Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Irkları

Cevap Yaz
Eski 06-03-12, 00:41   #1

MR_EREN üyesinin avatarı

Artvin
MR_EREN Çevrimdışı
Exclamation Coştukça Coşuyoruz Farkındamısınız ?

Uzun zamandır görüyorum. Gerek bu forumda gerekse evcil ilanları olan sitelerde facebook gruplarına değişik işler yapıyoruz. Maşallah, ırk konusunda kedilerimizde çığır açar hale geliyoruz.
Adam sokakta kedi buluyor; toplumda oluşan ırksal saplantı ile hemen kedimin cinsi ne başlığı açıyor. Doğal diyorum.İnsandır, heves eder diyorum...
Lakin yazılan yorumlar işte...
Mendele mezarında ters çeviriyor, patim taş olsun ki.

Meğer bizim ülkemiz kedilerin anavatanı değil, ırk üretim merkeziymiş.
Bildiğin kara kedi oluyor sana Bombay, Ankara kırması tekir oluyor sana Norveç orman, siyah lekeli gri kedi oluyor sana Bengal, düz boz oluyor sana Scotish, sarı tüylü sarman oluyor sana Maine Coon...
Mübarek, tüm ülkelerle sınır komşusuyuz.
Sokaklarımız sokak değil kedi ırk üretim çiftliği sanki.

Ah gözünü sevdiğim Türkçesi bile.bak ne diyor : Norveç orman kedisi, Scotish kedisi, Bengal kedisi, Bombay kedisi, Maine Coonh kedisi.
Demiyor ki kardeşim, Ankara Orman Çiftliği kedisi, Turkish kedisi, Kangal kedisi,Aksaray kedisi...

Akıl var mantık var.
Coşmanın da bir sınırı var elbet.
Mendel çarpar yoksa hepimizi alim Allah...

Bu konu en son " 06-03-12 " tarihinde saat 01:16 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-03-12, 01:11   #2

Kontesss Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Coştukça Coşuyoruz Farkındamısınız ?

: ) Hoş bir derleme elinize sağlık : )
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-03-12, 01:26   #3

Kontesss Çevrimdışı

yanlız bir sorum olucak şimdi aklıma geldi, siyah kedileri çok severim : ) maşallah hepsi fıldır fıldır enerjikler : ) bombay değil mi ırk isimleri ?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-03-12, 01:32   #4

Uşak
alaterra Çevrimdışı

gerçekten güzel bir yazı olmuş
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-03-12, 11:04   #5
ERO

ERO Çevrimdışı

Aslında yazmak istediğim çok şey var ama...

İlk başta şunu öğrenmek istiyorum; ve sonra yazacaklarımı yazacağım...

Sizin için bir kedi, bir ırka nasıl ait olur?

Misal, sizin bir kediye İran Kedisi diyebilmeniz için o kedinin İran'da doğmuş olması mı gerekir? Annesinin & babasının İran olması mı gerekir? Yoksa secere kulüplerine mi ait olması mı gerekir? Tipinin benzemesi kafi midir?

Ben bunu merak ediyorum. Sizce bir kedinin bir ırka ait olabilmesi için ne gibi koşullara uyması gerekir?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-03-12, 12:01   #6

İstanbul (Avrupa Yakası)
loki Çevrimdışı

en bilinen tabirle annesinin ve babasının iran olması gerekir ırk olabilmesi için. ancak bir hayvanı sevmenin sevebilmenin koşulu ırk oluşu olmamalıdır. evet beğenilir tip hoşa gidebilir. insan denilen şey şekilcidir bunu kimse inkar edemez bunu hayvanlara da yapıyoruz ben de yapabiliyorum Scotish fold cinsini, gri renkli kedileri çok beğeniyorum ancak sıradan dedikleri tekir kedileri sevmemi engellemiyor bu. iki tane de tekirim var. kedi sevgim daha doğrusu hayvan sevgim ırkla sınırlandırılmış değil olamaz da zaten.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-03-12, 12:24   #7

MR_EREN üyesinin avatarı

Artvin
MR_EREN Çevrimdışı

Irk olmak için o ırkın safi özelliklerini taşımak gerekir. Boyunu,vücudunu,tüy özelliklerini,mizaç özelliklerini ve diğerlerini...Kısacası o ırkı diğer ırklardan ayıran özelliklere sahip olmak gerekir.

Ana veya babanın o ırktan olması muhakkak gerekir (Bilinenin aksine kedilerde genetik çekim özelliğiyle birbirinden farklı ırklardaki anne babaya rağmen yavru, anne veya babanın ırkından safkan bir şekilde bile doğabiliyor)

Bu noktanın böyle olduğunu senin de bildiğini biliyorum Ero.Ama işte sanki polemik oluşturmak ya da tiye almak için yazmışsın sanki.

Bu arada ırklar konusunda şunu belirtmem gerek : Belirli bir yörede hayvanların devamlı kendi içinde çiftleşmesi ve o yörenin yaşamına uygun mutasyona uğraması sonucunda ırklar meydana gelir. Buna en güzel örnek Ankara'dır. Tüm meşhur hayvanları uzun tüylüdür,yörenin iklimi nedeniyle.

Ancak şunu da belirtmem lazım. Türkiye'de Bengal Maine Coon Norveç Orman vb ırkların oluşabilmesi için devamlı olarak sokaklarımıza bu kedilerden ithal etmek zorundayız.. Dış görünüşü internet ve kitaplarda gördüğümüz kadarıyla benziyor diye (ki acaba gerçekte ne derece benziyor orası muamma) sokak kedilerimizi bu ırklardan saymak saçmalıktır bana göre...

Dedim ya yazımda da :

Norveç orman kedisi, Scotish kedisi, Bengal kedisi, Bombay kedisi, Maine Coonh kedisi.
Demiyor ki kardeşim, Ankara Orman Çiftliği kedisi, Turkish kedisi, Kangal kedisi,Aksaray kedisi..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-03-12, 13:12   #8
ERO

ERO Çevrimdışı

MR_EREN tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Bu noktanın böyle olduğunu senin de bildiğini biliyorum Ero.Ama işte sanki polemik oluşturmak ya da tiye almak için yazmışsın sanki.
"Sokak Kedisi Denilen Bir Irk Yoktur / Sokak Kedileri Irk Değildir" tarzı düşüncelerinizden ötürü zamanında sizinle hem fikir olmadığım bir gerçek. Şu anda da değilim. Bu tiye almak değildir, haddim de değildir. Neden polemik olsun? Benim amacım dalaşmak ya da kavga çıkartmak mı? Bana göre yanlış bir düşüncedesiniz ve ben bunu dile getiriyorum. Size göre ben yanlış düşüncedeyim siz de bunu dile getiriyorsunuz. Hepsi bu.

Irk olmak için o ırkın safi özelliklerini taşımak gerekir. Boyunu,vücudunu,tüy özelliklerini,mizaç özelliklerini ve diğerlerini...Kısacası o ırkı diğer ırklardan ayıran özelliklere sahip olmak gerekir.

Ana veya babanın o ırktan olması muhakkak gerekir (Bilinenin aksine kedilerde genetik çekim özelliğiyle birbirinden farklı ırklardaki anne babaya rağmen yavru, anne veya babanın ırkından safkan bir şekilde bile doğabiliyor)
Bakın şu bahsettiğiniz "safi özellik", "safkan" lık gerçeğe aykırı bir şey. İnsanın hayal dünyasında olan bir şey. İnsanın icat ettiği bir şey. Gerçekte var olmayan bir şey.

Ne yaratılışta, ne var oluşta olan bir şey.

Bir şeyin saf kan olabilmesi için o şeyin gerçekten saf kan olması gerekir.

Kedilerin insanlarla iç içe yaşamasına bakıyorsunuz, geçmişleri MÖ ye kadar uzanıyor.

İran Kedilerine bakıyorsunuz geçmişleri 16-17. yy kadar uzanıyor.

İyi de tarihin eski çağlarında var olmayan İran Kedileri nasıl çıktı ortaya? (Gökten düşmedi ya...)

FARKLI KEDİ IRKLARININ BİRLEŞMESİ SONUCU İRAN KEDİLERİ DÜNYAYA GELDİ.

Uzmanlar farklı kedi ırkları söyleseler de büyük çoğunluk İran Kedilerinin, Ankara Kedisi ile Afgan Kedisinin birleşmesinden var olduğunu savunuyorlar.

Bakın İran Kedisinin var oluşu İran ırkına ait olmayan kedilerden oluyor. (Ki buna bugün kırma deniyor). Var oluşunda saf kanlık olmayan bir canlının ileri ki yaşam dilimlerinde saf kanlığından bahsedebilir miyiz?

İran Kedisinden örnek olsun diye bahsediyoruz. Tüm kedi ırkları böyle değil midir? Sonuçta evcil kedi dediğimiz canlılar vahşi doğadaki kedinin evcilleşmesi/evrimleşmesi sonucu ortaya çıkmadı mı?

* * *

Dolayısıyla bireylerin/kurumların belirlediği ırk standartlarına uymayan kedilerin belli bir ırktan olabilir denilmesini garipsememek gerekiyor.

* * *

Kedilerin kategorileştirilmesine karşı olan bir insan değilim. Bunun bir çok faydası da olabilir.

Veterinerler ırklar üzerine uzmanlaşabilir (sonuçta ırklara özel sorunlar olabiliyor).

Mama firmaları ırklara özel daha besleyici mama üretebilirler.

vs vs vs.

* * *

Karşı olduğum nokta ırkların markalaştırılması. Seçilmiş bir sınıf elde edilmek istenmesi.

Tüm hayvanlar eşit yaşam hakkına sahiptir.

* * *

Bir kedinin bir ırka ait olmadığının söylenmesine karşı çıktığım kadar bir kedinin sahipleri tarafından kedilerinin ısrarla bir ırka ait olmasını istemelerine de karşı çıkıyorum.

Bu konu en son " 06-03-12 " tarihinde saat 13:15 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-03-12, 13:21   #9
ERO

ERO Çevrimdışı

ERO tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle

Karşı olduğum nokta ırkların markalaştırılması. Seçilmiş bir sınıf elde edilmek istenmesi.

Tüm hayvanlar eşit yaşam hakkına sahiptir.
Bu tarz bir düşüncede olmadığınızı biliyorum.

Tüm hayvanların yaşam önünde eşit doğduğunu ve aynı yaşam haklarına sahip olduklarını savunduğunuza da eminim.

Ama bu tarz düşünceler bize olumlu sonuçlar vermedi. Biz bu tarz düşünceleri hep olumsuz yönde tecrübe ettik.

Düşünsenize bilmem ne ırkından bir kediyi 750-1000 $ satıyorlar, bir ırka ait olmayan soke yi sokağa atıyorlar ve hayvan ölüyor.

İşte bu tarz olayların altında hep bu üstün ırk kedi sevdası yatıyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-03-12, 14:08   #10

MR_EREN üyesinin avatarı

Artvin
MR_EREN Çevrimdışı

Ero, bundan sonra benim konularıma yazma olur mu ?

Her seferinde seninle polemik yaşamaktan, beni olduğumdan farklı göstermeye çalışmandan bıktım arkadaş ! Ben senin söylemlerini çürütmekten bıktım ama sen bana yazmaktan bıkmadın.

İran kedisini dem vurmuşsun.
Bak bakalım yazımda İran kedisi'nin İ'si geçiyor mu ?

Evet doğadaki bazı canlılr yakın tarihlerde üretilmiş ırklardandır. İran kedisi, Maine Coon, Doberman, Pitbull,Romanov koyunu vs vs....Bunlar aklıma gelen ilk örneklerden.
Lakin yazımda belirttiğim ırklardan bir kısmı da eski kökenli ırktır ! Tarihçesi 1000 yıla 2000 yıla dek dayanmaktadır ! Bunu da, bırak tarihi kaynakları, bu hayvanların başka ırklarla çiftleştikleri halde dominant genlerini aktarmasıyla bile anlayabiliyoruz !

Örneğin Maine Coon denen kedi Amerikan kuzey kedisi ile bizim Ankara kedisinin çiftleştirilmesi sonucu oluşmuş bir ırk. Ancak kediyi incelediğinde Ankara kedisi özelliklerinin baskın olduğu ayan beyan görülüyor !

Ve bu noktada şunu belirtmem lazım : Belki biliyorsun belki bilmiyorsun ama dominant genler, kemikleşmiş gendir ve soydan soya hep aynı genlere sahip dnaların birleşmesi ile oluşur !

Safkanlık meselesine gelince : Evet, biz insanların oluşturduğu bir terimdir. Dünya üzerinde hiçbir canlı safkan değildir. Hepsi kendi türünden olan bir ataya dayanır. Ancak unuttuğun nokta şu :
Yaşanılan coğrafya ve devamlı olarak benzer canlıların üremesi-çifleşmesi sonucunda (Buna biz insanlar da dahildir) birbirinden keskin hatlarla ayrılan türler doğmuştur ve dünyada yaşam bitene dek bu süreç devam edecektir. Çünkü canlılar olarak sahip olduğumuz genler özellikle coğrafyaya bağlı olarak değişim gösterip o bölgeye has yeni bir şekil alabiliyor. Bu konuda da sana en basit örnek olarak, Ankara kedisi örneğini vermiştim ! Ankaranın 1923'e dek sert iklimin hüküm sürdüğü (1923'ten sonra bölgedeki şehirleşme oranı ve şehirlerin coğrafya biliminde hava sıcaklığını en az 5 dereceyükseltmesi ilkesi nedeniyle bu iklim yumuşamıştır) ve yerleşim oranının az bir bölge oluşu nedeniyle, bölgedeki hayvanlar asırlar boyu içerisinde bölgede 6 aydan hüküm süren kara bağlı olarak albinizmi üretmiş ve tüy yapısı olarak uzun sık tüylü, bağışıklık sistemi olarak sert ve dayanıklı bir hale gelmiştir. Bak bakalım acaba tesadüf mü keçisi tavşanı kedisi ve köpeğinin beyaz oluşu ? (Akbaş da Ankara-Eskişehir ırkıdır)

Bu bağlamda mevcut bazı türleri ister kabul et ister etme, kendine has baskın genleri nedeniyle safkan olarak değerlendirir insanoğlu, değerlendirmek zorundadır da...

Canlıların eşitlik ilkesine gelince :

Emin ol ki bu ilkeyi kendimi bilmeye başladığım 5-6 yaşımdan itibaren fazlasıyla savundum savunuyorum. Şu yaşıma dek, hemen her türde canlıyı besledim.Keçisinden kedisine, serçe kuşundan tavşanına dek. Ancak bir ikisi dışında hep melez ırk aldım, almaya da devam edeceğim. Çünkü melez hayvanlar, çeşitli ırkların karışımı sonucunda oluştuğu için en basit örnek olarak ırk hayvanlardan,genellikle daha zeki ve daha dayanıklı hayvanlardır. Kaldı ki, hayvan hayvandır. Her kedinin önüne ip sallandırdın mı delirir...

İster kabul et, ister etme...
Ama bu ırk gerçeğini de ortadan kaldırmaz !
Çünkü her ırkın kendine has tabiatı ve özellikleri mevcuttur.

Ve şunu görüyorum ki, çoğunluğunun kökeni Ankara kedisi,Van kedisi, Sarman, Tekir ırklarına dayanan sokak kedilerimizi saçmalamanın ötesine geçerek, gerek coğrafyaya gerek genetik bilimine gerekse mantığa aykırı şekilde başka ırklarda saymamızı eleştirdiğim yazımı başka mecralara çekmeye çalışman da sendeki üstün olma egosu isteğinden kaynaklanıyor...

Umarım bir daha seninle tartışmam.
Ve açıkcası yazsan bile cevaplamayacağım.

İyi günler
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-03-12, 16:13   #11
ERO

ERO Çevrimdışı

İran kedisini dem vurmuşsun.
Bak bakalım yazımda İran kedisi'nin İ'si geçiyor mu ?
İran kedisini, örnek vermek açısından kullandım.

Benim kedim İran Kedisidir. Aklıma ilk o geldi, onu yazdım.

Sadece gelişimi/var oluşu açıklayabilmek için kullandığım bir örnekti.

Evet doğadaki bazı canlılr yakın tarihlerde üretilmiş ırklardandır. İran kedisi, Maine Coon, Doberman, Pitbull,Romanov koyunu vs vs....Bunlar aklıma gelen ilk örneklerden.
Tam tersine İran Kedisi kayda geçmiş EN ESKİ KEDİ IRKLARINDAN BİRİSİDİR. Geçmişi eskilere dayandığı için de kullandığım bir örnekti.

Lakin yazımda belirttiğim ırklardan bir kısmı da eski kökenli ırktır ! Tarihçesi 1000 yıla 2000 yıla dek dayanmaktadır !
Eğer kedileri evcilleştirmenin tarihi kayıtlara geçme sürecine bakacak olursanız; 1000-2000 yıl önce ortaya çıkmış olan ırklardan bahsediyor olmanız aslında yanlış bir şey savunduğunuzu gösteriyor. Çünkü evcil kedilerin tarihi kayıtlara geçmesi 1000-2000 yıldan çok daha eski. Yani 2000 yıl önce ortaya çıkmış olan bir kedi ırkı farklı ırklara ait olan iki kedinin birleşmesinden olmuştur. Bunun aksini söylüyorsanız bana ırk ismi verin. Mesela diyin ki şu kedi ırkı var oluştan beri vardır, saf kandır, başka kedi geni taşımaz vs vs... Yani verebileceğiniz bir örnek var ise bunu verin, spesifik örnek üzerinden konuşalım. Yoksa derseniz 2000 yıl önce bir kedi ırkı ortaya çıktı. O zaman otomatik olarak o kedi ırkının başka kedi ırklarından ortaya çıktığını söylemiş olursunuz. Çünkü kedilerin evcilleştirilmesi 2000 yıldan öncedir.

Örneğin Maine Coon denen kedi Amerikan kuzey kedisi ile bizim Ankara kedisinin çiftleştirilmesi sonucu oluşmuş bir ırk. Ancak kediyi incelediğinde Ankara kedisi özelliklerinin baskın olduğu ayan beyan görülüyor !
Süper...

İlk mesajda da örneğini vermiş olduğunuz Maine Coon kedisini ele alalım. Baskın gen Ankara Kedisi diyorsunuz. Yani diğer kedi ırklarının da olduğu gibi Maine Coon un sınırlarını çizemiyorsunuz (Maine Coon kendisi harici farklı ırkların birleşmesinden olmuş). Sınırını çizemediğiniz bir ırkta da yorum yapılabilir. Maine Coona benzettiğiniz ya da Maine Coon olduğuna inandığınız bir kedi için Maine Coon dur diyebilirsiniz. Buna rağmen sokakta gördüğünüz bir kedi için bu sokak kedisidir, ırk olamaz/maine coon olamaz derseniz bu mantığa aykırı olur.

Safkanlık meselesine gelince : Evet, biz insanların oluşturduğu bir terimdir. Dünya üzerinde hiçbir canlı safkan değildir. Hepsi kendi türünden olan bir ataya dayanır. Ancak unuttuğun nokta şu :
Yaşanılan coğrafya ve devamlı olarak benzer canlıların üremesi-çifleşmesi sonucunda (Buna biz insanlar da dahildir) birbirinden keskin hatlarla ayrılan türler doğmuştur ve dünyada yaşam bitene dek bu süreç devam edecektir. Çünkü canlılar olarak sahip olduğumuz genler özellikle coğrafyaya bağlı olarak değişim gösterip o bölgeye has yeni bir şekil alabiliyor.
Söylediğiniz gibi, saf kanlık denilen bir şey yok ise...

Söylediğiniz gibi, yaşanılan coğrafyalara bağlı olarak farklı türde canlılar ürüyor ise...

Söylediğiniz gibi, bu süreç te devam edecek ise...

Allah aşkına o zaman nasıl olacak ta siz değişmez bir ırk tanımı yapabileceksiniz?

En basit örneği, doğa sürekli değişmekte. Değişen doğa ile canlılar sürekli farklı şekillenmekte.

Ve bu farklı şekillenmeye de ırk diyoruz...

O zaman nasıl oluyorda biz bir şeylerin sınırını kesin olarak çizip, bu kediler bu ırka aittir, bu kediler hiç bir ırka ait değildir diyebiliyoruz?

Yani bu doğaya aykırı bir şey.

İster kabul et, ister etme...
Ama bu ırk gerçeğini de ortadan kaldırmaz !
Çünkü her ırkın kendine has tabiatı ve özellikleri mevcuttur.
Bunun gerçekliği benim kabul edip etmememle alakalı bir şey değil ki...

Bunu doğa kabul etmiyor...

Diyorsunuz ki, saf kanlık yoktur.

Diyorsunuz ki, canlılar yaşadıkları cografya ya göre şekillenir (ki bu coğrafya sürekli değişkendir [çevre kirliliği sonucunda bu değişkenlik çok daha uç nokta da yaşanmaktadır])

Diyorsunuz ki, bu şekillenme süreci dünyanın sonuna kadar devam edecektir.

Ve sonra da diyorsunuz ki kesin ırk tanımı yapılabilir

Neyse...

Her seferinde seninle polemik yaşamaktan, beni olduğumdan farklı göstermeye çalışmandan bıktım arkadaş ! Ben senin söylemlerini çürütmekten bıktım ama sen bana yazmaktan bıkmadın.
Eğer polemik kelimesini bilinçli kullanıyorsanız yanlış düşünüyorsunuz. Ben sizinle hiç polemik yaşamadım.

Ben size bu güne kadar 3 kez mesaj yazdım.

İlk mesajım da Sokak kedilerinin kedi ırkı olmadığını yazmıştınız ve ben bunun aksini yazmıştım.

Sokak kedileri bir ırktı. Hala da düşüncem budur.

Farklı ırkların birleşmesinden oluşan bir kedinin ait olduğu kategoriye siz ırk diyorsanız (Ki bu melezliğin tanımıdır)...

Ve sokak kedilerini de melez olduğundan dolayı ırk statüsüne koymuyorsanız burada mantık hatası vardır.

Ya hiç biri ırk değildir...

Ya da ırk kelimesini sınıflamak için kullanıyorsak o zaman hepsi ırktır.

İkinci mesajımda da, çok araştırdığınızı ama kedinizin hangi ırka ait olduğunu bir türlü bulamadığınızı yazmıştınız. Ankara da oturuyordunuz. Ben de kedi hastanesine götürün dedim. Sonuçta orada ki veteriner doktorasını kediler üzerine yapmış bir kişidir. Bu konularda da çok bilgilidir.

Üçüncü mesajım da bu konuda oldu zaten.

Hani böyle sürekli polemik içinde oluyormuşuz gibi bir hava estirmeniz uygun olmadı

Umarım bir daha seninle tartışmam.
Ve açıkcası yazsan bile cevaplamayacağım.
Ero, bundan sonra benim konularıma yazma olur mu ?
Sanırım sinirle söylediniz bunları. Olsun

Eğer burası bir forumsa herkes istediğini edep ölçülerinde yazabilir.

Siz ya da bir başkası sokak kedilerini bilinçli olarak ya da bilinçli olmayarak kategori dışına ittiklerinde ben buna karşı çıkarım ve bir şeyler de yazarım. Bu benim vicdani sorumluluğumdur. Siz ister cevap yazın, ister cevap yazmayın. Açıkçası benim için bu önemli değil.

Bu konu en son " 06-03-12 " tarihinde saat 16:47 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-03-12, 16:37   #12

GÜNEŞ-EYLÜL üyesinin avatarı

Van
GÜNEŞ-EYLÜL Çevrimdışı

arkadaşlar süpersiniz bir sürü şey öğrendim...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-03-12, 16:59   #13

MR_EREN üyesinin avatarı

Artvin
MR_EREN Çevrimdışı

1-İran kedini örnek verirsin veya vermezsin bu beni enterese etmez. Ayrıca boşuna tuzak örnekler de verme bence.Kolay kolay yaş tahtaya basmam.

2-Evcil kediler kaynaklara göre proto evcil olanları önce Sümer ve Babiller döneminde, daha sonra tam anlamıyla Mısır uygarlığında evcilleştirilmiştir. Tarih öğretmenliği okumuş birisi olarak Mezopotamya ve Mısır Tarihini akademik kaynaklarla senden daha iyi biliyorum. Boşuna kedi tarihçesine girme. Benim orada ANADOLUDAKİ KEDİ IRKLARI OLARAK SÖYLEDİĞİMİ GAYET İYİ BİLİP LAF CAMBAZLIĞI YAPMAMANI ŞİDDETLE TAVSİYE EDERİM !

3-Ülkemizde Maine Coonların olması için Kuzey Amerika kedisi olması gerekir ki, bu imkansız birşeydir. Maine Coon'un sınırlarını çizemiyorum öyle mi ? Buyur sana Maine Coonların Kedi Irkları Kitabında okuduğum kadarıyla aklımda kalanı :

Amerikanın keşfinden sonra bölgeye giden Avrupalılar, Amerika'da yaşayan ve bizim Vaşak olarak adlandırdığımız kediler büyüklüğünde kedilerle karşılaşmıştır. Bu kediler yabani olup iyi bir avcılık yeteneğine sahiptiler.
Zamanla,1400'lü yıllardan itibaren, Avrupa'da yayılmaya başlanan Ankara kedileri Fransız ve İngilizlerin Amerika'ya büyük göçler gerçekleştirmeleri sonucu Amerika'da da yaşamaya başlamıştır. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken husus ise orjinal Ankara kedilerinin de Kuzey Amerika kedilerine yakın derece büyük oluşudur. Avrupalıların Amerika'da hüküm sürmeye başlamalarından bir süre sonra, dikkatsiz bakımlar sonucu ilk melez yavrular doğmaya başlamış ve zamanla Maine Coon adı verilen kedi ırkı doğmuştur.
Ancak bu ırkta belirgin olan en büyük özellik, atası olan Kuzey Amerika kedisinden dolayı diğer kedilere nazaran daha büyük oluşu ve Ankara kedilerinin kalın tüy yapısını coğrafi şartlara da adapte olarak sürdüre gelmesidir.

Bu bağlamda sana soruyorum sayın kedi profesörü: Bizim ülkemizde Kuzey Amerika kedisi mi var, yoksa Ankara kedisi mi var ? Ve bizim ülkemiz Amerika kıtasında mı ki sokaklarımızda Maine Coon olsun?

Ayrıca önemle bilmelisiniz ki, Maine Coon'un bir kökü Ankara kedileri olduğu için sokaklarımızdaki Ankara melezi kedilerin Maine Coon'a benzemesi gayet doğaldır. Ancak Maine Coon demek saçmalığın daniskasıdır !
DNA yönüyle de, ekoloji yönüyle de, tarihsel yönüyle de bu tam bir zırvalığa girer.

4-Safkanlık meselesi doğaya aykırı ise niçin dünya üzerinde tüm canlılarda ırklar oluştu ? Kendilerince oluşan melezlemeye rağmen nasıl birçok tür ırkını oluşturdu ?
Misal senin İran kedin nasıl oluştu ? Sonuçta birçok ırk insan eliyle oluşmuyor, canlı topluluklarının gelişigüzel birbirleriyle çiftleşmesi sonucuyla meydana geliyor ve zamanla kendi ırkı oluşup safkan olarak ifade edebileceğimiz ORJİNAL IRK DOĞUYOR.
Bana ırki yönden kesin çizgi çekemeyiz sözünü neye dayanarak söylüyorsun ?
Ve bilmelisinki sen bu söyleminle genetik bilimini,Mendel kanunlarını da temelli yıkıyorsun !
Ha keza o İran kedinin varlığını da inkar ediyorsun!

Bu arada SAFKANLIK'ın kelime anlamı Orjinallik, ilk birinci elden saf halde demektir Türkçemizde....

5- Kesin ırk tanımı yapılamıyorsa Scotishler İranlar Vanlar Ankaralar Himalayanlar bilmem neler nasıl oluştu sayın demogoji insanı ?
Bu hayvanlar sadece fiziksel görüntü yönüyle mi birbirinden ayrılıyor, yoksa mizaç ve biyolojik yönden de ayrılmıyor mu ?

Ve bir canlı ırkının oluşumu insan eliyle olmazsa en az 500-1000 sene sürer.
İnsan eliyle olsa bile (Doberman, Pitbull, Romanov koyunu gibi) en az 100-200 sene sürer.

6-Evet forumlar halka açık bir yerdir,herkes istediğini yazabilir.Ancak kültürümüzde de bir kural vardır : İstenmiyorsan, adabınla git denir !
Ben size açık ve net söyledim yorum yazmanızı istemediğimi. Çünkü mesajınızda gene demogoji ve polimik yaratmak istediğinizi fazlasıyla gördüm. Ne sizin ne benim boşuna forum halkını germeye hakkımız yok !

7-Açık ve net söylüyorum.Siz istediğinizi yazın, bilimsel kanıtlar bile sunun. Ben sizin bu konudaki düşüncelerinizin yanlışlığını,polimik severliğinizi her daim ispat edeceğim.
Türkçemizde bir deyim vardır. Amiyâne tabirle onu söylemekte fayda görüyorum : Dinsizin hakkından imansız gelir.

Polimik yapmak isteyene, yenilen pehlivanın güreşe doymayacağını bildiğim halde, ömrüm boyunca hep çürük-yanlış düşüncelerini ispat ettim, etmeye de devam edeceğim.
Hayattaki en büyük hazinelerimden biri olan zamanım boşu boşuna gidecek olsa da...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-03-12, 17:00   #14
ERO

ERO Çevrimdışı

GÜNEŞ-EYLÜL tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
arkadaşlar süpersiniz bir sürü şey öğrendim...
.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-03-12, 17:39   #15

MR_EREN üyesinin avatarı

Artvin
MR_EREN Çevrimdışı

Unutmadan ek bilgi :

Anadolu'daki günümüzdeki adı Ankara ve Van kedileri olan kedi ırklarımı 1300'lü yıllarda ülkemizi gezen İbn Batuta'nın seyahatnamesinde, Evliya Çelebi'nin seyahatnamesinde (Devrek kedisi mi neydi o zamanlardaki adı) geçmekte,tanıtılmakta; ayrıca 1500'lü yıllarda portleri yapılan Fransız krallarının resimlerinde de görülmektedir.

Özetle bizim kedilerimiz çok rahat 1000 senelik geçmişi olan ırklardır..
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları

Saat 01:45.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198