Markamama.com

Cevap Yaz
Eski 09-02-18, 00:35   #1

Büşra Oral Çevrimdışı
Varsayılan Saldırganlık

Merhabalar
8 aylık dişi bir kedimiz var 1 aylıkken sokaktan aldık. Yavru olduğu için tırnaklarını kontrol edemiyordu çiziyordu önemsemedik geçer dedik. Bununla beraber avcılık güdüsü baskın bir kedi tırmalaması azalsa da ısırma huyundan vazgeçmedi. Kedi değilde köpek diyenler oluyor. Bu cadının huyunu suyunu öğrendim ne zaman ısıracağını kestirebiliyorum ama herkes benim kadar iyi tanımadığı için zarar görebiliyorlar. Oyuncak peluşlarla oynatıp onu yorsakta daha sonra yine saldırıyor. Davranışları şu şekilde; kendisini sevdirmek için kucağımıza geliyor sevmeye başladıktan sonra birden kulaklarını arkaya yatırıyor, pati ve arka ayaklarıyla tepiklemeye yırmaya başlıyor. "Hayır" ın anlamını öğrettik ama inatçı eğer bir şeyi yapmak isterse yapıyor sabırla bekliyor ve bir şey yırtacaksa birine saldıracaksa istediğini yapıyor. Bazen sebepsizce garip bir şekilde yaklaşıyor ve zıplayarak yüze saldırıyor, genelde göze ve dudağa saldırıyor yırtıyor kanatıyor sonra kaçıyor. Tırnaklarını kesin diyecek olanlar demesinden çünkü zaten bunun önlemini aldık. Kediye yaklaşırken aşırı dikkat etmemiz gerekiyor zarar gördüğümüz için ev halkı havalar ısınınca sokağa bırakma kararı aldılar. Tabiki evde kalmasını istiyorum ama bu kadar zarar gördüğümüz için de ses çıkaramıyorum. Bu durum geçer mi geçmez mi size sormak istedim.
Kısırlaştırınca düzelir diyorlar ama internette de kedinin karakteri değişmez çiftleşme vakti geldiği vakit yaptığı hareketler geçer yazıyor. Ve son olarak hırsızlık huyu da var mutfak kapısını kapatamadığımız için bir şeyi gözüne kestirirse parçalıyor ama yemiyor bir şeyleri yere atıp dağıtıyor. Bu ufaklığın evden gitmesini istemiyorum. Zararları yararından fazla olsa da evde gezinmesi, hoplaması, uyurken acayip şekillere girmesi, gırıl gırıl zorla kendini sevdirmesi öptürmesini çok seviyorum. Kedisiz ev eksikmiş gelince bunu anladım. Ama zarar görmek de istemiyoruz sürekli tetikteyiz uyurken bile saldırıyor. Farklı kediler gördüm hiçbir şekilde zarar vermiyorlar kedimden ay olarak küçük olsa bile. Dertliyim anlayacağınız... Ne der ne önerirsiniz? Neden böyle davranıyor olabilir?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-02-18, 10:41   #2

Ankara
NeseYarali Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Saldırganlık

Büyüyünce (1-1,5 yaş civarı) sakinleşiyorlar. En zor zamanları atlatmışsınız, biraz daha sabredin derim. Kısırlaştırınca huyu değişmez ama metabolizması yavaşlar, hem bunun etkisiyle, hem de büyümüş olmasının etkisi ile daha az hareketli olur diye düşünüyorum.
Bizim şu anda 1,5 yaşında olan dişi tekir kedimiz küçükken çok yaramazdı, sizinki gibi saldırma huyu yoktu. Ama arada yüzümüze tokat atardı. Şu anda hala çok oyuncu olsa da eskisi gibi yaramazlık yapmıyor, çok daha aklı başında bir kedi oldu.
6 aylık bir dişi tekir kedimiz daha var. Tam bir zırdeli! Evde çığlıklar atarak çılgınca koşuyor, her yere zıplıyor, sürekli diğer kedilerimizle güreşiyor, nerede kablo görse ısırıyor, peçeteleri parçalıyor, sandalyeleri bile deviriyor.
Gece bizi rahatsız etmesin diye kedi oltasıyla iyice yorulana kadar oynatıyoruz, ayrıca diğer kedilerle de oynuyor. Asla tükenmeyen bir enerjisi var.

Kedi oltanız yoksa, bir de kedi oltası alarak onunla oynatmayı deneyin. Size yapacağı saldırganlıkları oltaya yapsın, üzerine atlasın, ısırsın, çekiştirsin... Bir de tırmalama tahtanız yoksa büyükçe bir tane alın veya kendiniz yapın. Bizde uzunca bir tırmalama tahtası var, onun üstüne çıkıp, tırmalıyorlar bol bol, üzerine birkaç oyuncak astık, onlarla oynuyorlar. Enerjilerini atmalarına ve tırmalama isteklerini karşılamalarında çok faydalı oluyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-02-18, 05:34   #3

Büşra Oral Çevrimdışı
Post Cvp: Saldırganlık

Bizimki sizin altı aylık kedinize benziyor kısmen. Enerjik olması sorun değil hoplasın zıplasın koşarken çıkardığı sesleri de çok seviyoruz ama tehlike arz ediyor. Mesela namaz kılarken eğildiğimiz vakit pusup yüzümüze elimize atlıyor ne zaman görse parçalamak ister gibi saldırıyor. Enerjisini atmasını elimizden geldiğince sağlıyoruz olta olmasa da çeşitli oyuncaklarla veya diğer kediler yapar mı bilmiyorum bize kovalamaca-ebelemece gibi bir oyun öğretti istediği vakit onunla bunu da oynamaya çalışıyoruz. Tırmalama tahtasına şuan için ihtiyacı yok çünkü evde birçok eşya onun tırmalaması için uygun kumaştan oluşuyor kumaş zarar görmediği için bizim içinde sorun olmuyor. Forumda bana tavsiye verecek, deneyimlerini anlatacak birçok kişi olacağını zannediyordum sadece siz cevap verdiniz teşekkür ederim. Ailem yaz mevsimi gelince sokağa parka vb. bırakma konusunda kararlı ve elimden hiçbir şey gelmiyor. Giderse ne yapar bilmiyorum sokaktan gelmiş olsa da saf ve sakar bir kedi hem yokluğu beni üzecek hem de sağlığının ne durumda olduğu...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-02-18, 12:36   #4

Merii üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
Merii Çevrimdışı

Bu yazdıklarınızın hepsi benim kızımda da vardı. 8aylıkken kızgınlığa girdi ve çıkınca kısırlaştırdık. İlk zamanlar aynı gibiydi zamanla o kadar uysallaştı ki. Pamuk gibi bi kedi oldu. Tabi ki bi karakteri var. Öyle herzaman sevdirmez sinirlenince belli eder ama bu ları eskiden saldırdığı gibi değil daha yumuşak şekilde (ses ve hareketlerle) belirtiyor. Bence kısırlaştırmayı düşünmelisiniz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-02-18, 22:06   #5

Büşra Oral Çevrimdışı

Bu ufaklık 5 aylıkken girdi kızgınlığa daha önceden de saldırma huyu olduğu için ailemi kısırlaştırmaya ikna edemiyorum. Kediyi insan gibi algılıyorlar çocuğunu sevmek istermiş falan filan Saldırması haricinde hiçbir huyundan şikayetçi değilim umuyorum ki onu bırakma vakti gelmeden önce bu huyu geçer veya kısırlaştırmaya ikna edebilirim Teşekkür ederim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-02-18, 00:12   #6

Merii üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
Merii Çevrimdışı

Anlıyorum evet herkes kısırlaştırmaya olumlu bakmıyor ama onu birçok kanser türünden koruyacağını falan anlatsanız belki işe yarayabilir. Umarım ayrılmak zorunda kalmazsınız.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-02-18, 11:24   #7

Ankara
NeseYarali Çevrimdışı

Eve alıştığı için sokakta yapamayacağına ailenizi ikna etmeye çalışın. Köpek saldırısına mı uğrar, araba altında mı kalır, insanlar tekmeler mi bilemezsiniz...
Zemin katta oturan kedimizin komşusu bahçeye çıkar geri gelirdi, apartmanın içinde gezinirdi, alışıktı. Bir gün bacağı kırılmış. Neden oldu, nasıl oldu bilmiyorlar. Platin takıldı, oldukça masraflı bir ameliyat ve kedi için de acılı bir süreç oldu. Artık evden çıkmasına izin vermiyorlar.
Sizinkinin de başına benzer bir şey gelmeyeceğinden emin olamazsınız, şehir ortamı onlar için hiç güvenli değil.

Üstelik kısır olmayan bir dişi kedi sokakta ardı ardına doğuracak, hem kendisi yıpranacak, zayıf düşecek, hem de doğan o kadar yavru ne olacak? Kaç tanesi yaşayabilecek? Aileniz bu durumda sorumluluk hissetmeyecek mi?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-02-18, 11:24   #8

Büşra Oral Çevrimdışı

Olabilecekleri biliyorum ailem de biliyor ama bilmek fayda etmiyor. Bedenen çok küçük iki aydır büyümedi. Bu boyuttayken anne olup bebeklerine bakabileceğini hiç zannetmiyorum. Fazla sakar kendi patisine takılıp düşüyor bazen. Çok üzülüyorum ama elimden bir şey gelmiyor. Dua ediyorum. Umarım eve uygun bir kedi haline gelir. Ailemden bir kişi her gün hemde her gün söylenip "atacağım" "yeter artık" ve benzeri cümleleri kurduğu için ne kadar bilmiyorum ama hiç değilse nisan ayının ortalarına kadar evde kalması için uğraşacağım. Size de teşekkür ederim.
Sevgili forum üyeleri, kedimin bahsettiğim davranışlarının değişebilmesi için önerileriniz, kendi kedinizde-kedilerinizde yaşadığınız benzer tecrübeleriniz ve değişme sürecini hakkında bilgi vermek imkanınız olursa lütfen yazın. Her gün siteye bakacağım.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-03-18, 15:28   #9

sema80 Çevrimdışı

Büşra Oral tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Merhabalar
8 aylık dişi bir kedimiz var 1 aylıkken sokaktan aldık. Yavru olduğu için tırnaklarını kontrol edemiyordu çiziyordu önemsemedik geçer dedik. Bununla beraber avcılık güdüsü baskın bir kedi tırmalaması azalsa da ısırma huyundan vazgeçmedi. Kedi değilde köpek diyenler oluyor. Bu cadının huyunu suyunu öğrendim ne zaman ısıracağını kestirebiliyorum ama herkes benim kadar iyi tanımadığı için zarar görebiliyorlar. Oyuncak peluşlarla oynatıp onu yorsakta daha sonra yine saldırıyor. Davranışları şu şekilde; kendisini sevdirmek için kucağımıza geliyor sevmeye başladıktan sonra birden kulaklarını arkaya yatırıyor, pati ve arka ayaklarıyla tepiklemeye yırmaya başlıyor. "Hayır" ın anlamını öğrettik ama inatçı eğer bir şeyi yapmak isterse yapıyor sabırla bekliyor ve bir şey yırtacaksa birine saldıracaksa istediğini yapıyor. Bazen sebepsizce garip bir şekilde yaklaşıyor ve zıplayarak yüze saldırıyor, genelde göze ve dudağa saldırıyor yırtıyor kanatıyor sonra kaçıyor. Tırnaklarını kesin diyecek olanlar demesinden çünkü zaten bunun önlemini aldık. Kediye yaklaşırken aşırı dikkat etmemiz gerekiyor zarar gördüğümüz için ev halkı havalar ısınınca sokağa bırakma kararı aldılar. Tabiki evde kalmasını istiyorum ama bu kadar zarar gördüğümüz için de ses çıkaramıyorum. Bu durum geçer mi geçmez mi size sormak istedim.
Kısırlaştırınca düzelir diyorlar ama internette de kedinin karakteri değişmez çiftleşme vakti geldiği vakit yaptığı hareketler geçer yazıyor. Ve son olarak hırsızlık huyu da var mutfak kapısını kapatamadığımız için bir şeyi gözüne kestirirse parçalıyor ama yemiyor bir şeyleri yere atıp dağıtıyor. Bu ufaklığın evden gitmesini istemiyorum. Zararları yararından fazla olsa da evde gezinmesi, hoplaması, uyurken acayip şekillere girmesi, gırıl gırıl zorla kendini sevdirmesi öptürmesini çok seviyorum. Kedisiz ev eksikmiş gelince bunu anladım. Ama zarar görmek de istemiyoruz sürekli tetikteyiz uyurken bile saldırıyor. Farklı kediler gördüm hiçbir şekilde zarar vermiyorlar kedimden ay olarak küçük olsa bile. Dertliyim anlayacağınız... Ne der ne önerirsiniz? Neden böyle davranıyor olabilir?
Bende yeni kedi sahiplendim cinsi British. Aldığım gibi kısırlaştıdim sizin dediklerinizin aynısını yapıyor. Evde hayatı tehlikemız var yani birde evde ufak çocuğum var. Geri vermeyi düşünüyorum. Bende konu açtım yardım için . ama kisirlastirinca duzelmiyorlar onu söyleyim. Çok morelimiz bozuk.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-03-18, 16:34   #10

lulajale Şu anda çevrimiçi

sema80 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Bende yeni kedi sahiplendim cinsi British. Aldığım gibi kısırlaştıdim sizin dediklerinizin aynısını yapıyor. Evde hayatı tehlikemız var yani birde evde ufak çocuğum var. Geri vermeyi düşünüyorum. Bende konu açtım yardım için . ama kisirlastirinca duzelmiyorlar onu söyleyim. Çok morelimiz bozuk.

Ben olsam hayati tehlike demezdim aşısı olduğu sürece asla zarar vermez.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-03-18, 23:28   #11

Merii üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
Merii Çevrimdışı

sema80 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Kısırlaştırınca tabi ki pat diye düzelmiyor. Hormonların vücuttan atılma süreleri var. Bazen bu süre 6 aya kadar uzayabiliyor. Küçük bi çocuğunuz da varmış, bi canlının emek istediğini hepimizden iyi bilirsiniz. Ama yeni sahiplenmişsiniz size alışıp onu atacağınıza şimdiden onu ömür boyu sevecek birine gitmesi belki de en iyisi.
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları