Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Irkları

Cevap Yaz
Eski 06-03-12, 17:45   #16
ERO

ERO Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Coştukça Coşuyoruz Farkındamısınız ?

MR_EREN tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Polimik yapmak isteyene, yenilen pehlivanın güreşe doymayacağını bildiğim halde, ömrüm boyunca hep çürük-yanlış düşüncelerini ispat ettim, etmeye de devam edeceğim.
Hayattaki en büyük hazinelerimden biri olan zamanım boşu boşuna gidecek olsa da...
Süpersiniz

Şimdi ben madde madde cevaplıyacam yazdıklarınızı da...

Hani şu taaaa en başından beri sarfettiğiniz "polemik" sözü var ya...

Biraz daha sinirlenirseniz, olayı az biraz daha kırathane muhabetine çevirirseniz işte o zaman tarafınızca polemik başlıyacak

1-İran kedini örnek verirsin veya vermezsin bu beni enterese etmez. Ayrıca boşuna tuzak örnekler de verme bence.Kolay kolay yaş tahtaya basmam.
İnanın amacım tuzak kurmak değil. Hatta bu cümlenizi okuyunca kafanızda neler düşündüğünüzü görüp tebessüm ettim.

Ne kadar çok okuduğunuzu, sürekli bilimsel araştırmalar yaptığınızı ve dolayısıyla ne kadar bilgi sahibi olduğunuzu biliyorum. Bu yüzden yaş tahtaya basmayacağınızı da biliyorum.

Zaten konunun sizi kandırmakla, sizi yaş tahtaya bastırmaya çalışmakla ne alakası olduğunuda anlayamadım ya

2-Evcil kediler kaynaklara göre proto evcil olanları önce Sümer ve Babiller döneminde, daha sonra tam anlamıyla Mısır uygarlığında evcilleştirilmiştir. Tarih öğretmenliği okumuş birisi olarak Mezopotamya ve Mısır Tarihini akademik kaynaklarla senden daha iyi biliyorum. Boşuna kedi tarihçesine girme. Benim orada ANADOLUDAKİ KEDİ IRKLARI OLARAK SÖYLEDİĞİMİ GAYET İYİ BİLİP LAF CAMBAZLIĞI YAPMAMANI ŞİDDETLE TAVSİYE EDERİM !
Hiç bir zaman hiç bir şekilde ukalalık yapıp da tarih gibi konularda bilgiçlik taslamam. Taslarsam komik duruma düşeceğimi bilirim. Haddimi de bilirim

Bizim konumuz kediler di. Bizim konumuz tarih değildi.

Mesela Ankara Kedisinden bahsettik.

Ankara Kedisinin de kökeni 16-17. yy lara dayanıyor.

Kedilerin evcilleştirilmesi ise Sümerlilere kadar gidiyor. (olayın tarihle olan sadece bundan ibaretti).

İşte bu durum da Ankara Kedisinden, 1000 lerce yıl önce evcil kedi var ise demek ki Ankara Kedisi, Ankara Kedisi olmayan iki ırkın birleşmesinden ortaya çıkmıştır.

Böyle bir durum da da Ankara Kedisinin yaratılışında safkanlık yok. Orjinellik yok.

Doğru mu? Yanlış isem düzeltin.

3-Ülkemizde Maine Coonların olması için Kuzey Amerika kedisi olması gerekir ki, bu imkansız birşeydir. Maine Coon'un sınırlarını çizemiyorum öyle mi ? Buyur sana Maine Coonların Kedi Irkları Kitabında okuduğum kadarıyla aklımda kalanı :

Amerikanın keşfinden sonra bölgeye giden Avrupalılar, Amerika'da yaşayan ve bizim Vaşak olarak adlandırdığımız kediler büyüklüğünde kedilerle karşılaşmıştır. Bu kediler yabani olup iyi bir avcılık yeteneğine sahiptiler.
Zamanla,1400'lü yıllardan itibaren, Avrupa'da yayılmaya başlanan Ankara kedileri Fransız ve İngilizlerin Amerika'ya büyük göçler gerçekleştirmeleri sonucu Amerika'da da yaşamaya başlamıştır. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken husus ise orjinal Ankara kedilerinin de Kuzey Amerika kedilerine yakın derece büyük oluşudur. Avrupalıların Amerika'da hüküm sürmeye başlamalarından bir süre sonra, dikkatsiz bakımlar sonucu ilk melez yavrular doğmaya başlamış ve zamanla Maine Coon adı verilen kedi ırkı doğmuştur.
Ancak bu ırkta belirgin olan en büyük özellik, atası olan Kuzey Amerika kedisinden dolayı diğer kedilere nazaran daha büyük oluşu ve Ankara kedilerinin kalın tüy yapısını coğrafi şartlara da adapte olarak sürdüre gelmesidir.

Bu bağlamda sana soruyorum sayın kedi profesörü: Bizim ülkemizde Kuzey Amerika kedisi mi var, yoksa Ankara kedisi mi var ? Ve bizim ülkemiz Amerika kıtasında mı ki sokaklarımızda Maine Coon olsun?

Ayrıca önemle bilmelisiniz ki, Maine Coon'un bir kökü Ankara kedileri olduğu için sokaklarımızdaki Ankara melezi kedilerin Maine Coon'a benzemesi gayet doğaldır. Ancak Maine Coon demek saçmalığın daniskasıdır !
DNA yönüyle de, ekoloji yönüyle de, tarihsel yönüyle de bu tam bir zırvalığa girer.

4-Safkanlık meselesi doğaya aykırı ise niçin dünya üzerinde tüm canlılarda ırklar oluştu ? Kendilerince oluşan melezlemeye rağmen nasıl birçok tür ırkını oluşturdu ?
Misal senin İran kedin nasıl oluştu ? Sonuçta birçok ırk insan eliyle oluşmuyor, canlı topluluklarının gelişigüzel birbirleriyle çiftleşmesi sonucuyla meydana geliyor ve zamanla kendi ırkı oluşup safkan olarak ifade edebileceğimiz ORJİNAL IRK DOĞUYOR.
Bana ırki yönden kesin çizgi çekemeyiz sözünü neye dayanarak söylüyorsun ?
Ve bilmelisinki sen bu söyleminle genetik bilimini,Mendel kanunlarını da temelli yıkıyorsun !
Ha keza o İran kedinin varlığını da inkar ediyorsun!

Bu arada SAFKANLIK'ın kelime anlamı Orjinallik, ilk birinci elden saf halde demektir Türkçemizde....

5- Kesin ırk tanımı yapılamıyorsa Scotishler İranlar Vanlar Ankaralar Himalayanlar bilmem neler nasıl oluştu sayın demogoji insanı ?
Bu hayvanlar sadece fiziksel görüntü yönüyle mi birbirinden ayrılıyor, yoksa mizaç ve biyolojik yönden de ayrılmıyor mu ?

Ve bir canlı ırkının oluşumu insan eliyle olmazsa en az 500-1000 sene sürer.
İnsan eliyle olsa bile (Doberman, Pitbull, Romanov koyunu gibi) en az 100-200 sene sürer.
Bakın, bir kez daha ben düşüncelerimi daha basit, daha anlaşılabilir halde anlatmaya çalışayayım.

Irk vardır. Irk bir şeylerin sınıflanması için kullanılır. Bu sınıflama şart olmasa da gereklidir.

Bu sınıflama sonucunda veterinerler türlerin genetik sorunları üzerinde uzmanlaşabilir. Hayvanlar daha sağlıklı yaşabilirler.

Aynı şekilde firmalar ırkların genetik özelliklerini baz alarak ırka özel mama, ürün üretip ırkların bunlardan daha iyi verim almalarını sağlayabilirler.

İnsanlar ırkların özelliklerini baz alakalar kendilerine daha iyi uyum sağlayabilecek dostları seçebilirler (avcı köpeği, koruma köpeği vs...)

Dolayısıyla, ırk vardır. Gereklidir de.

Ama bu ırk bir safkanlık değildir.

Irk dediğimiz şey değişkendir. O günün koşuları ırk dediğimiz şeyi biçimlendirir.

Dolayısıyla siz bir ırkı tanımlarken kesin çizgiler çizemezsiniz.

Bunlar ırk sınıfına girer, bunlar ırk sınıfına girmez diyemezsiniz.

Irk sadece bir sınıftır. Sınıflar eşittir. Sınıflar bir etiket değildir.

"Dolayısıyla sokak kedileri ırk değildir, ırk statüsüne girmez, onlar melezdir" demek bir yanılgıdır.

Çünkü şu an ırk diye belirttiğimiz cinslerin hepsi melezdir.

Umarım derdimi anlatabilmişimdir?

6-Evet forumlar halka açık bir yerdir,herkes istediğini yazabilir.Ancak kültürümüzde de bir kural vardır : İstenmiyorsan, adabınla git denir !
Siz bana göre yanlış şeyler yazacaksınız.... Sonra da git dendiğinde gideceksin, sesini çıkartmıyacaksın diyeceksiniz...

Ben de susup gidecem.

Tabi

7-Açık ve net söylüyorum.Siz istediğinizi yazın, bilimsel kanıtlar bile sunun. Ben sizin bu konudaki düşüncelerinizin yanlışlığını,polimik severliğinizi her daim ispat edeceğim.
Bu cümlenizden sonra aslında yazacak çok da şey kalmıyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-03-12, 17:51   #17
ERO

ERO Çevrimdışı

Unutmadan ek bilgi :

Anadolu'daki günümüzdeki adı Ankara ve Van kedileri olan kedi ırklarımı 1300'lü yıllarda ülkemizi gezen İbn Batuta'nın seyahatnamesinde, Evliya Çelebi'nin seyahatnamesinde (Devrek kedisi mi neydi o zamanlardaki adı) geçmekte,tanıtılmakta; ayrıca 1500'lü yıllarda portleri yapılan Fransız krallarının resimlerinde de görülmektedir.

Özetle bizim kedilerimiz çok rahat 1000 senelik geçmişi olan ırklardır..
Ankara Kedileri hakkında çok da bilgim yok.

Bilgim okuduklarımdan ve arkadaşlardan duyduklarımdan ibaret.

KediciWeb

Doktorasını Ankara Kedileri üzerine yapmış olan bir kişi bu ırkın geçmişini 17.yy a dayandırıyor.

Ama...

Velevki siz haklısınız ve bu ırkın kayıtlarına ilk kez 1300 lü yıllarda rastlanıyor.

Peki Sümerliler ne zaman yaşadı?

Sümerliler kediyi ne zaman evcilleştirdi?

Bakın yine arada 1000 lerce yıllık bir uçurum var.

Ve bu bilgiler bile Ankara Kedisinin farklı ırkların birleşmesi sonucu ortaya çıktığını gösterir bize.

Safkanlık yoktur
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-03-12, 18:21   #18

MR_EREN üyesinin avatarı

Artvin
MR_EREN Çevrimdışı

1-Kıraathane sohbeti yapmıyorum. Açık ve net fikrimi belirttim.Özgür irademdir, belirtirim.Tıpkı sizin kendinizde bu konuyu laf cambazlığına çekme özgürlüğünü gördüğün gibi.
Eğer bu konuyu kıraathane sohbeti görüyorsanız, yazmazsın olur biter.Hiç de üzülmem yani.

2-Ankara kedisi 16. yy'^da ürememiştir. Belirttiğim eserlerde kayıtları düşmüştür.
Bunu da es geçtim. 1500lerin sonunda ismini şu an hatırlayamadığım bir Fransız ile Fransaya giden kedi nasıl 16.yy'da ortaya çıkmıştır.

3-İran kedisi örneğini bilerak verdiğinizi 1. sayfadaki mesajınızda da belirtmiştiniz. Hatta orada üstü kapalı olarak yanlış bildiğimi belirtmiş : Tam tersine İran Kedisi kayda geçmiş EN ESKİ KEDİ IRKLARINDAN BİRİSİDİR. Geçmişi eskilere dayandığı için de kullandığım bir örnekti. yazmıştınız...Yani yaş tahtaya basmamı sağlamak istediğinizi göstermiştiniz.
Şimdi ise HAYIR BEN ÖYLE DÜŞÜNMEDİM diyerek kendi yazdığınızla çelişiyorsunuz

4-Tarihi kaynaklara notu düşülen, Fransaya 1500lerde giden ve ANKARA KEDİSİ olarak adlandırılan-sınıflandırılan bir kedi nasıl safkan sayılmıyor.
Siz hala safkanlığı halk arasındaki anlamıyla görüyorsunuz. Lakin hayvanlarda safkanlık orjinal,birincil tür, bozulmamış,melezlenmemiş ırk anlamında olduğunu belirtmiştim size.
Bence boşuna bu konuyu kaşıyarak öne geçmeye çalışmayın. Herkes söz konusu safkanlığın hangi anlamda olduğunu anlıyor ama bir siz anlamıyorsunuz.

5-Dünya üzerindeki elbetteki hiçbir ırk ari değildir, olamazdır da.Ancak melezlik oranı diğerlerine nazarak düşük olur, orjinalliği bozulmamış veya az bozulmuş olur.İşte bu bağlamda safkan dersin.
İşte bizim kedilerimiz de bu bakımdan son 20-30 seneye dek safkan idi. Yetiştiricilerin son senelerdeki hatalı çiftleştirmeleri ile tamamen bozulmuştur. Hatta tüysüz Ankara ve Van kedileri insanlarca safkan sayılmaya başlanmıştır.
Ancak hala safkan yani melezlik oranı düşük, ırkını gayet iyi örnekleyen kedilerimiz de mevcuttur.

6-Konuyu bu noktaya getiren ve yorumlayan-demogojiye çeken sizdiniz. Evet, yazmamanızı açık ve net istedim.Kimse sizi balmumu mühürlü zarfla demogoji ve polimik yapmanıza çağırmadı.Yazdığınız mesaja cevap yazmayacaktım.Çünkü buraya getireceğiniz o mesajdan gayet açık belliydi.
Ama benim için sorun yok.
Bilmediğim yerde açık ve net BİLMİYORUM derim sizin gibi demogoji yapmam,kaçak dövüşmem.
Amma velakin bildiğim ve kanıtlanmış bilgileri de bilmeyenlerinkinin çürümesi için yığarım!

7-Yazdığım son yazının da arkasındayım.
Çünkü şunca yazınız arasında bana hala bırakın bilimsel bilgiyi, 1 tane genel geçer bilgi bile sunmadınız. Açıkcası kendi kişisel fikirlerinizi ve kulaktan dolma sözleri-internette okuduğunuz kime ait olduğu belirsiz yazıları bana bilgi diye yutturmaya çalışıyorsunuz.

Bilimsellik olarak adlandıracağım şey paylaştığınız link.Ki o yazı da bir doktora eseri değil.Ayrıca Tarkan bey tarihçesini hatalı sunmuş olabilir, doğaldır ve bu durumu aman aman bir yanlış da saymam. Çünkü o bir veterinerdir.Tarihçi değildir,olabilir yani.

Ancak ben size ne diyorum :

Buyrun açın,bulun,okuyun, İbn Batuta'nın orjinal seyahatnamesini
Buyrun okuyun Evliya Çelebi'nin seyahatnamesinin derlenmemiş halini.

Göreceksiniz kedilerimizin tarihçesini...

Not : YKY'den veya başka yayınlardan çıkanı değil.Türkçe'ye ilk çevrilenleri tavsiye ederim.Onlar derlenmiş kısaltılmıştır.

8-Gerek Türkçe'mizdeki anlamıyla gerekse az melezlenmesi veya ırkını diğerlerine nazaran yüksek oranda taşıma ve gösterme açısıyla Safkanlık vardır...

Bu konu en son " 06-03-12 " tarihinde saat 18:25 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-03-12, 18:29   #19

MR_EREN üyesinin avatarı

Artvin
MR_EREN Çevrimdışı

Bu arada değinmeden edemeyeceğim :

Safkanlık yoktur deyip duruyorsunuz. %100 ariliğin olmayacağını herkes biliyor. Lakin buna rağmen atlar için, kediler için,köpekler için kısacası canlılar için safkan olduğu için milyarlarca para ödeyen insanlar var dünyada.Hem de sayıları milyonlarca olan. Bu insanlar salak mı ki bu parayı ödüyor ?

Yoksa ırkın özelliklerini diğerlerine nazaran çok daha iyi şekilde taşıdığı için mi, ödüyor ?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-03-12, 18:51   #20
ERO

ERO Çevrimdışı

Şimdi ben sizi yine madde madde yanıtlayacaktım ama ikinci mesajınızda o kadar güzel bir yere geldiniz ki...

Yani konuyu özetlediniz.

İkinci mesajınıza geçmeden önce şunu belirtmek isterim.

Ben Ankara Kedilerini bilmem. Hiç bakmadım da. Tüm bilgim okuduklarımdan ibaret.

Ben bilgimi sunmadım. Ben Ankara Kedileri üzerinde doktora yapmış bir kişinin Ankara Kedileri hakkında yazdığı yazıyı alıntıladım.

Siz yanlış diyorsunuz.

Olabilir.

Velevki yanlış ve siz haklısınız.

Ve dediğiniz gibi 1300 lü yıllarda çıktı Ankara Kedileri. Eee yani? Ne değişti? Safkan mı oldu?

Zaten safkanlığın az biraz melez olmuş hayvanlar için kullanıldığını söylüyorsunuz.

Haksız mısınız? Hayır haklısınız. Ben de bunu söylüyorum zaten

Bu işin az birazı yoktur. Bir şey ya safkandır ya da değildir. İşte olay bu kadar basit.

Eğer bir şey saf kan değil ise siz onu sınırlayamazsınız.

Ve eğer bir hayvan türü saf kan değilken ırk statüsüne girebiliyorsa, o zaman saf kan olmayan lar da kendi kulvarlarındaki ırk statülerine girerler...

Bu arada değinmeden edemeyeceğim :

Safkanlık yoktur deyip duruyorsunuz. %100 ariliğin olmayacağını herkes biliyor. Lakin buna rağmen atlar için, kediler için,köpekler için kısacası canlılar için safkan olduğu için milyarlarca para ödeyen insanlar var dünyada.Hem de sayıları milyonlarca olan. Bu insanlar salak mı ki bu parayı ödüyor ?

Yoksa ırkın özelliklerini diğerlerine nazaran çok daha iyi şekilde taşıdığı için mi, ödüyor ?
Bakın olayı özetlediniz.

Aslında sizinle olan zıt düşmemiz de burada başlıyor.

Siz böyle düşünüyorsunuz ya da düşünmüyorsunuz. Bunu bilmiyorum.

Ama sizin bu söylemleriniz bu mantığa çıkar.

Yani her hayvan sever sizin söylediklerinizi doğru kabul edecek olsaydı ve o şekilde davranacak olsaydı... Tüm hayvan severler (!) secereli hayvanları alabilmek için milyarlar harcıyacakları...

Kardeşim bir adamın parası varsa basar parayı alır, ne var bunda... diyebilirsiniz.

Ama bu o kadar geniş bir yelpaze ki...

Çok kısaca özetlemek gerekirse, sokaktaki canların ölümü de, barınaklarda yaşanılan vaşette hep bu sebebten oluyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-03-12, 19:07   #21

MR_EREN üyesinin avatarı

Artvin
MR_EREN Çevrimdışı

Yok arkadaş ya demezsem çatlayacağım :

Fikrinle zikrin bir olsun, Ero.

Madem sokak kedileri deyip duruyorsun...
Buyur o zaman niye gidip İran kedisi aldın ?

Barınaktan aldım mı diyeceksin veyahut arkadaşımdan...

%90 hayvan satan bir mağazadan aldın.

Hayır eğer barınaktan aldıysan, niye gidip de İran aldın.Alalade sokak kedisi niye almadın o zaman ?

------------------------------------------------------------------------------------------------

Bak hala bana demogoji yapıyorsun.Benim söylediklerimi bilimsel bilgiler ile yık..Öyle internetten gördüklerinle değil veyahut kulaktan dolma sözlerle demogojiyle taaruza geçme.
Çatır çatır önüme kaynak koy...

Dünyada safkanlık yoktur diyorsun.
Buyur kanıtla yoksa...

Sokak kedileri ırktır diyorsun.
(Bir nebze doğrusun.Melezdirler, ırklıkları vardır ve bazıları genetik yollarla ırkını en iyi gösterenler çıkıyor.Tıpkı Kısmet örneğinde olduğu gibi.Veyahut Sarmanlar, Tekirlerin ırklaşması gibi.)
Buyur ispat et.Sokak kedilerinin belli başlı ırklarını özellikleri ve mizaçlarıyla söyle...
Veyahutta kökenleri nereden geliyor...

Diyorum ya...
Bana itiraz ettiğin konularda kaynak sun arkadaş, öyle EEE NE YANİ SAFKANMI OLDU gibi çocukca sözler kurma.Ben sana çatır çatır kaynak sunuyorsam sen de sun...

Yok eğer sunamıyorsan, çocukça sözlerle,demogojiyle,polimikle,edebiyat yaparak bir yerlere varmaya çalışma...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-03-12, 19:36   #22
ERO

ERO Çevrimdışı

Yok arkadaş ya demezsem çatlayacağım :

Fikrinle zikrin bir olsun, Ero.

Madem sokak kedileri deyip duruyorsun...
Buyur o zaman niye gidip İran kedisi aldın ?

Barınaktan aldım mı diyeceksin veyahut arkadaşımdan...

%90 hayvan satan bir mağazadan aldın.

Hayır eğer barınaktan aldıysan, niye gidip de İran aldın.Alalade sokak kedisi niye almadın o zaman ?
Amerika'yı yeniden keşfetmeye çalışmayın

Buradaki bir çok insan Angel'a para verip aldığımı bilir. Nereden bilir? Ben söyledim de bilir.

Saklamam ki. Sonuçta zamanında yapmış olduğum ve yaptığımdan da şuan pişman olduğum bir eylem.

Ben Angel ile bu işlerin içine girdim. Bu işlerin içine girdikçe de bu ticaretin kirliliğini gördüm.

Heyecan yapmayın Zamanında yapmış olduğum kafasızlığı buradaki çok insan daha önceden biliyordu.

Bak hala bana demogoji yapıyorsun.Benim söylediklerimi bilimsel bilgiler ile yık..Öyle internetten gördüklerinle değil veyahut kulaktan dolma sözlerle demogojiyle taaruza geçme.
Çatır çatır önüme kaynak koy...

Dünyada safkanlık yoktur diyorsun.
Buyur kanıtla yoksa...

Sokak kedileri ırktır diyorsun.
(Bir nebze doğrusun.Melezdirler, ırklıkları vardır ve bazıları genetik yollarla ırkını en iyi gösterenler çıkıyor.Tıpkı Kısmet örneğinde olduğu gibi.Veyahut Sarmanlar, Tekirlerin ırklaşması gibi.)
Buyur ispat et.Sokak kedilerinin belli başlı ırklarını özellikleri ve mizaçlarıyla söyle...
Veyahutta kökenleri nereden geliyor...

Diyorum ya...
Bana itiraz ettiğin konularda kaynak sun arkadaş, öyle EEE NE YANİ SAFKANMI OLDU gibi çocukca sözler kurma.Ben sana çatır çatır kaynak sunuyorsam sen de sun...

Yok eğer sunamıyorsan, çocukça sözlerle,demogojiyle,polimikle,edebiyat yaparak bir yerlere varmaya çalışma...
Bir de benden neyin bilimsel verilerini istiyorsunuz?

DİYORSUNUZ Kİ, saf kan kedi yoktur.

DİYORSUNUZ Kİ, saf kan denilen şey az biraz melezdir.

Sonra da DİYORSUNUZ Kİ, sokak kedileri melez olduğu için ırk değildir.

Ben burada çelişki vardır, melezlik ırk statüsüne girmeyi engelliyorsa o zaman hiç bir kedi ırk statüsüne giremez çünkü hepsi melezdir; melez kediyi sınıflandırıyorsanız, o zaman sokak kedisini de pekala sınıflandırabilirsiniz diyorum.

Tutarsız konuşan sizsiniz.

Melez kedi ırk statüsüne girer, ama iş sokak kedisine geldi mi onun melezliği ırk statüsüne sokmaz diyorsunuz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-03-12, 00:14   #23

AslıAkçal üyesinin avatarı

Ankara
AslıAkçal Çevrimdışı

Kedi sahiplendiren biri olarak , en üstteki mesajda bahsedilen şeyi ben de yaptım. Biraz insanları kandırmak gibi oluyor farkındayım. Sırf uzun tüylü diye, norveç orman kedisi yazdım mesela. Hoş birşey mi peki? Hayır! Hepsi eşit güzellikte benim gözümde. AMA ne yazık ki, aynı kediye ''sokak kedisi ... yuva arıyor'' diye ilan açtığımda ve ''norveç orman kedisi ...'ya yuva aranıyor'' yazdığımda, ilana tıklanma sayısı arasında UÇURUM gördüm. Tabi arayan sayısında da.
Şuanda bir dalmaçyalım var mesela, safkan mıdır? Bilmiyorum, sahibi sokağa atmış, sokaktan bulundu. Sahiplendirmeye çalışıyorm.Telefonlarım susmuyor desem yeridir.
İlanlarda sırf bir cinse benziyor diye maine coon vs yazıyorum ben de, ama ne yapayım, bir şekilde dikkat çekmem lazım. NE YAZIK Kİ buna mecburum.
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları

Saat 02:06.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198