Petkod ile En iyi dostunu kaybetme!
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Eğitimi ve Psikolojisi

Cevap Yaz
Eski 24-09-12, 23:19   #1

edial98 Çevrimdışı
Varsayılan yavru kedim oynarken ısırıyor

Çok ufak yavru bir kedimiz var, 2-3 gündür bizimle yaşıyor. Sokakta bulunmuş ve annesinden çok erkenden bir şekilde ayrılmış. Yaklaşık bir veya bir buçuk aylık. Sağlığı yerinde. Çok sevimli ve oyuncu. Tuvalet, yeni yaşam alanına alışma, beslenme gibi konuları hızlı ve sorunsuzca halletmiş olsak da özellikle bizimle oynarken sürekli ısırma ve tırmalama halinde. Gerçi kötü bir niyeti olmadığının farkındayız. Ancak bunun çok ufak olmasından kaynaklı doğal ve bu döneme özgü geçici bir davranış mı (kaşınan dişleri gelişen tırnaklar) yoksa bir yöntemle çözülmesi gereken müdahale gerektiren bir durum mu bilmiyorum. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Şimdiden teşekkürler.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-09-12, 00:44   #2

SEDAYDOGDU üyesinin avatarı

Trabzon
SEDAYDOGDU Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: yavru kedim oynarken ısırıyor

diş kaşınmasıyla ve oyunla alakalı tamamen..ama şimdiden önlem almazsanız yetişkin olduğunda da hala ısırarak oynamaya devam eder...tabiiki ısırdığında acıtacağını bilerek can acıtmamaya çalışır ama ne kadar da olsa çizer ya da kanatır..tecrübe konuşuyo ısırma huyu için ona tüysüz küçük yumuşak oyuncaklar alın...ellerinizle değilde oyuncakla oynatın..onu ısırmasını sağlayın...ısrarla sizi ısırmak ister ve oyuncağı istemezse her ısırdığında bağırmadan ama sertçe ona "hayır" diyin ve oynamayı kesin...5dk sonra tekrar oynayın...her ısırmak istediğinde aynı şeyi yapın..zamanla hayır ın anlamını öğrenecek zaten...ama oyuncak şart elleri kurtarmak için bir başka çözümde ona onunla aynı yaşta bir kedi kardeş almak...aslında en doğru çözüm bu...2 kedi 1 kediden her zaman daha kolaydır emin olun...hem beraber oynarlar hem de sosyalleşirler...genelde insanlar 2. kediyi maliyet artacak diye kolay kolay almazlar...ama emin olun çok bi farkı yok...kardeş kediler yalnız olanlara oranla çok daha mutlu büyürler...ve ellerinizi sonsuza kadar kurtarmış olursunuz...bu da tecrübeyle sabittir
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-09-12, 09:19   #3

edial98 Çevrimdışı

Tavsiyeler için çok teşekkürler.

Şimdilik şu oyuncağa yönlendirme ve hayırlarla başlayalım. Bakalım nasıl gidecek
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-09-12, 09:48   #4

ilayda35 üyesinin avatarı

İzmir
ilayda35 Çevrimdışı

içinde kedi nanesi bulunan fareler var..ondan alın..dünyayı unutur sizin yaramaz veterinere tırnaklarını kestirin..nasıl kesildiğini öğrendikten sonra sizde kesebilirsiniz..tırmaladığı yerlere bepanthen krem sürün hem çabuk iyileşir hemde iz kalmaz kağıt top,ipler,pipet,ısırabileceği küçük peluş oyuncaklar sizden uzak durmasına yardımcı olur elinize kolonya sürerseniz elinizden uzak durur ama fazla sürmeyin sizden de soğumasın
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-09-12, 10:58   #5

edial98 Çevrimdışı

Anlaşılan oyuncak şart
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-09-12, 11:14   #6

İzmir
ilayda35 Çevrimdışı

yavru kedilerin enerjilerini atabilmeleri için oyuncağa ihtiyaçları var..şuan evinizde alumünyum folyo varsa hemen top yapıp önüne atın ayrıca kaşınan dişlerini elinizi ısırarak mı kaşısın yoksa oyuncağı ısırarak mı? seçim sizin
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-09-12, 02:22   #7

damn_daisy üyesinin avatarı

İstanbul (Anadolu Yakası)
damn_daisy Çevrimdışı

Eğer hakikaten şimdiden önlem almazsanız benim gibi çok sıkıntı yaşarsınız.Kızım 1 aylıktı ben aldığımda.Doğduğu an itibariyle ben ilgilenmiştim zaten ama evime aldıktan sonra hem diş kaşıntısı hem oyun manyaklığı o aralar sevimliydi.Ancak ben buna dur demediğim için şuan 2 yaşındaki kızım uyandırırken bile ısırıyor..Onu normal bir durum sanıyor çünkü.Oyuncaklara alıştırın.Toplar özellikle zıplayan toplar daha eğlenceli geliyor onlara.Bu hataya sakın düşmeyin..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-09-12, 13:14   #8

tufan gibi Çevrimdışı

2.5 hafta önce yaklaşık 1.5 aylık bir dişi ankara kedisi aldık, ilk geldiğinde çok çelimsizdi, ertesi gün hastalandı, kanlı ishal oldu, veterinerimizin sayesinde atlattık, şimdi çok güzel toparladı, kilo da aldı, tabiri caizse resmen semirdi ama geçen haftadan beri elimize ayağımıza saldırmaya başladı, ilk zamanlar kucağımdan ayrılmıyordu, mırlayıp duruyordu kucağıma aldığımda ve uyukluyordu, şimdi ise sevmek için elimi uzattığımda elimle oynamak istiyor, ısırıp tırmalıyor, oyun olarak yaptığının farkındayım ama kızmadığım zaman ısırmanın dozajını arttırıyor, çok tatlı çok sevdim ama böyle devam ederse göndermek zorunda kalacağım, kızımı da ısırdığı için korkmaya başladı kızım, şu ele kolonya sürme olayını bir deneyeyim, oyuncakları da var ama elimize ayağımıza saldırıyor, ilk defa bir kediye bakıyoruz ve bu ısırma işi hiç hoşuma gitmedi ( her yerim yara bere oldu, kediler büyüdükçe oyunculukları azalır mı acaba, ben kucağıma gelsin, ben onu severken mır mır yatsın, uysal olsun istiyordum bu frenkeştayna dönüştü
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-09-12, 13:24   #9

Trabzon
SEDAYDOGDU Çevrimdışı

tufan gibi tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
2.5 hafta önce yaklaşık 1.5 aylık bir dişi ankara kedisi aldık, ilk geldiğinde çok çelimsizdi, ertesi gün hastalandı, kanlı ishal oldu, veterinerimizin sayesinde atlattık, şimdi çok güzel toparladı, kilo da aldı, tabiri caizse resmen semirdi ama geçen haftadan beri elimize ayağımıza saldırmaya başladı, ilk zamanlar kucağımdan ayrılmıyordu, mırlayıp duruyordu kucağıma aldığımda ve uyukluyordu, şimdi ise sevmek için elimi uzattığımda elimle oynamak istiyor, ısırıp tırmalıyor, oyun olarak yaptığının farkındayım ama kızmadığım zaman ısırmanın dozajını arttırıyor, çok tatlı çok sevdim ama böyle devam ederse göndermek zorunda kalacağım, kızımı da ısırdığı için korkmaya başladı kızım, şu ele kolonya sürme olayını bir deneyeyim, oyuncakları da var ama elimize ayağımıza saldırıyor, ilk defa bir kediye bakıyoruz ve bu ısırma işi hiç hoşuma gitmedi ( her yerim yara bere oldu, kediler büyüdükçe oyunculukları azalır mı acaba, ben kucağıma gelsin, ben onu severken mır mır yatsın, uysal olsun istiyordum bu frenkeştayna dönüştü
sırf dişleri kaşınıyor,oyun oynarken ısırıyor diye mi göndereceksiniz kediyi??? onun ısırmasından ne olur daha süt dişleri var...acıtmaz bile..çizer en fazla minik minik...ve bu başlık altında yazılanlar ısırmasını engellemek için neler yapabileceğiniz konusunda bir sürü fikir veriyor..yazılanlardan birini yapabilirsiniz...ama kedi sabır isteyen bir hayvandır..sadece çok sevimli diye hayvanın bakımının zorluklarını araştırmadan eve alıp, sonra bu ısırıyor diye göndericem demek ne kadar doğru...eleştiriyorum kusura bakmayın...ama sokaklar bu şekilde evinden atılan binlerce minik canla dolu...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-09-12, 13:37   #10

tufan gibi Çevrimdışı

Yanlış anlaşılmasın göndereceğim derken tabiki sokağa atacak değilim ve başka birine vermek en son yapacağım şey olur o da çaresiz kalırsam, çünkü evimde çocuğum var ve çocuğumu çok fena ısırıyor, bu foruma da yardım almak için girdim, atacak olsaydım araştırmazdım elbet ve minicik bir yavruyu sokağa atacak kadar vicdansız da değilim, az önce elime zeytin kolonyası sürdüm işe yaradı, elime atlıyor ve kokuyu alınca ısırmaktan vaz geçiyor, ayağımızla oynaması sorun değil neticede kış giriyor çorap olunca sıkıntı olmaz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-09-12, 14:06   #11

İzmir
ilayda35 Çevrimdışı

tufan gibi tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Yanlış anlaşılmasın göndereceğim derken tabiki sokağa atacak değilim ve başka birine vermek en son yapacağım şey olur o da çaresiz kalırsam, çünkü evimde çocuğum var ve çocuğumu çok fena ısırıyor, bu foruma da yardım almak için girdim, atacak olsaydım araştırmazdım elbet ve minicik bir yavruyu sokağa atacak kadar vicdansız da değilim, az önce elime zeytin kolonyası sürdüm işe yaradı, elime atlıyor ve kokuyu alınca ısırmaktan vaz geçiyor, ayağımızla oynaması sorun değil neticede kış giriyor çorap olunca sıkıntı olmaz.
1,5 aylık bir kedi henüz çok küçük ve ısırmalar olacak..sizin yapmanız gereken en aza indirgemek..çocuğunuz eğer onu hoyratça seviyor ve o şekilde oynuyorsa kedinizde buna alışır ve bu huyundan vazgeçmez..öncelikle yapmanız gereken elinizle,ayağınızla oynatmamak..başlarda sevimli oluyorlar ve küçük oldukları için el,ayakla oynanmasına izin veriliyor..ayakla oynatmanızda sorun çünkü herdaim çorap giymeyecekseniz..ve buna alışırsa asla vazgeçmez..bundan sonra yapmanız gereken onu asla el ve ayakla oynatmamak, sert ve kararlı bir tonda hayır demek,asla vurmamak (kesinlikle işe yaramaz,zaten anlamaz) ve büyüyene kadar biraz sabırlı olmak..ona ısırabileceği küçük yumuşak oyuncaklar,toplar,ipli oyuncaklar alırsanız enerisini oyuncaklarla atacak ve size bulaşmayacaktır..ayrıca içinde kedi nanesi denen bir ot bulunan(kediler bayılır) bir fare alırsanız kediniz onunla yorulana kadar oynacaktır..kısacası elinize,ayağınıza yeltendiğinde oyuncağa yönlendirin..hatta şuan mutfakta yiyecek saklamak icin kullanılan aluminyum folyo varsa top yapıp önüne atın..sizi unutacaktır
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-09-12, 14:10   #12

Trabzon
SEDAYDOGDU Çevrimdışı

çözüm çok...önemli olan sabır..kediler köpekler gibi itaat etmezler..o yüzden zor hayvanlardır...doğru yöntemlerle (ilayda35 in yazdıkları mesela) ısırmamayı, en azından ısırdığında can yakmamayı öğrenecek...benim kedilerimde ısırıyor ama can yakmıyor..çünkü öğrendiler ısırdıklarında acıttıklarını ve yapmamaları gerektiğini...sabır şart...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-09-12, 16:45   #13

tufan gibi Çevrimdışı

Alüminyum folyadan top yaptım diğer oyuncaklarının yüzüne bakmıyor, inşallah bırakır şu ısırma huyunu, hep böyle kalacak diye ödüm patlıyor, kızım hoyratça sevmiyor, veterinere ilk gittiğimiz gün söylemişti zaten bize, hiç bir zaman hoyratça sevmedik ama nasıl olduysa birden bire oldu, benim ve kızımın hayır demesi çok etkilemiyor ama eşim hayır deyince dinliyor, geçen gün kızımı ısırırken yakalamış eşim, hemen hayır demiş sert ses tonuyla, fıstık kızımı ısırmayı bırakıp eşimin pantolonunun paçasını yalamaya başlamış, sanırım erkek sesi kadar kararlı çıkmıyor sesimiz, bizi pek iplemiyor ))
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-09-12, 16:57   #14

Trabzon
SEDAYDOGDU Çevrimdışı

pes etmeyin hemen bizi sallamıyor diye...hayır demeye devam...ve her ısırdığında hayır diyip oyunu bırakın...5dk sonra tekrar oynayın...her seferinde aynı şeyi yaparsanız zamanla öğrenir...kediler böledir yapacak bişey yok
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları