Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Irkları

Cevap Yaz
Eski 14-02-14, 14:28   #16

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: ne bu eş arama

Siz kisirlastiricam diyip son noktayi koydunuz benim icin ve sizi bu karariniz icin cani gönülden tebrik ediyorum.
Hayvansever sadece kendi kedisini düsnene demezler, tüm canlilari düsünüyor ve elinden geleni yapiyorsa iste ona hayvan sever denir bence.

Bizde sokakdakilerine bir faydamiz olmazken, yavrulatarak zararimiz olmasin diye düsünenlerdeniz.
Keske her dogan kedi onuseven ölene kadar kollayip gözeten bir yuvaya dogsa.
Bende ozaman asklarim mavisim ve pasamdan yavrular olsun isterdim, ve düsüncesi bile harika yasamasi kimbilir ne muhtesem olurdu
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-02-14, 18:56   #17

İstanbul (Anadolu Yakası)
Selda gunduz Çevrimdışı

55357;56842;55357;56842;55357;56842;Aynen oyle
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-03-14, 10:16   #18

Murat Özdemir üyesinin avatarı

Murat Özdemir Çevrimdışı

Konu çok ön yargılı açılmış.
Bizim de scottish fold umuz var ve yaşı geldiğinde biz de 1 defa doğum yapmasını istiyoruz. Bu kişisel bir görüştür.
Ben yavrularına da bakabileceğimi düşünerek doğum yaptıracağım.
Herkes satmak için çiftleştirmiyor. Genellemeniz doğru olmamış.
Bu işi ticarete dökenler dışarıdan çift aramıyor, evine bir dişi bir erkek alıyor ve doğal hallerine bırakıp yavrularını satıyor.
Biz kedimizi o kadar çok seviyoruz ki ne onu ne de yavrularını bir başkasına verebiliriz.
Belki bir ihtimal ablama ya da eşimin ailesine 1 yavru verebiliriz.
Onun dışında asla kimseye güvenemem.
Ayrıca Scottish foldlar yurtdışında bir çok ülkede kısırlaştırılamıyor, ve gözetim altında çiftleştiriliyor ırkları bosulmaması için kırma olmamaları için. CFA, ACF, CFF gibi örgütler hatta ülkemizde de buna benzer bir örgüt vardı adını unuttum mutlaka kayıt altına alınması gereken bir cins.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-03-14, 11:06   #19

İstanbul (Avrupa Yakası)
Fira Çevrimdışı

bende Murat Özdemir bey'e katılıyorum. Evet sokaklara düşen hayvanlar için gerçekten üzülüyorum ve eğer bir kişi evini açtığı hayvanın sorumluluğunu tam olarak üstlenmeyecek ve ömrü boyunca ona bakmayacaksa hiç almasın. benim görüşüm bu. Eğer insanlar bunu yapabilmiş olsaydı şimdi durum böyle olmazdı.

Ben kedimi çiftleştirmek istiyorum, evet. Yavruya yada yavrulara da ben bakacağım. Çok sevdiğim oğlumun yavrularını hiçbir şekilde satmak istemem. Bunu yapan herkes ticari kaygı ile yapmıyor. Vermek bile istemem, verecek olsam bile ömür boyu bakacağından emin olduğum birine veririm ve sık sık ziyaret ederim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-03-14, 12:46   #20

güngören
mrvdmn Çevrimdışı

Bende kizima damat ariyorummmmmmmmmmmmm
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-03-14, 23:43   #21

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı

Murat Özdemir ve Fira, arkadaslar siz zaten okudugum kadariyla benimle ayni görüstesiniz.
Neden kisirlastirilmali diye savunuyoruz saniyorsunuz.
Onlarca kez bu sitede usanmadan yazdik (ben ve benim gibi düsünen arkadaslarim), ve yazmayada devam edecegiz.

Biz dogurtup dogurtup sokaklara salan (kusuruma bakmayin) cahil insanlar icin söyledik bunu.
Sonunu düsünmeden aman kedim bir kere anne olsun diyip dogurtup sonrada sokaga birakan yada hic arastirmadan birilerine veren (yada satan) okadar cok insan varki.

Siz ne güzel yazmissiniz, ben bakicam diye. Iste anahtar cümle bu, "Ben bakicam"

Siz bakmaya gönüllü oldukdan sonra kedinizi istediginiz kadar ciftlestirin valla hic bir itirazim olmaz, tam tersine destekciniz olurum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-03-14, 22:40   #22

Murat Özdemir Çevrimdışı

Benelif tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Murat Özdemir ve Fira, arkadaslar siz zaten okudugum kadariyla benimle ayni görüstesiniz.
Neden kisirlastirilmali diye savunuyoruz saniyorsunuz.
Onlarca kez bu sitede usanmadan yazdik (ben ve benim gibi düsünen arkadaslarim), ve yazmayada devam edecegiz.

Biz dogurtup dogurtup sokaklara salan (kusuruma bakmayin) cahil insanlar icin söyledik bunu.
Sonunu düsünmeden aman kedim bir kere anne olsun diyip dogurtup sonrada sokaga birakan yada hic arastirmadan birilerine veren (yada satan) okadar cok insan varki.

Siz ne güzel yazmissiniz, ben bakicam diye. Iste anahtar cümle bu, "Ben bakicam"

Siz bakmaya gönüllü oldukdan sonra kedinizi istediginiz kadar ciftlestirin valla hic bir itirazim olmaz, tam tersine destekciniz olurum.
Sn Benelif,
Konu sadece kısırlaştırma değil, Ne bu eş arama, Chinchilla, Scottishy Fold mesajı beni rahatsız etti. Chincilla ve Scottish Fold yavrulatan kişiler ticari amaçlı olsa dahi sokağa atmaz,
Bu sizin mesajınızla örtüşmüyor ne yazık ki.
Sokaklarda gördüğümüz kediler için eş arandığına dair mesaj atılmış olsa sizin yukarıdaki mesajınızı anlayabilirim.
Ama Hem Scottish chinchilla gibi nadir bulunan türler deyip hem de çiftleştirip sokağa atılması durumu uyuşmuyor.
Neyse, aslında kedi bakımı sevgisi konusunda fikirler aynı ama konu çok önyargılı açılmış ve bence yanlış telafuz edilmiş.
Aslında ben şunu da düşünüyorum;
Bence bu gibi cins kediler çoğaltılmalı,
Eşim kedi hastasıdır ve evlenene kadar evlerinde hep kedi olmuş çocukluğundan beri. İnanın tüm canlıları seven ve böceğe bile zarar vermeyen biriyim ama kedilerden uzak dururdum hep, dokunamazdım, pek sevmezdim.
Scottish resmini bir arkadaşım bana gösterince bayıldım resmen ve hemen aramaya koyuldum. Scottish hem özellikleriyle hem tipi ile bana çok sevimli geldi ve şu anda hep koyun koyuna yatıyoruz o derece seviyorum. Onun sayesinde sokaktaki tüm kedileri gördüğümde sevmeye, onlarla ilgilenmeye başladım. Aracımın bagajında hep fazlaca mama olur ve otoparkta her aracımı parkettiğimde kedilere mama verir oldum.
İnanın başkasından asla kedi almam, direk sokaktan sahiplenirim bir dahakine.
Benim gibi kedi beslemeyi düşünmeyen insanlara bu hayvanlar sokakta hep aynı cins olduğu için sıradan geliyor. Bu sıradanlığı kaldırmak için bence Cins kedilerin çoğalması ve yaygınlaşması sokaktaki kediler için bile faydalı diye düşünüyorum.
Bu türlerin para ile satılmasının nedeni bu türlerden az olması, Bırakın insanlar çiftleştirsin, yeterki evde gözlem altında sağlıklı olarak yılda 4-5 kere değilde 1 kere çiftleştirsin. Yavrularını eşine dostuna dağıtsın. Bu sayede de petshoplarda avcunu yalasın.
Saygılar.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-03-14, 23:16   #23

çakıl38 üyesinin avatarı

Ankara
çakıl38 Çevrimdışı

Murat Özdemir tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Konu çok ön yargılı açılmış.
Bizim de scottish fold umuz var ve yaşı geldiğinde biz de 1 defa doğum yapmasını istiyoruz. Bu kişisel bir görüştür.
Ben yavrularına da bakabileceğimi düşünerek doğum yaptıracağım.
Herkes satmak için çiftleştirmiyor. Genellemeniz doğru olmamış.
Bu işi ticarete dökenler dışarıdan çift aramıyor, evine bir dişi bir erkek alıyor ve doğal hallerine bırakıp yavrularını satıyor.
Biz kedimizi o kadar çok seviyoruz ki ne onu ne de yavrularını bir başkasına verebiliriz.
Belki bir ihtimal ablama ya da eşimin ailesine 1 yavru verebiliriz.
Onun dışında asla kimseye güvenemem.
Ayrıca Scottish foldlar yurtdışında bir çok ülkede kısırlaştırılamıyor, ve gözetim altında çiftleştiriliyor ırkları bosulmaması için kırma olmamaları için. CFA, ACF, CFF gibi örgütler hatta ülkemizde de buna benzer bir örgüt vardı adını unuttum mutlaka kayıt altına alınması gereken bir cins.
tabi ki bilinçli sahipler için söylemedim başlık ve açıklamayı. yani bilirsiniz ne kadar çok insan var petshoptan alıp gözünün yaşına bakmadan sokağa atan. bunlar bilinçsiz ve cahil sahipler. dediğim gibi siz bir kere çiftleştirirsiniz yavrular ömrü billah sizinledir asla bir şey demem ki çok müthiş bir deneyim yavru sahibi olmak. herkes satmak için çifleştirmiyor ama herkesin bildiği gibi o yavruların her birini 1000 tl ye satan ve alan cahil,insafsızlar var. neden ücretsiz sahiplenmek yerine 1000 tl yi bayılıp aşıyorlar? bilmiyorlar da ondan. insanlar biraz bilinçli olsa bu konularda bütün sokaklar kedi kaynamaz. umarım anlatabilmişimdir.

scottish foldlar bir çok yurtdışı ülkesinde kısırlaştırılmıyor ama siz hiç izlemediniz mi yurt dışında ne kadar çok önem veriliyor hayvanlara? en kötü barınak bile sıcacık yuva onlar için. tam kadro veterinerler, hijyen ortamlar ve daha fazlası en kötü barınakta bile var. sokaklar ölmek üzere olan hayvanlarla dolu değil. onu geçtim sokakta başı boş hayvan bile yok! bu şartlar ülkemizde olsa sizce bir insan şuraya çıkıp kısırlaştırın der mi? kattiyen demez. o ülkelerde hayvana da insana da değer var. ülkemiz böyle olsa tüm hayvanlar zaten mutlu yaşar...
umarım açıklayabilmişimdir...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-03-14, 05:38   #24

İstanbul (Avrupa Yakası)
Fira Çevrimdışı

Sn Benelif,
Konu sadece kısırlaştırma değil, Ne bu eş arama, Chinchilla, Scottishy Fold mesajı beni rahatsız etti. Chincilla ve Scottish Fold yavrulatan kişiler ticari amaçlı olsa dahi sokağa atmaz,
Sokaklarda gördüğümüz kediler için eş arandığına dair mesaj atılmış olsa sizin yukarıdaki mesajınızı anlayabilirim.
Ama Hem Scottish chinchilla gibi nadir bulunan türler deyip hem de çiftleştirip sokağa atılması durumu uyuşmuyor.
Neyse, aslında kedi bakımı sevgisi konusunda fikirler aynı ama konu çok önyargılı açılmış ve bence yanlış telafuz edilmiş.
Eşim kedi hastasıdır ve evlenene kadar evlerinde hep kedi olmuş çocukluğundan beri. İnanın tüm canlıları seven ve böceğe bile zarar vermeyen biriyim ama kedilerden uzak dururdum hep, dokunamazdım, pek sevmezdim.
Scottish resmini bir arkadaşım bana gösterince bayıldım resmen ve hemen aramaya koyuldum. Scottish hem özellikleriyle hem tipi ile bana çok sevimli geldi ve şu anda hep koyun koyuna yatıyoruz o derece seviyorum. Onun sayesinde sokaktaki tüm kedileri gördüğümde sevmeye, onlarla ilgilenmeye başladım. Aracımın bagajında hep fazlaca mama olur ve otoparkta her aracımı parkettiğimde kedilere mama verir oldum.
Benim gibi kedi beslemeyi düşünmeyen insanlara bu hayvanlar sokakta hep aynı cins olduğu için sıradan geliyor. Bu sıradanlığı kaldırmak için bence Cins kedilerin çoğalması ve yaygınlaşması sokaktaki kediler için bile faydalı diye düşünüyorum.
Bu türlerin para ile satılmasının nedeni bu türlerden az olması, Bırakın insanlar çiftleştirsin, yeterki evde gözlem altında sağlıklı olarak yılda 4-5 kere değilde 1 kere çiftleştirsin. Yavrularını eşine dostuna dağıtsın. Bu sayede de petshoplarda avcunu yalasın.
Saygılar.
Kesinlikle katılıyorum.

Benim kedi sevmeyen, hayatında bir kediye dokunmamış hatta kedilerden nefret eden arkadaşlarım var ve bu kişiler Scottish Fold'um Hunter'ı görünce deyim yerindeyse resmen bayıldılar. O kedilere hiç dokunmamış, uzak durmuş ve nefret eden kişiler bir görseniz Hunter'ı görünce nasıl seviyorlar, nasıl onunla oyunlar oynayıp ellerinden mama yemesini istiyorlar. Dikkatimi çeken bir diğer şey ise; Hunter'la tanışan bu kişiler sokak hayvanlarını umarsamazken artık onlara sempatiyle bakıyor olmaları. Bir sokak kedisini sevdiğimi görünce "Iyy bırak şu pis şeyi ya" diyen kişi nasıl değişti bir görseniz.

Ayrıca benim eve hayatta hayvan sokmayan ailem, ki ben Hunter'ı onlardan ayrı eve çıktıktan sonra aldım yoksa imkansız yani, benim pisimi bayıla bayıla seviyorlar. Son zamanlarda işimi kaybettim ve ailemin yanına taşınmak durumundayım. Hunter'ı da götüreceğim tabi ve onu o kadar sevdiler ki artık evlerinde bir kedi olması onlar için bir sorun değil.

Evet. Ve biz yavrularımızı (eğer vereceksek) gerçekten bu yavrulara ömür boyu bakacağına güveceğimiz insanlara emanet edersek ve bu şekilde verirsek, bu cinsleri gerçekten çok isteyen kedi severlerde bizlerden alırlar ve hayvanların ticaret uğruna kötü şartlarda hapsedildiği ve harap olduğu pet shoplarda avucunu yalamış olur dediğiniz gibi.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-03-14, 16:54   #25

çakıl38 üyesinin avatarı

Ankara
çakıl38 Çevrimdışı

Fira tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Kesinlikle katılıyorum.

Benim kedi sevmeyen, hayatında bir kediye dokunmamış hatta kedilerden nefret eden arkadaşlarım var ve bu kişiler Scottish Fold'um Hunter'ı görünce deyim yerindeyse resmen bayıldılar. O kedilere hiç dokunmamış, uzak durmuş ve nefret eden kişiler bir görseniz Hunter'ı görünce nasıl seviyorlar, nasıl onunla oyunlar oynayıp ellerinden mama yemesini istiyorlar. Dikkatimi çeken bir diğer şey ise; Hunter'la tanışan bu kişiler sokak hayvanlarını umarsamazken artık onlara sempatiyle bakıyor olmaları. Bir sokak kedisini sevdiğimi görünce "Iyy bırak şu pis şeyi ya" diyen kişi nasıl değişti bir görseniz.

Ayrıca benim eve hayatta hayvan sokmayan ailem, ki ben Hunter'ı onlardan ayrı eve çıktıktan sonra aldım yoksa imkansız yani, benim pisimi bayıla bayıla seviyorlar. Son zamanlarda işimi kaybettim ve ailemin yanına taşınmak durumundayım. Hunter'ı da götüreceğim tabi ve onu o kadar sevdiler ki artık evlerinde bir kedi olması onlar için bir sorun değil.

Evet. Ve biz yavrularımızı (eğer vereceksek) gerçekten bu yavrulara ömür boyu bakacağına güveceğimiz insanlara emanet edersek ve bu şekilde verirsek, bu cinsleri gerçekten çok isteyen kedi severlerde bizlerden alırlar ve hayvanların ticaret uğruna kötü şartlarda hapsedildiği ve harap olduğu pet shoplarda avucunu yalamış olur dediğiniz gibi.
dediğiniz iyi güzel ama bir soru yöneltmek isterim size kedinizi nereden aldınız? kesinlikle kötü amaçla sorulmamıştır...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-03-14, 19:08   #26

Eimeria Çevrimdışı

Forum ana başlığı yanlış; ya düzeltilmeli ya da silinmeli bence ...
Çünkü genele hitap etmeyen suçlayıcı bir tavırda yazılmış.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-03-14, 19:15   #27

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı

Sn Benelif,
Saygılar.
Konuyu acan arkadasimiz kisirlastirmakdan bahsediyor ve "neden kisirlastirmiyorsunuz?" diyor. (Ilk yaziyi okursaniz benim yazdiklarimin tam yerinde oldugunu anlarsiniz).
Kisirlastirma derkende benim icin tüm kediler aynidir.

Onlari irklarina, cinslerine göre ayirip, ayrimcilik yapan insanlarin farkli düsünceleri benim düsüncelerimi degistiremez.
Ayrica bu sekilde ciftlestirme devam ederse, cok degil yakin zamanda sizin dediginiz kedi irkida sokaga düsecekdir.

Kedilerle ilgili siteleri gezerim (herzaman), facebook´da birkacinada üyeyim ve cogunluk su konuda hem fikir, eskiden nadir görülen kedi irklari sokaklarda görülmeye baslandi.

Bence bunun olma sebebi bilincsizce ciftlestirme, cogaltmadir. Bu iyimidir kötümüdür kisiye görede degisir.
Ben sokaklarda yasama savasi veren kedi (irki, cinsi ne olursa olsun) görmek istemiyorum, bu nedenle kisirlastirma tarafdariyim.

Son olarak bu petshop olayi hakkinda sayfalarca yazabilirim, petshopda hayvan satisi kesinlikle YASAKLANMALI...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-03-14, 21:16   #28

Murat Özdemir Çevrimdışı

Benelif tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Konuyu acan arkadasimiz kisirlastirmakdan bahsediyor ve "neden kisirlastirmiyorsunuz?" diyor. (Ilk yaziyi okursaniz benim yazdiklarimin tam yerinde oldugunu anlarsiniz).
Kisirlastirma derkende benim icin tüm kediler aynidir.

Onlari irklarina, cinslerine göre ayirip, ayrimcilik yapan insanlarin farkli düsünceleri benim düsüncelerimi degistiremez.
Ayrica bu sekilde ciftlestirme devam ederse, cok degil yakin zamanda sizin dediginiz kedi irkida sokaga düsecekdir.

Kedilerle ilgili siteleri gezerim (herzaman), facebook´da birkacinada üyeyim ve cogunluk su konuda hem fikir, eskiden nadir görülen kedi irklari sokaklarda görülmeye baslandi.

Bence bunun olma sebebi bilincsizce ciftlestirme, cogaltmadir. Bu iyimidir kötümüdür kisiye görede degisir.
Ben sokaklarda yasama savasi veren kedi (irki, cinsi ne olursa olsun) görmek istemiyorum, bu nedenle kisirlastirma tarafdariyim.

Son olarak bu petshop olayi hakkinda sayfalarca yazabilirim, petshopda hayvan satisi kesinlikle YASAKLANMALI...
Nedense ben İstanbulda oturmama rağmen hiç cins kedi görmedim sokakta.
Bulsam bile alırım evime internette bir ilan verip en geç 1-2 gün içinde yuva bulurum.
bence bulan sosyal medya arkadaşlarınız da sadece bir kaç gün misafir edip 5 dk sını ayırıp bir zahmet ilan verip bir aileye sahiplendirsin.
Durum sadece kedi ırkı değil.
ben ne dedim mesajımda, ben scottish fold sayesinde sokak kedilerini sevmeyi öğrendim. İnanın daha nefes nefeseyim, aşağıda 2 si hamile 4 tane kediye neredeyse 1 kilo mama ve kaplarla su götürdüm yemeklerini bitirmeleri için başlarında bekleyip geldim.
Lily den önce bunu yapar mıydım, asla.
Üzerinize alınmayın ama bazen cins kedi çiftleştirilmesine bu kadar karşı çıkanların acaba Petshopları mı var ya da Petshop satan yakınları mı var diye düşünüyorum.
Bu ülkede hiç iyi bir şeyin yasa olarak getirilmediğini bildiğimiz ve gördüğümüz için, bence Hayvan satışının yasaklanması durumunu ümitle beklemek yerine ellerinde cins kedisi olanların çiftleştirmesine karşı çıkmayıp sahiplendirmesi için yönlendirseniz daha iyi olmaz mı?
Ben forum sitelerinde görüyorum, Petshoptan almak istemiyorum, ücretsiz sahiplendiren var mı? diye konu açan binlerce insan var.
Keşke şunu yapabilseniz, Bir kedisever Scottish fold istiyor, çiftleştirmeyi düşünüyorsanız bir yavrusunu sahiplendirir misiniz? aksi halde petshoptan para ile sahiplenecek deseniz bu forumlarda.
İnanın daha iyi olur.
Petshop hayvanlarının daha az yaşadığını daha hassas olduklarını, Annelerinden daha bebekken ayrıldıklarını bunun çok büyük günah olduğunu hepimiz biliyoruz.
Neden biizm çiftleştirmemize karşı çıkarak Petshopların ekmeğine yağ sürülmesine isteyerek ya da istemeyerek neden oluyorsunuz?
Not: Amacım tartışmak değil, sadece konuya açıklık getirmek, bu duruma beraberce bir çözüm bulmak.

Saygılar
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-03-14, 23:23   #29

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı

Nedense ben İstanbulda oturmama rağmen hiç cins kedi görmedim sokakta.
Bulsam bile alırım evime internette bir ilan verip en geç 1-2 gün içinde yuva bulurum.
bence bulan sosyal medya arkadaşlarınız da sadece bir kaç gün misafir edip 5 dk sını ayırıp bir zahmet ilan verip bir aileye sahiplendirsin.
Durum sadece kedi ırkı değil.
ben ne dedim mesajımda, ben scottish fold sayesinde sokak kedilerini sevmeyi öğrendim. İnanın daha nefes nefeseyim, aşağıda 2 si hamile 4 tane kediye neredeyse 1 kilo mama ve kaplarla su götürdüm yemeklerini bitirmeleri için başlarında bekleyip geldim.
Lily den önce bunu yapar mıydım, asla.
Üzerinize alınmayın ama bazen cins kedi çiftleştirilmesine bu kadar karşı çıkanların acaba Petshopları mı var ya da Petshop satan yakınları mı var diye düşünüyorum.
Bu ülkede hiç iyi bir şeyin yasa olarak getirilmediğini bildiğimiz ve gördüğümüz için, bence Hayvan satışının yasaklanması durumunu ümitle beklemek yerine ellerinde cins kedisi olanların çiftleştirmesine karşı çıkmayıp sahiplendirmesi için yönlendirseniz daha iyi olmaz mı?
Ben forum sitelerinde görüyorum, Petshoptan almak istemiyorum, ücretsiz sahiplendiren var mı? diye konu açan binlerce insan var.
Keşke şunu yapabilseniz, Bir kedisever Scottish fold istiyor, çiftleştirmeyi düşünüyorsanız bir yavrusunu sahiplendirir misiniz? aksi halde petshoptan para ile sahiplenecek deseniz bu forumlarda.
İnanın daha iyi olur.
Petshop hayvanlarının daha az yaşadığını daha hassas olduklarını, Annelerinden daha bebekken ayrıldıklarını bunun çok büyük günah olduğunu hepimiz biliyoruz.
Neden biizm çiftleştirmemize karşı çıkarak Petshopların ekmeğine yağ sürülmesine isteyerek ya da istemeyerek neden oluyorsunuz?
Not: Amacım tartışmak değil, sadece konuya açıklık getirmek, bu duruma beraberce bir çözüm bulmak.

Saygılar
Tartismak kötü birsey degil aslinda, farkli görüste insanlarin, belli bir konu üzerine karsilikli konusmalaridir bana göre.
Düzgün uslupla yapilan tartismalarinda hayraniyimdir.

"siz üstünüze alinmayin" yazmissiniz ama benim yorumumu alinti yapmissiniz ve bana yazmis gibi olmussunuz.
Dogal olarak cevap yazma hissine kapiliyor insan.

öncelikle sunu belirteyim, ne petshopum var nede petshop isleten tanidigim var.

Sokaklarda cins kedilere rastlayan insanlar, kedilerin resimlerini falan paylasmislardi, sahsen kedilerin cinslerinden anlamayan biri olarak ben hicbir fark göremedim (resimlere bakdigimda).

Ben kedilerle büyüyen biriyim ama sanirim sizin kadar kedi irklarini bilen biri degilim.
Cok ilgilendirmedi beni o yüzden umursamadim. Bir kedi gördügümde icimin yaglari eriyor, direk gözlerine bakiyorum, hepsi birbirinden harika. Onlara bakdigimda yaradana bu güzellikleri yarattigi icin sükrediyorum, daha sonra sorsan belki rengini tam hatirlamayabilirim ama o bakisi nerde olsa tanirim.

Sadece Türkiye´de oldugumda sokakdaki kedilere cok üzülüyorum, elimden geldigince onlari beslemeye calisiyoruz ama ac kalmalarina yada cöp kutularinda yaralanmalarina engel olamadigimiz icin cevrede yasan tüm insanlardan nefret ediyorum.

Bu nedenle bukadar cahil insan topluluguna kedi kazandirmak cok gereksiz bence. Önce sokaklardaki kedilerin kiymetini bilsinler ondan sonra cinsmis süper irkmis bunlarin pesine düssünler.

Altindan kedi olsa ne yazar, önemli olan kedi seviyormusun? cevabin evetse gerisi tefarruattir.
Kediyi rengine desenine göre sevmek cok ama cok yanlis bir düsüncedir bana göre.
Bu mavi gözlü insanlarin özel oldugunu düsünen ve diger insanlari öldüren hitlerin bakis acisiyla aynidir.
Tamamen irkcilik baska birsey degil. Tabi bu benim düsüncem baskasini baglamaz.

Ve yine altini cizerek yaziyorum Sokaklarda aci ceken kedi yada köpek kalmayana kadar hayvanlar kisirlastirilmali.

Ama sakin cümlemi tersinden anlamayin, biz arkadaslarla bu konuyu bircok konu basliginda günlerce tartismisizdir.

Kedilerin yada köpeklerin yasamak zorunda kaldiklari bu sehirlerden kurtabilseydik. Onlara ormanlar icinde dogal ortam yaratabilseydik. Onlari pis niyetli insanlardan koruyabilseydik.
Kesinlikle ve kesinlikle kisirlastirma karsiti biri olurdum.

Onlar bizimle ayni sehirde bizim yasam bicimimize göre yasadigi sürece, cogalmalarini ve aci cekmelerini istemiyorum.

Bendende size ve okuyan tüm arkadaslarima sevgiler ve saygilar

Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-03-14, 01:44   #30

İstanbul (Avrupa Yakası)
Fira Çevrimdışı

çakıl38 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
dediğiniz iyi güzel ama bir soru yöneltmek isterim size kedinizi nereden aldınız? kesinlikle kötü amaçla sorulmamıştır...
Kötü bir amaç aklıma gelmedi zaten Şu catteryler var ya. Yetiştiriciler. Onlardan birinden aldım.
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları