Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Irkları

Cevap Yaz
Eski 05-09-12, 14:50   #16

ilayda35 üyesinin avatarı

İzmir
ilayda35 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Van kedisimi Ankara kedisimi???

Badem001 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Çok teşekkürler iyi dilekleriniz için.Sizin yaptığınız benim yaptığımdan daha büyük fedakarlık tebrik ediyorum kimse kolay kolay 3 yaşında bir kediyi sahiplenmez.Cinsiyetini merak ettim ayrıca kısırlaştırılıp kısırlaştırılmadığınıda? Benim tavsiyem biran önce diyet mamalara başlamak yerine normal mamaların gramajını azaltarak yedirmeniz.100 gr vermiş diye küçümsemeyin, benimkine 100 gr aldırmak için saçımı yoluyorm .Ayrıca fotoğraflarınıda merak etmiyor değilim.
yetişkin olması açıkçası benide başta korkutmadı değil ama şimdi uysal,sevecen,tombik kızım iyi ki benimle diyorum dişi fakat kısır olup olmadığı muamma..veteriner kısır olmayan bir kedinin bu kadar kilo alamayacağını söyledi..kesin bir bilgi için kan testi yaptırmak lazım ama eğer kızgınlık belirtisi gösterirse zaten açığa çıkacağı için durduk yerde kan aldırmaya gerek görmedim..evet herkes neden fotolarını koymadığımı merak ediyor..nedenini yazayım..nazar değer korkusundan şaka bir yana foto koymamanın özel bir nedeni yok ama bu kadar bahsediyorum..sanırım artık vanilyamı herkesle tanıştırma zamanı geldi bu arada kedinizin yaşına göre kilosu normal diyorsa veteriner sorun etmeyin..şişman kediler görüntü olarak sevimli olsalarda sağlık açısından kilo çok sakıncalı..dişi kediler fazla kilolu olmazlar ama benim kedim 6,5 kg..yani erkek kedi boyutunda..yetişkin bir kediye 100gr.ı verdirtmek inanın çok zor..oyunla arası zaten yok..ben zorla 10-15dk hareket ettiriyorum..yoksa tüm gün yiyip-içip-uyuyor..hareket etmek karakterinde yok , kendini yorması çabası sıfır
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-09-12, 15:40   #17

Badem001 üyesinin avatarı

Adana
Badem001 Çevrimdışı

Tekrar maşallah 6.5 kilo kucağada alınmaz Hareket ettirme açısından Bademde sizin Vanilyanın erkek modeli sanırım Ama mutlaka ilgi gösterdiği bir şey olmalı.Mesela Bademe şu ana kadar almadığım kedi oyuncağı kalmadı ama umursamadı hatta gidip koklamaya lütfetmedi bile Dayanamadığı iki şey var zaten hayatında birincisi akşam tuvaletini temizleme ve mama verme zamanı geldiğinde televizyon karşısında olmam ikinciside buruşturulmuş kağıt top ve zincir türü herşey.Tabii birincisinden hiç hoşlanmıyor ama zincir ve kağıtı gördümü durduramıyorum.Onlarla günde 30 dk kadar oynuyoruz yoksa ayağa bile kalkmaz beyefendi Sizinkininde mutlaka hoşlandığı şeyler vardır deneyerek bulabilirsiniz.Ama yaşı büyük diye eğitim alamayacağını sanmayın sakın çünkü ben Bademe 2.5 yaşındayken kağıt topu attığımda getirmesini ve elime bırakmasını öğrettim Hatta tavsiye bile ederim denemenizi.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-09-12, 16:17   #18

İzmir
ilayda35 Çevrimdışı

Tekrar maşallah 6.5 kilo kucağada alınmaz Hareket ettirme açısından Bademde sizin Vanilyanın erkek modeli sanırım Ama mutlaka ilgi gösterdiği bir şey olmalı.Mesela Bademe şu ana kadar almadığım kedi oyuncağı kalmadı ama umursamadı hatta gidip koklamaya lütfetmedi bile Dayanamadığı iki şey var zaten hayatında birincisi akşam tuvaletini temizleme ve mama verme zamanı geldiğinde televizyon karşısında olmam ikinciside buruşturulmuş kağıt top ve zincir türü herşey.Tabii birincisinden hiç hoşlanmıyor ama zincir ve kağıtı gördümü durduramıyorum.Onlarla günde 30 dk kadar oynuyoruz yoksa ayağa bile kalkmaz beyefendi Sizinkininde mutlaka hoşlandığı şeyler vardır deneyerek bulabilirsiniz.Ama yaşı büyük diye eğitim alamayacağını sanmayın sakın çünkü ben Bademe 2.5 yaşındayken kağıt topu attığımda getirmesini ve elime bırakmasını öğrettim Hatta tavsiye bile ederim denemenizi.

kucağa alınmıyor evet çünkü kucaklanmaktan nefret ediyor aldığımda mauaevewww tarzında bir uyarıda bulunarak onu derhal bırakmamı emreder seside gür olduğu için korkutmuyorda değil hani ama ne yalan söyleyeyim onu sıkı sıkı kucakladığım zamanlar çok oluyor ve gönlünü almak için verdiğim ödülü bile yemeyerek trip atıyor vanilya, küçük emrah gibi büyümüş sanırım çünkü hiç oyuncağı olmamış ki oyuncak,oyun alışkanlığı yok..tabii yavru kediler gibi oynamasını beklemiyorum..bir sepet dolusu çeşit çeşit oyuncağı var..ilk başlarda üzerine hiç gitmedim eve,bana ve etrafa saçtığım oyuncaklara alışsın diye..4 ay sonunda tırmalama tahtası kullanmaya,ucunda ip bulunan topu çekiştirmeye ve ilk kez geçen gün ronaldo gibi top sürmeye başladı özellikle benim çekiştirdiğim ipleri kemirmek en büyük keyfi en fazla 10-15dk oynuyoruz..sonra zaten dürtseniz kımıldamıyor hımbıl hatun badem sizinle büyüdüğü için sizin iletişiminiz elbette daha kuvvetli ve kolay olur ve onun ne istediğini çok daha net anlayabilirsiniz..ama vanilyayla kısa süredir birlikteyiz ve terkedilme korkusunu atlatabilmiş değil..çoğu zaman evden çıktığımda kapının ardından ağlıyor veterinere götürdüğümde gözünü üzerimden ayırmıyor acaba onu bırakıcakmıyım diye..e haksızda sayılmaz..alan geri getirmiş..benim bildiğim 4 ev değiştirmiş..bilmediğim kimbilir kaçtane..o yüzden cins kedi diye tutturup heves edenlere ve alerjim var bahanesi adı altında biraz bakıp başından atan insanlara çok kızıyorum..ilk geldiğinde döktüğü tüy miktarını görseydiniz inanamazdınız..oyuncaklara bile yeni yeni ısınıyor..daha da mutlu bir kedi olması için elimden geleni yapıyorum ama bana çok kızsada mıncıklamaktan kendimi alamıyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-09-12, 16:50   #19

Adana
Badem001 Çevrimdışı

Şimdi daha çok üzüldüm kızınızın (yanlış anlamazsanız ) durumuna.Dört aile değiştirmek çok acı bir duygu olmalı kediniz için.Ben bir hayvan alırsam ölene kadar bakacağıma söz vererek alırım çok extrem bir durum olmadığı sürece.Nitekim su kaplumbağam 8 yaşından beri bende ve hala beraberiz.Geçen sene kaybettiğim muhabbet kuşum 12 yaşında öldü.Akvaryumumdaki en genç balık bile 2 yaşında . Size minnettar olmalı Vanilya.Dişi kediler daha sadık olur ama biran önce test yaptırmanız şart, kısır bir kedi hem daha sağlıklı oluyor,hemde evden kaçma balkondan pencereden düşme olasılığıda azalmış oluyor.Benim Bademi kısırlaştırmam apar topar oldu mesela.7 aylıkken balkondan düşmüş ben yoktum evde komşunun klima kasasının üzerine Allahtan zarar gelmemiş 2. kattayız bu arada.Sonra patisine basamadı 1-2 gün iyileşti.1.5 ay sonra tekrar düştü bu sefer ben sesini duydum bir baktım direk yere çakılmış hemen gecenin bir vakti veterineri aradık yarın sabah getirin birşeyde yedirmeyin iç kanama olduğunu anlayabilmemiz için dedi.Allah tan iç kanama yokmuş ama sağ bileği kırıldı.3 veteriner toplanıp alçıya aldılar sargıladılar.Tabi sargıyı 2 gün sonra attı çok şükür dedik 2 hafta sonra yavaş yavaş kaynamaya başladığı için kırık ,yürümeye başlamıştı.2. düşmesinin ardında bu sefer dedik ailecek akıllanmıştır düşmez.Sen yine git pencerenin pervazından balkona atla ve yine kenarında dolanayım derken düş ama, bu sefer göz göre göre çakıldı yere.Bende tam geri içeri almak için çıkıyordum ki gözümün önünde ikinci kattan zemine betona dik merdivene resmen çakıldı.Hemen indim aşağıya yine sağ bileği aynı kırık yerden tekrar kırılmıştı.Veteriner yine sardı artık ordaki elemanlar falan uçan kedi lakabını takmışlardı Bademe .Zavallımın ne dişi kaldı ağzında ne yaralanmadık yeri.Ama sonradan yine kaynadı kırık yer iyi oldu ama yinede dümdüz tutunca kemiğin eğri olduğu görülebiliyor ve fazla koşunca ağrı yapıyor.Meğer kızgınlığa girmeden önceki evreymiş bu balkona çıkıp kedilere pas atmalar.Daha sonra heryere koku bırakır oldu hatta temiz çamaşırlara bile bırakıyordu ara sıra.Eve gelen misafirin ayakkabısına da idrar bırakması zaten bardağı taşıran son damla oldu ertesi günü hemen kısırlaştırdık.Aynı olayların çok az değşişği karşı komşumuzun dişi kedisinin başına geldiğini bildiğim için, umarım kediniz kısırdır ancak değilse bile acilen kısırlaştırmanızı öneririm.Hem meme kanserine kadar kötü sonuçları klinik testlerle açıklandı.Kısırlaştırılanlar daha uzun ve sağlıklı yaşıyorlar.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-09-12, 18:35   #20

İzmir
ilayda35 Çevrimdışı

terkedilmek her canlıya aynı acıyı verir sloganını keşke herkes anlayabilse..benim bildiğim 4 farklı ev.. belkide daha fazla ev değiştirmiş olabilir..üzülmenizi anlıyorum ve elbetteki yanlış anlamıyorum..neticede bu duruma üzülecek duyarlılığa sahip her insan hayvanseverdir..oradan oraya savrulmuş,mutsuz,stresten tüy dökümü yaşayan zavallı sevgisiz bir kedi..ilk geldiğinde elimi uzattığım an kafa atardı beni sev diye..şimdi fazla sevgiden şımardı bazen dayanamayıp yakalıyorum hemen eller yukarı şeklinde teslim oluyor sizin badem tam bir supercat allahtan hep ucuz atlatmış..5. katta oturuyoruz ve ben sırf vanilya için pencerelere ve balkon kapılarına kedi teli taktırdım..evcil alıyorsanız yani onu evinize ömürlük alıyorsanız herşeyi düşünmek zorundasınız fikriyle hareket ediyorum...ki ben hadi gideyimde kedi alayım düşüncesiyle almadım..durumuna üzüldüğüm için sahiplendim..elimden geldiğince iyi bakmaya çalışıyorum..veteriner kısır olma ihtimali çok yüksek deyince boşuna kan aldırmayayım diye düşündüm..yoksa 3 yaş genç kedi kategorisine giriyormuş ve kısır olmayan kediler bu denli kilo almazlarmış diye söyledi..uysallığı bakımındanda kısır diye düşünüyorum.. şüphe kalmaması açısından test yaptırılabilir..veteriner test yapalım diye ısrar etmeyince kısır olduğuna daha çok inandım kızgınlık belirtileri anlaşılmayacak gibi değil..bunca zaman herhangi bir sıkıntı olmadı..aslında haklısınız en iyisi test yaptırıp emin olmak.evinizdeki diğer evcillere maşallah özen gösterip iyi bakıyorsunuz ki bu denli uzun ömürlüler..keşke herkes sizin gibi tam anlamıyla hayvansevgisine sahip olsa..umarım evine evcil almayı düşünenler vanilyanın durumunu hesaba katıp bir kez daha düşünürler.. buradan herkesi tekrar tekrar uyarıyorum..aman kedi ne etkilenecek diye düşünmek çok yanlış.. sahibine,yaşadığı eve alışıyor,benimsiyor,güven duyuyor..siz onu herşeyden koparıp farklı bir yere atıyorsunuz..lütfen evcili ömürlük sahiplenin, hevesiniz geçene kadar değil.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-09-12, 19:07   #21

Adana
Badem001 Çevrimdışı

Kesinlikle katılıyorum.Geçenlerde yapılan bir araştırmada balıkların hafızasının 2 saniye olduğu tabusu yıkıldı mesela.Ortalama zekaya sahip olan balık ırkları yaşadıkları olayı 5 yıl öncesine kadar hatırlayabiliyorlarmış.Lori cinsi papağan türü kendisine yapılan iyiliği yada kötülüğü 8 yıl hafızasından silmiyormuş.Bu yazdıklarım bilimsel çalışma sonucu yazılmış makalelerden alınma.Ki kuş ve balıktan evrimsel olarak daha güçlü bir zekaya sahip olan bu hayvanların küçük görülmesi ne kadar doğru tartışılır...Duyarlılığınız ve konuma desteğiniz için teşekkür ederim İlayda Hanım .Ayrı bir başlıkta Vanilyayı tanımayı çok isterim kendi adıma.
Sevgiler...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-09-12, 00:35   #22

İstanbul (Anadolu Yakası)
Lotte Çevrimdışı

van kedisi ulkemizde biraz yanlis biliniyor, kafasi/kuyrugu sari ve yuzmeyi seven bi kedi irki. sizinki ankara kedisine benziyor gozlerinden dolayi.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-09-12, 09:35   #23

Adana
Badem001 Çevrimdışı

Evet kafasında sarı siyah kahve lekeler oluyor vanlarda ancak hepsinde değil.Arkadaşımın saf ankara kedisi var ancak başında gri leke var iki tane.Renk varyasyonlarının değişkenlik gösterebileceğini düşünüyorum Teşekkürler yorumunuz için..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-09-12, 10:35   #24

nimu üyesinin avatarı

Kocaeli (İzmit)
nimu Çevrimdışı

Evet kafasında sarı siyah kahve lekeler oluyor vanlarda ancak hepsinde değil.Arkadaşımın saf ankara kedisi var ancak başında gri leke var iki tane.Renk varyasyonlarının değişkenlik gösterebileceğini düşünüyorum Teşekkürler yorumunuz için..
saf ırk artık çok zor bulunuyor.ama şu var beyaz ankara kedileri bembeyaz olursa saf oluyor.kafasındaki gri yada siyah leke melez olduğunu gösteriyor.çok fark ediyor tüyler bileorijinal ankara yada van kedilerinin tüy rengi bile bembeyaz lokumun rengi kırık beyaz gibi .benim 2 kedim var lokum dişi kedim ankara kedisi ama melez.annesi van kedisiymiş baba muhtemelen bilinmiyor köpüğün anne-babası ankara kedisi ama kuyruğu iran kedisi çünkü genlerde var yani artık saf ırk yok hepsi birbirine karışmış durumda.iki kedimi de çok seviyorum ırkları ne olursa olsun farketmiyor benim için.hatta bir tane de bombayım var o da erkek 1.5 yaşında sanırım ona da terasımda bakıyorum.kedi sevgisi çok başka bir şey...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-09-12, 10:59   #25

Adana
Badem001 Çevrimdışı

Saflık bizim evde baktığımız kediler için çok önemli değil biz onları oldukları gibi seviyoruz ve bir canlıyı daha kurtardım mantığıyla bakıyoruz Ancak ülkemizde misler gibi iki tane dünya standartlarınca kabul görmüş hatta bir tanesi tüm uzun tüylü ırkların atası kabul edilen (angora) diğeri avrupada yarışmaları düzenlenen (van) ırklarımız varken bunların saflığının korunmasına extra özen göstermleiyiz diye düşünüyorum.Eğer saf ırkların kırılmasına biraz daha devan edilirse ülkemizde olay yunan kahvesimi türk kahvesimi şeklini alabilir Benim takıldığım nokta bu .Hatta Bademe aşırı bağlı olmasam ,keşke barınaktan sahiplenseymişim diyebilrdim.Umarım van kedisi ve ankara kedisini eski standartlarına dönderebiliriz.Kedi tutkusu çok ayrı birşey.Evdeki tüm bireyler köpek isterken tek kedi sever olan ben tabikide kedi sahiplendim.Tüm hayvanları çok seviyorum ancak kedilerin ayrı bir cazibesi var benim gözümde.Hatta Badem ile anlaşabileceğini bilsem planlarımda SERVAL getirtmek bile var ama sanırım 15 kiloya ulaşabilen bir kedi ertesi gün Bademi sabah kahvaltısı yapabileceğinden bunu ertekliyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-09-12, 11:03   #26

İzmir
ilayda35 Çevrimdışı

Kesinlikle katılıyorum.Geçenlerde yapılan bir araştırmada balıkların hafızasının 2 saniye olduğu tabusu yıkıldı mesela.Ortalama zekaya sahip olan balık ırkları yaşadıkları olayı 5 yıl öncesine kadar hatırlayabiliyorlarmış.Lori cinsi papağan türü kendisine yapılan iyiliği yada kötülüğü 8 yıl hafızasından silmiyormuş.Bu yazdıklarım bilimsel çalışma sonucu yazılmış makalelerden alınma.Ki kuş ve balıktan evrimsel olarak daha güçlü bir zekaya sahip olan bu hayvanların küçük görülmesi ne kadar doğru tartışılır...Duyarlılığınız ve konuma desteğiniz için teşekkür ederim İlayda Hanım .Ayrı bir başlıkta Vanilyayı tanımayı çok isterim kendi adıma.
Sevgiler...
çoğu hayvan ırkının duygusal zekasınında olduğu bilimsel araştırmalarla kanıtlanmışken hala insanların "amann nolucak hayvan unutur,alışır gider" diye düşünmelerinin önüne geçilmiyor.. ben tam bir hayvanseverim demekle hayvansever olunmuyor..aslında Vanilya gibi sokağa atılan canların ne hale geldikleri hakkında insanları uyarmak adına bir konu açılsa gerçekten iyi olur..önümüzdeki günlerde hem konu açıp,hemde resim ekleyerek en azından evcil edinmenin sezonluk değil, ömürlük olduğu hakkında uyarı yapmak biz hayvanseverlerin görevi diye düşünüyorum..bu konuyu yakında gündeme getireceğim..bende size Vanilya için gösterdiğiniz hassasiyet ve durumunu merak ettiğiniz için teşekkür ederim..süpercat Bademe, Vanilya pati sallayıp yine görüşeceğiz diyor
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-09-12, 12:52   #27

Adana
Badem001 Çevrimdışı

Benim başımdan şuana kadar sokağa atılmış bir hayvan bakma tecrübesi geçmediği için biraz ezbere yazıyorda olabilirim ancak sizler gibi durumu birinci kademe yaşayan hayvanseverlerden toplanma bir makale hiç fena olmaz.Avatarınızdaki Vanilya sanırım ,200 pixel bir fotoğraftan bile oldukça güzel olduğu belli.Yoğun ilginiz ve hassasiyetinizi tebrik etmek istiyorum.
Görüşmek dileğiyle...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-09-12, 13:50   #28

İzmir
ilayda35 Çevrimdışı

vanilya obez olduğu için badem efendiden daha cüsseli duruyor şuan için ama zayıflayacak bize birkaç yıl verin badem bey duruşu ve asaletiyle yakışıklı bir beyefendi..bence kilosu iyi ve böyle fit olması daha iyi bence
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-09-12, 13:55   #29

nimu üyesinin avatarı

Kocaeli (İzmit)
nimu Çevrimdışı

bence vanilya çok güzel bir keditam bir fıstıkdiyet mama ile kilosu kontrol altına alınabilir.tüyleri de kısa olduğu için göbeği görünüyor çok tatlı amamıncırasım geldi
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-09-12, 14:00   #30

İzmir
ilayda35 Çevrimdışı

nimu tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
bence vanilya çok güzel bir keditam bir fıstıkdiyet mama ile kilosu kontrol altına alınabilir.tüyleri de kısa olduğu için göbeği görünüyor çok tatlı amamıncırasım geldi
başlangıç olarak 100gr verdi azimliyiz devam ediyoruz ama uzun bir maraton olucak sizin yerinize sevmek için aradım banyoda çamaşır makinesinin üzerinde uyuyakalmış..hemen resmini çektim..albüme ekliyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları