Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Eğitimi ve Psikolojisi

Cevap Yaz
Eski 14-11-13, 00:08   #16
Yaz

Yaz üyesinin avatarı

Yaz Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Sheba'ya Kardeş Ikinci Kedi

Missy Milk tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
hiç pişman değilim. mızmızı da çok sevıyorum.olaganustu bi kedi

şu sıralar missy biraz hasta onun tasası yansımıstır..
Cok gecmis olsun neyi var onemli bir sey deguildir umarum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-11-13, 00:16   #17
Yaz

Yaz üyesinin avatarı

Yaz Çevrimdışı

Pıtırsonic tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Sheba'ya kardeş fikrinize çok sevindim muhtemelen yuva gereksinimi olan kedilerden birini tercih edeceksiniz, bir kedi daha güzel bir yuvaya kavuşacak

size olabildiğince kısa şekilde gözlemlerimden özetleyeyim;

erkek kedi, dişi kedi kızgınlıktaysa kısır da olsa çiftleşiyor ama tabii ki de bebek olmuyor. dişi eğer kızgınlıkta değilse böyle bir şeye yelteneceğini hiç sanmıyorum, yeltense de dişiden kuvvetli bir tırmık yer ve bir daha da yaklaşmaz benim oğlum da dişi kızgınlıktayken, kendisi kısır olmasına rağmen çiftleşti. dişiyi de kısırlaştırınca yıllar geçti, 3 dişiyle de 1 kez bile çiftleşmedi.

masraf konusunda çok büyük rakamlar mevzu olmaz. hastalık gibi durumlar dışında genel masraflar, 2 katına bile çıkmaz. 4 kedimiz var, öyle çok yüksek rakamlar harcamıyoruz mama ve kumlarına.

alışması sizin kediniz kadar 2. kedinin de karakterine bağlı. eğer sakin, çok hareketli olmayan, daha önce fazla kedili evde bulunmuş kedilerden tercih ederseniz, daha az sorun yaşarsınız. ben Pıtır'la 4 yıl boyunca farklı şehirdeydim. her yıl İstanbul'a birlikte geldik ve her seferinde alışma süreci tekrarlandı. Pıtır'ın sorun yaşadığı tek kedim, çok hareketli olduğu için Hanımcık oldu. diğer iki kedim daha sakindir, dolayısıyla 1 saat bile sürmedi onları alıştırmak. karşılaştırdığım anda tıslamadılar bile. bu yüzden ben herkese karakteri belirgin 2. kediyi öneriyorum. sizinki de 2-3 aylık olsaydı, yavru sahiplenin derdim ama sizinki de büyüdü artık

kediler de sosyaldir aslında. sokakta hep bir arada yaşarlar. barınmak için aynı bölgeyi tercih ederler. tıpkı köpekler gibi kendi bölgeleri vardır ve hatta onların arasında da hiyerarşi vardır. bu yüzden alışmaz diye bir şey yok. alışır, hatta 2. kediden uzak kalınca bağırmaya bile başlar.

alışma süreleri en kötü 2-3 ay sürer. eğer 2. kedi çok hareketli olursa süre uzayabilir ama normal şartlarda 2-3 ay sonra kavgalar çok nadir görülüyor.

kedisi ve bebeğiyle yaşayan çok fazla insan var. kedinin tırnaklarını kestirdikten sonra sorun yaşamazsınız. bebeklerin kedilere zarar verme ihtimali daha yüksek, o yüzden kediden çok bebek kollanmalı diye düşünüyorum..

2. kedi geldiğinde, size biraz mesafeli olur ama bağını koparmaz. 2. kediye alıştıktan sonra oyunlarının büyük kısmını onunla oynar. kedi ve insan çok farklı. bir kedinin açığını siz kapayamazsınız. yani sizinle isterse saatlerce oynasın, kendi türünden biriyle oynamak gibi olmaz. aynı şekilde kedinin isterse yanında uyusun, sizin sevmeniz gibi ya da sizin kucağınızda uyumak gibi de olmaz. sonuç olarak sizinle yaşadıkları da farklı güzel olduğu için onlara devam eder ama size ayırdığı sürenin bir kısmı 2. kediye gideceği için, o süre kısalır

erkek dişiyle daha iyi anlaşır diye bir şeye kesinlikle katılmıyorum. yalnızca dişi kedi, yuvasına daha bağlıdır. evdeki kediniz erkek olsaydı, muhtemelen 2. kediye daha çabuk alışırdı ama evdeki ilk kedi dişiyse biraz daha sıkıntılı olabiliyor. 2. kedinin cinsiyeti bu yüzden pek önemli değil. benimkilerden Pıtır (dişi), en iyi Murphy (erkek) ile anlaşırken, Naciye ise Hanımcık'la anlaşıyor ve Murphy'yle oyun bile oynamaz.

atladığım soru var mı bilemiyorum. dikkatimi çekenler bunlar, umarım yardımcı olabilmişimdir
Merhabaaaa,

Ben de nerelerdesiniz diye meraklanmaya baslamistim.

Esimi ikna edebilirsem ki kesinlikle istemiyor kesinlikle sokaktan bir kedi almak istiyorum bu durumda karaterini bilme sansim pek olmaz sanirim ayrica sokaktan yavru almak bana daha mantikli geliyor ev hayatina alismasi bakimindan. Burada barina yok, kucuk bir yer kedisini sahiplendirmek isteyen falan bulmak zor o yuzden

Eger sokaktan yavru kedi alirsam nasil olur. Sheba buyudu ama hala bebek gibi cok haraketli asiri hiperaktif yani bu durumda yavru ile alismasi zor olur mu sizce

Bir de bir sey soracagim bugun sheba daha once hic yapmadigi bir sey yapti hic olagan disi bir durum yokken boynunu yere yakin boyle bir garip sekle sokup bana garip bir ses cikardi ayni sokaktaki kedilerin birbirine saldirir pozisyonunda yeni sok oldum o sirada yuksekteydi yere indi ayni haraketle beni kesmeye basladi odadan kactim tam onun yaninda yuzde yuz rahat hissetmeye baslamistim birlikte uyuyorduk yine en basa donduk. Esimde 2 gun once aynisini bana da yappti dedi normal mi bu. Hic bir degisiklik yok sevgi oyun her seyden fazlasiyla aliyor sasirdim kaldim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-11-13, 22:58   #18
Yaz

Yaz üyesinin avatarı

Yaz Çevrimdışı

Arkadaşlar

Sheba'ya kardeş konusu kapandı maalesef Eşimi ikna edemedim, tatilde birbirimize giriyorduk az daha.

Kendince bir sürü şey sıraladı. Bunda Sheba'nın son zamanlarda doruğa çıkan hiperaktifliğinin de payı var tabii adamın gözü korkuyor, sonuçta bütün gün Sheba'nın peşinde koşan o.

Şuanda yapabileceğim bir şey kalmadı, zamanla belki fikri değişir diye umuyorum ama sanmam, bakalım.

Nasip değilmiş, hepinize teşekkür ederim.

Bu arada Sheba bir gece yalnız kaldı bana sesi kısılmış gibi geldi gece ağladı mı ne yaptı garibim. Daha ksıık ve ince çıkıyor sanki sesi. Dönüş yolu bitemedi zaten çok kötü oldum aklım hep ondaydı. Biz geldikten sonra o hiperaktif kedi gitmiş bir melek gelmiş. Sanki bakın uslu uslu oturuyorum gitmeyin der gibi. İçim çok kötü oldu halbuki bir gece yalnız kaldı şuanda duvarlara tırmanıyor olması lazım ama yok kucağımızda kımıldamadan saatlerce oturdu kıyamam.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-11-13, 23:08   #19

Pıtırsonic Çevrimdışı

önceki yorumunuzu yeni gördüm. forum ayarlarında problem olmuş, cevap yazdığım konulara otomatik abonelik kalkmış. bu yüzden "takip ettiğiniz konularda msj var" uyarısını alamıyordum, kusura bakmayın.

2. kedi sahiplenememenize üzüldüm. eğer ki fikriniz değişirse, yavru kediye de adapte olur kediniz. yalnızca daha sakin ve büyük kediye daha çabuk adapte olur ama yavru kediye de alışır mutlaka. umarım eşiniz fikrini değişir. aslında yeni kedi gelse, birlikte oynayıp enerjilerini atarlar. size düşen iş daha da azalır. bu yüzden hep 2 kedinin 1 kediden daha kolay bakıldığını düşünmüşümdür..

siz yokken bir süre bağırıp susmuştur, merak etmeyin. Pıtır da öğrenciliğim boyunca uzun süre tek kedi olarak yaşadı. bana çok düşkündür ama okul dolayısıyla çoğu zaman sabah gidip akşam dönüyordum. evden çıkarken sırnaşıyordu, bir de anahtar sesini duyduğu an bağırıyordu. gün içinde yalnızken evde hiç bağırmıyormuş, komşulardan duyduğum bu zaten evde kimse yokken kediler çoğunlukla camdan dışarıyı izliyor ve uyuyorlar. ama tabii ki 2 kedi olsa, evde yalnız kaldıklarında durgun kalıp sıkılmazlar. bunun yerine birbirleriyle oyun da oynarlar

mesajınızın üzerinden 1 hafta geçmiş ama yine de fikrimi yazayım. benimkiler bana hiç durduk yerde saldırı pozisyonuna geçip bakmadı, birbirlerine yapıyorlar ama arada.. birbirlerine yapmalarının sebebi de, bir hareketleri gözüne batıyor o yüzden saldırı pozisyonunda izleyip sonrasında üzerine atlıyorlar. aynı şekilde sizin el-ayak oynatmanız, sesiniz, o sıra yaptığınız herhangi bir şey (telefonla konuşmak, şarkı söylemek gibi şeyler) sinirine dokunmuş olabilir. devamlı aynı hareketleri sergilemiyorsa, sorun olduğunu sanmıyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-11-13, 23:41   #20
Yaz

Yaz üyesinin avatarı

Yaz Çevrimdışı

Pıtırsonic tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
önceki yorumunuzu yeni gördüm. forum ayarlarında problem olmuş, cevap yazdığım konulara otomatik abonelik kalkmış. bu yüzden "takip ettiğiniz konularda msj var" uyarısını alamıyordum, kusura bakmayın.

2. kedi sahiplenememenize üzüldüm. eğer ki fikriniz değişirse, yavru kediye de adapte olur kediniz. yalnızca daha sakin ve büyük kediye daha çabuk adapte olur ama yavru kediye de alışır mutlaka. umarım eşiniz fikrini değişir. aslında yeni kedi gelse, birlikte oynayıp enerjilerini atarlar. size düşen iş daha da azalır. bu yüzden hep 2 kedinin 1 kediden daha kolay bakıldığını düşünmüşümdür..

siz yokken bir süre bağırıp susmuştur, merak etmeyin. Pıtır da öğrenciliğim boyunca uzun süre tek kedi olarak yaşadı. bana çok düşkündür ama okul dolayısıyla çoğu zaman sabah gidip akşam dönüyordum. evden çıkarken sırnaşıyordu, bir de anahtar sesini duyduğu an bağırıyordu. gün içinde yalnızken evde hiç bağırmıyormuş, komşulardan duyduğum bu zaten evde kimse yokken kediler çoğunlukla camdan dışarıyı izliyor ve uyuyorlar. ama tabii ki 2 kedi olsa, evde yalnız kaldıklarında durgun kalıp sıkılmazlar. bunun yerine birbirleriyle oyun da oynarlar

mesajınızın üzerinden 1 hafta geçmiş ama yine de fikrimi yazayım. benimkiler bana hiç durduk yerde saldırı pozisyonuna geçip bakmadı, birbirlerine yapıyorlar ama arada.. birbirlerine yapmalarının sebebi de, bir hareketleri gözüne batıyor o yüzden saldırı pozisyonunda izleyip sonrasında üzerine atlıyorlar. aynı şekilde sizin el-ayak oynatmanız, sesiniz, o sıra yaptığınız herhangi bir şey (telefonla konuşmak, şarkı söylemek gibi şeyler) sinirine dokunmuş olabilir. devamlı aynı hareketleri sergilemiyorsa, sorun olduğunu sanmıyorum.
rica ederim ne demek, ben de çok üzüldüm ama zorlayamıyorum da sonuçta o da bu evde yaşıyor aslında ben işim yüzünden ben misafir o ev sahibi gibi, inşallah zamanla fikri değişir.

Sheba o saldırı pozisyonunu bir kere yaptı, yaptıktan sonra eşim dedi dün de bana yaptı. Bana söylememiş benim çok kafama taktığını biliyor ama bir daha yapmadı. O gün kayınpederimiz gelmişti onu yolcu ettik (evleri yakın sık sık uğrar hiç alışık olmadığı biri değil) zaten anormal sıcakkanlıdır gider kucağına çıkar koklar kendini sevdirir ondan olacağını sanmıyorum. O giderken sokak kapısını açtıkların da Sheba'yı kucağıma almıştım hemen bir dakika sonra mutfağa gittik bir tane derin dondurucu var onun üstüne bırakrtım ve o hareketi yaptı neyse bir kerelik bir şey olduğundan sıkıntı yok sanırım. Eşim de daha büyüyor yeni yeni keşfediyor, saldırmayı da yeni öğreniyor kendi kendine herhalde diyor

Tam şuanda alt kattan takırtılar geldi mutfak bangosuna çıkmıyor son bir haftadır inmiyoruz ben de gidiyim bakıyım açıkta bir şey varsa kırak kendini yaralar diye kucağım aldım koluma ısırma hamlesi yaptı ben de hayır diyip yere bıraktım Sheba'nın hareket aynen bu

kızımız biraz asi sanırım
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları