Markamama.com


Cevap Yaz
Eski 09-12-08, 22:25   #1
 
>Ferik ve Bulut< üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Eki 2008
Yaş: 37
Mesajlar: 1.532
>Ferik ve Bulut< Çevrimdışı
Talking Kedim neden asabi?

Kedim neden asabi?

Kedi sahipleri, bir dakika önce mutlu, mesut, bahtiyar, ellerinin altında mır mır zevk sedaları çıkaran şirin yaratıkların, aniden aslan kesilip ısırmaya ve tırmalamaya başlamalarının sebebini anlayamazlar çoğu zaman. Agresif davranışlar, neredeyse tüm hayvanlarda görülen, normal davranışların bir parçasıdır aslında. Yine de agresif kediler bazı durumlarda tehlikeli olabilirler. Bu yüzden kedinin asabi olmasının altında yatan sebepler bulunmalı ve bunlar çözülmeye çalışılmalıdır.


Asabiyet Çeşitleri


Oyun Agresifliği
Oynama motivasyonlu agresif davranışlar daha çok, genç (2 yaşından küçük), aktif ve evde tek kedi olarak yaşayan kedilerde görülür. Oyunun amacı vakit geçirmek değil, kedinin araştırma, keşfetme ve avlanma içgüdülerine hizmettir. Yani oyun, kedilerin doğada yaşayabilmeleri için gerekli becerileri, pratik ederek kazanmalarını sağlayan bir araçtır. Örneğin yavru kedilerin en çok sevdiği şeyler, yeni yerler keşfetmek, hareket eden herhangi bir cisme Sherlock Holmes edasıyla yaklaşıp incelemek ve sonra bunları patileriyle hareket ettirmek, üzerlerine atlamak ve ısırmaktır.
Oyun asabiyeti, hiç bir şeyden habersiz insancığın, banyo küvetinden çıkması, merdivenlerden aşağı inmesi, bir köşeyi dönmesi ya da uyurken yorganın altında masum masum ayaklarını oynatmasıyla ateşlenir. Bu oyun amaçlı ataklar hafif sıyrıklar, zararsız, kanatmayan ısırıklarla sonuçlanabilir. Bazen de insanlar farkında olmadan, oyun esnasında ellerini ayaklarını oynatarak, bu tip atakları yapmaları için kediyi adeta teşvik ederler. Kedinin oyun agresifliği anındaki duruşları, hareketleri, normalde av aradığı, peşinde koşturduğu ya da avlanmak üzere olduğu anlardakiyle aynıdır: kedi, çok değerli elleriniz, bacaklarınıza atlamadan önce vücudunu iyice alçaltıp, yere boylu boyunca adeta çömelir, pusu kurar, kuyruğunu hızlıca hareket ettirir, kulaklarını öne arkaya oynatır ve sonunda kedi, zavallı sizin başarıyla yakaladığı elinizi, bacağınızı ısırmaya başlar. Tüm bunlar, ister oyun esnasında olsun ister avlanma esnasında, en doğal ve normal kedi davranışlarıdır. Oyun agresifliği kediyi uygun hedeflere (ısırılmaya elverişli kedi oyuncakları) kanalize edilerek başarıyla önlenebilir. Böylece istenmeyen ısırıklar, çizikler azaltılabilir ya da tamamen önlenebilir.
"Bana Dokunma !" Agresifliği
Bazı kediler sevilip okşanırken aniden ısırıverirler. Bu davranışın sebebi, hayvan davranış bilimcileri tarafından bile henüz tam açıklanmış değildir. Her ne sebeple olursa olsun, zevk alınan okşanma, bir anda hoşnutsuzluğa dönüşüyor. Isırma da kedinin "tamam, bu kadar okşama, sevme yeter" demesinin kedi dilindeki halidir. Kediler ne kadar ellenmeyi, okşanmayı sevdikleri, ( bazen tolere edebildikleri) konusunda farklılıklar gösterirler. Her ne kadar ısırılan insanlar, "hiç bir şey yapmadım ki ben" deseler de, kediler çoğunlukla ısırmadan önce, yine kendi dillerinde uyarırlar bizleri. O yüzden kedinin vücut dilini öğrenip, ısırma olmadan önce kediyi okşama ya da herhangi bir elleşme hareketi durdurularak, istenmeyen kazalar önlenebilir.
- Kedinin kuyruğunu hareket ettirmeye başlaması (Köpeklerin aksine, kediler huzursuz olduklarında kuyruklarını böyle oynatırlar).
- Kulakların öne arkaya hareket etmesi ya da kulakların tamamen arkaya yatırılması.
- Kedinin başını elinizin olduğu yöne çevirmesi, hareket ettirmesi
Bu işaretlerden bir tanesini bile gözlemlediğinizde, kediyle oynaşma, elleşme seansının kedi tarafından sona erdirildiğini bilmeniz ve kediyi kendi haline bırakmanız yararınıza olacaktır. Isırma sonrası herhangi bir fiziksel ceza, mevcut durumu çok daha kötü yaparak kedinin daha fazla korkmasına ve daha çok ısırmasına sebep olacağından, asla uygulanmamalıdır. Ayrıca kedi okşanmayı cezayla birleştireceğinden, okşanma onun için istenmeyen birşey olacaktır.
Eğer kedinizin okşanmayı tolere etme zamanını uzatmak istiyorsanız, ödül verme yöntemini deneyin. Kucağınızdaki kediyi okşarken, yukarıdaki saldırma öncesi belirtilerinden birini gördüğünüzde, hatta daha da önce, bir parça ton balığı ya da haşlanmış tavuk rüşveti verin. Aynı anda okşama yoğunluğunu azaltın. Hafiften okşamaya devam ederken, rüşvetlere de devam edin. Böylece kedi okşanmayı, hoşuna giden zevkli bir şeyle birleştirmeyi öğrenecek ve bu da sabırla sürdürülen seanslar sonunda kedinin yavaş yavaş okşanmayı daha çok sevmesine ve kucağınızda daha uzun süreler kalmasına neden olacaktır. Kedi huzursuzlandığı anda elinizi eteğinizi mutlaka çekin kediden.
Ayrıca bazı kediler karın ve kuyruk bölgelerinden ellenmeyi sevmezler. Bu yüzden özellikle buraları okşama konusunda asla ısrarcı olmayın.
Korku/Defansif Agresiflik
Herhangi bir sebeple korkmuş kedilerin vücut dili, köpeklerin pısırık hallerindekine benzer: yere pısma, kulakları arkaya yatırma (ne kadar çok yatırılmışsalar, o kadar korkmuştur kedi), kıstırılmış kuyruk, hafif yana çevrilmiş bir vücut... Ama bu haldeki kediler pısırık, ezik değil, korkmuşturlar ve dokunulurlarsa saldırma ihtimalleri yüksektir.
Yönlendirilmiş Agresiflik
Bu durum, bir insana ya da hayvana kızmış kedinin, sinirini başka bir insan ya da hayvana yansıtmasından doğar. Mesela, evde 2 kedi kavga etmişse, kavgayı kaybeden kedi hıncını evin çocuğundan çıkarmak isteyebilir.
Bölgesel Agresiflik
Kediler, köpeklerden çok daha fazla yaşadıkları bölgeyi sahiplenme içgüdüsüne sahiptirler. Bu yüzden bölgelerini diğer kedilere karşı savunmak, korumak isterler. Bu, özellikle kısırlaştırılmamış erkek kediler için daha çok geçerlidir. Bu tip saldırılar kediler arasında geçtiğinden insanlara çoğu zaman zarar vermez.
Neler yapmalı?
- Kedinizi önce veterinere götürerek, agresifliğin altında herhangi bir sağlık nedeninin yatıp yatmadığını kontrol ettirin. Mesela kulaklarından biri sağır ya da gözlerinden biri kör bir kedinin saldırgan olması gayet olası.
- Kedinizin durduk yerde ısırmadığı, saldırmadığını bilin. Böyle istenmeyen bir durumda önce kedinizi anlamaya çalışın, sonra ona göre önlemler almaya. Mesela küçüklüğünde travma geçirmiş bir kedinin ısırması çok normal. Sevgiyle ve yavaş yavaş yaklaşmalı, kedinin size güvenmesini sağlamalısınız.
Neler Yapılmamalı?
- Korkmuş ya da agresif bir kediyi asla ellemeye çalışmayın. Kedi ısırıkları enfeksiyon kapabilir. Derin ısırıklar durumunda, ısırılan yeri dezenfekte etmeyi unutmayın. Sinirden deliye dönmüş kedileri bir süre odada yalnız bırakmak, sakinleşmelerine yetecektir.
- Ceza asla ve asla çözüm değildir ve mevcut durumu çok daha kötüleştirir. Eğer agresifliğin sebebi korkuysa, ceza kedinin korkmasına dolayısıyla daha da agresifleşmesine sebep olacaktır.
Agresif Kedinizi Anlayın ve Onu Sakin Bir Kediciğe Dönüştürün
Kronik olarak sinirli olan ve sinirli davranan insanlara "İletişim Bozukluğu" ya da "Anti-sosyal Davranış Bozukluğu" teşhisi konur. Anti-sosyal davranış bozukluğunun tanımı özetle şöyledir: Başkalarının haklarına saygı göstermeme, karşı çıkma, tecavüz etme.. Bu durum sosyal kurallara uymama, çabuk sinirlenme, ani tepkiler verme olarak kendini gösteri çoğu zaman. Tüm bunlar agresif kediler için de geçerli olabilir.
Kedi asabiyeti daha çok kedi ve sahibi insan arasındaki duygusal sınırların çok sıkı olduğu ailelerde görülür. Bir başka deyişle, kediye insanlar tarafından fiziksel ve duygusal olarak yeterli rahatlığın, gevşekliğin verilmediği, kedilerin çok sıkıştırıldığı durumlarda.. Hayvan davranış bilimcisinin amacı, bu aile sistemini değiştirip varolan duygusal sınırları daha uygun bir hale getirmektir. Bunun karşılığında, kedideki asabiyet de azalacak hatta zamanla yok olacaktır.
Kediler Isırır...
Tahminlere göre ABD'de her yıl en az 500 bin kişi kediler tarafından ısırılıyor ve bu ısırma vakalarının en az %50'si ısırılan yerlerin enfeksiyon kapmasıyla sonuçlanıyor.
Kedinin ısırmasına birçok sebep olabilir; korku (kendilerini korumak için), asabiyet (yaşadıkları yerleri ya da bazı eşyaları sahiplenme durumunda) ve seksüel engellemeler gibi .(kızışma dönemindeki bir kedinin çiftleşememesi). Bazı kediler sinirlendikleri şeye karşı direk reaksiyon gösteremedikleri durumlarda (mesela camdan dışarıda dolaşan başka bir kediyi gördüklerinde), sinirlerini başka bir yerden çıkarabilirler. Ayrıca, özellikle hayatlarının ilk 2-3 ayında insanlarla yeterli iletişim kuramayan kediler, genelde vahşi kediler olarak büyürler ve böyle kedilerle başa çıkmak çoğu zaman zordur.
Genelde kedi ısırması ve atakları daha çok genç kedilerde görülür. Ayrıca kısırlaştırılmamış kediler, dışarıda dolaşmalarına izin verilen kediler, yaşadıkları çevreden, çok sık yabancı kedilerin geçtiği kediler, insanlar tarafından kötü davranışlara maruz kalmış kediler ve hayatlarının ilk 6 ayında insanlarla yeterince sosyalleşememiş kedilerde ısırmanın görülmesi daha yaygındır.
Bir kedi ısırmak üzere olduğunu vücut diliyle bize anlatır ve bizi önceden uyarır aslında. Isırma öncesi kedide görülen değişiklikler :
1) Göz bebeklerinin büyümesi
2) Sırtını havaya kaldırması
3) Kulaklarını arkaya yatırması (ne kadar arkadaysa o kadar sinirlidir)
4) Hızlı hızlı ağzının ve burnunun üzerini yalaması
5) Kuyruk tüylerini kabartması
6) Kuyruğunu hızlı hızlı sallaması
Agresif Kediyle Nasıl Başa Çıkılır?
1) Kedinin sinirlenmesine neden olabilecek herhangi bir şekilde davranmayın. Aşırı ellemek, sevmek, sert bir şekilde oynamak, kediyi sarsmak yok!
2) Kedinizle birebir anti-stres seanslarına başlayın. Bunun için kedinizi onun kendini en rahat hissettiği odaya alın ve kapıyı kapatın. Kedinin etrafına onun sevdiği oyuncakları, yiyecekleri koyun. Kediniz oyuncaklarla oynarken siz de sakin, sevgi dolu bir ses tonuyla onunla konuşun. Kediler ne dediğinizi anlamayabilir ama ses tonundan hangi duygusal hal içinde olduğunuzu kestirirler.
3) Günün geri kalan kısımlarında kedinizin avcılık içgüdülerini ona kedi oyuncakları (oyuncak fareler, ping pong topu, alüminyum folyo topları vs.) temin ederek oyuncaklara kanalize edin.
4) Bu seansların 2 ya da 3. haftasında yavaş yavaş kedinize dokunmaya başlayabilirsiniz; kedinin en az hassas olduğu yeri (karın bölgesi) sadece bir parmağınızla 1-2 saniyeliğine okşayın. Sonra onu tekrar oyuncaklarına yönlendirin. Her gün okşama süresini biraz daha arttırarak 5. günün sonunda tüm elinizi kullanarak hafifçe okşayın kedinizi. Yavaş yavaş kediniz rahatlamış ve insanları ısırmayı bırakmış olacaktır. Daha mutlu, daha barış dolu, uzun yıllar sadece ikinizin olacak artık.
Veteriner Hekimi Onur KARABULUT


*alıntı
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-07-09, 22:40   #2
 
Üyelik Tarihi: Tem 2009
Mesajlar: 2
fadik_01 Çevrimdışı
Smile Cvp: Kedim neden asabi?

Çok teşekkürler bunu uygulıcam
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-08-09, 12:42   #3
 
Üyelik Tarihi: Eyl 2008
Mesajlar: 3
sezar Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedim neden asabi?

slm söyledikleriniz doğru ama benim kedim sürekli asabi ve saldırgan 1 yıl oldu alalı ve 15 aylık hala çok tedirgin sürekli tülleri ve koltukları tırmalıyor tabi bizide ) kesinlikle kızmıyorum bağırmıyoruz kızlarım ve ben üstüne titriyoruz hata yapmamak onu kızdırmamak için yinede hiç bize yaklaşmıyor bi kere bile olsa kucağımıza alıp okşayamadık sevemedik ankara kedisi ve erkek acaba cinsinden böle asabi olabilirmi arkadaşımın mısır kedisi çok uysal çünkü
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-11-09, 02:31   #4
 
Üyelik Tarihi: Kas 2009
Mesajlar: 1
nesis Çevrimdışı
Exclamation Cvp: Kedim neden asabi?

Merhaba;
8 Aylık bir Ankara kedisi sahibiyim. 3.5 aylık iken bir aileden aldım. Ancak sabah 5.30 da kaldırmaya alıştırmışlar değiştiremiyorum. Uyanmayınca saldırıyor. Geçen günlerde kısırlaştırdım veteriner aşırı asabi olduğunu sağlık yönünden bir problemi olmadığını ancak sebebini bilmediğini söyledi. Asabi halinin geçmesi için ve onu eğitebilmek için ne yapabilirim. Çalıştığım için akşamları yanında olabiliyorum önceki alışkanlıkları da değişmediği için bu sorunu yaşıyor olabilir miyim?
Yazınızda oyuncaklar alın onlara yönlendirin demişsiniz herşeyi yaptım ama sanırım bir yerde hata yapıyorum.
Yazınız çok ilgimi çekti birşeyler önerebileceğinizi düşündüm aksi takdirde vermek zorunda kalacağım.

Yardımcı olursanız sevinirim.
Şimdiden teşekkürler
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-11-09, 12:45   #5
 
Üyelik Tarihi: Eyl 2008
Mesajlar: 3
sezar Çevrimdışı
Unhappy Cvp: Kedim neden asabi?

slm benim kedimdede aynı problem var ben kısırlaştırmadım ama yinede çok ürkek ve asabi perdelerimin bi haini görseniz 1 metre yukarıya kadar büzülmş şekilde sürekli tırnaklarını geçiriyor bi türlü engel olamıyorum fazla kucağa alınmayı fazla ilgilenilmei sevmiyorlar ama kendi istedikleri anında yapılmazsa çok sinirli oluyorlar mesela maması yada kumunun temizlenmesi gibi inanın bu konuda bende çok muzdaribim başkasına veremem benim kedim 1.5 yaşında artık başka bir aileye alışamaz birde onların nasıl bakacağı önemli kaldırıp sokağada atabilirler o yüzden galiba oldukları gibi kabulleneceğiz
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-05-10, 17:56   #6
 
İzmir
Üyelik Tarihi: Ağu 2009
Yaş: 53
Mesajlar: 2
BSIBELAYDIN Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedim neden asabi?

Benim kedim de çok ısırgan malesef.. Ama sadece beni ısırıyor sanki, babanın kucağında gayet mutlu mesut otururmasına rağmen, benim kucağımda doğrudan ellerimi dişlemeye çalışıyor. Her iki elim de dirseklerime kadar yaralar içinde, görenler bulaşıcı bir hastalığımın olduğunu sanıyor ) Ama bir o kadar da bana düşkün, banyoya wc ye onsuz girme şansım asla yok. Sabahları yatağımı toplamak da mümkün değil, ya yastığı kaçırır,
ya nevresimin içine girer, örtüyü bozar vs vs... Kardeşimin düğünü için 1 hafta evde yoktum, resmen hasta olmuş bana özleminden..yemekten içmekten kesilmiş, babaya yapmadığı kapris bırakmamış...
Bence bana saldırması, aslında oyun arkadaşı olarak görmesinden. Ben onun annesi, kardeşi, arkadaşı, oyuncağı ve herşeyiyim. onun için tüm hareketlerini de benim üzerimde deniyor. Onu anlıyorum ve o nedenle kızmıyorum. Daha çok seviyorum bana olan düşkünlüğünü anladığım için. Siz de öyle yapın lütfen.. Sevgiler..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-05-10, 10:40   #7
 
nazz üyesinin avatarı
 
İstanbul (Avrupa Yakası)
Üyelik Tarihi: Nis 2010
Mesajlar: 124
nazz Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 1
Varsayılan Cvp: Kedim neden asabi?

Benim biricik oğlum paşa da aynı şeyleri yapıyor bnde size katılıyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-02-11, 13:52   #8
 
Şirinx üyesinin avatarı
 
İstanbul (Avrupa Yakası)
Üyelik Tarihi: Şub 2011
Mesajlar: 54
Şirinx Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedim neden asabi?

Benim Şirin' im ilk geldiğinde gayet sakindi, sadece oyuncakları ile oynuyordu. Şimdi ellerimizde kıpırdama görmesin çıldırıyor, zıplıyor ve ısırıyor. acıtmayada başladı . Kızıyorum uzaklaşıyor gidiyor gibi yapıyor tekrar elime atlayıp ısırmaya başlıyor. Hayır diyorum ısırmayacaksın yüzüme bakıyor tekrar ısırıyor. Büyüyünce geçer inşallah. Ama paylaştığınız bilgileri uygulamaya çalışacağım. Teşekkürler.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-09-13, 13:52   #9
 
FATİH VOLKAN YENİTÜRK üyesinin avatarı
 
TUZLA-İSTANBUL
Üyelik Tarihi: Tem 2013
Yaş: 50
Mesajlar: 159
FATİH VOLKAN YENİTÜRK Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 1
Varsayılan Cvp: Kedim neden asabi?

Kedilere vakit ayırıp oynamak lazım
  Alıntı Yaparak Cevapla


Cevap Yaz

Konu Araçları

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kedim Neden Yavrularını ısırıyor... dorukgs Kedi Eğitimi ve Psikolojisi 10 02-06-16 23:51
Kedim bunu neden yapıyor behlülsu Kediler 5 12-05-16 11:12
kedim neden sadece et yiyor?? seftap Kedi Irkları 19 10-06-12 17:01
kedim neden bunu yapıyor? DDoa Kediler 39 23-01-11 19:58Saat 03:00.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204