Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Irkları

Cevap Yaz
Eski 22-08-11, 19:46   #1
Siteden Uzaklaştırıldı

İstanbul (Avrupa Yakası)
ASPARTAM Çevrimdışı
Question Scottish Fold ve British Shorthair.Hangisi iyi ?

İleri de kedi almayı düşünüyorum ama fazla bilgim yok kediler hakkında.
Zamanla bilgi edinince alcam elbet.
Ama forumda 2 cins kedi gördüm,çok dikkatimi çekti.
Birisinin gülen ifadesi,diğerinin ise ağır duruşu ve göz renginin güzelliği ile.

Besleyen veya bu 2 ırk hakkında bilgisi olan yazarsa sevinirim.
Tabi artı v eksileriyle.
İki ırkında gri renklisi çok güzel :=)

Scottish Fold

Temel Özellikleri
Akıllı, sakin huylu ve yumuşak sesli olan bu ırk yeni insanlara ve yeni ortamlara kolayca adapte olabilir. Sadık ve evine bağlıdır.

Ailenin tüm üyelerine kendini sevdirir ancak seveceği sahibini ise kendi seçer. Sahibinin yanında olmayı sever ancak asla kucak kedisi değildir. Sahibi ile oyun oynamayı ve ilgi çekmeyi sever. özellikle atılan bir oyuncağı getirmekten büyük keyif alır.

Sessiz bir kedidir. Diğer petlerle ve insanlarla iyi anlaşır. Konforlu ortamları sever ancak gerektiğinde iyi bir fare avcısıdır. Hem evde hemde bahçede yaşayabilir ancak yalnız kalmayı sevmez.

British Shorthair

Temel Özellikleri
Uyumlu ve dayanıklı bir kedi olan British Shorthair tam anlamıyla bir şehir kedisidir. Bazen içine kapanık bazen de hareketli ve canlı tam bir mahalle kabadayısı gibi davranır.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-08-11, 22:07   #2

tombiksu üyesinin avatarı

tombiksu Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Scottish Fold ve British Shorthair.Hangisi iyi ?

İkisi hemen hemen aynıdır zaten. Çünkü yavrular genelde Scottish Fold ve Bristish Shorthair'in çiftleştirilmesiyle olur bunun nedeni de bir Scottish Fold la yine bir Scottish'in çftleştiğinde meydana gelen anomalilerdir.
Benim Scottish Fold bir minnoşum var, böyle akıllı, böyle sessiz, sakin bir kedi görmedim ben.. Kedim 5 aylık daha tısladığını ne duydum ne de gördüm. 10 yaşındaki kardeşimin bazen bunaltmalarına rağmen bile hiç sesi çıkmaz. Çok yumuşak bir sesi var. Acıktığında ve sevgi istediğinde miyavlar o minicik ağzıyla Sosyal bir kedidir, hep insanların içinde olmak ister, bizim Tombik misafiri çok sever, hatta kedi sevmeyen misafirler geldiğinde çok üzülür. Odaya kapatılmayı sevmez, ona da üzülür açıkçası çok hisli bir kedi cinsi bence. Yaramazlık yapmaz, kolay kolay ordan oraya zıplamaz. Hayırdan anlar. Fazla tüy dökmez ama tabiki nasıl insanların bile saçı dökülüyorsa minnoşunda tüyü dökülüyor fakat dediğim gibi azami miktarda. Çok uyur. Üşüdüğünde gelir kucağınıza yatar. Patisiyle çizmez, daha hiçbi yerimde çizik oluşmadı onun hırçınlığından dolayı, çünkü hiç hırçınlık yapmadı canım Tombiğim. Şimdilik Scottish Fold lar hakkında söyleyeceklerim bu kadar olsun, yine aklıma gelirse yazarım Sizin de soracaklarınız olursa seve seve cevaplarım
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-08-11, 22:27   #3
Siteden Uzaklaştırıldı

İstanbul (Avrupa Yakası)
ASPARTAM Çevrimdışı

Hemen hemen aynılar demek.
Netten biraz araştırdım,birisinin tüy sorunu ile diğerinin ki farklı yazıyordu.
Yani hangiysiydi unuttum,birine bakım gerekirken (taramak vs.),diğerine gerek yokmuş kendisi halediyormuş.

Benim istediğim özelliklere sahip yazmış olduğun kedinin özelliği,tırmalama asla olmayacak.
Hoş kedi bu,evcil kuşlar bile ısırır hoşlanmadığı şeyler yapınca ama normal zamanlarda durup dururken tırmalama huyu olmaması gerekiyor.
İhtiyaç duyduğunda insana gelmesi güzel.Fazla uyuması da artı değerde.Çok oyuncu bir kedi hoşuma gitmez asla.Sakin olacak.

Tek başına kalmayı seviyor mu ? Sevmiyorsa,fazla sorun yaratıyor mu ?
Farklı ortama ayak uydurabilir mu ?

Forumda gördüğüm senin kediydi :=)
Aacayip bir bakışı var (=:
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-08-11, 22:32   #4

tombiksu Çevrimdışı

Tek başına kalmayı çok sevdiği söylenemez ama sorun da çıkarmıyor. Bir yere gidip geldiğimizde kapıyı açtığımızda bizi kapıda karşılar, hemen bacaklarımıza dolanıp minik minik miyavlar, ben bunu özlediğine yoruyorum çünkü maması da suyu da tam oluyor böyle yaptığında.
Teşekkür ederim Tombiğim adına
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-08-11, 22:37   #5
Siteden Uzaklaştırıldı

İstanbul (Avrupa Yakası)
ASPARTAM Çevrimdışı

Yabancılara karşı davranışı nasıl ?
Yaklaşır mı yabancılara ?
Yaklaşmazsa ve kişi ona yönelirse sevmek için,tepki verir mi ?
Sevmediği,nefret ettiği hareketler,ortam nelerdir ?
En sevdiği şeyler nelerdir ?
Sahibi de olsa,yapılmasından hoşlanmadığı hareketler nelerdir ?
Stres gibi bir olayı var mı ?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-08-11, 22:43   #6

tombiksu Çevrimdışı

dediğim gibi misafirleri çok sever ama asla aşırı hareketlerde bulunmaz, yeni gelen birini hemen başlar koklamaya çok sever kalabalık insanların içinde oturmayı, yatmayı. Tabii yaklaşır yabancılara ama kucağa gelmesini beklemeyin yine de temkinli yaklaşır çünkü tanımadıklarına.
Ben hiç ters tepki verdiğini görmedim bugüne kadar yabancılara karşı Tombiğimin 3 aydır benimle, zaten tırnaklarını kullanmayan bir kedi cinsi genelde, en azından benimki öyle.
Yolculuk yapmayı, veterinere gitmeyi pek sevmez, yeni ortamlarda biraz tedirgin olur ama 2-3 saat sonra - yeni ortamı keşfetmek için ordan oraya koşar, kokusunu bırakır- alışır.
Her kedi gibi o da kuyruğuna dokunulmasını hiç sevmez, sudan pek hoşlanmaz.
Bir de tüy konusunda şunu söyleyeyim her kedi mutlaka kendi tüyünü kendisi halleder fakat, onu taramak hem ona masaj gibi gelecek, hem de yuttuğu tüylerin azalmasını sağlayacaktır eve az tüy dökülmesini sağlamakta cabası tabii.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-08-11, 22:55   #7
Siteden Uzaklaştırıldı

İstanbul (Avrupa Yakası)
ASPARTAM Çevrimdışı

Sağolasın cevaplar için :=)
Veteriner demişken,kedileri hep götürmek mi gerekiyor yoksa 6 ayda bir sanırım götürülmesi gerekiyordu ? Veterinere götürdüm mesela normal bakım için,normal kontrolün ücreti ne kadar luyor ?

Tüy yutması demişsin,kediler tüyletini mi yutar :S ?
Yuttuysa ve ilerleme olduysa,bu nasıl anlaşılır ?

Mesela evin kapısı açık,dışarı çıkar mı ? (merdivenlere)
4. katta evim, balkondan atlama gibi hareketlerde bulunur mu ? (Sanmıyorum ama garanti olsun)
Sokağa bir şekilde çıktı diyelim veya sokak kapısında kendisi,sokağa çıkar mı ? Çıkıpta kaybolma olayı gerçekleşebilir mi ? Gerçi ne kapıyı açık bırakırım ne de sokak kapısına inmesine müsade ederim,ne olur ne olmaz :=)

Kuşlara zarar veren kedimidir ? Kuş besliyorum çünkü.
Kedi alcam diye damarım atarsa,sorun yaşamak istemem (=:

Mama olarak neleri sever ?
Mama dışında verilmesi gereken,tadını sevdiği ürünler nelerdir ? Mesela ciğer gibi :=)

Bu kedinin fiyatı nedir ?
Malum kediler hakkında bilgim yok fazla,şimdi bu kedi türünden almak istersem ve bana buna benzer ama başka türden kedi yutturmamaları için ayırt edilebilecek özelliği var mıdır ?

Dişisi mi makbul erkeği mi ?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-08-11, 23:15   #8

tombiksu Çevrimdışı

Hep götürmek gerekmiyor ama yavru bir kedinin aşı takvimi biraz yoğun oluyor forumda ya da internetten araştırdığında bulabilirsin aşı takvimlerini, 3 ayda bir parazit aşıları oluyor. Her veterinerin muayene-aşı ücreti farklı oluyor fakat fiyatlar 25-50 arasında değişiyor genelde.
Evet kediler çok temiz canlılardır ve sürekli kendilerini yalayarak temizlerler, bu esnada da tüy yutarlar ve midelerinde tüy yumakları oluşur, bu tüy yumaklarını kusarak çıkarırlar bunun da çözümü var :
1. kedi otu dediğimiz bitkiyi yediğinde minnoş kolayca kusar ve bu tüy yumaklarını çıkarır
2. Malt pastası dediğimiz ek besini ise yediğinde midesinde sindirmesini ve dışkısından rahatlıkla atmasını sağlar.
tüy yuttuysa ve bu biriktiyse midesinde sürekli kusar minnoş tabii bir veteriner muayenesi gerekir, çünkü her kusmayı tüy yumağı kusması diye adlandıramayız.

evin kapısı açıksa dışarı çıkabilir. Tombik genelde apartmanda 1-2 adım atıp geri gelir zaten 3. katta oturuyoruz merdivenlerden hiç inmedi ama yukarı çıkmak için hamle yaptı dışarı çıkmadan biz onu içeri sokuyoruz zaten.
balkondan da atlayabilir. Çünkü kediler hareketli bir nesne ya da canlı gördüğünde ona kilitlenir ve peşinden koşup onu yakalamak ister. o anda yükseliği hesaplayamayıp kendini aşağı bırakabilir. Ama tombiği sorarsanız o çok korkar çok temkinli yaklaşır balkonun kenarlarına tabiği kafasını çıkarıp aşağı bakardı. Bakardı diyorum çünkü annem balkona branda şeklinde bir ağ gerdi, kafasını çıkartması ya da tüm vücudunu çıkartması imkansızlaştı fakat rahat dışarıyı izleyebiliyor. Minnoşunuz eve geldiğinde size de böyle bir şey tavsiye edebilirim.

Kuşlara zarar verir mi tam olarak kestiremiyorum ama mutlaka ilgisini çekecektir, Tombik 15 gün kadar teyzemlerde kalmıştı ve onlarında bir muhabbet kuşu vardı, Tombik değil ama kuş çok rahatsız oluyordu tombik onu koklamaya geldiğinde bile minik kuşcuk çok tedirgin olup yüksek sesle ötüyordu. O yüzden minik kuşu tombiği göremeyeceği bi yere koymuşlardı.

Mama olarak da kuru mama veriyorum tabi ki ama onun yanında bazen evde pişen tavuk eti, balık eti, dana eti verebiliyorum çünkü kediler etçil canlılar oldukları için Tombiği de bu tattan mahrum bırakmak istemiyorum hem de direkt olarak protein almasını sağlıyorum. Ciğer hiç vermedim ama pişirip vermenin ibir sakıncası olmadığını düşünüyorum zaten bu forumda minik dostlarımız için verilmiş bir çok ev maması tarifi bulabilirsiniz. Peynire hiç karşı koymaz, lor peynirini, yoğurdu, yumurtayı bunları azami miktarlarda arada bir vermekte yine kendimce sakınca bulmuyorum yararlı olacağını düşünüyorum yine bu konular hakkında forumda birçok bilgiye ulaşabilirsiniz dondurmayı çok sever ama tabiiki tatlı kediler için zararlı olduğu için vermiyorum.

Evcil hayvanların bir mal gibi alınıp satılmasına karşıyız öncelikle bunu belirtmeliyim. Ama maalesef cins kediler ticari meta olmaktan çıkamadı Bu cins kedilerinde fiyatları 800 ile 1500 arasında değişiyor araştırmalarıma göre.
Eğer kafaya koydum alıcam diyorsanızda size tavsiyem asla petshoplardan almayın, annesinin altından sağlıklı 2,5 ay emmiş minnoşlardan alın. Hemde petshop yalanlarından uzak durmuş , kandırılma endişesindende kurtulmuş olursunuz. Zaten scottish foldların en belirgin özellikleri; basık surat minik burun, tombik kafa, kısa bacaklar ve kıvrık kulaklardır bunlardan anlayabilirsiniz
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-08-11, 23:39   #9
Siteden Uzaklaştırıldı

İstanbul (Avrupa Yakası)
ASPARTAM Çevrimdışı

Sağlık yönünden baya öğrenmem gereken şey var demek ki :=)
Tüy yumağını çıkartmak için bile taktik varmış baksana (=:
Hastalık belirtilerini iyice araştırayım bakalım.

Teras var bizde,yüksek bir yer,anca yıplarak çıkması lazım aşağıya bakması için ama çıkayıp derken hop düşebilir.Balkona çıkartmıcam demek ki.
Merdiven karalık genelde,karanlıktan korkuyorsa çıkamaz dışarı.Hoş gözümün önünden ayırmam gerçi,kapı kapalı olur heo doğal olarak,işi sağlama almak lazım (=:

Kuşlar stresli kuş aslında,insandan da korkar ama kedi yiyici hayvan olduğu için ve kuşlarımı kimi zaman saldığım için eşeği sağlam kazığa bağlamak gerekir doğal olarak :=)

Konservelerde mamalar var ondan da vermek faydalı sanırım ? Ton balığı vs verilebilir demek ki.
Pişirmek daha faydalı dediğinize göre.Mutluluk mideden geçer :=)
Beslenmesine önem veririm.Bu yüzden en iyi mamayı alırım elbet ama sürekli mama vermeye de karşıyım sonuçta elden geçiyorlar ve doğal besin değil.Kuşlarıma bile yumurta maması olsun,çimlenmiş buyday olsun,tohumdan elde ettiğim yeşillikler olsun bu tür doğal besin kaynaklarıyla besliyorum ki daha sağlıklı olsunlar dirençli olsunlar,bağırsakları normal yemle doldurmasınlar diye :=) Önerileri dikkate alıcam.

Oha
Motorsiklet alırım o parayla neymiş öyle yahu gören de hiç dışkısı olmayan bir şey sanar :=)
Pahalıymış baya çok şaşırdım.
Ama bulurum ben barınaklardan eğer kafaya koyarsam.
Pet shoplara bu kadar parayı asla yatırmam.Zaten kimi petshopçu bedavadan veriyor.
Bizim buradaki pet shopçu simsiyah kediler almış,bedavadan veririm dedi ''iyi bakman şartıyla'' diye ama sanırım özel ırk değil ki veriyor bu şekilde.

Bir muhabbet kuşunu 500 liraya satan var (=: Ve alınıyorda.
Ticari yönü elbet var bu işin.En iyisi her zaman en pahalı olur.Önemli olan alan kişinin iyi bakması ama satanında,alanı sömürmemesi.Tabi ticari bir sistem var değiştirilemez bu :=)

Pet shoplar hem yalancıdır zaten.
Profilimdeki gri kuş mesela,jumbo (pahalı bir türdür) cinsi değildir,kırığı da değildir ama bana öyle diyor (=:
Oysa çek cinsi kendisi.Satabilmek için yalan yolunu seçiyorlar.

Kuşlarıma iyi bakmak için harcadığım paranın haddi hesabı yok :=)
Kedi alsam demek neler olacak (=:
Ama bakalım,kuşum kuluçkada şuan,yavrular çıksın onları satayım -ticari amaçlı yapmıyorum bunu tabi,kimi arkadaş söz verdim bedavadan vercem,fazla yavru gelirse satıcam- ,iyice kediye düşkünlüğüm artarsa alırım o vakit (=:
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-08-11, 23:48   #10

tombiksu Çevrimdışı

umarım gönlünüzden geçen olur.
evde canlı bakmak gerçekten çok büyük sorumluluk heleki kedi köpek bakmak kuş bakmaktan nispeten biraz daha zordur. Almadan önce çok kere düşünmek gerekir. bu sorumluluk kaldırılamayacaksa, hiç böyle olaylara girmemek gerekir. İkincisi de evde bir kişi bile sevmese hem minnoş hem de siz huzursuz olursunuz eğer böyle bir sorununuz varsa onu da halletmenizi öneririm. Bir diğer söyleyeceğim şey ise bazen evde kedisi doğuran sahipler, mama ya da kum karşılığında minik kedileri sahiplendirebiliyorlar bunları da takip edebilirsiniz.
Son olarak da kediler karanlık ya da aydınlık korkuları diye bir şey yoktur çünkü onlar karanlıkta da görebilirler
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-08-11, 23:57   #11
Siteden Uzaklaştırıldı

No[t]hinG Çevrimdışı

İlla cins bir kedi almayabilirsin, veya bu 2sinden 1ini..
Konu açıp bir facebook sayfasının adresini verdim. Tahmin edemiceğin kadar çok kedi ilanı var şu an orda, özellikle de yavru.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-08-11, 00:02   #12
Siteden Uzaklaştırıldı

İstanbul (Avrupa Yakası)
ASPARTAM Çevrimdışı

Valla kuşlarımın sağlığı olsun,temizliği olsun,kafes temizliği olsun,stres olsun,soğuk/sıcak hava dengesi olsun aslında baya zor.
Su,yem koy,haftada bir kafesin altını değiştir demekle olmuyor bu iş :=)
Yani ben kafaya taktığım için,fazla üzerlerine titrediğim için çok önem veriyorum.
Hele mantar ve ishal en büyük düşman bizim için (=:
Kimleri gördüm çok iyi bakıyorum diyipte,kuşun resmen nasıl desem bilmiyorum yaşayan ölü haline getiren,hayvanın her tarafını öyle bir mantarkaplamış ki resmen gagasının üstünde bir çift tabaka oluşmuş inanılmazdı.Ziya satıcılar öyle,ne pis ortamları var. 1 tane pet shop gördüm hem üretip hem satan,Ankara Batıkent te,inanılmaz temizdi ve pisaya değerinde satıyordu helal valla adama. :=)

Bu yüzden bakılacak hayvanların boyutu büyüdükçe sorumluluğuda arttığının farkındayım.
Heves yapıp alacak kişilerden değilim bunun bilincindeyim :=)
Tek yaşadığım için sorun olmaz,benden rahatsız olamsında (=:

Mama ve kum karşılığında sahiplenmek daha mantıklı.
Hem anne sütünün çok faydalı olduğunu duymuştum.
Pet shoplarda satılanlar kim bilir anne sütünden faydalanamıyordur.

Unutmuşum kedi türlerinin iyi bir göze sahip olduğunu :=)
Aklım kuşlarda olduğu için malum kuşlar gece göremez (=:
Cevaplar ve zaman ayırdığın için çok sağolasın çok faydalı oldu ve tabi öğrenmem gereken daha bir çok şey var :=)
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-08-11, 00:07   #13

tombiksu Çevrimdışı

ne demek rica ederim, yardımcı olabildiysem ne mutlu bana
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-08-11, 00:08   #14
Siteden Uzaklaştırıldı

İstanbul (Avrupa Yakası)
ASPARTAM Çevrimdışı

No[t]hinG tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
İlla cins bir kedi almayabilirsin, veya bu 2sinden 1ini..
Konu açıp bir facebook sayfasının adresini verdim. Tahmin edemiceğin kadar çok kedi ilanı var şu an orda, özellikle de yavru.
Almışken cinsli almayı tercih ederim sonuçta tip olsun,tüy olsun değişiyor birbirinden :=) Ama ne demek istediğini anladım, bakarsın sokakta bulurum yavru kedi onu yanıma alabilirim,bugünlerde çok fazla yavru görür oldum,sanırım doğum zamanları kedilerin.Çok çaresiz bir yavru görürsem (iyi beslenmemiş,zarar görmüş,terk edilmiş vs.) düşünmeden evime alacağımdan eminim (=:

Konuya yazdığım gibi ilerisi için sadece düşünüyorum bilgi topluyorum,şuan için düşünmüyorum hem bilgi eksikliğim çok fazla hem de kuşlarım kuluçkada :=)
Sağolasın.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-08-11, 00:12   #15
Siteden Uzaklaştırıldı

İstanbul (Avrupa Yakası)
ASPARTAM Çevrimdışı

tombiksu tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
ne demek rica ederim, yardımcı olabildiysem ne mutlu bana
Oldun tabi,mesela almak istediğim kedilerin gece gördüğünü hatırtlatman gibi :=)
Oysa belgesel çok izlerim nasıl unuttum anlamadım bunu :S Kuşlar yüzünden ama (=:
Paso onlarla uğraşıyorum 3 tane olmasına rağmen ve Leyla ile Mecnunu izleyince kafada gidiyor :=)

Kendimi donanımlı hissettiğim zaman asla beslemem dediğim hayvan olan kedi alıp beslemeyi düşünüyorum bakalım :=) Zaman gösterecek.

Bu iki türün -veya tek- duruşu tipi renki o kadar hoşuma gitt ki gelde besleme ASPARTAM dedim kendi kendime :=)
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları