Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Irkları

Cevap Yaz
Eski 07-10-12, 16:48   #166

İstanbul (Anadolu Yakası)
Kedimm Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 2
Varsayılan Cvp: Van kedisimi Ankara kedisimi???

Ben ikisinin arasındaki farkı hiç bir zaman çözememiş biri olarak sadece '' bilmem'' diyebiliyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-10-12, 17:41   #167

ilayda35 üyesinin avatarı

İzmir
ilayda35 Çevrimdışı

Badem001 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Vanilya için geçen günlerde ana haber bülteninde güzel bir haber gördüm.İngilterede obez hayvanlar için sağlık merkezi açılmış ve şimdiden birçok hayvan sağlıklı bir şekilde zayıflatılmış.60 dan 40 lara düşen köpekler 10 dan 5 e düşen obez kediler hatta tavşanlar... Şaka bir yana keşke ülkemizdede bu tip kuruluşlar olsa.Veteriner hekimlerimiz hayvan diyeti konusunda çok başarılı değiller ki ben premium mamaların bile sağlıklı bir diyet içerdiğini düşünmüyorum.Bizim veterinerimiz Badem şimdide iyi ama keşke 5 kilo olsa diyor ama böylesinin daha iyi olduğunu gelecek için tehtid içermediğini söylüyor.Vanilyanında artık işin ucundan tutması lazım yat yat nereye kadar canım !!
Vanilya.yı sağlık merkezine göndersem hiç hareket edip,kendini zorlamayacağı için görevlilere saç baş yoldurur yurtdışında her evde en az 2 evcil var ve büyük bir sektör orada evcillerle ilgili herşey..bizde ise ben gitmiyorum,kedimi yollucam spor merkezine derler bana hills r/d verdi ve kullananların büyük çoğunluğu başarı elde etmiş bu mamaya başladıktan sonra..tabii ben arada ona minik süprizler yapıyorum zaten birden vermeyecek dedi..kilo verilişi zamana yayılırsa daha doğru ve sağlıklı olurmuş..kilo vermek veterinerinizinde dediği gibi gelecekte sorun çıkmaması için gerekli..o yüzden Badem sağlıklı olsunda varsın 4 kg olsun ki çubuk krakerde değil hani yani Vanilya hayata dinlenmek,yemek yemek ve uyumak için gelmiş..haa birde yayılmak işimiz zor bu hımbılla
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-10-12, 19:10   #168

Badem001 üyesinin avatarı

Adana
Badem001 Çevrimdışı

Ben size ınanıyorum ama Vanilya anlattığınıza göre bu konuda çok güvenilmeyecek bir yapıya sahip Eğer hareketle veremiyorsa dediğiniz gibi diyet mamalar denemek oldukça mantıklı.Hills iyi bir mamadır en azından kötü sayılmaz(Bizdeki en iyilere bile iyi denmiyor ne yazıkki dünya genelinde) .Şöyle 5 aya rahat verebileceğini düşünüyorum yalnız.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-10-12, 21:00   #169

Bartın
Batu Çevrimdışı

Kedimm tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Ben ikisinin arasındaki farkı hiç bir zaman çözememiş biri olarak sadece '' bilmem'' diyebiliyorum
ANKARA KEDİSİ ile VAN KEDİSİ arasındaki fark?

Öncelikle şunu herkes bilmelidir ki, ülkemizde kedilere senelerdir büyük bir ırkçılık yapılmaktadır.

Sadece beyaz tüylü olanları 2 ırk adı altında gösterip, kalan tüm renkli tüylü kedilerimiz sokak kedisi olarak tanımlanmaktadır.

Ülkemizde sokaklardan gördüğünüz neredeyse tüm kediler, asırlardır bu coğrafyada tüm renk çeşitliliğiyle, doğal olarak varolmuş ve yaşamışlardır. Genetik olarak birbirlerinden farkları yoktur.

Anadolu kedileri, doğal ırktır, insan elinin değmesiyle sonradan çıkan ırklardan değildir.

Uzun tüylü kedilerimiz ANGORA - ANKARA KEDİSİ'dir

Kısa tüylü olanlarını da bir isim vermek gerekirse, en uygun isim Anatolian Shorthair - ( Kısa tüylü Anadolu Kedisi) olmalıdır.

Bu konu en son " 07-09-15 " tarihinde saat 21:15 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-10-12, 09:56   #170

İzmir
ilayda35 Çevrimdışı

günlük vermem gereken miktarı öğünlere bölerek veriyorum..dün gece bendeniz uykuluyken mama kabına biraz fazla koymuşum ve benim obur hepsini midesine indirmiş ve mama kabının yanına çıkarmış..Allah gözünü doyursun Vani birde konservelerin suyunu içip tanelerini bırakıyor, ve saatlerce de bıraksam asla yemiyor..buna anlam veremiyorum..mesela şuan ölçülü yediği için tam manasıyla doymuyor ama konserve verdiğimde durum yine aynı..bunu yapmasından ve ilk geldiği zamanki aşırı tüy dökümünden (neyseki en az indirgedim), yemek suyuyla beslendiğini düşünüyorum..ilk geldiğinde kuru mamayıda memnuniyetle yemiyordu ama alıştı..kedimle başım dertteee,ne yapsam bilmiyorummm
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-10-12, 11:44   #171

yumyumi üyesinin avatarı

Ankara
yumyumi Çevrimdışı

ilayda35 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Vanilya.yı sağlık merkezine göndersem hiç hareket edip,kendini zorlamayacağı için görevlilere saç baş yoldurur yurtdışında her evde en az 2 evcil var ve büyük bir sektör orada evcillerle ilgili herşey..bizde ise ben gitmiyorum,kedimi yollucam spor merkezine derler bana hills r/d verdi ve kullananların büyük çoğunluğu başarı elde etmiş bu mamaya başladıktan sonra..tabii ben arada ona minik süprizler yapıyorum zaten birden vermeyecek dedi..kilo verilişi zamana yayılırsa daha doğru ve sağlıklı olurmuş..kilo vermek veterinerinizinde dediği gibi gelecekte sorun çıkmaması için gerekli..o yüzden Badem sağlıklı olsunda varsın 4 kg olsun ki çubuk krakerde değil hani yani Vanilya hayata dinlenmek,yemek yemek ve uyumak için gelmiş..haa birde yayılmak işimiz zor bu hımbılla
acaba vanilyaya bi yavru kardeş alsanız belkı beraber oynarlar zıplarlar ne dersınız
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-10-12, 12:11   #172

GÜNEŞ-EYLÜL üyesinin avatarı

Van
GÜNEŞ-EYLÜL Çevrimdışı

Hiç sanmam miskin her daim miskindir güneşten biliyorum son 4 aydır yanyana bırakıyoruz beraber kalıyorlar Eylül zipliyo hopluyo oyun istiyo günesin kuyruğuna falan atlıyor sırtına atlıyor ama bizimkisinin tek yaptıgı şey hirlamak sonrasindada kalkıyor daha rahat edeceği yere geçip yatıyor) zoraki hareket etmiş oluyor iste
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-10-12, 16:02   #173

yumyumi üyesinin avatarı

Ankara
yumyumi Çevrimdışı

yaaa bu fikirde işe yaramadı desene ay cok guluyorum ben güneşle vanilyanın miskinligine ) paşa zaten benım ilk kedim canavar gibi yavru oldugundan bide heralde baskada kedı gormedıgım için miskin kedı merak edıyorum komık gelıyo ama tatlı özenıyorum birazda
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-10-12, 17:43   #174

İzmir
ilayda35 Çevrimdışı

geçici kardeş denedim..acayip tıslıyor resmen kükrüyor ve kesinlikle yanına yaklaştırmıyor..yani benden uzak durda ne halin varsa gör diyor..o yüzden 3 yaşından sonra bir kardeşi olmasına çokta sıcak bakacağını sanmıyorum zaten zorlamakta istemiyorum..çok ev değiştirmiş ya..o yüzden evin tek prensesi olsun mutlu olsun
Güneş =Vanilya miskinlikleride,karakterleride tıpatıp
Yumyumi yerinde olsam miskin kediye özenmezdim ha koltuktaki minder,ha Vanilya öyle düşün yani zaten yaşlandığında miskin olacak..o yüzden bu tatlı yaramazlıkların ve hoplayıp zıplamaların tadını çıkar
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-10-12, 19:23   #175

Bartın
Batu Çevrimdışı

Arkadaşlar dediklerim ve paylaştıklarım anlaşılmamış galiba...
Size çok net söylüyorum, Van Kedisi diye bir kedi ırkı bulunmamaktadır.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-10-12, 19:56   #176

İzmir
ilayda35 Çevrimdışı

Batu tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Arkadaşlar dediklerim ve paylaştıklarım anlaşılmamış galiba...
Size çok net söylüyorum, Van Kedisi diye bir kedi ırkı bulunmamaktadır.
insanların kafasından van kedisi tanımını silmek çok zor..misal kedimin karnesinde van kedisi yazıyor..Van kedisi - Vikipedi adresinde Ankara kedisi ile karıştırılmamalıdır yazıyor..Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde de "Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezi" bulunmakta..o yüzden böyle bir ırk yok demek havada kalıyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-10-12, 20:10   #177

Bartın
Batu Çevrimdışı

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nin ne yazık ki bir tane bile bir çalışması, araştırması olmamıştır, tamamen bilimden uzak bir şekilde 150 tane kısa ve uzun tüylü beyaz kedilerin içinde barındırıldığı, kediden çok insanlar için yapılmış bir bina içindeki çiftliktir.
Ülkemiz kedileri doğal olarak varolmuş kedilerdir ve tüm renk çeşitliliğine sahiptirler. Dolayısıyla bir kedi ırkının sadece beyaz olabilmesi bilmsel, genetik, tarih, doğa, mantık... v.s. bütün aklınıza gelebilecek herşeyin karşısındadır. Akıl almaz bir saçmalık ve IRKÇILIKTIR.
Gelelim tek-göz saçmalığına, tek-göz van kedisine ait bir özellik değil, bütün beyaz kedilerde olabilecek bir durumdur. Resime bakabilirsiniz....
Ayrıca, van kedisi yüzmeyi seven bir kedidir olayı ise tamamen uydurmadır ama üzerinde bir tane bile çalışma olmamasına rağmen, buna inanan bir ton insan vardır, yazık gerçekten...
Tekrar ediyorum, van kedisinin sokaklarımızda gördüğümüz hiç bir kedimizden genetik ve görünüş olarak hiç bir farkı yoktur.

Bu konu en son " 07-09-15 " tarihinde saat 21:14 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-10-12, 20:23   #178

İzmir
ilayda35 Çevrimdışı

suyu severler gerçektende nerden çıkmış anlamak zor..üstelik kedi gibi canlının suyu sevmesi olasılığı oldukça düşük..mesela benimki nefret eder..bir damla suya tahammülü yok..ne kadar van kedisi diye bir ırk yok desenizde dediğim gibi bu olguyu yıkmak çok zor..hatta imkansız.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-10-12, 20:35   #179

Bartın
Batu Çevrimdışı

ilayda35 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
suyu severler gerçektende nerden çıkmış anlamak zor..üstelik kedi gibi canlının suyu sevmesi olasılığı oldukça düşük..mesela benimki nefret eder..bir damla suya tahammülü yok..ne kadar van kedisi diye bir ırk yok desenizde dediğim gibi bu olguyu yıkmak çok zor..hatta imkansız.
Van 100. Yıl Üniversitesi denesin oradaki kedileri suya sokmayı, bakalım kaçtanesi van gölüne girecek... Tamamen bir efsanedir, bir pazarlama stratejisidir. Van gölü canavarı gibi tamamen uydurma bir saçmalıktır. Kediler yüzmekten nefret ederler ve suyu sevmezler...

Van Kedisi gibi bir olguyu yıkmak tabi ki de zor, ama böyle bir ırk olmadığını bilim zaten kabul ediyor. Ama biz bilimden uzak bir toplum olduğumuzdan. Irkçı bir şekilde sadece beyaz kedilerimizi seçip ayrı bir ırk yapıyoruz kendi kafamızdan, ama halbuki sokaklarımızdaki diğer renki tüylerdeki kedilerimizden hiç bir farkları yok. Zaten bu kediler tüy rengi gözetmekesizin asırlardır beraber çiftleştiler ve varoldular bu topraklarda...

Van Kedisi artık bir ırktan çok, ne yazık ki o bölge için politik bir malzeme olmuştur. Kürt Van, Ermeni Van diye uzar gider bu durum...

Hiç bir kedi ırkı bir şehirle sınırlı kalmaz, kalamaz da... Van'ın sınırları diğer şehirlerdeki kedilere kapalımıydı da bu kediler farklı bir ırk oldular orada... Eğer bir kedi ırkı varsa bu tüm anadolu'nun Türkiye'nin bir ırkıdır, özel bir şehirin değil...

Tek yapılan beyaz kedileri ırk olarak gösterip, her görülen beyaz kediye Van'mı - Ankara'mı demekten öteye gidemeyen bir millet olduk...

Ülkemizin bilim ve mantıktan bu kadar uzak olması, dogmatik inançlara bağlı olması, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olması, düşünmemesi, araştırmaması gerçekten çok ama çok acı...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-10-12, 14:44   #180

Badem001 üyesinin avatarı

Adana
Badem001 Çevrimdışı

Dediklerinizde haklılık payıda olabilir sn. Batu.Lakin bu kadar net ve ısrarcı olmanız beni biraz şaşırttı.Bir ırkı şehirle kıyaslamak tabiki zordur ama ister milyon yıl ister yüzyıllarca yıl önce olsun çıkış yeri bellidir.Misalen sivas kangalı daha doğrusu Kangal ırkının çıkış yeri kesinlikle Sivas sonrasında yayılış alanı dğu ve iç anadoludur.Egede akdenizde yada karadenizde insan eliyle götürülüp çoğaltılmıştır.Eğer şehirle yada bölgeyle sınırlamamamız gerekiyorsa ırkları çoğu hayvan için literatür değişmeli ki bu imkansızdır çünkü doğadaki en eski köpek ırkı kurt ve türevleri bnulardan çıkan melezler yeni ırkları oluşturmuştur ve bu yapılan melezlemelerin belli bir coğrafyasının olmadığı iddiası kabul edilemez.Kedileri ele alırsak ; sokak ta büyümüş ankara kedisiyle bizim sokak kedisi olarak tabir ettiğimiz başka bir sokakta büyümüş ırkı yanyana getirip ele alırsak , sizce ikisi arasında nasıl bir benzerlik var??Ankara kedisi sokakta dahi büyüse iri tüylü yapılı vb ırk özelliklerinden taviz vermez.Hatta şuan sokak ta beslediğim 4 adet ankara kedisi mevcut(Sokakta büyümüş kediler) ve birsürü sokak kedisi diye tabir ettiğimiz kırışmış ırk mevcut.Eğer köken aynı olsaydı emni olun görüntüleride oldukça benzer olacaktı ancak sokak kedileri genelde zayıf kısa tüylü kısa kuyruklu olurlar.Van kedisine gelirsek bende vanın angora ırkından türetildiğini (hatta genetik özelliklerinin büyük yüzdesini nu ırktan aldığını) düşünüyorum ama oradaki coğrafi farklılık sonucu birkaç değişime uğramış fiziksel olarak.Sokak taki kediler ise yüzyıllardır anadoluda büyümüş ırklar oldukçarı yadsınamaz ancak anadolu kedilerinin temelini oluşturduğu tezi bence baştan hatalı.Çünkü Osmanlı devleti zamanında büyük coğrafyalara egemen olunduğu için gerek arap bölgesinden gerekse avrupa ve asyadan çeşitli ticari anlaşmalar yapılıyordu ve pazarlara çeşitli medeniyetlerden insanlar ticaret için gelip birleşiyorlardı.Bu kaynaşma sonucu farklı bölge kedileri farklı coğrafyalardan buraya getiriliyor ve doğal olarak burada kırılıyorlardı ki bana göre şimdiki sokak kedilerinin temeli budur ve yüzlerce ırkın tüccarlar tarafından yanlarında getirilmeleri sonucu çoğalıp yayılmışlardır.
Yazılarınız oldukça ilgimi çekti eğer bilimsel dökuman veya beyan etmek istediğiniz fikirleriniz var ise konuya yaınlamanızı dilerim.
Sevgiler...
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları