargili yaklasilan bir konu o yuzden burda onun propagandasini yapmayacagim ama sizde bir dusunun derim

Sabah kahvaltisinda bile et yiyebilen bir insan olarak ben basardiysam siz de yapabilirsiniz ve pek cok hayvani olmekten aci cekmekten kurarirsiniz, saglik acisindan cok faydali olmasinin yaninda verdigi manevi huzur bambaska.

Koyunlarin, ineklerin kedi ya da kopekten farki yok onlarin da cani yaniyor, korkuyorlar ve her canli gibi yasamak istiyorlar.

Sevgiler
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-10-13, 05:50   #3
 
Benelif üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Nis 2013
Mesajlar: 915
Benelif Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedi Beslemenin İnsan Psikolojisindeki Olumlu Etkileri

Vejetaryanlik konusunda seninle ayni seyi düsünmüyorum. Ama elbette sana sonsuz saygi duyuyorum.

Benim kisisel özelliklerim, bir kedinin özeliklerine cok beziyor.

Kendimi kedilere cok yakin hissediyorum bircok seyde.
Mesela bende onlar gibi etcilim, hele tavuk söz konusu oldugunda deliriyorum, ve tabi balik tiryakisiyim desem dogru olur.

Kizarmis bir tavuk kokusu aldigimda, ayni mavisim ve pasam gibi yerimde duramam yada kizarmis balik kokusu bayiliyorum ya!

Bir yandan ben yiyicem bir yandan kedilerim yiyecek valla benden daha keyiflisi yokdur o anlarda.
Ayni duygulari paylasiyorum o zamanlarda kedilerimle.

Pasam yerken namnam diye ses cikarir, bende yerken diyorum pasam seninle ayni fikirdeyim hakikaten namnam yani
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-10-13, 06:58   #4
Yaz
 
Yaz üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Haz 2013
Mesajlar: 524
Yaz Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedi Beslemenin İnsan Psikolojisindeki Olumlu Etkileri

Elifcim beni su saatte gulumsettin. Ben zaten et sevmedigimden vejetaryen olmadim vicdanen rahatsiz oldum kendi adima yoksa yemekten cok keyif aliyordum. Arkadaslarim ailem falan inanmadi basta cunku yemekten bahsederken bile kendimden egciyordum aslinda vegan olmak istedim, veganlar hayvanlardan elde edilmis hic bir sey kullanmiyorlar cunku hayvanlar fabriklarda sut ve yumurta uretimi icin de cok aci cekiyorlar. Ama vegan olmak turkiye de cok zor yaygin olmadigindan vegan urunler yok malum her seyin icinde de sut ve yumurta var o yuzden o beni cok zorladi.i ilerleyen yillarda ona gecis yapmaya calisacagim zaten kurkmus, deriymis, saf yunmus isim olmaz.

Tabi hepsi tercih meselesi bpana biri durduk yerde bir daha et yemeyeceksin desee sinir kirizi gecirirdim heralde ama kendin secince hic zor gelmiyor etsiz seyleri yerkende cok keyif aliyorum simdix, damak tadi zaten zamanla degisiyor.

Boyle guze guzel anlatip canimi cektirme kuzum sabah kiymali borege saldirirsam vebali senin ))))
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-10-13, 09:07   #5
 
Benelif üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Nis 2013
Mesajlar: 915
Benelif Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedi Beslemenin İnsan Psikolojisindeki Olumlu Etkileri

Of! deme kiz kiymali börek hemde Türkiye´de hemde sabah sabah pastaneden alirsin, yanina bir demli cay, ohh! yasamak bu iste der insan yerken

Cok severim Istanbula ayak basdigimda ilk sabah yedigim kiymalibörekdir, gerci ben kiymalibörek diyorum ama asil adi kolböregiymis, ya! ne süper yapiyorlar.
Burdada ona benzer seyler yapiyorlar ama tad olarak yanindan bile gecmiyor, orda simitinde böreginde, tostunda tadi bir baska.

Vejeteryanligin 3 tipi vardir benim bildigim.
1. cesitdekiler et ve tavuk yemezler ama süt peynir yada balik yerler.
2. cesitdekiler et, tavuk balik yani gözü olan hicbirseyi yemezler.
3. cesitler hayvanlarin ürettigi hicbirseyi yemezler ki en zor olani budur. Senin dedigin süt, penir gibi seylerde giriyor bu 3.süne.

Vejeteryanligin getirdigi bazi önemli hastaliklar vardir, bunlardan en bilinen hastalik hafiza kaybidir, vejeteryan oldugu icin hafiza sorunu ceken petek dincöz bile bu sorun yüzünden et yemeye basladim demisdi.
Arastirirsan sende göreceksin, insan yapi olarak etcildir, rabbim öyle yaratmis.
Yemediginde bazi sorunlar cikmaya basliyor.

Bende mesela kirmizi et yemesem cok aramamda bu tavuk isi varya ondan vazgecemiyorum.
Mesela acik havada kömür grillde tavuk kanadi valla ilac gibi

Yada bol soganda kücük kücük dogranmis bol salcali tavukgögsü, gelde yeme, kiz sen bana yakin olsan sabote ederdim bu vejeteryanlik isini

Bu arada arkadasin konu aldi basini gitti, kusura bakmasin (neyseki yakin bir arkadas, hos görür) en azindan konuyu güncel tutuyoruz
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-10-13, 11:17   #6
Yaz
 
Yaz üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Haz 2013
Mesajlar: 524
Yaz Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedi Beslemenin İnsan Psikolojisindeki Olumlu Etkileri

Vejertaryenlığı çok araştırdım uzun yıllardır aklımdaydı ama düşünmemeye çalışıyordum et yemek hem lezzetli hem kolay geliyordu.

Vejetaryenlığın sağlığa zararlı olduğu kocaman bir yalan. Bugün B12 diye ortaya sürülüp duran şey zeytinyağında da fındık fıstıkta da var. Ben vejetaryenlığı çok araştırdım çeşitli konferanslara katıldım ve çevremde çocukluğundan beri vejetaryen olan insanlar var. Aylardır her zamankinden daha sağlıklıyım. Ve hiç bu anlatıldığı gibi sağlıksız vejetaryen görmedim.

Senin dediğin gibi vejetaryenlığın pek çok çeşiti var. Kişinin kendisine kalmış

Sadece aklında böyle bir şey düşününenler varsa hiç bu sağlıksız hurafesine inanmasınlar ve araştırsınlar. Araştırınca zaten bilimsel kanıtlar ile birlikte insanın et yemek için yaratılmadığını göreceksiniz.

Bugün dünyanın en yaşlı cerrahı 98 yaşında Amerikalı bir profesör. Adam 98 yaşında ve açık kalp ameliyatı yapıyor ve bu adam bir Vegan. Onun belgeseli de var internette.

Amacım kimseye nutuk çekmek değil tabii, ben de 30 yıl katur kutur et yedim hem de bayıla bayıla, sadece artık 21. yuzyılda kulakdan dolma bilgileri , önyargıları biraz geride bırakıp açık görüşlü olmak gerekir diyorum.

Hayvancılık özellikle amerika da devasa boyutlara ulaşan hayvancılık dünyayı bugün bütün endüstrilerden daha çok kirletiyor,hayvan gübrelerinden çıkan gaz bugün ozon tabakasını yok eden şeylerin başında. Her sene sadece ABD'de 158 TRILYON hayvan katlediliyor ve bu hayvanlara harcanan para ve onların yemi için ayrılan tarım sahasında normal tarım yapılmadığından dünyanın yarısı kanlı bifteklerini yerken yarısı aç geziyor.

Kedilerinize bakın ve onları Japonya'da yediklerini düşünün işte hayvanların bir kısmını pet diye seçip gerisini yemek benim vicdanımı sızlattı.

Bunlar çok kişisel şeyler tabi kimse yanlış anlamasın benim eşim vejetaryen falan olmadı ben ona yemeğini yine peşiriyorum etiğini balığını sadece açık görüşlü olalım internet var açalım okuyalım.

Et yemekten vazgeçemiyorsanız bile

Deri bir şey almayın mesela. Deri çanta ayakkabı şahane değil mi ama çok güzel deri olmayanlar da var hem daha ucuz bir çanta yerine 2-3 tane alabilirsiniz.

Aranızda kürk giyen olduğunu düşünemiyorum zaten

Yün de bulunması zor bir şey oldu her şey sentetik ipliklerden zaten.

Bir de hayvanların üzerinde deney yaptığı bilinen markaları kullanmadınız mı tamamdır siz de bir kaç can kurtardınız.

En azından bir kişiye farklı bir bakış açısı kazandırabilirsem ne mutlu bana
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-10-13, 18:36   #7
 
Benelif üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Nis 2013
Mesajlar: 915
Benelif Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedi Beslemenin İnsan Psikolojisindeki Olumlu Etkileri


BU GEZEGEN SENSIN
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-10-13, 19:42   #8
 
Hailey üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Eki 2012
Mesajlar: 351
Hailey Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedi Beslemenin İnsan Psikolojisindeki Olumlu Etkileri

Baktım konu nereye gelmiş... Yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Ben eti genelde yemeyi sevmem ancak aç olduğum zaman gözüm sebze-meyve görmez, direk ete saldırırım Bir ara et yememek gibi bir düşüncem olmuştu, araştırıp faydalarını öğrendim; ancak bu kararı Kurban Bayramı'ndan birkaç ay önce vermem biraz kötü denk geldi
Deri alışverişi yapmam asla, yapanları da gördükçe uyarıyorum. Hep anlatırım, küçücük bir çocukken bir akrabam deri çanta almış, annemle konuşurken de laf arasında geçmiş. Ben dalmışım konuşmaya, deri şöyle kötüdür, böyle kötüdür, hayvanlar acı çeker filan. Tanıdığım da o zamanlar 30'lu yaşlarındaydı, bense 10 ya var ya yoktum. "O konuşmadan sonra deri reyonuna yaklaşamadım" diye anlatmıştı bana
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-10-13, 11:14   #9
Yaz
 
Yaz üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Haz 2013
Mesajlar: 524
Yaz Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedi Beslemenin İnsan Psikolojisindeki Olumlu Etkileri

Hailey tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Baktım konu nereye gelmiş... Yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Ben eti genelde yemeyi sevmem ancak aç olduğum zaman gözüm sebze-meyve görmez, direk ete saldırırım Bir ara et yememek gibi bir düşüncem olmuştu, araştırıp faydalarını öğrendim; ancak bu kararı Kurban Bayramı'ndan birkaç ay önce vermem biraz kötü denk geldi
Deri alışverişi yapmam asla, yapanları da gördükçe uyarıyorum. Hep anlatırım, küçücük bir çocukken bir akrabam deri çanta almış, annemle konuşurken de laf arasında geçmiş. Ben dalmışım konuşmaya, deri şöyle kötüdür, böyle kötüdür, hayvanlar acı çeker filan. Tanıdığım da o zamanlar 30'lu yaşlarındaydı, bense 10 ya var ya yoktum. "O konuşmadan sonra deri reyonuna yaklaşamadım" diye anlatmıştı bana
ya evet konuyu dağıttım Sheba'nın benim üzerindeki psikolojik etkilerinden bahsetmek isterken öyle oldu. Herkes hayvanlar için kendisine doğru gelen, yapabileceği kadar özveride bulunursa bence dünya onlar için çok daha güzel olur.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-10-13, 20:28   #10
 
Benelif üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Nis 2013
Mesajlar: 915
Benelif Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedi Beslemenin İnsan Psikolojisindeki Olumlu Etkileri

Hailey tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Baktım konu nereye gelmiş... Yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Ben eti genelde yemeyi sevmem ancak aç olduğum zaman gözüm sebze-meyve görmez, direk ete saldırırım Bir ara et yememek gibi bir düşüncem olmuştu, araştırıp faydalarını öğrendim; ancak bu kararı Kurban Bayramı'ndan birkaç ay önce vermem biraz kötü denk geldi
Deri alışverişi yapmam asla, yapanları da gördükçe uyarıyorum. Hep anlatırım, küçücük bir çocukken bir akrabam deri çanta almış, annemle konuşurken de laf arasında geçmiş. Ben dalmışım konuşmaya, deri şöyle kötüdür, böyle kötüdür, hayvanlar acı çeker filan. Tanıdığım da o zamanlar 30'lu yaşlarındaydı, bense 10 ya var ya yoktum. "O konuşmadan sonra deri reyonuna yaklaşamadım" diye anlatmıştı bana
Kusura bakma güzel arkadasim, konuyu biraz dagittik ama hosgörüne siginiyorum
Ben et konusunda yazla ayni fikirde degilim, yazdiklarimin arkasindayim.
Tabi her konudada ayni görüsde olacagiz diye birsey yok.

Bana cok ama cok uzak vejetaryanlik. Rabbim biz et yiyelim diye güzel hayvanlar yaratmis, kurban bayramini bize nasip etmisse, ee bende eti seviyorsam, kimse durduramaz beni.

Ancak rabbimin bir emrini gösterirler elif iste burda yaziyor yememen gerek deseler domuzdan uzak durdugumuz gibi ettende uzak dururuz.

Senin konunda harika bir paylasim olmus öncelikle tebrik ederim.
Bende bayagi bir piskolojik gelisme oldu, eminim bircok kisidede olmusdur, bunu fark ederler etmezler ama illaki olmusdur.

Benim zamansiz aglamalirim olurdu, durduk yere basit birseyde salya sümük aglardim, hickimse ben bile neden oldugunu bilmezdim.
Mavisim bize geleli 1 bucuk sene oluyor ve ben hic ama hic böyle duygu patlamalari yasamadim, bir kez bile aglamadim.

Bu bence gözle görülür olumlu bir gelismedir, iyiki kedilerim var, cok mutluyum ve rabbime, onlari bana verdigi icin sükür ediyorum...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-10-13, 22:35   #11
 
Hailey üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Eki 2012
Mesajlar: 351
Hailey Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedi Beslemenin İnsan Psikolojisindeki Olumlu Etkileri

Rica ederim.
Hepsi için şükretmek lazım aslında. Her hayvan sahibini farklı farklı geliştiriyor kediler; bir çoğunu da olumlu yönde. Hayvanlardan nefret edenler hariç (ki onlar da kedi beslemez zaten) kedilerden yakınan, keşke olmasaydı diyen hiç görmedim. En aksi insanlar bile kedinin yanındayken rahatlıyor. Bir sürü hayvan besledim, ancak hiçbirini evde kızım gibi bakmadım. Yani hepsi resmi olarak benim olmayan, akraba evimde baktığım yavrulardı. Ancak bir kedi ile hayatı paylaşmak bambaşka bir şey benim için, yani hayatını bir canlıya göre değiştirmek zaten baştan olumlu etkiliyor insanı bence.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-11-13, 00:09   #12
 
Benelif üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Nis 2013
Mesajlar: 915
Benelif Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedi Beslemenin İnsan Psikolojisindeki Olumlu Etkileri

Kesinlikle dogru söylüyorsun, her kelimesine gönülden KATILIYORUM.
Bence kedisiz yasayan insanlar cok sey kaciriyorlar ve bunun farkinda degiller.

Her insan bir cana bakip gözetseydi, belkide bu dünya bukadar kötü olmazdi.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-11-13, 07:40   #13
 
Hailey üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Eki 2012
Mesajlar: 351
Hailey Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedi Beslemenin İnsan Psikolojisindeki Olumlu Etkileri

Hem hayvanların canı, hem de insanların ruh sağlığı açısından daha iyi olurdu. Kendisinden başka bir canlıyı düşünüp ona göre hareket eden, kararlarını ona göre veren insan en azından sadece kendisini değil, diğer canları da önemsemeyi öğreniyor...
  Alıntı Yaparak Cevapla


Cevap Yaz

Konu Araçları

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kedi Eğitimi Hakkında Herşey kar_delen_nur Kedi Eğitimi ve Psikolojisi 23 15-06-17 02:39
Kedi NezLesi кöקüк Kedi Sağlığı 26 17-01-15 18:20
Kedi eğitimi pisicik Kedi Eğitimi ve Psikolojisi 6 01-06-14 16:17
Kedi sahiplenmeden önce 1 kere değil 10 kere düşünün ! merveminnoss Kediler 36 08-01-14 22:35
Yavru kedi pisicik Kediler 5 23-10-11 14:43Saat 09:32.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203