Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Eğitimi ve Psikolojisi

Cevap Yaz
Eski 01-08-12, 00:59   #1

Ereğli
bican Çevrimdışı
Varsayılan Kedim halıya tuvaletini yapıyor.

Kedim Biber, kısırlaştırılmış ve 6 yaşında. Kilosunu kontrol etmek için özel mamalardan ve az miktarda veriyorum. Son günlerde koridordaki halının aynı yerine tuvaletini yapmaya başladı. Benim tahminim bunu evde yalnız kaldığında daha çok yapıyor.Babam rahatsız olduğu için hastanede kaldım. O da evde yalnız kaldı. Gelip mamasını verdim. Bir de mama istediğinde yapıyor.
Ne yapmamı önerirsiniz? Teşekkürler.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-08-12, 01:59   #2

irfanxd Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedim halıya tuvaletini yapıyor.

una ufak çaplı şirin cezalar verin 1 ay sonra yapmamaya başlar
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-08-12, 07:03   #3

libelül üyesinin avatarı

İstanbul (Anadolu Yakası)
libelül Çevrimdışı

o noktaya mamasını koyun, bende işe yaramıştı.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-08-12, 07:05   #4

libelül üyesinin avatarı

libelül Çevrimdışı

irfanxd tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
una ufak çaplı şirin cezalar verin 1 ay sonra yapmamaya başlar
"Kedilerde cezalandırma yöntemi pek bir işe yaramaz" diye biliyorum, istenmeyeni bilip gizlice ya da inadına yapma eğilimleri olabilir, ceza o harekete daha çok sabitlenmelerine sebep olur.

Kasdettiğiniz "ufak çaplı şirin cezalara"a örnek verebilirseniz bizler de faydalanabiliriz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-08-12, 12:04   #5

pishimax üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
pishimax Çevrimdışı

kediler maalesef cezalandırmayı anlamıyorlar.. bu işe yarmayacaktır halıyı kaldırıp oradaki idrar kokusunu (özellikle çamaşır suyu ile ) uzaklaştırırsanız işe yarayacaktır..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-08-12, 13:12   #6

ceviz üyesinin avatarı

Ankara
ceviz Çevrimdışı

1-) ASLA ceza vermeyin
2-) Kedi yemeğini yedikten yada suyunu içtikten sonra tuvalete çıkması gayet normaldir.
3-) Bence sorun kedinin kullandığı tuvalet kabının temizliğinde yatıyor.Çünkü siz olmadığınızda kedi o kaba defalarca tuvalet yapmak zorunda kalıyor ,siz gerekli temizliği yapmazsanız kedi her gidişinde daha isteksiz olacaktır.(aranızda sifonu çekilmemiş klozete otururum, hiç sorun olmaz diyen varmı )
4-)Eğer Kedinin kumunda bir değişiklik yaptıysanız marka ve kalite olarak..kedi bunu anında hissedicektir, buradanda kaynaklanıyor olabilir.Silika kumlarda görüntü olarak heps beyaz ama birisi 1 ay koku çıkarmazken diğer marka 1. hafta sapsarı ve kötü koku çıkarabiliyor,

Sizin sorunuzun üzerinden hem size hemde diğer arkadaşlara 1-2 soru sormuş olayım, çünkü sitede gördüğüm bir çok tuvalet kabı resminde, görüntüler üyelerin bu konuda ne kadar yanlış davrandığını gösteriyor.

1-) Doğru kum seçimi yaptınızmı ?
Kedinin kumunu seçerken ,bunun ambalajı güzel , şunun fiyatı ucuz yada Pelin bu markayı kullanıyomuş, çok memnunmuş diye almayın. Her markanın ürünü internette satılırken herkes altına yorumlarını yazmış ,hepsini tek tek okuyun ..altına yorum yazılmamış kimsenin ilgi göstermediği ürünü almayın. Herkes tarafından beğenilen ürünler arasında kendinize uygun olanı tercih edin..bunu yaparken 3-5 liranın hesabını yapmayın lütfen
2-) Kumu nasıl kullanıyorsunuz ?
Kumun üzerinde 1 kedi için 1 ay yazıyor olması , tüm kumu 1 kaba boşaltıp 1 ay kullanabilirsiniz anlamına gelmiyor. Öncelikle kumu 3- veya 4 parçaya bölün, her hafta için 1 kısmını kullanın, her hafta sonunda kabı mutalaka temizleyin , ve yeniden TERTEMİZ kum koyun kirlenmiş kuma yenisini eklemeyin , kedi her tuvaletini yaptığında kabta kalmasına izin vermeyin . kakanın kuruyup taşlaşmasını beklemeyin, unutmayın o pislicek sizde SİFON olarak görevinizi yerine getiriceksiniz,
Sizin içinize sinmeyen bir görüntünün kedinizin içine hiç sinmeyeceğini unutmayın , mesela bazıları kedisinin kumunu balkona koymuş, unutmuş kabı orda 1 ay geçecekte bakacak ...kabı balkonamı koydun deyince ''evde koku vede kötü bir görüntü oluyor'' diyor. O senin pasaklı ve üşengeç biri olmandan kaynaklanıyor demek lazımken...taabi canım süper çözüm bulmuşsun balkon en mantıklısı zaten demek zorunda kalıyosun
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-08-12, 17:01   #7

tunapet Çevrimdışı

evet,eğer tuvalet kabı temiz değilse bu bir etken,ama kediler bazen birşeylere tepki göstermek amaçlıda yapar bunu...Benimde 1,5 aylık bir kedim vardı sürekli oda içinde köşe yerlere kakasını yapardı ve çişini.Bende onu sürekli kum kabının içine götürüp onu orda oturtmaya başladım hatta eşeleme hareketini bile patileriyle gösterdim ) bir sabah baktığımda kum kabının içindeydi ve çişini kabına yapmıştı...Umarım işe yarar.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-08-12, 18:30   #8

libelül üyesinin avatarı

libelül Çevrimdışı

ceviz tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
3-) Bence sorun kedinin kullandığı tuvalet kabının temizliğinde yatıyor.
Bu seçenek doğru olabilir ama her zaman değil. Ben evde kıskançlık sebebiyle bu sorunu yaşıyorum. Dolayısıyla ceza değil ama farklı bir uygulama vardır belki.

Aynı noktaya yapsa, mama kabını koyunca bir miktar engellenebiliyor.

Benim kedim, eve gelen yeni yavruyu kıskanıyor, ve onun oturduğu yere yapıyor çişini. Her zaman da değil, gün içinde kumunu kullanıyor namussuz, ama geceleri, herkes kendi köşesine çekilince, tek sefer ve protesto amacıyla... O noktaya mama kabını koydum, bu sefer gidip yavru kedinin mama kabını koyduğum tepsiye yaptı! (Yaratıcılıkta sınır yok)
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-08-12, 22:33   #9

Ereğli
bican Çevrimdışı

ceviz tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
1-) ASLA ceza vermeyin
2-) Kedi yemeğini yedikten yada suyunu içtikten sonra tuvalete çıkması gayet normaldir.
3-) Bence sorun kedinin kullandığı tuvalet kabının temizliğinde yatıyor.Çünkü siz olmadığınızda kedi o kaba defalarca tuvalet yapmak zorunda kalıyor ,siz gerekli temizliği yapmazsanız kedi her gidişinde daha isteksiz olacaktır.(aranızda sifonu çekilmemiş klozete otururum, hiç sorun olmaz diyen varmı )
4-)Eğer Kedinin kumunda bir değişiklik yaptıysanız marka ve kalite olarak..kedi bunu anında hissedicektir, buradanda kaynaklanıyor olabilir.Silika kumlarda görüntü olarak heps beyaz ama birisi 1 ay koku çıkarmazken diğer marka 1. hafta sapsarı ve kötü koku çıkarabiliyor,

Sizin sorunuzun üzerinden hem size hemde diğer arkadaşlara 1-2 soru sormuş olayım, çünkü sitede gördüğüm bir çok tuvalet kabı resminde, görüntüler üyelerin bu konuda ne kadar yanlış davrandığını gösteriyor.

1-) Doğru kum seçimi yaptınızmı ?
Kedinin kumunu seçerken ,bunun ambalajı güzel , şunun fiyatı ucuz yada Pelin bu markayı kullanıyomuş, çok memnunmuş diye almayın. Her markanın ürünü internette satılırken herkes altına yorumlarını yazmış ,hepsini tek tek okuyun ..altına yorum yazılmamış kimsenin ilgi göstermediği ürünü almayın. Herkes tarafından beğenilen ürünler arasında kendinize uygun olanı tercih edin..bunu yaparken 3-5 liranın hesabını yapmayın lütfen
2-) Kumu nasıl kullanıyorsunuz ?
Kumun üzerinde 1 kedi için 1 ay yazıyor olması , tüm kumu 1 kaba boşaltıp 1 ay kullanabilirsiniz anlamına gelmiyor. Öncelikle kumu 3- veya 4 parçaya bölün, her hafta için 1 kısmını kullanın, her hafta sonunda kabı mutalaka temizleyin , ve yeniden TERTEMİZ kum koyun kirlenmiş kuma yenisini eklemeyin , kedi her tuvaletini yaptığında kabta kalmasına izin vermeyin . kakanın kuruyup taşlaşmasını beklemeyin, unutmayın o pislicek sizde SİFON olarak görevinizi yerine getiriceksiniz,
Sizin içinize sinmeyen bir görüntünün kedinizin içine hiç sinmeyeceğini unutmayın , mesela bazıları kedisinin kumunu balkona koymuş, unutmuş kabı orda 1 ay geçecekte bakacak ...kabı balkonamı koydun deyince ''evde koku vede kötü bir görüntü oluyor'' diyor. O senin pasaklı ve üşengeç biri olmandan kaynaklanıyor demek lazımken...taabi canım süper çözüm bulmuşsun balkon en mantıklısı zaten demek zorunda kalıyosun
Yanıtınıza teşekkürler. Gerçekten kumun temizliği önemli. Ben geçen hafta babamın rahatsızlığı dolayısıyla hastanedeydim. Sadece günde bir kez eve gelebildim. Tabii gerekli temizlik yapılamadı. Kullandığım kumdan çok memnunum. Golden white topaklanan kum kullanıyorum. Ben eve geldikten sonra iki gün yaptı. Bugün hiç yapmadı. Ama onun yüzünden bugün halıyı yıkamak zorunda kaldım. Üstelik hava da yağmurlu.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-08-12, 23:50   #10

İzmir
siyamm Çevrimdışı

merhaba.benim kızımda özellikle ben yokken yapıyor aynısını.ama gelince yaptığı yerleri iyice dezenfekte ediyorum kokulu deterjanlarla.kokuyu alamayınca kumuna yapıyo tekrar.ancak kumunun temizliğine dikkat edin çünkü kediler bu konuda titiz oluyorlar.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-08-12, 08:17   #11

gusta Çevrimdışı

gusta da daha önce 2 kez kabı harici başka yere kakasını yapmıştı. bu arada gustanın kabı kış harici balkonda duruyor neyse kabı harici başka bir yere kakasını yapmasının nedenini sinirlendiğinden dolayı olduğunu anladım.

ilk yaptığında; hayvanlardan çok hoşlanmayan bir arkadaşım gelmişti bana, balkonda onun oturduğu yerin altına kakasını yaptı, diğerinde ise halıya yaptı kakasını. Neden yaptığını anlamamıştım ilk başta. olayı biraz araştırınca bana gelen bir arkadaşımın gizlice onu sıkıştırdığını öğrendim( tabi ki bir daha bana gelemedi) gusta da bu arkadaşımın yattığı yere kakasını yapmıştı. keşke arkadaşım yatarken yapsaymış dedim hatta içimden

yani kısaca diyeceğim şu ki, sinirlendikleri zaman veya da bir şeye üzüldükleri zaman kabı harici birşeylere tepki olarak kakalarını yapabiliyorlar. bunu anlayıp , bir daha sinirleneceği bir ortam oluşturmamak en mantıklısı olacaktır.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-08-12, 13:07   #12

Ereğli
bican Çevrimdışı

gusta tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
gusta da daha önce 2 kez kabı harici başka yere kakasını yapmıştı. bu arada gustanın kabı kış harici balkonda duruyor neyse kabı harici başka bir yere kakasını yapmasının nedenini sinirlendiğinden dolayı olduğunu anladım.

ilk yaptığında; hayvanlardan çok hoşlanmayan bir arkadaşım gelmişti bana, balkonda onun oturduğu yerin altına kakasını yaptı, diğerinde ise halıya yaptı kakasını. Neden yaptığını anlamamıştım ilk başta. olayı biraz araştırınca bana gelen bir arkadaşımın gizlice onu sıkıştırdığını öğrendim( tabi ki bir daha bana gelemedi) gusta da bu arkadaşımın yattığı yere kakasını yapmıştı. keşke arkadaşım yatarken yapsaymış dedim hatta içimden

yani kısaca diyeceğim şu ki, sinirlendikleri zaman veya da bir şeye üzüldükleri zaman kabı harici birşeylere tepki olarak kakalarını yapabiliyorlar. bunu anlayıp , bir daha sinirleneceği bir ortam oluşturmamak en mantıklısı olacaktır.
Evet, haklısınız. Benimki de evde yalnız kaldı. Çünkü babamın rahatsızlığı için hastanedeydik. Benim yokluğumda üzüldüğü için yapmış herhalde. Şu anda düzeldi. Ben evdeysem gayet iyi.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-08-12, 17:42   #13

pati5 Çevrimdışı

Merhabalar..Sokaga alismis 5 yasindaki erkek kedimi ,basinda kavgada olusan buyukce bir yarasindan dolayi ,2 ay once yakaladim ve eve tiktim.Ilk boyunluk taktigimda 2 gun kadar altina idrar kacirmisti sonra alisti boyunluga fakat akli hala hep disarda ve cikis yollari aramakta..2 aydir evde ve yarasi kapanmasina cok az kaldi sonra salacam tekrar.Fakat son 2 gunden bu yana yine idrarini kaciriyor.uyurken, yada otururken alti islaniyor.Veterinere getiremiyorum denedim basaramadim.Cunku cok fazla korkuyor ve kabina koymam mumkun olamadi.Bu idrar kacirmasi sokaklara alisik bir kedi icin psikolojiktir diye dusunsemde,cok endiseleniyorum.Bu konuda belki deneyimi olan arkadaslar vardir.Lutfen yardimci olurmusunuz..Sevgilerimle..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-10-12, 07:35   #14

clio Çevrimdışı

kumunun temizligi ve ilgisizlik saniriiim...:O)
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-10-12, 14:36   #15

Hermes üyesinin avatarı

Antalya
Hermes Çevrimdışı

pati5 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Merhabalar..Sokaga alismis 5 yasindaki erkek kedimi ,basinda kavgada olusan buyukce bir yarasindan dolayi ,2 ay once yakaladim ve eve tiktim.Ilk boyunluk taktigimda 2 gun kadar altina idrar kacirmisti sonra alisti boyunluga fakat akli hala hep disarda ve cikis yollari aramakta..2 aydir evde ve yarasi kapanmasina cok az kaldi sonra salacam tekrar.Fakat son 2 gunden bu yana yine idrarini kaciriyor.uyurken, yada otururken alti islaniyor.Veterinere getiremiyorum denedim basaramadim.Cunku cok fazla korkuyor ve kabina koymam mumkun olamadi.Bu idrar kacirmasi sokaklara alisik bir kedi icin psikolojiktir diye dusunsemde,cok endiseleniyorum.Bu konuda belki deneyimi olan arkadaslar vardir.Lutfen yardimci olurmusunuz..Sevgilerimle..
kediniz böbrek problemi yaşıyor olabilir veterineri eve çağırabilirsiniz muayene ücretini öğrenip
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları