Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Eğitimi ve Psikolojisi


Cevap Yaz
Eski 19-01-09, 16:10   #1
 
pisicik üyesinin avatarı
 
İstanbul (Anadolu Yakası)
Üyelik Tarihi: Ağu 2008
Yaş: 21
Mesajlar: 637
pisicik Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 13
Exclamation Tuvalet eğitimi ve çok karşılaşılan sorunlar

Evimize bir kedi almayı düşünürken aklımızda oluşan soru işaretlerinden biri de, kedimize tuvalet eğitimini nasıl vereceğimiz konusudur. Pek çok kedi, kum kabına bir kez götürüldüğünde mesajı alır ve tuvaletini kendiliğinden kumuna yapmaya başlar. Fakat annesinden erken ayrılmış, bir pet shop kafesinde büyümüş veya başka nedenlerle tuvalet alışkanlığı edinmemiş bir kediden her şeyi bir anda öğrenip uygulamasını beklemek hata olur. Unutmayın, eviniz onun için hiç tanımadığı yepyeni bir ortamdır ve neyin nerede olduğunu, kendisinden nerede ne yapmasını beklediğinizi anlaması için zamana ihtiyacı vardır.
Kedinizin kolaylıkla ulaşabileceği fakat fazla ayak altında olmayan sakin bir yere kum kabını koyun. Kum kabı, kedinizin mama ve su kaplarının bulunduğu yerden uzak olmalıdır. Kabın içine yaklaşık dört parmak kalınlığında kum doldurun. Kum kabının kedinin rahatlıkla hareket edebileceği genişlikte olmasına (en az 30cm X 30 cm), kenarlarının fazla yüksek olmamasına dikkat edin.
Yavru kediler yemek yedikten kısa bir süre sonra tuvalete gitme ihtiyacı duyarlar. İlk seferinde onu kum kabına siz götürebilirsiniz fakat kabın yerini öğrenmesi için onu her seferinde kucağınıza alıp taşımak yerine bir iple ya da oyuncakla oynatarak kum kabına kadar kendiliğinden gidip gelmesini sağlayın. Kediler kafalarında yaşadıkları yerin bir haritasını oluştururlar ve bunu yaparken görüntüler kadar kokulardan da yardım alırlar. Tuvaletini yaptıktan sonra kumunun tamamını hemen temizlemek yerine, alışkanlığı tam olarak kazanıncaya dek az miktarda kirli kumu kabında bırakırsanız, koku da doğru yeri bulmakta ona yardımcı olacaktır. Yalnız kedilerin temizliklerine düşkün canlılar olduklarını ve burunlarının son derece hassas olduğunu da unutmayın; yani çok az miktarda kirli kum, mesajı alması için yeterli olacaktır. Kabını hiç temizlemeden olduğu gibi bırakırsanız, ıslak ve kirli kumla uğraşmak yerine kendine kum kabı dışında temiz bir nokta seçmeyi tercih edebilir.
İdeal olan kedinizin kumunu her gün bir kürekle temizlemek, en az haftada bir kez de tüm kum kabını boşaltıp çamaşır suyu vb. maddelerle dezenfekte etmektir. Topaklaşan ve kokuyu emen kaliteli bir kum kullanırsanız, tuvaletini yaptıktan sonra yalnızca kirlenen kısımları kolaylıkla ayırıp atabilirsiniz. Çok mecbur kalmadıkça kum kabının yerini değiştirmeyin. Eğer değiştirmeniz gerekiyorsa bunu her gün birkaç santim hareket ettirerek kademeli olarak yapın.

Kafası Karışmış Bir Kedi

Kediniz eğer kum kabını doğru şekilde kullanmayı öğrenemedi ve evin farklı yerlerine tuvaletini yaptıysa hemen telaşa kapılmayın. Öncelikle, yanlış yere tuvaletini yaptığında asla yüksek sesle azarlamak, poposuna vurmak vb. ceza yöntemlerine başvurmayın. Bu sadece korkmasına ve daha fazla kafasının karışmasına neden olur. Yaygın kanının aksine onu tuvaletini yaptığı yere götürüp azarlamak işe yaramaz. Tam tersine, tuvaletini yapmanın kötü bir şey olduğunu sanarak azarlanma korkusuyla bu kez sizin kolaylıkla göremeyeceğiniz gizli yerlere, örneğin dolap içlerine, yatak altlarına, kapı arkalarına tuvaletini yapmaya başlayabilir.
İlk iş olarak kedinizin tuvaletini yaptığı yeri amonyaksız bir maddeyle iyice temizleyin. Amonyak kokusu kedinize o noktaya başka kedilerin tuvaletini yaptığı izlenimi verir ve bu kokuyu aldığı yerlere tekrar tekrar tuvaletini yapabilir. İyice temizlenmemiş bir noktada ise kendi tuvaletinin kokusunu alacağı için aynı yere tekrar yapabilir. Kediniz eğer idrarını yaptıysa bir parça kağıt mendili idrarla ıslatarak kum kabına koyun. Eğer dışkısını yaptıysa dışkısından bir miktar alarak bunu da kumuna koyabilirsiniz. Bu, kum kabının ne işe yaradığını ona hatırlatmak açısından faydalı olacaktır.
Gün içinde onu sık sık kum kabına götürün ve onu sıkmadan, azarlamadan patileriyle kazma hareketini yaptırın. Eğer geniş ya da çok katlı bir evde yaşıyorsanız, başlangıçta kedinin kolaylıkla göreceği yerlere birkaç kum kabı koymak da işe yarayabilir. Eğer ısrarla aynı noktaya tuvaletini yapıyorsa, bu noktayı iyice temizleyip dezenfekte ettikten sonra kedinize bu noktada mama verin ve mama kabını orada bırakın. Bir kedi çok zor durumda kalmadıkça asla yemek yediği yere tuvaletini yapmaz.
Kedinizin tuvaletini yanlış yere yapmasının nedeni kafasının karışması olabilir, ancak kum kabının bulunduğu yerde ya da kumuyla ilgili onu rahatsız eden bir durum da olabilir. Kum kabı evin sakin, güvenli bir yerinde mi? Evde başka kediler varsa, kabını kullanırken onu rahatsız ediyorlar mı? (Çocuklar da kediniz kumuna girdiğinde onu rahatsız ediyor olabilirler.) Kumunu düzenli olarak temizliyor musunuz? Kum kabının yerini değiştirdiniz mi? Kabın etrafına kedinizi ürkütebilecek yeni bir eşya vb. kondu mu? Örneğin çamaşır makinesinin yakınında duruyorsa, çamaşır makinesi çalıştırıldığında gürültüsünden ürkmüş olabilir.Alışkanlık Değişimi
Kum kabını hatasız olarak kullanan kediniz birdenbire başka yerlere tuvaletini yapmaya başladıysa, öncelikle bir sağlık sorunu olup olmadığını araştırın. Kısırlaştırılmamış kediler, kızgınlık döneminde koku bırakmak amacıyla evin farklı yerlerine kokulu bir sıvı püskürtebilir ya da tuvaletlerini yapabilirler. Eğer kediniz kısırlaştırılmışsa, tuvalet alışkanlığının değişmesinin nedeni bir sağlık sorunu olabilir. Kedinizin bağırsak paraziti olmadığından, ishal ya da kabızlık gibi bir sorunu olmadığından emin olmalısınız. Ayrıca idrar yollarıyla ilgili bir sorunu olup olmadığını da öğrenmelisiniz. İdrar yolları enfeksiyonu geçiren ya da idrar yollarında kum, taş dediğimiz kristaller oluşan kediler idrar yapmakta güçlük çektikleri, ağrı ve sancı duydukları için evin farklı yerlerine idrar yapmaya başlarlar. Kedinizin böyle bir sorunu olup olmadığını öğrenmenin tek yolu, kedinizi bir veterinere götürerek muayene ettirmek ve gerekli idrar-dışkı tahlillerini yaptırmaktır.
Veterineriniz kedinizin fiziksel bir sorunu olmadığını söylediyse, sorunun psikolojik kaynaklı olduğu düşünülebilir. Son günlerde ev hayatınızda önemli bir değişiklik oldu mu? Eve yeni bir kişi ya da evcil hayvan geldi mi? Evdeki eşyaların (bu arada kum kabının) yeri değişti mi? Kediler alışkanlıklarına bağlıdırlar ve değişimden hoşlanmazlar. Bu nedenle hoşlarına gitmeyen bir durum olduğunda bunu protesto etmek için evin farklı yerlerine tuvaletlerini yapabilirler. (Örneğin kıskandıkları ya da kızdıkları bir kişinin yatağına ya da eşyalarına.) Sorunu çözmek için ona her zamankinden daha çok ilgi göstermek, onunla daha çok vakit geçirmek, onu sevdiğinizi belli etmek faydalı olabilir. Yanlış yere tuvaletini yaptığında onu azarlamak, cezalandırmak gibi yöntemlere asla başvurmayın. Tuvaletini yaptığı yerleri ve eşyaları iyice temizleyin. Kum kabını kullandığında hemen ardından ona sevdiği bir yiyeceği vererek ödüllendirmek de işe yarayabilir.
Kedinizin tuvalet alışkanlığının aniden değişmesinin psikolojik bir nedenden kaynaklandığı sonucuna varmadan önce muhakkak bir sağlık sorunu olup olmadığını öğrenmek için veterinerinize danışın. Unutmayın, bu davranış değişikliği yaşamsal tehlike içeren bir hastalığın belirtisi de olabilir. Kediler yaradılış itibarıyla temizliklerine son derece düşkün canlılardır ve kum kabını kullanmayı öğrenmiş hiçbir kedi nedensiz yere kum kabının dışındaki yerlere tuvaletini yapmaz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-01-09, 10:55   #2
 
merve çağrı üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Eki 2008
Mesajlar: 314
merve çağrı Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Tuvalet eğitimi ve çok karşılaşılan sorunlar

neler yapmadım ki? bu söylenilenlrin hepsini yaptım ama maalesef sonuç alamadım.tam düzeldi diyorum bir daha yapıyor.evde ki herşeyi ona heba ettik sonunda..napalım bizde onu öyle kabul ettik ama sinir sistemlerimiz de mahfoldu.....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-01-09, 12:06   #3
 
pisicik üyesinin avatarı
 
İstanbul (Anadolu Yakası)
Üyelik Tarihi: Ağu 2008
Yaş: 21
Mesajlar: 637
pisicik Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 13
Varsayılan Cvp: Tuvalet eğitimi ve çok karşılaşılan sorunlar

Çok garip. Belki bir uzmandan yardım alabilirsiniz ??
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-01-09, 13:53   #4
 
merve çağrı üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Eki 2008
Mesajlar: 314
merve çağrı Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Tuvalet eğitimi ve çok karşılaşılan sorunlar

hekimimizde bunca yıllık doktorum böyle bir vakayla ilk defa karşılaşıyorum dedi,yani işeme problemine çözüm bulamadığım tek hayvan mia diyo..ona keza diğer veteriner hekimler de hep uyguladığım yöntemleri tekrarlıyo..en son artık yalnızlık sendromu dedik..(çalışan insanlar olduğumuz için) bir kedi daha aldık ama sonuç yok velhasıl,ev evlikten çıkmak üzere
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-01-09, 14:46   #5
 
pisicik üyesinin avatarı
 
İstanbul (Anadolu Yakası)
Üyelik Tarihi: Ağu 2008
Yaş: 21
Mesajlar: 637
pisicik Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 13
Varsayılan Cvp: Tuvalet eğitimi ve çok karşılaşılan sorunlar

Çok üzüldüm Umarım bir çaresi bulunur
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-01-09, 14:50   #6
 
merve çağrı üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Eki 2008
Mesajlar: 314
merve çağrı Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Tuvalet eğitimi ve çok karşılaşılan sorunlar

inşallah bizde o günün hayaliyle yaşıyoruz..ama yinede ona olan sevgimiz 1 gr eksilmedi..çok beğenerek alıp işine gelmediğinde sokağa atacak ya da başkasına verecek insanlardan olmadım hiç bi zaman.. 2 gün ayrı kalayım burnumda tütüyor dünyalar güzeli kızım..eve geldiğimde evi mahfetmiş olacağını bile bile onun acısını yaşamayım da gerisi zaten olur..iyi günler

Bu konu en son " 29-01-09 " tarihinde saat 14:54 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-04-09, 07:49   #7
 
Gecelerin Sessizliği üyesinin avatarı
 
İstanbul (Avrupa Yakası)
Üyelik Tarihi: Haz 2008
Yaş: 37
Mesajlar: 5
Gecelerin Sessizliği Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Tuvalet eğitimi ve çok karşılaşılan sorunlar

Benim babam nasıl alıştırdıysa bizimkini hayatta evin içerisine yapmazdı... Tuvaleti geldiği zaman gider tuvalet kapısının önünde miyavlayıp kapıyı açmamızı isterdi... Kapı açıldığında ise içeriye dalar duvar dibine geçip deliğe bırakırdı... Bazen evden birkaç günlüğüne ayrılacağımız zaman annem tuvalet kapısını aralık bırakır, yetecek kadar yemeğini de mutfağa koyardı... Hiçbir zaman eve döndüğümüzde kötü bir süprizle karşılaşmamışızdır...

Zaten annemin kediyi evde tutmasının tek sebebi de buydu... Yoksa normalde nefret eder evde hayvan olmasından... Ama ben ve babam tam bir kedi hastasıyız...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-01-11, 13:48   #8
 
Üyelik Tarihi: Oca 2011
Yaş: 22
Mesajlar: 1
puffy2 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Tuvalet eğitimi ve çok karşılaşılan sorunlar

kızım geldiğinde 2 aylıktı çok küçüktü ama tuvalet eğitimine 2 günde alıştı hiç sorun yaşamadık sadece birkere yatağın altına yaptı oda eve geldiği ilk gündü şimdi 4 aylık oldu ve hiç sorun çıkarmıyordu son zamanlarda 4 gündür tuvaletini annemlerin odasına yapıyor ve babam çok kızıyor onların puffy'i kabul etmesinin sebebi tuvalet eğitiminin olması ve temiz olmasıydı şimdi kızıyorlar yakında puffy'i göndermelerinden korkuyorum :'( yaptığı bölgeyi çamaşır suyuyla temizledim iyice sildim ama yine yapıyor sağlık sorunuda yok :'( tuvalet kutusuda hem geniş hemde sessiz ıssız kapalı bir yerde çalışma masasının altında duvarın köşesinde 2-3 aydır hiç sorun çıkarmadı neden böyle yapıyor anlamıyorum ne yapmam gerek lutfen yardım edin ben ondan ayrı yaşayamam 10 yıldır evde kedi veya köpek beslemek icin calistim simdi yeniden şansımı kaybetmek istemiyorum kızımıda çok seviyorum ne yapmam gerek???
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-01-11, 23:10   #9
 
Üyelik Tarihi: Oca 2011
Yaş: 37
Mesajlar: 1
mustti Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Tuvalet eğitimi ve çok karşılaşılan sorunlar

slm arkadaşlar bana yadımcı olurmusunuz 8 aylık bir kedim var kedim beş altı gündür hiç bir şey yemiyor ve kusuyor yeşil bir şekilde lütffen bu konuda yardımcı olabilecek samimi arkadaşların cevabını bekliyorum lütfen yardım edin şimdiden teşkkür ederim veteriner ve gerçek anlamda bir bilgisi olan arkadaşlar
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-01-11, 01:01   #10
 
irem107 üyesinin avatarı
 
İstanbul (Anadolu Yakası)
Üyelik Tarihi: Kas 2010
Yaş: 33
Mesajlar: 152
irem107 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Tuvalet eğitimi ve çok karşılaşılan sorunlar

mustti tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
slm arkadaşlar bana yadımcı olurmusunuz 8 aylık bir kedim var kedim beş altı gündür hiç bir şey yemiyor ve kusuyor yeşil bir şekilde lütffen bu konuda yardımcı olabilecek samimi arkadaşların cevabını bekliyorum lütfen yardım edin şimdiden teşkkür ederim veteriner ve gerçek anlamda bir bilgisi olan arkadaşlar
mustti ciddi bişey olabilir diye düşünüyorum. imkanın varsa mutlaka veterinere götürmelisin. birde sitede veterinerimize sorun kısmından direk veterinere sorarsan bu yazdıklarını eminim o sana yardımcı olacaksın. çok geçmiş olsun. inş. en kısa zamanda iyileşir...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-01-11, 01:07   #11
 
irem107 üyesinin avatarı
 
İstanbul (Anadolu Yakası)
Üyelik Tarihi: Kas 2010
Yaş: 33
Mesajlar: 152
irem107 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Tuvalet eğitimi ve çok karşılaşılan sorunlar

puffy2 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
kızım geldiğinde 2 aylıktı çok küçüktü ama tuvalet eğitimine 2 günde alıştı hiç sorun yaşamadık sadece birkere yatağın altına yaptı oda eve geldiği ilk gündü şimdi 4 aylık oldu ve hiç sorun çıkarmıyordu son zamanlarda 4 gündür tuvaletini annemlerin odasına yapıyor ve babam çok kızıyor onların puffy'i kabul etmesinin sebebi tuvalet eğitiminin olması ve temiz olmasıydı şimdi kızıyorlar yakında puffy'i göndermelerinden korkuyorum :'( yaptığı bölgeyi çamaşır suyuyla temizledim iyice sildim ama yine yapıyor sağlık sorunuda yok :'( tuvalet kutusuda hem geniş hemde sessiz ıssız kapalı bir yerde çalışma masasının altında duvarın köşesinde 2-3 aydır hiç sorun çıkarmadı neden böyle yapıyor anlamıyorum ne yapmam gerek lutfen yardım edin ben ondan ayrı yaşayamam 10 yıldır evde kedi veya köpek beslemek icin calistim simdi yeniden şansımı kaybetmek istemiyorum kızımıda çok seviyorum ne yapmam gerek???
puffy2 benim böyle bir sorunum olmadı hiç.. ama burada yazılanlardan okuduğum kadarıyla çamaşır suyuyla temizlemek çözüm değilmiş. çamaşır suyundaki amonyak kokusu tekrar tuvaletlerini oraya yapmalarını sağlıyormuş. başka bişeyle temizlemeyi dene. birde belki tuvalet kabının bulunduğu yeri sevmemiş olabilir. yanlış anlamadıysam çalışma masanın altında demişsin. başka bir yere koymalısın kabını. tabii kumunuda sevmiyor olabilir. kumunun markasını değiştirmende çözüm olabilir...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-06-11, 10:59   #12
 
Üyelik Tarihi: Haz 2011
Yaş: 20
Mesajlar: 2
sahdemeleq97 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Tuvalet eğitimi ve çok karşılaşılan sorunlar

slm bnm bir kedim var alışsın diye tuvalet kabını yakına koydm ilk önce balkonun köşesine yapıyoduu annemde kızdı bende yuvasının yanına kedi kumu koydum ancak alıştı fakat yerini değiştirmek istiyorum eğer değiştirirsem ne yapmalıyım
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-08-11, 18:58   #13
 
Üyelik Tarihi: Ağu 2011
Mesajlar: 5
ReyhanBidik Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Tuvalet eğitimi ve çok karşılaşılan sorunlar

Merhaba ben 6 kedisi olan biri olarak kum parasi vermekten biktim 2 haftalik kedime buyuyunce klozete tuvaletini yapmasini ogrretmek istiyorum.Bunun icin neler yapabilirim?Kendi cis kokusundan alip klozete atsam oraya sonra yapar mi ? tsekkurler bu arada klozet yerine banyo gideri de olabilir
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-08-11, 19:52   #14
 
Üyelik Tarihi: Ağu 2011
Mesajlar: 4
olly Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Tuvalet eğitimi ve çok karşılaşılan sorunlar

Merhaba,
İki hafta kadar önce evime 4 aylık bir Chinchilla yavru aldım. Sağlıklı ve sakin bir dişi. Herşey çok güzel ve evime gelir gelmez uyum sağladı. Ancak bir küçük sorunumuz var o da kakasını yaptıktan sonra üzerini örtmeğe çalışıyor ve kabın kenarlarını tırmalıyor ama yine de örtmüyor ya da örtemiyor. Ben onun papileriyle yardım edip, kumla örtmeyi gösteriyorum ama bir türlü öğrenemedi ya da öğrenmek istemiyor. Önceden silikon balı kristal kumu vardı, belki o yüzdendir deyip, hemen diğer naturel topaklanan ince kumdan aldım ama değişmedi, hala kakasının üzerini örtmüyor. Bukonuda yardımcı olabilirseniz, çok sevinirim. Teşekkürler
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-08-11, 12:53   #15
 
Üyelik Tarihi: Ağu 2011
Mesajlar: 5
ReyhanBidik Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Tuvalet eğitimi ve çok karşılaşılan sorunlar

Merhaba benim de 3 aylik disi kedim var.O da ayni sekilde kakasini yaptiktan sonra ortermis gibi yapiyor sonra vazgeciyor.Biz artik koku olmasin diye kakasini yaptiktan sonra kumda birakmiyoruz peceteyle aliyoruz ve atiyoruz.
  Alıntı Yaparak Cevapla


Cevap Yaz

Konu Araçları

LinkBacks (?)
LinkBack to this Thread: http://www.mihav.com/forum/kedi-egitimi-ve-psikolojisi/tuvalet-egitimi-ve-cok-karsilasilan-sorunlar-12607/
Gönderen For Type Tarih
Untitled document This thread Refback 24-06-09 13:43
DarkHardware • Diziyi görüntüle - Evde Kedi Bakımı (yardım) This thread Refback 07-05-09 16:45

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Köpeklerimizin eğitimiyle ilgili sorunlar... KARŞIYAKALI Köpek Eğitimi ve Psikolojisi 37 10-01-15 12:27
Köpeklerle İlgili Sık Sorulan 14 Soru: beyzosh Köpek Eğitimi ve Psikolojisi 12 06-01-15 00:24
Köpeklerde Tuvalet Eğitimi ( Yavru Köpeklerde Tuvalet Eğitimi ) Mihav Köpek Eğitimi ve Psikolojisi 12 10-10-13 01:25
Kedilerin tuvalet yapma stilleri pisicik Kediler 27 03-08-13 23:01
Tavşanlarda tuvalet eğitimi Mihav Kemirgen Bakımı 8 08-05-13 19:29Saat 19:26.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203