Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Irkları

Cevap Yaz
Eski 22-10-12, 10:43   #1

jarelbestel üyesinin avatarı

Fatih
jarelbestel Çevrimdışı
Varsayılan British Shorthair Irk İzlenimler ve Günceler

Öncelikle bu konuyu açmamda ki temel sebep bu canlıya sahip olacakların gerçekten bilmesi gerekenlerdir. Çünkü beklentileri uğruna canlı edinip sonra ondan vazgeçmenin kötü olabileceğini idrak etmelerinde kolaylık sağlamaktır. Burada anlatacaklarım tamamen kendi izlenimlerim olacaktır.

British Shorthair ;
Namı diğer İngiliz kısa tüylüsü. Bu cins aslına bakarsanız fiziki özellikleri ile ön plana çıkan ve tüyleri sahipleri arasında nam salmış bir canlıdır. Güçlü ve dayanıklı bir fiziğe sahiptir. Yaklaşık 8 aydır hastalık namına hiçbir sıkıntı görmedik. Bir kere patisini kesmesine rağmen çok hızlı iyileştiğini söyleyebilirim.

Yeme alışkanlığına gelince kesinlikle mama ayırt etmiyor. Bazen sıkıntı yaşayabiliyor ve bu sıkıntı daha çok alışma sürecinde oluyor yada daha az mama tüketme şeklinde kendini gösteriyor. Mama konusunda istikrarlı davranmanızı öneririm en başta. Kesinlikle super premium ( Royal Canin, Proplan, Bosch Sanabelle ) markaların yavru konseptine sahip mamalarını tüketin. Gerçekten faydasını göreceksiniz.

Aşırı oyuncu bir kedi. Sürekli olarak elinizi ve ayağınızı rahatsız edecektir. Şunu unutmayın onunla ne kadar vakit geçirirseniz o kadar mutlu olacak ve siz bunu hissettiğinizde rahat edecek ve sevineceksiniz. Etrafınızdaki her nesneyi oyuna çevirebilecek kapasiteye sahiptir. Durum böyle olmasına rağmen evde yırtık perde, yırtık koltuk gibi nesneler bulmanız imkansızdır. Yeni aldığınızda kendisine bir tırmalama tahtası edinir veya yaparsanız kesinlikle eşyalarınıza zarar vermeyecektir. Ayrıca fiziki yapısına rağmen gerçekten çok çevikler. İnanılmaz refleksleri var. Bu konuda gördüğüm en iyi cins diyebilirim.

Kesinlikle ve kesinlikle kucak kedisi değildir.Bu kediye sahip olduğunuzda onu seveyim, kucağımda dursun falan diye hayale kapılmayın. Kendini sevdirmeyi sevmiyorlar. Onları ancak ve ancak uyudukları zaman yine onlar isterse sevebilirsiniz.
Ancak bazı durumlarda müstesna olmak üzere canınız sıkkın ise yanınıza gelip dert dinleyebiliyorlar.

Gündüzleri yalnız kaldığında, özellikle çalışanlar için mükemmel bir kedi seçimidir. Güçlüdür ve etrafına aldırış etmez. Yalnız kalmaktan çekindiğini ve sıkıldığını söyleyemem. Akşam eve geldiğimde güzel bir tek miyav ile karşılar ve kokusunu bırakır, sırnaşır ve yanımdan ayrılmaz. Sahibi ile beraber iken sahibi nerede ise orada olmaya özen gösterir. Sürekli beraber gezeriz. Yemek yaparken bile ayaklarımın dibinden ayrılmaz. Yalnızlığımın bir numaralı yoldaşıdır vesselam. Akıllı bir cinstir. Fakat bazen tembelliği tutabilir. Benim kedinin su ile arası gayet iyidir. Sabah benimle kalkar ve beraber ellerimizi yıkarız lavaboda.

Genel olarak özellikleri ve yaptıklarını anlatmaya çalıştım sorusu olacak arkadaşlar var ise her şeyi sorabilirler. Ayrıca bu ırkın tarihi itibariyle Arap yarımadası ve Kuzey Afrika 'dan gemiler ile Romalı askerler tarafından İngiltere'ye taşındığını belirtmek isterim. Orijini önemli olmasa da bilmekte fayda var.

Saygılarımla
Eklenmiş Resimler
British Shorthair Irk İzlenimler ve Günceler-03062012174jpg  British Shorthair Irk İzlenimler ve Günceler-13102012084jpg  
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-10-12, 11:19   #2

ilayda35 üyesinin avatarı

İzmir
ilayda35 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: British Shorthair Irk İzlenimler ve Günceler

british shorthair almayı düşünenler için güzel bir paylaşım..kucağa gelmemesine gelince..bu ırkın kucağa gelmekten hoşlanmadığını bilmiyordum..bence kediden kediye kucakta durma olayı değişkenlik gösteriyor..en kucakcı kediler diye bilinen tekirlerin bile kucağa gelmeyenleri mevcut..benimkide kucağa gelmeyi bırakın tutulmaya bile tahmmülü yok ben napıyorum zorla sarılıyorum tabi burdan tüm kedi sahiplerine bunu tavsiye etmiyorun kediniz çok tatlı mutlu,uzun ömürler..ayrıca herkese kucağa gelmeyi seven,saatlerce oturan kediler diliyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-10-12, 11:41   #3

İstanbul (Anadolu Yakası)
etoile Çevrimdışı

benim Duman da asla ve asla kucağa gelmez kendini sevdirmek mi ancak paşam istediği zaman güzel bir paylaşım olmuş gerçekten.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-10-12, 11:53   #4

Fatih
jarelbestel Çevrimdışı

etoile ve ilayda35 ikinize de teşekkür ederim. Umarım herkese faydası olur.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-10-12, 11:59   #5

Klaus üyesinin avatarı

Klaus Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 3

Eğer bir Sibirya Kedisi bulamasaydım ya Russian Blue ya da bir British Shorthair'den yana deneyecektim şansımı.

Bir British Shorthair sahibi olarak çok güzel bir o kadar da faydalı bilgiler paylaşmışsınız bizimle.

Özellikle
Akıllı bir cinstir. Fakat bazen tembelliği tutabilir.
sözünüze bayıldım Bir tanıdığımın Shorthair'i var tam anlamıyla miskin

Bu ırktan bir yavru evlat edinmek isteyenlere şiddetle tavsiye ediyorum. Özellikle kürk renkleri harika.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-10-12, 23:47   #6

Melitto üyesinin avatarı

Melitto Çevrimdışı

Jarelbestelbritishler hakkında verdiğin bilgiler için teşekkür ediyorum. Benim bugün Casper'la 3. günüm. Benim açtığım konuda sayfama yazdığın yoruma takiben konuna geldim Casper şuan 2 buçuk aylık ve dediğin gibi devamlı peşimizde ayrıca çok çevik oradan oraya zıplayabiliyor. Diğer 2,5 aylık kedi ırklarına göre de daha iri Yukarda anlattığın tüm özellikler kendinde mevcut sadece tek fark bizimki resmen kucak delisi. Acaba bebek olduğu için mi böyle? sizinki küçükken de mi kucak sevmezdi? Ben mama olarak Hill's tavuklu kitten olanı kullanıyoruz bu mama hakkında ne düşünüyorsunuz? çok teşekkürler..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-10-12, 00:06   #7

Silivri
bilanyaver Çevrimdışı

Cok sagolasin bende 1 haftadir bi kisatuye sahipim adida duman cok tatli kendini sevdirmeye bayiliyor ama cok uyuyor bebek oldugu icin en cok sevdigi seylerden biridi gidigini severken gozlerimin icine bakmasi
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-10-12, 10:58   #8

Fatih
jarelbestel Çevrimdışı

Melitto tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Jarelbestelbritishler hakkında verdiğin bilgiler için teşekkür ediyorum. Benim bugün Casper'la 3. günüm. Benim açtığım konuda sayfama yazdığın yoruma takiben konuna geldim Casper şuan 2 buçuk aylık ve dediğin gibi devamlı peşimizde ayrıca çok çevik oradan oraya zıplayabiliyor. Diğer 2,5 aylık kedi ırklarına göre de daha iri Yukarda anlattığın tüm özellikler kendinde mevcut sadece tek fark bizimki resmen kucak delisi. Acaba bebek olduğu için mi böyle? sizinki küçükken de mi kucak sevmezdi? Ben mama olarak Hill's tavuklu kitten olanı kullanıyoruz bu mama hakkında ne düşünüyorsunuz? çok teşekkürler..
Bayram tatili nedeniyle sorularınıza cevap yazamadım. Öncelikle kucağa gelmesi şu anda anne sevgisine olan ihtiyacından kaynaklanabilir. Bunun dışında ki sebepler biraz zor gibi geliyor. Mama olarak Hills iyi bir markadır. Birde yavru kedi olanını tercih etmişsiniz gayet güzel.

Tavsiyelerime gelince ; kesinlikle elinizi ısırması için ağzına sokmayın. Çünkü uzunca bir süre dişleri kaşınacak o bebenin. Sürekli olarak alışır ve bunu ileride azaltmış dahi olsa yapmaya devam eder. İkincil olarak kesinlikle taramaya alıştırın. Bunu küçükken yapmanız gerekiyor. Üçüncü olarak otoritenin sizde olduğunu bir nebze ona hissettirin. Hayır kelimesinin ne anlama geldiğini öğretin ona. İstemediğiniz bir şeyi yaptığında müdahil olun. Unutmayın ki kediler diğer bütün canlılara nazaran daha başına buyruktur, serkeştir.

Bunun dışında sorularınız olursa yine yardımcı olmaya çalışırım. Hoşçakalın...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-10-12, 14:38   #9

Melitto üyesinin avatarı

Melitto Çevrimdışı

jarelbestel tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Bayram tatili nedeniyle sorularınıza cevap yazamadım. Öncelikle kucağa gelmesi şu anda anne sevgisine olan ihtiyacından kaynaklanabilir. Bunun dışında ki sebepler biraz zor gibi geliyor. Mama olarak Hills iyi bir markadır. Birde yavru kedi olanını tercih etmişsiniz gayet güzel.

Tavsiyelerime gelince ; kesinlikle elinizi ısırması için ağzına sokmayın. Çünkü uzunca bir süre dişleri kaşınacak o bebenin. Sürekli olarak alışır ve bunu ileride azaltmış dahi olsa yapmaya devam eder. İkincil olarak kesinlikle taramaya alıştırın. Bunu küçükken yapmanız gerekiyor. Üçüncü olarak otoritenin sizde olduğunu bir nebze ona hissettirin. Hayır kelimesinin ne anlama geldiğini öğretin ona. İstemediğiniz bir şeyi yaptığında müdahil olun. Unutmayın ki kediler diğer bütün canlılara nazaran daha başına buyruktur, serkeştir.

Bunun dışında sorularınız olursa yine yardımcı olmaya çalışırım. Hoşçakalın...
Tavsiyeler için teşekkür ediyorum. Kesinlikle el ısırtma yaptırmıyorum. Elimi ağzına alınca kızıyorum. Bir de onu ilk günden alıştırdım. Mutfağa ilk girdiğinde dışarı, hayır gibi ünlemler kullanıp el çırptım. Şimdi el çırptığım zaman anlıyor ki yapmaması gereken bir şey var. ve oradan uzaklaşıyor. Bunun dışında bir de sormak istediğim iki soru daha var. Geçenlerde bir petshopa gittim ve oranın sahibi bana royal canin markasını önerdi. Kediler için bir numaralı kuru mama markasıdır dedi. hatta britishlerin obeziteye yatkınlıkları olduğu için de bu marka yetişkin britishler için royal canin british shorthair diye özel bir maması varmış. Hayvan yetişkin olunca bu mamadan veriliyormuş. diğer mamalara göre sanırım daha diyet bir mama. Obez olmamaları için. bu konu ile ilgili bir bilginiz var mı? bir diğer sorum da ıslak mamada da Gourmet diye bir mama var bunun için de ıslak mamaların bir numaralısı dedi adam. Alın iştahla yediğini göreceksiniz dedi. gerçekten aldım ve diğer ıslak mamaya göre çok daha iştahla yedi. acaba bu mamanın kalitesinden mi kaynaklanıyor yoksa içine bir katkı maddesi mi koyuyorlar hayvanı çeksin diye karar veremedim. Fikirlerinizi bekliyorum. Çok teşekkürler.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-10-12, 17:30   #10

Fatih
jarelbestel Çevrimdışı

Tavsiyeler için teşekkür ediyorum. Kesinlikle el ısırtma yaptırmıyorum. Elimi ağzına alınca kızıyorum. Bir de onu ilk günden alıştırdım. Mutfağa ilk girdiğinde dışarı, hayır gibi ünlemler kullanıp el çırptım. Şimdi el çırptığım zaman anlıyor ki yapmaması gereken bir şey var. ve oradan uzaklaşıyor. Bunun dışında bir de sormak istediğim iki soru daha var. Geçenlerde bir petshopa gittim ve oranın sahibi bana royal canin markasını önerdi. Kediler için bir numaralı kuru mama markasıdır dedi. hatta britishlerin obeziteye yatkınlıkları olduğu için de bu marka yetişkin britishler için royal canin british shorthair diye özel bir maması varmış. Hayvan yetişkin olunca bu mamadan veriliyormuş. diğer mamalara göre sanırım daha diyet bir mama. Obez olmamaları için. bu konu ile ilgili bir bilginiz var mı? bir diğer sorum da ıslak mamada da Gourmet diye bir mama var bunun için de ıslak mamaların bir numaralısı dedi adam. Alın iştahla yediğini göreceksiniz dedi. gerçekten aldım ve diğer ıslak mamaya göre çok daha iştahla yedi. acaba bu mamanın kalitesinden mi kaynaklanıyor yoksa içine bir katkı maddesi mi koyuyorlar hayvanı çeksin diye karar veremedim. Fikirlerinizi bekliyorum. Çok teşekkürler.
Evet, British shorthair fiziki yapısı itibariyle kedi ailesinin en iri cinslerinden. Tabii olarak bu cüssede olmak belirli bir yeme potansiyelini beraberinde getirir. Obezite konusunda benimde pek bir bilgim yok. Yatkın olabilirler. Ben Royal Canin ( kitten ) kullandım bu süreçte ve açıkçası hiç yaş mama vermedim. O yüzden dişleri çok sağlıklı oldu. Daha çok ton balığı veriyordum kuru mamanın arasında böylece yaş mama ihtiyacını ortadan kaldırıyorum. Bence markalara takılmayın. Her biri kendini bir şekilde pazarlıyor. Benim mama aldığım petshop bana başka marka mama tavsiye ederken " royal canin kedi otu/nane denilen maddeyi çok kullanıyor kediler buna dayanamıyor " derken veterinerim bana Royal Canin kullanmamı tembihliyordu. Açıkçası bu zamanda biz ne yediğimizi bilmiyorken bu durumun kafamı dağıtmasına izin vermedim. Siz bu duruma takılmayın. Katkı maddesi olmayan mama kalmadığı için ve içindekileri denetleyebilecek bir laborant arkadaş aramızda bulunmadığı için konuşmalarımızın tümü askıda kalıyor. Bence siz kalben huzur içindeyseniz hiçbir şeyi kendinize problem etmemelisiniz. Ben bu konuda maddi bütçenizi zorlamanızı hiç mi hiç tavsiye etmem. O yüzden elinizden gelenin en iyisini yapacağınızı varsayıyorum ve markalara takılmamanızı tavsiye ediyorum. Bütçeniz ne ise onu yerine getireceğinize bu konuyla bu kadar alakadar olmanız en büyük emaredir zaten.

Mama verirken ölçü kabı kullanın. Veterineriniz size hediye edecektir. Veterinere sorduğunuzda size ne kadar mama vermeniz gerektiğini söyleyecektir. Benim kedim obez değil mesela. Bunu en başından kontrol altına aldım. He ileride olur mu onu bilmiyorum şimdilik. Fakat gelişimini en iyi şekilde sürdürdüğünü söyleyebilirim.

Saygılarımla
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-10-12, 17:56   #11

Melitto üyesinin avatarı

Melitto Çevrimdışı

bilgiler için çok teşekkür ederim ilk kedim olduğu ve ailemize yeni katıldığı için çok ince eleyip sık dokuyorum sanırım bunlara bu kadar takılmamaya dikkat edeceğim. Yaş mama vermemin sebebi de şuan daha bebeklik dişlerini patlatıyor ve ağzı kıpkırmızı canı çok yanıyor. kuru mama yiyemiyor. veteriner yaş mama ve tavuk göğsü tavsiye etti. bunun dışında tekrar bir şey sormak istediğimde muhakkak size danışacağım. sağlıcakla kalın
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-10-12, 18:29   #12

Fatih
jarelbestel Çevrimdışı

bilgiler için çok teşekkür ederim ilk kedim olduğu ve ailemize yeni katıldığı için çok ince eleyip sık dokuyorum sanırım bunlara bu kadar takılmamaya dikkat edeceğim. Yaş mama vermemin sebebi de şuan daha bebeklik dişlerini patlatıyor ve ağzı kıpkırmızı canı çok yanıyor. kuru mama yiyemiyor. veteriner yaş mama ve tavuk göğsü tavsiye etti. bunun dışında tekrar bir şey sormak istediğimde muhakkak size danışacağım. sağlıcakla kalın
Bu arada sonradan fark ettim bir erkek kediye sahipsiniz. O maşallah kocaman olacak. Yani demem odur ki biraz büyükçe bir kediniz olacak. Beslenmesine dikkat edin aman obez olmasın.

Ayrıca ne zaman soru sormak isterseniz bildiğim kadarıyla yardım etmeye hazırım. Hoşçakalın.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-10-12, 18:42   #13

Melitto üyesinin avatarı

Melitto Çevrimdışı

evet koskoca bir oğlum olacağı şimdiden belli fotolarını gören 2 buçuk aylık demiyor. Biraz iri olmasının nedeni de annesinin ilk doğumu ve ilk yavru olması
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-05-14, 02:44   #14

burakcapkın Çevrimdışı

öncelikle iyi geceler...bu konuyu yeni görüyorum ve yaklaşık 13 aydır british shorthair kedim(çapkın)'la beraberim...dediklerinizin çoğu doğru fakat benim tek sorunum sevdirmiyo evet ama sürekli uyuyo kendine genel olarak bir yer seçer ve kucağına almaya kalksanda bıraktığın gbi tekrar aynı yerine ve aynı pozisyonuna döner ) ben önceleri whiskas veriyodum fakat çok şikayet aldım ve sürekli mama'nın başına gitmesinden rahatsız olduğum için değiştirdim şu an fit32 veriyorum...fakat proplan mı yoksa royal canin'mi vermeliyim onun hakkında kararsızım ki zaten benim kedim süt bile içmeyen bir kedi ama mama konusunda çok seçici davranmıyo..ha birde şunu da eklemek istiyorum..british'ler aslında çok ilgi isteyen bir kedi olmasına rağmen fazla şımarıklık yapan bir cins'te değiller..şahsen benim kedim böyle..ama her ne olursa olsun ben çok çok memnunum kedimden..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-05-14, 10:02   #15

İstanbul (Avrupa Yakası)
AndroidNavy Çevrimdışı

Ben böyle konuların açılmasını yanlış buluyorum. Bir kere her kedinin karakteri farklıdır cinsine göre bir karakter biçilemez. İkincisi ise cins kedilerin çoğu parayla satılıyor, bedava sahiplendirilen çok nadir. Yani hayvan ticaretine giriyor. Yani insanları cinse özendirmenin manası yok diye düşünüyorum. Eve alacağımız canı dış görünüşüne göre değil gerçekten yuvaya ihtiyacı olup olmamasına bakıp almalıyız. Bence.

Edit:Konu baya eskiymiş güncellerde görünce yazdım
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları