Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Eğitimi ve Psikolojisi

Cevap Yaz
Eski 11-07-14, 14:02   #1

mahirziya üyesinin avatarı

mahirziya Çevrimdışı
Varsayılan Kedim yeni gelen yavruyu öldürmeye çalışıyor

5 aylık 3,5 kilo ve ısırmayı çok seven tekir bir kedim var. İki hafta önce 1,5 aylık bir yavru daha bulduk. Hastaydı. Ona balkonda baktık, iyileştirdik. Eski kedime önce bir hafta boyunca yavruyu uzaktan gösterdik. Sonra altlarına serdiğim kazakları kokularına alışsınlar diye değiştirdim. İki gün önce uzaktan göstere göstere ikisini bir araya getirdik. Kedim yavrunun üzerine atladı, patilerinin arasına sıkıştırıp bulduğu yeri ısırmaya başladı. Hem de yavruyu arka ayaklarıyla teperek Yavru çok bağırdı. Hemen ikisini ayırdık. Ne zaman ikisini birbirine yaklaştırmaya çalışsak, kedim yavrunun boğazını ısırıp sıkarak ayaklarıyla yavruyu tepelemeye başlıyor. Bir araya getirdiğimizde kıskanmasın diye kedime elimden mama yedirdim, malt ve vitamin yalattım (çok sever). Ama yedikten sonra yine yavrunun üzerine atlıyor. Yavru da kendini savunmaya çalışıyor. Isırmaya, patilemeye çalışıyor ama bizimki tam bir azman olduğundan başarılı olamıyor. Ne yapacağımı bilemiyorum. Ayrı odalarda kalıyorlar. Hangisini yanıma alsam, diğeri bulunduğu odadan ağlamaya başlıyor. Kedimin yavruyu öldürmesinden korkuyorum. Onu yeni gelene nasıl alıştırabilirim?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-07-14, 14:24   #2

Kocaeli (İzmit)
Gizem-Pasa Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedim yeni gelen yavruyu öldürmeye çalışıyor

kediniz tam diş değiştirme dönemi ısırmayı sevmesi normal. kavga etmeye başladıklarında kedinize su tabancasıyla su sıkın sevmeyeceği için kaçacaktır ve büyük kedinize mutlaka daha çok ilgi gösterin. kıskanmasın. biz matmazeli aldığımız ilk akşam onu severken paşa kapıdan gözleri dolu dolu bakıyordu kıskanıyordu sıpa. biz öyle çok kapalı tutmadık 3-4 gün sonra alıştılar zaten bizimkilerde çok kavga etti. matmazel o küçücük boyuyla paşaya kabarıyordu düşünün kavga ede ede alıştılar. küçük kedinin kokusunu her yere sürün ki kediniz o kokuya alışsın. birbirlerine alışınca kimseyi tanımıyorlar her şeyi beraber yapıyorlar bi görseniz kıskançlıktan ben çatlıyorum şuan
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-07-14, 14:51   #3

mahirziya Çevrimdışı

Kedim yavruyu av gibi görüyor. Ona gözünü dikiyor, göz bebekleri büyüyor, kuyruğunu ve poposunu sallamaya başlayıp saldırıyor. Onunla çok ilgileniyoruz, o varken yavruyla ilgilenmiyoruz. Ama kabullenemedi bir türlü :/ Onları çok kısa zamanlarda bir arada tutabiliyorum. Çünkü kedim yavruya öyle bir saldırıyor ki yavrucuk acı içinde bağırıp duruyor
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-07-14, 15:13   #4

Kocaeli (İzmit)
Gizem-Pasa Çevrimdışı

çok garip. sizin kedinizde küçük ama oyuncu daha. bizimkide 8. aydan sonra duruldu.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-07-14, 15:22   #5

mahirziya Çevrimdışı

Mahir çok sinirli ve saldırgan bir kedidir. Görünüş olarak da zaten 5 aylık gibi değil de yetişkin bir kediymiş gibi görünür. Az önce yavru kedinin oynadığı oyuncak fareyi Mahir'e verdim. Bi fareyi parçalamadığı kaldı. Çok kızgın. Onları tekrar bir araya getirsem mi? Yavruyu sakatlayacak diye çok korkuyorum. Çünkü Mahir çok güçlü ısırır. Isırdığı zaman kolay kolay elimizi kolumuzu kurtaramıyoruz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-07-14, 16:06   #6

Kocaeli (İzmit)
Gizem-Pasa Çevrimdışı

bilmiyorum ki bir şey yaparsa hayvana çünkü kedi küçük kendini kurtaramazsa daha kötü olur.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-07-14, 16:22   #7

fatmanur üyesinin avatarı

Manisa
fatmanur Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 5

Bence kedinizin doğasında var yani yeni kediden hiç hoşlanmamış diğerinin kendinden küçük olması cesaret veriyor olabilir kediyi biraz uzağında tutun her saldırı pozisyonu aldığında bağırın ve çok kızgın olduğunuzu gösterin bunun dışında alışmayabilirde yavruyu sahiplendirmeyi falan düşünmüyosanız yavru biraz büyüyüp kendini savunacak duruma gelene kadar birlikte durmaları tehlikeli
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-07-14, 00:16   #8

mahirziya Çevrimdışı

Haklısınız. Elinden almazsak yavrucağı fare gibi bağırtıyor. Yavruyu çok sevdik. O da ısırma meraklısı ama olsun. Ona da bakacağız. Mahir biz evde değilken çok yalnız kalıyor. Anahtarı kilitte çevirirken bile kapının arkasından ağlama sesini duyuyoruz. Ben isterdim ki Mahir'le Ziya çabucak kaynaşsınlar. Artık yavrunun biraz daha büyümesini bekleyeceğiz herhalde :/
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-07-14, 11:18   #9

#obliviate üyesinin avatarı

İzmir
#obliviate Çevrimdışı

Biz de çok küçük bir kedi bulduk sokakta annesizdi ve en fazla 2 haftalıktı. İlk başlarda Mia ondan korktu yaklaşmadı yavruya. Sonra 1 aylık falan olunca bunlar çok iyi geçindi. Mia ona annelik yaptı. Yaladı, poposunu temizledi - tabi biz de temizledik ama Mia habire temizledi yinede - . Sonra bu yavru Mia yı emdi her ne kadar sütü olmasa da. Ama bu Mia yine aynı iyi davrandığı zamanlarda, temizlerken yalarken birden bunu ısırmaya başladı. Dediklerinize benzer şeyler yaptı. Ben de çok korktum ama sonra Mişkanın da ona bu tarz şeyler yaptığını gördüm. Ona karşı koyuyordu ve halinden gerçekten memnun tavırları vardı. Kaçabileceği halde kaçmamaya başladı. Yani oyun oynuyorlar. Aslında ben Mia nın kıskanıp onu öldürmeye çalıştığını sanmıştım ama öyle değilmiş. Şu anda yaklaşık 2 aylık olan yavrumuz Mişka Miayı hiç rahat bırakmıyor. Her dakika tepesinde ve kulağını falan ısırıyor.
Sizin kediniz de öldürme amaçlı yapmıyordur kesinlikle. Oynamak istiyordur ama yavrunuz hasta olduğundan bundan hoşlanmıyordur büyük ihtimalle. Merak etmeyin. Yavru iyileşince can ciğer kuzu sarması olacaklarından eminim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-07-14, 13:22   #10

gülhanım Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 8

bence ayrı tutun en azından yavru toparlansın,büyüsün.bazı kediler oyuncu oluyor,yaşına girmeden tekir kediniz sakinleşmeyecek,büyük ihtimalle yavruya zarar verecek.ben 1 aylık yavru bir kedi getirdim eve,evdeki 11 aylık tekir kedim abisi gibi oynatıyor yavruyu,çok didişip hırlaşınca ayırıyorum,yavru çok şımardığında kafasına bi pati savuruyor sadece.10aylık dişi kedimse yavru kediyi görünce saldırgan sesler çıkarıyor,kapı açılır açılmaz evden kaçıyor bende kaynaşsınlar diye uğraşmıyoum,uzaktan takip ediyorum sürekli. çok zorlamaya gerek yok.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-07-14, 23:10   #11

mahirziya Çevrimdışı

Şu sıralar yan yana getirince Mahir önce yereyatıp uzaktan Ziya'yı izliyor. Ama Ziya da sorunlu yahu. O da her defasında Mahir'e pati atmaya, onu ısırmaya çalışıyor. Aslında oyun için yapıyor ama Mahi çok güçlü. Hemen saldırıya geçiyor. Öyle bir ısırıp tekmeliyor ki Ziya ciyak ciyak bağırmaya başlıyor. Biz ayırıyoruz. Mahir yine yatıyor. Ama yenilen pehlivan güreşe doymazmış. Ziya sürekli elimizden kurtulup Mahir'e saldırmaya çalışıyor. Aslında yavru böyle yapmasa, Mahir sadece yavruyu uzaktan izliyor. Ama yavruyu tutamıyoruz. Yani hala aynı ortamda tutamamaktayız. Bir de Ziya artık çok iyi. Yakında aşı için veterinere götüreceğiz. İyileşince onun da ne kadar yaramaz bir püsük olduğunu anladık
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-07-14, 23:15   #12

Kocaeli (İzmit)
Gizem-Pasa Çevrimdışı

alışırlar öyle öyle alışıyorlar matmazel hala bağırır paşa dövünce
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-07-14, 23:00   #13

mahirziya Çevrimdışı

Kavga ede ede artık aynı odada kavga etmeden durmayı başardılar. Şimdi birbirlerini kovalıyorlar. Henüz aynı odada yatırmayı düşünmüyorum. Biraz daha alışınca aynı odada da yatırmaya başlarım. Belki bu sayede Mahir sabahın 4'ünde miyavlayarak bizi uyandırmaktan vazgeçer
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-07-14, 23:16   #14

Kocaeli (İzmit)
Gizem-Pasa Çevrimdışı

alıştılar yani yavaş yavaş
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-12-17, 11:32   #15

İstanbul (Avrupa Yakası)
köfte-pamuk Çevrimdışı

Slm mahirziya; Bende aynı sizin yaşadığnız sorunları yaşıyorum şu an ne yapacağımı şaşırmış durumdayım! sizin yorumları okuyunca birden bana kurtarıcım gibi geldiniz! Benimde 8 aylık erkek bir kedim var ve ben çalıştığım için evde bütün gün yanlız kalıyor diye ona arkadaşlık etmesi,birlikte oynamaları için bir hafta önce 2 aylık dişi yavru kedi aldım fakat yavru kediyi gördüğü gibi üzerine atladı ve boynundan ısırmaya başladı onu boğmak istiyor sanki gibi bende hemen yavru kediyi aldım diğer odaya kapattım ayrı mama ve tuvalet kabı aldım yavru şimdi ayrı odada kapı kapalı bir şekilde yaşıyor alışsınlar diye bir bezle önce yavru kediyi siliyorum sonra büyük kediyi siliyorum bezi birbirlerine koklatıryorum yavru kedi ilk geldiğinde büyük kedim ona ağzını açıp hıııh yapıyordu şimdi hıııh yapmıyor ama arada bir beş on dakika birbirlerine alışsınlar diye salona çıkarmaya başladım ama büyük kedi yavruyu gördüğü gibi üzerine atlıyor bu sabah ensesinden veya sırtından ısırdı nereden olduğunu anlayamadım yavru kedi bir faryat figan bağırmaya başladı ve birde baktım ki sırtında kan var hemen odaya aldım yavru kediyi kapattım kapısınıda büyük kedi salonda yavru kedi odada kapalı ayrı gayrı yaşıyorlar bundan sonraki süreçte ne yapmalıyım artık hiç bilemiyorum benimde psikolojim bozuldu ikisinide çok seviyorum asla vermeyi düşünmüyorum ama sanki bunlar hiç alışamayacaklar gibi görünüyor sizce alışırlarmı? bunları birbine alışmaları için başka ne yapabilirim ? lütfen bana edindiğiniz tecrübelerden yardımcı olabileceğinizi düşünüyorum cvp bekliyorum.

Bu konu en son " 07-12-17 " tarihinde saat 12:55 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları