Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Makaleleri


Cevap Yaz
Eski 07-05-13, 17:14   #1
Yönetici
 
ASRIN üyesinin avatarı
 
İstanbul (Avrupa Yakası)
Üyelik Tarihi: Nis 2009
Mesajlar: 678
ASRIN Çevrimdışı
Varsayılan Kedilerin Beslenmesinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar ve Dönemlere Göre Beslenme

Kedilerin Beslenmesinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar ve Dönemlere Göre Beslenme

Kedilerde Beslenme

Kedilerde tüm canlılar gibi hayatlarını sürdürebilmek için öncelikle beslenmeye ihtiyaç duyarlar.Bilinçli ve dengeli beslenme kedilerin yaşamı süresince oluşabilecek olumsuz etkilerin azaltılmasında da önemli bir faktördür. Düzensiz ve dengesiz beslenme sonucunda kas ve iskelet sistemlerinde gelişim gerilikleri immun sistem (bağışıklık sistemi) yetersizlikleri bozuk tüy yapısı ve bunun gibi bazı sorunlar oluşturabilirler. Kediler carnivor olduklarından daha fazla protein tüketmek zorundadırlar..Kedilerin barsak sistemleri oransal olarak köpeklerin yarısı kadar insanların ise dörtte biri kadardır. Bu uzunluklar yiyeceklerin sindirim sisteminde kalış süresini etkiler. Kedilerin barsak sistemleri kısa olduğu için karbonhidratları sindirmeleri zordur ve yiyeceklerindeki taurin, A vitamini ve arakidonik asit gibi bazı maddeleri dışarıdan almak zorundadırlar ve bunları ancak hayvansal kaynaklı gıdalardan karşılayabilirler.

Kediler yemek konusunda oldukça seçicidirler, tat duyuları oldukça gelişmiştir. Aynı anneden iki kardeşin damak zevki oldukça farklı olabilir. Artık günümüzde kedilerin günlük ihtiyaçlarını tam olarak karşılayacak protein, vitamin ve mineral içeren kuru mamalar bulunmaktadır. Çiğ verilen yiyecekler kedinizin paraziter, bakteriyel enfeksiyonlara yakalanmasına neden olabileceği gibi pişmiş yiyeceklerde pişerken bünyelerindeki vitamin ve mineralleri kaybederler. Evde hazırlanan yiyeceklerin tam ve dengeli olarak hazırlanması zordur.Ayrıca diş ve diş etlerine yapışacaklarından ağız kokusu, diş ve diş eti enfeksiyonu, diş taşına sebebiyet verebilirler. Dengesiz beslenmeler gelişim gerilikleri, bağışıklık sisteminde zayıflama, tüy yapısında bozulma ve tüy dökülmesi şeklinde kendini gösterir. Evde hazırlanan yemeklerin tamamı yenmediği taktirde bozularak gıda zehirlenmelerine sebep olabilirler. Veterinerinizin önereceği profesyonel bir kuru mama kedinizin tüm ihtiyacını karşılar.

Kedilerin mama kapları her zaman temiz olmalıdır. Kediler yemeklerini azar azar ve sık sık tüketirler. Bu yüzden mama kaplarını çok fazla doldurmadan boşaldıkça temizleyerek mama ilave etmeniz en doğrusudur. Ayrıca her zaman mamanın yanında temiz ve taze su bulundurmak gerekmektedir.

İdeal bir vücut yapısındaki cilt altı yağ dokusu, göğüs bölgesine dokunulduğunda ne kaburgalar tek tek sayılabilecek gibi olmalı, ne de hissedilmeyecek kadar kalın olmalıdır. Açlık çukurluğu hafif dolgun, göbek altındaki yağ dokusu aşağı doğru sarkmış olmamalıdır.Yetişkin Kedilerde Beslenme

Kedilerde beslenme nedeniyle oluşabilecek rahatsızlıklar düşünüldüğünde en dikkat edilmesi gerekli konuların başında gelir. Beslenme nedeniyle oluşabilecek rahatsızlıkların tedavi maliyeti, kullanacağınız kaliteli bir mama sayesinde en aza düşürülebilir. Kediniz bir yaşına geldiğinde hamile
veya emzirme döneminde değilse artık yetişkin kediler için hazırlanan profesyonel kedi mamalarıyla beslenebilir.
Her kedi aynı miktarda mama tüketmeyebilir, ihtiyaç duydukları mama miktarı mamanın besin değerine, gün içindeki hareketlilik durumuna, yaşına göre değişiklik gösterebilir. Bu da kedilerin metabolizmasıyla ilgili bir durumdur. Kedilerin gün içindeki tükettikleri mama miktarları zaman zaman
değişiklik gösterebilir. Bu iştahsızlık sürekli değilse ve herhangi bir hastalık durumu gözlenmiyorsa problem oluşturmaz. Bu durum genelde çok sıcak havalarda şekillenir. Ancak iştahsızlık durumu uzun süreli olursa veteriner hekiminizin görmesi faydalı olacaktır. Kediler sık sık ve azar azar beslendikleri için her zaman mamalarına ulaşabilmelidirler ve mamalarının yanında mutlaka temiz ve taze su bulunmalıdır. Mama kapları her seferinde yıkanmalı kurulandıktan sonra mama çok fazla olmayacak şekilde kabına konmalı ve bittikçe ilave edilmelidir. Çünkü çok fazla koyduğunuz mamanın kokusu kaçacağından kediniz mama kabının dibinde kalan mamayı yemek istemeyebilir.
Kedilerin damak zevkleri de değişiklik gösterebilir. İki kardeşten biri mamasının değiştirilmesine yemek yemeyerek tepki verebildiği gibi, diğeri aynı mamayı sürekli yemekten bıktığını aynı şekilde gösterebilir. Kedilerin gıdaları daha fazla protein içermeli mamanın bileşiminde taurin, A vitamini ve arakidonik asit bulunmalıdır.
Sonuç olarak; kedinizin kilo kontrolünü düzenli olarak yaptırarak , yaşına ve kilosuna uygun dengeli olarak hazırlanmış veterinerinizin tavsiye ettiği profesyonel bir mama ile beslemeniz daha doğrudur.


Hamile Kedilerde Beslenme

Kedinizin hamilelik ve emzirme dönemine beslenmesinin düzenlenmesi çok önemli bir faktördür. Çünkü kediniz hem yavruların sağlıklı şekilde gelişebilmesi hem de doğum sonrasında yavrularını anne sütüyle yeterince besleyebilmesi için gebelik döneminde protein ve mineral miktarı daha
fazla olan yavru mamasıyla yahut da hamile kediler için spesifik olarak hazırlanmış mamalarla beslenmesinde yavruların daha sağlıklı olması açısından çok önemlidir. Yetişkin mamaları hamile kedilerin beslenmesinde yeterli olmayacaktır. Kedinin doğum sonrası ve hamilelik süresi boyunca sağlığını devam ettirebilmesi yavruların sağlıklı şekilde gelişebilmesi ve süt emzirme dönemi sırasında yavruları ve kendisi için bu dönemdeki beslenmeye çok dikkat edilmelidir. Hamilelik süresi boyunca verilen mama miktarı düzenli olarak arttırılmalıdır. Hamilelik süresi 57-63 gündür. Kediniz hamileliğin ikinci yarısında daha fazla kilo alacak, yavrular bu sürede daha hızlı büyüyecek ve bu nedenle daha fazla beslenmeye ihtiyaç duyacaktır. Gebeliği süresince ve emzirme döneminde veterinerinizin önereceği bir mamayı kullandığınızda ekstra besin ve vitamin mineral takviyesine gerek olmayacaktır.

Gebelik süresi boyunca ,kedinizin kilo artışı yavaş ve durağan olabilir. Genelde kediler gebeliklerinin ikinci yarısından sonra kilo almaya başlarlar bu zamana kadar çok fazla kilo artışı gözlemlenmeyebilir. Gebelik sırasında zaman zaman iştahsızlıklar da şekillenebilir eğer bu iştahsızlıklar uzun süreliyse ve kondüsyonunda değişmeler varsa veteriner hekiminize danışmanızda fayda vardır. Kedilerde gebeliğinin 9. haftası içinde iştahsızlık gözlemleniyorsa doğumun 24-48 saat içerisinde gerçeleşeceği anlamına gelir.Doğum sonrası 24 saat içinde kedinizin iştahı normale döner.Emzirme Döneminde Beslenme

Doğumdan sonra yavrunun süt emme ihtiyacı 20-30 gün artarak devam edecektir. Dolayısıyla annenin de beslenme ihtiyacı yavruları emzirmesi doğrultusunda olmalıdır. Hamilelik döneminde kullanılan mamaya emzirme sonuna kadar devam edilmelidir. Yeni doğan minik yavrular çok hızlı büyüyecekler ve bunu da iyi beslenerek sağlayacaklardır. Yavrular yaklaşık 7-8 haftalık olana kadar azalarak da
olsa anne sütüne ihtiyaç duyarlar ve bu dönemde annenin beslenmesi yavruları için çok önem taşır. Yeterli bir süre anne sütü alan yavruların bağışıklık sistemleri daha iyi gelişir. Anneden alacakları maternal antikorlar sayesinde hastalıklara karşı daha dirençli olurlar. Eğer anne hamilelik döneminde bu dönem için hazırlanmış mamalar ile beslenmişse emzirme döneminin sonuna kadar da bu mama ile beslenmesin faydalı olacaktır. Annenin önünde her zaman taze ve temiz su bulundurmak gerekmektedir. Anne süt vermesi nedeniyle sıvı kaybeder bu nedenle suyu asla ihmal edilmemelidir.


Yavru Kedilerde Beslenme

Yavru kedilerin beslenmesi, yetişkin kedilerin beslenmesinden daha fazla önem arz eder .Çünkü bir bebekle karşılaştıracak olursak, bir bebeğin ergenlik dönemine ulaşması 17 -18 yılını alacakken, yavru bir kedi, bu dönemi sadece 8-12 ay arasında tamamlayacaktır. Bu büyüme periyodu çok hızlı olduğundan bu dönemde beslenmede yapılacak hatalar kedinizin bütün hayatını etkileyebilir.

Yavrular 6-8 hafta arasında sütten kesilirler. Sütten kesildikten sonra yavrular bir yaşına kadar veterinerinizin önermiş olduğu profesyonel yavru maması ile beslenmelidirler. Bu mama ekstra bir vitamin ve minerale ihtiyaç olmaksızın yavru kedinizin sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlar. Yavru kediler daha fazla protein içeren vitamin ve mineral katkıları dengeli bir şekilde ayarlanmış mamalarla beslenirlerse gelecek zamanlarda oluşacak pek çok rahatsızlıkta önceden engellenebilir.

Kedinizin önünde her zaman temiz su bulunmalıdır yavru kediler sık sık ve azar azar yerler. Yanlış bir inanış vardır yavru kediler süt içerler. Evet içerler ancak bu inek sütü değil, anne sütüdür, sütten kesildikten sonra da süte ihtiyaç duymazlar.İnek sütünü içerisindeki laktoz nedeniyle sindiremeyecekleri için karın ağrısı ve ishale sebep olabilir.. Bu nedenle kedinize süt vermekten kaçının.

Yavru kedinizin mama kabı her zaman temiz olmalıdır ve yiyeceğinden fazla mama ulunmamalıdır. Her zaman mamanın yanında temiz ve taze su bulunmalıdır. Veteriner hekiminizi tavsiyesi doğrultusunda günlük vermeniz gereken mama miktarını ayarlayabilirsiniz. Her kedinin yeme miktarı ve davranışı aynı değildir ayrı ayrı damak zevkleri olabileceği gibi kimi mamasını bitirene kadar öğünlük olarak tüketmeyi seçerken pek çoğu azar azar sık sık yemeyi tercih eder. Peki her öğünde kedinize ne kadar mama vermelisiniz? Aslında bu sorunun cevabı kedinizin kondüsyonu yeme isteği, kilosu gibi faktörleri kapsar. Veterinerinize rütin olarak kilo kontrollerini yaptırıp onun tavsiyesi doğrultusunda mama miktarını ayarlayabilirsiniz.

Vet.Hek.Dr.M. Alper ÇETİNKAYA
Tavsiyeediyorum.com
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-08-15, 20:42   #2
 
cikcik üyesinin avatarı
 
Ankara
Üyelik Tarihi: Nis 2012
Mesajlar: 104
cikcik Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedilerin Beslenmesinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar ve Dönemlere Göre Besle

Kaliteli beslenme hastalıklardan korur
  Alıntı Yaparak Cevapla


Cevap Yaz

Konu Araçları

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kedi Bakımı, Hastalıkları ve Tedavilerinde Veteriner Tavsiyeleri (Soru - Cevap) ASRIN Kediler 11 08-08-15 13:52
Kedinizin yaşam ömrünü uzatmak KarbeyaZz Kedi Sağlığı 3 31-08-13 23:46
Kedilerde Göz Hastalıkları Hakkında Bilgiler Mihav Kedi Sağlığı 1 29-06-12 00:45
Kedilerde aşı öncesi dikkat edilmesi gerekenler Kontesss Kedi Sağlığı 0 14-02-12 16:02
Burada Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar: beyzosh Güncel 0 20-11-08 14:34Saat 02:44.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203