Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Eğitimi ve Psikolojisi

Cevap Yaz
Eski 13-01-14, 18:54   #16

sarıyer
lovecatsss Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Oğlum bana küstü... Lütfen yardım.

çakıl38 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Evet ya hep ayni konu insanlara anlat anlat tukendim dilimde tuy bitti.biraz kendinizi onun yerine koyun sizi olene kadar dogurttursalar iyi mi ya ayrica soyleyeyim bir kedi ciftlesir dogurur yavrulari gonderdiginiz gun eski haline doner ve ciftlesmek ister guzel babaniz vet mis ama yavrulari sahiplendirdikten 6 ay sonra gidin emin olun hepsi ayni evde degildir.hepsinin gunahi sizin boynunuza.ben karismam.sizin karariniz...

Benim kedim erkek olmasina ragmen kisirlastirdim niye o sokaktaki doguracak disinin ve yavrularin vebali ustume kalmasin diye.niye kedim disi pesine giderken arabanin altinda kalmis cansiz bedenini gormeyeyim diye.niye sokaklarda bir suru mama bekleyen soguktan donan yavrularin sayisi artmasin diye.niye niye hadi biraz mantigimizi kullanalim dusunelim sadece kendimize soralim niye kisirlastirmaliyim NİYE ( alin size bol niyeli bir yazi
yazdığınız bu uzun yorum için teşekkür ederim ancak ben ''kedimi ölene kadar doğurtacağım'' diye bir şey söylemedim. Bunu söylemeyecektim ama söylemek zorunda kaldım. Bir düşünün lütfen.Bir düşünün empati yapın. Aşağıya üşenmeyip ''neden kediyi kısırlaştırmamalıyız?'' madde madde yazacağım size. Umarım bu fikrinizin değişmesine yardımcı olur.
1) Kedinin canı yanıyor.
2) Kızgınlığa girmemesi için evet güzel bir şey ancak zaten bir kedinin kızgınlığı 4-5 günde geçiyor. Benim kedim daha yeni kızgınlıktan çıktı.
3)Kedilerin çoğalması lazım. Herkes böyle yaparsa torunlarımıza kedi kalmayacak
4)Bilmiyorsanız söyleleyim. Kediler kısırlaştırldığı zaman size karşı (sahibine) bir düşmanlık besler. Artık nasıl gönlünü alırsınız o size kalmış.

BEN SÖYLEYECEĞİMİ SÖYLEDİM. ARTIK KISIRLAŞTIRIRMISINIZ, EŞLEŞTİRİRMİSİNİZ O SİZE KALMIŞ BİR ŞEY. EĞER SÖYLEMEK İSTEDİĞİNİZ BİR ŞEY VARSA BANA MESAJ ATABİLİRSİNİZ. BOŞUNA FORUMLA ALAKASIZ OLAN ŞEYLERDEN KONUŞMAYALIM.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-01-14, 18:54   #17
bsk

bsk üyesinin avatarı

Ankara
bsk Çevrimdışı

arkadaşların dediği şu kediniz diimi erkek mi bilmiyorum ama bu kızgınlıkta çiftleştirdiniz 3 tane yavrunuz oldu 6 ay sonra tekrar çifteştirdiniz 5 yavrunuz oldu bir senede ortalama olarak 8 yavru dünyaya getirdiniz diyelim ki onları sahiplendirdiniz. verdiğiniz kişiler acaba onları sokağa mı attı. biliyor musunuz hayır. yada cins bir kediyse acaba hayvan tüccarlarının eline mi düştü ömrü boyunca yavrulayıp bebeklerini erkenden yanından alıp sevimliyken satacaklar mı biliyor musunuz hayır. diyelim ki çok başarılı olarak sahiplendirdiniz seneye bir 8 yavru daha gelir. bu kadar yavrulayan bir kedi tahminen 5 yıl yaşar 40 yavru eder. dünyaya yeni 40 yavru getireceğinize sokaktan 40 tane yavruyu yapabiliyorsanız sıcak bir yuvaya verseniz nasıl olur. sizin çoğalttığınız her yavru çöpteki bir kedinin yuvalanma hakkını elinden almaktır. SOKAK HAYVANI VE SOKAK ÇOCUĞU DİYE BİR ŞEY YOKTUR. BUNU MEYDANA GETİREN BİLİNÇSİZ İNSANLAR VARDIR.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-01-14, 21:00   #18

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı

bsk tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
arkadaşların dediği şu kediniz diimi erkek mi bilmiyorum ama bu kızgınlıkta çiftleştirdiniz 3 tane yavrunuz oldu 6 ay sonra tekrar çifteştirdiniz 5 yavrunuz oldu bir senede ortalama olarak 8 yavru dünyaya getirdiniz diyelim ki onları sahiplendirdiniz. verdiğiniz kişiler acaba onları sokağa mı attı. biliyor musunuz hayır. yada cins bir kediyse acaba hayvan tüccarlarının eline mi düştü ömrü boyunca yavrulayıp bebeklerini erkenden yanından alıp sevimliyken satacaklar mı biliyor musunuz hayır. diyelim ki çok başarılı olarak sahiplendirdiniz seneye bir 8 yavru daha gelir. bu kadar yavrulayan bir kedi tahminen 5 yıl yaşar 40 yavru eder. dünyaya yeni 40 yavru getireceğinize sokaktan 40 tane yavruyu yapabiliyorsanız sıcak bir yuvaya verseniz nasıl olur. sizin çoğalttığınız her yavru çöpteki bir kedinin yuvalanma hakkını elinden almaktır. SOKAK HAYVANI VE SOKAK ÇOCUĞU DİYE BİR ŞEY YOKTUR. BUNU MEYDANA GETİREN BİLİNÇSİZ İNSANLAR VARDIR.
Son cümlenize hayran kaldim, sizin gibi insanlarla ayni havayi soludugum ve ayni dünyada oldugum icin cok sansli hissediyorum kendimi.

Düsüncesizce sokaklara atilan o minik canlar, sokaklarda ne yasiyorlarsa, rabbim onlarin sokaklara düsmelerine ve aci cekmelerine vesile olan tüm insanlarin enaz onlar kadar aci cektirmeden canlarini almasin.

Bu duayi hergün ediyorum, insallah layik oldugu adreslere ulasir.
Sizin son yazdiginiz cümleyi yazarak yorumumu bitiriyorum, elleriniz dert görmesin

SOKAK HAYVANI VE SOKAK ÇOCUĞU DİYE BİR ŞEY YOKTUR. BUNU MEYDANA GETİREN BİLİNÇSİZ İNSANLAR VARDIR.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-01-14, 21:26   #19

sarıyer
lovecatsss Çevrimdışı

size şöyle bir şey açıklayarak yorumuma başlamak istiyorum. Tabiki bende asla kedilerin,köpeklerin vs. hiçbir canlının dışarıda kalmasına göz yumamam. Kimisi çiftleştirmek ister,kimisi kısırlaştırmak. Bunu daha fazla tartışmaya gerek yok diye düşünüyorum. Ayrıca da neden bu son cümleyi yazdın diye sorarsanız artık kullanıcılar kabalaşmaya başladı. Bu nedenle onu yazdım.

BUNU HER YORUM YAZDIĞIMDA SİZE AÇIKLAMAYA ÇALIŞTIM ANCAK SİZ HALA BENİ ANLAMADINIZ. ANLATMAK İSTEDİĞİM ŞU'' BENİM DOĞAN KEDİCİKLERİ SOKAĞA BIRAKMAK GİBİ BİR NİYETİM YOK. BABAM VETERİNER,YAVRU KEDİCİKLERİ ÖYLE BAKAMAYIPTA SOKAĞA BIRAKACAK TİPLERE EMANET ETMEYİZ. TABİKİ BENDE BİR KEDİSEVER OLARAK YAVRU KEDİCİKLERİN SOKAĞA BIRAKILMASINA KARŞIYIM. PEKİ SOKAKTAKİ KEDİLER NE OLACAK? SOKAK HAYVANI YOKTUR BUNU MEYDANA GETİREN BİLİNÇSİZ İNSANLARDIR YAZMIŞSINIZ AMA SİZ SANIRIM SOKAKTAKİ HAYVANLARIN, HAYVAN IRK NÜFUSUNDAN DAHA FAZLA OLDUĞUNU BİLMİYORSUNUZ. İŞİNİZE GELİYORSA HADİ ONLARI DA KISIRLAŞTIRIN. DÜŞÜNCESİZCE SOKAĞA ATILAN MİNİK CANLILCAR YAZMIŞSINIZ. YA KAÇTIYSA? YA O ZATEN SOKAK KEDİSİNİN SOYUNDANSA? BUNU BİLEMEZSİNİZ.

HERKESİ DÜŞÜNCESİYLE BAŞ BAŞA BIRAKIYORUM.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-01-14, 21:27   #20

Pıtırsonic Çevrimdışı

lovecatsss tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
yazdığınız bu uzun yorum için teşekkür ederim ancak ben ''kedimi ölene kadar doğurtacağım'' diye bir şey söylemedim. Bunu söylemeyecektim ama söylemek zorunda kaldım. Bir düşünün lütfen.Bir düşünün empati yapın. Aşağıya üşenmeyip ''neden kediyi kısırlaştırmamalıyız?'' madde madde yazacağım size. Umarım bu fikrinizin değişmesine yardımcı olur.
1) Kedinin canı yanıyor.
2) Kızgınlığa girmemesi için evet güzel bir şey ancak zaten bir kedinin kızgınlığı 4-5 günde geçiyor. Benim kedim daha yeni kızgınlıktan çıktı.
3)Kedilerin çoğalması lazım. Herkes böyle yaparsa torunlarımıza kedi kalmayacak
4)Bilmiyorsanız söyleleyim. Kediler kısırlaştırldığı zaman size karşı (sahibine) bir düşmanlık besler. Artık nasıl gönlünü alırsınız o size kalmış.

BEN SÖYLEYECEĞİMİ SÖYLEDİM. ARTIK KISIRLAŞTIRIRMISINIZ, EŞLEŞTİRİRMİSİNİZ O SİZE KALMIŞ BİR ŞEY. EĞER SÖYLEMEK İSTEDİĞİNİZ BİR ŞEY VARSA BANA MESAJ ATABİLİRSİNİZ. BOŞUNA FORUMLA ALAKASIZ OLAN ŞEYLERDEN KONUŞMAYALIM.
kusura bakmayın ama bilgiden yoksun 4 madde yazmışsınız, lütfen insanları da yanlış yönlendirmeyin.

1- kısırlaştırma esnasında kedinin canı yanmaz. sonrasında yapılan ağrı kesicilerden dolayı ilk gün zaten ağrısı pek olmaz, 2. ve 3. gün, önceden de tırmandığı her yere atlayabilir hale gelir ki bu acısının olmadığını gösterir. erkekse zaten hiçbir acı duymaz, çünkü açık ameliyat yapılmıyor onlara.

2- kızgınlığa girip çiftleştirilmeyen kediler kısa süre sonra tekrar kızgınlığa girer. ayrıca kızgınlığa girip çiftleştirmemek, hayvana eziyet etmekten başka bir şey değildir. kist oluşumu ihtimalini fazlasıyla arttırır. psikolojisini ciddi anlamda olumsuz etkiler. uzun süre bu durumu yaşayan kedilerin, kısırlaştırıldıktan sonra bile aynı davranışlara devam ettiği görülür.

3- tüm ev kedileri kısırlaştırılsa, sokaktaki kediler var. onların tümünün kısırlaştırılması zaten imkansız. bu maddede mantıktan eser olmadığı için daha fazla açıklamaya gerek yok herhalde.

4- kısaca, yok artık! aksine kısır kedilerin fevri hareketleri törpülendiği için daha sevecen olduklarını bilmeyen yoktur sanırım.

sanki tecrübeniz varmış ya da gerçekten bilgi sahibiymişsiniz gibi maddeler sıralamanızı son derece yanlış buluyorum. lütfen daha fazla okuyup araştırıp önce kendiniz öğrenin ki böylece başkalarına öğretebilirsiniz. "kısırlaştırmayı tercih etmiyorum" deseniz, yine neden gerekli olduğu açıklanıp saygı duyulur ama bu şekilde yapılan yönlendirmeler çok yanlış. arkadaşlar çok güzel yazmışlar, yukarıdaki yorumlara tümüyle katılıyorum. özellikle de bsk'nin yazmış olduğu şu cümleye "sizin çoğalttığınız her yavru çöpteki bir kedinin yuvalanma hakkını elinden almaktır."

farklı konularda da sanki yavru kediler çok rahat bir şekilde yuva buluyormuş gibi lanse edilmiş. keşke olsa ama öyle bir yerde yaşamıyoruz. özellikle de bir rahatsızlığı varsa, dönüp yüzüne bile bakmıyorlar. bakanların da ne kadar iyi bakacağı meçhul. takibi ne kadar yapılsa da "kediyi sokağa attım" dese arasanız bile nereden bulacaksınız. bir yaptırımı da yok ki bunun.. bu yüzden "yuva bulur ya, çiftleştir gitsin" mantığı umarım bir an önce terk edilir. .

Bu konu en son " 13-01-14 " tarihinde saat 21:34 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-01-14, 21:34   #21

Pıtırsonic Çevrimdışı

DÜŞÜNCESİZCE SOKAĞA ATILAN MİNİK CANLILCAR YAZMIŞSINIZ. YA KAÇTIYSA? YA O ZATEN SOKAK KEDİSİNİN SOYUNDANSA? BUNU BİLEMEZSİNİZ.
bu arada, sokak çocuğu gibi bir ırk olmadığı gibi sokak kedisi diye bir soy da yok. babanızla daha fazla iletişim halinde olursanız, size gereken bilgiyi verir. kedinizi devamlı doğurtarak meydana gelecek yavruların hepsine yuva bulamazsınız, bulsanız bile akıbetlerinden emin olamazsınız. insanların anlatmaya çalıştıkları da bu zaten. ayrıca sokak hayvanı yoktur, evet. insanların terk ettikleri veya sokaklara mahkum ettikleri, doğal alanlarının üzerine kondukları hayvanlar vardır. hiçbir hayvan kendi isteğiyle sokağı tercih etmez. hepsine verin yeşili, avlanabilecekleri alanları, toprağı.. hepsi emin olun ona gider.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-01-14, 22:15   #22

canancan Çevrimdışı

siz sanırım hala benim anlamadınız. KEDİLER SOKAKTA KALMAYACAK DİYORUM. BABAM VETERİNER DİYORUM.
babası veteriner olan biri neden kısırlaştırmaya sıcak baksınki? her yavru yeni gelir kapısı demek.o yavruları veterinerden sahiplendirme şartlarından birinci madde tüm aşıların o klinikte yapılmasıdır.yani kediyi kliniğe bağlar.verdikleri kediyi kendileri takip eder.hayvanların soyu tükenmesi diye değil, aksine ne kadar çok yavru o kadar gelir gözüyle bakarlar.bunuda hayır işi olarak gösterirler.inanmak isteyenlerde vicdanlarını rahatlatmak adına yalana inanmakta sakınca görmezler çünkü başka türlü vicdanlarını rahat ettiremezler.
yazdıklarınızın ilköğretim öğrencisinin değilde, bir büyüyüğünüzün cümleleri olduğu ortada.herkesin kendi menfi düşünceleri dışında HAYVANLARI ONLARA GERÇEKTEN DEĞER VEREREK SEVMESİ DİLEĞİYLE.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-01-14, 22:20   #23

sarıyer
lovecatsss Çevrimdışı
Question Cvp: Oğlum bana küstü... Lütfen yardım.

Pıtırsonic tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
kusura bakmayın ama bilgiden yoksun 4 madde yazmışsınız, lütfen insanları da yanlış yönlendirmeyin.

1- kısırlaştırma esnasında kedinin canı yanmaz. sonrasında yapılan ağrı kesicilerden dolayı ilk gün zaten ağrısı pek olmaz, 2. ve 3. gün, önceden de tırmandığı her yere atlayabilir hale gelir ki bu acısının olmadığını gösterir. erkekse zaten hiçbir acı duymaz, çünkü açık ameliyat yapılmıyor onlara.

2- kızgınlığa girip çiftleştirilmeyen kediler kısa süre sonra tekrar kızgınlığa girer. ayrıca kızgınlığa girip çiftleştirmemek, hayvana eziyet etmekten başka bir şey değildir. kist oluşumu ihtimalini fazlasıyla arttırır. psikolojisini ciddi anlamda olumsuz etkiler. uzun süre bu durumu yaşayan kedilerin, kısırlaştırıldıktan sonra bile aynı davranışlara devam ettiği görülür.

3- tüm ev kedileri kısırlaştırılsa, sokaktaki kediler var. onların tümünün kısırlaştırılması zaten imkansız. bu maddede mantıktan eser olmadığı için daha fazla açıklamaya gerek yok herhalde.

4- kısaca, yok artık! aksine kısır kedilerin fevri hareketleri törpülendiği için daha sevecen olduklarını bilmeyen yoktur sanırım.

sanki tecrübeniz varmış ya da gerçekten bilgi sahibiymişsiniz gibi maddeler sıralamanızı son derece yanlış buluyorum. lütfen daha fazla okuyup araştırıp önce kendiniz öğrenin ki böylece başkalarına öğretebilirsiniz. "kısırlaştırmayı tercih etmiyorum" deseniz, yine neden gerekli olduğu açıklanıp saygı duyulur ama bu şekilde yapılan yönlendirmeler çok yanlış. arkadaşlar çok güzel yazmışlar, yukarıdaki yorumlara tümüyle katılıyorum. özellikle de bsk'nin yazmış olduğu şu cümleye "sizin çoğalttığınız her yavru çöpteki bir kedinin yuvalanma hakkını elinden almaktır."

farklı konularda da sanki yavru kediler çok rahat bir şekilde yuva buluyormuş gibi lanse edilmiş. keşke olsa ama öyle bir yerde yaşamıyoruz. özellikle de bir rahatsızlığı varsa, dönüp yüzüne bile bakmıyorlar. bakanların da ne kadar iyi bakacağı meçhul. takibi ne kadar yapılsa da "kediyi sokağa attım" dese arasanız bile nereden bulacaksınız. bir yaptırımı da yok ki bunun.. bu yüzden "yuva bulur ya, çiftleştir gitsin" mantığı umarım bir an önce terk edilir. .
bakın ben kesinlikle bunları tecrübemden söylemiyorum. ben bilgisayarda çok araştırıyorum araştırdığım bir bilgiyi de sizinle paylaşmak istedim. şu an burada tek doğru konuşan sizsiniz. her konuda herkese katılıyorum. kısırlaştırmak evet bir kedinin kızgınlık problemine çare olabilir. diğer yorumdada söylediğim gibi kedim daha yeni kızgınlıktan çıktı. babam veteriner. o da kedimin kısırlaştırılmasını istiyor. şimdi siz burada kısırlaştırmadan yanasınız galiba. lütfen bana bu konuda yardım edin. forum açmayı da bilmiyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-01-14, 22:23   #24

canancan Çevrimdışı

bakın ben kesinlikle bunları tecrübemden söylemiyorum. ben bilgisayarda çok araştırıyorum araştırdığım bir bilgiyi de sizinle paylaşmak istedim. şu an burada tek doğru konuşan sizsiniz. her konuda herkese katılıyorum. kısırlaştırmak evet bir kedinin kızgınlık problemine çare olabilir. diğer yorumdada söylediğim gibi kedim daha yeni kızgınlıktan çıktı. babam veteriner. o da kedimin kısırlaştırılmasını istiyor. şimdi siz burada kısırlaştırmadan yanasınız galiba. lütfen bana bu konuda yardım edin. forum açmayı da bilmiyorum
hayırdır hidayete erdiniz birden? gerçekleri yazınca aslında bizde kısırlaştırmaya sıcak bakıyoruz oldu birden? çevir kazı yanmasın cümlesi buraya çok uydu.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-01-14, 23:00   #25

sarıyer
lovecatsss Çevrimdışı

canancan tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
hayırdır hidayete erdiniz birden? gerçekleri yazınca aslında bizde kısırlaştırmaya sıcak bakıyoruz oldu birden? çevir kazı yanmasın cümlesi buraya çok uydu.
ben hala sıcak bakmıyorum. babam veteriner babam istiyor. henüz yaptırmam kesin değil. siz galiba çevir kazı yanmasın deyiminin anlamını bilmiyorsunuz. Karşısındakini kıracak bir söz söylediğini fark edip de çevirmeye kalkışanlara şaka yollu söylenir anlamında. ben size kıracak bir söz mü söyledim?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-01-14, 23:45   #26

canancan Çevrimdışı

deyimin anlamı yazdığınız değildir neyse uzatmayalım.herkesin düşüncesi kendini ilgilendirir.biz yanlışları ve doğru bildiklerimizi söyleyelim.herkesin kedisi kendi sorumluluğunda.umarım herkes en mantıklı ve doğru olanı yapar.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-01-14, 22:15   #27

Ankara
QueenBal Çevrimdışı

Herkes nekadar agresif yaklaşımda bulunmuş... Arkadaşlar konu ister kedi bakımı olsun isterse bambaşka bir şey, öncelikle karşı tarafın düşüncelerini anlamaya çalışalım ve saygı gösterelim. Çıftleştirmek isteyen çiftleştirir, elbette bunun dezavantajları var fakat öyle umut ediyorum ki hayvansever bir kişi bu olumsuz faktörleri ortadan kaldıracaktır, en azından minimum seviyeye indirmek için uğraşacaktır, saygı gösterelim herkese

Benim de dişi kedim bugün kızgınlığa girdi, sürekli oyun oynatıp karnına masaj yapıyorum. Erkek kedimi kısırlaştırmıştım, hanımımız için para biriktiriyorum şuan. Bu dönemi biraz daha rahat atlatmak için önerileriniz varsa memnuniyetle kabul ederim,

Iyi aksamlar
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-01-14, 23:57   #28

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı

Söyle bir bilgiyi sizle paylasmak isterim, benim cok hosuma giden bir haberdi bu

Evdeki erkek kediniz kisirlastirilmis dahi olsa disi kedi ciftlesmek istediginde ciftlesiyormus.
Tam tersi oldugunda yani disi kisirlastirilmis ise erkek kedi ciftlesmek istese bile disi ciftlesmiyormus.
Burdada erkek kedinin özverili oldugunu görebiliyoruz cok güzel birsey

Belki sizinde disiyi kisirlastirmaniz gerekmez, erkek kedi onunla ciftlesirse hic bir sorun olmaz.
Sonucda hamile kalamaz.
Tabi bu herzaman olmayabilir belki erkek kedi yanasmiyacakdir, ozaman disiyide kisirlastirmaniz gerekir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-01-14, 14:38   #29

çakıl38 üyesinin avatarı

Ankara
çakıl38 Çevrimdışı

ben herkese gönül rahatlığıyla kedisini kısırlaştırmasını tavsiye ederim.edeceğim de.sizin babanız veterinermiş,ne güzel,kısırlaştırmadan yanaymış bu çok daha güzel.siz neden kısırlaştırmak istemiyorsunuz?

şu yazıyı okuyun karar verin

1. Kısırlaştırarak dişi kedinizi yumurtalık ve meme kanseri türlerinden, erkek kedinizi ise testis kanserinden büyük ölçüde korumuş olursunuz.
2. Kısırlaştırılan kediler daha uyumlu, sakin ve sevecen bir tabiata sahip olurlar.
3. Enerjilerini ev yaşamına daha uygun faaliyetlere yöneltirler, daha birlikte yaşanabilir canlılar olurlar.
4. Genel olarak kısırlaştırılan kedilerin hastalıklara yakalanma riskleri daha düşüktür.
5. Sokak kedilerinin sayısı çok fazla, hayvan severler onlarla ilgilenmeye, onları kısırlaştırmaya ve sahiplendirmeye çalışsalar bile kedi sayısı o kadar fazla ve hayvan sever sayısı o kadar az ki durumla başa çok da çıkılamıyor.Yeni yeni bebek kedilerin doğması sokakta yaşama savaşı verenlerin bir yuva bulması şansını daha da azaltıyor. Kedinizin ürememesini sağlayarak, sokak kedilerine bir iyilik yapmış olacaksınız emin olun.

Kısırlaştırmanın yan etki imiş gibi görünen tarafları (hepsini çürüteceğim zevkle

1. Kısırlaştırılan kediler kilo alır. Hayır, her kısırlaştırılan kedi kilo alacak gibi bir durum asla söz konusu değildir. Benim bu güne kadar baktığım 3 kedim de kısırlaştırılmışlar ve hiç biri kilo almadılar hep 4 8211; 4,5 kg arasındaydılar. Kaliteli ve doğal içerikli bir mama ile beslenirse kediler kilo almazlar, ama kedinizde hızlı kilo almaya bir eğilim fark ederseniz de kısırlaştırma işleminin ardından o durumda da düşük kalorili kedi maması yedirir biraz fazla oyun oynatırsınız olur biter.
2. Kısırlaştırılan kediler küser, depresyona girer. Buna da kocaman bir hayır demek istiyorum. Bu tip durumların hep kedinin sahiplerinden yani insandan kaynaklanan travmalar olduğunu düşünüyorum. Kedinizle kısırlaştırma operasyonunun ardından yeterince ilgilenir ona tıpkı hastalanan sevdiğiniz bir insan gibi yoğun bir ilgi ve sevgi ile yaklaşır bakım yapar ve biraz da aman da canım benim ameliyat mı olmuş kıyamam ben ona mantığı ile şımartırsanız kısa sürede kendini toparlar ve sevecen bir kedicik olup çıkar. Benim yine 3 kedim de de durum aynen böyle oldu. Ayrıca çevremde tahmin edersiniz ki kedisi olan pek çok yakınım ve arkadaşım var büyük bir bölümünün de kedileri kısırlaştırılmış ve henüz hiç kısırlaştırma işlemi nedeniyle kedim küstü depresyona girdi diyeni duymadım.

Şimdi genel olarak kısırlaştırma hakkında bildiklerimden bahsedeyim biraz da sizlere.

When-To-Spay-A-Cat-SmallBen hep dişi kedi sahibi olduğum için konuya dişi kedi penceresinden bakarak yaklaşacağım. Dişi kediler kızgınlığa girdiklerinde avaz avaz sanki biri etinden et kopartıyormuş gibi gür ve dikkat çekici bir şekilde miyavlamaya bağırmaya başlarlar.

Burada amaç potansiyel erkek kedileri yani damat adaylarını çevreye toplamaktır. Yani kediniz çiftleşmeye hazırım gelin ey erkekler diye bağırıyor

Bu durum o kadar beter bir durumdur ki bunu yaşamayan bilemez. Ama her kedi sahibi de en az bir kez yaşar bu deneyimi Çünkü kızgınlığa 1 kez ermeden kedileri kısırlaştırmak doğru değildir, büyüme hormonları baskılanabilir çok erken kısırlaştırılırlarsa. Kızgınlığa girdiğinde kedi ergenlik çağına ulaşmış demektir, artık bu kızgınlık dönemi kaç gün sürer ise ki ortalama 1-2 hafta arası sürer bitiminde hemen kedinizi götürüp kısırlaştırabilirsiniz. Bu noktada hiç beklememek en iyisidir.

Aradan ne kadar süre geçerse, kaç kızgınlık dönemi atlatmış olursa kediniz onun sağlığı için de bir o kadar kötüdür. Çünkü kedinizin vücudunda çiftleşmek için deli gibi hormon salgılanmaya başlar zaten bu nedenle kendisi de kuvvetli bir dürtü hissederek çiftleşmek ister. Kediniz kızgınlığa girip bu bolca hormon salgılanıp da çiftleşmediği her boşa geçen dönem o hormonların o vücutta yok yere birikmesi durumuna neden olur. Ki bu yolun sonu da tıpkı hormon dengesizliği yaşayan insanlarda da olduğu gibi rahim veya meme tümörleri yani kanserdir.

Bu duruma bizzat veterinerimizde ben gözlerimle şahit olmuştum acı bir hatıra Çok tatlı bir kedicikti şimdi melek oldu çoktan, 10 yaşındaydı ve kısırlaştırılmamıştı. Tam göğsünden karın boşluğuna kadar hiç abartmıyorum 1 koca kedi kafası büyüklüğünde dev gibi bir tümörü vardı tabii ki kanserdi ve çok acı çekerek öldü.

Minicik bir tümör olarak başlamış göğsünde minik bir uçuk gibi düşünün ve kısa sürede bu hale gelmişti o görüntüyü hayatım boyunca unutamam o gün hayatıma giren ve elimin dediği tüm kedileri mutlaka kısırlaştıracağıma ant içtiğim gün olarak kişisel tarihime yazılabilir. Veterinerim kısırlaştırılmadığı için bu tömürün olduğunu söylemişti ve kısırlaştırmanın öneminden dem vurmuştu.

Velhasıl kedinizin kızgınlık dönemini ne olacak bağırıp bağırıp geçiyor diye yabana atmayın kedinizin içinde biyokimyasında aslında dağlar yerinden oynuyor bunu bilin ve ona bunu ne kadar az yaşatır onu ne kadar evvel kısırlaştırırsanız o kadar ömrüne ömür katmış olursunuz. Ayrıca bir başka açıdan da kısırlaştırılmamış bir kedi ile yaşamak tıpkı bir cehennemde yaşamak gibidir.

O deli deli miyavlamalar insanın sinirlerini zıplatır bir süre sonra ve uyku uyuyamamasına neden olur kısa sürede zombi ailesine dönüşürsünüz. Düzgün düşünemeyen insanlar bu durumdan hemen kedilerini suçlu çıkarır ona kötü davranır veya en kötüsü de evden atarlar. Oysa burada suçlu kedi asla değildir tam tersine insandır. Kedinizi kısırlaştırarak onu yalnızca sağlık açısından korumazsınız aynı zamanda birlikte yaşaması keyifli bir ev arkadaşına da bir evcil hayvana da dönüştürmüş olursunuz.

Böyle bir dönemden geçen kediniz varsa sabırlı olmalı, bu yaptığının onun doğası olduğunu kabullenmeli ve ona anlayış ve sevgi ile yaklaşmalısınız. Tabii ki yerinizde olsam biran önce onu veterinere götürüp bu döneminin ne zaman biteceğini öğrenir ve kısırlaştırma için de randevumu alırdım Veterinerler bu dönemin kolay atlatılması bazı müdahaleler yapabiliyorlar ilaçla vs gibi.

Kısırlaşmamış bir kedi enerjisinin büyük bir çoğunluğunu eş bulmaya dolayısı ile aranmaya ve bağırmaya ayırırken, kısırlaştırılmış bir kedi bu enerjiyi sevilmeye ve evde oyunlar yapmaya ayıracaktır.

Bir de lütfen hayvan dostları olarak şunun da ayırdına varın bir yanılgıya düşmeyin; kedilerde seks ve annelik insanlarda olduğu gibi hiç değildir. Kediler cinselliği zevk için değil hamile kalmak için yaşamak isterler burada duygusal bir mekanizma yoktur çatır çatır içgüdüsel bir doğa yasası işlemektedir.

so-freakin-cute--cats-248645_1024_768Ve hamile kaldıklarında ise bebekleri tabii ki ilk doğurunca güzelce bakarlar ama sokaktan örnek verelim bir sokak kedisi anne bebekleri henüz 1,5 8211; 2 aylıkken ve anne bakımına muhtaç kendini idame ettiremezken hemen yine erkek kedilerin peşinden koşmaya ve yeniden hamile kalmaya niyetlenir. Olay çok mekanik işlemektir. O yüzden insana özgü düşüncelere kapılıp ayy cinselliğini yaşayamıyor ay aşk hayatını engelledim veya annelik zevkini tatsın diye naif hayaller kurmak biraz saçma geliyor bana.

Çünkü kediniz için bir kere anne olmak da bin kez olmak da aynıdır bunu hep isteyecektir bir kez anne oldum hadi artık ben kısırlaştırılmaya hazırım demeyecek o, sadece siz insan olarak kendi psikolojiniz açısından tatmin olmuş olacaksınız. Sırf kendinizi tatmin etmek için de eninde sonunda zaten kısırlaştıracağınız bir kediye doğum gibi riskli ve büyük bir olayı yaşatmaya gerek var mıdır bence çok sorgulanması gerekir.

Eğer eşiniz dostunuz sırada bekliyorsa doğacak yavruları bizler alacağız diye size garanti veriyorlarsa, siz hamile bir kedi ile yaşamaya ona ihtimamlı bir şekilde bakmaya ve ardından kim bilir kaç tane en az + 5 bebek kedi ile minimum 2-3 ay süre aynı evde yaşamaya gönüllü iseniz o halde bu zor sürecin farkındasınız okeyliyorsunuz masrafların altına imzanızı atıyorsunuz demektir.

Eh ne diyeyim o halde kedinizi bir kez doğurtup kısırlaştırın derim. Ancak asla kedilerin üst üste doğurtulmasını doğru bulmuyorum, doğum muhteşem güzel bir olay olmasına karşın anne kediyi çok zorlayan ve vücudundan çok şey götüren bir hadisedir.

Şahsen ben kedilerimi doğurtsam o bebek kedileri veremezdim diye düşünüyorum, o da işin ayrı bir duygusal boyutu

Bir diğer önemli nokta da kediniz kısır değil ise çiftleşirken diğer kediden birçok hastalık kapabilir. Bu da ihtimamla düşünülmesi gereken bir diğer önemli noktadır. Kimi kediler kendisi sağlıklı görünse bile birçok hastalığın sadece taşıyıcısı olabiliyorlar ve bu tip hastalıklar kan yolu ile veya cinsel birleşme ile geçebiliyor. Değer mi?

Ancak Amerika gibi sokak hayvanlarının kontrol altına alındığı, ülkelerde ev kedilerinin üreme ve bebeklerinin de iyi birer yuva bulma opsiyonlarının bulunabileceğini düşünüyorum. Cins veya değil her kedi için geçerli bence bu durum.

7437291_origMaalesef bizim ülkemizde insana olması gerektiği gibi değer verilmezken, hayvanlara hiç verilmiyor. Sokak hayvanları dışarıda telef oluyorlar. Hayvan severler her ilkbahar ve sonbaharda yeni doğan bebek kedileri sahiplendirmek için canlarını dişlerine takıyorlar internetten bu durumu kolayca tespit edebilirsiniz. Henüz o zavallıların şartlarını iyileştiremezken kedi popülasyonuna yeni üyeler katmanın alemi yok diye düşünüyorum.

Ama sosyal olarak görüşüm bir yana kısırlaştırma konusunda beni asıl motive eden birincil nedenler kesinlikle kedilerimizin sağlığını iyileştirmek ve ömrünü uzatmak üzerine olanlar. Sizlere de tavsiye ediyorum kedilerinizi kısırlaştırın! Hem de vakit kaybetmeden! çünkü ileride onu kısırlaştırmamanız nedeni ile hastalanırsa bunun vicdanı yükünü kaldırmanız çok zor olabilir.

Kısırlaştırma operasyonları da gözünüzü korkutmasın işinin ehli bir veterinere gittiğinizde son derece sıradan bir uygulamadır. Erkek kedilerin dişilere göre kısırlaştırılması çok daha basit bir işlemdir bir operasyondur diyebiliriz. Çok da kısa zamanda iyileşirler. Dişi kediler ise yumurtalıklarının alındığı bir ameliyat geçirirler. Ancak bunu da gözünüzde büyütmeyin 1 haftaya iyileşmiş 15 güne eski uyumlu ve tatlı hallerine dönmüş olacaklardır.

İlk kedinizi kısırlaştırma kararı vermek, o deneyimi yaşamak elbette ürkütücü gelecektir endişe kumkumasına dönebilirsiniz ben de elbette bu durumları yaşamıştım. Ancak bir şekilde atlatılıyor her gün yüzlerce kedi bu işlemden geçiyor ve iyileşiyor. Sokak kedilerini bile kısırlaştırıp 1-2 hafta içinde sokağa geri salıyoruz evde prensesler gibi baktığınız kıymetlinize hiç bir şey olmayacak emin olun Onun sağlığı, psikolojisi için iyi bir şeyler yaptığınızı ve ömrünü uzattığınızı bilerek emin bir şekilde veterinerin yolunu tutabilirsiniz

ALINTII
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-01-14, 14:39   #30

çakıl38 üyesinin avatarı

Ankara
çakıl38 Çevrimdışı

ALINTII LÜTFEN BUNA DA GÖZ ATIN

Günümüzde kedi ve köpeklerde kısırlaştırma ile ilgili pek çok bilimsel gerçek ve bu işlemin sağlayabileceği sağlıksal avantajlar açığa kavuşmuş ve ortaya konmuş olmasına rağmen hala çok sayıda kedi ve köpek sahibi YYBlerin (yaygın yanlış bilinenler) veya YYDlerin (yaygın yanlış düşünceler) etkisi altında kalarak kısırlaştırma kararı vermekte oldukça zorlanıyorlar. Bu konunun önemini vurgulayacak bilgiler ve ayrıca uyguladığımız operasyon prosedürleri gibi detayları II. bölümde bulabilirsiniz. İlk bölümde dişi ve erkek, kedi ve köpeklerde kısırlaştırmanın faydalarını kısaca maddeler halinde aktarıp YYB ve YYD lere değineceğiz.

Kedi ve Köpeklerde Kısırlaştırmanın Faydaları (9792;=dişi; 9794;=erkek)

9792; Kızgınlık (östrus) belirtileri göstermeyecek, dolayısıyla erkekleri uyarmayacak, evinizde kanamaya bağlı kirlilik yaratmayacaktır.

9792;, 9794; Eşleşme isteğine bağlı problemler ( evden kaçma, yüksekten atlama veya düşme, aşısız hayvanlardan hastalık bulaşması, vb.) önlenecek veya büyük ölçüde azalacaktır.

9792; Meme tümörü, yumurtalık ve rahim kanseri riskleri elimine edilecek veya azaltılacaktır. ( özellikle ergenlik öncesi (prepubertal dönemde) kısırlaştırılırlarsa)

9792;,9794;Plansız kedi ve köpek yavrularının sayısı azaltılmış olacaktır.

9792;, 9794; Daha sağlıklı ve uzun ömürlü olmalarına yardımcı olacaktır. ( kısırlaştırmanın köpeklerde 1-3; kedilerde 3-5 yıl kadar ömürlerini uzattığı kaydedilmiştir!)

9794; Eşleşme isteğine bağlı olarak sık karşılaşılabilecek problemler önlenebilecek veya azaltılmış olacaktır. Özellikle kedilerde görülen spreyleme veya işaretleme (kötü kokulu-feromonlu- idrar yapmaları), kaçma, kavga edip yaralanma, trafik kazası bu problemlerin başında sayılabilir.

9794; Testis kanseri riski ortadan kaldırılıp, prostata ilişkin hastalıkların da riski büyük ölçüde azaltılmıs olacaktır.

Bilinmesi gereken önemli noktalar:

* Kediler, insanlardan 45; köpekler ise 15 kat daha fazla üreme yeteneğine sahiptir! Yani üremek için değil, her birinin sağlıklı ve iyi koşullarda yaşamalarını mümkün kılabilmek amacıyla sağlayabileceğimiz şartlar için biz insanlara ihtiyaç duyarlar. Bu şartların sağlanabilmesi, üreme hızları göz önünde bulundurulursa ancak sayılarının artış hızının önüne geçmek, sayılarının artmasına izin vermemek-yani kısırlaştırma ile mümkün olabilecektir.

* Trafik kazası geçiren köpeklerin %85i kısırlaştırılmamış köpeklerdir.

* Kısırlaştırılmamış sokak kedilerinin yaşam ömrü ortalama 2 yılın altındadır. (FIV-Feline Immune defficiency Virus, en çok ısırık yaralarıyla bulaştığı ve kısır olmayan erkek kedilerin daha çok kavga ettikleri bilinmektedir.)

YYB ve YYD ler: - Bir kez doğum yaptıktan sonra kısırlaştırılmaları daha sağlıklıdır - YANLIŞ İlk kızgınlık dönemi veya cinsel olgunluğa ulaşmadan önceki dönem kısırlaştırılan dişi kedi ve köpekler daha sağlıklı ve uzun yaşarlar!

- Kilo alırlar- KISMEN Kısırlaşmanın beden ağırlığınaetkisi enfazla%30dur. Kilo almanın asılsebebi fazlabeslemeveyetersizegzersizdir!

-Kedim/köpeğim çok özel olduğu için aynen onun gibi bir kedi/köpek istiyorum- YANLIŞ Yavruların, anne ve babalarının kopyası olmaolasılığıpek yoktur. Profesyonel yetiştiriciler dahi bunu garanti edemezler.

- Doğum olayının mucizesini çocuklarımın öğrenmesini istiyorum- YANLIŞ Trafik kazası,vb. sebeplerden ölen veya ötenazi uygulanan binlerce hayvanın varlığı, yani ölüm, doğumun mucizesini gölgede bırakabilir; çocuklarınıza her birhayatın değerli veözel olduğunu öğretin

-Köpeğimin koruma yapmasını istiyorum, kısırlaştırılırsa yapmayacağını düşünüyorum- YANLIŞ Aile ve evini koruma köpeklerde doğal bir içgüdüdür. Köpeklerin kişilik özellikleri seks hormonlarından ziyade genetik ve çevresel etkiler ile şekillenir.

- Erkek kedi/köpeğimin daha az erkek hissetmesini istemiyorum- YANLIŞ Köpeklerin cinsiyet kimliği veya ego gibi mevhumları yoktur. Kısırlaştırılan kedi/ köpeklerin temel kişilikleri değişmez. Duygusal reaksiyon veya kimlik bunalımı gibi hisler geliştirmezler.

- Kedimin/köpeğimin doğasına müdahale etmek istemiyorum-YANLIŞ Kediniz/köpeğiniz sizin tarafınızdan besleniyorsa, sağlık problemleri ve bakımları ile siz ilgileniyorsanız, evinizde veya bahçenizde yaşıyorsa zaten doğasına müdahale etmiş bulunuyorsunuz demektir!

II. Kedi ve köpek sahiplerinin kısırlaştırma konusunda karar vermesi yanlış bilinen veya bilinmeyen pek çok konudan dolayı oldukça zor olabilmektedir. Bunu konuda karar vermeye yardımcı olabilecek bazı bilgiler aktarmakta fayda var:

Evcilleşme sürecinde kedi ve köpeklerde üreme döngüleri de dahil olmak üzere pek çok değişiklik olmuştur. Evcil hayvanların eşleşme güdüleri duygulara ve hislere değil tamamen içgüdülere dayanmaktadır. İçgüdüleri onlara, kimyasal bağlantılar aracılığıyla türlerinin devamını sağlamak için üremeleri/çoğalmaları gerektiğini söyler. Yabani hayatta bir türün ne sıklıkta üreyeceğini de doğanın dengesi belirler. Ancak kedi ve köpekler artık yabani ekosistemin bir parçası değildirler, dolayısıyla bu temel içgüdü artık ne olması gereken ortamda ne de olması gereken doğal dengede gerçekleşmektedir. İşte bu dengesizlikten dolayı üreme dönemleri artık doğanın kontrolünden çıkmıştır. Kedi ve köpeklerin üreme hızı o derece yüksektir ki her yıl doğanların ayrı ayrı her biri için uygun yaşama koşullarının sağlanabilmesi olanaksızdır. Kedi ve köpek sahipleri bu aşırı popülasyonla bir ilişkilerinin olmadığını düşünebilirler. Ancak kısırlaştırılmamış bir kedi veya köpek sahibi bu aşırı nüfus sorununun potansiyel bir parçası demektir. Bu problemin kontrol altına alınabilmesi için tüm kedi/köpek sahipleri bu konuda bilinçli ve duyarlı olmalıdır. Bu sorunun bir parçası mı, çözümün bir parçası mı olma kararını verecek olanlar kendileridir.

Dişi kedi ve köpekler Genellikle en erken 6 aylık olduklarında eşleşebilir ve hamile kalabilirler. Dişi bir kedi yılda 4 kez kızgınlığa girebilir ve bu durum hem kedi hem de sahibi için oldukça rahatsız edici bir hal alabilir. Dişi köpekler ise yılda 2 kez kızgınlık dönemi geçirirler. Kedi ve köpekler işte bu kızgınlık dönemlerinde erkeğin dikkatini çekmek amacıyla kokular yayabilir ve eşleşmek için kaçmaya dahi çalışabilirler. Erkek sokak köpekleri, kızgınlıkta olan bir dişi ev köpeğinin bulunduğu bölgede kavga edebilir, iz bırakmak amacıyla evin kapısına/yakınına idrar yapabilirler. Gebe kaldıkları taktirde dişi kediler 2 ila 10, köpekler ise 2 ila 20 yavru doğurabilirler. İşte problem tam da bu noktada başlar. Her bir bebeğe uygun yerlerin/sahiplerin bulunması ve anne de dahil olmak üzere yeniden oluşabilecek gebeliklerin önüne geçilebilmesi için hepsinin kısırlaştırılması gerekecektir.

Erkek kedi ve köpekler Yaklaşık 6 aylıkken eşleşebilirler. Dişiler gibi belirli kızgınlık dönemleri yoktur, kızgınlıkta( östrusta) bir dişi olduğu sürece yılın her anı veya döneminde eşleşebilirler. 6 aylık dönemde ergenlik dönemine giren erkek kedi ve köpeklerde hormonlara bağlı olarak hayat boyu sürebilen alışkanlıklar haline dahi gelebilecek bazı davranış problemlerinin başlangıcı sık görülmektedir. Yaşam alanlarını işaretlemek için evin içine kötü kokulu idrar yapabilirler. Bazılarında ise aşırı baskın veya agresif davranışlar görülebilir. Kızgınlık dönemindeki bir dişi arayışı için evden kaçabilirler. Bu heyecanlı arayış sırasında hayatlarına mal olabilecek tehlikelerle karşılaşabilirler. Ayrıca tabii sahipli veya sahipsiz dişi köpekleri gebe bırakabilirler!

Operasyon Dişi ve erkek kedi ve köpeklerin kısırlaştırılması güvenli, tek seferlik ve en sık yapılan operasyonlardandır. Ancak bir açık karın içi (abdominal) cerrahidir ve mutlaka tam steril şartlarda ve uzman cerrahlar tarafından yapılmalıdır. Maalesef her yıl birçok peritonit (karın zarı iltihabı), ameliyat sonrası fıtık ve Ovarian Remnant Sendrom yani yumurtalık kalıntı sendromu vakası merkezimize getirilmektedir. Lütfen unutmayın bu rutin operasyonun komplikasyonları da hayati hal alabilmektedir.

Dişi kedi ve köpeklerin kısırlaştırılması: Ovariohysterectomy olarak adlandırılan bu operasyon yumurtalıklar, yumurta kanalı, rahim ve serviks(rahim ile vajina arasındaki bölge) in uzaklaştırılması anlamına gelir. Erkek kedi ve köpeklerin kısırlaştırılması: Orchidectomy veya kastrasyon adı verilen bu operasyonda testisler, epididimis ve sperm kanalları uzaklaştırılır.

Uygun kısırlaştırma zamanı Kedi ve köpekler en erken 8 haftalık olduklarında güvenle kısırlaştırılabilirler. Bu operasyonlar hastanın genel sağlık durumuna bağlı olarak aslında herhangi bir yaşta (8 haftalıktan itibaren) genel anestezi altında gerçekleştirilebilir. Unutmayın seksüel erişkinliğe ulaşmadan ameliyat edilmeleri meme ve prostat kanseri riskini neredeyse sıfıra indirmektedir.

Operasyon ve bakım süresi Operasyon süresi 20 ila 60 dakikadır ve hastaların çoğu, operasyonu- aynı gün taburcu edilebilecek kadar- iyi tolere ederler. (Dişi kedi ve köpeklerin operasyonu nispeten erkeklere göre daha büyük çaplı olduğu için 1 gün hospitalize edilmelerinde yarar vardır.) Operasyon yarası 7-10 günde iyileşir ve bu süreçte yara bölgesinin korunması şarttır (bandaj veya yakalık ile). Erkek kedilerde çoğu kez yakalığa dahi ihtiyaç duyulmaz. Merkezimizde sağladığımız steril operasyon koşulları sebebiyle ameliyat sonrası herhangi bir antibiyotik uygulamasına gerek olmamaktadır.

Kısırlaştırmanın, kedi ve köpeklerin davranışlarına yansıyan olumlu katkıları Önerilen en erken yaşta kısırlaştırma kedi ve köpeklerde görülen, eşleşme isteğine bağlı olarak oluşan çevreye idrar yapma, baskın ve agresif davranışlar, kaçma isteği gibi sıkıntılı davranışların önüne geçilmesinde yardımcı olur veya tamamen ortadan kaldırır.

Kedi ve köpek sağlığına olumlu katkıları Bazı ciddi ve tedavi edilmesi zor ve masraflı hastalıkları önleyebilmektedir. Kısırlaştırılmamış dişi kedi ve köpeklerde rahim, yumurtalık ve meme kanserinin yanı sıra oldukça tehlikeli olan pyometra( rahim iltihabı) gibi hastalıkların riski çok yüksektir. Kısırlaştırılmamış erkeklerde ise testis kanseri ve prostat hastalıklarının görülme riski vardır. Kedi veya köpeğinizin kısırlaştırılması, işte bu hastalıkların %90 oranda önüne geçilebilmesi mümkündür.

Sevgili dostunuzun daha sağlıklı, uzun ömürlü bir hayat geçirmesini sağlamak ve uzun vadede maddi/manevi giderlerini azaltmak için doğru bir seçim yapın ve kedinizi veya köpeğinizi kısırlaştırın!

Vet. Hek. Dr. Seda Sadak
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları