Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Eğitimi ve Psikolojisi

Cevap Yaz
Eski 26-09-11, 04:36   #1

Stones üyesinin avatarı

Ankara
Stones Çevrimdışı
Thumbs up Yatağıma işeyen kedimin problemini çözdük :)

Kedim 7 aylık. 2 aylık iken, Antalya'dan, Ankara'ya annemlerden aldım İlk geldiği günler yapmıyordu. Sonrasında koltuğa, yatağıma işemeye başlamıştı. Kristal kedi kumu kullanıyordum. Bir müddet sonra nette sorunlarını aramaya başladım ancak bilgi kirliliği çoktu bana göre. Kirlilikten ziyade herkes fikrini yazmıştı tabi ama tam anlamı ile çözüm sunan yoktu.

Örneğin; strese girmiştir diyenler, kızgınlığı olmuştur diyenler vs. Ender mesajlarda ise topaklanan kum alınmasını tavsiye edenler vardı. Öyleki veteriner bile bu konuda klasik öneriler yapıyordu. Topaklaşan kedi kumu aldım. Birde büyük leğen aldık. Kumuna iyice alışsın diye salona da 2-3 günlüğüne extra leğen koyduk.

Bundan önce bir gün tam yatağa işeyecekken yakaladım. Bunu siz yanında olun veya olmayın yapıyor yani. O an, "şişt, pişt" diyerek, elime şortumu alıp başladım kovalamaya. 1-2 kere şort ile vurdum. Kumunu koyduktan sonra, kumu çok sevmiş olmalı ki, içinde sürekli kazılar yapıyordu. Adeta define ararcasına kazıdıkça kazıyordu. Ufak kabından dışarı çıkıyordu kumlar büyük leğen ile bunu hallettik. Artık tuvaletine girip yapıyor.

Yalnız şu var; Arada bir yatağa çıktığında kokluyor, yapacak mı, yapmayacak mı bilmiyorum ama kokladığı yere oturuş pozisyonu aldığında, "Şişt" dediğim anda yataktan iniyor. Belli ki tembihleme mi anlamış olsa gerek. Uyurken yatağımın kapısını kapattım geceleri girmesin diye.

Ayrıca topaklaşan kedi kumunu daha önce neden almamışım dedim kendi kendime. Çünkü pislediğinde, örneğin işediğinde sadece işediği kısım çimento dökülmüş gibi kuruyor. Topaklaşıyor yani. Böylece sadece o kısımı alıp temizliyorsunuz. Diğer, kristal kumunda her tarafa yayıldığından günde bir değiştirmek gerekiyordu.

Evet, kedi pis kumu sevmiyor. Ben annesine de dikkat ettim. Çok akıllı bir kedidir. Hamile olmasına rağmen kristal kum olan kabın kenarına adeta kuş gibi üstüne çıkarak içine girmeden yapıyordu kenarından. Şimdi yavrusu oldu, yavrusuda temiz olduğunda kumuna gidiyor ama pis olduğunda tuvalete, küvete yapıyormuş. Annemlerde kristal kum kullanıyor. Onlarada topaklaşan kum önerdim.

Bu sorunu yaşayan ya da sürekli kristal kumu veya benzeri kumları günde bir değiştirmekle uğraşamam diyenler varsa topaklaşan kum almalılar kesinlikle. Öyleki, kristal olan kumda kedi 1 kere yaptığında ikinci kez aynı yere yapmak istemiyor. Çünkü kristal kum kısmen değilde tamamına yakın pisleniyordu. Topaklaşan kumda 3-4 tane topaklaşmış kum temizledim.

Demek ki bu kum, koku yapmıyor. Ayrıca kum masrafını da ortadan kaldırıyor kısmen. 1 torbası rahat 2 ay gider diye düşünüyorum. Yalnız kumu biraz fazla dökmelisiniz. Az koymayın topaklaşan kumu.

Buda yaramaz kızımın fotosu

Bu konu en son " 26-09-11 " tarihinde saat 04:53 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-09-11, 11:25   #2

DDoa üyesinin avatarı

Kayseri
DDoa Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Yatağıma işeyen kedimin problemi çözüldü. :)

Benim kedim topaklasan kum kullanmama ragmen disariya yapiyor bu sorunumuz silika kumdan sonra ortaya cikti simdide bir turlu kumuna alistiramadim...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-09-11, 14:37   #3

bihter furby üyesinin avatarı

Balıkesir
bihter furby Çevrimdışı

erkek kedilerde kızgınlık döneminde çok olur bu.sadece yatakla bitse keşke biraz daha büyüsün nerelere yaptığını görünce ağzınız açık kalacak.içgüdüsel bişey bu erkek kediler kokularını bırakmak için heryere yaparlar.tam olarak işemekte diildir bu biraz püskürtürler aslında.ve inanaılmaz bi benzin kokusu olur o bölgede.kısırlaştırırsanız olmaz bu sıkıntı.dişi kedilerdeyse çok nadir görülür bildiğim kadarıyla.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-09-11, 16:24   #4

DDoa üyesinin avatarı

Kayseri
DDoa Çevrimdışı

Benim kedim zaten kisirlastirildi ama ona ragmen kumuna girmiyo silika kullandiktan sonra bu sorun olustu
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-09-11, 16:47   #5

SassyGirl üyesinin avatarı

SassyGirl Çevrimdışı

Kristal kumu sevmiyor çoğu kedi çünkü kediler dışkılarını saklamak isterler ama kristal kumla bu mümkün olmuyor. İdrar sapsarı kalıyor orada ve tabii ki kedicikler de haklı olarak rahatsız oluyor ve bir kez yaptıktan sonra bir daha gitmek istemiyorlar o kuma. Ben de aynı sorunu yaşamıştım ve aynen topaklanan kumla çözdüm sorunu.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-10-11, 20:17   #6

Stones üyesinin avatarı

Ankara
Stones Çevrimdışı

SassyGirl tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Kristal kumu sevmiyor çoğu kedi çünkü kediler dışkılarını saklamak isterler ama kristal kumla bu mümkün olmuyor. İdrar sapsarı kalıyor orada ve tabii ki kedicikler de haklı olarak rahatsız oluyor ve bir kez yaptıktan sonra bir daha gitmek istemiyorlar o kuma. Ben de aynı sorunu yaşamıştım ve aynen topaklanan kumla çözdüm sorunu.
Zaten sevmiyor olayından ziyade baktığınız zaman kristal kumlar kedi küçük tuvaletini yaptığında geniş bir alana yayılıyor. Yani 2-3 kullanımda bir değiştireceksin. Ama topaklaşan kumda ufacık ıslaklık görünüyor. Standart olanı 2 hafta filan gitti diyebilirim. Bir büyüğünü aldım o da 3 hafta gider sanırım.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-10-15, 09:00   #7

irinag Çevrimdışı

Bakiyorum sizin kiziniz de ankara kedisi. Benim de kizim var. Ankara. Kisirlastirilmis. Omceden yaptiginda belki kizginlikten dedik kisirlaştirdik ama yine yapiyor. Mobilyalari degistirdim, 3ay oldu. Yapmadi hic. Ama dun ve bugun pespese ayni yere koltuga cisini yapti. Kum topaklasan kullaniyorum. İki ayri kum kabi var. 4kediler ve onn icin devamli gunde en az 2defa temizliyorum. Bolca da kum koyuyorum. Ama evde oldugumda baska bir odada kapiyi kapatip durdugumda veya isim olunca onunla ilgilenmedigimde hemen ciş yapiyor diye dusunmeye basladim. Cok seviyorum vermek de istemyorum. Zaten sokaga atilmis yavruyken akciger enfeksyon kapmisti buldugumuzda. Tedavi edip eve aldik. Smdi de birakmak istemiyorum onu. Napmam gerek. Bir fikri olan varmi. Cunku evde temiz koltuk ve temiz yorgan kalmadi artik.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-11-15, 12:31   #8

alpenglovv Çevrimdışı

irinag tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Bakiyorum sizin kiziniz de ankara kedisi. Benim de kizim var. Ankara. Kisirlastirilmis. Omceden yaptiginda belki kizginlikten dedik kisirlaştirdik ama yine yapiyor. Mobilyalari degistirdim, 3ay oldu. Yapmadi hic. Ama dun ve bugun pespese ayni yere koltuga cisini yapti. Kum topaklasan kullaniyorum. İki ayri kum kabi var. 4kediler ve onn icin devamli gunde en az 2defa temizliyorum. Bolca da kum koyuyorum. Ama evde oldugumda baska bir odada kapiyi kapatip durdugumda veya isim olunca onunla ilgilenmedigimde hemen ciş yapiyor diye dusunmeye basladim. Cok seviyorum vermek de istemyorum. Zaten sokaga atilmis yavruyken akciger enfeksyon kapmisti buldugumuzda. Tedavi edip eve aldik. Smdi de birakmak istemiyorum onu. Napmam gerek. Bir fikri olan varmi. Cunku evde temiz koltuk ve temiz yorgan kalmadi artik.
Merhaba gün içinde kediniz mama yedikten su içtikten sonra bizzat kumunun yanına götürün, yanında durun, geri dönerse bi daha oraya yönlendirin 2-3 ısrardan sonra yapmazsa tuvaleti gelmemiş olabilir, ama 15-20dk sonra tekrar götürün. Bu arada kucağınıza alıp birden kumun içine falan koymayın, sadece oraya yönlendirin onu, kum kabının kenarına doğru, kumun üstüne çıkmak onun tercihi olsun. Hiç yapmıyorsa sadece ön patilerini kuma koyabilirsiniz. Kumun kenarında iken kendi elinizle eşeliyor gibi küçük hareketler yapabilirsiniz. Gün içinde bunu 4-5 kere yapın, birçok götürdüğünüzde kuma yapacağını göreceksiniz. Daha sonrasında da kendi gidip yapmaya başlayacak.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-04-16, 15:49   #9

Luici Çevrimdışı

Herkese merhaba biz esimle yaklasik 2 hafta once 1.5 yasinda bir erkek siyam kedisi aldik. Aldigimiz gunden itibaren (mutfakdaki ekmekli de dahil) heryere isedi. Temizlicrm dir canim cikti. Camasir suyu kullanmadim. Amonyaksiz hali sampuani aspirin beyaz sorke karbonat falan kullandim. Donra bu problemden kurtulmak icin kedimizi 2 gun once kisirlastirdik. Esim bir pamukla kedinin kokusunu alip koltuklara surdu alissin diye. Ama kedi kisirlastirilmasina ragmen isemeye devam ediyor. En son banyo paspasina ve lavabonun icindeki bezlere isemis. Napacagim bilmiyorum. Nasil alistiririm lutfen yardim edin.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-04-16, 17:24   #10

calypso üyesinin avatarı

calypso Çevrimdışı

Luici tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Herkese merhaba biz esimle yaklasik 2 hafta once 1.5 yasinda bir erkek siyam kedisi aldik. Aldigimiz gunden itibaren (mutfakdaki ekmekli de dahil) heryere isedi. Temizlicrm dir canim cikti. Camasir suyu kullanmadim. Amonyaksiz hali sampuani aspirin beyaz sorke karbonat falan kullandim. Donra bu problemden kurtulmak icin kedimizi 2 gun once kisirlastirdik. Esim bir pamukla kedinin kokusunu alip koltuklara surdu alissin diye. Ama kedi kisirlastirilmasina ragmen isemeye devam ediyor. En son banyo paspasina ve lavabonun icindeki bezlere isemis. Napacagim bilmiyorum. Nasil alistiririm lutfen yardim edin.
Kısırlaştırmakla doğru olanı yapmışsınız orası ayrı fakat kedilerin (özellikle de erkek kedilerin) etrafa işeme nedenleri bölgesini işaretlemek istemesinden kaynaklana bilir. Özellikle de yeni eve gelmişse. Genel kum kullanımı nasıl? Kakasını kuma yapar mı? Çişini hiç kumuna yaptı mı? Daha önceki sahiplerinden bu konuda bilgi aldınız mı, eskiden de yaparmıydı? Evinizin etrafında kediler dolaşır mı? Veterinere götürüp müayine ettirdiniz mi?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-02-17, 01:26   #11

Hüsran değerli Çevrimdışı

Merhaba benim erkek arkadaşımın 3 kedisi var. merlin büyük olan diyerleri daha yavru. Merlin erkek arkadaşima aşık olmuş ve ben hayatlarına girdiğimden beri yatağına işıyor. Asıl sorun bana taşındılar ve artık benim yatağıma işiyor yapabilicemiz bişi varmı?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-02-17, 09:25   #12

mycharlie üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
mycharlie Çevrimdışı

Hüsran değerli tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Merhaba benim erkek arkadaşımın 3 kedisi var. merlin büyük olan diyerleri daha yavru. Merlin erkek arkadaşima aşık olmuş ve ben hayatlarına girdiğimden beri yatağına işıyor. Asıl sorun bana taşındılar ve artık benim yatağıma işiyor yapabilicemiz bişi varmı?
Aşık demeyelim ona da, kedi stresli diyelim. Ortam değişimi ve evde yabancı bir insan hayvanı tedirgin ediyor. Zaman verin size alışmasını sağlayın. İlgilenin onunla, kendinizi sevdirin.
Bu arada kedilerde kum kabı dışında başka yerlere çiş yapmanın sebebi yalnızca psikolojik olmayabilir. İdrar yolları enfeksiyonu da buna sebep oluyor olma ihtimali var. Önce veterinere götürüp idrar tahlili yaptırın. Sebebi bir rahatsızlık değilse, veterineriniz bu dönemi daha sakin bir şekilde atlatması için ilaç desteğinde bulunabilir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-02-17, 09:36   #13

İstanbul (Avrupa Yakası)
mycharlie Çevrimdışı

Luici tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Yeni bir ortama giren erkek kedi, orayı sahiplenmek için koku bırakır. Sizin kediniz de bunu yapıyor. Kısırlaştırmak tam çözüm olmasa da kısmen azaltabilir. Kediniz bir süre sonra evine alışacak ve kesecektir idrar püskürtmeyi. Sabırlı olun. Ameliyatın da tam olarak yapıldığından emin olun, bazen tam temizlemiyorlar, erkek hala testesteron ve sperm üretmeye devam ediyor. Konuyla ilgili veterineriniz ile görüşün. Bu arada, idrar kokusu çıkarıcı ürünler var. Şahsen kullanıyorum ve çok faydasını gördüm. Saniyeler içerisinde kokuyu yok ediyor. Bir kaç tane denedim ve bir tanesi beni çok memnun etti. Burada marka vermek yasak mı değil mi bilmiyorum ama isterseniz özelden adını yazabilirim, sirke mirke benim için de çözüm olmadı. Evde sirke kokusundan geçilmiyordu, gidip aynı yerlere püskürtüyordu. Bu arada benim oğlum kısır değil.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-02-17, 09:38   #14

İstanbul (Avrupa Yakası)
mycharlie Çevrimdışı

DDoa tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Benim kedim zaten kisirlastirildi ama ona ragmen kumuna girmiyo silika kullandiktan sonra bu sorun olustu
Kumunu sevmemiş olabilir, kuma alışamamış olabilir. Kediler alıştıkları şeylerin değişmesini sevmezler. Hassas canlılar oldukları için de çabuk tepki gösterirler.
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları