Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Eğitimi ve Psikolojisi

Cevap Yaz
Eski 08-02-14, 00:58   #1

çakıl38 üyesinin avatarı

Ankara
çakıl38 Çevrimdışı
Varsayılan yardım almamın zamanı

Şimdiii bu konu hakkında 1 tane daha başlik acmistim ama eski oldugu icin yenileyeyim dedim.benim kedim disari sevdalisi.manyak her gun disari cikar gunde 1,2,3,4 hatta 5 saat gezer.sonra pasa pasa eve gelir uyur.evde tutamiyorum ben bu kediyi.kafayi yiycem kapiyi kapatsam pencereden kaciyor noel baba misali. Ne zaman evde dursun desem disari cikarmasam deliriyor.meoowww meeeiiiww diye bagirmalar mi dersiniz yoksa cicekleri koparip perdelerden yerlere ucmalar mi daha ne isterseniz var bizimkinde.kisirlastirdim fayda etmedi ama iyiki kisairlastirmisiz normal zaman icinde evde bizi issirrken cok uysal kuzu oldu.. Ama derseniz ki disari cikmamasina engel oldumu hiccc kafayi yemis duumdayin en az 10 tane fare aldim, cesitli oyuncaklar diktim usenmeden yoook oynuyor oynuyor sonra tekrar meoow demeye basliyor. gercekten bu aralar buyuk bir problem bizim icin cunku tasinacagiz ve diger evimizde disari cikma imkanini birakin balkona bile cikamaz cikarmam da zaten 13. kattan dusup oldu diye bir konu acmakda istemem ayriyetten. Kafam cok karisik veterinerimiz de dediki o kedi atlar %100 ölur siz o kediyi birakin bahceye yasar.bak bak bak veterinere bak!!! Bana bir akil verin sunu sunu yap da zamanla da olsa disari istemez deyin gerekirse geceleri de azcik uykusuz kalirim yani.bu arada ekliyim uyku duzenimiz su sekilde: sabah horuldayarak uyu ve gece ooo kuduuurr.gecelerin adami bizimki. neyse fazla uzun tuttum ama benim acil bir cozume ihtiyacim var.bu yuzden de bir an once bana lutfen yardim edin.ev halki da artik bikti bu gece uyandirilmaktan.onlar da gece kafalarinda kocaman bir kedi gorunce tek care olarak disari cikariyorlar hayvani.lutfen acil ve acil yardimlarinizi beklemekteyim!!!
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-02-14, 02:32   #2

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: yardım almamın zamanı

Arkadasim senin isin zor, en basda yapman gerekirdi suan cok gec, alismis artik.

Yeni evde mecbur disari cikmayacak ama bu sürec cok zor olacak. Belki 1 ay belki 2 ay, belki 6 ay sürecek ama sonunda kabul edecek.
Kediniz icinde kolay olmayacak ama baska careniz yok sanirim.
Balkonunuz varsa yeni evinizde orayi celik telle kapatip balkona cikarabilirsiniz, hic yokdan iyi olur.

Ayrica 2. kediniz varmiydi? Yoksa belki, 2. kedi arkadas olur kedinize ve disari cikma hissini bastirabilir...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-02-14, 05:37   #3

iskender üyesinin avatarı

iskender Çevrimdışı

Dışarıda 5 saate yakin dolaşıp oyle geliyor diyosunuz. Hayvan alismis bir kere ve kediler alisaknliklarindan kolay kolay kurtulamazlar. Benim sahsi fikrim hayvani eve hapsetmek yanlis olur. Sonucta bi kedi ve bunun yanisira sokagi bilen taniyan bi kedi olmus artik. Bi anda inu bu aliskanligindan söküp atarsaniz cok mutsuz olacagndan eminim. Mutsuzlugu gectm saldirgan olablr. Yeni evde balkina bile cikaramam demissiniz vallahi yazik hayvana üzüldüm onun icin. Çözüm yolu gittignz yerde de ayni devam etmek olur. Baska bi yer olucagi icin eve donus yolunu bilmesi acisindan bir sure tasmayla gezdirin yerini yurdunu ogrensin iyice ama dedigm gbi hayvani bu aliskanligndan mahrum birakmayin derim. Yda benelifin dedgi gbi yanina bi arkds alablrsnz ama bu da onu ya tamamen eve baglayablir yda tamamen evden uzaklastirabilir belli olmaz.

Bu konu en son " 08-02-14 " tarihinde saat 05:39 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-02-14, 11:37   #4

çakıl38 üyesinin avatarı

Ankara
çakıl38 Çevrimdışı

Siz yanlis anlamissiniz ben diyorum ki diger evde zaten cam balkon vb. her sey olacak fakat sadece atlamamasi icin her onlem olsa bile kolay kolay cikarmayi dusunmuyorum.evet benelif ettim bir aptallik sorma keske keske keske ama gecmise donemiyorum iste.bu arada 2. kediyi ben de dusundum bir ara sokakta bir tane bulup eve getirmemle cakil bey delirdi kiyameti kopardi kedinin ustune atlayip tislamalar sonra dovmeler hemen geri koydumkediyi.diger evde cikma sansi yok mmalesef sayin iskender cunku ev 13. katta ayrica da onunde cikip oynayacagi bir alan mevcut degil

Guzel yorumlariniz icin tesekkur ederim fakat ogrenmek istedigimi soyleyeyim konuda pek belirtmemisim ama nasil kedimi disari ciktigindaki kadar eglendirip yorabilirim? bence asil soru bu olmaliydi...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-02-14, 16:42   #5

MiiYaww üyesinin avatarı

Muratpaşa
MiiYaww Çevrimdışı

merhaba çakıl38;

dediyiniz olay bendede vardı kapı açılınca venüs hanım hemen kapıdan çıkardı va bizi peşinden koştururdu )
ama sonra kapı yı açtım ve bekeldim.venüs kapıya yöneldi eşiye adım atınça hemen ''HAYIR!'' diye sertçe bağırdım ve sonra içeri girdi.öyle öye alıştı artık kapıdan dışarı çıkmıyor.ama sakın dövmeyin.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-02-14, 18:32   #6

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı

Disari alisan bir kediyi, evde oyunlar oynayarak yoramaz, unutturamazsiniz. Belki 5-10 dakika unutur ama yine o kapinin önünde miyavlamaya devam eder.

Cocukken panter isimli (tekir) kedim sokaga cikip dolasip eve geri geliyordu.
Bir katli büyük bahceli evimiz oldugu icin geldiginde camin önünde miyavliyordu aliyorduk iceri.

Tabi benim bu dedigim 23 sene önceydi, ozamanlar bizim mahalle dedigimiz sey 10 tane evden olusuyordu ve herkes birbirini taniyordu.
Panterde elifin kedisi diye taninan bilenen bir kediydi.

Her zaman kapinin önünde miyavlayinca acardik, giderdi. Kisin kar yagdiginda o dondurucu sogukda disari gitmesini istemezdim ama miyavlamalari durmazdi eninde sonunda acardik o kapiyi.
Cünkü siz gitmemesi konusunda israr etsenizde onun gidicem diye miyavlama israri sizinkinden daha kuvvetli oluyor, sonsuza kadar miyavlar diyebilirdim o vakitler.

3 kardes evin icinde (yaslarimiz ufak), oyunlar oynuyorduk, yorulmak ne demek panterin bizimle oynamakdan nefesi kesiliyordu, ama hicbirsey onu disaridan vazgecirmeye yetmiyordu, ordan iyi biliyorum.
Disari alisan kedi evi sadece konaklama, karin doyurma yeri gibi görüyor.

Zamanla disarda kalma süreside uzuyor ve birgün hic gelmiyor...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-02-14, 20:26   #7

çakıl38 üyesinin avatarı

Ankara
çakıl38 Çevrimdışı

Off malesef ne hayir demek ne de poposuna hafifce vurmak hicbir sey ise yaramiyor ki halen popsuna sevmek haricinde hafifce de vurmadim yanlis anlamayin.benim de ilk kedim sayilir bir kere cook kucukken bir kedim olmustu ama hic cikarmadim disari peki anladim vazgecmez ama sayin benelif ne yapacagim ben durumumuz cok kotu bir bilseniz acaba yavas yavas mi vazgecirsem ki nolur ya yardim edin zaten bu konu hakkinda o kadar cok kafa yoruyorum ki agliyorum bazen ne yapsam ne etsem benn diger evde neler yapacak gercekten hic bir fikrim yok caresizligimi anlayin ya
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-02-14, 22:21   #8

MiiYaww üyesinin avatarı

Muratpaşa
MiiYaww Çevrimdışı
Exclamation Cvp: yardım almamın zamanı

çakıl belki oranın bilmediği bir yer olduğunu anlayınca birdaha dışarı çıkmak istemez ?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-02-14, 23:09   #9

çakıl38 üyesinin avatarı

Ankara
çakıl38 Çevrimdışı

MiiYaww tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
çakıl belki oranın bilmediği bir yer olduğunu anlayınca birdaha dışarı çıkmak istemez ?
Ahh keske ama pek sanmiyorrum ya bizimki resmen insanlar nasil sigaraya bagimli o da disariya gercekten benim yerime koyun kendinizi ve dusunun deliriyorum ya
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-02-14, 04:48   #10

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı

Benzetme yerinde olmus, sigara bagimlisi gibi bir durum aslinda.
Ve bagimli olan kedinizi eve alistirmak zorlu bir sürec. Cok üzülecek, cok aglayacak ve cok yipranacak.
Ama onun icin en dogru karar sokaga cikmamak oldugu icin, asla geri adim atmadan onu disari birakmayacaksiniz.
Mecbur alisacak, onun sagligi icin bu gerekli. Ben ozamanlar cocukdum, kedimi doyurmak sevmek disinda ne gerekdigini bilmeyen biriydim, simdiki gibi bana yol gösteren biri olsaydi her yolu denerdim.

Sizde deneyecek ve insallah basaracaksiniz ama öyle 3-5 günde hersey yoluna girecek diye beklemeyin aylar sürecek bir ugrasdan bahsediyoruz, simdiden bol sans diliyorum kolay gelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-02-14, 15:26   #11

Banger üyesinin avatarı

Eskişehir
Banger Çevrimdışı

çakıl38 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Şimdiii bu konu hakkında 1 tane daha başlik acmistim ama eski oldugu icin yenileyeyim dedim.benim kedim disari sevdalisi.manyak her gun disari cikar gunde 1,2,3,4 hatta 5 saat gezer.sonra pasa pasa eve gelir uyur.evde tutamiyorum ben bu kediyi.kafayi yiycem kapiyi kapatsam pencereden kaciyor noel baba misali. Ne zaman evde dursun desem disari cikarmasam deliriyor.meoowww meeeiiiww diye bagirmalar mi dersiniz yoksa cicekleri koparip perdelerden yerlere ucmalar mi daha ne isterseniz var bizimkinde.kisirlastirdim fayda etmedi ama iyiki kisairlastirmisiz normal zaman icinde evde bizi issirrken cok uysal kuzu oldu.. Ama derseniz ki disari cikmamasina engel oldumu hiccc kafayi yemis duumdayin en az 10 tane fare aldim, cesitli oyuncaklar diktim usenmeden yoook oynuyor oynuyor sonra tekrar meoow demeye basliyor. gercekten bu aralar buyuk bir problem bizim icin cunku tasinacagiz ve diger evimizde disari cikma imkanini birakin balkona bile cikamaz cikarmam da zaten 13. kattan dusup oldu diye bir konu acmakda istemem ayriyetten. Kafam cok karisik veterinerimiz de dediki o kedi atlar %100 ölur siz o kediyi birakin bahceye yasar.bak bak bak veterinere bak!!! Bana bir akil verin sunu sunu yap da zamanla da olsa disari istemez deyin gerekirse geceleri de azcik uykusuz kalirim yani.bu arada ekliyim uyku duzenimiz su sekilde: sabah horuldayarak uyu ve gece ooo kuduuurr.gecelerin adami bizimki. neyse fazla uzun tuttum ama benim acil bir cozume ihtiyacim var.bu yuzden de bir an once bana lutfen yardim edin.ev halki da artik bikti bu gece uyandirilmaktan.onlar da gece kafalarinda kocaman bir kedi gorunce tek care olarak disari cikariyorlar hayvani.lutfen acil ve acil yardimlarinizi beklemekteyim!!!
Tek çareniz ona bir arkadaş bulmak, sahiplenmek. Benim kedim de tam tersti dışarı çıkmaktan nefret eder. Eve başka kedi getiririz saldırır istemez. Ya yukarıda ki arkadaşın tavsiyesine uyacaksın, balkonunu telle kaplatmalısın yada ona bir arkadaş bulmalısın. En kötüsünden eğer uysal size sadık bir kediyse sabah dışarıya bırak akşam gelir. İyi forumlar...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-02-14, 20:20   #12

MiiYaww üyesinin avatarı

Muratpaşa
MiiYaww Çevrimdışı

Benelif tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Benzetme yerinde olmus, sigara bagimlisi gibi bir durum aslinda.
Ve bagimli olan kedinizi eve alistirmak zorlu bir sürec. Cok üzülecek, cok aglayacak ve cok yipranacak.
Ama onun icin en dogru karar sokaga cikmamak oldugu icin, asla geri adim atmadan onu disari birakmayacaksiniz.
Mecbur alisacak, onun sagligi icin bu gerekli. Ben ozamanlar cocukdum, kedimi doyurmak sevmek disinda ne gerekdigini bilmeyen biriydim, simdiki gibi bana yol gösteren biri olsaydi her yolu denerdim.

Sizde deneyecek ve insallah basaracaksiniz ama öyle 3-5 günde hersey yoluna girecek diye beklemeyin aylar sürecek bir ugrasdan bahsediyoruz, simdiden bol sans diliyorum kolay gelsin...
EVET ÇOK HAKLISINIZ.AYLAR SÜRECEK
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-02-14, 23:04   #13

çakıl38 üyesinin avatarı

Ankara
çakıl38 Çevrimdışı

Ben iyi yolda tum hizla ilerletmeye calisiyorum bagimli kedimi bugun bir ilki basardi dun oglenden beri evde biraz yordum oynadik falan ama simdi uykuda cikarmadim bugun.sanirsam gece cikar artik insallah hava kotu olur diye dua ediyorum hava kotu olunca koynumda uyuyor kuzu gibi ustune ustluk bir de mantar cikti bizimkinde krem kullaniyoruz gunde 2 kez sabah aksam ise de yariyor gibi yara kuculmeye basladi bile insallah her sey yolunda gider ama ben simdiden cakilin aglamalariyla uyanacagim gunlerin geride olmadigini belki bu gece bile yine uyuyamayacagimi biliyorum ama ne yapalim sigaradan kurtulmak aammma da zor
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-02-14, 14:41   #14

çakıl38 üyesinin avatarı

Ankara
çakıl38 Çevrimdışı

evettt gelişmeleri aktarmaya geldim

iki gündür aşşağı inmiyor.dün gece kudurmaları sonucu bıraktım balkona aşşağa inmedi çıktı dolabın üstüne uyudu.demekki manzaralı yatak seviyor bizimki .sabah 7 de kalktım baktım çakıl hala uyuyor.aldım eve yemeğini verdim.gittim geldim hala evde tekrar yemek şimdi de oyun oynarız herhalde...allahın izniyle kurtulacağız şu illet dışarı problemimizden
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-02-14, 21:19   #15

MiiYaww üyesinin avatarı

Muratpaşa
MiiYaww Çevrimdışı

çakıl38 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
evettt gelişmeleri aktarmaya geldim

iki gündür aşşağı inmiyor.dün gece kudurmaları sonucu bıraktım balkona aşşağa inmedi çıktı dolabın üstüne uyudu.demekki manzaralı yatak seviyor bizimki .sabah 7 de kalktım baktım çakıl hala uyuyor.aldım eve yemeğini verdim.gittim geldim hala evde tekrar yemek şimdi de oyun oynarız herhalde...allahın izniyle kurtulacağız şu illet dışarı problemimizden
AAA ÇOK SEVİNDİM SİZİN ADINIZA GERÇEKTEN BELKİDE AYLAR SÜRMEZ ÇAKIL ZATEN AKILLI BİR KEDİ İNAIYORUMKİ YENECEKSİNİZ ŞU BAGIMLILIGIÇ
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları