Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Eğitimi ve Psikolojisi

Cevap Yaz
Eski 25-06-12, 10:25   #1

kirmizibalik Çevrimdışı
Exclamation Kedimiz ısırıyor acil yardım

Merhaba, yaklaşık 2,5 ay önce Fenerbahçe Marina'da annesi tarafından terkedilmiş veya unutulmuş minicik bir kediyi martılara yem olmaktan kurtardık.Diğer bütün kardeşleri ölmüş sadece kendisi kalmıştı. Dayanamadık eve getirdik. Veterinere görtürdüğümüzde 15 günlük kadar olduğunu söylediler. Evde bakmaya başladık, anne sütü tozuyla biberonla beslemeye başladık, daha sonra kendi kendine yemek yemeyi öğrendi, hem kuru mama hem de bizim yediklerimizden yemeye başladı. Çiş -kaka eğitimi de bizi çok zorlamadı. O konuda da sıkıntı yok. Sadece aşırı hiperaktif ve oyun amaçlı çok fazla ısırıyor. Forumlarda yazılanları okudum , sert şekilde "hayır" demek, gazete ile korkutmak, oyuncak ısırtmak hiçbiri işe yaramıyor. Kollarımız kan içerisinde, yara bere içerisindeyiz. O kadar can yakıyor ki o an kollara sarılıyor, ısırıyor ve arka patileriyle tekme atıyor, hiçbir şekilde ayıramıyoruz, sert bir şekilde vuruyoruz ondan bile korkmuyor. Bazıları elinizi çekmeyin o zaman bırakır demiş, bu sefer de delik deliyor dişleriyle, hiçbir şekilde bırakmıyor. Hayır diyip parmağımı gösteriyorum bu sefer de gözümün içine bakıyor, kulaklarını geriye çevirip yüzümüze saldırıyor burnumuzu ısırıyor. Yaraazlıklarına, evde ne var ne yok devirmesine ses etmiyoruz. 18 yıl köpek besledik böyle bir ısırma görmedim ben.
Tırnaklarını kesiyoruz, tırmalamasına çare bulduk ama ısırması çok can acıtıyor. Malum yaz ayları kısa kollu giyoruz, eller kollar da açıkta.
Ne yapsak bilemedik. Aldığımız yere götürmeye karar verdik, ben onu bırakmak istemiyorum ama artık dayanılacak gibi değil, geceleri uyku uyutmuyor. Dövmek de çare değil, dayak arsızı olacak ama ne yapmalıyız? Acil yardım lütfen
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-06-12, 10:50   #2

TuBa.89 üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
TuBa.89 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedimiz ısırıyor acil yardım

2,5 aydır sizde ve onu aldığınız yere geri bırakmayı mı düşünüyorsunuz ?
Siz vurdukça o daha çok ısırıcak sizi dayak arsızı diyorsunuz nasıl kıyıyorsunuz ? Benimkide çok ısırıyor özelliklede geceleri uyutmuyor beni ayaklarımı örtüyle sarıyorum ediyorum ısırmasın diye
O geldiğinden beri gecenin yarısını odamda yarısını oturma odasında uyuyarak geçiriyorum çünkü belirli saatte geliyolar tepiniyor kafamda napalım o da öyle mutlu yastığımı örtümü alıp gidiyorum
Burda görmüştüm ensesinden hafifçe salladım hayır falan dedim poposuna hafifçe dokundum ettim yok anlamıyor e naptım bıraktım bende naparsa yapsın Yazık vurmayın güzellkle anlatmaya çalışın başka çaresi yok ...Daha yavru anladığım kadarıyla yavrularda böyle oluyor zamanla bırakır ısırdığında onunla ilgilenmeyin anlar o zaman . Benimkide bazen öyle ısırıyor ki kolumu sallıyorum tutmuş bırakmıyor nefes alıp vermesi bile değişiyor komik kediler seviyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-06-12, 14:08   #3

spartacusferit üyesinin avatarı

Antalya
spartacusferit Çevrimdışı

çocuğunuz hiperaktif olsa, zarar verse sokağa bırakmayı düşünecek misiniz onu da?
ama bu kedi di mi?
vurursunuz da, atarsınız da...
kolonya sürün kendinize. yaklaşmaz asla. bacağınıza saldıracağını düşünüyorsunuz mesela. hemen sürün kolonyayı bacağınıza. kokusunu alır ve asla çok yaklaşmaz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-06-12, 14:30   #4

Ankara
dmtygc Çevrimdışı

benimde kedim çok ısırıyor her yolu denedim kızdım bağırdım ensesinden tutup yataktan aşağı indirdim anlamıyor hatta sabah 5 oldu mu örtüyü yüzüme çekip hiçbir yerimi açıkta bırakamıyorum ama kedime son 3 gün şunu öğrettim yavaş yavaş işe yarıyor hiişşşt diye yüzüne doğru hafif yüksek bir tonla bağırıyorum önce ısırmadan dişleri elimde duraksıyor bir daha tekrar edince atlayıp gidiyor
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-06-12, 15:02   #5

kirmizibalik Çevrimdışı

hayvan sevgisinin ne olduğunu biliyorum, 18 yıl köpeğim vardı, sokağa atma taraftarı değilim fakat zaptedilemiyor, tek korktuğu şey fön makinesi kolonyayı denemedim ama kollarıma deodorant sıktığım zaman ilk kokusunu alınca kaçıyor daha sonra yine ısırmaya devam
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-07-12, 21:01   #6

kopeksever.5 üyesinin avatarı

kopeksever.5 Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 1
Smile Cvp: Kedimiz ısırıyor acil yardım

kirmizibalik tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Merhaba, yaklaşık 2,5 ay önce Fenerbahçe Marina'da annesi tarafından terkedilmiş veya unutulmuş minicik bir kediyi martılara yem olmaktan kurtardık.Diğer bütün kardeşleri ölmüş sadece kendisi kalmıştı. Dayanamadık eve getirdik. Veterinere görtürdüğümüzde 15 günlük kadar olduğunu söylediler. Evde bakmaya başladık, anne sütü tozuyla biberonla beslemeye başladık, daha sonra kendi kendine yemek yemeyi öğrendi, hem kuru mama hem de bizim yediklerimizden yemeye başladı. Çiş -kaka eğitimi de bizi çok zorlamadı. O konuda da sıkıntı yok. Sadece aşırı hiperaktif ve oyun amaçlı çok fazla ısırıyor. Forumlarda yazılanları okudum , sert şekilde "hayır" demek, gazete ile korkutmak, oyuncak ısırtmak hiçbiri işe yaramıyor. Kollarımız kan içerisinde, yara bere içerisindeyiz. O kadar can yakıyor ki o an kollara sarılıyor, ısırıyor ve arka patileriyle tekme atıyor, hiçbir şekilde ayıramıyoruz, sert bir şekilde vuruyoruz ondan bile korkmuyor. Bazıları elinizi çekmeyin o zaman bırakır demiş, bu sefer de delik deliyor dişleriyle, hiçbir şekilde bırakmıyor. Hayır diyip parmağımı gösteriyorum bu sefer de gözümün içine bakıyor, kulaklarını geriye çevirip yüzümüze saldırıyor burnumuzu ısırıyor. Yaraazlıklarına, evde ne var ne yok devirmesine ses etmiyoruz. 18 yıl köpek besledik böyle bir ısırma görmedim ben.
Tırnaklarını kesiyoruz, tırmalamasına çare bulduk ama ısırması çok can acıtıyor. Malum yaz ayları kısa kollu giyoruz, eller kollar da açıkta.
Ne yapsak bilemedik. Aldığımız yere götürmeye karar verdik, ben onu bırakmak istemiyorum ama artık dayanılacak gibi değil, geceleri uyku uyutmuyor. Dövmek de çare değil, dayak arsızı olacak ama ne yapmalıyız? Acil yardım lütfen

ben kopegıme yapıyorum ıse yarıyor agzında her ne varsa sakın elını yada agzındakı seyı hızlıca cekme hem dısıne zarar gelır hem daha hırslanır ılk once yuzune ufle agzında kı seyı bırakacaktır ben bugun denemeye basladım gercekten de ıse yarıyor elını ısırmayı bırakırsa (elını ısırdıktan bır kac sanıye sonra yanı) ona odul ver

tesekkurler
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-07-12, 22:49   #7

scud üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
scud Çevrimdışı

Isırmanın size zarar verip vermediğini bilmemesinden kaynaklanıyor Bunun nedenide kardeşleri ile oynayıp bunlaır pratikte öğrenememesi. Bu yüzden canınızın acıdığını ona belirtmeniz lazım.

Benim kızda büyüyünce bunu alışkanlık haline getirdi. Ama o bunu oyun için yapıyorda façalı olduk
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-07-12, 09:23   #8

kirmizibalik Çevrimdışı

ısırmasına izin verdiğim zaman da hırslanıp daha da sert ısırıyor, delik açıyor resmen. Köpeğime ben de öyle yapardım, aayy diye bağırınca hafif ısırırdı. Ya da elimle çenesini açardım. Bu kedi öyle değil, bağırmam para etmiyor, burnuna/ poposuna vurmak da çare değil, işe yaramıyor hayvana zarar vermekten başka.
ilk zamanlar su sıçratıyodum kaçıyordu, şimdi suya da alıştı, musluğun altında ıslanmaya bayılıyor
yeni çözüm deodorant. ısırmaya geldiğinde deodorantı gösteriyorum bir de fııııısssst sesi çıkartıyorum hemen kaçıyor, bu şekilde alışacağını düşünüyorum. ya façalı gezicez ya da deodorantla uyicaz başka bir yolu yok.
Geldiğinden şu güne kadar (3ay yaklaşık) toplasam 1 saat bile kucağımda gelip oturmadı, ne zaman birini görse ya eline ya ayağına saldırıyor.
Geçen gece ben uyurken saçlarımla oynuyordu, sabah bir baktım kaşımla gözümün arasını yarmış, sabah uyandığımda gözüm kanıyordu. Bu kadarının da normal olduğunu düşünmüyorum. Bir ömür böyle geçmemeli. 18 yıl köpek besledim, hem de sakin bir köpek değildi o da agresifti (miniature pincher) o da ısırırdı, hırlardı vs ama laftan da anlardı. Ne yapıcam bilemiyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-07-12, 10:25   #9

libelül üyesinin avatarı

İstanbul (Anadolu Yakası)
libelül Çevrimdışı

Merhaba, annesinden çok küçük ayrılan kedilerin özgüven kazanmak ve kendilerini ispat edebilmek için biraz daha fazla tırnak çıkardıklarını ve ısırdıklarını okumuştum. Bir de, anne kedi yavrularını kendi yöntemiyle döverek terbiye ediyor, erken ayrılınca bu terbiyeden mahrum kalıyorlar. Maalesef benim de bu şekilde agresif davranan bir kedim vardı çünkü bebekliğinde ona sabırlı ve yumuşak davranmadım. Yavru kedilerde (ve hatta kaplan terbiyesinde) en önemli şey sabırla ve yumuşaklıkla ısrarcı bir şekilde yapılması istenen harekete yönlendirmek. Bilgisizdim, doğru hareket edemedim, agresif hareketleri devam etti, ancak yaşlılıkla birlikte yok oldu.

Şimdiye kadarki gözlem ve tecrübelerim:

1- Yavru kedinizin asla saldırgan bir şekilde oynamasına izin vermeyin. Eğer elinizi emmeye ya da tırmalamaya kalkışırsa, ona bu davranışın yasak olduğunu öğretin. Elinizi usulca çekerek ondan uzaklaştırın (elinizi aniden çekerseniz, size daha da sıkı sarılacaktır).
Eliniz yerine ona oyuncak verin. Onu birkaç dakika yalnız bırakın. Sakinleştikten sonra geri dönün ve uygun bir oyuncak kullanarak onunla tekrar oynamaya başlayın. Eğer elinizi tutmaya devam ederse, katı bir ses tonuyla "HAYIR" deyin. Kısa zamanda ne demek istediğinizi anlayacaktır.

2- Asla yavru kedinize vurmayın ya da onu suyla korkutmayın. Bu onunla arınızda kurmaya çalıştığınız bağı zedeleyebilir ve en sonunda da sizi görmekten bile korkmasına neden olabilir. Fiziksel bir şikâyeti ya da daha ciddi bir sorunu olabilir. İlk aylardaki yaklaşımınızın yumuşak ve istikrarlı olması bundan sonrası için çok önemli. Siz kedinize vurduğunuzdan bahsediyorsunuz, bunu yapmayı kesinlikle bırakmanız lazım.

3- Yavru ve yetişkin kediler sadece sorun yaratmak için yaramazlık yapmazlar. Davranışların büyük kısmı içgüdülerine bağlıdır. Yavru kedinize verdiğiniz tepki onun alışkanlıklarını hayatı boyunca etkileyecektir. Yavru kedinizin de duyguları olduğunu unutmayın. O da sizden gelecek iyi, nazik ve sevgi dolu ilgiyi hak ediyor. Yavru kediler sesinizin tonuna karşı duyarlıdır. Dolayısıyla onu uygunsuz davranırken yakaladığınızda ellerinizi birbirine çarpın ve "HAYIR" deyin, bu kadarı genelde onu durdurmaya yetecektir.
Bacaklarınıza, ellerinize atlamaya başladığında onu başka bir şeye yönlendirip o sırada atladığı yerlerinize kolonya sürün, kolonya kokusundan nefret ederler. Yüzüne doğru üflenmesinden de çok rahatsız olurlar. Bu şekilde onu uzaklaştırıp başka bir oyuna/oyuncağa yönlendirin.

4- Bazı davranışlar da yavru kediniz sadece oynamak istediği için şekillenir. Sıkılmış ve oyun oynamak, kendine yeni bir uğraş arıyor olabilir. Onun dikkatini dağıtacak güvenli oyuncaklar, kutular, top haline getirilmiş kâğıtlar ya da minik plastik toplar temin etmeye özen gösterin. Ucundan tüy sarkan olta benzeri ipli oyuncaklara karşı koyamıyorlar. Elinize, bacağınıza yönlendiğinde onu hemen yumuşakça oyuncağına yönlendirin.

Bu yazıda Kedim Beni tırmalıyor ve ısırıyor | Saldırgan kedi eÄ376;itimi adresinden faydalandım, çok güzel toparlamışlardı.

Sabır, sebat, yumuşaklık, istikrar, zaman...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-08-12, 03:32   #10

Kuşadası
limonataa Çevrimdışı

Lilyde küçükken acayip ısırırdı hayır hayır diye tekrarlamamıza rağmen yapmaya devam ediyordu daha sonra her ısırdığında ay ayy lily yapma demeye başladık, oda ısırığın şiddetini azalttı ve yalamaya başladı artık canımızın yandığını anlıyor .sizde bunu deneyebilirsiniz .tabi bu hemen olacak diye bir şey yok zamanla
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-08-12, 04:19   #11

Ankara
Tintin46 Çevrimdışı

Aynen yazdiklarin benim kedimdede var ne yaptiysam vaz gecmedi zamanla duzelir diye bekliyorum bakalim ne olucak ama sabret kedi candir
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-07-15, 11:41   #12

Kiraz çiçeği üyesinin avatarı

Ankara
Kiraz çiçeği Çevrimdışı

Ne yaptınız kedinizi? Düzeldi mi?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-07-15, 12:55   #13

lulajale Şu anda çevrimiçi

Herşeyden önce eve almışsanız atmayın ve yavruya dayak atmayın suratına üfleyin(suratına üflenince hoşlanmazlar bundan) ve tekrar gelmeye çalışırsa hiştt diyip yine üfleyin işe yarar eminim.
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları