Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Eğitimi ve Psikolojisi


Cevap Yaz
Eski 05-07-10, 20:09   #1
 
Üyelik Tarihi: Tem 2010
Yaş: 35
Mesajlar: 9
mother of lady Çevrimdışı
Question lütfen yardım kedim benim dışımda herkese saldırıyor. ne yapacağımı şaşırdım..

herkese merhabalar arkadaşlar benim kedim çok korkak ve agresif bir kedi. eve kim gelirse gelsin hırlayıp tıslayarak saldırıyor. kedilerden korkmayan insanlar bile kızımdan korkmaya başladı. ama en önemlisi nişanlıma saldırıyor. ve evlendiğimizde alışırmı bilemiyoruz kara kara düşünüyoruz. oturduğunda uzandığında yada uyurken bir saldırısı yok ama özellikle ayağa kalkıp yürüdüğünde peşinden koşarak gidip direk ayaklarına saldırıyor. önceleri oyun yapar gibiydi ama nişanlım kortktukça tedirgin ve tepkili oldukça saldırıları daha da arttı ve vahşileşti ne yapabiliriz. nasıl alışırlar kedimden vazgeçmek zorunda kalmak istemiyorum (
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-07-10, 23:31   #2
 
Üyelik Tarihi: Haz 2008
Mesajlar: 1.307
Mihav Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 10
Varsayılan Cvp: lütfen yardım kedim benim dışımda herkese saldırıyor. ne yapacağımı şaşırdım..

Kedinizin bu davranışıyla ilgili yorum yapabilmek için ben kediniz hakkında bilgi edinmek isterdim ki sanıyorum bu sorunuzu okuyan arkadaşlarımda aynı şeyi düşünmüştür. Kaç aylık.. ? gün içinde yanlız kalıyormu.. ? vb..

Dışardan gelenlere saldırma nedeni çok korkup, kendi bölgesinde tehdit algılaması olabilir.
Bir kedi neden agresifleşir, bunu çok iyi takip etmeniz lazım. Evdeki bazı değişiklikler neden olabilir, etraftaki inşaatlardan gelen bir makinanın sesi sinirlerini bozabilir, bahçeye bir kedi veya köpek dadanmıştır, ona kızabilir ve bütün bu olaylar dışarda geliştiği için müdahele şansını bulamaz, saatler geçse bile stresini atamaz ve tüm agresifliğini size yönlendirir.

Bu davranışarı genelde tek beslenen kediler yapıyor. Her tek yaşayan kedi elbette ki aynı olmaz ama insanlar gibi düşünün. Kimi insanlar yaşadıkları her türlü stresi çok kolay tolere ederler, kimileri bir takim paranoyalar geliştirir, panik ataklar yaşar vs.

Kedilerinizin anormal olduklarını düşünmeyin. Bir takım nedenler yüzünden streste olduklarını düşünerek çözüm arayışına girin.

Kedinizi kısırlaştırdınız mı bilmiyorum ama kısırlaştırılan kedilerin hormon seviyeleri normal düzeye iner, rahatlarlar. Sonra da asosyal davranışlarını frenleyebilmek için onlara birer arkadaş alın. Onun sadece psikolojisini düzeltmekle kalmaz, fiziksel sağlığını da kazanırsınız. Can sıkıntısından günün çok büyük bir bölümünü uyuyarak geçirip kilo alan bir kedi yerine, arkadasıyla oynayıp enerjisini doğru kullanan bir kediniz olur.

Saldırganlık bir nevi enerji atma da olabiir, bunu da göz önüne almakta fayda var.

Birde şu link işinize yarayabilir.. Kedilerde Davranış Eğitimi

Kedinizle sakin günler diliyorum size ))
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-07-10, 23:35   #3
 
Üyelik Tarihi: Haz 2008
Mesajlar: 1.307
Mihav Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 10
Varsayılan Cvp: lütfen yardım kedim benim dışımda herkese saldırıyor. ne yapacağımı şaşırdım..

Kedim Neden Asabi..?

Kedi sahipleri, bir dakika önce mutlu, mesut, bahtiyar, ellerinin altında mır mır zevk sedaları çıkaran şirin yaratıkların, aniden aslan kesilip ısırmaya ve tırmalamaya başlamalarının sebebini anlayamazlar çoğu zaman. Agresif davranışlar, neredeyse tüm hayvanlarda görülen, normal davranışların bir parçasıdır aslında. Yine de agresif kediler bazı durumlarda tehlikeli olabilirler.

Bu yüzden kedinin asabi olmasının altında yatan sebepler bulunmalı ve bunlar çözülmeye çalışılmalıdır.

Asabiyet Çeşitleri

Oyun Agresifliği

Oynama motivasyonlu agresif davranışlar daha çok, genç (2 yaşından küçük), aktif ve evde tek kedi olarak yaşayan kedilerde görülür. Oyunun amacı vakit geçirmek değil, kedinin araştırma, keşfetme ve avlanma içgüdülerine hizmettir. Yani oyun, kedilerin doğada yaşayabilmeleri için gerekli becerileri, pratik ederek kazanmalarını sağlayan bir araçtır. Örneğin yavru kedilerin en çok sevdiği şeyler, yeni yerler keşfetmek, hareket eden herhangi bir cisme Sherlock Holmes edasıyla yaklaşıp incelemek ve sonra bunları patileriyle hareket ettirmek, üzerlerine atlamak ve ısırmaktır.

Oyun asabiyeti, hiç bir şeyden habersiz insancığın, banyo küvetinden çıkması, merdivenlerden aşağı inmesi, bir köşeyi dönmesi ya da uyurken yorganın altında masum masum ayaklarını oynatmasıyla ateşlenir. Bu oyun amaçlı ataklar hafif sıyrıklar, zararsız, kanatmayan ısırıklarla sonuçlanabilir. Bazen de insanlar farkında olmadan, oyun esnasında ellerini ayaklarını oynatarak, bu tip atakları yapmaları için kediyi adeta teşvik ederler. Kedinin oyun agresifliği anındaki duruşları, hareketleri, normalde av aradığı, peşinde koşturduğu ya da avlanmak üzere olduğu anlardakiyle aynıdır: kedi, çok değerli elleriniz, bacaklarınıza atlamadan önce vücudunu iyice alçaltıp, yere boylu boyunca adeta çömelir, pusu kurar, kuyruğunu hızlıca hareket ettirir, kulaklarını öne arkaya oynatır ve sonunda kedi, zavallı sizin başarıyla yakaladığı elinizi, bacağınızı ısırmaya başlar. Tüm bunlar, ister oyun esnasında olsun ister avlanma esnasında, en doğal ve normal kedi davranışlarıdır. Oyun agresifliği kediyi uygun hedeflere (ısırılmaya elverişli kedi oyuncakları) kanalize edilerek başarıyla önlenebilir. Böylece istenmeyen ısırıklar, çizikler azaltılabilir ya da tamamen önlenebilir.

"Bana Dokunma !" Agresifliği

Bazı kediler sevilip okşanırken aniden ısırıverirler. Bu davranışın sebebi, hayvan davranış bilimcileri tarafından bile henüz tam açıklanmış değildir. Her ne sebeple olursa olsun, zevk alınan okşanma, bir anda hoşnutsuzluğa dönüşüyor. Isırma da kedinin "tamam, bu kadar okşama, sevme yeter" demesinin kedi dilindeki halidir. Kediler ne kadar ellenmeyi, okşanmayı sevdikleri, ( bazen tolere edebildikleri) konusunda farklılıklar gösterirler. Her ne kadar ısırılan insanlar, "hiç bir şey yapmadım ki ben" deseler de, kediler çoğunlukla ısırmadan önce, yine kendi dillerinde uyarırlar bizleri. O yüzden kedinin vücut dilini öğrenip, ısırma olmadan önce kediyi okşama ya da herhangi bir elleşme hareketi durdurularak, istenmeyen kazalar önlenebilir.

- Kedinin kuyruğunu hareket ettirmeye başlaması (Köpeklerin aksine, kediler huzursuz olduklarında kuyruklarını böyle oynatırlar).

- Kulakların öne arkaya hareket etmesi ya da kulakların tamamen arkaya yatırılması.

- Kedinin başını elinizin olduğu yöne çevirmesi, hareket ettirmesi

Bu işaretlerden bir tanesini bile gözlemlediğinizde, kediyle oynaşma, elleşme seansının kedi tarafından sona erdirildiğini bilmeniz ve kediyi kendi haline bırakmanız yararınıza olacaktır.

Isırma sonrası herhangi bir fiziksel ceza, mevcut durumu çok daha kötü yaparak kedinin daha fazla korkmasına ve daha çok ısırmasına sebep olacağından, asla uygulanmamalıdır. Ayrıca kedi okşanmayı cezayla birleştireceğinden, okşanma onun için istenmeyen birşey olacaktır.

Eğer kedinizin okşanmayı tolere etme zamanını uzatmak istiyorsanız, ödül verme yöntemini deneyin. Kucağınızdaki kediyi okşarken, yukarıdaki saldırma öncesi belirtilerinden birini gördüğünüzde, hatta daha da önce, bir parça ton balığı ya da haşlanmış tavuk rüşveti verin.

Aynı anda okşama yoğunluğunu azaltın. Hafiften okşamaya devam ederken, rüşvetlere de devam edin. Böylece kedi okşanmayı, hoşuna giden zevkli bir şeyle birleştirmeyi öğrenecek ve bu da sabırla sürdürülen seanslar sonunda kedinin yavaş yavaş okşanmayı daha çok sevmesine ve kucağınızda daha uzun süreler kalmasına neden olacaktır. Kedi huzursuzlandığı anda elinizi eteğinizi mutlaka çekin kediden.

Ayrıca bazı kediler karın ve kuyruk bölgelerinden ellenmeyi sevmezler. Bu yüzden özellikle buraları okşama konusunda asla ısrarcı olmayın.

Korku/Defansif Agresiflik

Herhangi bir sebeple korkmuş kedilerin vücut dili, köpeklerin pısırık hallerindekine benzer: yere pısma, kulakları arkaya yatırma (ne kadar çok yatırılmışsalar, o kadar korkmuştur kedi), kıstırılmış kuyruk, hafif yana çevrilmiş bir vücut... Ama bu haldeki kediler pısırık, ezik değil, korkmuşturlar ve dokunulurlarsa saldırma ihtimalleri yüksektir.

Yönlendirilmiş Agresiflik

Bu durum, bir insana ya da hayvana kızmış kedinin, sinirini başka bir insan ya da hayvana yansıtmasından doğar. Mesela, evde 2 kedi kavga etmişse, kavgayı kaybeden kedi hıncını evin çocuğundan çıkarmak isteyebilir.

Bölgesel Agresiflik

Kediler, köpeklerden çok daha fazla yaşadıkları bölgeyi sahiplenme içgüdüsüne sahiptirler. Bu yüzden bölgelerini diğer kedilere karşı savunmak, korumak isterler. Bu, özellikle kısırlaştırılmamış erkek kediler için daha çok geçerlidir. Bu tip saldırılar kediler arasında geçtiğinden insanlara çoğu zaman zarar vermez.

Neler yapmalı?

- Kedinizi önce veterinere götürerek, agresifliğin altında herhangi bir sağlık nedeninin yatıp yatmadığını kontrol ettirin. Mesela kulaklarından biri sağır ya da gözlerinden biri kör bir kedinin saldırgan olması gayet olası.

- Kedinizin durduk yerde ısırmadığı, saldırmadığını bilin. Böyle istenmeyen bir durumda önce kedinizi anlamaya çalışın, sonra ona göre önlemler almaya. Mesela küçüklüğünde travma geçirmiş bir kedinin ısırması çok normal. Sevgiyle ve yavaş yavaş yaklaşmalı, kedinin size güvenmesini sağlamalısınız.

Neler Yapılmamalı?

- Korkmuş ya da agresif bir kediyi asla ellemeye çalışmayın. Kedi ısırıkları enfeksiyon kapabilir. Derin ısırıklar durumunda, ısırılan yeri dezenfekte etmeyi unutmayın. Sinirden deliye dönmüş kedileri bir süre odada yalnız bırakmak, sakinleşmelerine yetecektir.

- Ceza asla ve asla çözüm değildir ve mevcut durumu çok daha kötüleştirir. Eğer agresifliğin sebebi korkuysa, ceza kedinin korkmasına dolayısıyla daha da agresifleşmesine sebep olacaktır.

Agresif Kedinizi Anlayın ve Onu Sakin Bir Kediciğe Dönüştürün

Kronik olarak sinirli olan ve sinirli davranan insanlara "İletişim Bozukluğu" ya da "Anti-sosyal Davranış Bozukluğu" teşhisi konur. Anti-sosyal davranış bozukluğunun tanımı özetle şöyledir: Başkalarının haklarına saygı göstermeme, karşı çıkma, tecavüz etme.. Bu durum sosyal kurallara uymama, çabuk sinirlenme, ani tepkiler verme olarak kendini gösteri çoğu zaman. Tüm bunlar agresif kediler için de geçerli olabilir.

Kedi asabiyeti daha çok kedi ve sahibi insan arasındaki duygusal sınırların çok sıkı olduğu ailelerde görülür. Bir başka deyişle, kediye insanlar tarafından fiziksel ve duygusal olarak yeterli rahatlığın, gevşekliğin verilmediği, kedilerin çok sıkıştırıldığı durumlarda.. Hayvan davranış bilimcisinin amacı, bu aile sistemini değiştirip varolan duygusal sınırları daha uygun bir hale getirmektir. Bunun karşılığında, kedideki asabiyet de azalacak hatta zamanla yok olacaktır.

Kediler Isırır..

Tahminlere göre ABD'de her yıl en az 500 bin kişi kediler tarafından ısırılıyor ve bu ısırma vakalarının en az %50'si ısırılan yerlerin enfeksiyon kapmasıyla sonuçlanıyor.

Kedinin ısırmasına birçok sebep olabilir; korku (kendilerini korumak için), asabiyet (yaşadıkları yerleri ya da bazı eşyaları sahiplenme durumunda) ve seksüel engellemeler gibi .(kızışma dönemindeki bir kedinin çiftleşememesi). Bazı kediler sinirlendikleri şeye karşı direk reaksiyon gösteremedikleri durumlarda (mesela camdan dışarıda dolaşan başka bir kediyi gördüklerinde), sinirlerini başka bir yerden çıkarabilirler. Ayrıca, özellikle hayatlarının ilk 2-3 ayında insanlarla yeterli iletişim kuramayan kediler, genelde vahşi kediler olarak büyürler ve böyle kedilerle başa çıkmak çoğu zaman zordur.

Genelde kedi ısırması ve atakları daha çok genç kedilerde görülür. Ayrıca kısırlaştırılmamış kediler, dışarıda dolaşmalarına izin verilen kediler, yaşadıkları çevreden, çok sık yabancı kedilerin geçtiği kediler, insanlar tarafından kötü davranışlara maruz kalmış kediler ve hayatlarının ilk 6 ayında insanlarla yeterince sosyalleşememiş kedilerde ısırmanın görülmesi daha yaygındır.

Bir kedi ısırmak üzere olduğunu vücut diliyle bize anlatır ve bizi önceden uyarır aslında. Isırma öncesi kedide görülen değişiklikler :

1) Göz bebeklerinin büyümesi

2) Sırtını havaya kaldırması

3) Kulaklarını arkaya yatırması (ne kadar arkadaysa o kadar sinirlidir)

4) Hızlı hızlı ağzının ve burnunun üzerini yalaması

5) Kuyruk tüylerini kabartması

6) Kuyruğunu hızlı hızlı sallaması

Agresif Kediyle Nasıl Başa Çıkılır?

1) Kedinin sinirlenmesine neden olabilecek herhangi bir şekilde davranmayın. Aşırı ellemek, sevmek, sert bir şekilde oynamak, kediyi sarsmak yok!

2) Kedinizle birebir anti-stres seanslarına başlayın. Bunun için kedinizi onun kendini en rahat hissettiği odaya alın ve kapıyı kapatın. Kedinin etrafına onun sevdiği oyuncakları, yiyecekleri koyun. Kediniz oyuncaklarla oynarken siz de sakin, sevgi dolu bir ses tonuyla onunla konuşun. Kediler ne dediğinizi anlamayabilir ama ses tonundan hangi duygusal hal içinde olduğunuzu kestirirler.

3) Günün geri kalan kısımlarında kedinizin avcılık içgüdülerini ona kedi oyuncakları (oyuncak fareler, ping pong topu, alüminyum folyo topları vs.) temin ederek oyuncaklara kanalize edin.

4) Bu seansların 2 ya da 3. haftasında yavaş yavaş kedinize dokunmaya başlayabilirsiniz; kedinin en az hassas olduğu yeri (karın bölgesi) sadece bir parmağınızla 1-2 saniyeliğine okşayın. Sonra onu tekrar oyuncaklarına yönlendirin. Her gün okşama süresini biraz daha arttırarak 5. günün sonunda tüm elinizi kullanarak hafifçe okşayın kedinizi. Yavaş yavaş kediniz rahatlamış ve insanları ısırmayı bırakmış olacaktır. Daha mutlu, daha barış dolu, uzun yıllar sadece ikinizin olacak artık.

Veteriner Hekim Onur KARABULUT
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-07-10, 09:04   #4
 
Üyelik Tarihi: Tem 2010
Yaş: 35
Mesajlar: 9
mother of lady Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: lütfen yardım kedim benim dışımda herkese saldırıyor. ne yapacağımı şaşırdım..

kedim 3 buçuk yaşında cinsi olmayan dişi bir kedi. daha yeni kısırlaştırma operasyonunu atlattı. ne yazıkki ben yanlız yaşıyorum ve gün içinde yalnız kalıyor. bide bir müddet şehirler arası yolculuk yapmak zorunda kaldı ve bu onda zaten travmatik bir etki yarattı insanlara çok güvenmiyor ve korkuyor.. bu nedenle agresifleşiyor. tabii herkeste onun güvenini kazanmak için onun kendilerine saldırmasını göze alamıyor ve sonuç hep lady bir odada kapalı kalıyor. ama bugüne kadar ona kimse zarar vermedi izinde vermem zaten başka bir kedi arkadaşı kabullenebilecekmiş gibi hiç geliyor bana şuandaki sorun herkesin ladyi sevmesi ve korkmaması yada lady nin kimseye saldırmaması değilde işte ben nişanlıma laışsın daha doğrusu birbirlerine alışsınlar istiyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-07-10, 21:04   #5
 
Üyelik Tarihi: Haz 2008
Mesajlar: 1.307
Mihav Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 10
Varsayılan Cvp: lütfen yardım kedim benim dışımda herkese saldırıyor. ne yapacağımı şaşırdım..

Kıskançlık yapıyor belkide sizi paylaşmak istemiyor olabilir.. Zamanla mutlaka alışacaktır... Umarım bir an önce sorun çözülür..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-07-10, 10:53   #6
 
Üyelik Tarihi: Tem 2010
Yaş: 35
Mesajlar: 9
mother of lady Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: lütfen yardım kedim benim dışımda herkese saldırıyor. ne yapacağımı şaşırdım..

peki durum bu olsa bile en azından birbirlerine alışmaları için ne kadar bir zaman gerekeilir yada bizzlerin nler yapması gerekebilir..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-07-10, 14:12   #7
 
Kocaeli (İzmit)
Üyelik Tarihi: Tem 2010
Mesajlar: 206
tugrulx Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: lütfen yardım kedim benim dışımda herkese saldırıyor. ne yapacağımı şaşırdım..

benim kedimde de oldu bu abime karsi hatta gecen arkasindan kostu bacagina saldirdi ve kanatti bile sanirim tirmalamis arada oluyor boyle seyler sanirim kiskancliktan oluyor ya da anlik piskolojisine bagli bilemiyorum bir de benimki ankara kedisi yani biraz agrasif bi irk. ama merak etme alismalari fazla surmiycektir
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-07-10, 14:25   #8
 
inissiye üyesinin avatarı
 
İstanbul (Avrupa Yakası)
Üyelik Tarihi: Şub 2009
Mesajlar: 386
inissiye Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 1
Varsayılan Cvp: lütfen yardım kedim benim dışımda herkese saldırıyor. ne yapacağımı şaşırdım..

kedinize vakit ayırıp oyunlar oynayın ama elinizle oynatmayın ısırılacak bir nesne yada rakip olarak görmesine sebep olabilir. biraz enerjik bir kedi anladığım kadarıyla. enerjisini alıp yoracak oyunlar özellikle kovalamaca çok iyi bir tercih. benim de ilk kedim biraz ağresif idi. beni koridorda kovalardı, sonra ben onu salona kadar kovalardım. yakaladığımda (genelde yakalanmaz) onu burnundan bi kere öner yere bırakırdım ve hemen kaçardı yine kovalamaca oyununda elinizde birde onun görebileceği kalınlıkta bir ip olursa onun peşinden deli gibi koşacaktır. nefes nefese kalınca kediniz oyunu onu severek öperek bırakın. kızdığı sinirlendiği aile bireyleriniz kediye mama versinler. ellerinde mama ona kızgın olmayan ve yumuşak bir ses tonu ile seslenip mamasını yemeye başladığında da kediciği ismini söyleyerek yumuşak şekilde sevmeye devam etsinler. kediler masajı çok severler. ama her kedi heryerine dokunulmasına izin vermez. mesela bir kedim karnını bana açıp sevdirirken bir kedim kesinlikle karnını açmayı bırakın otururken dahi elletmez. onun izin verdiği yerlerine yumuşak şekilde masaj yapın. ilk zamanlar ne olduğunu anlamayıp sinirlenebilir. bırakın. sakinleşince tekrar yapın. birkaç gün sonra alışabilir.

kedinize ve size kolay gelsin
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-07-10, 13:31   #9
 
Üyelik Tarihi: Tem 2010
Yaş: 35
Mesajlar: 9
mother of lady Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: lütfen yardım kedim benim dışımda herkese saldırıyor. ne yapacağımı şaşırdım..

arkadaşlar ilginiz için çok teşekkür ederim.. içimi çok rahatlattınız.. bir yerde su tabancası kullanmayı okudum böyle durumlarda işe yarar mı yada tepkisini arttırırmı .. benimle evde başbaşa olduğunda inanın kedim bir melek oluyor.. gözlerimin içine bakıor adeta koynumda uyuyor.. ama işte evde başka birinin varlığında sorunumuz başlıyo zaten.. ve işin kötüsü nşanlımda ona tepki vermeye başladı.. işler daha kötü olacak diye korkuyorum.. saldırdığında su tabancası kullanmak onu vazgeçirtirmi yoksa daha damı hırslandırır..?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-07-10, 14:55   #10
 
inissiye üyesinin avatarı
 
İstanbul (Avrupa Yakası)
Üyelik Tarihi: Şub 2009
Mesajlar: 386
inissiye Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 1
Varsayılan Cvp: lütfen yardım kedim benim dışımda herkese saldırıyor. ne yapacağımı şaşırdım..

ben denedim o su püskürtme olayını ama benim kedimde pek işe yaramadı
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-08-11, 17:23   #11
 
koşuyolu
Üyelik Tarihi: Ağu 2011
Mesajlar: 443
fıstıkristal Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: lütfen yardım kedim benim dışımda herkese saldırıyor. ne yapacağımı şaşırdım..

umarım alışır .)
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-08-11, 19:48   #12
 
hera.zeus üyesinin avatarı
 
Bursa
Üyelik Tarihi: Tem 2011
Mesajlar: 244
hera.zeus Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: lütfen yardım kedim benim dışımda herkese saldırıyor. ne yapacağımı şaşırdım..

Diğer kedim böyleydi.Agresif,saldırgan bazen insanı canından bezdiriyordu. Eve misafir geldiğinde saldırmazdı küserdi.Odadan dışarıya çıkmaz kendini sevdirmez ve bize saldırırdı.Asla bunun nedenini öğrenemedik yapısı böyle dedik geçtik.Bazı kediler diğerlerine göre farklı oluyorlar birde sokak kedileri genelde daha saldırgan olur genlerinde var sanırım.Bizim kedi bize bile zorla sevdirirdi kendini canı isteyecek de öyle gelin sevin beni diyecek yanımızda uyurdu koynumuza girerdi uyurken ama kıpırdadığın zaman her tarafın delik deşik put gibi uyurduk ama herşeye rağmen anahtarın sesini duyup kapıya koşa koşa gelmesi siz geldiğiniz zaman evin içinde döne döne dans etmesi paha biçilemez.Zamanla nişanlınıza alışacağını zannediyorum nişanlınızda biraz daha yumuşak davranmalı sabretmeli zor da olsa bir başkasına alışmayı öğrenmeli
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-08-11, 18:30   #13
 
naughty34 üyesinin avatarı
 
İstanbul (Avrupa Yakası)
Üyelik Tarihi: Haz 2011
Yaş: 34
Mesajlar: 502
naughty34 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: lütfen yardım kedim benim dışımda herkese saldırıyor. ne yapacağımı şaşırdım..

benimde 4 aylık dışarıdan çok küçükken bulup aldığım kızım var.neredeyse ilk beni gördü alıştı.sanırım sadece sizinle yaşadığı için yapıyor.aynı sorun bende de var herkeze tıslıyor evden kovalıyor arada gelen kız arkadaşlarıma saldırdı gece uyurlarken onlarda kedi severdi dokunamaz oldular.evde sadece bana ve anneme tıslamıyor babama bile alışamadı ellemeye çalışınca tıslıyor.ama farkettim hiç tepkisiz kalıp ilgilenmesin babama gidip kokluyor arada son zamanlarda gırk diye sesler çıkarıyor koklarken sanırım alışacak ama gel hadi diye el uzatırsa yine tıss.bebekken bir benden ve annemden yedi yemeğini uyudu bizle ben ondan biliyorum.çok küçükken annesiz kaldı kendini bizim dışımızdaki herkezden koruyor.ama kıskandığı bişeyler var hep.eve gelenlerden koltuğu battaniyeyi kıskandı sanırım.birgün bizde veterinere gitmiştik yanımda erkek arkadaşım vardı elini uzatınca bana tısladı.veteriner kıskanıyor, seni ve kendini koruyor dedi.kızım yani evde de tek kalmıyor ben bulduktan sonra yaşadığı kötü bir olayda olmadı.hep veterinerimize de tıslıyor tırmalıyor aşı sırasında ben tutup oyalıyorum. tırnaklarını kesiyoruz arada o zaman saldırsada çizemiyor 4 aylık çok fena ıssırıyor ayrıca.ama evde hep peşimde alışverişe gitsem özlüyor gece benle uyuyor.tabi doğal kıskanması sizden başka kimsesi yok ve doğası öyle öyle kabul edin.ben açıkçası sorun etmeyi bıraktım memnunum bile.bana bağlılığı hoşuma gidiyor.ablamın kediside eve her gelenin kucağında uyuyormuş o zamanda ben kıskanırdım minik kızım aniden pitbulla dönüyor tuhaf sesler bütün tırnaklarını açmalar.bu saldırma,kızma hali geleni gideni kovalıyor bacaklarına atlıyor. korkunca mesela bana sarılıyor camdan filan baktırıyorum o zaman korkuyor tepkiler farklı yani.uyurken melek melek seveyim onu diye şimarıyor bensiz uyumaz zaten.tavsiyem nişanlınız o yokmuş gibi davransın zamanla gelip gelip koklar o zaman bile tepki vermesin.kediniz güzel sesler çıkarıp alışmaya çalışıyor, nişanlınızın varlığını kabul edip kediniz alışsın zamanla.arada elinizi uzatıp deneyin tıslıyormu hala diye ve mümkünse elinden yemekte versin kediye.uzun zaman alabilir benim kızda erkekleri ve çocukları sevmiyor hala babama tam alışamadı.su tabancasını hiç denemedim işe yarayabilir fakat evde hep tabancaylamı gezeceksiniz.ilgisiz davranın naparsa büyük inatla yapmaya devam edecek tepki vermeden dayanmaya çalışın bence.büyük bir sabır gerek kolay gelsin...

Bu konu en son " 10-08-11 " tarihinde saat 18:37 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-08-11, 20:17   #14
Siteden Uzaklaştırıldı
 
Üyelik Tarihi: Tem 2011
Mesajlar: 595
No[t]hinG Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: lütfen yardım kedim benim dışımda herkese saldırıyor. ne yapacağımı şaşırdım..

Meseleler açıklandıkça, tanımlandıkça; çözüm bulmaya bile gerek kalmıyor.
'Neden' çok önemli. Kedinizi anlayabilmişsiniz.. "Korkuyor, korumaya çalışıyor ikinizi" deniliyor. Bu çok ama çok düşünceli bir davranış. Size bağlı kalsın tamam, ama başkalarına da alışsın. Bu onun için de sizin için de çok rahatlatıcı olur.
Başka kedilerle arkadaşlık yapabilmeli. Misafirlere isterse yüz vermez ama herkese de saldırmamalı.
Gerçekten size aşırı bağlanmış. Biraz zaman alıcak, ama düzelicektir mutlaka.
Hepimize kolay gelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-02-17, 13:41   #15
 
Diyarbakır
Üyelik Tarihi: Ara 2016
Mesajlar: 10
Ponçik2121miyav Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: lütfen yardım kedim benim dışımda herkese saldırıyor. ne yapacağımı şaşırdım..

Bunların tam tersine bnm kedim 5 aylık ve herkeze karşı çok huysal tüm kedilere sevecen yaklasıyor fakat o diğer kediler o kadar sevecen değil bazende peşlerinden kovalıyor ve onları rahatsız ediyor anlamadım neden yaptığını bilgi verirseniz sevinirim
  Alıntı Yaparak Cevapla


Cevap Yaz

Konu Araçları

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
kedim öğürüyor lütfen yardım ediin oyku97 Kedi Sağlığı 12 16-01-16 00:43
kedim tavuk yemiş lütfen yardım :( orkun Kedi Sağlığı 37 31-03-12 19:20Saat 23:49.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206