Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Eğitimi ve Psikolojisi

Cevap Yaz
Eski 14-01-16, 10:54   #1
bhr

bhr üyesinin avatarı

bhr Çevrimdışı
Varsayılan yatağa çişini yapıyor.. :(

selamlar,

mochi dişi ve 6 aylık bir chinchilla. sağır. ilk geldiği günden beri tuvaletini kapalı kabına yapıyordu. 10 gün önce ilk defa yatağıma çişini yaptı. aksam ve ben olayın farkındayken. birkaç gün geçtikten sonra bu olay tekrarlandı, aynı gün içinde iki kere yaptı. EVden çıkarken odamın kapısını kapatıyorum. Evin başka bir yerine çiş yada kaka yapmıyor. yatağıma yaptığı günlerde de kakasını ve çişinin geri kalanını mutlaka tuvaletine yapıyor. Ancak bir kere mutlaka yatağıma yapıyor :/

evde bu sürecte yatılı misafirim oldu. ancak bundan daha önce de olmuştu. ayrıca müsafir gittikten sonra bu davranışına devam ediyor... Bu arada yatakta beraber yatıyoruz. Hic gece uyurken yataga cis yapmıyordu. onu da yaptı.

Son olarak, nevresimleri cıkarmışken yorganı eşelemeye başladı. tuvaletine sokmaya çalıştım ya girmedi ya da kaçtı. sonra yorganın üstüne cıkıp ben yetişemeden oraya yaptı bu iş çığrından çıkmış durumda..

veterinere götüreceğim ancak bu fiziksel bri durumdan kaynaklanmıyorsa, daha önce bu sorunu yaşamış arkadaşlar nasıl aştı yardımcı olurlarsa cok sevinirim.

Misafir varken ya da yokken günlük düzende pek bir değişiklik olmadı. Özellikle hiç kızdırmamaya çalıştığım, cok uyumlu oyun oynadığımız ve sevdiğim zamanlarda bile çişini yapıyor.

Yatağın üstünde eski bir çiş lekesi kaldığını gördüm. acaba bunun kokusunu yeni yorgan ve nevresimin üstünden alıp çişini yapmaya devam etmiş olabilir mi? (o kısmı da temizliyorum)
psikolojik bir durumda neden bir kere ve aynı yere yapıyor bunu da anlamış değilim...

su anda salonda kanepede beraber yatıyoruz ve hic bir sorun yok

Bu konu en son " 14-01-16 " tarihinde saat 11:00 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-01-16, 16:43   #2

İzmir
leonasmyrna Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: yatağa çişini yapıyor.. :(

merhaba bhr benim de iran cinsi oğlum bebekliğinden beri yatagımıza çişini yapıyor şuan iki yasında ve bu huyundan vazgecmedi ancak farkettik ki pike ve battaniye oldugu zaman yapmıyor sadece yorganlara yapıyor biz de artık yorgan kullanmıyoruz.yorganları kaldırdıgımızdan beridir eger yerde yumusak yastık veya hurc benzeri şeyler olmazsa sorun olmuyor sanırım yumusak pofuduk seyler onlarda böyle bir istek uyandırıyor sizin de aynı önlemleri almanızı öneriyorum 128522;
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-02-16, 18:01   #3
bhr

bhr üyesinin avatarı

bhr Çevrimdışı

selamlar,

mochi'nin çişinde hiçbir değişiklik yok malesef. idrar yolları için ilaç verdim. mamasını da uygun aldım. buna rağmen huyundan vazgeçmedi

yatağı yorganları sirkeli sularla sildim. Ucaklaştırıcı aldım şuanda markası aklıma değil ancak hiç bir işe yaramadı.

bir yorganım kaz tüyü, diğeri elyaflı. üstlerini battaniye ile örtmeye calıssam da bu sefer battaniyeyi eşeleyip yaomaya çalışıyor.

daha önce yatak odama girmesine izin veriyordum geceleri. ancak bu problem nedeniyle artık giremiyor. geceleri sürekli miyavlıyor. gündüz oda kapalı. akşam geldiğimde odaya girdiğimizde eğer çisi varsa yorganları uzun uzun koklayıp oraya yapmaya çalışıyor. üstünden alıp tuvaletine götürüyorum hemen oraya yapıyor.

sürekli bunu yaparsak unutur sanmıştım ancak unutmadı, alışkanlığından vazgeçiremedim.
böyle bir sorun yaşayan ve kurtulan varsa ya da etkili bri uzaklaştırıcı markası bilen varsa paylaşabilir mi?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-02-16, 18:02   #4
bhr

bhr üyesinin avatarı

bhr Çevrimdışı

leonasmyrna tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
merhaba bhr benim de iran cinsi oğlum bebekliğinden beri yatagımıza çişini yapıyor şuan iki yasında ve bu huyundan vazgecmedi ancak farkettik ki pike ve battaniye oldugu zaman yapmıyor sadece yorganlara yapıyor biz de artık yorgan kullanmıyoruz.yorganları kaldırdıgımızdan beridir eger yerde yumusak yastık veya hurc benzeri şeyler olmazsa sorun olmuyor sanırım yumusak pofuduk seyler onlarda böyle bir istek uyandırıyor sizin de aynı önlemleri almanızı öneriyorum 128522;

yorganı yere bıraktım bir süre fidip ona yapmadı. ama yatagın üstündekine yapmaya çalıştı. sorun yatak desem düz carsafı eselediğini hic gormedim.. ne yapacağımı sasırdım..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-02-16, 21:29   #5

Suffle üyesinin avatarı

Manisa
Suffle Çevrimdışı

bu sorunu bende 1 önce 15-20 gun yaşamıştım nasıl cözdügümü soyleyim belki yarari dokunur memlekete tatile giderken 1 gün önce yorgan battaniyeyi yıkamaya verdim yastıklarimi degistirdim koku alamiycgi sekilde gelince bu durum düzeldi yani koku alamadi
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-02-16, 15:44   #6
bhr

bhr üyesinin avatarı

bhr Çevrimdışı

Suffle tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
bu sorunu bende 1 önce 15-20 gun yaşamıştım nasıl cözdügümü soyleyim belki yarari dokunur memlekete tatile giderken 1 gün önce yorgan battaniyeyi yıkamaya verdim yastıklarimi degistirdim koku alamiycgi sekilde gelince bu durum düzeldi yani koku alamadi
defalarca yıkadım yorganları. yatağı aynı sekilde yatagı vs. sirkeyle temizledim, ters cevirdim...
bir sekilde yata cıktığında koklamaya başlıyor. daha sonra kum gibi eseleyip cisini yapmaya calışıyor. kum- yorgan iliskisini nasıl zayıflatıcam bir türlü bulamadım...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-02-16, 18:21   #7

İstanbul (Anadolu Yakası)
AllyNewt Çevrimdışı

bir süre yatak odanızın kapısını mochiye kapatın. Ansiyete problemi ilerleyerek oturma eğilimi gösteriyor. Aksiyete'ye sebep olan durumu bulmaya çalışın. Muhtelemelen sizin yaptığınız bir şey veya sizinle bağlantılı olan bir şey yüzünden. birde veterinerinize sorsasanız bir sağlık problemi olup olamayacağı ile ilgili. İdrar yolu enfeksiyonu gibi... Veya kızışma diyeceğim ama çok erken onun için..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-02-16, 19:01   #8

serem üyesinin avatarı

Edirne
serem Çevrimdışı

bhr tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
selamlar,

mochi dişi ve 6 aylık bir chinchilla. sağır. ilk geldiği günden beri tuvaletini kapalı kabına yapıyordu. 10 gün önce ilk defa yatağıma çişini yaptı. aksam ve ben olayın farkındayken. birkaç gün geçtikten sonra bu olay tekrarlandı, aynı gün içinde iki kere yaptı. EVden çıkarken odamın kapısını kapatıyorum. Evin başka bir yerine çiş yada kaka yapmıyor. yatağıma yaptığı günlerde de kakasını ve çişinin geri kalanını mutlaka tuvaletine yapıyor. Ancak bir kere mutlaka yatağıma yapıyor :/

evde bu sürecte yatılı misafirim oldu. ancak bundan daha önce de olmuştu. ayrıca müsafir gittikten sonra bu davranışına devam ediyor... Bu arada yatakta beraber yatıyoruz. Hic gece uyurken yataga cis yapmıyordu. onu da yaptı.

Son olarak, nevresimleri cıkarmışken yorganı eşelemeye başladı. tuvaletine sokmaya çalıştım ya girmedi ya da kaçtı. sonra yorganın üstüne cıkıp ben yetişemeden oraya yaptı bu iş çığrından çıkmış durumda..

veterinere götüreceğim ancak bu fiziksel bri durumdan kaynaklanmıyorsa, daha önce bu sorunu yaşamış arkadaşlar nasıl aştı yardımcı olurlarsa cok sevinirim.

Misafir varken ya da yokken günlük düzende pek bir değişiklik olmadı. Özellikle hiç kızdırmamaya çalıştığım, cok uyumlu oyun oynadığımız ve sevdiğim zamanlarda bile çişini yapıyor.

Yatağın üstünde eski bir çiş lekesi kaldığını gördüm. acaba bunun kokusunu yeni yorgan ve nevresimin üstünden alıp çişini yapmaya devam etmiş olabilir mi? (o kısmı da temizliyorum)
psikolojik bir durumda neden bir kere ve aynı yere yapıyor bunu da anlamış değilim...

su anda salonda kanepede beraber yatıyoruz ve hic bir sorun yok
Bence o çiş kaldıysa onun kokusunu alıp yapıyordur büyük muhtemele
O yeri çamaşır suyuyla sil Oray'ı kokusu gitsin birdaha yapmaz umarım
Benim oğlumda yerlere yapıyordu kuluzet eğitimi alırken o yerleri çamaşır suyuyla siliyordum birdaha yapmıyordu çok şükür kılozete yapıyor artık.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-02-16, 12:23   #9
bhr

bhr üyesinin avatarı

bhr Çevrimdışı

AllyNewt tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
bir süre yatak odanızın kapısını mochiye kapatın. Ansiyete problemi ilerleyerek oturma eğilimi gösteriyor. Aksiyete'ye sebep olan durumu bulmaya çalışın. Muhtelemelen sizin yaptığınız bir şey veya sizinle bağlantılı olan bir şey yüzünden. birde veterinerinize sorsasanız bir sağlık problemi olup olamayacağı ile ilgili. İdrar yolu enfeksiyonu gibi... Veya kızışma diyeceğim ama çok erken onun için..

Odamın kapısı gündüz ben evde yokken kapalı. gece ben yatarken yine kapalı. sadece ben odadayken girebiliyor ve yatağın üstüne çıkabiliyor. veterinere gittim. ilaç kullandım, mamasını da özel stres azaltıcı mama olarak değiştirdim.
buna rağmen alışkanlığını bırakmış değil. hayat düzenimizde hicbir degisiklik yok. onu evde yalnız bırakıyorum diye olabilir sandım ama bu durum en basından beri boyleydi. bunun dışında onu sinirlendirecek hic bir sey aklıma gelmiyor. arkamdan cok miyavlıyor ve eve her geldigimde ayakkabalıkta ya da kapının dibinde beni beklerken buluyorum onu. kızgınlık dönemi ne zaman başlar bilmiyorum ama çiş yapma iki aydır var...

şu anda kapıdan kaçmaya çok meraklı, bu sanırım ergenliğe girdiğini gösteriyor?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-02-16, 12:25   #10
bhr

bhr üyesinin avatarı

bhr Çevrimdışı

serem tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Bence o çiş kaldıysa onun kokusunu alıp yapıyordur büyük muhtemele
O yeri çamaşır suyuyla sil Oray'ı kokusu gitsin birdaha yapmaz umarım
Benim oğlumda yerlere yapıyordu kuluzet eğitimi alırken o yerleri çamaşır suyuyla siliyordum birdaha yapmıyordu çok şükür kılozete yapıyor artık.
yani aklıma gelen herşeyle sildim temizledim. nefret etmeme ragmen sirke bile kullandım. ama olmadı...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-02-16, 13:35   #11

Sakarya
Gamze atlı Çevrimdışı

Bi arkadaş vardı bu dertten muzdarip ama kim olduğunu unuttum malesef.. O kumunu değiştirdi kedinin.. Kullandığı yeri değiştirdi sorunu çözdü.. Ama seninkine faydası olur mu bilmiyorum..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-02-16, 18:12   #12

serem üyesinin avatarı

Edirne
serem Çevrimdışı

bhr tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
yani aklıma gelen herşeyle sildim temizledim. nefret etmeme ragmen sirke bile kullandım. ama olmadı...
Bi sıprey var o sıpreyi yatağınıza sıkarsanız birdaha kediniz yatağa yapmaz internete var ama pahalı
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-04-16, 11:12   #13
bhr

bhr üyesinin avatarı

bhr Çevrimdışı

selam, bu konuda bir güncelleme yapayım.
Bizde değişen hiçbirşey yok... Eğer çişi varsa yorganı mutlaka eşeleyip çişini yapmak istiyor. Kucaklayıp tuvaletine sokuyorum oraya yapıyor. Odamın kapısı sürekli kapalı . artık geceleri de beraber yatmıyoruz.

Son önlem olarak, su sızdırmaz bir yatak alezi alıp yataga değil yorganın üstüne geçirdim. ne kadar dikkat etsem de arada bir gözden kacıp çişini bırakıveriyor. tek umudum yazın o yorganı kaldırıp pikeye geçtiğimde bu huyundan vazgecmesi.

Böyle bir sorun atlatıp cözen varsa hala yardımlara önerilere açığım..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-04-16, 13:51   #14

İstanbul (Avrupa Yakası)
scene34 Çevrimdışı

Kediniz orayı tuvalet edinmiş ve yataktaki kokuyu geçirmeden yapmaya devam eder. Benim kedi de bir ara ishal oldu ve evde küçük yünlü bir halı vardı ona yapmaya başladı. Sonra ishali geçti halıya tuvaletini yapmaya devam etti engelleyemedim. En son halıyi kaldırmak zorunda kaldım. Sizin içinde tek cozum kediyi yatak odasına hiç almamak olur. Bende gece uyandirmasindan dolayi artık yatak odasına almıyorum kediyi. 3-4 gün miyavladi ben hiç almadım taviz vermedim bu konuda şimdi alıştı.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-04-16, 22:28   #15

mervegulistnbl üyesinin avatarı

mervegulistnbl Çevrimdışı

Veterinerde idrar yollarına bakıldı mı? eğer sorun yoksa kediniz kızgınlık yüzünden yapıyor.bazı dişiler, erkek kediler gibi işaretlemek adına yorgan yada nevresimlere yapıyor.kısırlaştıracaksınız.eğer bunu düşünmüyorsanız çamaşır yıkarken yumuşatıcı gözüne sirke koyacaksınız.asla çamaşır suyu kullanmayın.çamaşır suyu onların tuvaletinin kokusuna en çok benzeyen sıvı.birde naneli kokulardan hiç hoşlanmıyorlar.okaliptüs yağı alıp yaptığı yere bir damla damlatmanız onu uzak tutacaktır.
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları